2004-04-28 13:37

Resultat Herrar (350), Sträcka 10

   Pl Gaffling  St.nr Namn                      Lag                            Tid  Diff.   Tot.tid 

    1  BBBBB      100 Thierry Gueorgiou         Kalevan Rasti 1            1:37:51   0:00  12:02:12 
    2  ABAAB       15 Toni Louhisola            Turun Metsänkävijät 1      1:38:58   1:07  12:14:45 
    3  ABAAB        7 Valentin Noyikov          DELTA 1                    1:39:13   1:22  12:12:08 
    4  BBAAB        1 Mats Haldin               Halden Skiklubb 1          1:41:18   3:27  11:52:32 
    5  BBBBB        6 Johan Näsman              IFK Lidingö SOK 1          1:42:27   4:36  Ej godk. 
    6  ABBAB       16 Björnar Valstad           Bækkelaget SK 1            1:42:32   4:41  12:36:06 
    7  BBABB       45 Jonas Pilblad             OK Skogsfalken 1           1:42:47   4:56  12:54:21 
    8  BBABB       91 Marius Mazulins           Rasti-Kurikka 1            1:43:59   6:08  12:38:56 
    9  ABABB       28 Petteri Muukkonen         MS Parma 1                 1:44:05   6:14  13:14:19 
   10  BBAAB       25 Petri Saari               Lapuan Virkiä 1            1:44:48   6:57  12:46:16 
   11  BBBAB       96 Mats Dahlén               Pargas IF 1                1:45:10   7:19  12:38:46 
   12  BBABB        5 Peter Hemmyr              Södertälje-Nykvarn Orien   1:45:44   7:53  12:09:59 
   13  BBAAB       55 Michal Horacek            Hagaby GoIF 1              1:45:53   8:02  12:58:00 
   14  BBAAB        9 Michal Jedlicka           Tampereen Pyrintö 1        1:45:54   8:03  12:10:11 
   15  BBABB       21 Maxim Davidov             Angelniemen Ankkuri 1      1:46:00   8:09  13:14:22 
   16  ABBBB       35 Vesa Taanila              Ikaalisten NV 1            1:46:01   8:10  12:41:39 
   17  BBABB       13 Johan Modig               PAN-Kristianstad 1         1:46:09   8:18  13:18:46 
   18  BBBBB       14 Jan Troeng                OK Linné 1                 1:46:30   8:39  12:54:22 
   19  BBBAB       10 Mattias Karlsson          IK Hakarpspojkarna 1       1:46:34   8:43  12:40:00 
   20  BBAAB       33 Thormod Berg              Nydalens Skiklub 1         1:46:41   8:50  13:15:04 
   21  BBBBB       30 David Shepherd            Göteborg-Majorna OK 1      1:47:16   9:25  12:20:16 
   22  ABAAB       23 Holger Hott-Johansen      Kristiansand OK 1          1:47:52  10:01 ej fullf. 
   23  ABBBB       11 Tero Föhr                 Vehkalahden Veikot 1       1:48:09  10:18  12:41:35 
   24  ABBBB        3 Micha Mamleev             OK Orion 1                 1:48:12  10:21  12:41:41 
   25  ABABB       12 Kalle Dalin               Leksands OK 1              1:48:14  10:23  12:41:37 
   26  BBBAB       42 Martin Skrove             NTNUI 1                    1:48:18  10:27  12:41:58 
   27  ABABB       44 Carsten Jørgensen         FarumTisvilde OK 1         1:48:43  10:52  13:06:46 
   28  BBBBB       22 Serguey Detkov            OK Tisaren 1               1:48:58  11:07  12:42:25 
   29  BBBAB      142 Marius Bjugan             Wing OK 1                  1:49:37  11:46  13:54:06 
   30  BBBAB        2 Jamie Stevensson          IFK Göteborg 1             1:49:41  11:50  12:25:29 
   31  ABABB        4 Jimmy Birklin             Malungs OK Skogsmårdarna   1:49:57  12:06  12:42:31 
   32  BBBAB       64 Jaromir Svihovsky         Turun Suunnistajat 1       1:50:06  12:15  13:02:12 
   33  BBAAB       79 Patrik Martner            IFK Umeå 1                 1:50:18  12:27  13:27:59 
   34  ABABB       66 Simonas Krepsta           IFK Moras OK 1             1:50:30  12:39  13:40:45 
   35  ABBAB        8 Michal Smola              FK Friskus-Varberg 1       1:50:39  12:48  12:44:28 
   36  ABBBB       19 Damien Renard             OK Denseln 1               1:50:53  13:02  12:44:29 
   37  ABAAB       47 Henrik Löfås              Stora Tuna IK 1            1:51:22  13:31  12:59:09 
   38  BBBAB       88 Hannu Airila              Keravan Urheilijat 1       1:51:25  13:34  14:17:17 
   39  ABBBB       43 Oskar Arlebo              KFUM Örebro 1              1:51:37  13:46  13:09:53 
   40  ABBAB       24 Francois Gonon            Paimion Rasti 1            1:51:39  13:48  12:46:32 
   41  ABBAB       32 Roger Casal               IFK Göteborg 2             1:52:58  15:07  13:37:13 
   42  BBAAB       17 Ville Repo                Hiisirasti 1               1:53:11  15:20  12:46:39 
