10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (343/347) efter sträcka 8 (2008-04-27 13:37:42)

    1     21 Holger Hott              Kristiansand OK 1              31:24  7:35:14     0:00
    2      4 Matthias Müller          Södertälje-Nykvarn 1           29:15  7:35:31     0:17
    3      1 Marius Bjugan            Halden Skiklubb 1              29:46  7:35:33     0:19
    4     28 Mikael Kristensson       Leksands OK 1                  31:47  7:40:06     4:52
    5      5 Csaba Gösswein           OK Linné 1                     32:36  7:40:11     4:57
    6     25 Toni Louhisola           Turun Metsänkävijät 1          33:05  7:40:39     5:25
    7     18 Markus Svensson          OK PAN-Kristianstad 1          35:45  7:43:26     8:12
    8     11 Klaus Schgaguler         IFK Lidingö SOK 1              32:47  7:43:37     8:23
    9     12 Jegor Kostylev           IFK Moras OK 1                 33:46  7:43:51     8:37
   10      7 Vili Niemi               Rajamäen Rykmentti 1           32:46  7:43:52     8:38
   11      2 Heikki Nousiainen        Vaajakosken Terä 1             31:18  7:46:32    11:18
   11      8 David Schneider          Vehkalahden Veikot 1           32:42  7:46:32    11:18
   13     32 Henrik Tryggesson        OK Orion 1                     31:03  7:46:39    11:25
   14      6 Janne Nurminen           Angelniemen Ankkuri 1          34:10  7:46:42    11:28
   15     17 Jan Sedivy               Stora Tuna OK 1                35:04  7:48:16    13:02
   16     80 Henri Taanila            Ikaalisten NV 1                33:26  7:49:34    14:20
   17     16 Jarno Salmelin           Tampereen Pyrintö 1            33:17  7:49:41    14:27
   18      9 Ingvar Åkesson           IK Hakarpspojkarna 1           33:42  7:50:13    14:59
   19     19 Lucas Basset             OK Denseln 1                   34:58  7:51:16    16:02
   20     29 Totte Packalen           LYNX 1                         36:08  7:51:46    16:32
   21     23 Simon Uppill             Malungs OK 1                   32:50  7:55:32    20:18
   22     14 Juuso Lindeqvist         Paimion Rasti 1                33:03  7:55:40    20:26
   23     20 Pekka Lapila             MS Parma 1                     33:17  7:55:48    20:34
   24     46 Oliver Lindblad-Peterse  Söders SOL-Tyresö 1            41:43  7:56:33    21:19
   25     10 Andréas Andersson        IFK Göteborg 1                 34:33  8:03:48    28:34
   26     13 Vidar Solberg            Bækkelaget SK 1                38:14  8:03:55    28:41
   27     58 Erik Tengvall            Vänersborgs SK 1               35:06  8:06:06    30:52
   28     15 Panu Piiparinen          DELTA 1                        34:10  8:07:49    32:35
   29     38 Tim Bjärengren           OK Hällen 1                    42:24  8:07:59    32:45
   30     79 Jussi Mäkilä             Turun Metsänkävijät 2          39:19  8:09:04    33:50
   31     24 Jarno Kallio-Könnö       Rasti-Kurikka 1                39:43  8:10:53    35:39
   32     37 Lauri Tammemäe           Hiisirasti 1                   34:49  8:11:44    36:30
   33     31 Johan Andersson          Järla IF OK 1                  36:26  8:12:32    37:18
   34     56 Jan Tore Ludvigsen       Nydalens Skiklub 1             36:01  8:12:53    37:39
   35    103 Theo Fleurent            OK Denseln 2                   32:56  8:15:24    40:10
   36     27 Patrik Blom              Rehns BK 1                     35:20  8:15:44    40:30
   37     44 Juri Agafontsev          IF Sibbo-Vargarna 1            35:36  8:16:13    40:59
   38     35 Ebbe Nielsen             OK Pan Århus 1                 34:44  8:17:09    41:55
   39     33 Christian Arnesson       Ulricehamns OK 1               39:25  8:17:14    42:00
   40     39 Magnus Öhling            Västerås SOK 1                 35:23  8:17:59    42:45
   41     64 Ove Simosas              OK Orient 1                    36:11  8:19:27    44:13
