10-MILA10-MILA 1999


Youth / Ungdom : 1 2 3 4            
Legtimes :   2 3 4            
-
Ladies / Damer 1 2 3 4 5          
Legtimes :   2 3 4 5          
-
Men / Herrar leg : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Legtimes :   2 3 4 5 6 7 8 9 10


Results Ungdom sträcka 2 / Youth leg 2

UNG        Etappe:  2
 
  1   17  IK Hakarpspojkarna 1         ANDREAS KÄLLMING          43:23        21:40   11
  2   27  Haldens Skiklubb 1           SINDRE SAKSATER           44:18        23:05    0
  3   57  OK Botnia 1                  KRISTEN ÅBACKA            45:49        24:16    6
  4   84  Rajamäen Rykmentti 1         AAPO  LINDBERG            46:21        23:55   17
  5   45  Nyköpings OK 1               JOHAN LUNDIN              46:22        24:42    5
  6   26  Köping Kolsva OK 1           Marcus Eek                46:25        23:37   19
  7   87  Täby OK 1                    JOHAN BRANDT              46:38        23:49   19
  8   40  Tullinge SK 1                ERIK THORSSON             46:43        24:59    5
  9  143  Ronneby OK                   LINA NERO                 46:48        24:47    9
 10   63  Rotebro IS 1                 ANDERS FRISK              46:53        23:34   24
 11   53  Fredrikstad Skiklubb 1       MARTIN SOUKUP             47:07        25:16    5
 12   93  Fossum IF                    ALEXANDER WAAHLER         47:15        25:56   -8
 13   49  Falköpings AIK 1             JONAS HJERT               47:19        25:55   -7
 14   24  OK Skogshjortarna 1          JOHAN FREDRIKSSON         47:34        24:54    9
 15   28  OK Hammaren 1                GABRIEL DOMERT            47:39        24:50   11
 15  177  Östmarka OK 1                OLA MO                    47:39        25:20    4
 17   71  Gustavsbergs IF              JOHAN STRANDBERG          48:05        25:42    3
 18  168  Rastikarhut                  LAURA SALMI               48:36        25:40   12
 19    6  OK Hällen 1                  EMMA ÖBERG                49:27        27:41   -5
 20  112  IFK Hedemora OK 1            DAVID BERG                49:32        26:49    4
 21   10  IF Sibbo-Vargarna            NIKLAS STÅHL              49:34        26:42    8
 22   61  OK Orient 1                  RONNY  BÄCKMAN            50:11        24:23   43
 23   44  Halmstad OK 1                OLA STENBECK              50:19        24:42   39
 24  197  Turun Suunnistajat           ARTO RANKI                50:24        24:04   52
 25   31  Hauhon Sisu                  VILLE SABEL               50:25        28:55  -18
 26    3  Kolbotn o Skimt OL           LINE HAGMAN               50:30        29:08  -21
 27   47  Almby IK 1                   JOHAN GEMBÄCK             50:34        29:23  -26
 28  148  Tierps SOK 1                 JOHAN AXELSSON            50:44        24:36   44
 29   55  Angelniemen Ankkuri          OSKARI HEISKANEN          50:52        29:35  -26
 29  249  Stenungsunds OK              JOHAN SPETZ               50:52        24:04   61
 31  261  OK Kolmården 1               WIKTOR ARNELL             50:54        26:03   25
 32   42  OK Tor 1                     MAGNUS ANDERSSON          50:58        25:15   31
 33    2  Tampeereen Pyrintö 1         JUHO KINNI                51:13        23:27   76
 33   88  Tjällmo-Godegårds OK 1       DAVID PETTERSSON          51:13        26:42   11
 33   98  Dalaportens OL 2             LARS JOHANSSON            51:13        26:06   26
 36   60  Dalaportens OL 1             HANS PAHLÉN-JOHANSSON     51:15        24:04   62
 37    8  OK Tisaren                   JOHAN RYNO                51:20        23:28   77
 38   72  Rasti-Saimaa                 JARI MIKKONEN             51:26        26:51    8
 39   76  Oppsal IF 1                  ANDERS SKJELBEK           51:30        25:29   29
