10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (343/347) tid på sträcka 7 (2008-04-27 13:37:42)

    1      1 Anders Nordberg          Halden Skiklubb 1              51:30     0:00  7:05:47
    2     37 Roman Efimov             Hiisirasti 1                   52:25     0:55  7:36:55
    3     12 Martin Johansson         IFK Moras OK 1                 52:32     1:02  7:10:05
    4     21 Baptiste Rollier         Kristiansand OK 1              52:57     1:27  7:03:50
    5     25 Martins Sirmais          Turun Metsänkävijät 1          53:08     1:38  7:07:34
    5    101 Mats Hellstadius         Södertälje-Nykvarn 2           53:08     1:38  7:52:18
    7      7 Tuomas Tervo             Rajamäen Rykmentti 1           53:37     2:07  7:11:06
    8      4 Pål Skogtjärn            Södertälje-Nykvarn 1           53:54     2:24  7:06:16
    9     31 Anders Holmberg          Järla IF OK 1                  53:59     2:29  7:36:06
   10     46 Jonas Vytautas Gvildys   Söders SOL-Tyresö 1            54:06     2:36  7:14:50
   11     32 Yuri Omelchenko          OK Orion 1                     54:18     2:48  7:15:36
   12     17 Jan Prochazka            Stora Tuna OK 1                54:26     2:56  7:13:12
   13     59 Dmitry Mihalkin          Sävedalens AIK 1               54:35     3:05  7:56:01
   13     80 Andreas Kraas            Ikaalisten NV 1                54:35     3:05  7:16:08
   15     11 Fredrik Löwegren         IFK Lidingö SOK 1              54:36     3:06  7:10:50
   16     18 Johan Modig              OK PAN-Kristianstad 1          55:15     3:45  7:07:41
   17     48 Markus Lang              Helsingin Suunnist. 1          55:17     3:47  7:53:51
   18     19 Anders Kleist            OK Denseln 1                   55:30     4:00  7:16:18
   19    103 Nicolas Girsch           OK Denseln 2                   55:34     4:04  7:42:28
   20     10 Håkan Petersson          IFK Göteborg 1                 55:46     4:16  7:29:15
   21      2 Pasi Ikonen              Vaajakosken Terä 1             55:50     4:20  7:15:14
   22     69 Kimmo Vilska             Rajamäen Rykmentti 2           55:53     4:23  7:59:33
   23     28 Andreas Ruedlinger       Leksands OK 1                  55:55     4:25  7:08:19
   24     20 Jani Myllärinen          MS Parma 1                     56:03     4:33  7:22:31
   25     78 Per Ek                   Nyköpings OK 1                 56:20     4:50  7:58:12
   26     15 Oskari Liukkonen         DELTA 1                        56:39     5:09  7:33:39
   27      5 Mattias Millinger        OK Linné 1                     56:46     5:16  7:07:35
   28     39 Rickard Svensson         Västerås SOK 1                 56:47     5:17  7:42:36
   29      6 Sasha Tcherbakov         Angelniemen Ankkuri 1          57:02     5:32  7:12:32
   30     51 Robert Hezcko            Turun Suunnistajat 1           57:05     5:35  7:42:31
   30    339 Juho Matikainen          Iitin Pyrintö 1                57:05     5:35      Dsq
   32     52 Olli-Pekka Koistinen     Anttolan Urheilijat 1          57:41     6:11  7:42:59
   33      9 Rene Rokkjaer            IK Hakarpspojkarna 1           57:43     6:13  7:16:31
   34    122 Kalle Björkman           Arboga OK 1                    58:04     6:34  8:05:39
   35     93 Jarkko Liuha             Vehkalahden Veikot 2           58:10     6:40  8:08:28
   36    112 Jacek Kowalczyk          Nybro OK 1                     58:13     6:43  8:03:45
   37      8 Simo-Pekka Fincke        Vehkalahden Veikot 1           58:14     6:44  7:13:50
   38     65 Anders Lindeus           Hagaby GoIF 1                  58:15     6:45  7:43:43
   39     73 Eric Roller              Järfälla OK 1                  58:31     7:01  8:09:16
   40     14 Mats Dahlen              Paimion Rasti 1                58:39     7:09  7:22:37
   41     27 Jan Benes                Rehns BK 1                     58:41     7:11  7:40:24
   42     53 Tuomo Laine              DELTA 2                        58:46     7:16  8:03:44
