10-MILA10-MILA 1999


Youth / Ungdom : 1 2 3 4            
Legtimes :   2 3 4            
-
Ladies / Damer 1 2 3 4 5          
Legtimes :   2 3 4 5          
-
Men / Herrar leg : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Legtimes :   2 3 4 5 6 7 8 9 10


Results Ungdom / Youth leg 4

UNG        Etappe:  4
 
  1   17  IK Hakarpspojkarna 1         FREDRIK LINDGREN          1:40:53      37:31    0
  2   84  Rajamäen Rykmentti 1         TUOMAS TERVO              1:41:28      35:11    2
  3   26  Köping Kolsva OK 1           ERIK WALDEMARSSON         1:41:38      35:21    1
  4   60  Dalaportens OL 1             MARTIN JOHANSSON          1:41:43      31:35    7
  5   57  OK Botnia 1                  SIMON  FRÖJDÖ             1:41:52      35:07    1
  6   24  OK Skogshjortarna 1          KRISTIAN  LAAS            1:42:01      31:49    6
  7    5  Keravan Urheilijat 1         PERTTU ILMARINEN          1:42:17      32:11    2
  8   71  Gustavsbergs IF              PETTER HARALDSSON         1:42:42      32:36    1
  9    8  OK Tisaren                   EMIL LAURI                1:43:02      31:03   19
 10    3  Kolbotn o Skimt OL           ARNE POST                 1:43:05      31:42   11
 11   44  Halmstad OK 1                PONTUS NILSSON            1:43:14      32:19    7
 12   40  Tullinge SK 1                MARKUS ADOLFSSON          1:43:18      37:04  -10
 13   87  Täby OK 1                    SEBASTIAN WIMAN           1:43:22      32:59    0
 14   27  Haldens Skiklubb 1           KRISTIAN DALBY            1:43:24      32:40    2
 15  143  Ronneby OK                   OSKAR STRIDHAGEN          1:44:24      38:08  -12
 16   53  Fredrikstad Skiklubb 1       KJELL ARILD KARLSEN       1:44:31      34:06   -2
 17   48  Hestra IF                    RIKARD PENTONEN           1:48:23      34:07   23
 18   14  FK Friskus-Varberg 1         OLLE WINROTH              1:48:45      36:51    8
 19   42  OK Tor 1                     ERIK SVAHN                1:49:30      37:27   11
 20   23  Hagaby GoIF 1                SARA JANSSON              1:49:39      34:38   25
 21  240  Lapuan Virkiä                JUHA SORVISTO             1:49:49      33:14   38
 22   16  LYNX 1                       JAAKO LIUKKALA            1:50:00      33:43   33
 23  177  Östmarka OK 1                KRISTIAN RUUD             1:50:05      35:08   21
 24   22  OK Klemmingen 1              ANDREAS DAVIDSSON         1:50:06      32:42   38
 25   88  Tjällmo-Godegårds OK 1       ANDREAS AXELSSON          1:50:07      34:43   24
 26    2  Tampeereen Pyrintö 1         VILLE VERKAMA             1:50:08      37:05    8
 27    6  OK Hällen 1                  JONAS ENGSTRÖM            1:50:35      39:39   -8
 28   82  Tampeereen Pyrintö 2         LAURI KILPINEN            1:50:37      36:47   10
 29   35  Paimon Rasti                 MARKKU SALMI              1:50:40      36:26   10
 30   10  IF Sibbo-Vargarna            DAN JOHANSSON             1:50:48      37:35    5
 31   55  Angelniemen Ankkuri          OLLI VESALAINEN           1:50:49      37:32    5
 32   19  Liedon Parma 1               JUSSI SUNA                1:50:57      39:19   -9
 33   49  Falköpings AIK 1             HENRIK JOHANSSON          1:50:59      38:25   -1
 34  197  Turun Suunnistajat           MATTI KARHULAHTI          1:51:08      38:55   -3
 35   47  Almby IK 1                   ANDERS CARBONNIER         1:51:11      38:30   -2
 36   98  Dalaportens OL 2             ELIN JOHANSSON            1:51:14      39:13   -7
 37   63  Rotebro IS 1                 JOHAN LINDAHL             1:51:18      39:54  -15
 38  168  Rastikarhut                  JUHA TOMMILA              1:51:19      41:20  -30
 39  112  IFK Hedemora OK 1            LINDA HÅKANSSON           1:51:52      41:54  -32
