10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (347/347) tid på sträcka 2 (2008-04-27 13:37:41)

    1      6 Vesa Mäkinen             Angelniemen Ankkuri 1        1:06:07     0:00  2:23:12
    2     46 Göran Thimberg           Söders SOL-Tyresö 1          1:06:14     0:07  2:20:44
    3    165 Ulf Forseth Indgaard     Frol IL 1                    1:06:26     0:19  2:22:45
    4     80 Vesa Taanila             Ikaalisten NV 1              1:06:37     0:30  2:22:59
    5     79 Kalvis Mihailovs         Turun Metsänkävijät 2        1:06:38     0:31  2:22:57
    6     28 Greger Tysk              Leksands OK 1                1:06:42     0:35  2:23:13
    7     43 Hannu-Pekka Pukema       Kalevan Rasti 2              1:06:53     0:46  2:23:06
    8     17 Pavlo Ushkvarok          Stora Tuna OK 1              1:07:04     0:57  2:18:19
    9      5 Jörgen Ohlin             OK Linné 1                   1:07:06     0:59  2:23:07
   10     94 Ilkka Leppävuori         Tampereen Pyrintö 2          1:07:12     1:05  2:21:43
   11     39 Anders Österlund         Västerås SOK 1               1:07:16     1:09  2:22:47
   12     58 Tommy Andersson          Vänersborgs SK 1             1:07:34     1:27  2:21:22
   13    114 Håvard Lucasen           Ås-UMB Orientering 1         1:08:35     2:28  2:27:50
   14      8 Marko Närvä              Vehkalahden Veikot 1         1:08:50     2:43  2:21:35
   15     22 Mikael Eliasson          Göteborg-Majorna 1           1:08:53     2:46  2:22:42
   16     24 Mikko Hölsö              Rasti-Kurikka 1              1:08:56     2:49  2:21:14
   17      3 Tommi Tölkkö             Kalevan Rasti 1              1:08:58     2:51  2:21:10
   17     14 Markus Lindeqvist        Paimion Rasti 1              1:08:58     2:51  2:20:40
   19    120 Kristian Algers          OK Alehof 1                  1:09:12     3:05  2:20:31
   20     20 Öystein Kristiansen      MS Parma 1                   1:09:14     3:07  2:20:49
   21     15 Petri Noponen            DELTA 1                      1:09:31     3:24  2:31:22
   22     16 Timo Saarinen            Tampereen Pyrintö 1          1:09:35     3:28  2:20:53
   23      4 Jens Molin               Södertälje-Nykvarn 1         1:09:36     3:29  2:21:16
   24     64 Esa Huttunen             OK Orient 1                  1:09:45     3:38  2:21:00
   25     72 Sindre Østhagen          Fredrikstads SK 1            1:09:56     3:49  2:21:08
   26     19 Mattias Ericsson         OK Denseln 1                 1:10:00     3:53  2:21:17
   27     52 Risto Haikonen           Anttolan Urheilijat 1        1:10:02     3:55  2:21:31
   28     36 Per Åke Olsson           OK Ravinen 1                 1:10:04     3:57      Dsq
   29    200 Mikael Östlund           Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:10:05     3:58  2:21:47
   30    168 Robert Karlsson          Bredaryds SOK 1              1:10:19     4:12  2:23:01
   31     13 Hans Olof Amblie         Bækkelaget SK 1              1:10:28     4:21  2:21:33
   32      7 Marko Väisänen           Rajamäen Rykmentti 1         1:10:41     4:34  2:22:52
   33     75 Olav Lundanes            Østmarka OK 1                1:10:47     4:40  2:31:10
   34     51 Pekka Hyvönen            Turun Suunnistajat 1         1:10:59     4:52  2:23:09
   35     21 Arild Nomeland           Kristiansand OK 1            1:11:01     4:54  2:23:15
   36     25 Jarl Magnus Berge        Turun Metsänkävijät 1        1:11:02     4:55  2:22:53
   37     30 Johan Runesson           OK Tisaren 1                 1:11:04     4:57  2:28:17
   38     11 Anders Hedman            IFK Lidingö SOK 1            1:11:06     4:59  2:23:17
   39     12 Sebastian Hägler         IFK Moras OK 1               1:11:12     5:05  2:20:55
   40    130 Stig Alvestad            Wing OK 1                    1:11:17     5:10  2:39:12
   41     82 Erik Groth               KFUM Örebro OK 1             1:11:19     5:12  2:28:28
   42      9 Mikael Andersson         IK Hakarpspojkarna 1         1:11:31     5:24  2:23:03
