10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (331/347) efter sträcka 10 (2008-04-27 13:37:42)

    1     21 Daniel Hubmann           Kristiansand OK 1            1:29:44  9:34:30     0:00
    2      1 Emil Wingstedt           Halden Skiklubb 1            1:29:50  9:34:33     0:03
    3      4 Michal Smola             Södertälje-Nykvarn 1         1:29:49  9:34:38     0:08
    4      7 Matthias Merz            Rajamäen Rykmentti 1         1:30:39  9:46:59    12:29
    5     25 Scott Fraser             Turun Metsänkävijät 1        1:32:10  9:47:20    12:50
    6     18 Adam Kovacs              OK PAN-Kristianstad 1        1:32:30  9:47:35    13:05
    7     12 Darius Sadeckas          IFK Moras OK 1               1:34:21  9:47:47    13:17
    8      6 Max Davidov              Angelniemen Ankkuri 1        1:32:09  9:51:27    16:57
    9     32 Michael Mamleev          OK Orion 1                   1:32:17  9:51:30    17:00
   10     17 Henrik Löfås             Stora Tuna OK 1              1:30:24  9:51:33    17:03
   11      8 Tero Föhr                Vehkalahden Veikot 1         1:35:39  9:51:44    17:14
   12      9 Andreas Jansson          IK Hakarpspojkarna 1         1:29:30  9:51:46    17:16
   13     11 Emil Lauri               IFK Lidingö SOK 1            1:37:56  9:52:11    17:41
   14      2 Jonne Lakanen            Vaajakosken Terä 1           1:33:53  9:53:03    18:33
   15      5 Jan Troeng               OK Linné 1                   1:43:03  9:54:22    19:52
   16     28 Niclas Jonasson          Leksands OK 1                1:43:44  9:55:32    21:02
   17     16 Denis Grisham            Tampereen Pyrintö 1          1:35:05  9:56:18    21:48
   18     23 David Andersson          Malungs OK 1                 1:27:54  9:57:04    22:34
   19     14 Francois Gonon           Paimion Rasti 1              1:32:07  9:58:42    24:12
   20     29 Roman Ryapolov           LYNX 1                       1:32:49  9:58:45    24:15
   21     80 Erkki Aadli              Ikaalisten NV 1              1:36:48  9:59:00    24:30
   22     19 Oleksandr Starov         OK Denseln 1                 1:33:28  9:59:03    24:33
   23     46 Tomas Dlabaja            Söders SOL-Tyresö 1          1:36:37 10:08:12    33:42
   24     20 Petteri Muukkonen        MS Parma 1                   1:41:14 10:10:35    36:05
   25     15 Valentin Novikov         DELTA 1                      1:30:11 10:11:39    37:09
   26     13 Mikkel Lund              Bækkelaget SK 1              1:37:35 10:17:40    43:10
   27     10 Mats Haldin              IFK Göteborg 1               1:40:52 10:17:59    43:29
   28     37 Andrei Hramov            Hiisirasti 1                 1:39:05 10:23:41    49:11
   29     24 Evgeny Fadeev            Rasti-Kurikka 1              1:36:28 10:25:39    51:09
   30     35 Troels Nielsen           OK Pan Århus 1               1:40:48 10:31:02    56:32
   31     79 Ewan Mc Carthy           Turun Metsänkävijät 2        1:45:25 10:31:05    56:35
   32     27 Jan Palas                Rehns BK 1                   1:42:27 10:31:06    56:36
   33     56 Sverre Waaler Kaas       Nydalens Skiklub 1           1:40:42 10:31:12    56:42
   34     31 Nisse Björke             Järla IF OK 1                1:46:33 10:31:19    56:49
   35     38 Magnus Jansson           OK Hällen 1                  1:47:43 10:31:35    57:05
   36     58 Peter Westerberg         Vänersborgs SK 1             1:52:04 10:31:54    57:24
   37     44 Jörgen Wickholm          IF Sibbo-Vargarna 1          1:41:52 10:32:40    58:10
   38     59 William Lind             Sävedalens AIK 1             1:31:44 10:34:41  1:00:11
   39     64 Mikko Reitti             OK Orient 1                  1:39:29 10:38:17  1:03:47