 40   13  Helsingin Suunnistajat       HANNU SAVIHARJU           1:52:30      34:20   34
 41  104  Hjärnarps GIF 1              KRISTOFER SKOG            1:52:37      34:28   32
 42   95  Haninge SOK 1                DAVID IVARSSON            1:52:48      34:46   25
 43  249  Stenungsunds OK              MARTIN LINDQVIST          1:52:51      34:49   24
 44   43  Stora Tuna IK 1              ERIK NILSSON              1:52:54      34:50   27
 45  136  Pan-Kristianstad 1           MATTIAS JOHANSSON         1:53:04      36:58    9
 46   31  Hauhon Sisu                  ANTTI RANTIO              1:53:08      42:21  -29
 47   73  Tumba-Mälarhöjdens OK 1      MATS TÖRNROS              1:54:13      38:29    4
 48   32  Västerås SOK 1               CRISTOFFER TÅQVIST        1:54:20      35:44   27
 49   72  Rasti-Saimaa                 PETRI PARKKINEN           1:54:23      35:17   30
 50  159  IFK Lidingö SOK 1            PETTER HALLERBY           1:54:26      33:26   46
 51   93  Fossum IF                    NILS SALEN                1:55:14      44:43  -36
 52   28  OK Hammaren 1                MIKAEL OLSSON             1:55:20      43:23  -25
 53   91  Köping Kolsva OK 2           MÅRTEN OHLSSON            1:55:56      40:33   -5
 54  188  Väsby OK                     ROBIN GRANKVIST           1:56:24      36:49   32
 55  234  Vittjärvs IK                 PETER HOLMA               1:56:39      40:08    3
 56  148  Tierps SOK 1                 BJÖRN JOHANSSON           1:56:54      45:05  -31
 57   52  OK Kullingshof               JOHANNES CLAESSON         1:56:58      38:57    9
 58  161  Ikaalisten Nouseva-Voima     JUHA HANKALA              1:57:01      41:36   -8
 59  142  Katrineholms OK              ROBERT ANDERSSON          1:57:07      38:11   18
 60   80  Nydalens SK 1                EINAR FRÖYSDAL            1:57:28      37:59   24
 61  195  Västerås SOK 2               DANIEL JOHANNESSON        1:57:43      42:49  -18
 62   51  Rånäs OK 1                   TOMAS OHLIN               1:57:59      37:08   32
 63   45  Nyköpings OK 1               OSKAR CARLBORG            1:58:00      39:07   13
 64  120  Halmstad OK 2                KARL KARLSON              1:58:12      38:47   18
 65   81  Boxholm-Mjölby OL 1          ERIK TENGVALL             1:58:13      46:35  -42
 66   67  Kovlands IF                  JOHAN EDIN                1:58:22      41:56   -9
 67   20  IFK Göteborg                 JOAKIM HEDERSKOG          1:59:29      35:59  177
 68    4  OK Denseln                   ALBERT MOLLÉN             1:59:42      34:26   53
 69   34  IF Hagen 1                   RICKARD WASS              1:59:48      37:19   34
 70  198  OK Linné 2                   MARKUS BERGSTRÖM          1:59:59      40:23   17
 71  128  Konnerud IL                  AUDUN WELTZIEN            2:00:55      35:19   54
 72   79  Rehns BK 1                   ANDERS HANSSON            2:01:16      41:57    9
 73   76  Oppsal IF 1                  KNUT PETTER ÅSTERBÖL      2:01:42      43:34   -1
 74   56  Västerbergslagens OL 1       MAGNUS WUOPIO             2:03:29      46:48  -14
 75   12  Heming/Njård O-lag 1         EIRIK KRAVDAL GJESSING    2:03:35      45:32   -5
 76  260  Järla IF                     ANDERS HOLMBERG           2:03:39      38:41   40
 77  100  Tjällmo-Godegårds OK 2       LINUS ÅBERG               2:03:40      47:51  -24
 78   37  OK Rodhen 1                  MATTIAS ERIKSSON          2:03:45      45:48  -14
 79   29  LYNX 2                       MIKA SEPPÄNEN             2:03:49      48:04  -27
 80    1  Järfälla OK 1                TOMAS UNESTAD             2:03:54      46:50  -19
 81   90  Sundsvalls OK 1              MARTIN HAMMARBERG         2:03:57      37:20   51