   43     29 Aleksi Leskinen          LYNX 1                       1:11:32     5:25  2:23:24
   44    347 Lauri Sild               OK Triangeln 1               1:11:33     5:26  2:22:43
   45     10 Martin Larsson           IFK Göteborg 1               1:11:34     5:27  2:28:24
   46     62 Johan Håkansson          Ronneby OK 1                 1:11:36     5:29  2:23:21
   47     27 Pelle Engstrand          Rehns BK 1                   1:11:39     5:32  2:22:58
   47     84 Rain Eensaar             OK Roslagen 1                1:11:39     5:32  2:23:23
   49     23 Stephen Palmer           Malungs OK 1                 1:11:42     5:35  2:23:16
   50    122 Dimitry Masnyy           Arboga OK 1                  1:11:43     5:36  2:23:04
   51    121 Petter Eriksson          OK Rodhen 1                  1:11:44     5:37  2:23:10
   52     38 Robbin Kantarp           OK Hällen 1                  1:11:46     5:39  2:21:19
   52     42 Rune Monrad              FarumTisvilde SpringCup 1    1:11:46     5:39  2:28:20
   54     32 Rickard Gunnarsson       OK Orion 1                   1:11:47     5:40  2:21:24
   55     78 Vincent Coupat           Nyköpings OK 1               1:11:48     5:41  2:28:16
   56     44 Jari Sillman             IF Sibbo-Vargarna 1          1:11:52     5:45  2:28:21
   57     88 Johan Eklöv              Tumba-Mälarhöjden 1          1:11:53     5:46  2:40:08
   58     18 Jakob Svensson           OK PAN-Kristianstad 1        1:11:56     5:49  2:21:19
   59      2 Timo Joensuu             Vaajakosken Terä 1           1:12:04     5:57  2:21:53
   60     67 Rune Strandberg          NTNUI 1                      1:12:08     6:01  2:28:32
   61     69 Juha Tolonen             Rajamäen Rykmentti 2         1:12:09     6:02  2:28:41
   62     33 Matthias Niggli          Ulricehamns OK 1             1:12:13     6:06  2:28:02
   63    133 Daniel Kaipe             Leksands OK 2                1:12:15     6:08  2:28:30
   64    205 Lauri Laine              Mäntsälän Urheilijat 1       1:12:16     6:09  2:24:03
   65    152 Jonas Nordström          OK Älvsjö Örby 1             1:12:17     6:10  2:23:56
   66     47 Mikko Sipilä             Kangasala SK 1               1:12:18     6:11  2:28:27
   67     56 Hans Trøan               Nydalens Skiklub 1           1:12:20     6:13  2:24:27
   67    158 Martin Hederskog         Malungs OK 2                 1:12:20     6:13  2:24:03
   69     61 Patrik Svedberg          IFK Umeå 1                   1:12:26     6:19  2:23:44
   70     31 Dan Wester               Järla IF OK 1                1:12:31     6:24  2:28:44
   71     91 Robin Bäckström          IF Femman 1                  1:12:40     6:33  2:29:07
   72    131 Anders Carlsson          Halmstad OK 1                1:12:42     6:35  2:29:05
   73     37 Timo Mikkola             Hiisirasti 1                 1:12:44     6:37  2:29:16
   74    105 Svajunas Ambrazas        Soik Hellas 1                1:12:47     6:40  2:28:37
   75    225 Vesa Aaltonen            IF Brahe/Malax IF 1          1:12:54     6:47  2:29:14
   76     35 Flemming Jørgensen       OK Pan Århus 1               1:12:58     6:51  2:24:01
   77     57 Anatolijs Tarasovs       Ärla IF 1                    1:13:24     7:17  2:32:16
   78     81 Johan Lindahl            Täby Ok 1                    1:13:27     7:20  2:32:23
   79      1 Sindre Saksæhter         Halden Skiklubb 1            1:13:32     7:25  2:23:04
   80     86 Bjørn Ekeberg            IL Tyrving 1                 1:13:34     7:27  2:23:20
   81     83 Olli-Markus Taivainen    Pellon Ponsi 1               1:13:54     7:47  2:31:17
   82     50 Andreas Olesen           FarumTisvilde SpringCup 2    1:14:13     8:06  2:30:49
   83    299 Mårten Martinsson        OK Kolmården 1               1:14:22     8:15  2:30:52
   84     65 Mathias Jansson          Hagaby GoIF 1                1:14:23     8:16  2:32:18
   85    124 Benno Schuler            Paimion Rasti 2              1:14:29     8:22  2:32:03
   86     73 Magnus Cederlöf          Järfälla OK 1                1:14:32     8:25  2:35:56