   40     82 Per Sjögren              KFUM Örebro OK 1             1:37:49 10:38:58  1:04:28
   41     67 Lars Skjeset             NTNUI 1                      1:42:11 10:39:09  1:04:39
   42     39 Jonathan Rosendahl       Västerås SOK 1               1:45:36 10:41:10  1:06:40
   43     33 Erik Öhlund              Ulricehamns OK 1             1:45:53 10:41:17  1:06:47
   44     48 Gernot Kerschbaumer      Helsingin Suunnist. 1        1:33:54 10:42:38  1:08:08
   45    101 Petr Losman              Södertälje-Nykvarn 2         1:34:14 10:42:45  1:08:15
   46     34 Crister Nygren           Norbergs OK 1                1:32:25 10:43:20  1:08:50
   47     42 Yevhen Kandybey          FarumTisvilde SpringCup 1    1:42:57 10:46:38  1:12:08
   48    103 Albert Mollén            OK Denseln 2                 1:50:05 10:46:41  1:12:11
   49    340 Oscar Vångell            Linköpings OK 1              1:45:24 10:46:42  1:12:12
   50     72 Marius Røed Hanssen      Fredrikstads SK 1            1:47:56 10:46:57  1:12:27
   51     65 Ulf Hallmén              Hagaby GoIF 1                1:47:39 10:47:04  1:12:34
   52    203 Christian Bobach         Kristiansand OK 2            1:36:26 10:50:06  1:15:36
   53    130 Mathias Bjugan           Wing OK 1                    1:36:26 10:50:13  1:15:43
   54     26 Mikko Patana             Lapuan Virkiä 1              1:43:47 10:51:17  1:16:47
   55     85 Beat Zimmermann          Tullinge SK 1                1:50:30 10:51:53  1:17:23
   56     40 Liutauras Bilevicius     OK Linné 2                   1:42:25 10:53:32  1:19:02
   57     52 Henrik Väisänen          Anttolan Urheilijat 1        1:50:24 10:54:23  1:19:53
   58     87 Thomas Åberg             Gävle OK 1                   1:56:16 10:55:51  1:21:21
   59    123 Torben Wendler           Halden Skiklubb 2            1:47:08 10:56:24  1:21:54
   60     66 Jussi Tokola             MS Parma 2                   1:43:41 10:57:13  1:22:43
   61     84 Rickard Ekman            OK Roslagen 1                1:53:20 10:57:25  1:22:55
   62     47 Panu Teittinen           Kangasala SK 1               1:41:50 11:00:51  1:26:21
   63     61 Erik Lind                IFK Umeå 1                   1:57:20 11:01:08  1:26:38
   64     51 Juho Rajaniemi           Turun Suunnistajat 1         2:03:37 11:02:36  1:28:06
   65    112 Aleksander Bernaciak     Nybro OK 1                   1:37:37 11:04:30  1:30:00
   66     49 Juri Kirjanov            Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:39:34 11:04:31  1:30:01
   67    105 Vytautas Beliunas        Soik Hellas 1                1:47:18 11:04:33  1:30:03
   68     69 Andras Szabo             Rajamäen Rykmentti 2         1:40:04 11:04:42  1:30:12
   69    108 Ondrej Pijak             OK PAN-Kristianstad 2        1:45:52 11:04:44  1:30:14
   70     70 Tobias Killmann          OK Tyr 1                     1:46:22 11:04:46  1:30:16
   71     97 Hector Haines            Göteborg-Majorna 2           1:39:38 11:04:47  1:30:17
   72     91 Peeter Pihl              IF Femman 1                  1:39:32 11:04:58  1:30:28
   73     78 Johann Tinchant          Nyköpings OK 1               1:46:30 11:05:00  1:30:30
   74     77 Marius Vegheim           Raumar O-lag 1               1:40:04 11:05:11  1:30:41
   75     57 Patrik Lind              Ärla IF 1                    1:38:46 11:05:12  1:30:42
   76     45 Jere Ahonen              Jämsän Retki-Veikot 1        1:44:49 11:05:15  1:30:45
   77    307 Hallvard Moian Nydal     Lillomarka O-lag 1           1:45:24 11:05:50  1:31:20
   78     63 Jonas Lindholm           IK Hakarpspojkarna 2         2:02:12 11:06:02  1:31:32
   79    168 Björn Andersson          Bredaryds SOK 1              1:41:52 11:06:15  1:31:45
   80    122 Yury Masnyy              Arboga OK 1                  1:38:55 11:07:13  1:32:43
