10-MILA10-MILA 1999


Youth / Ungdom : 1 2 3 4            
Legtimes :   2 3 4            
-
Ladies / Damer 1 2 3 4 5          
Legtimes :   2 3 4 5          
-
Men / Herrar leg : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Legtimes :   2 3 4 5 6 7 8 9 10


Results Ungdom sträcka 1 / Youth leg 1

UNG        Etappe:  1
 
  1   47  Almby IK 1                   ANTON FRENDELIUS          21:11        21:11  
  2   27  Haldens Skiklubb 1           ANDREAS HOLM              21:13        21:13  
  3   55  Angelniemen Ankkuri          YUOMAS KARI               21:17        21:17  
  4   93  Fossum IF                    JO HUSEBY                 21:19        21:19  
  5    3  Kolbotn o Skimt OL           VEGARD KLAKEGG DAHL       21:22        21:22  
  6   49  Falköpings AIK 1             MARTIN METSO              21:24        21:24  
  7   21  Norbergs OK                  JOHAN HOLM                21:30        21:30  
  7   31  Hauhon Sisu                  MATTI HAKALA              21:30        21:30  
  9   57  OK Botnia 1                  ANDREAS  ÅBACKA           21:33        21:33  
 10   45  Nyköpings OK 1               PER CARLBORG              21:40        21:40  
 11   79  Rehns BK 1                   HANNES KOCK               21:41        21:41  
 12   17  IK Hakarpspojkarna 1         ERIK BLOMDAHL             21:43        21:43  
 13   40  Tullinge SK 1                NIKLAS RYSJÖ              21:44        21:44  
 14    6  OK Hällen 1                  ROBBIN KANTARP            21:46        21:46  
 15  203  Finspångs AIK                OLLE LARSSON              21:50        21:50  
 16   53  Fredrikstad Skiklubb 1       MATS NORUM                21:51        21:51  
 17  141  Alfta-Ösa OK                 ERIK ROST                 21:58        21:58  
 18  143  Ronneby OK                   MAGNUS SAAGER             22:01        22:01  
 19  177  Östmarka OK 1                ANDREAS FÖRSTER           22:19        22:19  
 20   71  Gustavsbergs IF              DAN WESTER                22:23        22:23  
 21   84  Rajamäen Rykmentti 1         ANTTI RÄSÄNEN             22:26        22:26  
 22   23  Hagaby GoIF 1                JONAS OLOFSSON            22:34        22:34  
 23   24  OK Skogshjortarna 1          DAVID JOHANSSON           22:40        22:40  
 24  112  IFK Hedemora OK 1            ANDERS HÅKANSSON          22:43        22:43  
 25   26  Köping Kolsva OK 1           Jonas Lundgren            22:48        22:48  
 26   28  OK Hammaren 1                MAGNUS LINELL             22:49        22:49  
 26   87  Täby OK 1                    HENRIK OLSSON             22:49        22:49  
 28   13  Helsingin Suunnistajat       TIMO SAVELAINEN           22:50        22:50  
 29   10  IF Sibbo-Vargarna            BEN WICKHOLM              22:52        22:52  
 30  168  Rastikarhut                  PEKKA TOIVAINEN           22:56        22:56  
 31   67  Kovlands IF                  ERIK HEDIN                22:57        22:57  
 32  133  Storviks IF                  ULF TROENG                23:14        23:14  
 33   50  Trollhättans SOK 1           MARTIN IVARSSON           23:17        23:17  
 34   63  Rotebro IS 1                 MARTIN HÄRBERG            23:19        23:19  
 35  169  Skogslöparna                 HÅKAN PERSSON             23:24        23:24  
 36  247  OK Roslagen                  OTTO LUNDMAN              23:46        23:46  
 37  100  Tjällmo-Godegårds OK 2       ALFRED HURTIG             24:11        24:11  
 38   81  Boxholm-Mjölby OL 1          PATRIK MAGNUSSON          24:13        24:13  
 39   43  Stora Tuna IK 1              ANDREAS NORELL            24:15        24:15  
