10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (343/347) efter sträcka 7 (2008-04-27 13:37:42)

    1     21 Baptiste Rollier         Kristiansand OK 1              52:57  7:03:50     0:00
    2      1 Anders Nordberg          Halden Skiklubb 1              51:30  7:05:47     1:57
    3      4 Pål Skogtjärn            Södertälje-Nykvarn 1           53:54  7:06:16     2:26
    4     25 Martins Sirmais          Turun Metsänkävijät 1          53:08  7:07:34     3:44
    5      5 Mattias Millinger        OK Linné 1                     56:46  7:07:35     3:45
    6     18 Johan Modig              OK PAN-Kristianstad 1          55:15  7:07:41     3:51
    7     28 Andreas Ruedlinger       Leksands OK 1                  55:55  7:08:19     4:29
    8     12 Martin Johansson         IFK Moras OK 1                 52:32  7:10:05     6:15
    9     11 Fredrik Löwegren         IFK Lidingö SOK 1              54:36  7:10:50     7:00
   10      7 Tuomas Tervo             Rajamäen Rykmentti 1           53:37  7:11:06     7:16
   11      6 Sasha Tcherbakov         Angelniemen Ankkuri 1          57:02  7:12:32     8:42
   12     17 Jan Prochazka            Stora Tuna OK 1                54:26  7:13:12     9:22
   13      8 Simo-Pekka Fincke        Vehkalahden Veikot 1           58:14  7:13:50    10:00
   14     46 Jonas Vytautas Gvildys   Söders SOL-Tyresö 1            54:06  7:14:50    11:00
   15      2 Pasi Ikonen              Vaajakosken Terä 1             55:50  7:15:14    11:24
   16     32 Yuri Omelchenko          OK Orion 1                     54:18  7:15:36    11:46
   17     29 Juuso Kujanpää           LYNX 1                       1:00:05  7:15:38    11:48
   18     80 Andreas Kraas            Ikaalisten NV 1                54:35  7:16:08    12:18
   19     19 Anders Kleist            OK Denseln 1                   55:30  7:16:18    12:28
   20     16 Michal Jedlicka          Tampereen Pyrintö 1          1:00:09  7:16:24    12:34
   21      9 Rene Rokkjaer            IK Hakarpspojkarna 1           57:43  7:16:31    12:41
   22     20 Jani Myllärinen          MS Parma 1                     56:03  7:22:31    18:41
   23     14 Mats Dahlen              Paimion Rasti 1                58:39  7:22:37    18:47
   24     23 Julian Dent              Malungs OK 1                 1:01:11  7:22:42    18:52
   25     38 Tobias Kjell             OK Hällen 1                  1:05:03  7:25:35    21:45
   26     13 Tue Lassen               Bækkelaget SK 1                58:56  7:25:41    21:51
   27     10 Håkan Petersson          IFK Göteborg 1                 55:46  7:29:15    25:25
   28     79 Kjell Erik Röisland      Turun Metsänkävijät 2        1:02:47  7:29:45    25:55
   29     58 David Bejbom             Vänersborgs SK 1             1:02:43  7:31:00    27:10
   30     24 Esko Ylikangas           Rasti-Kurikka 1              1:01:08  7:31:10    27:20
   31     15 Oskari Liukkonen         DELTA 1                        56:39  7:33:39    29:49
   32     31 Anders Holmberg          Järla IF OK 1                  53:59  7:36:06    32:16
   33     56 Roy Kristiansen          Nydalens Skiklub 1           1:06:51  7:36:52    33:02
   34     37 Roman Efimov             Hiisirasti 1                   52:25  7:36:55    33:05
   35     33 Andreas Müller           Ulricehamns OK 1               59:50  7:37:49    33:59
   36     27 Jan Benes                Rehns BK 1                     58:41  7:40:24    36:34
   37     44 Markus Ståhl             IF Sibbo-Vargarna 1          1:04:20  7:40:37    36:47
   38     35 Rico Hejlskov Mogensen   OK Pan Århus 1                 58:49  7:42:25    38:35
   39    103 Nicolas Girsch           OK Denseln 2                   55:34  7:42:28    38:38
   40     51 Robert Hezcko            Turun Suunnistajat 1           57:05  7:42:31    38:41
   41     39 Rickard Svensson         Västerås SOK 1                 56:47  7:42:36    38:46
