10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) sträcka 4 - Radio 5 (2008-04-27 13:37:41)

    1     16 Jarkko Huovila           Tampereen Pyrintö 1          4:33:12     0:00         
    2      9 Mattias Karlsson         IK Hakarpspojkarna 1         4:33:13     0:01         
    3     24 Sergey Gorokhov          Rasti-Kurikka 1              4:33:13     0:01         
    4     11 Fredrik Johansson        IFK Lidingö SOK 1            4:33:14     0:02         
    5     18 Jakob Lööf               OK PAN-Kristianstad 1        4:33:14     0:02         
    6     12 Erik Eriksson            IFK Moras OK 1               4:33:15     0:03         
    7      5 Tomas Stenström          OK Linné 1                   4:33:16     0:04         
    8     80 Topi Anjala              Ikaalisten NV 1              4:33:16     0:04         
    9     38 Jonas Engström           OK Hällen 1                  4:33:17     0:05         
   10     22 Daniel Wernersson        Göteborg-Majorna 1           4:33:17     0:05         
   11     29 Antti Parjanne           LYNX 1                       4:33:20     0:08         
   12     25 Vyacheslav Mukhidinov    Turun Metsänkävijät 1        4:33:21     0:09         
   13     19 Sigge Lundedal Jensen    OK Denseln 1                 4:33:23     0:11         
   14     28 Patrik Martner           Leksands OK 1                4:33:29     0:16         
   15      4 Michal Horacheck         Södertälje-Nykvarn 1         4:33:29     0:17         
   16     58 Johan Hellman            Vänersborgs SK 1             4:33:29     0:17         
   17     21 Rasmus Djurhuus          Kristiansand OK 1            4:33:30     0:18         
   18      7 Tapio Perä               Rajamäen Rykmentti 1         4:33:31     0:19         
   19      8 Arto Ylä-Kotola          Vehkalahden Veikot 1         4:33:31     0:19         
   20     79 Janis Krumins            Turun Metsänkävijät 2        4:33:31     0:19         
   21      6 Tuomas Kari              Angelniemen Ankkuri 1        4:33:32     0:20         
   22      1 Sami Hämälistö           Halden Skiklubb 1            4:33:33     0:21         
   23     17 Mattias Mårts            Stora Tuna OK 1              4:33:34     0:22         
   24     72 Per Olaussen             Fredrikstads SK 1            4:33:36     0:24         
   25     64 Johan Bäckman            OK Orient 1                  4:33:40     0:28         
   26     46 Gabor Domonyik           Söders SOL-Tyresö 1          4:33:42     0:29         
   27     32 Håkan Gunnarsson         OK Orion 1                   4:33:43     0:31         
   28     27 Jesper Lysell            Rehns BK 1                   4:37:51     4:39         
   29     35 Christian Christensen    OK Pan Århus 1               4:37:55     4:43         
   30     23 Erik Rost                Malungs OK 1                 4:37:55     4:43         
   31     51 Matti Karhulahti         Turun Suunnistajat 1         4:37:58     4:46         
   32     13 Eirik Watterdal          Bækkelaget SK 1              4:37:59     4:47         
   33      3 Miika Hernelahti         Kalevan Rasti 1              4:38:03     4:51         
   34      2 Jouni Kahelin            Vaajakosken Terä 1           4:38:05     4:53         
   35     56 Gjermund Glesnes         Nydalens Skiklub 1           4:38:10     4:58         
   36     20 Mikko Heinonen           MS Parma 1                   4:38:13     5:01         
   37     14 Simon Fröjdö             Paimion Rasti 1              4:38:24     5:12         
   38    121 Christian Rogenmoser     OK Rodhen 1                  4:38:28     5:16         
   39     15 Leonid Novikov           DELTA 1                      4:45:43    12:31         
   40     10 Thomas Asp               IFK Göteborg 1               4:45:45    12:33         
   41     65 Filip Dahlgren           Hagaby GoIF 1                4:45:46    12:34         
   42     84 Timmo Tammemäe           OK Roslagen 1                4:45:47    12:35         