 82   74  Uddevalla OK 1               MATTIAS JOSEFSSON         2:03:59      41:37   19
 83  182  OK Enen 1                    ANDERS HÄLLBOM            2:03:59      48:49  -37
 84   64  OK Linné 1                   ANTON HÄGGSTRÖM           2:04:00      44:58   -6
 85  261  OK Kolmården 1               FILIP JANSSON             2:04:07      48:45  -38
 86  221  Uddevalla OK 2               JOHANNES BEJBOM           2:04:09      39:32   27
 87   77  OK Klemmingen 2              OVE ERIKSSON              2:04:12      43:53    6
 88   21  Norbergs OK                  PATRIK EKLIND             2:04:17      47:58  -32
 89   97  IL Tyrving 1                 RAGNAR TONJER             2:04:18      39:05   31
 90   59  Raja-Karjalan Suunnistajat   JUHO UUSITALO             2:04:19      39:55   21
 91  153  OK Hällen 2                  MARTIN HULTMAN            2:04:20      40:17   17
 92   66  Sundbybergs IK               PETER KOLMSKOG            2:04:23      39:53   20
 93  236  IF Hagen 2                   PONTUS DANIELSSON         2:04:25      41:16   12
 94   11  OK Alehof 1                  ANDERS KULIN              2:04:27      49:49  -53
 95  162  Forsa OK 1                   MARKUS HELLSTRÖM          2:04:31      39:29   22
 96  203  Finspångs AIK                PONTUS KARLSSON           2:04:38      45:11  -13
 97  185  Östersunds OK                CHRISTIAN AHLSTRÖM        2:04:53      36:23   55
 98  254  OK Skogshjortarna 2          OLOF SVENSSON             2:04:56      46:58  -33
 99  117  Timrå SOK                    ANDREAS MAXÉN             2:04:58      35:35   61
100  129  Raumar O-lag 1               ÖYVIND LUND               2:05:07      35:40  146
101   65  Södertälje Orientering 1     TOBIAS ERIKSSON           2:05:09      42:52   -2
102   25  Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 PÅL CHR. SIMENSEN         2:05:10      36:28  143
103  121  Malungs OK, Skogsmårdarna 1  ANNA-KARIN NILSSON        2:06:26      46:55  -18
104  205  OK Klemmingen 3              TOMAS KARLSSON            2:06:57      43:15    3
105  169  Skogslöparna                 MARTIN NORDIN             2:07:01      44:35   -3
106   68  Gävle OK 1                   ERIK BERGFORS             2:07:24      39:31   33
107    7  KooVee Tampere 1             MIIKA JÄRVINEN            2:07:27      52:49  -66
108   96  Södertälje Orientering 2     ANNA NILSSON              2:07:29      49:34  -45
109   70  Pargas IF 1                  MATHIAS FRÖBERG           2:07:45      43:31    1
110  150  OK Tor 2                     NILS WISTRAND             2:07:47      47:31  -18
111  119  OK Skogsfalken               ANNA OLSSON               2:07:59      48:05  -21
112  237  Järla IF                     DAN ENGBERG               2:08:44      47:48  -17
113  133  Storviks IF                  PATRIK LUNDQVIST          2:09:20      51:18  -46
114  229  Tullinge SK 3                JOEL ARVIDSSON            2:09:21      45:12   -5
115  172  Boxholm-Mjölby OL 2          KENT KARLSSON             2:09:37      40:51   40
116   15  IF Thor 1                    MIKAEL PETTERSSON         2:09:39      41:15   33
117  107  Tampeereen Pyrintö 3         HARRI ALILÖYTTY           2:09:40      47:30  -19
118  215  Strängnäs-Malmby OL          LINN AXELSSON             2:09:41      46:03  -12
119  251  Köping Kolsva OK 4           ERIK RYDELL               2:09:45      41:06   35
120   86  DELTA                        SIMO KUJALA               2:09:52      41:45   20
121   30  Espoon Suunta                LIINA LÄNSILUOTO          2:09:53      44:41   -2
122  141  Alfta-Ösa OK                 KRISTIN SÖDERLUND         2:09:55      47:57  -25
123  127  Ljusdals OK                  HENRIK FURUSTRÖM          2:10:11      42:03   18
