10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (346/347) efter sträcka 4 (2008-04-27 13:37:41)

    1     18 Jakob Lööf               OK PAN-Kristianstad 1        1:34:15  4:36:09     0:00
    2     12 Erik Eriksson            IFK Moras OK 1               1:34:29  4:36:16     0:07
    3     16 Jarkko Huovila           Tampereen Pyrintö 1          1:33:52  4:36:21     0:12
    4     11 Fredrik Johansson        IFK Lidingö SOK 1            1:33:38  4:36:22     0:13
    5      9 Mattias Karlsson         IK Hakarpspojkarna 1         1:33:37  4:36:23     0:14
    6     38 Jonas Engström           OK Hällen 1                  1:33:13  4:36:24     0:15
    7     80 Topi Anjala              Ikaalisten NV 1              1:33:44  4:36:26     0:17
    8      5 Tomas Stenström          OK Linné 1                   1:32:18  4:36:27     0:18
    9     24 Sergey Gorokhov          Rasti-Kurikka 1              1:33:30  4:36:28     0:19
   10     22 Daniel Wernersson        Göteborg-Majorna 1           1:33:20  4:36:31     0:22
   11      1 Sami Hämälistö           Halden Skiklubb 1            1:34:06  4:36:35     0:26
   12     25 Vyacheslav Mukhidinov    Turun Metsänkävijät 1        1:33:30  4:36:38     0:29
   13     29 Antti Parjanne           LYNX 1                       1:32:23  4:36:39     0:30
   14     19 Sigge Lundedal Jensen    OK Denseln 1                 1:35:11  4:36:44     0:35
   15     58 Johan Hellman            Vänersborgs SK 1             1:32:50  4:36:45     0:36
   16      6 Tuomas Kari              Angelniemen Ankkuri 1        1:33:48  4:36:48     0:39
   17      8 Arto Ylä-Kotola          Vehkalahden Veikot 1         1:34:03  4:36:51     0:42
   18     28 Patrik Martner           Leksands OK 1                1:33:03  4:36:52     0:43
   19     21 Rasmus Djurhuus          Kristiansand OK 1            1:33:24  4:36:54     0:45
   20     79 Janis Krumins            Turun Metsänkävijät 2        1:33:16  4:36:58     0:49
   21      7 Tapio Perä               Rajamäen Rykmentti 1         1:33:31  4:37:00     0:51
   22      4 Michal Horacheck         Södertälje-Nykvarn 1         1:35:49  4:37:01     0:52
   23     17 Mattias Mårts            Stora Tuna OK 1              1:35:15  4:37:05     0:56
   24     72 Per Olaussen             Fredrikstads SK 1            1:34:22  4:37:10     1:01
   25     64 Johan Bäckman            OK Orient 1                  1:34:15  4:37:12     1:03
   26     46 Gabor Domonyik           Söders SOL-Tyresö 1          1:35:25  4:37:14     1:05
   27     32 Håkan Gunnarsson         OK Orion 1                   1:35:57  4:37:16     1:07
   28     27 Jesper Lysell            Rehns BK 1                   1:33:36  4:40:29     4:20
   29     35 Christian Christensen    OK Pan Århus 1               1:33:54  4:40:40     4:31
   30     23 Erik Rost                Malungs OK 1                 1:30:18  4:40:42     4:33
   31     51 Matti Karhulahti         Turun Suunnistajat 1         1:37:42  4:41:03     4:54
   32     13 Eirik Watterdal          Bækkelaget SK 1              1:37:03  4:41:05     4:56
   33      3 Miika Hernelahti         Kalevan Rasti 1              1:34:12  4:41:07     4:58
   34     56 Gjermund Glesnes         Nydalens Skiklub 1           1:38:45  4:41:19     5:10
   35     20 Mikko Heinonen           MS Parma 1                   1:37:20  4:41:21     5:12
   36      2 Jouni Kahelin            Vaajakosken Terä 1           1:37:47  4:41:24     5:15
   37     14 Simon Fröjdö             Paimion Rasti 1              1:39:11  4:41:41     5:32
   38    121 Christian Rogenmoser     OK Rodhen 1                  1:38:03  4:41:50     5:41
   39     31 Peter Hemmyr             Järla IF OK 1                1:34:24  4:48:38    12:29
   40     15 Leonid Novikov           DELTA 1                      1:34:37  4:48:39    12:30
   41     30 Henrik Jansson           OK Tisaren 1                 1:35:34  4:48:41    12:32
   42     10 Thomas Asp               IFK Göteborg 1               1:34:32  4:48:43    12:34