   43  ABBBB       57 Martin Härberg            Järla IF OK 1              1:53:17  15:26  13:57:41 
   44  BBBAB      134 Oskar Svärd               Ulricehamns OK 1           1:53:47  15:56  13:02:33 
   45  BBBAB       26 Allan Mogensen            OK Ravinen 1               1:53:59  16:08  12:47:44 
   46  BBAAB      319 Risto Haikonen            Navi 1                     1:54:07  16:16  14:00:11 
   47  BBBAB      104 Håvard Tveite             Ås NLH orientering 1       1:54:23  16:32  14:16:39 
   48  BBAAB       71 Michael Oswald            Norbergs OK 1              1:54:43  16:52  15:54:53 
   49  BBBBB      114 Marcus Millegård          Sävedalens AIK 1           1:54:49  16:58  13:45:47 
   50  ABAAB      193 Lars Lönnkvist            Tullinge SK 1984           1:54:55  17:04  15:55:07 
   51  ABBAB       48 Stefan Karlsson           IF Sibbo-Vargarna 1        1:55:14  17:23  13:33:40 
   52  BBABB      299 Per Brandt                Malungs OK Skogsmårdarna   1:55:18  17:27  16:05:33 
   53  ABBBB       81 Marian Davidik            Halden Skiklubb 2          1:55:45  17:54  13:06:41 
   54  ABBBB      105 Jari Lehtonen             Rastivarsat 1              1:57:29  19:38  14:21:47 
   55  ABABB       74 Jörgen Nilsson            Kils OK 1                  1:58:07  20:16    Felst. 
   56  ABABB      160 Kari Kallio               Jämsän Retki-Veikot 1      1:58:11  20:20  15:02:27 
   57  BBAAB      141 Jonne Lehto               Kymin Suunnistajat 1       1:58:19  20:28  14:32:09 
   58  ABABB      128 Jon Larsson               OK Skogshjortarna 1        1:58:30  20:39  14:32:22 
   59  ABAAB       31 Robert Heczko             Kangasala SK 1             1:58:41  20:50  12:53:42 
   60  BBABB       83 Rune Monrad               Spring Cup OK 1            1:58:45  20:54  14:02:35 
   61  ABABB       36 Roman Efimov              Hämeenlinnan Suunnistaja   1:58:58  21:07  13:15:40 
   62  BBBAB      326 Per Svensson              Finspångs SOK 1            1:59:14  21:23  16:09:37 
   63  BBBBB       46 Mats Hellstadius          Södertälje-Nykvarn Orien   1:59:33  21:42  13:28:04 
   64  ABAAB      185 Dan Engberg               Järla IF OK 2              1:59:34  21:43  16:36:03 
   65  ABAAB      201 Mats Carlberg             KFUM Örebro 4              1:59:37  21:46  16:49:47 
   66  BBAAB      303 Ulf Persson               IFK Enskede 1              1:59:42  21:51  16:39:58 
   67  ABAAB       93 Henrik Johansson          IFK Lidingö SOK 2          1:59:45  21:54  14:39:05 
   68  BBAAB       41 Markus Adolfsson          Linköpings OK 1            1:59:46  21:55  13:08:38 
   69  BBBAB       56 Tommy Andersson           Vänersborgs Skidklubb 1    1:59:47  21:56  14:13:37 
   70  ABABB      352 Per-Åke Bligård           OK Vilse - 87 1            1:59:49  21:58  15:02:36 
   71  ABBAB       78 Audun Weltzien            IL Tyrving 1               1:59:51  22:00  Ej godk. 
   72  ABABB       58 Petteri Lauronen          Lynx 1                     1:59:54  22:03  13:18:59 
   73  ABABB      166 Torbjörn Kravdal          Raumar O-lag 2             2:00:02  22:11  20:27:12 
   74  BBAAB       95 Tomas Håkansson           Södertälje-Nykvarn Orien   2:00:03  22:12  14:48:50 
   75  ABBAB      102 Juha Pietiläinen          Rasti E 1                  2:00:10  22:19  14:39:39 
   76  BBBBB      162 Wojcieck Koivalski        Rehns BK 1                 2:00:47  22:56  15:04:38 
   77  ABBAB       40 Christian Ott             OK77 1                     2:00:52  23:01  13:19:12 
   78  ABAAB      263 Reto Flückiger            Motala AIF-OL 1            2:00:57  23:06  15:46:53 
   79  BBAAB      187 Tero Viljanen             Hämeenlinnan Suunnistaja   2:01:02  23:11  14:39:42 
   80  BBBBB       38 Evgeny Fadeev             Rajamäen Rykmentti 1       2:01:13  23:22  12:54:49 
   81  BBAAB      217 N.N.                      Oppsal if 1                2:01:23  23:32  15:54:43 
   82  ABBAB       62 Jonas Westbom             OK Hammaren 1              2:01:42  23:51  15:05:59 
   83  ABBBB      119 Per Vestling              OK Kåre 1                  2:01:58  24:07  15:57:23 
   84  BBABB       53 Lasse Jansson             Gävle Orienteringsklubb    2:02:05  24:14  13:36:27 
   85  BBBBB       84 Matti Liukkonen           Rasti-Saimaa 1             2:02:22  24:31  14:34:48 
   86  BBABB       75 Peter Guterstam           IF Thor 1                  2:02:37  24:46  15:05:04 