 40   13  Helsingin Suunnistajat       ILONA HAARLAA             51:36        28:46  -12
 41  100  Tjällmo-Godegårds OK 2       MARCUS ADAMSSON           52:04        27:53   -4
 42  245  OK Älvsjö Örby               BJÖRN LARSSON             52:08        27:27    6
 43  182  OK Enen 1                    BJÖRN MOLANDER            52:09        23:42   87
 44   29  LYNX 2                       NICO NYLUND               52:11        24:10   75
 45   19  Liedon Parma 1               VESA MÖRSKY               52:17        25:36   43
 46   73  Tumba-Mälarhöjdens OK 1      TOBIAS HELLGREN           52:19        25:50   36
 47   14  FK Friskus-Varberg 1         JOHAN HEDLUND             52:20        25:00   55
 48   67  Kovlands IF                  JOHANNA EDIN              52:25        29:28  -17
 49   22  OK Klemmingen 1              JOHN NIKLASSON            52:29        27:43    3
 50   35  Paimon Rasti                 HELI LYYTIKÄINEN          52:32        26:10   27
 50  230  Fredrikstad Skiklubb 2       KARIANNE RUUD             52:32        27:22   10
 52  119  OK Skogsfalken               EMIL FAHLIN               52:34        25:49   37
 53    5  Keravan Urheilijat 1         TEEMU KEMPPAINEN          52:37        23:33   92
 54   82  Tampeereen Pyrintö 2         MATTI PERLINEN            52:53        26:29   24
 54   91  Köping Kolsva OK 2           Hanna Kruse               52:53        26:20   32
 56   48  Hestra IF                    CHRISTIAN HOLMQVIST       52:54        25:03   56
 57  161  Ikaalisten Nouseva-Voima     HEIKKI SIIVARI            52:59        28:36  -17
 57  195  Västerås SOK 2               CHARLOTT LUNDSTRÖM        52:59        26:40   18
 59  191  Länna IF 1                   JOHAN LARSSON             53:05        28:41  -18
 60   81  Boxholm-Mjölby OL 1          JOHANNA LINDBERG          53:07        28:54  -22
 61   79  Rehns BK 1                   JOHAN FORSLIN             53:12        31:31  -50
 62   52  OK Kullingshof               KARL LARSSON              53:14        25:43   45
 63  234  Vittjärvs IK                 LINA GUSTAFSSON           53:16        28:29  -10
 64   23  Hagaby GoIF 1                EMMA JANSSON              53:19        30:45  -42
 65   95  Haninge SOK 1                JAKOB ERICSSON            53:22        28:40  -16
 66  240  Lapuan Virkiä                JUKKA PAJULA              53:23        25:19   54
 67  169  Skogslöparna                 SOFI NÄSLUND              53:33        30:09  -32
 68  142  Katrineholms OK              FREDDIE NORMAN            53:42        25:29   59
 69   11  OK Alehof 1                  LOTTA NILSSON             53:59        29:17  -20
 70  145  Modum O-lag                  ARNO LILJA GRÖNHOVD       54:13        29:40  -25
 71  133  Storviks IF                  MARI TROENG               54:17        31:03  -39
 72    7  KooVee Tampere 1             PINJA SATRI               54:21        26:24   46
 73   16  LYNX 1                       PENTTI  ISOMARKKU         54:22        29:55  -30
 73   21  Norbergs OK                  JENNIE HOLM               54:22        32:52  -66
 75   43  Stora Tuna IK 1              JOHAN BRUNBERG            54:25        30:10  -36
 76  167  Rehns BK 2                   KJELL WINBLAD             54:34        28:47  -12
 77   56  Västerbergslagens OL 1       HANNA BRUS                54:47        28:18    5
 78  179  Köping Kolsva OK 3           KARIN ELGH                55:24        28:27   15
 79   12  Heming/Njård O-lag 1         SVERRE WAALER KAAS        55:26        27:16   46
 80  236  IF Hagen 2                   MATTIAS ARONSSON          55:27        29:22  -10
 81  136  Pan-Kristianstad 1           SARA SVENSSON             55:28        28:24   14
 82   74  Uddevalla OK 1               JENNY KARLSSON            55:29        29:02   -2