   87     98 Esa Orava                Rastivarsat 1                1:14:39     8:32  2:26:28
   88     40 Mats Fröberg             OK Linné 2                   1:14:51     8:44  2:32:14
   89     87 Lars-Håkan Bengtsson     Gävle OK 1                   1:14:57     8:50  2:33:55
   90    318 Anders Påhlman           Istrums SK 1                 1:15:00     8:53  2:42:56
   91    287 Fredrik Rosen            Jönköpings OK 1              1:15:05     8:58  2:34:04
   92    310 Emil Fager               OK Orion 2                   1:15:10     9:03  2:33:53
   93     34 Daniel Blom              Norbergs OK 1                1:15:13     9:06  2:32:05
   94     53 Erkka Mehtälä            DELTA 2                      1:15:22     9:15  2:34:23
   95    129 Mattias Argårds          IFK Moras OK 2               1:15:32     9:25  2:34:14
   96    109 Mathias Wilhelmsson      IF Thor 1                    1:15:33     9:26  2:32:20
   97    104 Jan Hilding              Hestra IF 1                  1:16:08    10:01  2:44:02
   97    137 Magnus Rajan             IFK Lidingö SOK 3            1:16:08    10:01  2:34:00
   97    307 Jonas Juveli             Lillomarka O-lag 1           1:16:08    10:01  2:39:29
  100     59 Johan Levin              Sävedalens AIK 1             1:16:13    10:06  2:37:39
  101    341 Marcus Lundagårds        Linköpings OK 2              1:16:16    10:09  2:34:03
  102     26 Harri Pajula             Lapuan Virkiä 1              1:16:18    10:11  2:34:07
  102    143 Heikki Istolahti         Ylistaron Kilpa-Veljet 1     1:16:18    10:11  2:33:43
  104    192 Petteri Lauronen         LYNX 2                       1:16:27    10:20  2:34:10
  105    181 Lasse Kautto             Vaajakosken Terä 2           1:16:35    10:28  2:33:43
  106     74 Henrik Sundqvist         Stora Tuna OK 2              1:16:40    10:33  2:39:50
  106    103 Erik Ivarsson Sandberg   OK Denseln 2                 1:16:40    10:33  2:33:55
  108     49 Ville Sabel              Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:16:41    10:34  2:33:45
  109     85 Henrik Persson           Tullinge SK 1                1:16:47    10:40  2:32:51
  110    146 Alexander Westberg       OK Tranan 1                  1:16:48    10:41  2:33:49
  111    203 Nicholas Morgan          Kristiansand OK 2            1:16:49    10:42  2:32:21
  112     93 Jaani Lantela            Vehkalahden Veikot 2         1:16:50    10:43  2:34:09
  113    127 Vegard Ruttenborg        Løten o-lag 1                1:16:53    10:46  2:33:44
  114     63 Håkan Öhlund             IK Hakarpspojkarna 2         1:16:58    10:51  2:34:20
  115     48 Tapio Haarlaa            Helsingin Suunnist. 1        1:17:01    10:54  2:34:12
  116     99 Max Karle                OK Skogshjortarna 1          1:17:16    11:09  2:40:14
  117    283 Martin Lindeberg         Skåneslättens OL 1           1:17:18    11:11  2:35:59
  118     60 Mattias Larsson          IFK Göteborg 2               1:17:20    11:13  2:34:30
  119     97 Andreas S Johansson      Göteborg-Majorna 2           1:17:21    11:14  2:40:20
  120     41 Martin Jönsson           FK Friskus-Varberg 1         1:17:22    11:15  2:34:13
  121    108 Richard Sjöholm          OK PAN-Kristianstad 2        1:17:23    11:16  2:29:52
  122    248 Mika Venho               Maarian Mahti 1              1:17:42    11:35  2:32:19
  123    311 Per Lenander             Växjö OK 1                   1:17:57    11:50  2:29:25
  124    101 Anders Axelsson          Södertälje-Nykvarn 2         1:18:07    12:00  2:39:21
  125    340 Markus Adolfsson         Linköpings OK 1              1:18:18    12:11  2:30:58
  126    267 Richard Ohlsson          Haninge SOK 1                1:18:21    12:14  2:40:25
  127    197 Pär Olofsson             Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:18:37    12:30  2:42:35
  128     45 Kalle Rantala            Jämsän Retki-Veikot 1        1:18:38    12:31  2:36:05
  129    151 Erik Knudsen             OK Pan Århus 2               1:18:42    12:35  2:30:41