   43     35 Rico Hejlskov Mogensen   OK Pan Århus 1                 58:49     7:19  7:42:25
   44     97 Raffael Huber            Göteborg-Majorna 2             58:52     7:22  8:07:29
   45     43 Matti Karvonen           Kalevan Rasti 2                58:55     7:25  7:47:14
   46     13 Tue Lassen               Bækkelaget SK 1                58:56     7:26  7:25:41
   46    137 Kjell Oberger            IFK Lidingö SOK 3              58:56     7:26  8:26:51
   48     60 Magnus Arvidsson         IFK Göteborg 2                 58:58     7:28  7:59:01
   49     71 Ivan Egorov              Joutsenon Kullervo 1           59:06     7:36  8:08:56
   50     30 Matthew Speake           OK Tisaren 1                   59:07     7:37  7:51:46
   51     49 Saku Kolkkala            Hämeenlinnan Suunnist. 1       59:08     7:38  8:09:09
   52     34 Martin Moberg            Norbergs OK 1                  59:10     7:40  7:56:58
   53    130 Tore Bjørseth Berdal     Wing OK 1                      59:18     7:48  7:57:03
   54     83 Taneli Pantsar           Pellon Ponsi 1                 59:19     7:49  8:03:36
   55     33 Andreas Müller           Ulricehamns OK 1               59:50     8:20  7:37:49
   56     29 Juuso Kujanpää           LYNX 1                       1:00:05     8:35  7:15:38
   57     16 Michal Jedlicka          Tampereen Pyrintö 1          1:00:09     8:39  7:16:24
   58     86 Thomas Hodel             IL Tyrving 1                 1:00:15     8:45  7:54:48
   59    200 Gustaf Goth              Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:00:16     8:46  8:09:17
   60    108 Jonathan Gunnarsson      OK PAN-Kristianstad 2        1:00:21     8:51  8:05:57
   61     96 Tönis Vaiksaar           Dalaportens OL 1             1:00:32     9:02  8:09:14
   62     82 Oskar Axelsson           KFUM Örebro OK 1             1:00:37     9:07  7:51:16
   63    235 Jakob Zimmerman          Järla IF OK 2                1:00:57     9:27  8:34:17
   64     50 Ulrik Nielsen            FarumTisvilde SpringCup 2    1:00:58     9:28  8:36:17
   65     76 Martin Lundgren          Sundsvalls OK 1              1:01:04     9:34  8:26:52
   66    302 Johan Fries              Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:01:05     9:35  9:22:10
   67     24 Esko Ylikangas           Rasti-Kurikka 1              1:01:08     9:38  7:31:10
   68     23 Julian Dent              Malungs OK 1                 1:01:11     9:41  7:22:42
   69    310 Erik Blomdahl            OK Orion 2                   1:01:12     9:42  7:59:19
   70    340 Christian Enberg         Linköpings OK 1              1:01:16     9:46  7:46:46
   71    299 Mikael Westerberg        OK Kolmården 1               1:01:22     9:52  8:10:51
   72    203 Arne Bujordet            Kristiansand OK 2            1:01:30    10:00  8:06:00
   73     90 Trond Strandberg         NTNUI 2                      1:01:31    10:01  8:16:16
   74     40 Björn Olovsson           OK Linné 2                   1:01:33    10:03  7:54:50
   75     70 Duncan Coombs            OK Tyr 1                     1:01:36    10:06  8:06:36
   75    307 Ole Kjell Langmyren      Lillomarka O-lag 1           1:01:36    10:06  8:06:08
   77    111 Lars Lönnkvist           Tullinge SK 2                1:01:46    10:16  8:16:29
   78    125 Magnus Johansson         OK Löftan 1                  1:01:49    10:19  9:06:30
   79     89 Nick Simonin             OK Tisaren 2                 1:01:58    10:28  8:09:29
   80     63 Markus Karlsson dy       IK Hakarpspojkarna 2         1:02:11    10:41  7:53:58
   81     61 Markus Andersson         IFK Umeå 1                   1:02:14    10:44  7:46:59
   82     67 Erik Jonsson             NTNUI 1                      1:02:18    10:48  7:53:56
   83    121 Simon Wegmüller          OK Rodhen 1                  1:02:21    10:51  7:59:43
   84     26 Teemu Rantala            Lapuan Virkiä 1              1:02:23    10:53  7:53:29