124   39  OK Måsen                     KRISTOFFER JANSSON        2:11:16      46:11   -6
125  166  Gävle OK 2                   LENA GILLGREN             2:11:20      43:04   18
126  244  Hirvensalon Heitto           LEHTIKMÄKI ELINA          2:11:33      46:51  -12
127   89  GoIF Tjalve                  JOHAN WIKSTRÖM            2:11:42      46:12   -3
128  164  Täby OK 2                    PETER JAKOBSSON           2:12:29      46:25    1
129  230  Fredrikstad Skiklubb 2       HÅKON STENSETH            2:12:37      58:53  -92
130  266  Rakas 2                      EERO PÄROINEN             2:12:42      41:48   36
131  116  Skarpnäcks OL                NICLAS BEHRENFELDT        2:12:50      47:29   -9
132   83  Stora Tuna IK 2              ERIK BERGMAN              2:13:03      41:30   38
133  179  Köping Kolsva OK 3           EMMA LÖVDAHL              2:13:12      50:06  -29
134  109  OK Österåker                 PONTUS BERGSTRÖM          2:13:15      42:35   30
135  145  Modum O-lag                  LARS GRÖNHOVD             2:13:16      53:17  -44
136  245  OK Älvsjö Örby               NINA MANNERFJORD          2:13:18      53:28  -47
137  123  Hagaby GoIF 2                MIKAEL AXIN               2:13:21      54:12  -57
138  228  Tullinge SK 2                JOHAN SVENNINGSSON        2:13:23      46:40   -3
139   41  Ringerike O-lag 1            SIGBJÖRN YTREHUS          2:13:24      41:53   30
140   50  Trollhättans SOK 1           DANIEL WETS               2:13:31      47:15   -9
141  191  Länna IF 1                   DAVID NORDLUND            2:13:34      48:47  -26
142  144  OK Gipen                     SUSANNE SJÖÖ              2:13:44      48:07  -16
143  165  OK Alferna                   MARKUS HANSSON            2:14:36      44:04   18
144   94  OK Södertörn 1               LAURI NURMELA             2:14:36      47:55  -10
145  227  OK Reftele                   CHRISTIAN LINDER          2:14:38      43:29   22
146  224  Rajamäen Rykmentti 3         MARKUS  TURUNEN           2:14:41      43:00   27
147    9  Ulricehamns OK               CHRISTIAN ARNESSON        2:14:53      46:40   -5
148  250  Almby IK 2                   STAFFAN ENGSTRÖM          2:15:00      44:25   14
149  225  Leksands OK                  TOMAS HAMMARSTRÖM         2:15:00      52:43  -50
150  174  Norrköpings AIS              SIMON NYBERG              2:15:16      46:58   -5
151   62  Linköpings OK 1              LIN ERIKSSON              2:15:20      44:30   14
152  134  Falköpings AIK 2             DANIEL MUSCHKE            2:15:22      44:44   11
153   18  Mariestads FK                MARTIN CEDERMAN           2:15:23      46:22    4
154   46  Ärla IF 1                    JOHAN NÄSHOLM             2:15:25      47:06   -8
155  239  Trollhättans SOK 2           PETER KALLIONIEMI         2:15:35      49:58  -29
156  204  Vingåkers OK                 THOMAS ERIKSSON           2:15:59      47:37   -8
157  262  OK Kålmården 2               CISSI SVENNSON            2:16:07      46:45    2
158  222  Selånger SOK                 IDA SELLSTEDT             2:17:06      48:14   -2
159   85  Järfälla OK 2                STEFAN GRADIN             2:17:46      51:00  -23
160  181  Dalaportens OL 4             ANN-SOFIE HOFLING         2:17:48      49:31  -16
161  201  Linköpings OK 2              JOSEFIN LINDSTRÖM         2:17:55      58:12  -73
162  212  Gudhems IF                   DANIEL PERSSON            2:17:57      49:25   -9
163  246  Söders SOL 1                 NADIA LARSSON             2:18:48      47:02   12
164   78  Keravan Urheilijat 2         MIKAEL AHLFORS            2:19:03      47:02   13
165  113  IFK Hedemora OK 2            ELIN HÅKANSSON            2:19:08      50:42  -14