   42     51 Lauri Lappalainen        Turun Suunnistajat 1           38:19  8:20:50    45:36
   43     72 Tom Arild Karlsen        Fredrikstads SK 1              38:28  8:21:26    46:12
   44     65 Jakob Wallenhammar       Hagaby GoIF 1                  38:11  8:21:54    46:40
   45     52 Joona Koistinen          Anttolan Urheilijat 1          39:16  8:22:15    47:01
   46     87 Gustav Nordström         Gävle OK 1                     34:04  8:22:17    47:03
   47    340 Emanuel Winblad          Linköpings OK 1                37:34  8:24:20    49:06
   48     84 Robert Sandberg          OK Roslagen 1                  37:42  8:24:37    49:23
   49     30 Jonas Mathys             OK Tisaren 1                   33:49  8:25:35    50:21
   50     42 Rasmus Folino            FarumTisvilde SpringCup 1      34:41  8:25:49    50:35
   51     85 Hans Sundqvist           Tullinge SK 1                  35:49  8:25:53    50:39
   52     82 Örjan Eriksson           KFUM Örebro OK 1               34:56  8:26:12    50:58
   53     75 Murray Strain            Østmarka OK 1                  31:34  8:26:35    51:21
   54     67 Olav Johannes Deelstra   NTNUI 1                        32:46  8:26:42    51:28
   55     61 Jon Andersson            IFK Umeå 1                     40:00  8:26:59    51:45
   56     48 Jaakko Aho-Mantila       Helsingin Suunnist. 1          34:00  8:27:51    52:37
   57     59 Frederic Tranchard       Sävedalens AIK 1               32:33  8:28:34    53:20
   58     63 Daniel Örn               IK Hakarpspojkarna 2           35:15  8:29:13    53:59
   59     26 Jukka Pajula             Lapuan Virkiä 1                36:33  8:30:02    54:48
   60    101 Lennart Borg             Södertälje-Nykvarn 2           38:23  8:30:41    55:27
   61     86 Vegard Brox              IL Tyrving 1                   36:28  8:31:16    56:02
   62    120 David Modig              OK Alehof 1                    39:51  8:32:40    57:26
   63    123 Martin Kristiansen       Halden Skiklubb 2              39:29  8:32:54    57:40
   64     40 Simon Eklöv              OK Linné 2                     40:39  8:35:29  1:00:15
   65     43 Ville Nykänen            Kalevan Rasti 2                48:17  8:35:31  1:00:17
   66     34 Krister Höije            Norbergs OK 1                  38:40  8:35:38  1:00:24
   67     78 Tomas Reibring           Nyköpings OK 1                 38:27  8:36:39  1:01:25
   68     47 Rafael Stefanini         Kangasala SK 1                 43:24  8:38:19  1:03:05
   69    121 Per Norlin               OK Rodhen 1                    39:15  8:38:58  1:03:44
   70    105 Edgaras Voveris          Soik Hellas 1                  35:41  8:39:48  1:04:34
   71     66 Antti Vainio             MS Parma 2                     35:18  8:40:03  1:04:49
   71     70 Johan Wikström           OK Tyr 1                       33:27  8:40:03  1:04:49
   71     81 Henrik Olsson            Täby Ok 1                      33:53  8:40:03  1:04:49
   71    130 Svein Erik Bratsberg     Wing OK 1                      43:00  8:40:03  1:04:49
   75    203 Ivo Danailov             Kristiansand OK 2              34:04  8:40:04  1:04:50
   76     60 Roger Hallgren           IFK Göteborg 2                 41:12  8:40:13  1:04:59
   77    307 David Gottfridsson       Lillomarka O-lag 1             34:10  8:40:18  1:05:04
   78     41 Erik Edespong            FK Friskus-Varberg 1           39:38  8:41:21  1:06:07
   79     53 Kalle Liukkonen          DELTA 2                        37:41  8:41:25  1:06:11
   80    310 Johan Olausson           OK Orion 2                     42:08  8:41:27  1:06:13
   81    168 Peter Aronsson           Bredaryds SOK 1                37:42  8:42:11  1:06:57
   82    127 Endre Saevig             Løten o-lag 1                  40:39  8:42:30  1:07:16
   83     57 Tobias Olofsson-Bierfel  Ärla IF 1                      36:16  8:43:12  1:07:58