   43     30 Henrik Jansson           OK Tisaren 1                 4:45:48    12:36         
   44     47 Petteri Laitinen         Kangasala SK 1               4:45:49    12:37         
   45     31 Peter Hemmyr             Järla IF OK 1                4:45:50    12:38         
   46     39 Neil Northrop            Västerås SOK 1               4:45:50    12:38         
   47     33 Oskar Svärd              Ulricehamns OK 1             4:45:53    12:40         
   48     42 Peter Horstmann          FarumTisvilde SpringCup 1    4:45:55    12:43         
   49     44 Jani Virta               IF Sibbo-Vargarna 1          4:45:55    12:43         
   50     61 Joel Sjölander           IFK Umeå 1                   4:45:57    12:45         
   51    158 Jimmy Larsson            Malungs OK 2                 4:46:00    12:48         
   52    120 Robert Westman           OK Alehof 1                  4:46:09    12:57         
   53     86 Torbjørn Sagberg         IL Tyrving 1                 4:48:29    15:16         
   54    114 Ola Marius Pedersen      Ås-UMB Orientering 1         4:48:31    15:19         
   55     43 Petteri Väänänen         Kalevan Rasti 2              4:48:33    15:21         
   56     52 Eero Jäppinen            Anttolan Urheilijat 1        4:48:35    15:23         
   57    123 Søren Bobach             Halden Skiklubb 2            4:50:47    17:35         
   58    243 Peter Skalberg           Gotlands Bro/Visborg 1       4:50:50    17:38         
   59     75 Istvan Zsebehazy         Østmarka OK 1                4:50:53    17:41         
   60     63 David Lingfors           IK Hakarpspojkarna 2         4:50:54    17:42         
   61    103 Emil Folino Nielsen      OK Denseln 2                 4:50:55    17:43         
   62     87 Markus Martinelle        Gävle OK 1                   4:50:57    17:45         
   63    105 Mantas Rimkus            Soik Hellas 1                4:50:58    17:46         
   64    311 Mattias Karlsson         Växjö OK 1                   4:50:59    17:47         
   65     40 Marcus Persson           OK Linné 2                   4:51:00    17:48         
   66    340 Peter Aronsson           Linköpings OK 1              4:51:03    17:51         
   67     94 Martin Vana              Tampereen Pyrintö 2          4:51:05    17:52         
   68     62 Christian Håkansson      Ronneby OK 1                 4:51:14    18:02         
   69    165 Johan Asphjell Bjørnaas  Frol IL 1                    4:51:16    18:04         
   70     37 Erik Fabritius           Hiisirasti 1                 4:51:36    18:24         
   71     67 Espen Fiskum             NTNUI 1                      4:54:16    21:04         
   72     57 Emil Andersson           Ärla IF 1                    4:54:17    21:05         
   73     78 Oskar Carlborg           Nyköpings OK 1               4:54:19    21:06         
   73     85 Johan Ställberg          Tullinge SK 1                4:54:19    21:06         
   75    168 Fredrik Johansson        Bredaryds SOK 1              4:54:21    21:09         
   76    347 Jürgen Einpaul           OK Triangeln 1               4:54:23    21:11         
   77     26 Petri Saari              Lapuan Virkiä 1              4:54:23    21:11         
   78    200 Tobias Åslund            Domnarvet/Kvarnsv. 1         4:54:26    21:13         
   79     41 Jan Mrázek               FK Friskus-Varberg 1         4:54:26    21:14         
   80     48 Martin Piják             Helsingin Suunnist. 1        4:54:26    21:14         
   81    113 Slawomir Wozniak         Kalmar OK 1                  4:54:28    21:16         
   82     82 Per Jonhed               KFUM Örebro OK 1             4:54:28    21:16         
   83    299 Mats Röjgård             OK Kolmården 1               4:59:37    26:25         
   84     69 Mate Kerenyi             Rajamäen Rykmentti 2         4:59:59    26:47         
   85    127 Even Skårholen           Løten o-lag 1                5:00:57    27:45         