 83  254  OK Skogshjortarna 2          FREDRIK LARSSON           55:30        28:56    4
 84   39  OK Måsen                     CHARLOTTE GUSTAFSSON      55:31        26:49   53
 84   77  OK Klemmingen 2              JONAS NIKLASSON           55:31        26:32   59
 84   96  Södertälje Orientering 2     JOACIM WERME              55:31        29:29  -15
 87  111  OK Motala                    OLA CARLSSON              55:35        30:48  -34
 87  205  OK Klemmingen 3              NIKLAS HALLEBRO           55:35        27:43   27
 89   37  OK Rodhen 1                  INGRID HANSSON            55:39        29:14  -10
 90  188  Väsby OK                     GUSTAV VEIDE              55:40        29:11   -8
 91  104  Hjärnarps GIF 1              PHILIP MALMGREN           55:42        28:19   14
 92  120  Halmstad OK 2                PERNILLA NILSSON          55:53        28:58   -1
 93  203  Finspångs AIK                CAMILLA ALLARD            56:02        34:12  -78
 94  215  Strängnäs-Malmby OL          LINDA AHLSEN-SEIRUP       56:12        27:41   38
 95  121  Malungs OK, Skogsmårdarna 1  LINA LINDBERG             56:25        29:05    7
 96  123  Hagaby GoIF 2                JOHAN PERSSON             56:35        31:51  -45
 97   80  Nydalens SK 1                MAREN KAARBY              56:38        30:27  -24
 98   34  IF Hagen 1                   HELENA JANSSON            56:45        27:28   52
 99  237  Järla IF                     DAVID ANDERSSON-SKANTZE   56:48        29:33    1
100  201  Linköpings OK 2              ANDREAS BJÄRKMAR          56:51        29:42   -3
101  198  OK Linné 2                   KRISTIN SÄTERBERG         56:54        29:02   13
102    1  Järfälla OK 1                STINA LINDKVIST           56:55        31:43  -41
103  247  OK Roslagen                  EMMA LUNDMAN              56:56        33:10  -67
104   59  Raja-Karjalan Suunnistajat   MILKA SALONEN             56:59        31:07  -37
105   70  Pargas IF 1                  HEIKKI LAURIMAA           57:10        28:52   23
106   32  Västerås SOK 1               MATTIAS MILLINGER         57:31        28:24   41
107  150  OK Tor 2                     LINNEA TALLTJÄRN          57:42        29:03   28
108  159  IFK Lidingö SOK 1            ANNA LIDSTRÖM             57:43        29:47    9
109   51  Rånäs OK 1                   ANDREAS POUSETTE          57:45        33:09  -62
110  137  Pan-Kristianstad 2           MARKUS SVENSSON           58:09        30:00   13
111   99  Umeå OK 1                    ANDREAS ERIKSSON          58:10        30:20    0
112  260  Järla IF                     ERIK MATTSSON             58:13        28:00   53
113   64  OK Linné 1                   ELIN HJERTSON             58:16        31:10  -17
114  153  OK Hällen 2                  HANNA LUNDELL             58:29        29:50   21
115  213  Tumba-Mälarhöjdens OK 2      VAKANT                    58:31        34:05  -73
116   65  Södertälje Orientering 1     ANNA CARLANDER            58:47        33:58  -61
117   41  Ringerike O-lag 1            HÅKON HULTGREEN           58:54        31:30  -11
118  225  Leksands OK                  LOTTA SANDER              58:56        32:01  -27
119  223  Rajamäen Rykmentti 2         OLIVER  BREILING          59:13        28:28   54
120   20  IFK Göteborg                 ERIK LINDBLOM             59:19        30:53    9
121  141  Alfta-Ösa OK                 JOHAN HEDLUND             59:22        37:24  ***
122   89  GoIF Tjalve                  ERIK JOHANSSON            59:24        32:26  -28
123  221  Uddevalla OK 2               JONAS EKSTRÖM             59:29        32:07  -19
123  244  Hirvensalon Heitto           LAURILA TEA               59:29        29:17   41
125  107  Tampeereen Pyrintö 3         OUTI NIEMINEN             59:39        30:34   21