   42     72 Olav Sikkeland Hansen    Fredrikstads SK 1            1:05:52  7:42:58    39:08
   43     52 Olli-Pekka Koistinen     Anttolan Urheilijat 1          57:41  7:42:59    39:09
   44     64 Mårten Bäckman           OK Orient 1                  1:13:07  7:43:16    39:26
   45     65 Anders Lindeus           Hagaby GoIF 1                  58:15  7:43:43    39:53
   46    340 Christian Enberg         Linköpings OK 1              1:01:16  7:46:46    42:56
   47     84 Johan Jakobsson          OK Roslagen 1                1:04:00  7:46:55    43:05
   48     61 Markus Andersson         IFK Umeå 1                   1:02:14  7:46:59    43:09
   49     43 Matti Karvonen           Kalevan Rasti 2                58:55  7:47:14    43:24
   50     87 Martin Sundlöf           Gävle OK 1                   1:03:41  7:48:13    44:23
   51     85 Lars Sjöberg             Tullinge SK 1                1:02:39  7:50:04    46:14
   52     42 Anders Konring Olesen    FarumTisvilde SpringCup 1    1:06:39  7:51:08    47:18
   53     82 Oskar Axelsson           KFUM Örebro OK 1             1:00:37  7:51:16    47:26
   54     30 Matthew Speake           OK Tisaren 1                   59:07  7:51:46    47:56
   55    101 Mats Hellstadius         Södertälje-Nykvarn 2           53:08  7:52:18    48:28
   56    120 Stefan Dahl              OK Alehof 1                  1:05:27  7:52:49    48:59
   57    123 Christian Schive         Halden Skiklubb 2            1:05:27  7:53:25    49:35
   58     26 Teemu Rantala            Lapuan Virkiä 1              1:02:23  7:53:29    49:39
   59     48 Markus Lang              Helsingin Suunnist. 1          55:17  7:53:51    50:01
   60     67 Erik Jonsson             NTNUI 1                      1:02:18  7:53:56    50:06
   61     63 Markus Karlsson dy       IK Hakarpspojkarna 2         1:02:11  7:53:58    50:08
   62     86 Thomas Hodel             IL Tyrving 1                 1:00:15  7:54:48    50:58
   63     40 Björn Olovsson           OK Linné 2                   1:01:33  7:54:50    51:00
   64     47 Tuomas Fjällström        Kangasala SK 1               1:06:55  7:54:55    51:05
   65     75 Steinar Låg              Østmarka OK 1                1:03:05  7:55:01    51:11
   66     59 Dmitry Mihalkin          Sävedalens AIK 1               54:35  7:56:01    52:11
   67     34 Martin Moberg            Norbergs OK 1                  59:10  7:56:58    53:08
   68    130 Tore Bjørseth Berdal     Wing OK 1                      59:18  7:57:03    53:13
   69     78 Per Ek                   Nyköpings OK 1                 56:20  7:58:12    54:22
   70     60 Magnus Arvidsson         IFK Göteborg 2                 58:58  7:59:01    55:11
   71    310 Erik Blomdahl            OK Orion 2                   1:01:12  7:59:19    55:29
   72     69 Kimmo Vilska             Rajamäen Rykmentti 2           55:53  7:59:33    55:43
   73    121 Simon Wegmüller          OK Rodhen 1                  1:02:21  7:59:43    55:53
   74     41 Magnus Sandberg          FK Friskus-Varberg 1         1:08:41  8:01:43    57:53
   75    127 Sondre Sande Gullord     Løten o-lag 1                1:03:49  8:01:51    58:01
   76     62 Oskar Håkansson          Ronneby OK 1                 1:06:26  8:02:19    58:29
   77     83 Taneli Pantsar           Pellon Ponsi 1                 59:19  8:03:36    59:46
   78     53 Tuomo Laine              DELTA 2                        58:46  8:03:44    59:54
   79    112 Jacek Kowalczyk          Nybro OK 1                     58:13  8:03:45    59:55
   80    181 Mikko Mäki-Ullakko       Vaajakosken Terä 2           1:04:48  8:04:06  1:00:16
   81    105 Donatas Stulgys          Soik Hellas 1                1:05:12  8:04:07  1:00:17
   82    168 Fredrik Eriksson         Bredaryds SOK 1              1:09:20  8:04:29  1:00:39
   83     66 Asgeir Mjösund           MS Parma 2                   1:06:52  8:04:45  1:00:55
   84    122 Kalle Björkman           Arboga OK 1                    58:04  8:05:39  1:01:49