   81     53 Gatis Caics              DELTA 2                      1:50:37 11:09:59  1:35:29
   82     60 Gunnar Elveljung         IFK Göteborg 2               1:55:22 11:10:19  1:35:49
   83     89 Jonas Merz               OK Tisaren 2                 1:43:45 11:11:27  1:36:57
   84     90 Anders Einum             NTNUI 2                      1:43:06 11:12:58  1:38:28
   85     81 Lars Håkan Sandvik       Täby Ok 1                    1:59:41 11:13:10  1:38:40
   86    127 Bjarte Ims               Løten o-lag 1                1:49:04 11:14:43  1:40:13
   87     73 Mårten Waldenfjord       Järfälla OK 1                1:47:43 11:14:48  1:40:18
   88    181 Timo Reiman              Vaajakosken Terä 2           1:48:54 11:14:50  1:40:20
   89     71 Leonid Nikiforenco       Joutsenon Kullervo 1         1:49:15 11:14:51  1:40:21
   90    120 Magnus Ullman            OK Alehof 1                  1:58:54 11:15:29  1:40:59
   91    121 Beat Haubmann            OK Rodhen 1                  1:58:16 11:19:58  1:45:28
   92    341 Erik Johansson           Linköpings OK 2              1:57:04 11:22:22  1:47:52
   93    111 Rikard Imark             Tullinge SK 2                1:56:15 11:23:10  1:48:40
   94     43 Antti-Ville Korhonen     Kalevan Rasti 2              2:09:06 11:23:44  1:49:14
   95     88 Martin Janata            Tumba-Mälarhöjden 1          1:56:55 11:24:00  1:49:30
   96     41 Olle Winroth             FK Friskus-Varberg 1         1:59:39 11:24:29  1:49:59
   97    299 Niklas Andersson         OK Kolmården 1               1:59:49 11:25:04  1:50:34
   98     74 Johan Hamelius           Stora Tuna OK 2              1:59:08 11:25:32  1:51:02
   99    287 Niklas Sjögren           Jönköpings OK 1              1:51:44 11:29:33  1:55:03
  100     83 Pekka Varis              Pellon Ponsi 1               1:56:48 11:29:36  1:55:06
  101    158 Elis Bengtsson           Malungs OK 2                 1:47:40 11:29:42  1:55:12
  102    310 Jon Andersson            OK Orion 2                   2:12:28 11:33:10  1:58:40
  103     76 Jonas Bäckström          Sundsvalls OK 1              1:49:10 11:35:47  2:01:17
  104     96 Alar Assor               Dalaportens OL 1             1:59:22 11:40:52  2:06:22
  105     95 Carl Wiking              OK Kåre 1                    1:59:46 11:45:27  2:10:57
  106    311 Johan Andreasson         Växjö OK 1                   2:04:16 11:46:44  2:12:14
  107    272 Mikael Andersson         IK Gandvik 1                 1:57:46 11:46:52  2:12:22
  108    200 Stefan Boremyr           Domnarvet/Kvarnsv. 1         2:16:54 11:47:05  2:12:35
  109    137 Antonio Serini           IFK Lidingö SOK 3            1:58:12 11:47:12  2:12:42
  110    113 Per Markus Jönsson       Kalmar OK 1                  1:57:11 11:47:18  2:12:48
  111    175 Mathias Häggblom         OK Klyftamo 1                2:00:03 11:52:10  2:17:40
  112    109 Fredrik Elwinger         IF Thor 1                    2:05:07 11:53:20  2:18:50
  113    133 David Ruedlinger         Leksands OK 2                1:52:57 11:53:22  2:18:52
  114    197 Jacek Morawski           Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:44:53 11:53:36  2:19:06
  115    106 Eero Piironen            Lappeen Riento 1             2:02:18 11:53:42  2:19:12
  116    347 Jaagup Truusalu          OK Triangeln 1               2:06:37 11:54:35  2:20:05
  117    248 Mikko Virta              Maarian Mahti 1              1:55:12 11:54:41  2:20:11
  118    146 Erik Johansson           OK Tranan 1                  1:51:53 11:54:47  2:20:17
  119    186 Henrik Pilvinge          Skogslöparna 1               1:50:28 11:54:54  2:20:24
  120    148 Andreas Ferm             FK Göingarna 1               1:54:55 11:55:02  2:20:32
