10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (340/347) sträcka 10 - Radio 3 (2008-04-27 13:37:42)

    1      1 Emil Wingstedt           Halden Skiklubb 1            9:02:14     0:00         
    2     21 Daniel Hubmann           Kristiansand OK 1            9:02:15     0:01         
    3      4 Michal Smola             Södertälje-Nykvarn 1         9:02:15     0:01         
    4      5 Jan Troeng               OK Linné 1                   9:12:34    10:20         
    5      7 Matthias Merz            Rajamäen Rykmentti 1         9:12:49    10:35         
    6      8 Tero Föhr                Vehkalahden Veikot 1         9:12:50    10:35         
    7     25 Scott Fraser             Turun Metsänkävijät 1        9:12:50    10:35         
    8     18 Adam Kovacs              OK PAN-Kristianstad 1        9:12:57    10:43         
    9     12 Darius Sadeckas          IFK Moras OK 1               9:13:04    10:50         
   10     11 Emil Lauri               IFK Lidingö SOK 1            9:14:33    12:18         
   11     28 Niclas Jonasson          Leksands OK 1                9:15:33    13:18         
   12     17 Henrik Löfås             Stora Tuna OK 1              9:18:55    16:41         
   13      2 Jonne Lakanen            Vaajakosken Terä 1           9:18:58    16:43         
   14     32 Michael Mamleev          OK Orion 1                   9:18:58    16:44         
   15      9 Andreas Jansson          IK Hakarpspojkarna 1         9:18:59    16:45         
   16      6 Max Davidov              Angelniemen Ankkuri 1        9:18:59    16:45         
   17     16 Denis Grisham            Tampereen Pyrintö 1          9:19:10    16:55         
   18     14 Francois Gonon           Paimion Rasti 1              9:25:38    23:24         
   19     29 Roman Ryapolov           LYNX 1                       9:25:39    23:25         
   20     19 Oleksandr Starov         OK Denseln 1                 9:25:40    23:26         
   21     80 Erkki Aadli              Ikaalisten NV 1              9:25:41    23:27         
   22     23 David Andersson          Malungs OK 1                 9:25:48    23:34         
   23     46 Tomas Dlabaja            Söders SOL-Tyresö 1          9:34:22    32:08         
   24     20 Petteri Muukkonen        MS Parma 1                   9:34:51    32:37         
   25     10 Mats Haldin              IFK Göteborg 1               9:38:55    36:41         
   26     15 Valentin Novikov         DELTA 1                      9:40:12    37:58         
   27     13 Mikkel Lund              Bækkelaget SK 1              9:40:16    38:02         
   28     37 Andrei Hramov            Hiisirasti 1                 9:50:15    48:01         
   29     58 Peter Westerberg         Vänersborgs SK 1             9:50:34    48:20         
   30     24 Evgeny Fadeev            Rasti-Kurikka 1              9:50:38    48:24         
   31     59 William Lind             Sävedalens AIK 1            10:00:41    58:27         
   32     64 Mikko Reitti             OK Orient 1                 10:01:05    58:51         
   33     39 Jonathan Rosendahl       Västerås SOK 1              10:01:09    58:55         
   34     67 Lars Skjeset             NTNUI 1                     10:01:54    59:39         
   35     82 Per Sjögren              KFUM Örebro OK 1            10:01:55    59:41         
   36     33 Erik Öhlund              Ulricehamns OK 1            10:04:51  1:02:36         
   37    103 Albert Mollén            OK Denseln 2                10:05:05  1:02:51         
   38     48 Gernot Kerschbaumer      Helsingin Suunnist. 1       10:09:09  1:06:55         
   39    101 Petr Losman              Södertälje-Nykvarn 2        10:09:10  1:06:56         