   86     60 Per-Anders Eggertsen     IFK Göteborg 2               5:00:57    27:45         
   87    151 Rasmus Oscar             OK Pan Århus 2               5:00:58    27:46         
   88    181 Timo Sivill              Vaajakosken Terä 2           5:01:00    27:48         
   89    310 David Engström           OK Orion 2                   5:01:02    27:49         
   90    108 Erik Lundh               OK PAN-Kristianstad 2        5:01:03    27:51         
   91     81 Anders Jansson           Täby Ok 1                    5:01:08    27:56         
   92    122 Henrik Törnqvist         Arboga OK 1                  5:01:19    28:07         
   93    341 Per Magnusson            Linköpings OK 2              5:01:28    28:16         
   94    205 Lauri Sorsa              Mäntsälän Urheilijat 1       5:01:36    28:24         
   95     98 Tuukka Tuomala           Rastivarsat 1                5:03:36    30:24         
   96     83 Seppo Mäkinen            Pellon Ponsi 1               5:03:43    30:30         
   97     34 Mårten Ohlsson           Norbergs OK 1                5:03:45    30:33         
   98    203 Öystein Pettersen        Kristiansand OK 2            5:06:58    33:46         
   99    207 Markku Siponen           Siilin Rasti 1               5:07:01    33:49         
  100    101 Rajnosek Zdenek          Södertälje-Nykvarn 2         5:07:02    33:50         
  101    307 Jansi Edstrøm            Lillomarka O-lag 1           5:07:03    33:50         
  102     88 Mattias Allared          Tumba-Mälarhöjden 1          5:07:03    33:51         
  103     89 Ivan Forsgren            OK Tisaren 2                 5:07:06    33:54         
  104    129 Joakim Engström          IFK Moras OK 2               5:07:07    33:54         
  105     95 Per Vestling             OK Kåre 1                    5:07:07    33:55         
  106     45 Magnus Johansson         Jämsän Retki-Veikot 1        5:07:09    33:57         
  107    133 Beat Roth                Leksands OK 2                5:07:10    33:58         
  108     96 Emil Backlund            Dalaportens OL 1             5:07:11    33:59         
  109    146 Christian Olsson         OK Tranan 1                  5:07:12    34:00         
  110     53 Jarkko Saarinen          DELTA 2                      5:07:13    34:01         
  111    225 Fredric Portin           IF Brahe/Malax IF 1          5:07:13    34:01         
  112     49 Alexander Kharchenko     Hämeenlinnan Suunnist. 1     5:07:14    34:01         
  113    175 Stefan Jonsson           OK Klyftamo 1                5:07:14    34:02         
  114     73 Jonathan Alm             Järfälla OK 1                5:07:16    34:04         
  115    304 Pontus Ahonen            OK Tor 1                     5:07:16    34:04         
  116     66 Veli-Matti Rintala       MS Parma 2                   5:07:16    34:04         
  117     93 Aapo Laiho               Vehkalahden Veikot 2         5:07:18    34:06         
  118     54 Robin Fröberg            Pargas IF 1                  5:07:18    34:06         
  119     91 Anders Bäckström         IF Femman 1                  5:07:21    34:09         
  120    272 Andreas Phersson         IK Gandvik 1                 5:07:22    34:10         
  121    192 Niklas Saramäki          LYNX 2                       5:07:29    34:17         
  122    107 Linus Åberg              Tjällmo-Godegård 1           5:07:31    34:19         
  123    124 Oskari Heiskanen         Paimion Rasti 2              5:07:37    34:25         
  124    143 Jaakko Istolahti         Ylistaron Kilpa-Veljet 1     5:08:38    35:26         
  125    112 Kamil Wlodarczyk         Nybro OK 1                   5:09:20    36:07         
  126     77 Eirik K Hovind           Raumar O-lag 1               5:09:21    36:09         
  127    262 Lars Øyvind Amundsen     Trøsken/Sarpsborg 1          5:09:21    36:09         