126  229  Tullinge SK 3                MARTIN NYSTRÖM            59:40        30:01   31
127   50  Trollhättans SOK 1           MARCUS WETS               1:00:20      37:03  -94
128  239  Trollhättans SOK 2           MARCUS IVARSSON           1:00:28      33:11  -27
129   85  Järfälla OK 2                SOFIA REINHOLDSSON        1:00:30      30:26   33
130   66  Sundbybergs IK               YLVA BORGSTRÖM            1:00:38      34:32  -59
131  144  OK Gipen                     NIKLAS NILSSON            1:00:44      29:17   51
132  238  OK Mangen/OK Jösse           PER LAGERVALL             1:00:45      26:05   81
133  176  OK Södertörn 3               JOHAN NYQVIST             1:00:46      31:53    9
134  162  Forsa OK 1                   SOFI RÖNNESTRAND          1:00:51      28:58   55
135  227  OK Reftele                   PATRIK AXELSSON           1:01:03      34:32  -50
136  250  Almby IK 2                   GUSTAV GROTH              1:01:09      32:40   -5
137  149  Tierps SOK 2                 GUSTAV AXELSSON           1:01:42      32:11   17
138  246  Söders SOL 1                 JOSEFIN NORELL            1:01:43      33:00    1
139  235  KFUM Örebro                  RIHO TABA                 1:02:32      26:24   89
140    4  OK Denseln                   JAHAN PETERSON            1:02:38      29:13   64
141  128  Konnerud IL                  UNA GLENDE JANSON         1:02:49      31:11   45
142  116  Skarpnäcks OL                TERESE THAGAARD           1:02:51      30:14   55
143  164  Täby OK 2                    JOHAN LINDE               1:02:52      33:10   15
144  181  Dalaportens OL 4             JESPER SÖDERLUND          1:02:55      29:49   57
145  196  Turebergs IF                 THERESE HERLIN            1:02:59      36:47  -71
146   94  OK Södertörn 1               CAROLINE LARSSON          1:03:02      34:11   -5
147  134  Falköpings AIK 2             ERIK JOHANSSON            1:03:12      32:08   29
148  222  Selånger SOK                 LINDA NYLANDER            1:03:18      30:56   47
149   30  Espoon Suunta                KAISA ERONEN              1:03:20      34:08   -1
150   97  IL Tyrving 1                 ANNE W ÖVERÖYEN           1:03:21      35:32  -40
151  212  Gudhems IF                   ULRIKA FREDRIKSSON        1:03:24      33:33    8
     217  OK Rodhen 3                  DAVID HANSSON             DISK            101
153  102  FK Friskus-Varberg 2         KARIN HATTNE              1:03:28      34:04   -1
154   15  IF Thor 1                    CAROLINE AXNÉR            1:03:31      31:20   38
155   62  Linköpings OK 1              ERIK BACKTEMAN            1:03:36      30:17   48
155  199  OK Linné 3                   IDA WEZELIUS              1:03:36      35:00  -21
157   86  DELTA                        JOUNI LINDQVIST           1:03:41      35:30  -31
158  228  Tullinge SK 2                ERIK GUNNELIN             1:03:58      34:30   -5
159  266  Rakas 2                      JUHO KAULIO               1:04:00      31:44   34
160   25  Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 DAG HAEREN                1:04:36      33:37   14
161  171  Stora Tuna IK 3              SUSANNA MÅRTENSSON        1:04:41      34:05    7
162  224  Rajamäen Rykmentti 3         HARRI-PEKKA  HILTUNEN     1:04:43      39:49  ***
163   83  Stora Tuna IK 2              MADDE RYSTEDT             1:04:46      32:27   31
164    9  Ulricehamns OK               MIKAEL AXELSSON           1:04:49      36:40  -41
165   90  Sundsvalls OK 1              JONAS ÅKERDAHL            1:05:04      32:16   33
166  204  Vingåkers OK                 CATHERINE GERDTMAN        1:05:06      33:08   24
167   58  Pihkaniskat 1                JAAKO RUUTIAINEN          1:05:08      33:38   16
167  174  Norrköpings AIS              CHRISTIAN  SPETZ          1:05:08      33:21   20