   85    175 David Jonsson            OK Klyftamo 1                1:02:24    10:54  8:11:51
   86    287 Fredric Gustafsson       Jönköpings OK 1              1:02:27    10:57  8:11:59
   87     77 Ståle Sønsterudbråten    Raumar O-lag 1               1:02:29    10:59  8:11:53
   88    199 Anders Trolin            Forsa OK 1                   1:02:32    11:02  9:12:50
   89     45 Tero Myllymäki           Jämsän Retki-Veikot 1        1:02:34    11:04  8:05:47
   90     98 Hannu Laiho              Rastivarsat 1                1:02:38    11:08  8:16:47
   91     85 Lars Sjöberg             Tullinge SK 1                1:02:39    11:09  7:50:04
   92     58 David Bejbom             Vänersborgs SK 1             1:02:43    11:13  7:31:00
   93     88 Pavel Kosarek            Tumba-Mälarhöjden 1          1:02:46    11:16  8:09:35
   94     79 Kjell Erik Röisland      Turun Metsänkävijät 2        1:02:47    11:17  7:29:45
   94    133 Thomas Höjsgaard         Leksands OK 2                1:02:47    11:17  8:42:36
   96     81 Niklas Olsson            Täby Ok 1                    1:02:55    11:25  8:06:10
   97     75 Steinar Låg              Østmarka OK 1                1:03:05    11:35  7:55:01
   98    341 Mati Tiit                Linköpings OK 2              1:03:06    11:36  8:05:49
   99    157 Tore Sandvik             Halden Skiklubb 98           1:03:09    11:39  8:08:03
  100     87 Martin Sundlöf           Gävle OK 1                   1:03:41    12:11  7:48:13
  101    209 Stian Grann              NTNUI 3                      1:03:44    12:14  8:51:59
  102    127 Sondre Sande Gullord     Løten o-lag 1                1:03:49    12:19  8:01:51
  103    243 Ronny Liljegren          Gotlands Bro/Visborg 1       1:03:59    12:29  8:12:18
  104     84 Johan Jakobsson          OK Roslagen 1                1:04:00    12:30  7:46:55
  105     44 Markus Ståhl             IF Sibbo-Vargarna 1          1:04:20    12:50  7:40:37
  106    347 Sixten Sild              OK Triangeln 1               1:04:32    13:02  8:23:18
  107    148 Marcus Svensson          FK Göingarna 1               1:04:36    13:06  8:41:33
  108    181 Mikko Mäki-Ullakko       Vaajakosken Terä 2           1:04:48    13:18  8:04:06
  109     38 Tobias Kjell             OK Hällen 1                  1:05:03    13:33  7:25:35
  110    105 Donatas Stulgys          Soik Hellas 1                1:05:12    13:42  8:04:07
  111     74 Niklas Aldin             Stora Tuna OK 2              1:05:14    13:44  8:11:01
  111    124 Biel Rafols              Paimion Rasti 2              1:05:14    13:44  8:30:54
  113    120 Stefan Dahl              OK Alehof 1                  1:05:27    13:57  7:52:49
  113    123 Christian Schive         Halden Skiklubb 2            1:05:27    13:57  7:53:25
  113    153 Andreas Pousette         Rånäs OK 1                   1:05:27    13:57  9:13:02
  116     91 Mathias Hall             IF Femman 1                  1:05:29    13:59  8:08:10
  117    333 Markus Kettunen          Veikon Pamaus 1              1:05:41    14:11  8:36:24
  118    135 Benjamin Lepoutre        Sävedalens AIK 2             1:05:47    14:17      Dsq
  119    228 Anders Bögevig           OK Ravinen 2                 1:05:50    14:20  9:03:46
  119    268 Andrea Bruno             IFK Lidingö SOK 4            1:05:50    14:20  9:45:09
  121     72 Olav Sikkeland Hansen    Fredrikstads SK 1            1:05:52    14:22  7:42:58
  122     55 Felix Larsson            OK Skogsfalken 1             1:06:08    14:38  8:47:49
  122    254 Ulf Persson              IFK Enskede 1                1:06:08    14:38  9:12:56
  124    129 Calle Grape              IFK Moras OK 2               1:06:09    14:39  8:42:09
  125    114 Hans Kristian Andreasen  Ås-UMB Orientering 1         1:06:13    14:43      Dsq
  126    276 Leif Helgman             OK Tyr 2                     1:06:19    14:49  9:11:18
  127     62 Oskar Håkansson          Ronneby OK 1                 1:06:26    14:56  8:02:19