   87  BBABB      369 Tobias Wahlgren           OK Gisle 1                 2:02:38  24:47  15:58:31 
   88  BBAAB      125 Pavel Kosarek             Tumba-Mälarhöjden OK 1     2:02:44  24:53  13:45:57 
   89  ABAAB       85 Jari Johansson            OK Orient 1                2:02:45  24:54  14:42:05 
   90  BBBAB      226 Donatas Stuglys           Soik Hellas 2              2:02:57  25:06  17:48:37 
   91  ABABB       20 Ingo Horst                Söders SOL - Tyresö 1      2:03:01  25:10  13:10:56 
   92  ABBBB       51 Gordon Riemersma          OK Tyr 1                   2:03:08  25:17  14:22:43 
   93  BBBAB      280 Palacrocorax Aristotelis  NTNUI 4                    2:03:14  25:23  19:04:41 
   94  ABAAB      239 Eric Roller               Järfälla OK 2              2:03:21  25:30  15:45:30 
   95  ABAAB      101 Toni Pikkarainen          Hyvinkään Rasti 1          2:03:26  25:35  14:41:24 
   96  BBABB       29 Troels Nielsen            OK Pan Århus 1             2:03:56  26:05  13:02:18 
   97  ABABB      236 Raino Pesu                Rajamäen Rykmentti 2       2:04:00  26:09  14:37:44 
   98  BBBBB      108 Stefan Zwicky             Nyköpings OK 1             2:04:40  26:49  14:53:21 
   99  ABAAB       61 Tom Quayle                Sundsvalls OK 1            2:04:50  26:59  13:37:03 
  100  ABBBB       27 Daniel Hubman             Västerbergslagens OL 1     2:05:16  27:25  13:25:35 
  101  ABABB      198 L-G. Stenberg             Hammarby IF 1              2:05:33  27:42  15:42:39 
  102  ABABB       52 Henrik Persson            Tullinge SK 1              2:05:44  27:53  14:28:34 
  103  ABBBB      143 Tomas Dlabaja             Söders SOL - Tyresö 2      2:05:46  27:55  13:57:53 
  104  BBBBB      378 Sander Vaher              OK Triangeln/Tierps SOK    2:05:53  28:02  Ej godk. 
  105  ABBBB      127 Sebastian Wiman           Täby Ok 1                  2:05:55  28:04  13:30:16 
  106  BBBAB      126 Håkan Mattsson            Gotlands Bro OK 1          2:06:03  28:12  14:48:45 
  107  BBBBB       54 Jan Zazgornik             Västerås SOK 1             2:06:05  28:14  13:05:53 
  107  BBABB      207 Björn Lovang              IFK Lidingö SOK 4          2:06:05  28:14  19:26:41 
  109  ABABB      206 Andrew Quin               IFK Lidingö SOK 3          2:06:07  28:16    Felst. 
  110  ABBAB      286 Niklas Henriksson         OK Linné 3                 2:06:10  28:19  16:16:54 
  111  BBABB      113 Javier Gomez              Sundbybergs IK 1           2:06:14  28:23  14:49:11 
  112  BBABB      153 Eldar Frøland             OSI Orientering 1          2:06:16  28:25  14:32:16 
  112  ABBBB      165 Øyvind Lund               Raumar O-lag 1             2:06:16  28:25  17:00:25 
  112  ABBAB      224 Vesa-Matti Suorsa         SK Pohjantähti - Oulu 2    2:06:16  28:25  15:37:06 
  115  BBBAB      374 Kristian Johanesen        Hærens Officersskole 1     2:06:19  28:28  19:44:04 
  116  BBBBB      238 Graeme Ackland            Jesus Orienteering Klubb   2:06:22  28:31  Ej godk. 
  117  BBABB       37 Edgaras Voveris           Soik Hellas 1              2:06:30  28:39  13:37:10 
  118  ABBAB      124 Franco Antonio            Eksjö SOK 1                2:06:34  28:43  15:32:44 
  118  BBBAB      172 Arnt Edvin Andersen       Halden Skiklubb 3          2:06:34  28:43  16:01:04 
  120  ABBAB      356 Martin Nilsson            Kungälvs OK 1              2:06:36  28:45  18:37:57 
  121  ABABB      220 Gunnar Melin              Sundbybergs IK 2           2:06:38  28:47  17:07:03 
  122  ABBAB      170 Per-Erik Jönsson          OK Torfinn 1               2:06:40  28:49  16:55:43 
  123  BBAAB      311 Mats Lundström            Ok Raseborg 1              2:06:45  28:54  17:56:33 
  124  ABBAB      302 Jari Jaakkola             Maarian Mahti 1            2:06:48  28:57  16:17:01 
  125  BBBBB      246 Staffan Johansson         Vänersborgs Skidklubb 2    2:06:50  28:59  16:10:57 
  126  ABBBB      135 Jakob Denoknal            FarumTisvilde OK 2         2:07:08  29:17  17:07:35 
  127  ABABB      228 Veiko Kütt                Almby IK 1                 2:07:10  29:19  16:50:12 
  128  ABBAB      332 Philip von Rosen          Bromma-Vällingby SOK 1     2:07:11  29:20  Ej godk. 
  129  ABABB      252 Thomas Popp               Espoon Suunta 2            2:07:14  29:23  16:33:26 
  130  ABAAB      385 Per von Halsted           Raisu Lumous 1             2:07:17  29:26  Ej godk. 