166  111  OK Motala                    KARIN SVENSSON            2:19:14      53:01  -36
167  196  Turebergs IF                 SUSANNA OLSSON            2:20:22      52:02  -20
168  175  OK Södertörn 2               FREDRIK SETTERQVIST       2:20:34      47:45   15
169  247  OK Roslagen                  HENRIK CARLSSON           2:20:35      52:56  -31
170  258  Sjövalla FK                  IDA  SVENSSON             2:20:37      43:44   26
171  163  Forsa OK 2                   HENRIK TROLIN             2:21:04      47:46   15
172  171  Stora Tuna IK 3              MARTIN WESTERLUND         2:21:15      48:17   12
173  156  Sigtuna OK                   ERLANDSSON                2:21:18      48:56    8
174  199  OK Linné 3                   ELIN HERMANSSON           2:21:19      53:47  -37
175  122  Malungs OK, Skogsmårdarna 2  DANIEL ERIKSSON           2:21:21      48:21   10
176  118  IFK Enskede                  JOHAN LINDSKOG            2:21:30      48:56    6
177  170  KooVee Tampere 2             HEIKKI WILEN              2:21:41      49:43   -1
178   92  Istrums Skidklubb            ERIK KARLSSON-LANDEEN     2:21:43      40:30   32
179  103  Säterbygdens OK              MARTIN LUNDHOLM           2:21:51      41:15   28
180  157  Nyköpings OK 2               JOEL ENGLUND              2:21:58      48:01    9
181  238  OK Mangen/OK Jösse           ANDERS NILSSON            2:22:09      56:41  -58
182  235  KFUM Örebro                  EMIL CLOMEN               2:22:36      45:19   16
183  192  Länna IF 2                   KRISSE LUNDGREN           2:23:15      50:57   -3
184  210  Södertälje Orientering 3     FABIAN ANDEN              2:23:19      47:47   10
185  154  OK Hällen 3                  ANDREAS STIGLUND          2:23:55      45:15   17
186  214  OK Orient 2                  MIKAEL  FABRITIUS         2:24:04      43:31   20
187   33  OK Kåre                      KARL TISELIUS             2:24:19      45:55   13
188  167  Rehns BK 2                   DAN ÖBERG-HJELM           2:24:23      49:54    2
189   99  Umeå OK 1                    JOHAN FRIES               2:24:25      52:45  -17
190  137  Pan-Kristianstad 2           KRISTYNA KACMARIK         2:25:10      59:29  -62
191  140  Stora Sundby GoIF            PATRIK SARTS              2:25:10      48:19    4
192  146  Korsnäs IF Orientering 1     MARIA LISSKAR             2:25:31      50:11    0
193  216  OK Rodhen 2                  PATRIK ERIKSSON           2:25:57      45:56   11
194  248  OK Botnia 2                  ANNE  FILPPULA            2:26:11      54:00  -15
195  202  OK Alehof 2                  JONAS JÖRGENSEN           2:26:19      54:50  -27
196  102  FK Friskus-Varberg 2         THERESE BENGTSSON         2:26:34      58:09  -46
197  149  Tierps SOK 2                 KRISTINA LAG              2:27:15      58:07  -39
198  193  Kvarnsvedens GoIF OK         ANDERS GOTH               2:28:00      45:37   18
199  183  OK Enen 2                    TOMMY CARLSSON            2:28:11      44:49   22
200  264  Haldens Skiklubb 3           BÅRD STRAND               2:28:11      54:27  -13
201  232  Heming/Njård O-lag 2         MAGNUS VALMOT             2:28:12      52:55  -10
202  194  Eskilstunafors OL            ELIN LARSSON              2:28:54      48:02    6
203  180  Dalaportens OL 3             MARIA PALM                2:29:48      56:01  -15
204   69  Rotebro IS 2                 JOHAN JARKELL             2:31:01      52:26   -3
205  158  Rotebro Ulricehamn           FREDRIK BÖLSKE            2:31:01      49:03    8
206  108  Umeå OK 2                    SÖREN PETERSEN            2:31:05      52:16   -3
207  220  Liedon Parma 2               MIKA LEMPÄINEN            2:31:07      49:03    8
208  101  OK 77                        DANIELA RENLUND           2:31:47      54:37  -11
