10MILA Online

Herrar/Men

>> Lagresultat / Team results
>> Winsplits Online

Str. 1 Str. 2 Str. 3 Str. 4 Str. 5 Str. 6 Str. 7 Str. 8 Str. 9 Str. 10
Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg Str./Leg
Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1 Radio 1
Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2 Radio 2
Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3 Radio 3
Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4 Radio 4     Radio 4
Radio 5 Radio 5   Radio 5           Radio 5
      Radio 6           Radio 6
                   
Herrar (343/347) efter sträcka 9 (2008-04-27 13:37:42)

    1      1 Mattias Karlsson         Halden Skiklubb 1              29:10  8:04:43     0:00
    2     21 Damien Renard            Kristiansand OK 1              29:32  8:04:46     0:03
    3      4 Anders Skarholt          Södertälje-Nykvarn 1           29:18  8:04:49     0:06
    4      5 Ulf Troeng               OK Linné 1                     31:08  8:11:19     6:36
    5     28 Robert Wallsten          Leksands OK 1                  31:42  8:11:48     7:05
    6     12 Simonas Krepsta          IFK Moras OK 1                 29:35  8:13:26     8:43
    7     11 Graham Gristwood         IFK Lidingö SOK 1              30:38  8:14:15     9:32
    8     18 Michael Sörensen         OK PAN-Kristianstad 1          31:39  8:15:05    10:22
    9     25 Pentti Iso-Markku        Turun Metsänkävijät 1          34:31  8:15:10    10:27
   10      8 Jonne Lehto              Vehkalahden Veikot 1           29:33  8:16:05    11:22
   11      7 Matti Liukkonen          Rajamäen Rykmentti 1           32:28  8:16:20    11:37
   12      2 Juha Sorvisto            Vaajakosken Terä 1             32:38  8:19:10    14:27
   13     32 Michal Krajcik           OK Orion 1                     32:34  8:19:13    14:30
   14      6 Tuomo Mäkelä             Angelniemen Ankkuri 1          32:36  8:19:18    14:35
   15     17 Kiril Nikolov            Stora Tuna OK 1                32:53  8:21:09    16:26
   16     16 Pekka Itävvo             Tampereen Pyrintö 1            31:32  8:21:13    16:30
   17     80 Igor Gorbatenkov         Ikaalisten NV 1                32:38  8:22:12    17:29
   18      9 Tobias Wahlgren          IK Hakarpspojkarna 1           32:03  8:22:16    17:33
   19     19 Johan Lindberg           OK Denseln 1                   34:19  8:25:35    20:52
   20     29 Aapo Leskinen            LYNX 1                         34:10  8:25:56    21:13
   21     14 Kim Fagerudd             Paimion Rasti 1                30:55  8:26:35    21:52
   22     23 Håkan Eriksson           Malungs OK 1                   33:38  8:29:10    24:27
   23     20 Samuli Salmenoja         MS Parma 1                     33:33  8:29:21    24:38
   24     46 Martin Norling           Söders SOL-Tyresö 1            35:02  8:31:35    26:52
   25     10 Christian Nielsen        IFK Göteborg 1                 33:19  8:37:07    32:24
   26     58 Jonas Wallin             Vänersborgs SK 1               33:44  8:39:50    35:07
   27     13 Tor Brenna               Bækkelaget SK 1                36:10  8:40:05    35:22
   28     15 Heikki Toivio            DELTA 1                        33:39  8:41:28    36:45
   29     38 Christoffer Ekman        OK Hällen 1                    35:53  8:43:52    39:09
   30     37 Johannes Pohjala         Hiisirasti 1                   32:52  8:44:36    39:53
   31     31 Jakob Jansson            Järla IF OK 1                  32:14  8:44:46    40:03
   32     79 Sami Kääriäinen          Turun Metsänkävijät 2          36:36  8:45:40    40:57