  131  BBBAB      212 Jan Gilot                 Belgium 1                  2:07:20  29:29  20:07:17 
  132  ABBBB      159 Matti H Laaksokukkula     Korven Honka 1             2:07:22  29:31  21:08:53 
  133  ABBAB      132 Jevgenijs Sprogis         OK Roslagen 2              2:07:27  29:36  16:19:05 
  134  BBAAB       87 Pasi Lehtonen             Hauhon Sisu 1              2:07:28  29:37  14:35:59 
  134  BBAAB      357 Tommy Haglund             IF Brahe 1                 2:07:28  29:37  16:57:55 
  136  ABBAB      310 Håkan Bengtsson           Värend GN 1                2:07:30  29:39  17:07:23 
  137  BBBAB      272 Tommy Eriksson            Länna IF/Långhundra IF 1   2:07:32  29:41  18:19:56 
  138  BBBBB       60 Zpynek Sterba             Turun Metsänkävijät 2      2:07:39  29:48  14:08:59 
  138  ABBAB      140 Roger Nitsche             Umeå OK 1                  2:07:39  29:48  16:03:18 
  140  BBBAB      312 Sven Igerud               OK Löftan 1                2:07:41  29:50  16:08:38 
  141  ABABB       82 Rikard Pentonen           Hestra IF 1                2:07:42  29:51  14:11:49 
  142  BBAAB      387 Timo Hongell              Kokkolan Suunnistajat 1    2:07:51  30:00  15:53:22 
  143  BBBBB       92 Michael Stockmayer        Västerås SOK 2             2:07:52  30:01  14:56:39 
  144  BBAAB      103 Juuso Pimiä               Koovee Tampere 1           2:07:54  30:03  15:12:53 
  145  ABBAB      348 Anders Sundin             Skogslöparna 1             2:08:03  30:12  14:56:45 
  146  BBBBB      176 Pekka Varis               Pellon Ponsi 1             2:08:11  30:20  14:56:56 
  147  BBBAB      118 Mark Nixon                Stora Tuna IK 2            2:08:29  30:38  15:12:45 
  148  ABABB       90 Tomas Jonsson             Järfälla OK 1              2:08:44  30:53  13:37:20 
  149  BBBAB      320 Helge Gisholt             Sentrum OK 1               2:08:52  31:01  15:45:45 
  150  BBAAB      379 Patrik Moris              Domnarvets GoIF 1          2:08:58  31:07  16:05:21 
  151  BBAAB       63 Fabien Pasquasy           Espoon Suunta 1            2:09:09  31:18  13:27:21 
  152  ABAAB      131 Niklas Åhsman             Nybro OK 1                 2:09:11  31:20  16:35:32 
  153  ABAAB      115 Tönis Vaiksaar            Dalaportens OL 1           2:09:13  31:22  15:04:48 
  154  BBBBB      154 Martin Grotle Soukup      Fredrikstad Skiklubb 2     2:09:16  31:25  14:48:27 
  155  ABBBB      273 Mats Welander             OK Djerf 1                 2:09:52  32:01  16:20:37 
  156  ABAAB      147 Gustav Wennerberg         IK Gandvik/OK Klyftamo 1   2:10:08  32:17  15:47:39 
  157  BBBBB      308 Emil Andreasson           OK Älme/Emmaboda-Verda 1   2:10:12  32:21  15:27:21 
  158  BBABB      261 Alistair Landels          Stora Tuna IK 3            2:10:35  32:44  14:36:30 
  159  ABABB      376 Niklas Alvaeus            Jönköpings OK 1            2:11:03  33:12  15:13:47 
  160  BBBAB      204 Janne Norling             Söders SOL - Tyresö 3      2:11:12  33:21  17:34:02 
  161  ABABB      106 Marcin Richert            Kalmar OK 1                2:11:20  33:29  15:48:04 
  162  BBABB      137 Murray Strain             Østmarka OK 1              2:11:25  33:34  15:22:47 
  162  BBBAB      350 Erik Kropf                Gustavsbergs IF 1          2:11:25  33:34  15:32:29 
  164  BBABB       67 Per Mårtensson            OK Ravinen 2               2:11:26  33:35  14:22:59 
  165  BBBBB       76 Christian Håkansson       Ronneby OK 1               2:11:41  33:50  14:04:04 
  166  ABABB       98 Martin Skoglund           OK Tranan/Mark 1           2:12:33  34:42  14:32:14 
  167  BBABB      215 Gorm Svendsen             Østmarka OK 2              2:12:49  34:58  19:32:18 
  168  ABAAB      339 Michael Björnlinger       IK Vista 1                 2:12:50  34:59  16:53:23 
  169  BBAAB      163 Matti Maajärvi            Lappeen Riento 1           2:12:56  35:05  15:30:39 
  170  ABBBB       65 Tomas Vitek               Ärla IF 1                  2:13:08  35:17  Ej godk. 
  171  BBBBB      384 Erik Persson              Västerviks, Gamleby, Ank   2:13:19  35:28  17:03:51 
  172  BBAAB      225 Geir Inge Orderud         Ringerike o-lag 1          2:13:23  35:32    Felst. 
  173  ABBBB      359 Hallvard Koren            OK Moss 1                  2:13:26  35:35  17:03:51 
  174  ABBAB      264 Jörgen Nylén              OK Nolaskogsarna 1         2:13:30  35:39  16:24:00 