   43     65 Filip Dahlgren           Hagaby GoIF 1                1:34:29  4:48:44    12:35
   44     84 Timmo Tammemäe           OK Roslagen 1                1:36:53  4:48:45    12:36
   45     33 Oskar Svärd              Ulricehamns OK 1             1:34:44  4:48:46    12:37
   45     39 Neil Northrop            Västerås SOK 1               1:41:14  4:48:46    12:37
   47     47 Petteri Laitinen         Kangasala SK 1               1:33:54  4:48:49    12:40
   48     42 Peter Horstmann          FarumTisvilde SpringCup 1    1:34:44  4:48:52    12:43
   49     44 Jani Virta               IF Sibbo-Vargarna 1          1:34:49  4:49:04    12:55
   50     61 Joel Sjölander           IFK Umeå 1                   1:44:57  4:49:07    12:58
   51    158 Jimmy Larsson            Malungs OK 2                 1:42:25  4:49:17    13:08
   52    120 Robert Westman           OK Alehof 1                  1:46:41  4:49:33    13:24
   53    114 Ola Marius Pedersen      Ås-UMB Orientering 1         1:37:34  4:51:38    15:29
   54     43 Petteri Väänänen         Kalevan Rasti 2              1:38:54  4:51:42    15:33
   55     86 Torbjørn Sagberg         IL Tyrving 1                 1:44:10  4:51:43    15:34
   56     52 Eero Jäppinen            Anttolan Urheilijat 1        1:47:20  4:51:45    15:36
   57    123 Søren Bobach             Halden Skiklubb 2            1:34:17  4:53:49    17:40
   58    243 Peter Skalberg           Gotlands Bro/Visborg 1       1:34:07  4:53:54    17:45
   59    311 Mattias Karlsson         Växjö OK 1                   1:36:35  4:54:09    18:00
   60    103 Emil Folino Nielsen      OK Denseln 2                 1:36:55  4:54:11    18:02
   61     63 David Lingfors           IK Hakarpspojkarna 2         1:36:34  4:54:12    18:03
   62     87 Markus Martinelle        Gävle OK 1                   1:36:32  4:54:13    18:04
   63     40 Marcus Persson           OK Linné 2                   1:38:06  4:54:16    18:07
   63     75 Istvan Zsebehazy         Østmarka OK 1                1:37:57  4:54:16    18:07
   65    105 Mantas Rimkus            Soik Hellas 1                1:40:37  4:54:24    18:15
   66    340 Peter Aronsson           Linköpings OK 1              1:39:37  4:54:37    18:28
   67     94 Martin Vana              Tampereen Pyrintö 2          1:48:54  4:54:40    18:31
   68    165 Johan Asphjell Bjørnaas  Frol IL 1                    1:49:08  4:54:41    18:32
   69     62 Christian Håkansson      Ronneby OK 1                 1:47:50  4:54:43    18:34
   70     37 Erik Fabritius           Hiisirasti 1                 1:41:08  4:55:17    19:08
   71     41 Jan Mrázek               FK Friskus-Varberg 1         1:41:00  4:57:15    21:06
   72     85 Johan Ställberg          Tullinge SK 1                1:39:49  4:57:18    21:09
   73     57 Emil Andersson           Ärla IF 1                    1:39:05  4:57:25    21:16
   73     67 Espen Fiskum             NTNUI 1                      1:40:47  4:57:25    21:16
   75    347 Jürgen Einpaul           OK Triangeln 1               1:41:59  4:57:26    21:17
   76     26 Petri Saari              Lapuan Virkiä 1              1:38:34  4:57:29    21:20
   77     48 Martin Piják             Helsingin Suunnist. 1        1:40:43  4:57:30    21:21
   78     82 Per Jonhed               KFUM Örebro OK 1             1:43:03  4:57:31    21:22
   79     78 Oskar Carlborg           Nyköpings OK 1               1:40:16  4:57:33    21:24
   80    168 Fredrik Johansson        Bredaryds SOK 1              1:39:53  4:57:37    21:28
   81    113 Slawomir Wozniak         Kalmar OK 1                  1:37:50  4:57:40    21:31
   82    200 Tobias Åslund            Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:54:09  4:58:23    22:14
   83    299 Mats Röjgård             OK Kolmården 1               1:41:10  5:02:59    26:50
   84     69 Mate Kerenyi             Rajamäen Rykmentti 2         1:48:56  5:03:45    27:36
   85    151 Rasmus Oscar             OK Pan Århus 2               1:46:04  5:04:09    28:00