   85     45 Tero Myllymäki           Jämsän Retki-Veikot 1        1:02:34  8:05:47  1:01:57
   86    341 Mati Tiit                Linköpings OK 2              1:03:06  8:05:49  1:01:59
   87    108 Jonathan Gunnarsson      OK PAN-Kristianstad 2        1:00:21  8:05:57  1:02:07
   88    203 Arne Bujordet            Kristiansand OK 2            1:01:30  8:06:00  1:02:10
   89    307 Ole Kjell Langmyren      Lillomarka O-lag 1           1:01:36  8:06:08  1:02:18
   90     81 Niklas Olsson            Täby Ok 1                    1:02:55  8:06:10  1:02:20
   91     70 Duncan Coombs            OK Tyr 1                     1:01:36  8:06:36  1:02:46
   92     57 Andris Kivlenieks        Ärla IF 1                    1:07:24  8:06:56  1:03:06
   93     97 Raffael Huber            Göteborg-Majorna 2             58:52  8:07:29  1:03:39
   94    157 Tore Sandvik             Halden Skiklubb 98           1:03:09  8:08:03  1:04:13
   95     91 Mathias Hall             IF Femman 1                  1:05:29  8:08:10  1:04:20
   96     93 Jarkko Liuha             Vehkalahden Veikot 2           58:10  8:08:28  1:04:38
   97     71 Ivan Egorov              Joutsenon Kullervo 1           59:06  8:08:56  1:05:06
   98     49 Saku Kolkkala            Hämeenlinnan Suunnist. 1       59:08  8:09:09  1:05:19
   99     96 Tönis Vaiksaar           Dalaportens OL 1             1:00:32  8:09:14  1:05:24
  100     73 Eric Roller              Järfälla OK 1                  58:31  8:09:16  1:05:26
  101    200 Gustaf Goth              Domnarvet/Kvarnsv. 1         1:00:16  8:09:17  1:05:27
  102     89 Nick Simonin             OK Tisaren 2                 1:01:58  8:09:29  1:05:39
  103     88 Pavel Kosarek            Tumba-Mälarhöjden 1          1:02:46  8:09:35  1:05:45
  104    311 John Eriksson            Växjö OK 1                   1:06:38  8:09:58  1:06:08
  105    165 Gunnar Vatn              Frol IL 1                    1:12:21  8:10:47  1:06:57
  106    299 Mikael Westerberg        OK Kolmården 1               1:01:22  8:10:51  1:07:01
  107     74 Niklas Aldin             Stora Tuna OK 2              1:05:14  8:11:01  1:07:11
  108    175 David Jonsson            OK Klyftamo 1                1:02:24  8:11:51  1:08:01
  109     77 Ståle Sønsterudbråten    Raumar O-lag 1               1:02:29  8:11:53  1:08:03
  110    287 Fredric Gustafsson       Jönköpings OK 1              1:02:27  8:11:59  1:08:09
  111    243 Ronny Liljegren          Gotlands Bro/Visborg 1       1:03:59  8:12:18  1:08:28
  112     90 Trond Strandberg         NTNUI 2                      1:01:31  8:16:16  1:12:26
  113    111 Lars Lönnkvist           Tullinge SK 2                1:01:46  8:16:29  1:12:39
  114     98 Hannu Laiho              Rastivarsat 1                1:02:38  8:16:47  1:12:57
  115    158 Alf Nordanbro            Malungs OK 2                 1:08:07  8:20:23  1:16:33
  116    107 Håkan Samor              Tjällmo-Godegård 1           1:07:40  8:20:35  1:16:45
  117    160 Daniel Larsson           Vänersborgs SK 2             1:08:46  8:21:23  1:17:33
  118    109 Erik Wallin              IF Thor 1                    1:13:18  8:22:22  1:18:32
  119    272 Erik Andersson           IK Gandvik 1                 1:07:33  8:23:17  1:19:27
  120    347 Sixten Sild              OK Triangeln 1               1:04:32  8:23:18  1:19:28
  121     95 Martin Persson           OK Kåre 1                    1:08:11  8:23:21  1:19:31
  122    113 Anders Mårtensson        Kalmar OK 1                  1:10:28  8:23:35  1:19:45
  123    104 Joakim Albrektsson       Hestra IF 1                  1:07:26  8:24:06  1:20:16
  124     94 Eki Munukka              Tampereen Pyrintö 2          1:11:00  8:25:39  1:21:49
  125    248 Juha Kurppa              Maarian Mahti 1              1:10:49  8:25:50  1:22:00
  126    137 Kjell Oberger            IFK Lidingö SOK 3              58:56  8:26:51  1:23:01