   40     26 Mikko Patana             Lapuan Virkiä 1             10:09:10  1:06:56         
   41     85 Beat Zimmermann          Tullinge SK 1               10:09:11  1:06:57         
   42    340 Oscar Vångell            Linköpings OK 1             10:09:27  1:07:12         
   43     65 Ulf Hallmén              Hagaby GoIF 1               10:09:28  1:07:14         
   44     72 Marius Røed Hanssen      Fredrikstads SK 1           10:09:31  1:07:17         
   45     34 Crister Nygren           Norbergs OK 1               10:09:51  1:07:37         
   46     87 Thomas Åberg             Gävle OK 1                  10:10:14  1:07:59         
   47     42 Yevhen Kandybey          FarumTisvilde SpringCup 1   10:10:15  1:08:01         
   48     52 Henrik Väisänen          Anttolan Urheilijat 1       10:13:29  1:11:15         
   49    130 Mathias Bjugan           Wing OK 1                   10:16:05  1:13:51         
   50    203 Christian Bobach         Kristiansand OK 2           10:16:16  1:14:01         
   51    123 Torben Wendler           Halden Skiklubb 2           10:16:23  1:14:09         
   52     40 Liutauras Bilevicius     OK Linné 2                  10:16:30  1:14:16         
   53     66 Jussi Tokola             MS Parma 2                  10:16:40  1:14:26         
   54     61 Erik Lind                IFK Umeå 1                  10:16:56  1:14:42         
   55     84 Rickard Ekman            OK Roslagen 1               10:16:57  1:14:43         
   56     51 Juho Rajaniemi           Turun Suunnistajat 1        10:17:14  1:14:59         
   57     63 Jonas Lindholm           IK Hakarpspojkarna 2        10:19:58  1:17:43         
   58     47 Panu Teittinen           Kangasala SK 1              10:23:30  1:21:16         
   59    105 Vytautas Beliunas        Soik Hellas 1               10:25:23  1:23:09         
   60     60 Gunnar Elveljung         IFK Göteborg 2              10:27:30  1:25:16         
   61     78 Johann Tinchant          Nyköpings OK 1              10:27:30  1:25:16         
   62     70 Tobias Killmann          OK Tyr 1                    10:27:31  1:25:17         
   63     53 Gatis Caics              DELTA 2                     10:28:03  1:25:49         
   64     81 Lars Håkan Sandvik       Täby Ok 1                   10:28:46  1:26:32         
   65     97 Hector Haines            Göteborg-Majorna 2          10:29:27  1:27:12         
   66     45 Jere Ahonen              Jämsän Retki-Veikot 1       10:29:31  1:27:17         
   67    108 Ondrej Pijak             OK PAN-Kristianstad 2       10:29:33  1:27:19         
   68     69 Andras Szabo             Rajamäen Rykmentti 2        10:29:33  1:27:19         
   69     77 Marius Vegheim           Raumar O-lag 1              10:29:35  1:27:20         
   70    307 Hallvard Moian Nydal     Lillomarka O-lag 1          10:29:35  1:27:21         
   71    168 Björn Andersson          Bredaryds SOK 1             10:29:39  1:27:25         
   72     57 Patrik Lind              Ärla IF 1                   10:29:45  1:27:30         
   73    120 Magnus Ullman            OK Alehof 1                 10:29:59  1:27:45         
   74     91 Peeter Pihl              IF Femman 1                 10:30:27  1:28:13         
   75    112 Aleksander Bernaciak     Nybro OK 1                  10:30:30  1:28:16         
   76     49 Juri Kirjanov            Hämeenlinnan Suunnist. 1    10:30:32  1:28:18         
   77     89 Jonas Merz               OK Tisaren 2                10:31:23  1:29:09         
   78    122 Yury Masnyy              Arboga OK 1                 10:31:32  1:29:18         
   79    310 Jon Andersson            OK Orion 2                  10:34:48  1:32:34         
   80     71 Leonid Nikiforenco       Joutsenon Kullervo 1        10:35:41  1:33:27         