   86    127 Even Skårholen           Løten o-lag 1                1:47:38  5:04:11    28:02
   87     60 Per-Anders Eggertsen     IFK Göteborg 2               1:41:17  5:04:16    28:07
   88    310 David Engström           OK Orion 2                   1:44:53  5:04:19    28:10
   89    108 Erik Lundh               OK PAN-Kristianstad 2        1:46:53  5:04:30    28:21
   90    181 Timo Sivill              Vaajakosken Terä 2           1:47:14  5:04:35    28:26
   91     81 Anders Jansson           Täby Ok 1                    1:48:39  5:04:56    28:47
   92    122 Henrik Törnqvist         Arboga OK 1                  1:50:41  5:05:06    28:57
   93    205 Lauri Sorsa              Mäntsälän Urheilijat 1       1:50:47  5:05:08    28:59
   94    341 Per Magnusson            Linköpings OK 2              1:47:41  5:05:11    29:02
   95     83 Seppo Mäkinen            Pellon Ponsi 1               1:47:58  5:07:18    31:09
   96     98 Tuukka Tuomala           Rastivarsat 1                1:52:41  5:07:26    31:17
   97     34 Mårten Ohlsson           Norbergs OK 1                1:47:48  5:07:31    31:22
   98    203 Öystein Pettersen        Kristiansand OK 2            1:43:25  5:10:11    34:02
   99    307 Jansi Edstrøm            Lillomarka O-lag 1           1:42:43  5:10:14    34:05
  100    101 Rajnosek Zdenek          Södertälje-Nykvarn 2         1:46:29  5:10:16    34:07
  101     88 Mattias Allared          Tumba-Mälarhöjden 1          1:42:56  5:10:19    34:10
  102    207 Markku Siponen           Siilin Rasti 1               1:42:49  5:10:23    34:14
  103    129 Joakim Engström          IFK Moras OK 2               1:42:29  5:10:28    34:19
  104     89 Ivan Forsgren            OK Tisaren 2                 1:43:10  5:10:29    34:20
  105     95 Per Vestling             OK Kåre 1                    1:47:45  5:10:32    34:23
  106    225 Fredric Portin           IF Brahe/Malax IF 1          1:55:42  5:10:34    34:25
  107     96 Emil Backlund            Dalaportens OL 1             1:49:36  5:10:37    34:28
  107    133 Beat Roth                Leksands OK 2                1:52:53  5:10:37    34:28
  109    146 Christian Olsson         OK Tranan 1                  1:51:13  5:10:40    34:31
  110     45 Magnus Johansson         Jämsän Retki-Veikot 1        1:47:56  5:10:41    34:32
  111     53 Jarkko Saarinen          DELTA 2                      1:48:27  5:10:42    34:33
  112     49 Alexander Kharchenko     Hämeenlinnan Suunnist. 1     1:53:52  5:10:43    34:34
  113    175 Stefan Jonsson           OK Klyftamo 1                1:47:52  5:10:53    34:44
  114     54 Robin Fröberg            Pargas IF 1                  1:47:30  5:10:57    34:48
  115     66 Veli-Matti Rintala       MS Parma 2                   1:48:12  5:11:00    34:51
  116     73 Jonathan Alm             Järfälla OK 1                1:48:09  5:11:03    34:54
  116     91 Anders Bäckström         IF Femman 1                  1:49:44  5:11:03    34:54
  118    304 Pontus Ahonen            OK Tor 1                     1:43:30  5:11:06    34:57
  119    272 Andreas Phersson         IK Gandvik 1                 1:47:42  5:11:10    35:01
  120     93 Aapo Laiho               Vehkalahden Veikot 2         1:52:17  5:11:12    35:03
  121    107 Linus Åberg              Tjällmo-Godegård 1           1:48:49  5:11:16    35:07
  122    192 Niklas Saramäki          LYNX 2                       1:53:54  5:11:23    35:14
  123    124 Oskari Heiskanen         Paimion Rasti 2              1:52:54  5:11:42    35:33
  124    262 Lars Øyvind Amundsen     Trøsken/Sarpsborg 1          1:52:28  5:12:17    36:08
  125    112 Kamil Wlodarczyk         Nybro OK 1                   1:50:27  5:12:18    36:09
  126     74 Ivaylo Kamenarov         Stora Tuna OK 2              1:42:44  5:12:31    36:22
  127     77 Eirik K Hovind           Raumar O-lag 1               1:45:32  5:12:37    36:28