   84    181 Jari Liuha               Vaajakosken Terä 2             39:47  8:43:53  1:08:39
   85     69 Markus Turunen           Rajamäen Rykmentti 2           44:59  8:44:32  1:09:18
   86     45 Jukka Vertainen          Jämsän Retki-Veikot 1          38:55  8:44:42  1:09:28
   87     74 Peter Löfås              Stora Tuna OK 2                34:21  8:45:22  1:10:08
   88    112 Pontus Petersson         Nybro OK 1                     41:45  8:45:30  1:10:16
   89     88 Stefan Thyr              Tumba-Mälarhöjden 1            36:08  8:45:43  1:10:29
   90    108 Olof Ottosson            OK PAN-Kristianstad 2          40:01  8:45:58  1:10:44
   91     97 Kristoffer Sideby        Göteborg-Majorna 2             38:39  8:46:08  1:10:54
   92    122 Michael Wickström        Arboga OK 1                    40:56  8:46:35  1:11:21
   93     71 Antti Heinola            Joutsenon Kullervo 1           39:33  8:48:29  1:13:15
   94     49 Antti Kuusela            Hämeenlinnan Suunnist. 1       39:22  8:48:31  1:13:17
   95    200 Patrik Moris             Domnarvet/Kvarnsv. 1           39:27  8:48:44  1:13:30
   96     77 Brage E Jahren           Raumar O-lag 1                 36:52  8:48:45  1:13:31
   97    341 Peter Eriksson           Linköpings OK 2                43:00  8:48:49  1:13:35
   98    299 Ola Olsson               OK Kolmården 1                 38:17  8:49:08  1:13:54
   99     91 Jens Jern                IF Femman 1                    41:09  8:49:19  1:14:05
  100     89 Oskar Jacobsson          OK Tisaren 2                   39:59  8:49:28  1:14:14
  101     73 Calle Sundelius          Järfälla OK 1                  40:16  8:49:32  1:14:18
  102    111 Nicolai Stucki           Tullinge SK 2                  33:47  8:50:16  1:15:02
  103     62 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 1                   49:29  8:51:48  1:16:34
  104     90 Lars Eid Nielsen         NTNUI 2                        35:46  8:52:02  1:16:48
  105     96 Oskar Lundberg           Dalaportens OL 1               42:50  8:52:04  1:16:50
  106    311 Glen Håkansson           Växjö OK 1                     43:10  8:53:08  1:17:54
  107    157 Ricard Jones             Halden Skiklubb 98             45:50  8:53:53  1:18:39
  108     83 Jani Harju               Pellon Ponsi 1                 51:08  8:54:44  1:19:30
  109    287 Tomas Johansson          Jönköpings OK 1                43:04  8:55:03  1:19:49
  110     98 Antti Lepola             Rastivarsat 1                  40:08  8:56:55  1:21:41
  111    243 Magnus Ihreskog          Gotlands Bro/Visborg 1         45:44  8:58:02  1:22:48
  112    107 Vidar Sjögren            Tjällmo-Godegård 1             38:18  8:58:53  1:23:39
  113    175 Fabian Wennerberg        OK Klyftamo 1                  47:34  8:59:25  1:24:11
  114    160 Daniel Netz              Vänersborgs SK 2               40:28  9:01:51  1:26:37
  115    165 Olav Martin Indgaard     Frol IL 1                      52:04  9:02:51  1:27:37
  116    158 Lars Harkman             Malungs OK 2                   43:27  9:03:50  1:28:36
  117    106 Ville Saikko             Lappeen Riento 1               36:55  9:04:11  1:28:57
  118    272 Christoffer Andersén     IK Gandvik 1                   41:02  9:04:19  1:29:05
  119    104 Lars Norrby              Hestra IF 1                    40:17  9:04:23  1:29:09
  120    109 Petter Ranefall          IF Thor 1                      42:26  9:04:48  1:29:34
  120    347 Josefin Nordström        OK Triangeln 1                 41:30  9:04:48  1:29:34
  122     95 Lars Mattsson            OK Kåre 1                      42:32  9:05:53  1:30:39
  123    248 Mikko Ääri               Maarian Mahti 1                41:48  9:07:38  1:32:24
  124    113 Tobias Borger            Kalmar OK 1                    44:17  9:07:52  1:32:38
  125     94 Jyri Ylikoski            Tampereen Pyrintö 2            43:43  9:09:22  1:34:08