 40  161  Ikaalisten Nouseva-Voima     TOPI ANJALA               24:23        24:23  
 41  191  Länna IF 1                   JOSEF NORDLUND            24:24        24:24  
 42  213  Tumba-Mälarhöjdens OK 2      EMELIE AXELSSON           24:26        24:26  
 43   16  LYNX 1                       MARKUS SARAMÄKI           24:27        24:27  
 44   88  Tjällmo-Godegårds OK 1       KRISTOFFER NORIN          24:31        24:31  
 45  145  Modum O-lag                  MORTEN BRUNES             24:33        24:33  
 46   72  Rasti-Saimaa                 MATTI LUKKONEN            24:35        24:35  
 47   51  Rånäs OK 1                   MIKAEL NORDSTRÖM          24:36        24:36  
 48  245  OK Älvsjö Örby               MAGNUS NORDSTRÖM          24:41        24:41  
 49   11  OK Alehof 1                  JOHNNY HÅLSJÖ             24:42        24:42  
 49   95  Haninge SOK 1                OLLE PETTERSSON           24:42        24:42  
 51  123  Hagaby GoIF 2                TOBIAS OLOFSSON           24:44        24:44  
 52   22  OK Klemmingen 1              CARL PRAMLID              24:46        24:46  
 53  111  OK Motala                    TIMO KUOSKU               24:47        24:47  
 53  234  Vittjärvs IK                 KLAS ENGSTRÖM             24:47        24:47  
 55   65  Södertälje Orientering 1     PONTUS OLSEN              24:49        24:49  
 56  261  OK Kolmården 1               JOHAN WERN                24:51        24:51  
 57  125  Enebybergs IF                ERIK BOSTRÖM              24:52        24:52  
 58  224  Rajamäen Rykmentti 3         JOONA  OJAPALO            24:54        24:54  
 59   98  Dalaportens OL 2             JONAS KARLSSON            25:07        25:07  
 60  230  Fredrikstad Skiklubb 2       LARS-KRISTIAN LUNDE       25:10        25:10  
 61    1  Järfälla OK 1                KARIN BOSTRÖM             25:12        25:12  
 62   44  Halmstad OK 1                PETTER JÖNSSON            25:37        25:37  
 63   42  OK Tor 1                     JENS MALMKVIST            25:43        25:43  
 64  167  Rehns BK 2                   SOFIA ARVIDSSON           25:47        25:47  
 65   61  OK Orient 1                  ROGER  NYQVIST            25:48        25:48  
 65  127  Ljusdals OK                  SARA SKYTTNER             25:48        25:48  
 67   59  Raja-Karjalan Suunnistajat   JYRI MÄKÄLÄINEN           25:52        25:52  
 68   76  Oppsal IF 1                  MARTINE FJOGSTAD          26:01        26:01  
 69   96  Södertälje Orientering 2     TOMMY ENGVALL             26:02        26:02  
 70  236  IF Hagen 2                   LISA AXELSSON             26:05        26:05  
 71   66  Sundbybergs IK               KLAS ENGLUND              26:06        26:06  
 72  148  Tierps SOK 1                 PETER SÖDERLUND           26:08        26:08  
 73   80  Nydalens SK 1                BJÖRNAR STORSVEEN         26:11        26:11  
 74  196  Turebergs IF                 PONTUS KARLSSON           26:12        26:12  
 75  195  Västerås SOK 2               ERIK LINDSTRÖM            26:19        26:19  
 76  197  Turun Suunnistajat           TOMI MATTILA              26:20        26:20  
 77   35  Paimon Rasti                 JOONAS HEMMILÄ            26:22        26:22  
 78   82  Tampeereen Pyrintö 2         ANTTI KAUPPILA            26:24        26:24  
 79   37  OK Rodhen 1                  JOHAN HÄLL                26:25        26:25  
 80   74  Uddevalla OK 1               LINNEA LARSSON            26:27        26:27  
 80  117  Timrå SOK                    OLOV TALLQVIST            26:27        26:27  
 82   56  Västerbergslagens OL 1       MARCUS ANDERSSON          26:29        26:29  