  128     74 Ivaylo Kamenarov         Stora Tuna OK 2              5:09:23    36:11         
  129     97 Duncan Archer            Göteborg-Majorna 2           5:09:25    36:13         
  130    157 Joacim Carlsson          Halden Skiklubb 98           5:09:26    36:14         
  131    104 Rikard Pentonen          Hestra IF 1                  5:09:27    36:15         
  132    287 Niklas Alveus            Jönköpings OK 1              5:09:28    36:16         
  133    160 Richard Tengström        Vänersborgs SK 2             5:09:28    36:16         
  134    186 Stefan Sjölund           Skogslöparna 1               5:09:29    36:17         
  135    106 Simo Mertanen            Lappeen Riento 1             5:09:29    36:17         
  136     59 Fredrik Weihard          Sävedalens AIK 1             5:09:30    36:18         
  137    130 Ola Berger               Wing OK 1                    5:09:31    36:19         
  138    333 Heikki Kettunen          Veikon Pamaus 1              5:09:31    36:19         
  139     92 Juha Fränti              Kokkolan Suunnist. 1         5:09:35    36:23         
  140     70 Anders Lindberg          OK Tyr 1                     5:09:41    36:29         
  141    267 Kent Ohlsson             Haninge SOK 1                5:09:44    36:32         
  142    111 Sune Södergrann          Tullinge SK 2                5:09:47    36:35         
  143    137 Nils Malm                IFK Lidingö SOK 3            5:09:49    36:37         
  144    296 Andreas Fredriksson      Attunda OK 1                 5:09:50    36:38         
  145    283 Nicklas Olsson           Skåneslättens OL 1           5:09:51    36:39         
  146    109 Ola Lind                 IF Thor 1                    5:09:52    36:40         
  147    190 Henrik Wiklund           Bromma-Vällingby 1           5:09:53    36:41         
  148    248 Mikko Lehto              Maarian Mahti 1              5:10:11    36:59         
  149    152 Magnus Nordström         OK Älvsjö Örby 1             5:19:40    46:28         
  150    102 Jouni Heinonen           Valkeakosken Haka 1          5:19:51    46:39         
  151     90 Knut Sveinung Rekaa      NTNUI 2                      5:19:54    46:42         
  152    144 Andis Laveikis           OK Klemmingen 1              5:19:55    46:43         
  153     71 Antti Kiljunen           Joutsenon Kullervo 1         5:19:57    46:45         
  154    338 Erik S Molenaar          Modum 1                      5:19:58    46:45         
  155    185 Fredrik Jönsson          Motala AIF-OL 1              5:20:10    46:58         
  156    291 Oskar Eklöf              IK Ymer/Bredared 1           5:20:36    47:24         
  157    178 Kristian Bredesen        Fossum IF 1                  5:20:52    47:40         
  158    209 Anders Henriksson        NTNUI 3                      5:20:56    47:44         
  159    318 Tony Larsson             Istrums SK 1                 5:23:28    50:16         
  160    221 Aki Ylitalo              Hauhon Sisu 1                5:23:41    50:29         
  161     99 Erik Tholén              OK Skogshjortarna 1          5:23:53    50:41         
  162     50 Tim Falck Weber          FarumTisvilde SpringCup 2    5:24:30    51:18         
  163    118 Dawid Stefanski          Polish Junior Team 1         5:24:33    51:21         
  164    197 Maciej Jasinski          Rehns BK/Alfta-Ösa 1         5:24:57    51:45         
  165    148 Linus Larsson            FK Göingarna 1               5:26:12    53:00         
  166    147 Sebastian Ljungdahl      Hjärnarps GH OL 1            5:26:13    53:00         
  167    135 Henrik Sandén            Sävedalens AIK 2             5:26:15    53:03         
  168    293 Daniel Johansson         Falkenbergs OK 1             5:26:19    53:07         
  169     76 Olov Vikström            Sundsvalls OK 1              5:28:16    55:03         
  170    344 Lars Karlsson            OK Hammaren 1                5:28:21    55:09         