   81     73 Mårten Waldenfjord       Järfälla OK 1               10:35:42  1:33:28         
   82    127 Bjarte Ims               Løten o-lag 1               10:35:44  1:33:30         
   83    181 Timo Reiman              Vaajakosken Terä 2          10:35:47  1:33:32         
   84     43 Antti-Ville Korhonen     Kalevan Rasti 2             10:35:47  1:33:33         
   85     90 Anders Einum             NTNUI 2                     10:36:05  1:33:50         
   86    121 Beat Haubmann            OK Rodhen 1                 10:36:19  1:34:05         
   87     41 Olle Winroth             FK Friskus-Varberg 1        10:37:32  1:35:18         
   88    341 Erik Johansson           Linköpings OK 2             10:37:34  1:35:20         
   89    111 Rikard Imark             Tullinge SK 2               10:39:29  1:37:15         
   90    299 Niklas Andersson         OK Kolmården 1              10:40:14  1:38:00         
   91     88 Martin Janata            Tumba-Mälarhöjden 1         10:41:54  1:39:39         
   92    287 Niklas Sjögren           Jönköpings OK 1             10:51:10  1:48:56         
   93    158 Elis Bengtsson           Malungs OK 2                10:51:11  1:48:57         
   94     83 Pekka Varis              Pellon Ponsi 1              10:51:22  1:49:07         
   95    200 Stefan Boremyr           Domnarvet/Kvarnsv. 1        10:54:16  1:52:02         
   96     76 Jonas Bäckström          Sundsvalls OK 1             10:55:10  1:52:56         
   97    311 Johan Andreasson         Växjö OK 1                  10:55:41  1:53:27         
   98     96 Alar Assor               Dalaportens OL 1            10:55:45  1:53:31         
   99     95 Carl Wiking              OK Kåre 1                   11:03:48  2:01:34         
  100    113 Per Markus Jönsson       Kalmar OK 1                 11:03:50  2:01:36         
  101    137 Antonio Serini           IFK Lidingö SOK 3           11:03:51  2:01:37         
  102    272 Mikael Andersson         IK Gandvik 1                11:03:51  2:01:37         
  103    175 Mathias Häggblom         OK Klyftamo 1               11:07:17  2:05:03         
  104    109 Fredrik Elwinger         IF Thor 1                   11:07:35  2:05:21         
  105    347 Jaagup Truusalu          OK Triangeln 1              11:11:54  2:09:40         
  106     62 Simon Jörgenssen         Ronneby OK 1                11:11:54  2:09:40         
  107    133 David Ruedlinger         Leksands OK 2               11:13:12  2:10:58         
  108    106 Eero Piironen            Lappeen Riento 1            11:13:25  2:11:11         
  109    104 Andreas Holmqvist        Hestra IF 1                 11:13:43  2:11:29         
  110    160 Adam Andreasson          Vänersborgs SK 2            11:13:45  2:11:31         
  111    197 Jacek Morawski           Rehns BK/Alfta-Ösa 1        11:16:26  2:14:12         
  112    186 Henrik Pilvinge          Skogslöparna 1              11:16:27  2:14:13         
  113    148 Andreas Ferm             FK Göingarna 1              11:16:28  2:14:14         
  114     50 Antonio Franco           FarumTisvilde SpringCup 2   11:16:31  2:14:16         
  115    146 Erik Johansson           OK Tranan 1                 11:16:33  2:14:19         
  116    248 Mikko Virta              Maarian Mahti 1             11:16:37  2:14:22         
  117     98 Jarkko Keinänen          Rastivarsat 1               11:16:41  2:14:27         
  118    243 Jonn Boman               Gotlands Bro/Visborg 1      11:16:42  2:14:28         
  119    124 Biel Rafols              Paimion Rasti 2             11:16:52  2:14:38         
  120    192 Lauri Kleemola           LYNX 2                      11:16:59  2:14:45         
  121    129 Anders Eriksson          IFK Moras OK 2              11:17:01  2:14:47         