  130     95 Johan Karlsson           OK Kåre 1                    1:18:49    12:42  2:36:03
  131     54 Fredrik Bergström        Pargas IF 1                  1:18:52    12:45  2:36:38
  132    186 Jonas Byström            Skogslöparna 1               1:18:53    12:46  2:40:34
  133    113 Maciej Grabowski         Kalmar OK 1                  1:18:58    12:51  2:30:36
  133    175 Fajer Wennerberg         OK Klyftamo 1                1:18:58    12:51  2:36:05
  135    107 Ronnie Samor             Tjällmo-Godegård 1           1:18:59    12:52  2:37:47
  136    207 Olli Saavalainen         Siilin Rasti 1               1:19:05    12:58  2:36:02
  137     70 Christian Wartbichler    OK Tyr 1                     1:19:06    12:59  2:47:10
  138    112 Oscar Stensson-Bohman    Nybro OK 1                   1:19:10    13:03  2:30:46
  139    116 Henrik Marmelid          OK Roxen 1                   1:19:20    13:13  2:46:37
  140     66 Olli Mattila             MS Parma 2                   1:19:27    13:20  2:36:17
  141    190 Gunnar Lindberg          Bromma-Vällingby 1           1:20:48    14:41  2:37:54
  141    344 Björn Ljunggren          OK Hammaren 1                1:20:48    14:41  2:43:30
  143    159 Johan Otterström         Göteborg-Majorna 3           1:20:50    14:43  2:43:02
  144    141 Isac Jakobsson           Hjobyg./Hagen/Tibro 1        1:20:53    14:46  2:44:39
  145    162 Andreas Ekbladh          SOL Tranås 1                 1:21:00    14:53  2:43:29
  146    217 Arto Ranki               MS Parma 3                   1:21:10    15:03  2:43:03
  147    223 Michal Glowacki          Oppsal Orientering 1         1:21:12    15:05  2:43:04
  148    123 Hallvard Nordbrøden      Halden Skiklubb 2            1:21:14    15:07  2:32:47
  149    160 Jesper Wassblad          Vänersborgs SK 2             1:21:15    15:08  2:42:53
  150    111 Olle Karlsson            Tullinge SK 2                1:21:20    15:13  2:39:57
  151    293 Mikael Lundqvist         Falkenbergs OK 1             1:21:24    15:17  2:40:41
  152    304 Henrik Johnsson          OK Tor 1                     1:21:29    15:22  2:38:45
  153    262 Håvard Berget            Trøsken/Sarpsborg 1          1:21:33    15:26  2:31:09
  154    296 Anders Frisk             Attunda OK 1                 1:21:35    15:28  2:33:06
  155    147 Magnus Svensson          Hjärnarps GH OL 1            1:21:48    15:41  2:43:34
  155    321 Mats Granstedt           IK Hakarpspojkarna 3         1:21:48    15:41  2:43:25
  157     77 Vetle R Bråten           Raumar O-lag 1               1:21:49    15:42  2:38:25
  158    272 Olof Krantz              IK Gandvik 1                 1:21:52    15:45  2:33:54
  159    243 Kjell Nilsson            Gotlands Bro/Visborg 1       1:21:55    15:48  2:33:29
  160     96 Anders Håkansson         Dalaportens OL 1             1:21:57    15:50  2:32:47
  161    118 Bartosz Pawlak           Polish Junior Team 1         1:22:08    16:01  2:39:34
  162    334 Tobias Johansson         Falköpings AIK OK 1          1:22:19    16:12  3:08:09
  163    157 Petter Thoresen          Halden Skiklubb 98           1:22:20    16:13  2:39:20
  164    106 Kalle Tiitinen           Lappeen Riento 1             1:22:33    16:26  2:40:17
  165    139 Jurgis Krastins          Pihkaniskat 1                1:22:37    16:30  2:40:24
  166    232 Johan Winterås           Västerbergslagen 1           1:22:47    16:40  2:40:35
  167    257 Martin Sundström         Söderhamns OK 1              1:22:54    16:47  2:40:27
  168     92 Eino Kattilakoski        Kokkolan Suunnist. 1         1:23:03    16:56  2:42:36
  169    209 Henrik Ruud              NTNUI 3                      1:23:05    16:58  2:40:50
  169    221 Jaako Liukkala           Hauhon Sisu 1                1:23:05    16:58  2:40:16
  171    188 Joacim Tingstorp         Hammarby IF OF 1             1:23:11    17:04  2:45:08
  172    193 Tore Reikvam             BSI Orientering 1            1:23:30    17:23  2:40:48