  171    305 Bengt Langels            Skarpnäcks OL 1              5:28:22    55:10         
  172    128 Sampo Sillanpää          Hyvinkään Rasti 1            5:28:25    55:13         
  173    116 Erik Helander            OK Roxen 1                   5:28:59    55:47         
  174    238 Torgny Rundlöf           Väsby OK 1                   5:29:35    56:23         
  175    134 Harri Luchsinger         Kongsberg O-lag 1            5:29:36    56:24         
  176     55 Johan Persson            OK Skogsfalken 1             5:29:48    56:36         
  177    295 Petter Irewall           Tjällmo-Godegård 2           5:30:12    56:59         
  178    263 Stefan Forsgren          OK Nolaskogsarna 1           5:30:13    57:01         
  179    222 Jonas Pettersson         Hagaby GoIF 2                5:30:27    57:15         
  180    281 Hampus Olesund           OK Landehof 1                5:30:30    57:18         
  181    285 John Svanberg            OK Södertörn 1               5:30:30    57:18         
  182    321 Fredrik Lindgren         IK Hakarpspojkarna 3         5:31:20    58:08         
  183    232 Per Lovang               Västerbergslagen 1           5:31:31    58:19         
  184    289 Stephan Dlabaja          Söders SOL-Tyresö 2          5:35:15  1:02:03         
  185    136 Johan Hasselmark         Snättringe SK 1              5:35:18  1:02:06         
  186    150 Markus Airila            Keravan Urheilijat 1         5:35:40  1:02:28         
  187    193 Erlend Moster Knudsen    BSI Orientering 1            5:36:33  1:03:21         
  188    275 Carl-Henrik Rost         Östersunds OK 1              5:36:36  1:03:24         
  189    159 Jonas Lundberg           Göteborg-Majorna 3           5:36:39  1:03:27         
  190    188 Lars Gustavsson          Hammarby IF OF 1             5:36:55  1:03:43         
  191    228 Zdenek Mazal             OK Ravinen 2                 5:37:29  1:04:17         
  192    261 Tom Bergan               OSI Orientering 1            5:37:31  1:04:19         
  193    235 Dan Engberg              Järla IF OK 2                5:38:49  1:05:37         
  194    208 Ove Sætra                IL Tyrving 2                 5:38:52  1:05:40         
  195    162 Carl Axelsson            SOL Tranås 1                 5:41:06  1:07:54         
  196    191 Sven-Anders Melin        Södertälje-Nykvarn 3         5:41:07  1:07:55         
  197    300 Rasmus Grönlund          Lunds OK 1                   5:41:11  1:07:59         
  198    126 Stefan Olofsson          Västerås SOK 2               5:41:12  1:08:00         
  199    141 Lars Axelsson            Hjobyg./Hagen/Tibro 1        5:41:14  1:08:02         
  200    230 Mats Sundbüe             Strängnäs-Malmby 1           5:41:15  1:08:02         
  201    154 Thomas Lilja             OK Denseln 3                 5:41:16  1:08:04         
  202    277 Thomas Bedin             Indre Östfold OK 1           5:41:26  1:08:13         
  203    312 Marcus Johnsson          OK Kullingshof 1             5:44:04  1:10:52         
  204    110 Gaute Stavik             Nydalens Skiklub 2           5:44:08  1:10:56         
  205    258 Pasi Pesola              OK Botnia 1                  5:44:13  1:11:01         
  206    306 Per Aspegren             OK Kontinent 1               5:44:16  1:11:04         
  207    276 Erik Råberg              OK Tyr 2                     5:44:26  1:11:13         
  208    314 Kent Lundvall            Vallentuna-Össeby 1          5:48:14  1:15:02         
  209    236 Anders Platt             Järla IF OK 3                5:48:56  1:15:44         
  210    220 Per Jansson              OK Djerf 1                   5:54:31  1:21:19         
  211    323 Bjørn Tore Mathisen      Larvik/POL 1                 5:54:33  1:21:20         
  212    167 Tero Leppämäki           Saarijärven Pullistus 1      5:54:33  1:21:21         
  213    132 Stefan Aronsson          KFUM Örebro OK 2             5:54:51  1:21:38         