  126     93 Jani Weckman             Vehkalahden Veikot 2         1:01:28  9:09:56  1:34:42
  127     92 Arttu Pulli              Kokkolan Suunnist. 1           42:18  9:10:08  1:34:54
  128    137 Mattias Norden           IFK Lidingö SOK 3              43:44  9:10:35  1:35:21
  129     76 Tommy Fröjd              Sundsvalls OK 1                44:47  9:11:39  1:36:25
  130    235 Christian Kollberg       Järla IF OK 2                  37:36  9:11:53  1:36:39
  131    207 Pauli Kukkola            Siilin Rasti 1                 43:35  9:12:14  1:37:00
  132    333 Mikko Peltonen           Veikon Pamaus 1                38:01  9:14:25  1:39:11
  133    124 Vilppu Karjalainen       Paimion Rasti 2                44:20  9:15:14  1:40:00
  134    304 Jörgen Johnsson          OK Tor 1                       42:58  9:16:45  1:41:31
  135    192 Janne Aumo               LYNX 2                         42:56  9:16:51  1:41:37
  136     50 Andreas Bergmann         FarumTisvilde SpringCup 2      42:31  9:18:48  1:43:34
  137    102 Jukka Sappinen           Valkeakosken Haka 1            43:15  9:18:50  1:43:36
  138    262 Magnus Oliversen         Trøsken/Sarpsborg 1            44:50  9:18:58  1:43:44
  139    129 Martin Palm              IFK Moras OK 2                 38:32  9:20:41  1:45:27
  140    133 Ulf Magnusson            Leksands OK 2                  38:26  9:21:02  1:45:48
  141    148 Anna Persson             FK Göingarna 1                 39:40  9:21:13  1:45:59
  142    151 Bjarne Refslund          OK Pan Århus 2                 38:57  9:21:36  1:46:22
  143    146 Claes Setthagen          OK Tranan 1                    46:37  9:22:02  1:46:48
  144    186 Kristoffer Wester        Skogslöparna 1                 43:19  9:23:44  1:48:30
  145     54 Tony Björk               Pargas IF 1                    49:22  9:24:53  1:49:39
  146    118 Bartosz Kaszuba          Polish Junior Team 1           48:08  9:24:58  1:49:44
  147     55 Per Andreasson           OK Skogsfalken 1               38:08  9:25:57  1:50:43
  148    222 Gustav Blomgren          Hagaby GoIF 2                  41:38  9:26:23  1:51:09
  149    344 Per Sjöberg              OK Hammaren 1                  43:40  9:27:35  1:52:21
  150    225 Jesper Wikman            IF Brahe/Malax IF 1            46:59  9:27:41  1:52:27
  151    197 Jonas Persson            Rehns BK/Alfta-Ösa 1           40:16  9:27:55  1:52:41
  152    190 Rasmus Luthander         Bromma-Vällingby 1             41:23  9:28:53  1:53:39
  153    185 Martin Hammarlund        Motala AIF-OL 1                43:54  9:28:58  1:53:44
  154    267 Ronnie Pettersson        Haninge SOK 1                  51:21  9:30:15  1:55:01
  155    285 Sten Svanberg            OK Södertörn 1                 43:04  9:30:35  1:55:21
  156    116 Jan Asketun              OK Roxen 1                     43:12  9:31:07  1:55:53
  157    338 Roar Bye                 Modum 1                        48:22  9:34:20  1:59:06
  158    209 Håkon Teigen Røed        NTNUI 3                        42:37  9:34:36  1:59:22
  159    128 Jussi Partanen           Hyvinkään Rasti 1              43:15  9:36:07  2:00:53
  160    296 Jörgen Karlsson          Attunda OK 1                   46:15  9:37:44  2:02:30
  161    283 Andreas Oxenstierna      Skåneslättens OL 1             50:52  9:38:26  2:03:12
  162    191 Tobias Toresson          Södertälje-Nykvarn 3           43:42  9:40:10  2:04:56
  163    300 Jalle Josefsson          Lunds OK 1                     48:26  9:41:02  2:05:48
  164    318 Mattias Pauli            Istrums SK 1                   42:48  9:41:23  2:06:09
  165    230 Tim Sundbüe              Strängnäs-Malmby 1             38:16  9:41:34  2:06:20
  166    228 Niklas Wansölin          OK Ravinen 2                   38:09  9:41:55  2:06:41
  167    110 Torstein Hole            Nydalens Skiklub 2             42:50  9:41:57  2:06:43