  128    104 Rikard Pentonen          Hestra IF 1                  1:42:34  5:12:38    36:29
  129     97 Duncan Archer            Göteborg-Majorna 2           1:42:53  5:12:40    36:31
  130    160 Richard Tengström        Vänersborgs SK 2             1:43:04  5:12:41    36:32
  131    130 Ola Berger               Wing OK 1                    1:49:26  5:12:44    36:35
  132    157 Joacim Carlsson          Halden Skiklubb 98           1:43:25  5:12:46    36:37
  133    333 Heikki Kettunen          Veikon Pamaus 1              1:43:20  5:12:48    36:39
  134    106 Simo Mertanen            Lappeen Riento 1             1:43:24  5:12:51    36:42
  135    186 Stefan Sjölund           Skogslöparna 1               1:43:17  5:12:52    36:43
  136    287 Niklas Alveus            Jönköpings OK 1              1:48:40  5:12:57    36:48
  137     59 Fredrik Weihard          Sävedalens AIK 1             1:49:56  5:12:59    36:50
  138     92 Juha Fränti              Kokkolan Suunnist. 1         1:44:37  5:13:08    36:59
  139     70 Anders Lindberg          OK Tyr 1                     1:43:45  5:13:10    37:01
  140    111 Sune Södergrann          Tullinge SK 2                1:45:35  5:13:15    37:06
  141    267 Kent Ohlsson             Haninge SOK 1                1:46:05  5:13:17    37:08
  142    143 Jaakko Istolahti         Ylistaron Kilpa-Veljet 1     1:54:09  5:13:19    37:10
  143    283 Nicklas Olsson           Skåneslättens OL 1           1:45:06  5:13:20    37:11
  144    296 Andreas Fredriksson      Attunda OK 1                 1:50:29  5:13:23    37:14
  145    190 Henrik Wiklund           Bromma-Vällingby 1           1:51:15  5:13:33    37:24
  146    137 Nils Malm                IFK Lidingö SOK 3            1:56:36  5:13:37    37:28
  147    109 Ola Lind                 IF Thor 1                    1:50:59  5:13:42    37:33
  148    248 Mikko Lehto              Maarian Mahti 1              1:47:54  5:14:38    38:29
  149    102 Jouni Heinonen           Valkeakosken Haka 1          1:44:19  5:23:09    47:00
  150    144 Andis Laveikis           OK Klemmingen 1              1:49:43  5:23:11    47:02
  150    338 Erik S Molenaar          Modum 1                      1:50:36  5:23:11    47:02
  152     90 Knut Sveinung Rekaa      NTNUI 2                      1:44:38  5:23:13    47:04
  153     71 Antti Kiljunen           Joutsenon Kullervo 1         1:49:24  5:23:17    47:08
  154    152 Magnus Nordström         OK Älvsjö Örby 1             2:07:21  5:23:49    47:40
  155    185 Fredrik Jönsson          Motala AIF-OL 1              1:51:59  5:23:52    47:43
  156    291 Oskar Eklöf              IK Ymer/Bredared 1           1:50:49  5:24:28    48:19
  157    178 Kristian Bredesen        Fossum IF 1                  1:51:13  5:24:34    48:25
  158    209 Anders Henriksson        NTNUI 3                      1:51:12  5:24:59    48:50
  159    318 Tony Larsson             Istrums SK 1                 1:51:08  5:26:56    50:47
  160    221 Aki Ylitalo              Hauhon Sisu 1                1:56:09  5:27:01    50:52
  161     99 Erik Tholén              OK Skogshjortarna 1          1:58:28  5:28:11    52:02
  162     50 Tim Falck Weber          FarumTisvilde SpringCup 2    2:04:36  5:28:13    52:04
  163    118 Dawid Stefanski          Polish Junior Team 1         1:56:09  5:28:21    52:12
  164    197 Maciej Jasinski          Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:56:41  5:28:32    52:23
  165    148 Linus Larsson            FK Göingarna 1               1:54:48  5:29:21    53:12
  166    147 Sebastian Ljungdahl      Hjärnarps GH OL 1            1:56:02  5:29:31    53:22
  167    135 Henrik Sandén            Sävedalens AIK 2             1:57:05  5:29:35    53:26
  168    293 Daniel Johansson         Falkenbergs OK 1             1:55:27  5:29:42    53:33
  169     76 Olov Vikström            Sundsvalls OK 1              1:49:47  5:31:43    55:34
  170    344 Lars Karlsson            OK Hammaren 1                1:52:42  5:31:44    55:35