  214    254 Pär Hedlund              IFK Enskede 1                5:54:51  1:21:39         
  215    269 Andreas Nordfors         Stora Tuna OK 3              5:54:55  1:21:43         
  216    253 Timo Jukkola             Rastikarhut 1                5:54:55  1:21:43         
  217    138 Ingemar Neuhauser        Eksjö SOK 1                  5:54:58  1:21:45         
  218    328 Mattias Carlsson         IK Trenne/OK Nackhe 1        5:55:00  1:21:48         
  219    302 Andreas Eriksson         Umeå/Robertsf./Högåker 1     5:55:04  1:21:52         
  220    278 Tomas Johansson          OK Hällen 2                  5:55:06  1:21:53         
  221    153 Sonny Pettersson         Rånäs OK 1                   5:55:07  1:21:55         
  222    201 Martin Margold           Tumba-Mälarhöjden 2          5:55:09  1:21:57         
  223    217 Mikko Heikelä            MS Parma 3                   5:55:27  1:22:15         
  224    140 John Hedlund             Köping-Kolsva OK 1           5:55:28  1:22:16         
  225    139 Niko Olin                Pihkaniskat 1                5:55:31  1:22:19         
  226    319 Fredrik Johansson        OK Skogsstjärnan 1           5:55:40  1:22:28         
  227    199 Rikard Larsson           Forsa OK 1                   5:56:26  1:23:14         
  228    259 Carl Persson             Täby Ok 2                    5:59:12  1:26:00         
  229    125 Christian Nilsson        OK Löftan 1                  5:59:25  1:26:13         
  230    244 Magnus Hallblom          OK Tisaren 3                 5:59:33  1:26:21         
  231    237 Christer Casselsjö       IFK Göteborg 3               6:00:15  1:27:03         
  232    119 Åke Larsson              Stigmännen Karlshamn 1       6:01:39  1:28:27         
  233    332 Emil Svalbring           Målilla/Björkfors/Hultsfred  6:01:43  1:28:31         
  234    183 Lennart Cedervärn        Ulricehamns OK 2             6:02:07  1:28:55         
  235    240 Johan Knubbe             Markbygdens OK 1             6:02:14  1:29:02         
  236    342 Tomas Boman              Linköpings OK 3              6:04:04  1:30:52         
  237    223 Stoyan Tsarski           Oppsal Orientering 1         6:04:11  1:30:59         
  238    145 Franz Andersson          Uddevalla OK 1               6:04:49  1:31:37         
  239    257 Jonas Sundberg           Söderhamns OK 1              6:04:54  1:31:42         
  240    251 Johan Svensson           OK Vilse - 87 1              6:06:53  1:33:41         
  241    271 Michael Hertin           Ankarsrum/Gamleby/Västervik  6:06:58  1:33:46         
  242    334 Erik Johansson           Falköpings AIK OK 1          6:07:00  1:33:48         
  243    173 Kenneth Jönsson          Tullinge SK 3                6:07:02  1:33:50         
  244    337 Hans Christian Skogholt  Konnerud I.L. 1              6:07:06  1:33:54         
  245    324 Steinar Bakken           Lillehammer OK 1             6:07:14  1:34:02         
  246    260 Olle Axelsson            Leksands OK 3                6:12:02  1:38:50         
  247    189 Anders Westberg          Säterbygdens OK 1            6:13:32  1:40:20         
  248    250 Erik Åhlin               OK Måsen 1                   6:17:26  1:44:14         
  249    264 Anders Johansson         Kungälv/Stenungs./Sjövalla   6:17:26  1:44:14         
  250    117 Martin Bellander         Gustavsbergs OK 1            6:17:29  1:44:17         
  251    211 Erik Fristad Drageset    NTNUI 5                      6:17:42  1:44:30         
  252    182 Shein Alexander          Kuzmolovo 110% 1             6:17:51  1:44:39         
  253    292 Björn Karlsson           OK Orinto 1                  6:19:17  1:46:05         
  254    317 Geir Orderud             Ringerike o-lag 1            6:20:27  1:47:15         
  255    163 Boris Granovskiy         Cambridge Sports 1           6:20:29  1:47:17         
  256    330 Arne Vilberg             Bækkelaget SK 2              6:21:56  1:48:44         