  168    147 Per Gustavsson           Hjärnarps GH OL 1              47:21  9:43:34  2:08:20
  169     99 Mikael Andersson         OK Skogshjortarna 1            50:04  9:43:46  2:08:32
  170    125 Stefan Ring              OK Löftan 1                    38:34  9:45:04  2:09:50
  171    188 Johan Ericsson           Hammarby IF OF 1               48:16  9:46:21  2:11:07
  172    281 Niklas Johansson         OK Landehof 1                  46:18  9:46:39  2:11:25
  173    144 Niklas Hallebro          OK Klemmingen 1                47:03  9:48:19  2:13:05
  174    295 Anders Åberg             Tjällmo-Godegård 2             48:09  9:52:04  2:16:50
  175    275 Tomas Björk              Östersunds OK 1                43:35  9:52:48  2:17:34
  176    138 Per Henriksson           Eksjö SOK 1                    46:19  9:52:50  2:17:36
  177    159 Stig Larsson             Göteborg-Majorna 3             47:25  9:54:30  2:19:16
  178    254 Magnus Elwin             IFK Enskede 1                  41:41  9:54:37  2:19:23
  179    293 Anders Karlsson          Falkenbergs OK 1               41:42  9:54:57  2:19:43
  180    321 Adam Granstedt           IK Hakarpspojkarna 3           49:09  9:55:01  2:19:47
  181    269 Patrik Andersson         Stora Tuna OK 3                43:38  9:56:41  2:21:27
  182    153 Lars Ohlin               Rånäs OK 1                     46:18  9:59:20  2:24:06
  183    126 Mikael Utter             Västerås SOK 2                 44:48  9:59:26  2:24:12
  184    238 Mårten Anterud           Väsby OK 1                     39:07 10:00:10  2:24:56
  185    261 Are Eriksen              OSI Orientering 1              46:08 10:00:28  2:25:14
  186    199 Kalle Larsson            Forsa OK 1                     47:51 10:00:41  2:25:27
  186    263 Emil Hägglund            OK Nolaskogsarna 1             44:03 10:00:41  2:25:27
  188    277 Sondre Frøshaug          Indre Östfold OK 1             52:58 10:00:52  2:25:38
  189    276 Daniel Wikström          OK Tyr 2                       51:13 10:02:31  2:27:17
  190    141 Stefan Karlsson          Hjobyg./Hagen/Tibro 1          54:24 10:02:34  2:27:20
  191    323 Jan Gatevold             Larvik/POL 1                   45:51 10:04:16  2:29:02
  192    291 Andreas Doverstav        IK Ymer/Bredared 1             51:32 10:04:33  2:29:19
  193    132 Mathias Johansson        KFUM Örebro OK 2               50:17 10:06:16  2:31:02
  194    152 Harald Jösensal          OK Älvsjö Örby 1               55:24 10:06:37  2:31:23
  195    240 David Hansson            Markbygdens OK 1               43:52 10:07:21  2:32:07
  196    306 Thomas Persson           OK Kontinent 1                 56:23 10:07:23  2:32:09
  197    201 Anders Boström           Tumba-Mälarhöjden 2            45:09 10:11:19  2:36:05
  198    178 Petter Skattum           Fossum IF 1                    47:13 10:11:31  2:36:17
  199    312 Jimmy Andersson          OK Kullingshof 1               46:25 10:12:25  2:37:11
  200    208 Ole Underthun Johansen   IL Tyrving 2                   48:56 10:13:00  2:37:46
  201    136 Patrik Nilsson           Snättringe SK 1                50:33 10:14:02  2:38:48
  202    150 Juuso Tupitsa            Keravan Urheilijat 1         1:00:44 10:15:02  2:39:48
  203    145 Håkan Lindén             Uddevalla OK 1                 45:35 10:16:46  2:41:32
  204    183 Björn Arnesson           Ulricehamns OK 2               40:59 10:16:49  2:41:35
  205    337 Lars Liahagen            Konnerud I.L. 1                56:52 10:17:34  2:42:20
  206    140 Mats Birkestål           Köping-Kolsva OK 1             46:18 10:17:51  2:42:37
  207    220 Urban Ljungberg          OK Djerf 1                     42:27 10:17:57  2:42:43
  208    302 Johan Korsman            Umeå/Robertsf./Högåker 1       55:54 10:18:04  2:42:50
  209    173 Kenth Berggren           Tullinge SK 3                  46:22 10:18:35  2:43:21
  210    258 Andreas Åbacka           OK Botnia 1                    43:45 10:18:51  2:43:37