  128    331 Matti Yliniemi           Ylivieskan Kuula 1           1:06:31    15:01  9:58:09
  129    230 Alf Jernberg             Strängnäs-Malmby 1           1:06:32    15:02  9:03:18
  130    311 John Eriksson            Växjö OK 1                   1:06:38    15:08  8:09:58
  131     42 Anders Konring Olesen    FarumTisvilde SpringCup 1    1:06:39    15:09  7:51:08
  132     56 Roy Kristiansen          Nydalens Skiklub 1           1:06:51    15:21  7:36:52
  133     66 Asgeir Mjösund           MS Parma 2                   1:06:52    15:22  8:04:45
  134     47 Tuomas Fjällström        Kangasala SK 1               1:06:55    15:25  7:54:55
  135     57 Andris Kivlenieks        Ärla IF 1                    1:07:24    15:54  8:06:56
  136    104 Joakim Albrektsson       Hestra IF 1                  1:07:26    15:56  8:24:06
  137    225 Mika Pensas              IF Brahe/Malax IF 1          1:07:31    16:01  8:40:42
  138    272 Erik Andersson           IK Gandvik 1                 1:07:33    16:03  8:23:17
  139    107 Håkan Samor              Tjällmo-Godegård 1           1:07:40    16:10  8:20:35
  140    280 Per Henning Bjerva       Ås-UMB Orientering 2         1:07:55    16:25  9:39:19
  141    116 Erik Sandh               OK Roxen 1                   1:07:56    16:26  8:47:55
  141    134 Steinar Øvreås           Kongsberg O-lag 1            1:07:56    16:26      Dsq
  143    260 Anders Hellman           Leksands OK 3                1:07:59    16:29  9:39:05
  144    158 Alf Nordanbro            Malungs OK 2                 1:08:07    16:37  8:20:23
  145     95 Martin Persson           OK Kåre 1                    1:08:11    16:41  8:23:21
  146    306 Joel Bergqvist           OK Kontinent 1               1:08:14    16:44  9:11:00
  147    262 Tormod Jensen            Trøsken/Sarpsborg 1          1:08:17    16:47  8:34:08
  148     41 Magnus Sandberg          FK Friskus-Varberg 1         1:08:41    17:11  8:01:43
  149    160 Daniel Larsson           Vänersborgs SK 2             1:08:46    17:16  8:21:23
  150    222 Adam Karlsson            Hagaby GoIF 2                1:08:49    17:19  8:44:45
  151    251 Perola Olsson            OK Vilse - 87 1              1:08:51    17:21  9:23:21
  152    252 Alexander Svensson       OK Österåker 1               1:09:00    17:30  9:52:39
  153    162 Mats Johansson           SOL Tranås 1                 1:09:07    17:37  9:47:21
  154    168 Fredrik Eriksson         Bredaryds SOK 1              1:09:20    17:50  8:04:29
  155    300 Mikael Pihl              Lunds OK 1                   1:09:24    17:54  8:52:36
  156    295 Joel Francén             Tjällmo-Godegård 2           1:09:25    17:55  9:03:55
  157    118 Mateusz Hoffman          Polish Junior Team 1         1:09:36    18:06  8:36:50
  158    186 Per-Johan Josefsson      Skogslöparna 1               1:09:57    18:27  8:40:25
  159    329 Sami Lovekari            Espoon Suunta 1              1:10:04    18:34      Dsq
  160    278 Emil Hammarström         OK Hällen 2                  1:10:13    18:43  9:22:50
  161    183 Linus Falk               Ulricehamns OK 2             1:10:17    18:47  9:35:50
  162    113 Anders Mårtensson        Kalmar OK 1                  1:10:28    18:58  8:23:35
  163    344 Fredrik Persson          OK Hammaren 1                1:10:36    19:06  8:43:55
  164    288 Lennart Larsson          Jönköpings OK 2              1:10:43    19:13 10:25:26
  165    143 Mikko Viitamäki          Ylistaron Kilpa-Veljet 1     1:10:48    19:18      Dsq
  166    248 Juha Kurppa              Maarian Mahti 1              1:10:49    19:19  8:25:50
  167    289 Johan Hedman             Söders SOL-Tyresö 2          1:10:54    19:24  8:44:21
  168    169 Mikael Byström           Järfälla OK 2                1:10:56    19:26  9:47:25
  169     94 Eki Munukka              Tampereen Pyrintö 2          1:11:00    19:30  8:25:39