 82   73  Tumba-Mälarhöjdens OK 1      PER LINDBERG              26:29        26:29  
 82  188  Väsby OK                     DAVID HOLMGREN            26:29        26:29  
 85  227  OK Reftele                   TOBIAS ALBERTSSON         26:31        26:31  
 86   91  Köping Kolsva OK 2           Niklas Ladquist           26:33        26:33  
 87  254  OK Skogshjortarna 2          DANIEL JOHANSSON          26:34        26:34  
 88   19  Liedon Parma 1               PASI MÄKINEN              26:41        26:41  
 89  119  OK Skogsfalken               SEBASTIAN LARSSON         26:45        26:45  
 90  249  Stenungsunds OK              ANDERS ÅGREN              26:48        26:48  
 91  120  Halmstad OK 2                MARTINA JOHANSSON         26:55        26:55  
 91  225  Leksands OK                  ANDERS BOLANDER           26:55        26:55  
 93  179  Köping Kolsva OK 3           KARIN GUSTAFSSON          26:57        26:57  
 94   89  GoIF Tjalve                  MATTIAS REHNQVIST         26:58        26:58  
 95  136  Pan-Kristianstad 1           SIMON SVENSSON            27:04        27:04  
 96   64  OK Linné 1                   KATARINA BERGANDER        27:06        27:06  
 97  201  Linköpings OK 2              JAKOB PÄLVÄRINNE          27:09        27:09  
 98   60  Dalaportens OL 1             GUSTAV HALL               27:11        27:11  
 99  101  OK 77                        MICHAELA ILMONI           27:13        27:13  
100  237  Järla IF                     ANDERS PLATT              27:15        27:15  
101  239  Trollhättans SOK 2           STEFAN OLAUSSON           27:17        27:17  
102   14  FK Friskus-Varberg 1         MAGNUS RABE               27:20        27:20  
102  121  Malungs OK, Skogsmårdarna 1  EMIL DÖHL                 27:20        27:20  
104  221  Uddevalla OK 2               KARL LARSSON              27:22        27:22  
105  104  Hjärnarps GIF 1              EMIL LJUNGDAHL            27:23        27:23  
106   41  Ringerike O-lag 1            JOSTEIN NÖRBECH           27:24        27:24  
107   52  OK Kullingshof               MARCUS JOHNSSON           27:31        27:31  
108  109  OK Österåker                 MIA CHRISTENSSON          27:37        27:37  
109    2  Tampeereen Pyrintö 1         MIKA RANTANEN             27:46        27:46  
110   97  IL Tyrving 1                 ANDERS TILTNES            27:49        27:49  
111   99  Umeå OK 1                    JACOB ALM                 27:50        27:50  
112   48  Hestra IF                    RICKARD HOLMQVIST         27:51        27:51  
112  165  OK Alferna                   JENNY ALLARED             27:51        27:51  
114    8  OK Tisaren                   OSKAR RYNO                27:52        27:52  
114  198  OK Linné 2                   ERIK LINDE                27:52        27:52  
114  205  OK Klemmingen 3              EDVIN BERG                27:52        27:52  
117  159  IFK Lidingö SOK 1            WILLE LEISNER             27:56        27:56  
118    7  KooVee Tampere 1             MATTI SILLANPÄÄ           27:57        27:57  
119   29  LYNX 2                       PASI KUJALA               28:01        28:01  
120  231  Pihkaniskat 2                VILLE GLAD                28:04        28:04  
120  240  Lapuan Virkiä                JUHA-VILLE LAHDENSUO      28:04        28:04  
122  175  OK Södertörn 2               MATTIAS NYLUND            28:06        28:06  
123    9  Ulricehamns OK               TOMAS KNUTSSON            28:09        28:09  
123  137  Pan-Kristianstad 2           ERIK THURESSON            28:09        28:09  
125   12  Heming/Njård O-lag 1         MARIT ROGNLIEN            28:10        28:10  