169  202  OK Alehof 2                  LENA JOHANSSON            1:05:19      30:53   42
170   46  Ärla IF 1                    SARA PETTERSSON           1:05:21      30:33   45
171  192  Länna IF 2                   JONATHAN PETTERSSON       1:05:23      28:16   64
172  166  Gävle OK 2                   HELEN WAHLFRIDSSON        1:05:29      30:10   48
173  200  OK Linné 4                                             1:05:37      33:48   15
174  214  OK Orient 2                  CHARLOTTA  LUNDGREN       1:05:47      37:12  -41
175  251  Köping Kolsva OK 4           CHRISTER STRÖM            1:05:51      35:07   -3
176  127  Ljusdals OK                  EVELINA ENVALL            1:06:06      40:18  ***
177  172  Boxholm-Mjölby OL 2          ELIN KLEIST               1:06:08      35:29   -7
178  113  IFK Hedemora OK 2            PIA HÅKANSSON             1:06:16      35:43  -11
179  117  Timrå SOK                    EMIL WIKLUND              1:06:21      39:54  -99
180  122  Malungs OK, Skogsmårdarna 2  MARIE NILSSON             1:06:39      30:26   49
181  163  Forsa OK 2                   JESSICA ENGMAN            1:06:40      36:02  -12
182  170  KooVee Tampere 2             TUULI PAUNONEN            1:06:43      35:20   -3
182  186  Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik NIKLAS BURMAN             1:06:43      37:08  -26
184  129  Raumar O-lag 1               STIG ÖIEN                 1:06:48      36:55  -24
185  130  Raumar O-lag 2               TORUNN HERMANSEN          1:06:51      35:16    0
186  175  OK Södertörn 2               JENNY EK                  1:06:53      38:47  -64
187  219  Nydalens SK 2                BRAND BREISTEIN           1:06:56      34:46    4
188  132  IF Thor 3                    BJÖRN NORDANG-KIELER      1:07:33      31:13   42
189   69  Rotebro IS 2                 JOHAN LAGERSTRAND         1:07:35      38:51  -49
190   18  Mariestads FK                SARA BERNHARD             1:07:40      34:42    9
191  185  Östersunds OK                OSCAR EK                  1:07:49      38:30  -40
192  165  OK Alferna                   JOHANNA MYLLYLÄ           1:07:56      40:05  -80
192  262  OK Kålmården 2               KRISTIN SKULLMAN          1:07:56      32:48   25
194  101  OK 77                        NANNA HAGEN               1:07:57      40:44  -95
195   68  Gävle OK 1                   LINNEA MARTINELL          1:08:09      38:38  -41
195  264  Haldens Skiklubb 3           FRODE LARSEN              1:08:09      33:32   17
197  140  Stora Sundby GoIF            RASMUS TIMLÖV             1:08:15      30:00   41
198  109  OK Österåker                 FREJA ROSENGREN           1:08:17      40:40  -90
199  156  Sigtuna OK                   LINA SAMUELSSON           1:08:19      37:11  -22
200  157  Nyköpings OK 2               ERIK ABRAHAMSSON          1:08:22      38:27  -39
201  118  IFK Enskede                  MARTINA FORSBERG          1:08:36      33:10   22
202  248  OK Botnia 2                  TOMMY  ÅBACKA             1:08:38      39:37  -58
203  258  Sjövalla FK                  SARA  MALMGREN            1:08:40      32:36   23
204  103  Säterbygdens OK              ERIK LIND                 1:08:48      39:34  -55
205   78  Keravan Urheilijat 2         HANNA-KATARINA JÄPPINEN   1:08:55      33:07   19
206  178  Östmarka OK 2                ERIK SAGVOLDEN            1:10:17      39:34  -35
207  232  Heming/Njård O-lag 2         MONICA BEER PRYDZ         1:10:25      34:00   25
208  210  Södertälje Orientering 3     ERIK MÅRSELL              1:10:33      35:12   13
209  146  Korsnäs IF Orientering 1     KRISTINA BÖRJESSON        1:10:51      35:33    9
210  108  Umeå OK 2                    EMIL JOHANSSON            1:11:13      36:50    0