  121    124 Biel Rafols              Paimion Rasti 2              1:54:54 11:55:08  2:20:38
  122     62 Simon Jörgenssen         Ronneby OK 1                 2:24:56 11:55:13  2:20:43
  123     50 Antonio Franco           FarumTisvilde SpringCup 2    1:58:31 11:57:42  2:23:12
  124    104 Andreas Holmqvist        Hestra IF 1                  2:07:26 12:00:26  2:25:56
  125    304 Björn Wistrand           OK Tor 1                     2:06:50 12:02:50  2:28:20
  126     55 Olof Nilsson             OK Skogsfalken 1             2:00:39 12:04:21  2:29:51
  127    129 Anders Eriksson          IFK Moras OK 2               2:04:38 12:04:27  2:29:57
  128    192 Lauri Kleemola           LYNX 2                       2:05:21 12:04:34  2:30:04
  129    207 Henri Jääskeläinen       Siilin Rasti 1               2:05:39 12:05:56  2:31:26
  130    160 Adam Andreasson          Vänersborgs SK 2             2:17:28 12:06:16  2:31:46
  131    102 Aleksi Lahti             Valkeakosken Haka 1          2:16:36 12:08:00  2:33:30
  132     92 Timo Hongell             Kokkolan Suunnist. 1         2:02:57 12:09:52  2:35:22
  133    235 David Healy              Järla IF OK 2                2:17:12 12:13:04  2:38:34
  134    243 Jonn Boman               Gotlands Bro/Visborg 1       2:28:47 12:13:33  2:39:03
  135    116 Björn Carlsson           OK Roxen 1                   2:04:15 12:15:04  2:40:34
  136     54 Markku Virtala           Pargas IF 1                  1:57:42 12:17:46  2:43:16
  137     98 Jarkko Keinänen          Rastivarsat 1                2:34:42 12:17:52  2:43:22
  138     94 Mika Rantanen            Tampereen Pyrintö 2          2:16:27 12:18:23  2:43:53
  139    151 Martin Hansen            OK Pan Århus 2               2:08:58 12:20:39  2:46:09
  140    228 Richard Nordberg         OK Ravinen 2                 2:01:55 12:21:10  2:46:40
  141    128 Janne Nieminen           Hyvinkään Rasti 1            2:06:00 12:22:32  2:48:02
  142    267 Peter Haglund            Haninge SOK 1                2:08:16 12:22:52  2:48:22
  143    118 Piotr Paszynski          Polish Junior Team 1         2:10:21 12:23:17  2:48:47
  144    225 Leif Ena                 IF Brahe/Malax IF 1          2:04:57 12:23:30  2:49:00
  145    185 Peter Bergstrand         Motala AIF-OL 1              2:08:26 12:24:12  2:49:42
  146    190 Jan Hollbeck             Bromma-Vällingby 1           2:06:26 12:24:23  2:49:53
  147     93 Lauri Vuorinen           Vehkalahden Veikot 2         2:32:37 12:25:29  2:50:59
  148    344 Tomas Albinsson          OK Hammaren 1                2:05:51 12:26:43  2:52:13
  149    165 Jo Severin Matberg       Frol IL 1                    2:26:58 12:27:08  2:52:38
  150    222 Stefan Peterson          Hagaby GoIF 2                2:15:23 12:27:20  2:52:50
  151    188 Urban André              Hammarby IF OF 1             1:57:35 12:27:43  2:53:13
  152    144 Janis Peilans            OK Klemmingen 1              1:57:06 12:30:26  2:55:56
  153     99 Mikael Axelsson          OK Skogshjortarna 1          2:06:44 12:30:39  2:56:09
  154    318 Jonas Holst              Istrums SK 1                 2:00:24 12:30:46  2:56:16
  155    296 Fredrik Stenebo          Attunda OK 1                 2:02:42 12:30:48  2:56:18
  156    300 Mattias Eriksson         Lunds OK 1                   2:09:31 12:32:45  2:58:15
  157    147 Emil Ljungdahl           Hjärnarps GH OL 1            2:15:41 12:39:52  3:05:22
  158    293 Jacob Johansson          Falkenbergs OK 1             2:03:02 12:40:34  3:06:04
  159    230 Fredrik Gustavsson       Strängnäs-Malmby 1           2:13:40 12:40:36  3:06:06
  160    238 Magnus Gadefors          Väsby OK 1                   1:56:03 12:40:42  3:06:12
  161    321 Bo Granstedt             IK Hakarpspojkarna 3         2:02:46 12:41:27  3:06:57