  171    305 Bengt Langels            Skarpnäcks OL 1              1:55:28  5:31:58    55:49
  172    128 Sampo Sillanpää          Hyvinkään Rasti 1            1:50:27  5:32:01    55:52
  173    116 Erik Helander            OK Roxen 1                   1:54:52  5:32:40    56:31
  174    238 Torgny Rundlöf           Väsby OK 1                   1:49:46  5:33:07    56:58
  175     55 Johan Persson            OK Skogsfalken 1             1:48:39  5:33:17    57:08
  176    134 Harri Luchsinger         Kongsberg O-lag 1            2:03:14  5:33:44    57:35
  177    281 Hampus Olesund           OK Landehof 1                1:51:58  5:33:58    57:49
  178    285 John Svanberg            OK Södertörn 1               1:51:51  5:34:05    57:56
  179    263 Stefan Forsgren          OK Nolaskogsarna 1           1:56:13  5:34:09    58:00
  180    222 Jonas Pettersson         Hagaby GoIF 2                2:01:40  5:34:12    58:03
  181    295 Petter Irewall           Tjällmo-Godegård 2           1:59:54  5:34:55    58:46
  182    321 Fredrik Lindgren         IK Hakarpspojkarna 3         1:56:06  5:35:06    58:57
  183    232 Per Lovang               Västerbergslagen 1           2:06:20  5:35:53    59:44
  184    289 Stephan Dlabaja          Söders SOL-Tyresö 2          1:52:30  5:38:28  1:02:19
  185    136 Johan Hasselmark         Snättringe SK 1              1:54:59  5:38:38  1:02:29
  186    150 Markus Airila            Keravan Urheilijat 1         1:57:03  5:39:06  1:02:57
  187    193 Erlend Moster Knudsen    BSI Orientering 1            2:04:05  5:40:02  1:03:53
  188    159 Jonas Lundberg           Göteborg-Majorna 3           2:01:12  5:40:33  1:04:24
  189    275 Carl-Henrik Rost         Östersunds OK 1              2:11:33  5:41:01  1:04:52
  190    188 Lars Gustavsson          Hammarby IF OF 1             1:59:10  5:41:04  1:04:55
  191    228 Zdenek Mazal             OK Ravinen 2                 2:02:15  5:41:32  1:05:23
  192    261 Tom Bergan               OSI Orientering 1            1:55:15  5:41:34  1:05:25
  193    208 Ove Sætra                IL Tyrving 2                 2:01:06  5:42:27  1:06:18
  194    235 Dan Engberg              Järla IF OK 2                1:56:13  5:43:08  1:06:59
  195    162 Carl Axelsson            SOL Tranås 1                 2:10:32  5:44:29  1:08:20
  196    126 Stefan Olofsson          Västerås SOK 2               2:05:57  5:44:34  1:08:25
  197    141 Lars Axelsson            Hjobyg./Hagen/Tibro 1        2:06:11  5:44:50  1:08:41
  198    191 Sven-Anders Melin        Södertälje-Nykvarn 3         1:58:29  5:44:54  1:08:45
  199    300 Rasmus Grönlund          Lunds OK 1                   2:02:32  5:45:02  1:08:53
  200    154 Thomas Lilja             OK Denseln 3                 2:06:30  5:45:12  1:09:03
  201    230 Mats Sundbüe             Strängnäs-Malmby 1           2:01:17  5:45:16  1:09:07
  202    277 Thomas Bedin             Indre Östfold OK 1           2:03:07  5:45:26  1:09:17
  203    312 Marcus Johnsson          OK Kullingshof 1             2:01:30  5:47:52  1:11:43
  204    110 Gaute Stavik             Nydalens Skiklub 2           1:58:20  5:48:05  1:11:56
  205    258 Pasi Pesola              OK Botnia 1                  2:03:28  5:48:08  1:11:59
  206    306 Per Aspegren             OK Kontinent 1               2:09:30  5:48:09  1:12:00
  207    276 Erik Råberg              OK Tyr 2                     1:54:34  5:48:50  1:12:41
  208    314 Kent Lundvall            Vallentuna-Össeby 1          2:06:12  5:52:36  1:16:27
  209    236 Anders Platt             Järla IF OK 3                2:11:16  5:53:17  1:17:08
  210    167 Tero Leppämäki           Saarijärven Pullistus 1      2:03:13  5:57:55  1:21:46
  211    323 Bjørn Tore Mathisen      Larvik/POL 1                 1:50:30  5:58:01  1:21:52
  212    220 Per Jansson              OK Djerf 1                   1:53:40  5:58:07  1:21:58
  213    132 Stefan Aronsson          KFUM Örebro OK 2             2:08:18  5:58:22  1:22:13