  122    304 Björn Wistrand           OK Tor 1                    11:17:02  2:14:48         
  123    102 Aleksi Lahti             Valkeakosken Haka 1         11:17:10  2:14:56         
  124     55 Olof Nilsson             OK Skogsfalken 1            11:19:44  2:17:30         
  125    207 Henri Jääskeläinen       Siilin Rasti 1              11:23:38  2:21:24         
  126    235 David Healy              Järla IF OK 2               11:23:59  2:21:44         
  127     92 Timo Hongell             Kokkolan Suunnist. 1        11:28:28  2:26:14         
  128    116 Björn Carlsson           OK Roxen 1                  11:28:33  2:26:19         
  129    151 Martin Hansen            OK Pan Århus 2              11:31:31  2:29:17         
  130    165 Jo Severin Matberg       Frol IL 1                   11:32:32  2:30:18         
  131    267 Peter Haglund            Haninge SOK 1               11:32:44  2:30:30         
  132    228 Richard Nordberg         OK Ravinen 2                11:34:23  2:32:09         
  133     94 Mika Rantanen            Tampereen Pyrintö 2         11:34:33  2:32:18         
  134     54 Markku Virtala           Pargas IF 1                 11:34:33  2:32:19         
  135    128 Janne Nieminen           Hyvinkään Rasti 1           11:34:36  2:32:22         
  136    118 Piotr Paszynski          Polish Junior Team 1        11:37:37  2:35:23         
  137    222 Stefan Peterson          Hagaby GoIF 2               11:38:36  2:36:22         
  138     93 Lauri Vuorinen           Vehkalahden Veikot 2        11:40:57  2:38:42         
  139    225 Leif Ena                 IF Brahe/Malax IF 1         11:41:38  2:39:24         
  140    190 Jan Hollbeck             Bromma-Vällingby 1          11:41:44  2:39:29         
  141    185 Peter Bergstrand         Motala AIF-OL 1             11:41:44  2:39:30         
  142    300 Mattias Eriksson         Lunds OK 1                  11:41:46  2:39:31         
  143    344 Tomas Albinsson          OK Hammaren 1               11:42:08  2:39:53         
  144    285 Jesper Hansson           OK Södertörn 1              11:45:42  2:43:27         
  145    188 Urban André              Hammarby IF OF 1            11:46:20  2:44:06         
  146     99 Mikael Axelsson          OK Skogshjortarna 1         11:46:21  2:44:07         
  147    296 Fredrik Stenebo          Attunda OK 1                11:46:36  2:44:22         
  148    144 Janis Peilans            OK Klemmingen 1             11:49:25  2:47:11         
  149    318 Jonas Holst              Istrums SK 1                11:49:29  2:47:14         
  150    147 Emil Ljungdahl           Hjärnarps GH OL 1           11:50:52  2:48:38         
  151    293 Jacob Johansson          Falkenbergs OK 1            11:50:53  2:48:38         
  152    126 Hans Näslund             Västerås SOK 2              11:54:12  2:51:58         
  153    281 Johan Lidström           OK Landehof 1               11:54:13  2:51:58         
  154    125 Johan Antonsson          OK Löftan 1                 11:54:15  2:52:01         
  155    338 Stian Jelstad            Modum 1                     11:54:16  2:52:02         
  156    321 Bo Granstedt             IK Hakarpspojkarna 3        11:57:52  2:55:38         
  157    230 Fredrik Gustavsson       Strängnäs-Malmby 1          11:59:01  2:56:47         
  158    238 Magnus Gadefors          Väsby OK 1                  11:59:01  2:56:47         
  159    138 Mats-Erik Malmberg       Eksjö SOK 1                 11:59:33  2:57:18         
  160    153 Jonas Eriksson           Rånäs OK 1                  11:59:38  2:57:24         
  161    191 Peter Sunden             Södertälje-Nykvarn 3        12:01:07  2:58:53         