  175  ABAAB       39 Olle Kärner               OK Roslagen 1              2:13:38  35:47  14:19:04 
  176  BBABB      337 Björn Andersson           Garphyttans IF/Hällefors   2:13:41  35:50  15:37:09 
  177  ABBAB      278 Lars Arne Brekken         NTNUI 2                    2:13:56  36:05  15:37:11 
  178  ABABB      290 Anders Yngström           Göteborg-Majorna OK 4      2:14:09  36:18  15:23:09 
  179  ABAAB      363 Morgan Tallberg           OK Älgen 1                 2:14:11  36:20  16:25:29 
  180  BBABB      183 Halvor Saunes             Kongsberg O-lag 1          2:14:21  36:30  15:38:27 
  180  ABBAB      340 Michael Lönn              Hjärnarps GH OL 1          2:14:21  36:30  16:18:36 
  182  ABBAB      364 Andreas Eriksson          Lunds OK 1                 2:14:24  36:33  16:11:34 
  183  BBBAB      150 David Holmberg            Väsby OK 1                 2:14:27  36:36  15:35:53 
  184  BBABB      175 Esbjörn Eriksson          Turebergs IF 1             2:14:29  36:38  16:00:24 
  184  BBABB      345 Andreas Nilsson           SOK Viljan 1               2:14:29  36:38  15:18:42 
  186  BBABB       99 Henrik Wass               IF Hagen 1                 2:14:36  36:45  13:57:48 
  187  BBAAB      171 Miika Vennelä             Pargas IF 2                2:14:38  36:47  15:08:31 
  188  BBABB      361 Rune Salthag              Kristiansand OK 2          2:15:01  37:10  15:17:33 
  189  ABBAB      148 Stefan Husler             IK Hakarpspojkarna 3       2:15:11  37:20  13:53:03 
  190  ABABB      112 Jonas Höglund             Leksands OK 2              2:15:24  37:33  14:19:34 
  191  ABBBB       97 Jakob Physant             Göteborg-Majorna OK 2      2:15:25  37:34  13:52:58 
  192  ABAAB       77 Erik Jonsson              OK Linné 2                 2:15:35  37:44  13:58:31 
  193  ABBAB      318 Håkan Salberg             Skarpnäcks OL 2            2:15:36  37:45  Ej godk. 
  194  BBAAB      157 Jaakko Istolahti          Ylistaron Kilpa-Veljet 1   2:15:50  37:59  16:20:38 
  195  BBBBB       68 Harri Räty                DELTA 2                    2:15:52  38:01  13:58:50 
  196  ABBAB      178 Jakob Bengtsson           Stigmännen Karlshamns OK   2:15:53  38:02  18:39:28 
  197  BBBBB      292 Peter Jakobsson           OK Södertörn 1             2:15:56  38:05  15:27:39 
  198  BBABB      129 Jonas Svernestam          Linköpings OK 2            2:16:08  38:17  Ej godk. 
  199  ABAAB      123 Vesa Venäläinen           Joutsenon Kullervo 1       2:16:26  38:35  15:05:16 
  200  BBABB      191 Petteri Väänänen          Kalevan Rasti 2            2:17:13  39:22  15:13:44 
  201  BBABB      221 Knut Bjørkelo             Kolbotn o Skimt OL 1       2:17:14  39:23  16:57:52 
  202  ABBBB      173 Mats Edengren             OK Ravinen 3               2:17:17  39:26  15:22:46 
  203  BBAAB      341 Stein Erik Berthelsen     Asker Skiklubb 1           2:17:26  39:35  15:29:04 
  204  BBAAB      109 Niklas Nilsson            Härlövs IF 1               2:17:31  39:40  15:20:19 
  205  BBBBB      200 MArcus Hardt              KFUM Örebro 3              2:17:56  40:05  16:41:16 
  206  BBABB      121 Jonas Kjäll               FK Friskus-Varberg 2       2:17:58  40:07  15:40:52 
  207  BBAAB      241 Andreas Wikström          Uddevalla OK 1             2:18:57  41:06  14:41:41 
  208  BBABB      145 Ismo Mäkiranta            OK Tisaren 2               2:19:08  41:17  15:02:13 
  209  ABBBB      321 Erik Sandh                OK Roxen 1                 2:19:24  41:33  15:47:27 
  210  ABBBB       73 Morten Brunes             Modum 1                    2:19:31  41:40  15:24:55 
  211  BBBBB      130 Nils Wistrand             OK Tor 1                   2:19:34  41:43  15:40:57 
  212  BBAAB      117 Tim Tett                  England Select 1           2:19:35  41:44    Felst. 
  213  BBABB      291 Per Grehn                 Mullsjö SOK 1              2:19:39  41:48  19:49:59 
  214  BBBBB      370 Denny Mahlin              Trosabygdens OK 1          2:19:40  41:49  18:51:43 
  215  ABBBB      389 Mika Kinnunen             Oriveden Ponnistus Ry 1    2:19:42  41:51  17:28:38 
  216  ABABB      336 Johan Malmkvist           Katrineholm/Vingåker/Hög   2:19:47  41:56  16:24:14 
  217  BBAAB      249 Janne Valkonen            Vihtavuoren Pamaus 1       2:19:54  42:03  16:19:52 
  218  BBBBB      330 Martin Laaksonpellavapää  Janina ja Hiiltomiehet 1   2:20:01  42:10  15:42:56 