  213    269 Andreas Nordfors         Stora Tuna OK 3              2:20:31  5:58:22  1:22:13
  215    328 Mattias Carlsson         IK Trenne/OK Nackhe 1        2:06:47  5:58:28  1:22:19
  216    253 Timo Jukkola             Rastikarhut 1                2:01:21  5:58:33  1:22:24
  217    138 Ingemar Neuhauser        Eksjö SOK 1                  2:11:56  5:58:34  1:22:25
  217    153 Sonny Pettersson         Rånäs OK 1                   2:05:38  5:58:34  1:22:25
  219    254 Pär Hedlund              IFK Enskede 1                2:08:24  5:58:36  1:22:27
  220    278 Tomas Johansson          OK Hällen 2                  1:59:18  5:58:39  1:22:30
  221    201 Martin Margold           Tumba-Mälarhöjden 2          2:08:21  5:58:40  1:22:31
  222    302 Andreas Eriksson         Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:59:37  5:58:51  1:22:42
  223    139 Niko Olin                Pihkaniskat 1                2:13:56  5:59:30  1:23:21
  224    319 Fredrik Johansson        OK Skogsstjärnan 1           2:02:21  5:59:48  1:23:39
  225    140 John Hedlund             Köping-Kolsva OK 1           2:06:50  5:59:49  1:23:40
  226    217 Mikko Heikelä            MS Parma 3                   2:23:31  5:59:53  1:23:44
  227    199 Rikard Larsson           Forsa OK 1                   1:56:09  6:00:27  1:24:18
  228    259 Carl Persson             Täby Ok 2                    2:04:58  6:03:32  1:27:23
  229    125 Christian Nilsson        OK Löftan 1                  2:22:59  6:04:05  1:27:56
  230    237 Christer Casselsjö       IFK Göteborg 3               2:12:17  6:04:16  1:28:07
  231    244 Magnus Hallblom          OK Tisaren 3                 2:14:11  6:04:19  1:28:10
  232    332 Emil Svalbring           Målilla/Björkfors/Hultsfred  2:05:34  6:05:27  1:29:18
  233    119 Åke Larsson              Stigmännen Karlshamn 1       2:25:55  6:05:35  1:29:26
  234    183 Lennart Cedervärn        Ulricehamns OK 2             2:25:52  6:07:00  1:30:51
  235    240 Johan Knubbe             Markbygdens OK 1             2:15:10  6:07:41  1:31:32
  236    342 Tomas Boman              Linköpings OK 3              2:01:56  6:07:46  1:31:37
  237    223 Stoyan Tsarski           Oppsal Orientering 1         2:34:31  6:08:27  1:32:18
  238    145 Franz Andersson          Uddevalla OK 1               2:33:33  6:09:32  1:33:23
  239    257 Jonas Sundberg           Söderhamns OK 1              2:35:15  6:09:35  1:33:26
  240    251 Johan Svensson           OK Vilse - 87 1              1:58:53  6:10:32  1:34:23
  241    173 Kenneth Jönsson          Tullinge SK 3                2:06:02  6:10:45  1:34:36
  242    334 Erik Johansson           Falköpings AIK OK 1          2:03:45  6:10:52  1:34:43
  243    337 Hans Christian Skogholt  Konnerud I.L. 1              2:01:22  6:10:55  1:34:46
  244    271 Michael Hertin           Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:58:57  6:10:59  1:34:50
  245    324 Steinar Bakken           Lillehammer OK 1             2:12:20  6:11:10  1:35:01
  246    260 Olle Axelsson            Leksands OK 3                2:19:46  6:16:41  1:40:32
  247    189 Anders Westberg          Säterbygdens OK 1            2:13:10  6:17:35  1:41:26
  248    264 Anders Johansson         Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:57:11  6:20:43  1:44:34
  249    117 Martin Bellander         Gustavsbergs OK 1            1:54:48  6:20:58  1:44:49
  250    250 Erik Åhlin               OK Måsen 1                   1:55:24  6:21:09  1:45:00
  251    211 Erik Fristad Drageset    NTNUI 5                      2:16:52  6:21:13  1:45:04
  252    182 Shein Alexander          Kuzmolovo 110% 1             2:13:44  6:21:39  1:45:30
  253    292 Björn Karlsson           OK Orinto 1                  2:06:49  6:23:18  1:47:09
  254    163 Boris Granovskiy         Cambridge Sports 1           1:54:25  6:23:58  1:47:49
  255    317 Geir Orderud             Ringerike o-lag 1            2:13:11  6:24:00  1:47:51