  162    201 Jiri Mrazek              Tumba-Mälarhöjden 2         12:05:19  3:03:05         
  163    276 Per-Anders Bergman       OK Tyr 2                    12:05:54  3:03:40         
  164    132 Stefan Aläng             KFUM Örebro OK 2            12:05:55  3:03:41         
  165    277 Emil Unaas               Indre Östfold OK 1          12:05:59  3:03:45         
  166    261 Kjartan Hauger           OSI Orientering 1           12:06:02  3:03:48         
  167    159 Anders H Johansson       Göteborg-Majorna 3          12:06:08  3:03:54         
  168    275 Erik Hedman              Östersunds OK 1             12:06:29  3:04:15         
  169    152 Mikus Zagata             OK Älvsjö Örby 1            12:08:00  3:05:46         
  170    306 Mikael Nilsson           OK Kontinent 1              12:11:34  3:09:20         
  171    173 Erik Berggren            Tullinge SK 3               12:16:57  3:14:43         
  172    291 Erik Hansson             IK Ymer/Bredared 1          12:17:16  3:15:01         
  173    295 Arvid Pettersson         Tjällmo-Godegård 2          12:17:16  3:15:02         
  174    312 Thomas Ljung             OK Kullingshof 1            12:18:12  3:15:58         
  175    258 Jonathan Fröjdö          OK Botnia 1                 12:18:22  3:16:08         
  176    145 Daniel Hansson           Uddevalla OK 1              12:18:30  3:16:16         
  177    220 Walter Keller            OK Djerf 1                  12:18:30  3:16:16         
  178    333 Matti Valta              Veikon Pamaus 1             12:18:50  3:16:36         
  179    140 Henrik Holmberg          Köping-Kolsva OK 1          12:21:19  3:19:05         
  180    280 Bjørn Håvard Evjen       Ås-UMB Orientering 2        12:21:26  3:19:12         
  181    323 Dag Ausen                Larvik/POL 1                12:21:42  3:19:28         
  182    260 Per Spik                 Leksands OK 3               12:25:01  3:22:47         
  183    326 Harry Hietanen           Gävle OK 2                  12:28:01  3:25:47         
  184    319 Björn Mårtensson         OK Skogsstjärnan 1          12:28:38  3:26:24         
  185    221 Pasi Lehtönen            Hauhon Sisu 1               12:30:30  3:28:15         
  186    136 David Pettersson         Snättringe SK 1             12:30:34  3:28:20         
  187    240 Per Svensson             Markbygdens OK 1            12:31:32  3:29:18         
  188    150 Ilkka Juutilainen        Keravan Urheilijat 1        12:35:57  3:33:43         
  189    337 Håkon Gedde Dahl         Konnerud I.L. 1             12:36:00  3:33:46         
  190    253 Veli-Petteri Nieminen    Rastikarhut 1               12:36:16  3:34:02         
  191    244 Johan Jonsson            OK Tisaren 3                12:36:19  3:34:04         
  192    199 Urs Bütikofer            Forsa OK 1                  12:36:31  3:34:17         
  193    342 Joakim Tosteberg         Linköpings OK 3             12:36:32  3:34:18         
  194    332 Tony Zetterström         Målilla/Björkfors/Hultsfred 12:36:36  3:34:22         
  195    278 Magnus Johansson         OK Hällen 2                 12:39:06  3:36:52         
  196    263 Mikael Lindnord          OK Nolaskogsarna 1          12:41:28  3:39:14         
  197    252 Tobias Svensson          OK Österåker 1              12:41:28  3:39:14         
  198    139 Tomi Kääriäinen          Pihkaniskat 1               12:44:30  3:42:16         
  199    117 Erik Kropf               Gustavsbergs OK 1           12:44:36  3:42:21         
  200    314 Jonas Eklund             Vallentuna-Össeby 1         12:46:23  3:44:09         
  201    259 Johan Palmgren           Täby Ok 2                   12:47:55  3:45:40         
  202    268 Björn Lovang             IFK Lidingö SOK 4           12:47:55  3:45:41         