  172    333 Tommi Peltonen           Veikon Pamaus 1              1:23:30    17:23  2:40:03
  174    119 Jakob Bengtsson          Stigmännen Karlshamn 1       1:23:38    17:31  2:46:24
  175     71 Jarkko Kaplas            Joutsenon Kullervo 1         1:23:42    17:35  2:45:31
  176    295 Anders Lind              Tjällmo-Godegård 2           1:23:45    17:38  2:41:25
  177    145 Anders Gustafsson        Uddevalla OK 1               1:23:46    17:39  2:43:02
  178    275 Ulf Lindkvist            Östersunds OK 1              1:23:48    17:41  2:41:19
  179    263 Jan Näslund              OK Nolaskogsarna 1           1:23:57    17:50  2:43:11
  180    135 Sven Granfors            Sävedalens AIK 2             1:23:59    17:52  2:42:56
  181    178 Anders Bredesen          Fossum IF 1                  1:24:17    18:10  2:42:58
  181    338 Trond Cato Martinsen     Modum 1                      1:24:17    18:10  2:43:23
  183    222 Mikael Axin              Hagaby GoIF 2                1:24:25    18:18  2:46:35
  183    269 Ulf Eriksson             Stora Tuna OK 3              1:24:25    18:18  2:43:40
  185    228 Jonny Bergman            OK Ravinen 2                 1:24:53    18:46  2:48:48
  186    154 Henrik Peterson          OK Denseln 3                 1:25:17    19:10  2:47:21
  187    191 Mats Liwell              Södertälje-Nykvarn 3         1:25:21    19:14  2:47:02
  188    132 Calle Olsson             KFUM Örebro OK 2             1:25:23    19:16  2:54:46
  189    291 Sebastian Edlund         IK Ymer/Bredared 1           1:25:24    19:17  2:42:49
  190     89 Mikael Pihel             OK Tisaren 2                 1:25:25    19:18  2:42:32
  191    185 Per Johansson            Motala AIF-OL 1              1:25:27    19:20  2:43:14
  192    183 Nils Spetz               Ulricehamns OK 2             1:25:46    19:39  2:43:22
  193    110 Magnus Solbjørg          Nydalens Skiklub 2           1:25:58    19:51  2:56:54
  193    305 Joel Ahlqvist            Skarpnäcks OL 1              1:25:58    19:51  2:45:02
  195     55 Fredrik Smedberg         OK Skogsfalken 1             1:25:59    19:52  2:53:10
  196    306 Magnus Jönsson           OK Kontinent 1               1:26:05    19:58  2:43:13
  197    285 Henrik Erlandsson        OK Södertörn 1               1:26:13    20:06  2:48:22
  198    148 Magnus Larsson           FK Göingarna 1               1:26:22    20:15  2:43:20
  199    328 Andreas Lundblad         IK Trenne/OK Nackhe 1        1:26:32    20:25  2:54:43
  200    312 Conny Källman            OK Kullingshof 1             1:26:33    20:26  2:48:18
  201    149 Ville Pietilä            Hämeenlinnan Suunnist. 2     1:26:34    20:27  3:00:45
  202    125 Joakim Antonsson         OK Löftan 1                  1:26:47    20:40  2:46:01
  202    281 Victor Axbom             OK Landehof 1                1:26:47    20:40  2:46:08
  204    144 Andreas Davidsson        OK Klemmingen 1              1:27:02    20:55  2:43:26
  205    230 Daniel Eklund            Strängnäs-Malmby 1           1:27:03    20:56  2:51:32
  206    211 Dennis Ducro             NTNUI 5                      1:27:04    20:57  3:03:42
  207    102 Kai Pasonen              Valkeakosken Haka 1          1:27:26    21:19  2:45:06
  208     76 Roger Hugosson           Sundsvalls OK 1              1:27:27    21:20  2:51:35
  209    201 Fredrik Lindström        Tumba-Mälarhöjden 2          1:27:32    21:25  2:43:57
  210    300 Niklas Jönsson           Lunds OK 1                   1:27:35    21:28  2:51:31
  211    319 Calle Andersson          OK Skogsstjärnan 1           1:27:47    21:40  3:00:26
  212    236 Erik Mattsson            Järla IF OK 3                1:27:48    21:41  2:51:33
  213    261 Asgeir Lium              OSI Orientering 1            1:28:06    21:59  2:47:29
  214    134 Eivind Resser            Kongsberg O-lag 1            1:28:11    22:04  2:44:49
  215    314 Mattias Sandqvist        Vallentuna-Össeby 1          1:28:20    22:13  2:52:23