  170    264 Ulf Wallin               Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:11:02    19:32 10:00:59
  171    132 Marcus Hardt             KFUM Örebro OK 2             1:11:07    19:37  9:15:59
  172    337 Martin Hals              Konnerud I.L. 1              1:11:14    19:44  9:20:42
  173    192 Tommi Pajala             LYNX 2                       1:11:20    19:50  8:33:55
  174    285 Erik Andersson           OK Södertörn 1               1:11:22    19:52  8:47:31
  175    240 Niclas Andersson         Markbygdens OK 1             1:11:23    19:53  9:23:29
  176    185 Mats R Johansson         Motala AIF-OL 1              1:11:34    20:04  8:45:04
  177    138 Lars-Gunnar Nilsson      Eksjö SOK 1                  1:11:46    20:16  9:06:31
  178    173 Anders Skog              Tullinge SK 3                1:11:50    20:20  9:32:13
  179    319 Albin Pettersson         OK Skogsstjärnan 1           1:11:55    20:25  9:38:53
  180    269 Björn Arvidsson          Stora Tuna OK 3              1:12:00    20:30  9:13:03
  181    267 Daniel Steen             Haninge SOK 1                1:12:09    20:39  8:38:54
  182    110 Terje Dengerud           Nydalens Skiklub 2           1:12:15    20:45  8:59:07
  183    165 Gunnar Vatn              Frol IL 1                    1:12:21    20:51  8:10:47
  184    282 Harri Lehtimäki          Reilut Miehet Havumetsien 1  1:12:27    20:57 10:53:13
  185    191 Daniel Tjernberg         Södertälje-Nykvarn 3         1:12:30    21:00  8:56:28
  186    342 Lars Bohlin              Linköpings OK 3              1:12:31    21:01  9:30:31
  187    146 Roger Carlsson           OK Tranan 1                  1:12:34    21:04  8:35:25
  187    291 Mikael Nordh             IK Ymer/Bredared 1           1:12:34    21:04  9:13:01
  189    190 Johan Malmström          Bromma-Vällingby 1           1:12:47    21:17  8:47:30
  190    188 Mattias Berggrund        Hammarby IF OF 1             1:12:49    21:19  8:58:05
  191    273 Mattias Andersson        IK Gandvik 2                 1:12:54    21:24 10:17:21
  192    102 Jarkko Suokas            Valkeakosken Haka 1          1:12:57    21:27  8:35:35
  193    177 Henrik Nyström           Dalaportens OL 2             1:12:58    21:28      Dsq
  194     64 Mårten Bäckman           OK Orient 1                  1:13:07    21:37  7:43:16
  195    189 Erik Fernlund            Säterbygdens OK 1            1:13:10    21:40  9:52:17
  196    109 Erik Wallin              IF Thor 1                    1:13:18    21:48  8:22:22
  197    207 Antti Kivivuori          Siilin Rasti 1               1:13:47    22:17  8:28:39
  198    126 Jens Andertoft           Västerås SOK 2               1:13:49    22:19  9:14:38
  199    106 Pekka Tolonen            Lappeen Riento 1             1:13:56    22:26  8:27:16
  200    309 Anders Söderbärg         OK Roslagen 2                1:13:57    22:27      Dsq
  201    318 Tony Gustavsen           Istrums SK 1                 1:14:07    22:37  8:58:35
  202    304 Fredrik Landstorp        OK Tor 1                     1:14:10    22:40  8:33:47
  203    247 Oskar Wallén             OK Enen/Tierps SOK 1         1:14:20    22:50      Dsq
  204    197 Olov Ericson             Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:14:24    22:54  8:47:39
  205    166 Oskar Mikaelsson         Västerås SOK 3               1:14:28    22:58 10:01:43
  206    277 Sigmund Vister           Indre Östfold OK 1           1:14:32    23:02  9:07:54
  207    261 Kyrre Gran               OSI Orientering 1            1:14:38    23:08  9:14:20
  208    281 Lars Magnusson           OK Landehof 1                1:14:40    23:10  9:00:21
  209    343 Lauri Olli               Jüriöö 1                     1:14:52    23:22 10:17:20
  210    194 Anders Kolmskog          Sundbybergs IK 1             1:14:57    23:27  9:50:15
  211    238 Mikael Grudd             Väsby OK 1                   1:15:04    23:34  9:21:03
  212    159 Mathias Spallinger       Göteborg-Majorna 3           1:15:12    23:42  9:07:05