  219  BBBBB      254 Fredrik Persson           Helsingborgs SOK 1         2:20:02  42:11  16:20:21 
  220  BBBAB      234 Lars Gustavsson           Säterbygdens OK 1          2:21:18  43:27  15:25:38 
  221  BBBAB       50 Benjamin Rattrey          OK Hällen 1                2:21:24  43:33  14:20:03 
  222  ABBBB      289 John Eriksson dä          Växjö OK 1                 2:21:58  44:07  Ej godk. 
  223  BBBAB      188 Tomas Stigsson            Trollhättans SOK 1         2:22:01  44:10  18:38:47 
  224  BBABB      269 Erkka Ryynänen            Pihkaniskat 1              2:22:30  44:39  16:48:57 
  225  BBBAB      242 Johan Persson             Hagaby GoIF 2              2:22:32  44:41  16:51:58 
  226  ABAAB       69 Kristian Karlsson         Halmstad OK 1              2:22:33  44:42  15:45:47 
  227  BBBBB      324 Isak Jakobsson            Hjobygdes OK/ Tibro AIK    2:22:35  44:44  16:19:20 
  228  BBAAB      295 Kim Slotte                OK Botnia 1                2:22:40  44:49  17:48:22 
  229  ABABB      360 Sebastian Edlund          IK Ymer/Rydboholms SK 1    2:22:51  45:00  15:46:14 
  230  BBAAB      211 Stefan Karlsson           Södertälje-Nykvarn Orien   2:23:03  45:12  17:43:06 
  231  ABBBB      189 Jan Kristian Lygre        Nydalens Skiklub 3         2:23:09  45:18  15:41:27 
  232  BBAAB       49 Alpo Kuusisto             Helsingin Suunnistajat 1   2:23:14  45:23  14:36:16 
  232  BBAAB      133 Christian Ahlström        OK Orion 2                 2:23:14  45:23  15:16:17 
  234  ABBBB      259 Lars Ekman                Vallentuna-Össeby/IFK En   2:23:27  45:36  16:27:09 
  235  BBBBB      184 Håkon Tønnessen Bergstøl  Kongsberg O-lag 2          2:23:33  45:42  17:48:52 
  236  ABBBB      151 Knut-Jarle Krogh          Sarpsborg OL 1             2:24:20  46:29  15:46:00 
  237  ABBBB      343 Stefan Aläng              Ärla IF 2                  2:25:56  48:05  19:50:26 
  238  BBABB      167 Antti Väänänen            Askolan Urheilijat 1       2:26:09  48:18  Ej godk. 
  239  BBAAB      195 Anders Olby               Västerås SOK 3             2:26:27  48:36  17:28:35 
  240  ABBAB      232 Leif Johansson            OK Njudung 1               2:27:04  49:13  16:33:34 
  241  BBAAB      287 Stig Andersson            OK Linné 4                 2:28:15  50:24  17:34:39 
  242  BBBBB      122 Neil Marston              Nydalens Skiklub 2         2:28:26  50:35  14:27:01 
  243  BBBAB      342 Johan Bergman             FK Herkules/Frölunda OL    2:28:30  50:39  15:51:48 
  244  BBBAB       34 Jouko Liuha               Suunta-0 1                 2:28:41  50:50  14:32:57 
  245  BBAAB      279 Kaspar Schüpbach          NTNUI 3                    2:29:02  51:11  17:40:46 
  246  BBBBB      138 Johan Libersson           Täby Ok 2                  2:29:17  51:26  Ej godk. 
  247  ABABB      274 Mikko Kimpi               Korahdus 1                 2:29:30  51:39  18:18:20 
  248  ABBAB      186 Jarda Vavra               Lokomotiva Pardubice 1     2:29:32  51:41  15:33:14 
  249  BBABB      275 Jon Gunnar Dokk           Ås NLH orientering 2       2:29:39  51:48  18:42:54 
  250  BBBAB      366 Martin Hultman            OK Hällen 2                2:29:42  51:51  16:06:47 
  251  ABBBB      243 Lasse Greilert            Haninge SOK 1              2:30:11  52:20  17:40:28 
  252  ABBAB      240 Jouni Nissinen            Hyvinkään Rasti 2          2:30:14  52:23  18:05:38 
  253  ABABB      144 Olli Kara                 Turun Suunnistajat 2       2:30:27  52:36  15:35:54 
  254  BBBBB      192 Kenneth Jönsson           Tullinge SK 2              2:30:52  53:01  16:07:46 
  255  BBBAB       80 Anders Skjeset            Vang Orienteringslag 1     2:31:16  53:25  14:53:35 
  256  BBAAB      179 Mats Fransson             Snättringe SK 1            2:31:18  53:27  15:55:21 
  257  ABBBB      335 Karl Larsson              OK Kullingshof 1           2:31:44  53:53  15:53:33 
  258  ABBAB      116 Henrik Hinge              OK Pan Århus 2             2:31:49  53:58  18:29:02 
  259  ABBAB      156 Simen Smestad             Løten o-lag 1              2:31:52  54:01  16:46:13 
  260  ABABB      328 Tommy Karlsson            FK Finn/Åsen 1             2:31:53  54:02  17:12:17 
  261  BBABB      161 F. Henrik Åhman           OK Enen 1                  2:31:59  54:08  18:20:37 
  262  ABABB      314 Daniel Johansson          Falkenbergs OK 1           2:32:11  54:20  18:00:06 