  216    142 Anders Alderud           Nyköpings OK 2               1:28:22    22:15  2:50:16
  216    282 Bror Backe               Reilut Miehet Havumetsien 1  1:28:22    22:15  3:13:53
  218    189 Kjell Klaar              Säterbygdens OK 1            1:28:47    22:40  3:08:58
  219    237 Tomas Petersson          IFK Göteborg 3               1:29:07    23:00  3:01:15
  220    245 Jonas Fryksten           Härnösands OK 1              1:29:12    23:05  2:48:59
  221    182 Kuokkanen Andrey         Kuzmolovo 110% 1             1:29:13    23:06  3:01:36
  222    247 Mattias Olofsson         OK Enen/Tierps SOK 1         1:29:20    23:13  3:02:03
  223    198 Erik Alnervik            Helsingborgs SOK 1           1:29:24    23:17  3:01:15
  224    276 Tom Hollowell            OK Tyr 2                     1:29:31    23:24  3:02:00
  225    167 Jorma Hirvensalo         Saarijärven Pullistus 1      1:29:34    23:27  2:54:39
  226    280 Gunnar Tenge             Ås-UMB Orientering 2         1:29:37    23:30  2:51:45
  227    126 Martin Julin             Västerås SOK 2               1:29:46    23:39  2:47:22
  228    128 Tapani Partanen          Hyvinkään Rasti 1            1:29:50    23:43  2:47:05
  229    136 Jonas Nyman              Snättringe SK 1              1:29:54    23:47  2:51:40
  229    254 Fredrik Hedin            IFK Enskede 1                1:29:54    23:47  2:51:43
  231    266 Janne Liuko              Akilles OK 1                 1:29:59    23:52  3:01:44
  232    298 Juha Lassila             Vetelin Urheilijat 1         1:30:01    23:54  2:47:08
  233     90 Petter Reinemo           NTNUI 2                      1:30:10    24:03  2:46:19
  234    332 Jan Johansson            Målilla/Björkfors/Hultsfred  1:30:17    24:10  3:00:15
  235    150 Timo Sirola              Keravan Urheilijat 1         1:30:23    24:16  2:47:29
  236    258 Johan Lövsund            OK Botnia 1                  1:30:27    24:20  2:52:22
  237    238 Robert Elverö            Väsby OK 1                   1:30:35    24:28  2:52:18
  238    302 Magnus Yngvesson         Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:30:37    24:30  2:47:14
  239    208 Torkil E Solstad         IL Tyrving 2                 1:30:57    24:50  2:48:48
  240    249 Anders Erlandsson        Sundsvalls OK 2              1:31:52    25:45  3:12:43
  241    140 Jonas Vikström           Köping-Kolsva OK 1           1:32:00    25:53  2:56:24
  242    173 Björn Axelsson           Tullinge SK 3                1:32:18    26:11  3:08:35
  243    278 Mikael Kindborn          OK Hällen 2                  1:33:08    27:01  3:01:32
  244    138 Viktor Antonsson         Eksjö SOK 1                  1:33:15    27:08  2:50:24
  245    289 Peter Zetterström        Söders SOL-Tyresö 2          1:33:22    27:15  2:55:09
  246    164 Arto Lilja               Hyvinkään Rasti 2            1:33:35    27:28  2:56:37
  247    155 Petter Næss Bjørgul      Halden Skiklubb 3            1:34:01    27:54  3:02:08
  248    288 Mats Johansson           Jönköpings OK 2              1:34:04    27:57  3:02:14
  249    240 Simon Larsson            Markbygdens OK 1             1:34:30    28:23  2:56:09
  249    277 Simen Haugerud           Indre Östfold OK 1           1:34:30    28:23  2:52:23
  251    320 Trond Gjelstad           OTO/Sandefjord 1             1:34:41    28:34      Dsq
  252    345 Juha Leonberg            Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:34:42    28:35  3:15:36
  253    315 Jan Bjerketvedt          OK Moss 1                    1:35:06    28:59  3:07:47
  254    274 Håkan Palm               FK Boken 1                   1:35:07    29:00  3:17:59
  255    342 Christian Eriksson       Linköpings OK 3              1:35:47    29:40  2:55:10
  256    244 Jan Sjödin               OK Tisaren 3                 1:35:48    29:41  2:55:20
  257    199 Markus Hellström         Forsa OK 1                   1:36:10    30:03  2:55:39
  258    251 Kalle Ingvarsson         OK Vilse - 87 1              1:36:11    30:04  3:19:06