  213    145 Jonas Zackariasson       Uddevalla OK 1               1:15:15    23:45  9:31:11
  213    284 Jouko Nurminen           Tio rättens män 1            1:15:15    23:45 10:29:10
  215    205 Sauli Saarinen           Mäntsälän Urheilijat 1       1:15:18    23:48      Dsq
  216    312 Hans Svensson            OK Kullingshof 1             1:15:21    23:51  9:26:00
  217    330 Øyvind Teigen            Bækkelaget SK 2              1:15:39    24:09  9:57:26
  218    128 Timo Mikkonen            Hyvinkään Rasti 1            1:16:08    24:38  8:52:52
  219    332 Jonas Bengtsson          Målilla/Björkfors/Hultsfred  1:16:16    24:46  9:36:01
  220    274 Magnus Larsen            FK Boken 1                   1:16:22    24:52 10:08:03
  221    323 Kjell Westin             Larvik/POL 1                 1:16:27    24:57  9:18:25
  222    321 David Siebers            IK Hakarpspojkarna 3         1:16:45    25:15  9:05:52
  223    163 Mikkel Conradi           Cambridge Sports 1           1:17:02    25:32  9:43:58
  224    232 Magnus Lindström         Västerbergslagen 1           1:17:06    25:36  9:23:33
  225    326 Tommy Berger             Gävle OK 2                   1:17:22    25:52  9:44:16
  226    236 Oskar Hektor             Järla IF OK 3                1:17:42    26:12  9:39:57
  227    149 Mikko Sabel              Hämeenlinnan Suunnist. 2     1:17:47    26:17      Dsq
  228    171 Andreas Bratlie          Østmarka OK 2                1:17:51    26:21      Dsq
  229    296 Roger Lindén             Attunda OK 1                 1:17:57    26:27  8:51:29
  230    338 Eirik Jelstad            Modum 1                      1:17:58    26:28  8:45:58
  231    193 Olav Erik Kreken         BSI Orientering 1            1:18:11    26:41  9:28:54
  232    140 Cristian Larsson         Köping-Kolsva OK 1           1:18:50    27:20  9:31:33
  233    229 Torbjörn Kölzow          OK Ravinen 3                 1:18:51    27:21 10:18:04
  234    334 Anders Sträng            Falköpings AIK OK 1          1:18:52    27:22  9:49:31
  235    151 Per Hjerrild             OK Pan Århus 2               1:19:20    27:50  8:42:39
  236    147 Fredrik Ståhl            Hjärnarps GH OL 1            1:19:24    27:54  8:56:13
  236    253 Jukka-Pekka Seppänen     Rastikarhut 1                1:19:24    27:54  9:33:08
  238     99 Lars Strömqvist          OK Skogshjortarna 1          1:19:28    27:58  8:53:42
  239    136 Fredrik Holgersson       Snättringe SK 1              1:19:38    28:08  9:23:29
  239    283 Bengt-Åke Berndtsson     Skåneslättens OL 1           1:19:38    28:08  8:47:34
  241    216  N.N.                    NTNUI 10                     1:20:12    28:42 12:48:19
  242    317 Frode Løset              Ringerike o-lag 1            1:20:14    28:44 10:02:17
  243    119 Johan Nilsson            Stigmännen Karlshamn 1       1:20:16    28:46 10:08:47
  244    271 Andreas Johansson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:20:33    29:03  9:54:02
  245    142 Henrik Haugness          Nyköpings OK 2               1:20:46    29:16 10:09:14
  246     92 Tuomas Hongell           Kokkolan Suunnist. 1         1:21:43    30:13  8:27:50
  247    144 Joel Hellsten            OK Klemmingen 1              1:21:54    30:24  9:01:16
  248     54 Max Laurén               Pargas IF 1                  1:22:32    31:02  8:35:31
  249    150 Perttu Sainio            Keravan Urheilijat 1         1:22:44    31:14  9:14:18
  250    244 Jonas Pettersson         OK Tisaren 3                 1:22:46    31:16  9:37:53
  251    206 Marcus Adolfsson         NAIS OK 1                    1:22:49    31:19 11:00:50
  252    227 Toni Rannikko            Turun Metsänkävijät 3        1:23:35    32:05 10:15:02
  253    201 Patrik Adebrant          Tumba-Mälarhöjden 2          1:23:49    32:19  9:26:10
  254    292 Johan Andersson          OK Orinto 1                  1:24:01    32:31  9:58:12