126   86  DELTA                        ERNO PASU                 28:11        28:11  
127  142  Katrineholms OK              MATTIAS PERSSON           28:13        28:13  
128   70  Pargas IF 1                  LINNEA BISTRÖM            28:18        28:18  
129   20  IFK Göteborg                 ANDERS HEDERSKOG          28:26        28:26  
130  182  OK Enen 1                    MARINUS HELLMAN           28:27        28:27  
131  250  Almby IK 2                   PELLE 'RÄKAN' ÅKERBERG    28:29        28:29  
132  215  Strängnäs-Malmby OL          ANNICA GUSTAFSSON         28:31        28:31  
133  214  OK Orient 2                  JOHAN  BÄCKMAN            28:35        28:35  
134  199  OK Linné 3                   NIKLAS TRÄFF              28:36        28:36  
135  150  OK Tor 2                     LINUS AHONEN              28:39        28:39  
135  153  OK Hällen 2                  ELIN HULTMAN              28:39        28:39  
137   39  OK Måsen                     HENRIK NORDÉN             28:42        28:42  
137  105  Hjärnarps GIF 2              MAGNUS SVENSSON           28:42        28:42  
139  246  Söders SOL 1                 NATALIE EGLI              28:43        28:43  
140   69  Rotebro IS 2                 ERIK MALM                 28:44        28:44  
141   94  OK Södertörn 1               MARIELLE LARSSON          28:51        28:51  
142  176  OK Södertörn 3               THOMAS JOHANSSON          28:53        28:53  
143   77  OK Klemmingen 2              BJÖRN PRAMLID             28:59        28:59  
144  248  OK Botnia 2                  FREDRIK  HAGSTRÖM         29:01        29:01  
145    5  Keravan Urheilijat 1         SIRU PARVIAINEN           29:04        29:04  
146  107  Tampeereen Pyrintö 3         MIKKO MYLLIMÄKI           29:05        29:05  
147   32  Västerås SOK 1               ANNA TOMASDOTTER          29:07        29:07  
148   30  Espoon Suunta                AKSELI GALKIN             29:12        29:12  
149  103  Säterbygdens OK              JERK RÖNNOLS              29:14        29:14  
150   34  IF Hagen 1                   GUSTAV ERIKSSON           29:17        29:17  
151  185  Östersunds OK                ANNA WERNER               29:19        29:19  
152  102  FK Friskus-Varberg 2         JOHANNA GULL              29:24        29:24  
153  228  Tullinge SK 2                ANDERS OHLSSON            29:28        29:28  
154   68  Gävle OK 1                   ANDREA WERTERDAHL         29:31        29:31  
154  149  Tierps SOK 2                 RICKARD JOHANSSON         29:31        29:31  
156  186  Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik ANDERS LINDBERG           29:35        29:35  
157  229  Tullinge SK 3                ROBERT ANDERSSON          29:39        29:39  
158  164  Täby OK 2                    BJÖRN JAKOBSSON           29:42        29:42  
159  212  Gudhems IF                   CECILIA FREDRIKSSON       29:51        29:51  
160  129  Raumar O-lag 1               EIRIK M. BURAAS           29:53        29:53  
161  157  Nyköpings OK 2               PETER JOHANSSON           29:55        29:55  
162   85  Järfälla OK 2                JOEL STRIDFELT            30:04        30:04  
163  180  Dalaportens OL 3             LISA SILVEMARK            30:05        30:05  
164  244  Hirvensalon Heitto           LOISA KAISA               30:12        30:12  
165  260  Järla IF                     LEIF ROGELL               30:13        30:13  
166   33  OK Kåre                      OLOF HALVARSON            30:16        30:16  
167  113  IFK Hedemora OK 2            ANDERS BACK               30:33        30:33  
168  171  Stora Tuna IK 3              KARIN FAGERSTRÖM          30:36        30:36  