  162    138 Mats-Erik Malmberg       Eksjö SOK 1                  2:01:18 12:41:29  3:06:59
  163    126 Hans Näslund             Västerås SOK 2               2:02:49 12:41:54  3:07:24
  164    201 Jiri Mrazek              Tumba-Mälarhöjden 2          1:50:17 12:44:07  3:09:37
  165    153 Jonas Eriksson           Rånäs OK 1                   2:05:02 12:45:23  3:10:53
  166    125 Johan Antonsson          OK Löftan 1                  2:16:44 12:47:49  3:13:19
  167    191 Peter Sunden             Södertälje-Nykvarn 3         2:29:17 12:50:20  3:15:50
  168    132 Stefan Aläng             KFUM Örebro OK 2             1:58:04 12:50:39  3:16:09
  169    338 Stian Jelstad            Modum 1                      2:28:27 12:51:05  3:16:35
  170    276 Per-Anders Bergman       OK Tyr 2                     1:58:09 12:51:28  3:16:58
  171    281 Johan Lidström           OK Landehof 1                2:21:35 12:52:15  3:17:45
  172    277 Emil Unaas               Indre Östfold OK 1           2:04:56 12:52:36  3:18:06
  173    152 Mikus Zagata             OK Älvsjö Örby 1             1:59:57 12:54:12  3:19:42
  174    261 Kjartan Hauger           OSI Orientering 1            2:04:53 12:55:47  3:21:17
  175    280 Bjørn Håvard Evjen       Ås-UMB Orientering 2         1:46:42 12:58:53  3:24:23
  176    159 Anders H Johansson       Göteborg-Majorna 3           2:21:35 13:00:04  3:25:34
  177    145 Daniel Hansson           Uddevalla OK 1               1:59:43 13:01:47  3:27:17
  178    220 Walter Keller            OK Djerf 1                   2:01:56 13:01:50  3:27:20
  179    258 Jonathan Fröjdö          OK Botnia 1                  1:57:31 13:01:57  3:27:27
  180    173 Erik Berggren            Tullinge SK 3                2:03:24 13:02:00  3:27:30
  181    291 Erik Hansson             IK Ymer/Bredared 1           2:08:59 13:02:39  3:28:09
  182    285 Jesper Hansson           OK Södertörn 1               2:45:34 13:03:19  3:28:49
  183    312 Thomas Ljung             OK Kullingshof 1             1:58:10 13:03:43  3:29:13
  184    306 Mikael Nilsson           OK Kontinent 1               2:12:00 13:04:33  3:30:03
  185    275 Erik Hedman              Östersunds OK 1              2:26:42 13:06:57  3:32:27
  186    140 Henrik Holmberg          Köping-Kolsva OK 1           2:09:34 13:08:32  3:34:02
  187    323 Dag Ausen                Larvik/POL 1                 2:10:53 13:08:39  3:34:09
  188    326 Harry Hietanen           Gävle OK 2                   1:54:33 13:09:06  3:34:36
  189    260 Per Spik                 Leksands OK 3                2:04:52 13:10:24  3:35:54
  190    319 Björn Mårtensson         OK Skogsstjärnan 1           2:04:23 13:14:50  3:40:20
  191    221 Pasi Lehtönen            Hauhon Sisu 1                2:09:02 13:17:05  3:42:35
  192    150 Ilkka Juutilainen        Keravan Urheilijat 1         2:16:29 13:23:32  3:49:02
  193    337 Håkon Gedde Dahl         Konnerud I.L. 1              2:07:25 13:23:35  3:49:05
  194    253 Veli-Petteri Nieminen    Rastikarhut 1                2:07:52 13:23:49  3:49:19
  195    252 Tobias Svensson          OK Österåker 1               2:01:12 13:25:41  3:51:11
  196    263 Mikael Lindnord          OK Nolaskogsarna 1           2:07:58 13:25:43  3:51:13
  197    240 Per Svensson             Markbygdens OK 1             2:33:12 13:26:55  3:52:25
  198    295 Arvid Pettersson         Tjällmo-Godegård 2           2:49:45 13:28:06  3:53:36
  199    332 Tony Zetterström         Målilla/Björkfors/Hultsfred  2:18:33 13:28:33  3:54:03
  200    244 Johan Jonsson            OK Tisaren 3                 2:16:02 13:28:48  3:54:18
  201    117 Erik Kropf               Gustavsbergs OK 1            1:56:36 13:30:13  3:55:43