  255    270 Per Hökpers              Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:24:25    32:55 10:34:25
  255    293 Ronnie Andersson         Falkenbergs OK 1             1:24:25    32:55  9:13:15
  257    275 Marcus Amrén             Östersunds OK 1              1:24:27    32:57  9:09:13
  258    182 Eltsov Demis             Kuzmolovo 110% 1             1:24:37    33:07 10:01:43
  258    223 Anders Fjogstad          Oppsal Orientering 1         1:24:37    33:07  9:58:14
  260    314 Mats Javehed             Vallentuna-Össeby 1          1:24:42    33:12  9:38:56
  261    297 Fredrik Bolske           Attunda OK 2                 1:24:46    33:16  9:57:54
  262    324 Brynjar Larssen Bakken   Lillehammer OK 1             1:25:00    33:30  9:34:00
  263    100 Johannes Norqvist        Kils OK/Västvärmland 1       1:25:37    34:07 10:11:17
  264    141 Jens Nyström             Hjobyg./Hagen/Tibro 1        1:25:38    34:08  9:08:10
  265    263 Axel Torshage            OK Nolaskogsarna 1           1:25:42    34:12  9:16:38
  266    202 Patrik Axelsson          Tumba-Mälarhöjden 3          1:25:43    34:13      Dsq
  267    195 Simon Melin              Sundbybergs IK 2             1:25:57    34:27 11:41:21
  268    325 Olof Persson             Svaide Roma SOK 1            1:25:59    34:29      Dsq
  269    178 Tom Erik Lundamo         Fossum IF 1                  1:26:23    34:53  9:24:18
  270    266 Jari Vesterbacka         Akilles OK 1                 1:26:39    35:09      Dsq
  271    327 Christer Gustavsson      OK Tylöskog 1                1:27:18    35:48 11:01:31
  272    305 Johan Tallhage           Skarpnäcks OL 1              1:27:37    36:07      Dsq
  273    315 Niklas Olsen             OK Moss 1                    1:27:40    36:10 10:17:53
  274    259 Robin Westerlund         Täby Ok 2                    1:27:43    36:13  9:40:01
  275    139 Aki Nalli                Pihkaniskat 1                1:28:09    36:39  9:43:44
  276    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:28:12    36:42 11:22:23
  277    226 Christoffer Stockman     K3 IF 1                      1:28:16    36:46 11:46:03
  278    152 Henrik Almkvist          OK Älvsjö Örby 1             1:28:19    36:49  9:11:13
  279    117 Kalle Andreasson         Gustavsbergs OK 1            1:28:35    37:05  9:59:26
  280    210 Kristian Wollen Steen    NTNUI 4                      1:29:01    37:31 11:28:21
  281    176 Jan Ring                 Trosabygdens OK 1            1:29:17    37:47 11:14:56
  281    257 Per-Erik Modig           Söderhamns OK 1              1:29:17    37:47 10:03:50
  283    279 Torbjörn Halvarsson      Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:29:43    38:13 11:06:20
  284    245 Linnéa Olofsson          Härnösands OK 1              1:29:52    38:22 10:17:49
  285    250 Kristoffer Jansson       OK Måsen 1                   1:30:12    38:42 10:05:25
  286    208 Niklas J Sommerstad      IL Tyrving 2                 1:30:45    39:15  9:24:04
  287    320 Fredrik Steinsvik        OTO/Sandefjord 1             1:30:56    39:26      Dsq
  288    154 Pontus Andersson         OK Denseln 3                 1:31:42    40:12  9:49:16
  289    258 Kenth Sågfors            OK Botnia 1                  1:31:46    40:16  9:35:06
  290    322 Göran Siebers            IK Hakarpspojkarna 4         1:31:57    40:27 10:12:33
  291    233 Rikard Borg              Katrineholms OK 1            1:32:06    40:36 11:07:47
  292    234 Simon Svenman            Skogspojkarnas OK 1          1:32:09    40:39 11:06:14
  293    198 Anton Marmelid           Helsingborgs SOK 1           1:32:14    40:44      Dsq
  294    345 Christer Nordström       Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:32:17    40:47 12:11:16
  295    220 Lars-Olov Ericson        OK Djerf 1                   1:32:31    41:01  9:35:30
  296    249 Mikael Lundstedt         Sundsvalls OK 2              1:34:20    42:50 10:19:57
  297    308 Mattias Bratt            Centrum OK 1                 1:34:21    42:51 11:39:46