  263  ABABB      382 Jonas Bengtsson           Björkfors/Kisa/Målilla 1   2:32:13  54:22  16:32:24 
  264  BBBAB      180 Mårten Källström          Snättringe SK 2            2:32:26  54:35  19:21:05 
  265  BBABB      245 Niclas Uneram             Matteus SI 1               2:32:28  54:37  17:46:50 
  266  ABBBB      251 Erik Heinemark            Ronneby OK 2               2:32:36  54:45  19:35:07 
  267  ABBBB      367 Ulf Engström              OK Hällen 3                2:32:45  54:54  20:35:05 
  268  ABAAB      309 Anders Lövgärd            OK Alehof 1                2:32:48  54:57  16:54:51 
  269  ABABB      120 Mattias Andersson         IF Thor 2                  2:32:49  54:58  18:34:41 
  270  BBABB      323 Anders Sträng             Gudhems IF/Falköpings AI   2:32:51  55:00  17:16:16 
  271  ABBBB      267 Fredrik Johansson         OK Skogsstjärnan 1         2:32:58  55:07  Ej godk. 
  272  BBABB      377 Klas Friberg              Jönköpings OK 2            2:33:04  55:13  17:00:46 
  273  BBBBB      208 Mats Törnros              Tumba-Mälarhöjden OK 2     2:33:06  55:15  17:42:31 
  274  BBAAB      349 Anders Kristian Holt      Hedrum OL 1                2:33:27  55:36  21:16:52 
  275  BBABB      253 Henrik Adolfsson          OK Bävern 1                2:33:36  55:45  Ej godk. 
  276  ABBBB      181 Marcus Eek                Köping-Kolsva OK 1         2:34:06  56:15  15:02:35 
  276  ABABB      260 Björn Thorén              Vallentuna-Össeby/IFK En   2:34:06  56:15  19:44:29 
  278  BBBAB       72 Andreas Källming          IK Hakarpspojkarna 2       2:36:43  58:52  13:54:46 
  279  BBBBB      300 Daniel Edstam             Linköpings OK 3            2:36:47  58:56  17:38:27 
  280  BBABB      307 Johan Saxberg             Västerbergslagens OL 2     2:36:49  58:58  18:15:58 
  281  ABAAB      317 Stefan Gustafsson         Skarpnäcks OL 1            2:36:51  59:00  16:31:43 
  282  ABAAB      293 Mattias Skeppling         OK Södertörn 2             2:36:54  59:03  18:49:04 
  283  BBBAB      388 Lasse Jonsson             Midälva OK 1               2:36:56  59:05  16:43:25 
  284  ABBBB      297 Erik Österlin             Sävedalens AIK 2           2:37:19  59:28  16:18:26 
  285  ABABB      298 Mikael Larsson            Skattkärrs IF 1            2:37:25  59:34  16:47:34 
  286  ABBAB      202 Andreas Carlsson          Tjällmo-Godegård OK 1      2:38:31 :00:40  15:21:54 
  287  ABABB      244 Erik Akelsson             Boxholm-Mjölby OL 1        2:39:01 :01:10  16:02:26 
  288  BBAAB      265 Markku Huotari            Otaniemen Jyllääjät 1      2:39:46 :01:55  19:21:16 
  289  BBAAB      149 Hans Påhlman              Istrums SK 1               2:39:57 :02:06  16:08:40 
  290  BBBBB      146 Per Norlin                Göteborg-Majorna OK 3      2:41:52 :04:01  16:15:41 
  291  ABAAB      177 Martin Byggeth            OK Dacke 1                 2:42:27 :04:36  17:04:33 
  292  ABBAB       86 Anders Vestergård         IF Femman 1                2:43:19 :05:28  16:41:01 
  293  ABAAB      169 Jan Viklund               Eskilstunafors OL 2        2:43:24 :05:33  19:24:14 
  294  ABAAB      223 Per Melin                 OK Rodhen 1                2:43:30 :05:39  16:07:34 
  295  BBABB      353 Stefan Bengtsson          OK Vilse - 87 2            2:43:38 :05:47  19:30:50 
  296  ABBBB      205 Per Edström               Härnösands OK 1            2:43:49 :05:58    Felst. 
  297  BBAAB      233 Jarno Paavola             Paimion Rasti 2            2:45:01 :07:10  16:02:36 
  298  BBAAB      257 Peter Åhman               Östersunds OK 1            2:45:05 :07:14  16:22:13 
  299  BBBBB      222 Thomas Lilja              OK Denseln 2               2:45:43 :07:52  15:05:27 
  300  ABABB      322 David Carlsson            OK Roxen 2                 2:45:58 :08:07  19:42:39 
  301  BBBAB      196 Magnus Öhrström           Arboga OK 1                2:46:33 :08:42  Ej godk. 
  302  BBAAB      373 Jörn Tvelen               Indre Östfold OK 1         2:46:55 :09:04  17:31:56 
  303  BBBBB      346 Örjan Laneborg            SOK Viljan 2               2:47:28 :09:37  18:59:20 
  304  ABAAB      255 Torbjörn Hägglund         OK Hammaren 2              2:48:20 :10:29  19:10:34 
  305  BBAAB      271 Christian Holmberg        FK Vittus 1                2:48:27 :10:36  19:08:34 
  306  ABABB      214 Johannes Svensson         OK Tyr 2                   2:50:14 :12:23  16:14:16 