  257    245 Per Edström              Härnösands OK 1              6:24:20  1:51:08         
  258    326 Jan Moberg               Gävle OK 2                   6:24:23  1:51:10         
  259    297 Björn Carlheim           Attunda OK 2                 6:24:48  1:51:36         
  260    249 Lars Henriksson          Sundsvalls OK 2              6:25:06  1:51:54         
  261    298 Ari-Pekka Lassila        Vetelin Urheilijat 1         6:25:12  1:52:00         
  262    315 Per Øyvind Steffensen    OK Moss 1                    6:26:15  1:53:03         
  263    280 Håvard Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2         6:27:03  1:53:51         
  264    194 Anders Lindqvist         Sundbybergs IK 1             6:27:07  1:53:55         
  265    161 Ulf Eriksson             Norbergs OK 2                6:27:57  1:54:45         
  266    100 Eivind Lande             Kils OK/Västvärmland 1       6:31:00  1:57:48         
  267    286 Urban Risberg            Eskilstuna OL 1              6:31:02  1:57:49         
  268    255 Jörgen Nyman             Ok Raseborg 1                6:31:04  1:57:52         
  269    268 Magnus Johansson         IFK Lidingö SOK 4            6:31:08  1:57:55         
  270    166 Henrik Ortman            Västerås SOK 3               6:31:10  1:57:58         
  271    252 Pontus Bergström         OK Österåker 1               6:31:11  1:57:59         
  272    204 Håvard B. Stormoen       Kristiansand OK 3            6:31:14  1:58:02         
  273    274 Robert Lövdahl           FK Boken 1                   6:31:18  1:58:06         
  274    322 Göran Randau             IK Hakarpspojkarna 4         6:31:21  1:58:09         
  275    335 Markus Ullman            OK Alehof 2                  6:31:23  1:58:11         
  276    316 Daniel Andersson Olm     IF Thor 2                    6:31:42  1:58:30         
  277    273 Erik Sand                IK Gandvik 2                 6:32:08  1:58:56         
  278    343 Peep Otstavel            Jüriöö 1                     6:32:30  1:59:18         
  279    224 Peter Fors               OK Grip 1                    6:32:31  1:59:18         
  280    142 Emil Blomberg            Nyköpings OK 2               6:34:04  2:00:52         
  281    169 Magnus Sneitz            Järfälla OK 2                6:34:27  2:01:15         
  282    227 Hannu Arki               Turun Metsänkävijät 3        6:37:46  2:04:34         
  283    229 Stefan Berg              OK Ravinen 3                 6:41:43  2:08:31         
  284    231 Simon Sanderi            Lidköpings VSK 1             6:42:16  2:09:04         
  285    234 Olle Kalered             Skogspojkarnas OK 1          6:42:24  2:09:12         
  286    290 Fredrik Nordström        OK Älgen 1                   6:42:27  2:09:15         
  287    331 Markku Isokoski          Ylivieskan Kuula 1           6:42:28  2:09:16         
  288    155 Steinar Holt             Halden Skiklubb 3            6:45:23  2:12:11         
  289    288 Jan Erik Ceder           Jönköpings OK 2              6:45:27  2:12:15         
  290    241 Sergej Osipov            Soik Hellas 2                6:47:07  2:13:55         
  291    270 Marcus Mattsson          Hedemora/Avesta/Säterbygden  6:48:26  2:15:14         
  292    210 Martin Hoset             NTNUI 4                      6:48:42  2:15:30         
  293    246 Jussi Laurila            Jalasjärven Jalas 1          6:52:49  2:19:37         
  294    282 Bob Hill                 Reilut Miehet Havumetsien 1  6:53:43  2:20:31         
  295    284 Jussi Leskinen           Tio rättens män 1            6:53:44  2:20:32         
  296    279 Roger Ivarsson           Fjärås AIK/IF Rigor 1        6:54:29  2:21:17         
  297    176 Johan Wänström           Trosabygdens OK 1            6:58:30  2:25:18         
  298    327 Bo Gustavsson            OK Tylöskog 1                6:58:39  2:25:27         
  299    170 Ian Cumpstey             Jesus Orienteering 1         6:59:35  2:26:23         