  298    239 Stigen Darling           LiTHe Vilse 1                1:34:48    43:18 12:09:41
  299    298 Elias Ali-Haapala        Vetelin Urheilijat 1         1:35:48    44:18 10:34:36
  300    316 Niclas Reinholdsson      IF Thor 2                    1:36:57    45:27 10:38:10
  301    237 Daniel Hägerstrand       IFK Göteborg 3               1:37:20    45:50  9:49:39
  302    204 Leif Aril Westberg       Kristiansand OK 3            1:38:29    46:59 10:50:46
  303    303 Oskar Larsson            Boxholm-Mjölby OL 1          1:39:43    48:13 11:29:43
  304    255 Peter Söderström         Ok Raseborg 1                1:40:01    48:31 10:16:45
  305    187 Morgan Näslund           Skogslöparna 2               1:40:10    48:40 12:11:27
  306    170 John Embrey              Jesus Orienteering 1         1:40:36    49:06 11:13:57
  307    161 Niklas Olsson            Norbergs OK 2                1:40:46    49:16 10:36:30
  308    219 Arild Finstad            Kongsberg O-lag 2            1:41:58    50:28 12:22:30
  309    290 Alexander Westberg       OK Älgen 1                   1:42:02    50:32 10:51:24
  310    301 Andreas Ivarsson         Lunds OK 2                   1:42:56    51:26 11:45:22
  311    328 Markus Nilsson           IK Trenne/OK Nackhe 1        1:44:46    53:16  9:55:54
  312    218 Kari Vainio              Turun NMKY 1                 1:46:51    55:21 11:48:59
  313    313 Carl Carlsson            Ärla IF 2                    1:47:19    55:49      Dsq
  314    155 Bjørn Axel Gran          Halden Skiklubb 3            1:48:20    56:50 11:04:44
  315    224 Per Westerberg           OK Grip 1                    1:48:26    56:56 10:51:44
  316    231 John Jonsson             Lidköpings VSK 1             1:48:52    57:22 11:19:11
  317    265 Gunnar Gustavsson        OK Reftele 1                 1:49:03    57:33 12:21:43
  318    213 Vidar Fauske             NTNUI 7                      1:50:14    58:44      Dsq
  319    211 Simen Graff              NTNUI 5                      1:50:51    59:21 11:09:59
  320    294 Christer Håkansson       Falkenbergs OK 2             1:51:06    59:36 12:40:52
  321    172 Per Dehli                Østmarka OK 3                1:51:37  1:00:07 12:41:49
  322    221 Mikko Heikkilä           Hauhon Sisu 1                1:52:36  1:01:06  9:31:54
  323    241 Peter Nyberg             Soik Hellas 2                1:53:47  1:02:17      Dsq
  324    335 Lars Kullman             OK Alehof 2                  1:54:35  1:03:05 10:47:27
  325    246 Niko Latva               Jalasjärven Jalas 1          1:58:25  1:06:55 10:57:59
  326    174 Knut H. Ramtvedt         Sarpsborg OL 1               2:00:23  1:08:53 13:23:47
  327    217 Vesa Heikkilä            MS Parma 3                   2:01:40  1:10:10 10:39:17
  328     36 Allan Mogensen           OK Ravinen 1                11:20:59 10:29:29      Dsq

---  Ej godkända lag ---

           3 Hannu Airila             Kalevan Rasti 1                  Dsq      Dsq
          22 Andreas J Johansson      Göteborg-Majorna 1               Dsq      Dsq
          68 Mikael Jansson           IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
         115 Timo Salin               Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         164 Henrik Järnsjö           Hyvinkään Rasti 2                Dns      Dsq
         167 Janne Valkonen           Saarijärven Pullistus 1          Dsq      Dsq
         180 A Alstrup-Nielsen        Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         184 Håkan Fransson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         215 Jungim You               NTNUI 9                          Dns      Dsq
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         256 Steen Stausholm          FarumTisvilde SpringCup 3        Dsq      Dsq
         286 Robert Hagström          Eskilstuna OL 1                  Dsq      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.