169  163  Forsa OK 2                   OLLE BERGLUND             30:38        30:38  
170  172  Boxholm-Mjölby OL 2          HENRIK TENGVALL           30:39        30:39  
171  178  Östmarka OK 2                REIN OLE JÖRGENSEN        30:43        30:43  
172  251  Köping Kolsva OK 4           THOMAS EEK                30:44        30:44  
173  223  Rajamäen Rykmentti 2         EERO  KUULASMAA           30:45        30:45  
174   25  Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 SVEIN IVAR BREKKEN        30:59        30:59  
174  259  OK Pan Århus                 GITTE MYGIND              30:59        30:59  
176  134  Falköpings AIK 2             THERESE ANDERSSON         31:04        31:04  
177  156  Sigtuna OK                   FREDRIK SÖRQVIST          31:08        31:08  
178  193  Kvarnsvedens GoIF OK         GUSTAF GOTH               31:20        31:20  
179  170  KooVee Tampere 2             HENRIK STÅNG              31:23        31:23  
179  206  Oppsal IF 2                  SIGURD KAPPERUD           31:23        31:23  
181  233  Haninge SOK 2                TOMMY ÖHRSTRÖM            31:25        31:25  
182  144  OK Gipen                     ANDREAS ERIKSSON          31:27        31:27  
183   58  Pihkaniskat 1                TOMI KÖIRIÄINEN           31:30        31:30  
184  187  Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik ANN JOHANSSON             31:34        31:34  
185  130  Raumar O-lag 2               INGVILD TÖMTA             31:35        31:35  
186  128  Konnerud IL                  HEGE ASK-HENRIKSEN        31:38        31:38  
187  174  Norrköpings AIS              ERIK JOHANSSON            31:47        31:47  
188  200  OK Linné 4                                             31:49        31:49  
189  162  Forsa OK 1                   DAVID BÖRJESSON           31:53        31:53  
190  204  Vingåkers OK                 CALLE GERDTMAN            31:58        31:58  
191  219  Nydalens SK 2                GJEST BREISTEIN           32:10        32:10  
192   15  IF Thor 1                    KRISTINA GATEL            32:11        32:11  
193  266  Rakas 2                      TUOMAS HAPOLA             32:16        32:16  
194   83  Stora Tuna IK 2              HANS EKSTRÖM              32:19        32:19  
195  222  Selånger SOK                 IDA NILSSON               32:22        32:22  
196  183  OK Enen 2                    JOAKIM BJÖRKLUND          32:34        32:34  
197  116  Skarpnäcks OL                FANNY DECKNER             32:37        32:37  
198   90  Sundsvalls OK 1              JONAS BÄCKSTRÖM           32:48        32:48  
199   18  Mariestads FK                GREGER MARTINSSON         32:58        32:58  
199  256  OK Enen 3                    ELIAS HÄGGSTRÖM           32:58        32:58  
201  181  Dalaportens OL 4             SARA EKSTRÖM              33:06        33:06  
202  154  OK Hällen 3                  MARTIN ENGSTRÖM           33:10        33:10  
203   62  Linköpings OK 1              LINNEA KJELL              33:19        33:19  
204    4  OK Denseln                   MATTIAS ERICSSON          33:25        33:25  
205  252  Ringerike O-lag 2            VIKTOR NORELL             33:34        33:34  
205  253  OK Hammaren 2                LISA OLSSON               33:34        33:34  
207  173  Boxholm-Mjölby OL 3          RANJANA ROSENLÖF          33:39        33:39  
208  189  OK Ravinen 1                 ERIK STRANDBERG           34:13        34:13  
209  194  Eskilstunafors OL            MAGNUS NYZELL             34:21        34:21  
210  108  Umeå OK 2                    LOVISA SENJE              34:23        34:23  