  203    302 Anders Fries             Umeå/Robertsf./Högåker 1    12:48:33  3:46:19         
  204    183 Sebastian Mannfolk       Ulricehamns OK 2            12:48:59  3:46:45         
  205    328 Dan Winnberg             IK Trenne/OK Nackhe 1       12:55:08  3:52:53         
  206    271 Tobias Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik 12:56:16  3:54:02         
  207    194 Niklas Kåvius            Sundbybergs IK 1            12:56:18  3:54:04         
  208    334 Rasmus Persson           Falköpings AIK OK 1         12:56:23  3:54:09         
  209    193 Sjur Huseby              BSI Orientering 1           13:01:54  3:59:40         
  210    229 Staffan Kjellman         OK Ravinen 3                13:02:01  3:59:47         
  211    166 Andreas Mathisen         Västerås SOK 3              13:05:51  4:03:37         
  212    330 Truls Kvaase             Bækkelaget SK 2             13:05:54  4:03:40         
  213    189 Fredrik Lind             Säterbygdens OK 1           13:05:59  4:03:45         
  214    237 Björn Lövhammar          IFK Göteborg 3              13:06:27  4:04:12         
  215    100 Magnus Nordström         Kils OK/Västvärmland 1      13:09:30  4:07:16         
  216    324 Gunnar Veastad           Lillehammer OK 1            13:14:53  4:12:39         
  217    182 Fatidinov Dmitriy        Kuzmolovo 110% 1            13:15:13  4:12:58         
  218    343 Mattias Rennel           Jüriöö 1                    13:15:31  4:13:17         
  219    297 Love Lindström           Attunda OK 2                13:15:38  4:13:24         
  220    257 Joakim Önnemar           Söderhamns OK 1             13:21:28  4:19:14         
  221    317 Morten Dåsnes            Ringerike o-lag 1           13:23:46  4:21:31         
  222    232 Lars-Åke Sand            Västerbergslagen 1          13:23:48  4:21:34         
  223    249 Ola Lindström            Sundsvalls OK 2             13:23:48  4:21:34         
  224    162 Nicklas Jacobsson        SOL Tranås 1                13:30:21  4:28:07         
  225    216 Line Hagman              NTNUI 10                    13:36:28  4:34:14         
  226    217 Timo Ritasalo            MS Parma 3                  13:36:57  4:34:42         
  227    227 Rauli Helkkula           Turun Metsänkävijät 3       13:41:15  4:39:01         
  228    154 Christer Nilsson         OK Denseln 3                13:41:41  4:39:26         
  229    224 Johan Furunäs            OK Grip 1                   13:45:32  4:43:18         
  230    210 Torbjørn Aass            NTNUI 4                     13:45:41  4:43:27         
  231    119 Peter Andersson          Stigmännen Karlshamn 1      13:46:15  4:44:01         
  232    246 Pekka Niemi              Jalasjärven Jalas 1         13:49:49  4:47:35         
  233    335 Per-Erik Johansson       OK Alehof 2                 13:49:54  4:47:40         
  234    176 Joakim Gimholt           Trosabygdens OK 1           13:50:00  4:47:46         
  235    303 Jonas Olsson             Boxholm-Mjölby OL 1         13:50:09  4:47:55         
  236    255 Niklas Wickholm          Ok Raseborg 1               13:50:10  4:47:56         
  237    161 Kalle Nordström          Norbergs OK 2               13:50:57  4:48:42         
  238    219 Morten Weber Bergesen    Kongsberg O-lag 2           13:51:07  4:48:52         
  239    233 Johan Magnell            Katrineholms OK 1           13:51:13  4:48:58         
  240    284 Matti Huttunen           Tio rättens män 1           13:51:25  4:49:10         
  241    206 Peter Stenbäck           NAIS OK 1                   13:51:25  4:49:11         
  242    331 Pauli Sammalmaa          Ylivieskan Kuula 1          13:51:39  4:49:24         
  243    298 Jari Kalliokoski         Vetelin Urheilijat 1        13:51:54  4:49:40         