  256    330 Arne Vilberg             Bækkelaget SK 2              2:19:17  6:26:27  1:50:18
  257    297 Björn Carlheim           Attunda OK 2                 2:17:06  6:28:19  1:52:10
  258    326 Jan Moberg               Gävle OK 2                   2:17:42  6:28:25  1:52:16
  259    245 Per Edström              Härnösands OK 1              2:21:07  6:29:09  1:53:00
  260    298 Ari-Pekka Lassila        Vetelin Urheilijat 1         2:30:39  6:29:22  1:53:13
  261    249 Lars Henriksson          Sundsvalls OK 2              2:21:59  6:29:26  1:53:17
  262    315 Per Øyvind Steffensen    OK Moss 1                    2:14:44  6:29:39  1:53:30
  263    194 Anders Lindqvist         Sundbybergs IK 1             2:10:32  6:30:54  1:54:45
  264    280 Håvard Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2         2:36:13  6:31:17  1:55:08
  265    161 Ulf Eriksson             Norbergs OK 2                2:33:58  6:32:55  1:56:46
  266    255 Jörgen Nyman             Ok Raseborg 1                2:05:55  6:34:30  1:58:21
  267    100 Eivind Lande             Kils OK/Västvärmland 1       2:05:35  6:34:34  1:58:25
  268    204 Håvard B. Stormoen       Kristiansand OK 3            2:14:14  6:34:40  1:58:31
  269    286 Urban Risberg            Eskilstuna OL 1              2:06:41  6:34:42  1:58:33
  270    268 Magnus Johansson         IFK Lidingö SOK 4            2:12:58  6:34:54  1:58:45
  271    252 Pontus Bergström         OK Österåker 1               2:13:59  6:34:55  1:58:46
  272    274 Robert Lövdahl           FK Boken 1                   2:08:12  6:34:57  1:58:48
  273    166 Henrik Ortman            Västerås SOK 3               2:19:17  6:34:58  1:58:49
  274    335 Markus Ullman            OK Alehof 2                  2:29:33  6:35:14  1:59:05
  275    322 Göran Randau             IK Hakarpspojkarna 4         2:22:49  6:35:18  1:59:09
  276    273 Erik Sand                IK Gandvik 2                 2:13:01  6:36:04  1:59:55
  277    316 Daniel Andersson Olm     IF Thor 2                    2:19:04  6:36:23  2:00:14
  278    224 Peter Fors               OK Grip 1                    2:20:59  6:37:00  2:00:51
  279    343 Peep Otstavel            Jüriöö 1                     2:16:45  6:37:07  2:00:58
  280    142 Emil Blomberg            Nyköpings OK 2               2:39:48  6:38:04  2:01:55
  281    169 Magnus Sneitz            Järfälla OK 2                2:43:19  6:40:08  2:03:59
  282    227 Hannu Arki               Turun Metsänkävijät 3        2:38:21  6:42:45  2:06:36
  283    234 Olle Kalered             Skogspojkarnas OK 1          2:09:05  6:45:19  2:09:10
  284    231 Simon Sanderi            Lidköpings VSK 1             1:49:56  6:45:20  2:09:11
  285    290 Fredrik Nordström        OK Älgen 1                   1:52:17  6:45:46  2:09:37
  286    331 Markku Isokoski          Ylivieskan Kuula 1           1:57:07  6:45:51  2:09:42
  287    229 Stefan Berg              OK Ravinen 3                 2:19:31  6:46:28  2:10:19
  288    155 Steinar Holt             Halden Skiklubb 3            2:27:02  6:49:42  2:13:33
  289    288 Jan Erik Ceder           Jönköpings OK 2              2:42:20  6:49:58  2:13:49
  290    241 Sergej Osipov            Soik Hellas 2                2:23:31  6:50:27  2:14:18
  291    210 Martin Hoset             NTNUI 4                      2:25:04  6:51:57  2:15:48
  292    270 Marcus Mattsson          Hedemora/Avesta/Säterbygden  2:17:35  6:52:13  2:16:04
  293    246 Jussi Laurila            Jalasjärven Jalas 1          2:05:01  6:56:24  2:20:15
  294    284 Jussi Leskinen           Tio rättens män 1            2:03:52  6:57:19  2:21:10
  295    282 Bob Hill                 Reilut Miehet Havumetsien 1  2:22:12  6:57:23  2:21:14
  296    279 Roger Ivarsson           Fjärås AIK/IF Rigor 1        2:11:52  6:58:48  2:22:39
  297    176 Johan Wänström           Trosabygdens OK 1            2:24:46  7:02:57  2:26:48
  298    327 Bo Gustavsson            OK Tylöskog 1                2:23:26  7:03:19  2:27:10