  307  ABAAB      371 Peter Forsberg            Försvarshögskolan 1        2:52:28 :14:37  21:46:39 
  308  BBBBB      338 Valtteri Tetri            Angelniemen Ankkuri 2      2:52:37 :14:46  16:48:59 
  309  ABBBB      219 Joakim Önnemar            Söderhamns OK 1            2:52:40 :14:49  18:36:27 
  310  ABABB      174 Petteri Vigren            Rasti-Nokia 1              2:55:43 :17:52    Felst. 
  311  ABABB      136 Andrea Scalet             Alfta ÖSA OK 1             2:56:17 :18:26  15:05:10 
  312  BBBBB      216 Jørn Limi                 Østmarka OK 3              3:00:45 :22:54  18:07:12 
  313  BBBBB      362 Erik Samuelsson           OK Vivill/OK Reftele 1     3:03:12 :25:21  20:43:15 
  314  ABABB      182 Tero Lehto                MS Parma 2                 3:03:19 :25:28  17:00:38 
  315  BBBAB      110 Yrjö Stolze               Tampereen Pyrintö 2        3:04:41 :26:50  16:22:45 
  316  ABABB      306 Mads Mikkelsen            Ballerup OK 1              3:05:33 :27:42  19:49:27 
  317  ABBAB      386 Thomas Westerström        OK Älvsjö Örby 1           3:07:56 :30:05  19:42:46 
  318  ABBBB      197 Christer Gustavsson       OK Tylöskog 1              3:11:01 :33:10  20:35:36 
  319  ABAAB      355 Peter Larsson             FK Boken 1                 3:11:29 :33:38  19:30:42 
  320  ABAAB      209 Björn Nykvist             Tumba-Mälarhöjden OK 3     3:20:19 :42:28  21:44:15 
  321  ABAAB      347 Tatsuro Kobayashi         Surahammars SOK 1          3:20:28 :42:37  Ej godk. 
  322  BBBAB      258 Johan Nilsson             Östersunds OK 2            3:20:57 :43:06  22:59:13 
       ABBAB       70 Dave Meyer                PAN-Kristianstad 2        Ej godk.         Ej godk. 
       BBABB      107 Bjørn Tore Krohg          Freidig 1                 Ej godk.         Ej godk. 
       ABBBB      111 Viktor Hedlöf             Rånäs OK 1                Ej godk.         Ej godk. 
       ABABB      152 Michael Aasøe             Spring Cup OK 2           Ej godk.         Ej godk. 
       ABAAB      155 Seppo järvinen            Saarijärven Pullistus 1   Ej godk.         Ej godk. 
       BBBAB      158 N.N.                      IL Tyrving 2              Ej godk.         Ej godk. 
       BBBBB      168 Thomas Liss               Eskilstunafors OL 1       Ej godk.         Ej godk. 
       BBAAB      203 Hjalmar Hurtig            Tjällmo-Godegård OK 2     Ej godk.         Ej godk. 
       BBBAB      218 N.N.                      Oppsal if 2               Ej godk.         Ej godk. 
       BBBBB      230 Vilius Aleliunas          Alfta ÖSA OK 2            Ej godk.         Ej godk. 
       ABAAB      231 Lauri Kleemola            Lynx 2                    Ej godk.         Ej godk. 
       BBABB      237 Björn Engström            SISU Forshaga SK 1        Ej godk.         Ej godk. 
       BBBAB      266 Asbjörn Rössbakk          Hamar Orienteringsklubb   Ej godk.         Ej godk. 
       ABABB      268 Jonas Eriksson            Sigtuna OK 1              Ej godk.         Ej godk. 
       BBBBB      276 Kapu Suominen             OL-UT 1                   Ej godk.         Ej godk. 
       ABAAB      277 Peter Rejler              Rejlers IF 1              Ej godk.         Ej godk. 
       ABBBB      281 Ørjan Bohinen             NTNUI 5                   Ej godk.         Ej godk. 
       ABABB      282 Marianne Riddervold       NTNUI 6                   Ej godk.         Ej godk. 
       BBBAB      288 Per Zachrisson            Mariestads FK 1           Ej godk.        ej fullf. 
       ABBBB      313 Tuomas Ronkainen          Koskelankylän Riento/Oul  Ej godk.         Ej godk. 
       BBABB      315 Kenneth Sandvold          Eiker ol 1                Ej godk.         Ej godk. 
       BBBBB      316 Lauris Leins              OK Klemmingen 1           Ej godk.           Felst. 
       BBBAB      334 Kristoffer Wester         Rotebro IS 1              Ej godk.           Felst. 
       BBAAB      365 Göran Hedman              Gävle Orienteringsklubb   Ej godk.         Ej godk. 
       ABABB      368 Sigmund Störset           IF Sturla/Konnerud IL 1   Ej godk.           Felst. 
       ABBAB      372 Ole D. Jensen             Tisvilde Hegn OK 1        Ej godk.         Ej godk. 
       ABABB      390 Pertti Nieminen           Keravan Urheilijat 2      Ej godk.         Ej godk. 
       ABAAB      247 Jussi Hannukainen         Kankaanpään Suunnistajat    maxtid           Felst.