  211    332 Erik Karlsson            Målilla/Björkfors/Hultsfred    44:15 10:20:16  2:45:02
  212    260 Johannes Haglund         Leksands OK 3                  41:30 10:20:35  2:45:21
  213    278 Jan Johansson            OK Hällen 2                    58:09 10:20:59  2:45:45
  214    236 Peter Dahlberg           Järla IF OK 3                  41:25 10:21:22  2:46:08
  215    244 Nisse Aronsson           OK Tisaren 3                   44:15 10:22:08  2:46:54
  216    342 Karl Olanders            Linköpings OK 3                52:22 10:22:53  2:47:39
  217    221 Matti Olli               Hauhon Sisu 1                  51:05 10:22:59  2:47:45
  218    324 Ernst Fristad Nilsen     Lillehammer OK 1               49:02 10:23:02  2:47:48
  219    232 Dan Eriksson             Västerbergslagen 1           1:01:10 10:24:43  2:49:29
  220    326 Jakob Eriksson           Gävle OK 2                     40:41 10:24:57  2:49:43
  221    253 Tuomas Mikkola           Rastikarhut 1                  52:31 10:25:39  2:50:25
  222    280 Halvor Steinsholt        Ås-UMB Orientering 2           46:56 10:26:15  2:51:01
  223    319 Lars Nilsson             OK Skogsstjärnan 1             48:45 10:27:38  2:52:24
  224    314 Johan Hofstedt           Vallentuna-Össeby 1            49:45 10:28:41  2:53:27
  225    259 Jakob Lindeborg          Täby Ok 2                      50:01 10:30:02  2:54:48
  226    268 Jari Pöyhönen            IFK Lidingö SOK 4              46:44 10:31:53  2:56:39
  227    163 Peter Gagarin            Cambridge Sports 1             48:41 10:32:39  2:57:25
  228    193 Martine Langberg         BSI Orientering 1            1:03:56 10:32:50  2:57:36
  229    139 Misa Kekkinen            Pihkaniskat 1                  54:33 10:38:17  3:03:03
  230    330 Vidar Benjaminsen        Bækkelaget SK 2                42:30 10:39:56  3:04:42
  231    194 Henrik Persson           Sundbybergs IK 1               49:45 10:40:00  3:04:46
  231    328 Adam Georgsson           IK Trenne/OK Nackhe 1          44:06 10:40:00  3:04:46
  233    271 Daniel Pettersson        Ankarsrum/Gamleby/Västervik    46:51 10:40:53  3:05:39
  234    162 Mattias Käck             SOL Tranås 1                   54:10 10:41:31  3:06:17
  235    252 Frej Fernström           OK Österåker 1                 49:06 10:41:45  3:06:31
  236    237 Sandra Andersson         IFK Göteborg 3                 52:43 10:42:22  3:07:08
  237    334 Adam Fredén              Falköpings AIK OK 1            53:08 10:42:39  3:07:25
  238    189 Gunnar Wigge             Säterbygdens OK 1              52:11 10:44:28  3:09:14
  239    331 Urpo Kallunki            Ylivieskan Kuula 1             46:56 10:45:05  3:09:51
  240    250 Sten Åhlin               OK Måsen 1                     42:38 10:48:03  3:12:49
  241    117 Leif Strandberg          Gustavsbergs OK 1              49:19 10:48:45  3:13:31
  242    182 Pigarev Konstantin       Kuzmolovo 110% 1               50:08 10:51:51  3:16:37
  243    292 Nicklas Andersson        OK Orinto 1                    53:55 10:52:07  3:16:53
  244    166 Andreas Johannesson      Västerås SOK 3                 50:50 10:52:33  3:17:19
  245    317 Lars Fjeldstad           Ringerike o-lag 1              50:38 10:52:55  3:17:41
  246    297 Håkan Redtzer            Attunda OK 2                   55:59 10:53:53  3:18:39
  247    257 Marcus Stråhle           Söderhamns OK 1                50:05 10:53:55  3:18:41
  248    223 Lars Christoffer Olsen   Oppsal Orientering 1           56:03 10:54:17  3:19:03
  249    154 Eric Nyberg              OK Denseln 3                 1:06:43 10:55:59  3:20:45
  250    142 Jimmy Askesten           Nyköpings OK 2                 50:19 10:59:33  3:24:19
  251    322 Rebecka Siebers          IK Hakarpspojkarna 4           47:11 10:59:44  3:24:30
  252    229 Jesper Eriksson          OK Ravinen 3                   43:11 11:01:15  3:26:01