  127     76 Martin Lundgren          Sundsvalls OK 1              1:01:04  8:26:52  1:23:02
  128    106 Pekka Tolonen            Lappeen Riento 1             1:13:56  8:27:16  1:23:26
  129     92 Tuomas Hongell           Kokkolan Suunnist. 1         1:21:43  8:27:50  1:24:00
  130    207 Antti Kivivuori          Siilin Rasti 1               1:13:47  8:28:39  1:24:49
  131    124 Biel Rafols              Paimion Rasti 2              1:05:14  8:30:54  1:27:04
  132    304 Fredrik Landstorp        OK Tor 1                     1:14:10  8:33:47  1:29:57
  133    192 Tommi Pajala             LYNX 2                       1:11:20  8:33:55  1:30:05
  134    262 Tormod Jensen            Trøsken/Sarpsborg 1          1:08:17  8:34:08  1:30:18
  135    235 Jakob Zimmerman          Järla IF OK 2                1:00:57  8:34:17  1:30:27
  136    146 Roger Carlsson           OK Tranan 1                  1:12:34  8:35:25  1:31:35
  137     54 Max Laurén               Pargas IF 1                  1:22:32  8:35:31  1:31:41
  138    102 Jarkko Suokas            Valkeakosken Haka 1          1:12:57  8:35:35  1:31:45
  139     50 Ulrik Nielsen            FarumTisvilde SpringCup 2    1:00:58  8:36:17  1:32:27
  140    333 Markus Kettunen          Veikon Pamaus 1              1:05:41  8:36:24  1:32:34
  141    118 Mateusz Hoffman          Polish Junior Team 1         1:09:36  8:36:50  1:33:00
  142    267 Daniel Steen             Haninge SOK 1                1:12:09  8:38:54  1:35:04
  143    186 Per-Johan Josefsson      Skogslöparna 1               1:09:57  8:40:25  1:36:35
  144    225 Mika Pensas              IF Brahe/Malax IF 1          1:07:31  8:40:42  1:36:52
  145    148 Marcus Svensson          FK Göingarna 1               1:04:36  8:41:33  1:37:43
  146    129 Calle Grape              IFK Moras OK 2               1:06:09  8:42:09  1:38:19
  147    133 Thomas Höjsgaard         Leksands OK 2                1:02:47  8:42:36  1:38:46
  148    151 Per Hjerrild             OK Pan Århus 2               1:19:20  8:42:39  1:38:49
  149    344 Fredrik Persson          OK Hammaren 1                1:10:36  8:43:55  1:40:05
  150    289 Johan Hedman             Söders SOL-Tyresö 2          1:10:54  8:44:21  1:40:31
  151    222 Adam Karlsson            Hagaby GoIF 2                1:08:49  8:44:45  1:40:55
  152    185 Mats R Johansson         Motala AIF-OL 1              1:11:34  8:45:04  1:41:14
  153    338 Eirik Jelstad            Modum 1                      1:17:58  8:45:58  1:42:08
  154    190 Johan Malmström          Bromma-Vällingby 1           1:12:47  8:47:30  1:43:40
  155    285 Erik Andersson           OK Södertörn 1               1:11:22  8:47:31  1:43:41
  156    283 Bengt-Åke Berndtsson     Skåneslättens OL 1           1:19:38  8:47:34  1:43:44
  157    197 Olov Ericson             Rehns BK/Alfta-Ösa 1         1:14:24  8:47:39  1:43:49
  158     55 Felix Larsson            OK Skogsfalken 1             1:06:08  8:47:49  1:43:59
  159    116 Erik Sandh               OK Roxen 1                   1:07:56  8:47:55  1:44:05
  160    296 Roger Lindén             Attunda OK 1                 1:17:57  8:51:29  1:47:39
  161    209 Stian Grann              NTNUI 3                      1:03:44  8:51:59  1:48:09
  162    300 Mikael Pihl              Lunds OK 1                   1:09:24  8:52:36  1:48:46
  163    128 Timo Mikkonen            Hyvinkään Rasti 1            1:16:08  8:52:52  1:49:02
  164     99 Lars Strömqvist          OK Skogshjortarna 1          1:19:28  8:53:42  1:49:52
  165    147 Fredrik Ståhl            Hjärnarps GH OL 1            1:19:24  8:56:13  1:52:23
  166    191 Daniel Tjernberg         Södertälje-Nykvarn 3         1:12:30  8:56:28  1:52:38
  167    188 Mattias Berggrund        Hammarby IF OF 1             1:12:49  8:58:05  1:54:15
  168    318 Tony Gustavsen           Istrums SK 1                 1:14:07  8:58:35  1:54:45