  259    323 Martin Niklas Olsen      Larvik/POL 1                 1:36:19    30:12  3:08:52
  260    260 Lars Kandell             Leksands OK 3                1:36:31    30:24  3:03:53
  261    329 Marko Miettinen          Espoon Suunta 1              1:37:28    31:21      Dsq
  262    253 Markku Mäkelä            Rastikarhut 1                1:37:31    31:24  3:01:03
  263    330 Idar Brekke              Bækkelaget SK 2              1:37:39    31:32  3:11:39
  264    268 Andreas Edlund           IFK Lidingö SOK 4            1:37:44    31:37  3:18:21
  265    117 Conny Strandberg         Gustavsbergs OK 1            1:38:29    32:22  3:12:08
  266    169 Anders Löfgren           Järfälla OK 2                1:38:56    32:49  3:01:18
  267    273 Erik Hellsvik            IK Gandvik 2                 1:39:15    33:08  3:19:32
  268    322 Håkan Johansson          IK Hakarpspojkarna 4         1:39:22    33:15  3:01:21
  269    297 Anders Enoksson          Attunda OK 2                 1:39:35    33:28  3:11:45
  270    153 Magnus Ohlin             Rånäs OK 1                   1:39:51    33:44  2:58:01
  270    227 Antti Knuuti             Turun Metsänkävijät 3        1:39:51    33:44  3:09:27
  272    250 Thomas Persson           OK Måsen 1                   1:40:00    33:53  3:04:06
  273    235 Axel Mattson             Järla IF OK 2                1:40:09    34:02  2:56:51
  274    327 Jonas Karlsson           OK Tylöskog 1                1:40:19    34:12  3:12:22
  275    161 Lars-Erik Carlsson       Norbergs OK 2                1:40:49    34:42  3:02:37
  276    233 Larssa Magnell           Katrineholms OK 1            1:40:58    34:51  3:08:48
  277    224 Jocke Wiklund            OK Grip 1                    1:41:15    35:08  3:04:27
  278    316 Mattias Vangbo           IF Thor 2                    1:41:20    35:13  3:10:29
  279    309 Jens Andersson           OK Roslagen 2                1:41:32    35:25  3:07:09
  280    252 Peter Enoksson           OK Österåker 1               1:41:36    35:29  3:15:45
  281    204 Petter Marki Erichsen    Kristiansand OK 3            1:41:48    35:41  3:08:50
  281    324 Øyvind Bakken Rognstad   Lillehammer OK 1             1:41:48    35:41  3:03:40
  283    220 Henrik Lindblad          OK Djerf 1                   1:42:27    36:20  3:07:05
  284    292 Erik Classon             OK Orinto 1                  1:43:05    36:58  3:05:51
  285    194 Jan-Olov Bogren          Sundbybergs IK 1             1:43:07    37:00  3:15:41
  286    259 Fredrik Örnlid           Täby Ok 2                    1:44:20    38:13  3:06:33
  287    271 Christian Svensson       Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:44:48    38:41  3:09:10
  288    229 Lars Klasson             OK Ravinen 3                 1:45:14    39:07  3:17:22
  289    176 Gunnar Kindlundh         Trosabygdens OK 1            1:45:49    39:42  3:29:03
  290    170 Jon Marsden              Jesus Orienteering 1         1:46:14    40:07  3:09:07
  291    255 Andreas Sjöholm          Ok Raseborg 1                1:46:59    40:52  3:32:10
  292    166 Bo Johansson             Västerås SOK 3               1:47:00    40:53  3:18:53
  293    212 Erik Sælen               NTNUI 6                      1:47:08    41:01  3:52:38
  294    270 Lars-Åke Dickfors        Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:47:18    41:11  3:30:27
  295    317 Knut Aas                 Ringerike o-lag 1            1:47:25    41:18  3:09:08
  296    337 Axel Berlin              Konnerud I.L. 1              1:47:30    41:23  3:09:18
  297    264 Per-Arne Wahlgren        Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:47:34    41:27  3:20:53
  298    163 Matthias Mahr            Cambridge Sports 1           1:48:05    41:58  3:19:51
  299    214 Katja Ekroll Jahren      NTNUI 8                      1:48:13    42:06  3:16:26
  300    335 Anders Lövgärd           OK Alehof 2                  1:49:17    43:10  3:12:06
  301    308 Joel Berling             Centrum OK 1                 1:49:51    43:44  3:29:55