211  189  OK Ravinen 1                 NIKLAS WANSÖLIN           1:11:14      37:01   -3
212  180  Dalaportens OL 3             PER WIRÉHN                1:11:17      41:12  -49
212  256  OK Enen 3                    TOBIAS SVENSSON           1:11:17      38:19  -13
214  154  OK Hällen 3                  ROBERT KARLSSON           1:11:43      38:33  -12
215  216  OK Rodhen 2                  MIKAELA SÖLLVANDER        1:12:03      36:04   10
216  158  Rotebro Ulricehamn           IDA ARNESSON              1:12:17      31:48   25
217   33  OK Kåre                      EVA TISELIUS              1:12:32      42:16  -51
218  194  Eskilstunafors OL            OSKAR LARSSON             1:12:37      38:16   -9
219   92  Istrums Skidklubb            PETER KJELLBERG           1:12:52      32:03   23
220  252  Ringerike O-lag 2            KARIN SLOTTE              1:13:55      40:21  -15
221  241  OK Milan 1                   REBECKA BERG              1:14:54      38:20   12
222  135  OK Hedströmmen/Fagersta OK   JONAS VIKSTRÖM            1:15:26      40:34   -6
223  220  Liedon Parma 2               ANTTI NUMMELA             1:15:27      34:12   20
224  218  Sundsvalls OK 2              FREDRIK BLOMKVIST         1:15:36      36:11   15
225  183  OK Enen 2                    TOBIAS ELGFORS            1:15:42      43:08  -29
226  233  Haninge SOK 2                MARTIN CROOKSTON          1:16:07      44:42  -45
227  193  Kvarnsvedens GoIF OK         KARIN MALMBERG            1:16:44      45:24  -49
228  253  OK Hammaren 2                JOHANNA ERIKSSON          1:17:12      43:38  -23
229  259  OK Pan Århus                 LAURA DOMBERNOWSKY        1:18:04      47:05  -55
230  125  Enebybergs IF                ÅSA JONSSON               1:18:07      53:15  ***
231  105  Hjärnarps GIF 2              HELENE ROSENKVIST         1:18:23      49:41  -94
232  173  Boxholm-Mjölby OL 3          MARIA LINGEMARK           1:18:31      44:52  -25
233  187  Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik LINUS LUNDSTRÖM           1:19:00      47:26  -49
234  231  Pihkaniskat 2                NOORA WELTNER             1:19:17      51:13  ***
235  263  Kovlands IF 2                ERIK MELLERSTEDT          1:19:32      41:25    2
236  155  OK Hällen 4                  VIKTORIA KARLSSON         1:19:56      44:38  -18
237  255  Bromma-Vällingby SOK 2       CAROLINE TOLLSTADIUS      1:20:00      32:45   12
238  206  Oppsal IF 2                  MAGNUS ZACHARIASSEN       1:20:03      48:40  -59
239  110  Västerbergslagens OL 2       THERESE BOMAN             1:22:54      37:11    8
240  138  Rånäs OK 2                   BJÖRN NILSSON             1:23:03      47:40  -18
241  184  Pargas IF 2                  FREDRIKA KRUUNA           1:23:06      39:00    4
242  124  Bromma-Vällingby SOK 1       SOFIA GALLE               1:23:11      43:39   -2
243  106  Sandefjord OK/OTO            SIRI TRYGSLAND            1:26:01      49:39  -12
244  190  OK Ravinen 2                 MY FOLKESSON              1:26:59      52:15  -30
245  242  OK Milan 2                   NIKLAS KRANTZ             1:27:45      43:35    1
246  265  Ringerike OL 3               ANDERS HULTGREEN          1:27:58      49:58  -10
247  139  Rånäs OK 3                   THERESE KARLSSON          1:29:02      52:57  -20
248  131  IF Thor 2                    TOVE JANSSON-WAHLNÄS      1:29:12      46:12   -4
249  115  Lillomarka OL                IDA LEREN                 1:33:15      47:29   -1
250   38  Haldens Skiklubb 2           SVEINUNG SYVERSEN         1:33:30      46:09    0
251  160  IFK Lidingö SOK 2            ANNA STARKENBERG          1:35:44      45:59    0
     226  Ärla IF 2                    NATALIE FRIBERG           DISK            -18




Uppdaterad : 1999-07-15 av Henrik Persson


10-MILA pages hosted by :

SIGMA