  169    110 Terje Dengerud           Nydalens Skiklub 2           1:12:15  8:59:07  1:55:17
  170    281 Lars Magnusson           OK Landehof 1                1:14:40  9:00:21  1:56:31
  171    144 Joel Hellsten            OK Klemmingen 1              1:21:54  9:01:16  1:57:26
  172    230 Alf Jernberg             Strängnäs-Malmby 1           1:06:32  9:03:18  1:59:28
  173    228 Anders Bögevig           OK Ravinen 2                 1:05:50  9:03:46  1:59:56
  174    295 Joel Francén             Tjällmo-Godegård 2           1:09:25  9:03:55  2:00:05
  175    321 David Siebers            IK Hakarpspojkarna 3         1:16:45  9:05:52  2:02:02
  176    125 Magnus Johansson         OK Löftan 1                  1:01:49  9:06:30  2:02:40
  177    138 Lars-Gunnar Nilsson      Eksjö SOK 1                  1:11:46  9:06:31  2:02:41
  178    159 Mathias Spallinger       Göteborg-Majorna 3           1:15:12  9:07:05  2:03:15
  179    277 Sigmund Vister           Indre Östfold OK 1           1:14:32  9:07:54  2:04:04
  180    141 Jens Nyström             Hjobyg./Hagen/Tibro 1        1:25:38  9:08:10  2:04:20
  181    275 Marcus Amrén             Östersunds OK 1              1:24:27  9:09:13  2:05:23
  182    306 Joel Bergqvist           OK Kontinent 1               1:08:14  9:11:00  2:07:10
  183    152 Henrik Almkvist          OK Älvsjö Örby 1             1:28:19  9:11:13  2:07:23
  184    276 Leif Helgman             OK Tyr 2                     1:06:19  9:11:18  2:07:28
  185    199 Anders Trolin            Forsa OK 1                   1:02:32  9:12:50  2:09:00
  186    254 Ulf Persson              IFK Enskede 1                1:06:08  9:12:56  2:09:06
  187    291 Mikael Nordh             IK Ymer/Bredared 1           1:12:34  9:13:01  2:09:11
  188    153 Andreas Pousette         Rånäs OK 1                   1:05:27  9:13:02  2:09:12
  189    269 Björn Arvidsson          Stora Tuna OK 3              1:12:00  9:13:03  2:09:13
  190    293 Ronnie Andersson         Falkenbergs OK 1             1:24:25  9:13:15  2:09:25
  191    150 Perttu Sainio            Keravan Urheilijat 1         1:22:44  9:14:18  2:10:28
  192    261 Kyrre Gran               OSI Orientering 1            1:14:38  9:14:20  2:10:30
  193    126 Jens Andertoft           Västerås SOK 2               1:13:49  9:14:38  2:10:48
  194    132 Marcus Hardt             KFUM Örebro OK 2             1:11:07  9:15:59  2:12:09
  195    263 Axel Torshage            OK Nolaskogsarna 1           1:25:42  9:16:38  2:12:48
  196    323 Kjell Westin             Larvik/POL 1                 1:16:27  9:18:25  2:14:35
  197    337 Martin Hals              Konnerud I.L. 1              1:11:14  9:20:42  2:16:52
  198    238 Mikael Grudd             Väsby OK 1                   1:15:04  9:21:03  2:17:13
  199    302 Johan Fries              Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:01:05  9:22:10  2:18:20
  200    278 Emil Hammarström         OK Hällen 2                  1:10:13  9:22:50  2:19:00
  201    251 Perola Olsson            OK Vilse - 87 1              1:08:51  9:23:21  2:19:31
  202    136 Fredrik Holgersson       Snättringe SK 1              1:19:38  9:23:29  2:19:39
  202    240 Niclas Andersson         Markbygdens OK 1             1:11:23  9:23:29  2:19:39
  204    232 Magnus Lindström         Västerbergslagen 1           1:17:06  9:23:33  2:19:43
  205    208 Niklas J Sommerstad      IL Tyrving 2                 1:30:45  9:24:04  2:20:14
  206    178 Tom Erik Lundamo         Fossum IF 1                  1:26:23  9:24:18  2:20:28
  207    312 Hans Svensson            OK Kullingshof 1             1:15:21  9:26:00  2:22:10
  208    201 Patrik Adebrant          Tumba-Mälarhöjden 2          1:23:49  9:26:10  2:22:20
  209    193 Olav Erik Kreken         BSI Orientering 1            1:18:11  9:28:54  2:25:04
  210    342 Lars Bohlin              Linköpings OK 3              1:12:31  9:30:31  2:26:41