211  202  OK Alehof 2                  JENNY JOHANSSON           34:26        34:26  
212  264  Haldens Skiklubb 3           TERJE TEIGEN              34:37        34:37  
213  238  OK Mangen/OK Jösse           ALFRED NYMAN              34:40        34:40  
214  190  OK Ravinen 2                 NIKLAS WESTBLAD           34:44        34:44  
215   46  Ärla IF 1                    HENRIK GRANÉ              34:48        34:48  
216  135  OK Hedströmmen/Fagersta OK   ROBERT BROSTRÖM           34:52        34:52  
217  262  OK Kålmården 2               MARTIN EDBERG             35:08        35:08  
218  146  Korsnäs IF Orientering 1     SARA JONSSON              35:18        35:18  
218  155  OK Hällen 4                  CHRISTIAN FRIBERG         35:18        35:18  
220  166  Gävle OK 2                   HANNA ALUDDEN             35:19        35:19  
221  210  Södertälje Orientering 3     MARKUS KILÅS              35:21        35:21  
222  138  Rånäs OK 2                   VIKTOR HEDLÖF             35:23        35:23  
223  118  IFK Enskede                  ULF BYLUND                35:26        35:26  
224   78  Keravan Urheilijat 2         TÜNA LINDHOLM             35:48        35:48  
225  216  OK Rodhen 2                  HELENA LYDELL             35:59        35:59  
226  258  Sjövalla FK                  CAROLINE  HÖGLUND         36:04        36:04  
227  139  Rånäs OK 3                   MALIN JANSSON             36:05        36:05  
228  235  KFUM Örebro                  ERIK ENGLUND              36:08        36:08  
229  122  Malungs OK, Skogsmårdarna 2  ERIK JODNERT              36:13        36:13  
230  132  IF Thor 3                    PER BJÖRKLUND             36:20        36:20  
231  106  Sandefjord OK/OTO            KJELL JÖRGEN HANSTAD      36:22        36:22  
232  232  Heming/Njård O-lag 2         PEDER MYHRE               36:25        36:25  
233  241  OK Milan 1                   KRISTINA ERIKSSON         36:34        36:34  
234  226  Ärla IF 2                    LASSE RAHKONEN            36:52        36:52  
235  192  Länna IF 2                   TOBIAS NYSTRÖM-WAARA      37:07        37:07  
236  265  Ringerike OL 3               KINE PEDERSEN             38:00        38:00  
237  263  Kovlands IF 2                MARIE TJERNBERG           38:07        38:07  
238  140  Stora Sundby GoIF            VIKTOR JONSSON            38:15        38:15  
239  218  Sundsvalls OK 2              PETER MCCORMACK           39:25        39:25  
240  124  Bromma-Vällingby SOK 1       HENRIK WIKLUND            39:32        39:32  
241  158  Rotebro Ulricehamn           ERIK DYBECK               40:29        40:29  
242   92  Istrums Skidklubb            FANNY BRODIN              40:49        40:49  
243  220  Liedon Parma 2               LASSE SUONPÄÄ             41:15        41:15  
244  131  IF Thor 2                    JOHAN WOLLIN              43:00        43:00  
245  184  Pargas IF 2                  ANNIKA LINDBERG           44:06        44:06  
246  242  OK Milan 2                   HELENA ERIKSSON           44:10        44:10  
247  110  Västerbergslagens OL 2       EMMA OLOFSSON             45:43        45:43  
248  115  Lillomarka OL                BJÖRG GRANLY              45:46        45:46  
249  255  Bromma-Vällingby SOK 2       PHILIP VON ROSEN          47:15        47:15  
250   38  Haldens Skiklubb 2           JENS PETTER ANDERSEN      47:21        47:21  
251  160  IFK Lidingö SOK 2            MIKAEL NYBERG             49:45        49:45  
     217  OK Rodhen 3                  OLLE SJÖLANDER            DISK            -85





Uppdaterad : 1999-07-15 av Henrik Persson


10-MILA pages hosted by :

SIGMA