  244    290 Jonas Bergenfur          OK Älgen 1                  13:51:59  4:49:44         
  245    315 Hallvard Koren           OK Moss 1                   13:52:47  4:50:33         
  246    234 Jan Kalered              Skogspojkarnas OK 1         13:54:05  4:51:51         
  247    279 Stefan Petterson         Fjärås AIK/IF Rigor 1       13:54:42  4:52:28         
  248    170 Ian Webb                 Jesus Orienteering 1        13:57:15  4:55:01         
  249    172 Øystein Kildahl          Østmarka OK 3               13:58:22  4:56:08         
  250    345 Malte Guteland           Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar 13:58:37  4:56:23         
  251    187 Jon Hassis               Skogslöparna 2              13:58:38  4:56:24         
  252    288 Melker Eriksson          Jönköpings OK 2             13:59:00  4:56:46         
  253    155 Morten Roger Andersen    Halden Skiklubb 3           14:09:53  5:07:39         
  254    195 Carl Fey                 Sundbybergs IK 2            14:09:59  5:07:44         
  255    265 Peter Svensson           OK Reftele 1                14:10:00  5:07:46         
  256    274 Mattias Johansson        FK Boken 1                  14:10:16  5:08:02         
  257    196  N.N.                    Korven Honka 1              14:10:59  5:08:45         
  258    273 Isak Krantz              IK Gandvik 2                14:14:58  5:12:44         
  259    292 Andreas Westberg         OK Orinto 1                 14:16:10  5:13:56         
  260    211 Eirik Marthinsen         NTNUI 5                     14:18:55  5:16:40         
  261    327 Robert Forsberg          OK Tylöskog 1               14:19:35  5:17:20         
  262    226 Tornie Ottersten         K3 IF 1                     14:19:52  5:17:38         
  263    270 Per Andersson            Hedemora/Avesta/Säterbygden 14:21:30  5:19:15         
  264    223 Andreas Stenstad         Oppsal Orientering 1        14:26:16  5:24:01         
  265    218 Sami Aalto               Turun NMKY 1                14:28:42  5:26:28         
  266    308 Torbjörn Thufvesson      Centrum OK 1                14:29:00  5:26:46         
  267    301 Gert Pettersson          Lunds OK 2                  14:34:36  5:32:22         

---  Ej godkända lag ---

          30 Sergey Detkov            OK Tisaren 1                10:00:49      Dsq
          86 Audun H Weltzien         IL Tyrving 1                10:11:24      Dsq
         107 Tobias Trofast           Tjällmo-Godegård 1          10:51:30      Dsq
         110 Halvor Eid Nielsen       Nydalens Skiklub 2          11:54:14      Dsq
         141 Johan Nyman              Hjobyg./Hagen/Tibro 1       12:19:12      Dsq
         163 William Hawkins          Cambridge Sports 1          12:45:19      Dsq
         178 Leif Størmer             Fossum IF 1                 12:05:17      Dsq
         204 Peder Peders             Kristiansand OK 3                Dns      Dns
         208 Christoph Rathgeb        IL Tyrving 2                12:18:46      Dsq
         209 Stian Bergersen          NTNUI 3                     11:45:42      Dsq
         245 Willy Gahlin             Härnösands OK 1             13:51:05      Dsq
         250 Christoffer Johansson    OK Måsen 1                  12:56:38      Dsq
         262 Andreas Muri             Trøsken/Sarpsborg 1         12:08:15      Dsq
         283 Rasmus Elmelid           Skåneslättens OL 1               Dsq      Dsq
         322 Pelle Lindgren           IK Hakarpspojkarna 4             Dsq      Dsq
          75 Per Harald Havner Johan  Østmarka OK 1               10:12:17      Dsq
         142 Joel Englund             Nyköpings OK 2              13:51:21      Dsq