  299    170 Ian Cumpstey             Jesus Orienteering 1         2:36:41  7:03:45  2:27:36
  300    308 Peter Enander            Centrum OK 1                 2:40:32  7:07:27  2:31:18
  301    233 Henrik Flordal           Katrineholms OK 1            2:55:42  7:08:00  2:31:51
  302    206 Thomas Pettersson        NAIS OK 1                    2:16:51  7:10:33  2:34:24
  303    303 Torbjörn Karlsson        Boxholm-Mjölby OL 1          2:01:26  7:18:05  2:41:56
  304    256 Johan Holkmann Jakobsen  FarumTisvilde SpringCup 3    2:24:02  7:28:30  2:52:21
  305    187 Stefan Ivarsson          Skogslöparna 2               2:27:36  7:29:10  2:53:01
  306    172 Dag Haugland             Østmarka OK 3                2:27:47  7:29:47  2:53:38
  307    265 Andreas Samuelsson       OK Reftele 1                 2:18:06  7:33:17  2:57:08
  308    196  N.N.                    Korven Honka 1               2:08:26  7:33:59  2:57:50
  309    218 Antti Puro               Turun NMKY 1                 2:01:33  7:41:36  3:05:27
  310    195 Peter Ehrlin             Sundbybergs IK 2             2:23:56  7:44:30  3:08:21
  311    216 Eivind Bjørhei           NTNUI 10                     2:19:03  7:46:22  3:10:13
  312    219 Espen Løe                Kongsberg O-lag 2            2:26:47  7:47:02  3:10:53
  313    301 Samuel Tranemyr          Lunds OK 2                   2:19:56  7:47:31  3:11:22
  314    226 Daniel Andersson         K3 IF 1                      2:29:02  7:50:40  3:14:31
  315    345 Kristian Lundgren        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  3:27:36  8:00:22  3:24:13
  316    213 Ida Hjort                NTNUI 7                      2:42:57  8:03:50  3:27:41
  317    239 Honkie Darling           LiTHe Vilse 1                2:34:39  8:05:47  3:29:38
  318    214 Ørjan Fossmark Lohne     NTNUI 8                      2:51:22  8:05:51  3:29:42
  319    174 Thormod Jensen           Sarpsborg OL 1               2:57:01  8:20:32  3:44:23
  320    294 Anders Bengtsson         Falkenbergs OK 2             2:33:31  8:20:42  3:44:33
  321    212 Lars Fjøra Fjærvold      NTNUI 6                      3:05:33  8:52:30  4:16:21
  322    179 M Oxbøl                  Hærens Officersskole 1       2:50:22  9:56:14  5:20:05

---  Ej godkända lag ---

         164 Kim Näs                  Hyvinkään Rasti 2                Dsq      Dsq
         180 P-H V Broch              Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         247 Torbjörn Norén           OK Enen/Tierps SOK 1             Dsq      Dsq
         266 Jan Aldén                Akilles OK 1                     Dsq      Dsq
         309 Christer Holm            OK Roslagen 2                    Dsq      Dsq
         149 Mikko Pirilä             Hämeenlinnan Suunnist. 2     2:15:41      Dsq
         198 Ulf Bering               Helsingborgs SOK 1           2:02:09      Dsq
         202 Conny Axelsson           Tumba-Mälarhöjden 3          2:49:37      Dsq
         313 Clas Caspar              Ärla IF 2                    2:31:28      Dsq
          68 Andrew Quin              IFK Lidingö SOK 2                Dsq      Dsq
         177 Per Wiréhn               Dalaportens OL 2             2:24:45      Dsq
         215 Christoph Eichert        NTNUI 9                      3:14:18      Dsq
         325 Jerker Loré              Svaide Roma SOK 1            2:24:18      Dsq
         339 Niila Ahokas             Iitin Pyrintö 1              2:04:55      Dsq
          36 Nick Barrable            OK Ravinen 1                 1:43:20      Dsq
         115 Mikko Savelainen         Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Rein Ole Jørgensen       Østmarka OK 2                2:06:16      Dsq
         184 Jacob Svensson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Magne Lund Hansen        OTO/Sandefjord 1             1:51:01      Dsq
         329 Panu Haaramo             Espoon Suunta 1              1:52:45      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.