  211    145 Jonas Zackariasson       Uddevalla OK 1               1:15:15  9:31:11  2:27:21
  212    140 Cristian Larsson         Köping-Kolsva OK 1           1:18:50  9:31:33  2:27:43
  213    221 Mikko Heikkilä           Hauhon Sisu 1                1:52:36  9:31:54  2:28:04
  214    173 Anders Skog              Tullinge SK 3                1:11:50  9:32:13  2:28:23
  215    253 Jukka-Pekka Seppänen     Rastikarhut 1                1:19:24  9:33:08  2:29:18
  216    324 Brynjar Larssen Bakken   Lillehammer OK 1             1:25:00  9:34:00  2:30:10
  217    258 Kenth Sågfors            OK Botnia 1                  1:31:46  9:35:06  2:31:16
  218    220 Lars-Olov Ericson        OK Djerf 1                   1:32:31  9:35:30  2:31:40
  219    183 Linus Falk               Ulricehamns OK 2             1:10:17  9:35:50  2:32:00
  220    332 Jonas Bengtsson          Målilla/Björkfors/Hultsfred  1:16:16  9:36:01  2:32:11
  221    244 Jonas Pettersson         OK Tisaren 3                 1:22:46  9:37:53  2:34:03
  222    319 Albin Pettersson         OK Skogsstjärnan 1           1:11:55  9:38:53  2:35:03
  223    314 Mats Javehed             Vallentuna-Össeby 1          1:24:42  9:38:56  2:35:06
  224    260 Anders Hellman           Leksands OK 3                1:07:59  9:39:05  2:35:15
  225    280 Per Henning Bjerva       Ås-UMB Orientering 2         1:07:55  9:39:19  2:35:29
  226    236 Oskar Hektor             Järla IF OK 3                1:17:42  9:39:57  2:36:07
  227    259 Robin Westerlund         Täby Ok 2                    1:27:43  9:40:01  2:36:11
  228    139 Aki Nalli                Pihkaniskat 1                1:28:09  9:43:44  2:39:54
  229    163 Mikkel Conradi           Cambridge Sports 1           1:17:02  9:43:58  2:40:08
  230    326 Tommy Berger             Gävle OK 2                   1:17:22  9:44:16  2:40:26
  231    268 Andrea Bruno             IFK Lidingö SOK 4            1:05:50  9:45:09  2:41:19
  232    162 Mats Johansson           SOL Tranås 1                 1:09:07  9:47:21  2:43:31
  233    169 Mikael Byström           Järfälla OK 2                1:10:56  9:47:25  2:43:35
  234    154 Pontus Andersson         OK Denseln 3                 1:31:42  9:49:16  2:45:26
  235    334 Anders Sträng            Falköpings AIK OK 1          1:18:52  9:49:31  2:45:41
  236    237 Daniel Hägerstrand       IFK Göteborg 3               1:37:20  9:49:39  2:45:49
  237    194 Anders Kolmskog          Sundbybergs IK 1             1:14:57  9:50:15  2:46:25
  238    189 Erik Fernlund            Säterbygdens OK 1            1:13:10  9:52:17  2:48:27
  239    252 Alexander Svensson       OK Österåker 1               1:09:00  9:52:39  2:48:49
  240    271 Andreas Johansson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik  1:20:33  9:54:02  2:50:12
  241    328 Markus Nilsson           IK Trenne/OK Nackhe 1        1:44:46  9:55:54  2:52:04
  242    330 Øyvind Teigen            Bækkelaget SK 2              1:15:39  9:57:26  2:53:36
  243    297 Fredrik Bolske           Attunda OK 2                 1:24:46  9:57:54  2:54:04
  244    331 Matti Yliniemi           Ylivieskan Kuula 1           1:06:31  9:58:09  2:54:19
  245    292 Johan Andersson          OK Orinto 1                  1:24:01  9:58:12  2:54:22
  246    223 Anders Fjogstad          Oppsal Orientering 1         1:24:37  9:58:14  2:54:24
  247    117 Kalle Andreasson         Gustavsbergs OK 1            1:28:35  9:59:26  2:55:36
  248    264 Ulf Wallin               Kungälv/Stenungs./Sjövalla   1:11:02 10:00:59  2:57:09
  249    166 Oskar Mikaelsson         Västerås SOK 3               1:14:28 10:01:43  2:57:53
  249    182 Eltsov Demis             Kuzmolovo 110% 1             1:24:37 10:01:43  2:57:53
  251    317 Frode Løset              Ringerike o-lag 1            1:20:14 10:02:17  2:58:27
  252    257 Per-Erik Modig           Söderhamns OK 1              1:29:17 10:03:50  3:00:00
  253    250 Kristoffer Jansson       OK Måsen 1                   1:30:12 10:05:25  3:01:35