  202    333 Matti Valta              Veikon Pamaus 1              3:28:29 13:30:46  3:56:16
  203    342 Joakim Tosteberg         Linköpings OK 3              2:24:52 13:31:21  3:56:51
  204    136 David Pettersson         Snättringe SK 1              2:25:38 13:31:49  3:57:19
  205    139 Tomi Kääriäinen          Pihkaniskat 1                2:10:38 13:34:18  3:59:48
  206    314 Jonas Eklund             Vallentuna-Össeby 1          2:17:09 13:34:56  4:00:26
  207    302 Anders Fries             Umeå/Robertsf./Högåker 1     2:17:42 13:35:50  4:01:20
  208    278 Magnus Johansson         OK Hällen 2                  2:31:40 13:36:11  4:01:41
  209    259 Johan Palmgren           Täby Ok 2                    2:18:20 13:36:25  4:01:55
  210    216 Line Hagman              NTNUI 10                     1:07:34 13:37:19  4:02:49
  211    217 Timo Ritasalo            MS Parma 3                   1:08:05 13:37:50  4:03:20
  212    199 Urs Bütikofer            Forsa OK 1                   2:34:14 13:42:11  4:07:41
  213    224 Johan Furunäs            OK Grip 1                    1:16:34 13:46:19  4:11:49
  214    210 Torbjørn Aass            NTNUI 4                      1:16:44 13:46:29  4:11:59
  215    334 Rasmus Persson           Falköpings AIK OK 1          2:19:01 13:47:49  4:13:19
  216    328 Dan Winnberg             IK Trenne/OK Nackhe 1        2:21:13 13:48:26  4:13:56
  217    183 Sebastian Mannfolk       Ulricehamns OK 2             2:44:08 13:48:48  4:14:18
  218    246 Pekka Niemi              Jalasjärven Jalas 1          1:20:51 13:50:36  4:16:06
  219    335 Per-Erik Johansson       OK Alehof 2                  1:21:02 13:50:47  4:16:17
  220    176 Joakim Gimholt           Trosabygdens OK 1            1:21:18 13:51:03  4:16:33
  221    303 Jonas Olsson             Boxholm-Mjölby OL 1          1:21:20 13:51:05  4:16:35
  222    229 Staffan Kjellman         OK Ravinen 3                 2:06:39 13:51:12  4:16:42
  223    219 Morten Weber Bergesen    Kongsberg O-lag 2            1:22:06 13:51:51  4:17:21
  224    161 Kalle Nordström          Norbergs OK 2                1:22:08 13:51:53  4:17:23
  225    233 Johan Magnell            Katrineholms OK 1            1:22:19 13:52:04  4:17:34
  226    206 Peter Stenbäck           NAIS OK 1                    1:22:28 13:52:13  4:17:43
  227    284 Matti Huttunen           Tio rättens män 1            1:22:33 13:52:18  4:17:48
  228    194 Niklas Kåvius            Sundbybergs IK 1             2:22:19 13:52:43  4:18:13
  229    271 Tobias Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik  2:24:39 13:52:58  4:18:28
  230    298 Jari Kalliokoski         Vetelin Urheilijat 1         1:23:16 13:53:01  4:18:31
  231    290 Jonas Bergenfur          OK Älgen 1                   1:23:28 13:53:13  4:18:43
  232    315 Hallvard Koren           OK Moss 1                    1:24:01 13:53:46  4:19:16
  233    100 Magnus Nordström         Kils OK/Västvärmland 1       2:01:07 13:54:27  4:19:57
  234    234 Jan Kalered              Skogspojkarnas OK 1          1:25:43 13:55:28  4:20:58
  235    279 Stefan Petterson         Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:26:02 13:55:47  4:21:17
  236    166 Andreas Mathisen         Västerås SOK 3               2:12:54 13:56:21  4:21:51
  237    268 Björn Lovang             IFK Lidingö SOK 4            2:36:51 13:57:19  4:22:49
  238    237 Björn Lövhammar          IFK Göteborg 3               2:27:26 13:58:02  4:23:32
  239    170 Ian Webb                 Jesus Orienteering 1         1:28:22 13:58:07  4:23:37
  240    193 Sjur Huseby              BSI Orientering 1            2:30:54 13:58:09  4:23:39
  241    189 Fredrik Lind             Säterbygdens OK 1            2:15:42 13:58:52  4:24:22
  242    172 Øystein Kildahl          Østmarka OK 3                1:29:33 13:59:18  4:24:48