  302    231 Joel Sanderi             Lidköpings VSK 1             1:49:54    43:47  3:41:37
  303    206 Håkan Träff              NAIS OK 1                    1:50:28    44:21  3:32:15
  304    279 Mikael Andersson         Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:50:30    44:23  3:41:57
  305    326 Anders Enmark            Gävle OK 2                   1:51:01    44:54  3:16:25
  306    210 Arno Grønhovd            NTNUI 4                      1:51:03    44:56  3:13:57
  307    241 Stefan Seo               Soik Hellas 2                1:51:20    45:13  3:22:57
  308    100 Andreas Blomgren         Kils OK/Västvärmland 1       1:51:32    45:25  3:32:07
  309    246 Juha Huhtanen            Jalasjärven Jalas 1          1:53:22    47:15  3:37:07
  310    234 Ulf Johnsson             Skogspojkarnas OK 1          1:55:26    49:19  3:23:25
  311    286 Björn Löfroth            Eskilstuna OL 1              1:57:25    51:18  3:30:35
  312    343 Mart Ostra               Jüriöö 1                     1:58:41    52:34  3:17:58
  313    284 Ari-Pekka Koivisto       Tio rättens män 1            1:59:25    53:18  3:32:29
  314    174 Finn Henry Lillestrand   Sarpsborg OL 1               1:59:27    53:20  3:39:53
  315    331 Joonas Savola            Ylivieskan Kuula 1           2:02:16    56:09  3:34:07
  316    171 Frode Bakkehøi           Østmarka OK 2                2:02:35    56:28      Dsq
  317    290 Stefan Eriksson          OK Älgen 1                   2:03:14    57:07  3:39:37
  318    226 Marcus Andersson         K3 IF 1                      2:07:55  1:01:48  4:05:40
  319    213 Jostein Bø Fløystad      NTNUI 7                      2:07:58  1:01:51  3:53:48
  320    172 Fredrik Steiwer          Østmarka OK 3                2:08:50  1:02:43  3:30:41
  321    202 Gustav Melander          Tumba-Mälarhöjden 3          2:10:18  1:04:11  3:56:12
  322    216 Mathilde Korvald Skaare  NTNUI 10                     2:12:34  1:06:27  4:14:51
  323    196  N.N.                    Korven Honka 1               2:12:53  1:06:46  4:14:56
  324    265 Anders Sjöberg           OK Reftele 1                 2:14:07  1:08:00  3:59:51
  325    187 Olof Sundin              Skogslöparna 2               2:14:08  1:08:01  3:54:35
  326    303 Erik Erlandsson          Boxholm-Mjölby OL 1          2:14:33  1:08:26  4:00:26
  327    313 Magnus Fransson          Ärla IF 2                    2:14:54  1:08:47  4:28:30
  328    219 Jan Vidar Nielsen        Kongsberg O-lag 2            2:16:09  1:10:02  4:14:08
  329    218 Riitta Siltanen          Turun NMKY 1                 2:16:37  1:10:30  4:03:49
  330    256 Asger Nielsen            FarumTisvilde SpringCup 3    2:19:11  1:13:04  4:05:39
  331    301 Anders Freij             Lunds OK 2                   2:21:01  1:14:54  4:25:00
  332    239 Emme Darling             LiTHe Vilse 1                2:24:59  1:18:52  4:22:43
  333    294 Peter Badenfelt          Falkenbergs OK 2             2:34:48  1:28:41  4:15:10
  334    195 Magnus Asplund           Sundbybergs IK 2             2:38:31  1:32:24  4:25:12
  335    180 M Áhlen                  Hærens Officersskole 2       2:45:57  1:39:50  5:17:57
  336    179 M Højlund                Hærens Officersskole 1       3:36:10  2:30:03  5:21:58

---  Ej godkända lag ---

          68 Martin Larbo             IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         115 Mikko Laakso             Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         177 Anders Älvegran          Dalaportens OL 2                 Dsq      Dsq
         184 Olof Nilsson             Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         215 Jorge Miguel             NTNUI 9                          Dsq      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         325 Fredrik Westergaard      Svaide Roma SOK 1                Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         339 Roman Patscheider        Iitin Pyrintö 1                  Dsq      Dsq
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.