  254    274 Magnus Larsen            FK Boken 1                   1:16:22 10:08:03  3:04:13
  255    119 Johan Nilsson            Stigmännen Karlshamn 1       1:20:16 10:08:47  3:04:57
  256    142 Henrik Haugness          Nyköpings OK 2               1:20:46 10:09:14  3:05:24
  257    100 Johannes Norqvist        Kils OK/Västvärmland 1       1:25:37 10:11:17  3:07:27
  258    322 Göran Siebers            IK Hakarpspojkarna 4         1:31:57 10:12:33  3:08:43
  259    227 Toni Rannikko            Turun Metsänkävijät 3        1:23:35 10:15:02  3:11:12
  260    255 Peter Söderström         Ok Raseborg 1                1:40:01 10:16:45  3:12:55
  261    343 Lauri Olli               Jüriöö 1                     1:14:52 10:17:20  3:13:30
  262    273 Mattias Andersson        IK Gandvik 2                 1:12:54 10:17:21  3:13:31
  263    245 Linnéa Olofsson          Härnösands OK 1              1:29:52 10:17:49  3:13:59
  264    315 Niklas Olsen             OK Moss 1                    1:27:40 10:17:53  3:14:03
  265    229 Torbjörn Kölzow          OK Ravinen 3                 1:18:51 10:18:04  3:14:14
  266    249 Mikael Lundstedt         Sundsvalls OK 2              1:34:20 10:19:57  3:16:07
  267    288 Lennart Larsson          Jönköpings OK 2              1:10:43 10:25:26  3:21:36
  268    284 Jouko Nurminen           Tio rättens män 1            1:15:15 10:29:10  3:25:20
  269    270 Per Hökpers              Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:24:25 10:34:25  3:30:35
  270    298 Elias Ali-Haapala        Vetelin Urheilijat 1         1:35:48 10:34:36  3:30:46
  271    161 Niklas Olsson            Norbergs OK 2                1:40:46 10:36:30  3:32:40
  272    316 Niclas Reinholdsson      IF Thor 2                    1:36:57 10:38:10  3:34:20
  273    217 Vesa Heikkilä            MS Parma 3                   2:01:40 10:39:17  3:35:27
  274    335 Lars Kullman             OK Alehof 2                  1:54:35 10:47:27  3:43:37
  275    204 Leif Aril Westberg       Kristiansand OK 3            1:38:29 10:50:46  3:46:56
  276    290 Alexander Westberg       OK Älgen 1                   1:42:02 10:51:24  3:47:34
  277    224 Per Westerberg           OK Grip 1                    1:48:26 10:51:44  3:47:54
  278    282 Harri Lehtimäki          Reilut Miehet Havumetsien 1  1:12:27 10:53:13  3:49:23
  279    246 Niko Latva               Jalasjärven Jalas 1          1:58:25 10:57:59  3:54:09
  280    206 Marcus Adolfsson         NAIS OK 1                    1:22:49 11:00:50  3:57:00
  281    327 Christer Gustavsson      OK Tylöskog 1                1:27:18 11:01:31  3:57:41
  282    155 Bjørn Axel Gran          Halden Skiklubb 3            1:48:20 11:04:44  4:00:54
  283    234 Simon Svenman            Skogspojkarnas OK 1          1:32:09 11:06:14  4:02:24
  284    279 Torbjörn Halvarsson      Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:29:43 11:06:20  4:02:30
  285    233 Rikard Borg              Katrineholms OK 1            1:32:06 11:07:47  4:03:57
  286    211 Simen Graff              NTNUI 5                      1:50:51 11:09:59  4:06:09
  287    170 John Embrey              Jesus Orienteering 1         1:40:36 11:13:57  4:10:07
  288    176 Jan Ring                 Trosabygdens OK 1            1:29:17 11:14:56  4:11:06
  289    231 John Jonsson             Lidköpings VSK 1             1:48:52 11:19:11  4:15:21
  290    196  N.N.                    Korven Honka 1               1:28:12 11:22:23  4:18:33
  291    210 Kristian Wollen Steen    NTNUI 4                      1:29:01 11:28:21  4:24:31
  292    303 Oskar Larsson            Boxholm-Mjölby OL 1          1:39:43 11:29:43  4:25:53
  293    308 Mattias Bratt            Centrum OK 1                 1:34:21 11:39:46  4:35:56
  294    195 Simon Melin              Sundbybergs IK 2             1:25:57 11:41:21  4:37:31
  295    301 Andreas Ivarsson         Lunds OK 2                   1:42:56 11:45:22  4:41:32