  243    345 Malte Guteland           Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:29:55 13:59:40  4:25:10
  244    187 Jon Hassis               Skogslöparna 2               1:29:56 13:59:41  4:25:11
  245    330 Truls Kvaase             Bækkelaget SK 2              2:31:14 13:59:49  4:25:19
  246    288 Melker Eriksson          Jönköpings OK 2              1:30:13 13:59:58  4:25:28
  247    343 Mattias Rennel           Jüriöö 1                     2:09:24 14:04:30  4:30:00
  248    182 Fatidinov Dmitriy        Kuzmolovo 110% 1             2:15:33 14:05:45  4:31:15
  249    155 Morten Roger Andersen    Halden Skiklubb 3            1:41:03 14:10:48  4:36:18
  250    195 Carl Fey                 Sundbybergs IK 2             1:41:05 14:10:50  4:36:20
  251    265 Peter Svensson           OK Reftele 1                 1:41:13 14:10:58  4:36:28
  252    274 Mattias Johansson        FK Boken 1                   1:41:34 14:11:19  4:36:49
  253    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:42:42 14:12:27  4:37:57
  254    324 Gunnar Veastad           Lillehammer OK 1             2:50:14 14:13:19  4:38:49
  255    249 Ola Lindström            Sundsvalls OK 2              2:20:51 14:15:18  4:40:48
  256    273 Isak Krantz              IK Gandvik 2                 1:46:01 14:15:46  4:41:16
  257    317 Morten Dåsnes            Ringerike o-lag 1            2:23:21 14:15:50  4:41:20
  258    292 Andreas Westberg         OK Orinto 1                  1:47:43 14:17:28  4:42:58
  259    257 Joakim Önnemar           Söderhamns OK 1              2:28:05 14:19:49  4:45:19
  260    211 Eirik Marthinsen         NTNUI 5                      1:50:07 14:19:52  4:45:22
  261    327 Robert Forsberg          OK Tylöskog 1                1:50:48 14:20:33  4:46:03
  262    226 Tornie Ottersten         K3 IF 1                      1:51:20 14:21:05  4:46:35
  263    270 Per Andersson            Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:53:06 14:22:51  4:48:21
  264    297 Love Lindström           Attunda OK 2                 2:38:35 14:23:56  4:49:26
  265    223 Andreas Stenstad         Oppsal Orientering 1         1:57:33 14:27:18  4:52:48
  266    218 Sami Aalto               Turun NMKY 1                 2:00:05 14:29:50  4:55:20
  267    308 Torbjörn Thufvesson      Centrum OK 1                 2:00:18 14:30:03  4:55:33

---  Ej godkända lag ---

          30 Sergey Detkov            OK Tisaren 1                     Dsq      Dsq
          86 Audun H Weltzien         IL Tyrving 1                     Dsq      Dsq
         107 Tobias Trofast           Tjällmo-Godegård 1               Dsq      Dsq
         110 Halvor Eid Nielsen       Nydalens Skiklub 2               Dsq      Dsq
         141 Johan Nyman              Hjobyg./Hagen/Tibro 1            Dsq      Dsq
         163 William Hawkins          Cambridge Sports 1               Dsq      Dsq
         178 Leif Størmer             Fossum IF 1                      Dsq      Dsq
         204 Peder Peders             Kristiansand OK 3                Dns      Dns
         208 Christoph Rathgeb        IL Tyrving 2                     Dsq      Dsq
         209 Stian Bergersen          NTNUI 3                          Dsq      Dsq
         245 Willy Gahlin             Härnösands OK 1                  Dsq      Dsq
         250 Christoffer Johansson    OK Måsen 1                       Dsq      Dsq
         262 Andreas Muri             Trøsken/Sarpsborg 1              Dsq      Dsq
         283 Rasmus Elmelid           Skåneslättens OL 1               Dsq      Dsq
         322 Pelle Lindgren           IK Hakarpspojkarna 4             Dsq      Dsq
          75 Per Harald Havner Johan  Østmarka OK 1                    Dsq      Dsq