  253    100 Björn Lundgren           Kils OK/Västvärmland 1         52:48 11:04:05  3:28:51
  254    343 Taivo Daub               Jüriöö 1                       47:14 11:04:34  3:29:20
  255    249 Stefan Melander          Sundsvalls OK 2                45:58 11:05:55  3:30:41
  256    255 Viktor Bäck              Ok Raseborg 1                  49:22 11:06:07  3:30:53
  257    245 Emil Edebo               Härnösands OK 1                50:31 11:08:20  3:33:06
  258    119 Erik Nilsson             Stigmännen Karlshamn 1         59:45 11:08:32  3:33:18
  259    227 Timo Varila              Turun Metsänkävijät 3          53:47 11:08:49  3:33:35
  260    274 Lars Olsson              FK Boken 1                   1:02:31 11:10:34  3:35:20
  261    273 Andreas Brag-Jonsson     IK Gandvik 2                   57:30 11:14:51  3:39:37
  262    315 Erik Woodward            OK Moss 1                    1:03:50 11:21:43  3:46:29
  263    270 Elias Melin              Hedemora/Avesta/Säterbygden    47:37 11:22:02  3:46:48
  264    284 Pertti Välimäki          Tio rättens män 1              53:00 11:22:10  3:46:56
  265    298 Sami Finnilä             Vetelin Urheilijat 1           47:58 11:22:34  3:47:20
  266    161 Robert Hellgren          Norbergs OK 2                  47:09 11:23:39  3:48:25
  267    288 Erik Pettersson          Jönköpings OK 2              1:07:04 11:32:30  3:57:16
  268    217 Antti Koivuniemi         MS Parma 3                     56:10 11:35:27  4:00:13
  269    316 Robert Pettersson        IF Thor 2                      57:45 11:35:55  4:00:41
  270    335 Lennart Hålsjö           OK Alehof 2                    49:21 11:36:48  4:01:34
  271    290 Marcus Westberg          OK Älgen 1                     46:46 11:38:10  4:02:56
  272    204 Rune Kittelsen           Kristiansand OK 3              47:42 11:38:28  4:03:14
  273    282 Pasi Lehtimäki           Reilut Miehet Havumetsien 1    47:07 11:40:20  4:05:06
  274    224 Olof Torrång             OK Grip 1                      51:28 11:43:12  4:07:58
  275    206 Morgan Karlsson          NAIS OK 1                      46:20 11:47:10  4:11:56
  276    155 Sindre Lindhaugen        Halden Skiklubb 3              49:19 11:54:03  4:18:49
  277    233 Torsten Gustavsson       Katrineholms OK 1              54:05 12:01:52  4:26:38
  278    327 Martin Svärd             OK Tylöskog 1                1:00:43 12:02:14  4:27:00
  279    279 Erik Köllerström         Fjärås AIK/IF Rigor 1        1:04:13 12:10:33  4:35:19
  280    196  N.N.                    Korven Honka 1                 50:21 12:12:44  4:37:30
  281    176 Göran Eklund             Trosabygdens OK 1              59:58 12:14:54  4:39:40
  282    234 Erkki Tuomi              Skogspojkarnas OK 1          1:10:30 12:16:44  4:41:30
  283    211 Vegard Kjøsnes           NTNUI 5                      1:08:01 12:18:00  4:42:46
  284    246 Iisakki Anttila          Jalasjärven Jalas 1          1:22:42 12:20:41  4:45:27
  285    170 Pauline Sinclair         Jesus Orienteering 1         1:07:56 12:21:53  4:46:39
  286    210 Trond Veastad            NTNUI 4                        54:57 12:23:18  4:48:04
  287    195 Anders Bengtsson         Sundbybergs IK 2               46:25 12:27:46  4:52:32
  288    303 Jonna Andersson          Boxholm-Mjölby OL 1            59:00 12:28:43  4:53:29
  289    226 Christian Heine          K3 IF 1                        52:38 12:38:41  5:03:27
  290    218 Jussi Heikkinen          Turun NMKY 1                 1:01:01 12:50:00  5:14:46
  291    301 Rickard Swedenborg       Lunds OK 2                   1:08:50 12:54:12  5:18:58
  292    308 Mattias Henriksson       Centrum OK 1                 1:29:39 13:09:25  5:34:11
  293    216 Stian Grann              NTNUI 10                       42:20 13:12:05  5:36:51
  294    345 Stefan Gustafsson        Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar    44:20 13:14:05  5:38:51