209  189  OK Ravinen 1                 JOACHIM WANSÖLIN          2:31:59      53:39  -10
210  219  Nydalens SK 2                LINA HARTMARK             2:32:03      50:52   -1
211  200  OK Linné 4                                             2:33:45    1:02:02  -37
212  259  OK Pan Århus                 KARINA KNUDSEN            2:34:16      53:57   -7
213  138  Rånäs OK 2                   ULRIKA JANSSON            2:38:26      48:48   13
214  187  Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik MARTIN SUNDSTRÖM          2:38:43      48:47   13
215  173  Boxholm-Mjölby OL 3          PATRIK GUSTAFSSON         2:41:46      58:52    2
216  206  Oppsal IF 2                  SIGRID KAPPERUP           2:41:47      58:49    2
217  231  Pihkaniskat 2                SAMI KÄÄRIÄINEN           2:41:53      54:38    7
218  218  Sundsvalls OK 2              JESPER JACOBSSON          2:41:58      53:36    7
219  105  Hjärnarps GIF 2              PER GUSTAFSSON            2:42:00      56:32    4
220  263  Kovlands IF 2                MARIA ENGBERG             2:42:02      59:04   -2
221  132  IF Thor 3                    STEN LINDSTRÖM, TUMBA     2:42:08    1:06:44  -28
222  253  OK Hammaren 2                LINNEA HALLBERG           2:42:15    1:00:16   -8
223  110  Västerbergslagens OL 2       RICHARD HÄGGLUND          2:47:06      54:22    8
224  184  Pargas IF 2                  AKU HUKKILA               2:47:29      56:32    6
225  176  OK Södertörn 3               MARIA ANDERSSON           2:47:55    1:16:18  -54
226  242  OK Milan 2                   KRISTIN JAKOBSSON         2:57:17    1:01:35    7
227  135  OK Hedströmmen/Fagersta OK   EMMA LINDBERG             2:57:20    1:03:46    5
228  106  Sandefjord OK/OTO            CHRISTOFFER BIRKELAND     3:01:23    1:05:33    7
229  233  Haninge SOK 2                ANDREW CROOKSTON          3:01:56    1:11:56   -1
230  186  Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik ULF MAGNUSSON             3:02:33    1:30:30  -52
231  252  Ringerike O-lag 2            VAKANT                    3:02:40    1:21:22  -20
232  124  Bromma-Vällingby SOK 1       ERIK LINDBERG             3:04:53    1:14:07   -3
233  131  IF Thor 2                    ELIN FALK                 3:05:38    1:02:02    4
234  130  Raumar O-lag 2               OLE ENGEN                 3:07:48    1:26:14  -22
235  115  Lillomarka OL                ANDERS EIDSTUEN           3:07:55      57:52    3
236  139  Rånäs OK 3                   FREDRIK ANDERSSON         3:09:51    1:12:08    0
237  241  OK Milan 1                   MICKE LARSSON             3:16:32    1:32:58  -15
238  178  Östmarka OK 2                GORM E. SVENDSEN          3:16:46    1:33:34  -18
239  125  Enebybergs IF                MIKAEL LÖFGREN            3:17:16    1:21:31   -5
240  155  OK Hällen 4                  INGELA HAGFALK            3:37:37    1:25:29    1
      61  OK Orient 1                  ESA  HUTTUNEN             DISK            ***
     223  Rajamäen Rykmentti 2         ALEKSI  RÄSÄNEN           DISK              5
      58  Pihkaniskat 1                ALEKSI PEKKANEN           DISK            ***
     160  IFK Lidingö SOK 2            JOHAN GRAWELL             DISK             -2
     217  OK Rodhen 3                  STINA KRANTZ              DISK              5
     265  Ringerike OL 3               HEIDI K LARSEN            DISK              3
     255  Bromma-Vällingby SOK 2       YLVA LINDBERG             DISK              1
     226  Ärla IF 2                    EMIL ANDERSSON            DISK              3
     190  OK Ravinen 2                 EMELIE NOVOTNY            DISK             -6




Uppdaterad : 1999-07-15 av Henrik Persson


10-MILA pages hosted by :

SIGMA