         142 Joel Englund             Nyköpings OK 2               1:22:39      Dsq
         236 Jan Gleven               Järla IF OK 3                2:20:10      Dsq
         254 Lars Hjulström           IFK Enskede 1                2:11:07      Dsq
         269 Alistair Landels         Stora Tuna OK 3                  Dsq      Dsq
         316 Per Matsson              IF Thor 2                    1:20:56      Dsq
         169 Robert Pedersen          Järfälla OK 2                2:12:24      Dsq
         231 Jan-Erik Thelin          Lidköpings VSK 1             1:46:20      Dsq
         239 Jesse Darling            LiTHe Vilse 1                1:53:42      Dsq
         251 Henrik Svensson          OK Vilse - 87 1              1:56:39      Dsq
         264 Jan Hansson              Kungälv/Stenungs./Sjövalla   2:09:04      Dsq
         289 Donatas Mickus           Söders SOL-Tyresö 2          2:09:06      Dsq
           3 Thierry Gueorgiou        Kalevan Rasti 1                  Dsq      Dsq
          22 Erik Sagvolden           Göteborg-Majorna 1           1:35:05      Dsq
         167 Markku Helle             Saarijärven Pullistus 1      2:07:23      Dsq
         256 Kasper Hjorteberg        FarumTisvilde SpringCup 3    1:22:11      Dsq
         286 Bengt-Arne Franksson     Eskilstuna OL 1                  Dns      Dsq
         114 Håvard Tveite            Ås-UMB Orientering 1         1:49:45      Dsq
         143 Arto Puro-Aho            Ylistaron Kilpa-Veljet 1     2:05:31      Dsq
         305 Tommy Batz               Skarpnäcks OL 1              2:12:39      Dsq
         134 Øyvind Drage             Kongsberg O-lag 1            2:14:51      Dsq
         135 Peter Lekberg            Sävedalens AIK 2             2:21:31      Dsq
         205 Vasily Leksin            Mäntsälän Urheilijat 1       1:52:17      Dsq
         213 Sigmund Ø. Størset       NTNUI 7                      1:17:13      Dsq
         241 Ilia Slepov              Soik Hellas 2                    Dns      Dsq
         164 Tarpani Putanen          Hyvinkään Rasti 2                Dns      Dsq
         180 R Bundgaard              Hærens Officersskole 2       Started      Dsq
         247 Sune Nordberg            OK Enen/Tierps SOK 1             Dsq      Dsq
         266 Juuso Jäppilä            Akilles OK 1                 1:22:17      Dsq
         309 Viktor Lindberg          OK Roslagen 2                2:33:12      Dsq
         149 Juho Koskinen            Hämeenlinnan Suunnist. 2     2:21:54      Dsq
         198 Nicklas Eckhoff          Helsingborgs SOK 1               Dsq      Dsq
         202 Daniel Torén             Tumba-Mälarhöjden 3          1:55:44      Dsq
         313 Johan Näsholm            Ärla IF 2                        Dns      Dsq
          68 Giacomo Seidenari        IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
         177 Kjell Holm               Dalaportens OL 2                 Dns      Dsq
         215  N.N.                    NTNUI 9                      1:16:41      Dsq
         325 Torbjörn Sköldefors      Svaide Roma SOK 1                Dsq      Dsq
         339 Valto Laiho              Iitin Pyrintö 1              2:35:04      Dsq
          36 Johan Nordström          OK Ravinen 1                     Dsq      Dsq
         115 Mike Hayfield            Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Jan-Ove Bråthen          Østmarka OK 2                Started      Dsq
         184 Simon Jörgensen          Ronneby OK 2                 Started      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Helge Stenerud           OTO/Sandefjord 1                 Dsq      Dsq
         329 Ville Kokkila            Espoon Suunta 1              1:58:07      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.