  296    226 Christoffer Stockman     K3 IF 1                      1:28:16 11:46:03  4:42:13
  297    218 Kari Vainio              Turun NMKY 1                 1:46:51 11:48:59  4:45:09
  298    239 Stigen Darling           LiTHe Vilse 1                1:34:48 12:09:41  5:05:51
  299    345 Christer Nordström       Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar  1:32:17 12:11:16  5:07:26
  300    187 Morgan Näslund           Skogslöparna 2               1:40:10 12:11:27  5:07:37
  301    265 Gunnar Gustavsson        OK Reftele 1                 1:49:03 12:21:43  5:17:53
  302    219 Arild Finstad            Kongsberg O-lag 2            1:41:58 12:22:30  5:18:40
  303    294 Christer Håkansson       Falkenbergs OK 2             1:51:06 12:40:52  5:37:02
  304    172 Per Dehli                Østmarka OK 3                1:51:37 12:41:49  5:37:59
  305    216  N.N.                    NTNUI 10                     1:20:12 12:48:19  5:44:29
  306    174 Knut H. Ramtvedt         Sarpsborg OL 1               2:00:23 13:23:47  6:19:57

---  Ej godkända lag ---

           3 Hannu Airila             Kalevan Rasti 1                  Dsq      Dsq
          22 Andreas J Johansson      Göteborg-Majorna 1               Dsq      Dsq
         167 Janne Valkonen           Saarijärven Pullistus 1          Dsq      Dsq
         256 Steen Stausholm          FarumTisvilde SpringCup 3        Dsq      Dsq
         286 Robert Hagström          Eskilstuna OL 1                  Dsq      Dsq
         114 Hans Kristian Andreasen  Ås-UMB Orientering 1         1:06:13      Dsq
         143 Mikko Viitamäki          Ylistaron Kilpa-Veljet 1     1:10:48      Dsq
         305 Johan Tallhage           Skarpnäcks OL 1              1:27:37      Dsq
         134 Steinar Øvreås           Kongsberg O-lag 1            1:07:56      Dsq
         135 Benjamin Lepoutre        Sävedalens AIK 2             1:05:47      Dsq
         205 Sauli Saarinen           Mäntsälän Urheilijat 1       1:15:18      Dsq
         213 Vidar Fauske             NTNUI 7                      1:50:14      Dsq
         241 Peter Nyberg             Soik Hellas 2                1:53:47      Dsq
         164 Henrik Järnsjö           Hyvinkään Rasti 2                Dns      Dsq
         180 A Alstrup-Nielsen        Hærens Officersskole 2           Dsq      Dsq
         247 Oskar Wallén             OK Enen/Tierps SOK 1         1:14:20      Dsq
         266 Jari Vesterbacka         Akilles OK 1                 1:26:39      Dsq
         309 Anders Söderbärg         OK Roslagen 2                1:13:57      Dsq
         149 Mikko Sabel              Hämeenlinnan Suunnist. 2     1:17:47      Dsq
         198 Anton Marmelid           Helsingborgs SOK 1           1:32:14      Dsq
         202 Patrik Axelsson          Tumba-Mälarhöjden 3          1:25:43      Dsq
         313 Carl Carlsson            Ärla IF 2                    1:47:19      Dsq
          68 Mikael Jansson           IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
         177 Henrik Nyström           Dalaportens OL 2             1:12:58      Dsq
         215 Jungim You               NTNUI 9                          Dns      Dsq
         325 Olof Persson             Svaide Roma SOK 1            1:25:59      Dsq
         339 Juho Matikainen          Iitin Pyrintö 1                57:05      Dsq
          36 Allan Mogensen           OK Ravinen 1                11:20:59      Dsq
         115 Timo Salin               Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Andreas Bratlie          Østmarka OK 2                1:17:51      Dsq
         184 Håkan Fransson           Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Fredrik Steinsvik        OTO/Sandefjord 1             1:30:56      Dsq
         329 Sami Lovekari            Espoon Suunta 1              1:10:04      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.