         236 Jan Gleven               Järla IF OK 3               12:36:35      Dsq
         254 Lars Hjulström           IFK Enskede 1               12:01:15      Dsq
         269 Alistair Landels         Stora Tuna OK 3                  Dsq      Dsq
         316 Per Matsson              IF Thor 2                   13:49:53      Dsq
         169 Robert Pedersen          Järfälla OK 2               12:47:25      Dsq
         231 Jan-Erik Thelin          Lidköpings VSK 1            14:15:02      Dsq
         239 Jesse Darling            LiTHe Vilse 1               14:22:12      Dsq
         251 Henrik Svensson          OK Vilse - 87 1             12:05:29      Dsq
         264 Jan Hansson              Kungälv/Stenungs./Sjövalla  13:05:24      Dsq
         289 Donatas Mickus           Söders SOL-Tyresö 2         11:27:56      Dsq
  307    212 Martin Valen             NTNUI 6                     13:58:33  4:56:19         
           3 Thierry Gueorgiou        Kalevan Rasti 1                  Dsq      Dsq
          22 Erik Sagvolden           Göteborg-Majorna 1           9:25:55      Dsq
         167 Markku Helle             Saarijärven Pullistus 1     12:18:54      Dsq
         256 Kasper Hjorteberg        FarumTisvilde SpringCup 3   13:51:10      Dsq
         286 Bengt-Arne Franksson     Eskilstuna OL 1                  Dsq      Dsq
         114 Håvard Tveite            Ås-UMB Orientering 1        10:51:09      Dsq
         143 Arto Puro-Aho            Ylistaron Kilpa-Veljet 1    11:41:38      Dsq
         305 Tommy Batz               Skarpnäcks OL 1             12:05:46      Dsq
         134 Øyvind Drage             Kongsberg O-lag 1           11:23:55      Dsq
         135 Peter Lekberg            Sävedalens AIK 2            11:47:58      Dsq
         205 Vasily Leksin            Mäntsälän Urheilijat 1      11:11:59      Dsq
         213 Sigmund Ø. Størset       NTNUI 7                     13:46:02      Dsq
         241 Ilia Slepov              Soik Hellas 2                    Dsq      Dsq
         164 Tarpani Putanen          Hyvinkään Rasti 2                Dsq      Dsq
         180 R Bundgaard              Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         247 Sune Nordberg            OK Enen/Tierps SOK 1        13:30:24      Dsq
         266 Juuso Jäppilä            Akilles OK 1                13:51:11      Dsq
         309 Viktor Lindberg          OK Roslagen 2               13:05:05      Dsq
         149 Juho Koskinen            Hämeenlinnan Suunnist. 2    12:56:46      Dsq
         198 Nicklas Eckhoff          Helsingborgs SOK 1               Dsq      Dsq
         202 Daniel Torén             Tumba-Mälarhöjden 3         14:24:35      Dsq
         313 Johan Näsholm            Ärla IF 2                        Dsq      Dsq
          68 Giacomo Seidenari        IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         177 Kjell Holm               Dalaportens OL 2                 Dsq      Dsq
         215  N.N.                    NTNUI 9                     13:45:34      Dsq
         325 Torbjörn Sköldefors      Svaide Roma SOK 1                Dsq      Dsq
         339 Valto Laiho              Iitin Pyrintö 1             12:56:30      Dsq
          36 Johan Nordström          OK Ravinen 1                13:36:21      Dsq
         115 Mike Hayfield            Helsingin Suunnist. 2       13:50:34      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Jan-Ove Bråthen          Østmarka OK 2               13:44:57      Dsq
         184 Simon Jörgensen          Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Helge Stenerud           OTO/Sandefjord 1            13:33:36      Dsq
         329 Ville Kokkila            Espoon Suunta 1             12:05:49      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.