  295    219 Torbjørn Barikmo         Kongsberg O-lag 2              44:38 13:14:23  5:39:09
  296    187 Gunnar Sjölund           Skogslöparna 2                 45:05 13:14:50  5:39:36
  297    174 Per Olaf Klemsdal        Sarpsborg OL 1                 50:28 13:20:13  5:44:59
  298    294 Karin Åhlén              Falkenbergs OK 2               54:32 13:24:17  5:49:03
  299    172 Halgeir Brenden          Østmarka OK 3                  59:19 13:29:04  5:53:50
  300    265 Benny Johansson          OK Reftele 1                 1:30:13 13:59:58  6:24:44

---  Ej godkända lag ---

         169 David Larson             Järfälla OK 2                    Dsq      Dsq
         231 Jesper Liderud           Lidköpings VSK 1                 Dsq      Dsq
         239 Viljanen Darling         LiTHe Vilse 1                    Dsq      Dsq
         251 Johan Wihlborg           OK Vilse - 87 1                  Dsq      Dsq
         264 Staffan Asplund          Kungälv/Stenungs./Sjövalla       Dsq      Dsq
         289 Olle Carlsson            Söders SOL-Tyresö 2              Dsq      Dsq
           3 Antti Harju              Kalevan Rasti 1                31:12      Dsq
          22 David Shepherd           Göteborg-Majorna 1             32:27      Dsq
         167 Mikko Truhponen          Saarijärven Pullistus 1        41:32      Dsq
         256 Jonas Falck Weber        FarumTisvilde SpringCup 3    1:19:28      Dsq
         286 Gustaf Onsbring Gustafs  Eskilstuna OL 1              1:03:24      Dsq
         114 Thomas Ruud              Ås-UMB Orientering 1           40:21      Dsq
         143 Mikko Leminen            Ylistaron Kilpa-Veljet 1       43:37      Dsq
         305 Jörgen Batz              Skarpnäcks OL 1                45:15      Dsq
         134 Svein-Erik Søgård        Kongsberg O-lag 1              36:52      Dsq
         135 Erik Bernérus            Sävedalens AIK 2               45:21      Dsq
         205 Asko Nykänen             Mäntsälän Urheilijat 1         46:43      Dsq
         213 Harald Lian Muri         NTNUI 7                        44:39      Dsq
         241 Claes Ek                 Soik Hellas 2                  44:27      Dsq
         164 Aki Niemi                Hyvinkään Rasti 2              58:33      Dsq
         180 J Rasmussen              Hærens Officersskole 2       1:51:08      Dsq
         247 Jesper Ackelman          OK Enen/Tierps SOK 1           52:20      Dsq
         266 Eric Roselius            Akilles OK 1                   52:45      Dsq
         309 Ove Eriksson             OK Roslagen 2                  44:59      Dsq
         149 Antti Virkki             Hämeenlinnan Suunnist. 2       46:24      Dsq
         198 Patrik Johansson         Helsingborgs SOK 1             40:42      Dsq
         202 Harald Nordlund          Tumba-Mälarhöjden 3            52:01      Dsq
         313 Joel Fransson            Ärla IF 2                      56:27      Dsq
          68 Jonas Haraldsson         IFK Lidingö SOK 2            Started      Dsq
         177 Oskar Backlund           Dalaportens OL 2               44:11      Dsq
         215  N.N.                    NTNUI 9                      1:00:04      Dsq
         325 Erik Bylund              Svaide Roma SOK 1              50:05      Dsq
         339 Veikko Matikainen        Iitin Pyrintö 1                49:15      Dsq
          36 Steve Craig              OK Ravinen 1                     Dns      Dsq
         115 Samuel Straitbeck        Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Sondre Jørgensen         Østmarka OK 2                  55:17      Dsq
         184 Fredrik Henriksson       Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Espen Vinsand            OTO/Sandefjord 1               47:45      Dsq
         329 Anssi Vesanto            Espoon Suunta 1                40:18      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.