  300    233 Henrik Flordal           Katrineholms OK 1            7:01:36  2:28:24         
  301    308 Peter Enander            Centrum OK 1                 7:01:37  2:28:25         
  302    206 Thomas Pettersson        NAIS OK 1                    7:05:41  2:32:29         
  303    303 Torbjörn Karlsson        Boxholm-Mjölby OL 1          7:14:15  2:41:03         
  304    256 Johan Holkmann Jakobsen  FarumTisvilde SpringCup 3    7:24:28  2:51:16         
  305    187 Stefan Ivarsson          Skogslöparna 2               7:24:41  2:51:28         
  306    172 Dag Haugland             Østmarka OK 3                7:24:51  2:51:39         
  307    265 Andreas Samuelsson       OK Reftele 1                 7:29:23  2:56:11         
  308    196  N.N.                    Korven Honka 1               7:30:13  2:57:01         
  309    218 Antti Puro               Turun NMKY 1                 7:37:53  3:04:41         
  310    195 Peter Ehrlin             Sundbybergs IK 2             7:39:34  3:06:22         
  311    216 Eivind Bjørhei           NTNUI 10                     7:43:01  3:09:49         
  312    219 Espen Løe                Kongsberg O-lag 2            7:43:02  3:09:50         
  313    301 Samuel Tranemyr          Lunds OK 2                   7:43:10  3:09:58         
  314    226 Daniel Andersson         K3 IF 1                      7:46:08  3:12:56         
  315    345 Kristian Lundgren        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  7:55:55  3:22:43         
  316    213 Ida Hjort                NTNUI 7                      7:59:13  3:26:00         
  317    239 Honkie Darling           LiTHe Vilse 1                8:01:07  3:27:55         
  318    214 Ørjan Fossmark Lohne     NTNUI 8                      8:01:12  3:28:00         
  319    174 Thormod Jensen           Sarpsborg OL 1               8:16:41  3:43:29         
  320    294 Anders Bengtsson         Falkenbergs OK 2             8:16:44  3:43:32         
  321    212 Lars Fjøra Fjærvold      NTNUI 6                      8:48:42  4:15:29         
  322    179 M Oxbøl                  Hærens Officersskole 1       9:52:14  5:19:02         

---  Ej godkända lag ---

         164 Kim Näs                  Hyvinkään Rasti 2                Dsq      Dsq
         180 P-H V Broch              Hærens Officersskole 2      10:40:43      Dsq
         247 Torbjörn Norén           OK Enen/Tierps SOK 1         6:24:25      Dsq
         266 Jan Aldén                Akilles OK 1                 6:42:32      Dsq
         309 Christer Holm            OK Roslagen 2                6:24:22      Dsq
         149 Mikko Pirilä             Hämeenlinnan Suunnist. 2     6:26:50      Dsq
         198 Ulf Bering               Helsingborgs SOK 1           5:55:08      Dsq
         202 Conny Axelsson           Tumba-Mälarhöjden 3          8:48:37      Dsq
         313 Clas Caspar              Ärla IF 2                    8:09:59      Dsq
          68 Andrew Quin              IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         177 Per Wiréhn               Dalaportens OL 2             6:48:30      Dsq
         215 Christoph Eichert        NTNUI 9                     10:40:39      Dsq
         325 Jerker Loré              Svaide Roma SOK 1            6:36:55      Dsq
         339 Niila Ahokas             Iitin Pyrintö 1              6:07:17      Dsq
          36 Nick Barrable            OK Ravinen 1                 5:09:22      Dsq
         115 Mikko Savelainen         Helsingin Suunnist. 2            Dsq      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Rein Ole Jørgensen       Østmarka OK 2                6:53:58      Dsq
         184 Jacob Svensson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Magne Lund Hansen        OTO/Sandefjord 1             5:54:36      Dsq
         329 Panu Haaramo             Espoon Suunta 1              5:58:49      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.