   33     27 Edvard Smehlik           Rehns BK 1                     32:55  8:48:39    43:56
   34     24 Antti Iivari             Rasti-Kurikka 1                38:18  8:49:11    44:28
   35     35 Morten Fenger-Grøn       OK Pan Århus 1                 33:05  8:50:14    45:31
   36     56 Øystein Nesse            Nydalens Skiklub 1             37:37  8:50:30    45:47
   37     44 Victor Mansner           IF Sibbo-Vargarna 1            34:35  8:50:48    46:05
   38     33 Marcus Kvarndal          Ulricehamns OK 1               38:10  8:55:24    50:41
   39     39 Håkan Andersson          Västerås SOK 1                 37:35  8:55:34    50:51
   40    103 Christer Lilja           OK Denseln 2                   41:12  8:56:36    51:53
   41     67 Carl Waaler Kaas         NTNUI 1                        30:16  8:56:58    52:15
   42     64 Kleo Ketonen             OK Orient 1                    39:21  8:58:48    54:05
   43     51 Esa Viitanen             Turun Suunnistajat 1           38:09  8:58:59    54:16
   44     72 Øystein Ruud             Fredrikstads SK 1              37:35  8:59:01    54:18
   45     30 Daniel Attås             OK Tisaren 1                   33:46  8:59:21    54:38
   46     65 Olof Dahlgren            Hagaby GoIF 1                  37:31  8:59:25    54:42
   47     87 Brent Godman             Gävle OK 1                     37:18  8:59:35    54:52
   48     82 Patrik Eklund            KFUM Örebro OK 1               34:57  9:01:09    56:26
   49    340 Erik Martinsson          Linköpings OK 1                36:58  9:01:18    56:35
   50     85 Andreas Olofsson         Tullinge SK 1                  35:30  9:01:23    56:40
   51     59 Yury Tambasov            Sävedalens AIK 1               34:23  9:02:57    58:14
   52     42 Rasmus Nielsen           FarumTisvilde SpringCup 1      37:52  9:03:41    58:58
   53     61 Kristofer Sidenvall      IFK Umeå 1                     36:49  9:03:48    59:05
   54     63 Karlis Dislers           IK Hakarpspojkarna 2           34:37  9:03:50    59:07
   55     52 Olli Viljakainen         Anttolan Urheilijat 1          41:44  9:03:59    59:16
   56     84 Pontus Gille             OK Roslagen 1                  39:28  9:04:05    59:22
   57     26 Juha Luoma               Lapuan Virkiä 1                37:28  9:07:30  1:02:47
   58    101 Thomas Werme             Södertälje-Nykvarn 2           37:50  9:08:31  1:03:48
   59     48 Jussi Ernamo             Helsingin Suunnist. 1          40:53  9:08:44  1:04:01
   60    123 Jan Granstedt            Halden Skiklubb 2              36:22  9:09:16  1:04:33
   61     34 Thomas Gustafsson        Norbergs OK 1                  35:17  9:10:55  1:06:12
   62     40 Mattias Nilsson          OK Linné 2                     35:38  9:11:07  1:06:24
   63     86 Geir Hoff                IL Tyrving 1                   40:16  9:11:32  1:06:49
   64     81 Oskar Sjöberg            Täby Ok 1                      33:26  9:13:29  1:08:46
   65     66 Jesse Martelius          MS Parma 2                     33:29  9:13:32  1:08:49
   66    203 Anders Birkenes          Kristiansand OK 2              33:36  9:13:40  1:08:57
   67    130 Jostein Kvakland         Wing OK 1                      33:44  9:13:47  1:09:04
   68     43 Ville Maksimainen        Kalevan Rasti 2                39:07  9:14:38  1:09:55
   69     60 Espen Jacobsen           IFK Göteborg 2                 34:44  9:14:57  1:10:14
   70    120 Anders Johansson         OK Alehof 1                    43:55  9:16:35  1:11:52
   71    105 Max Ryabkin              Soik Hellas 1                  37:27  9:17:15  1:12:32
   72     70 Johannes Svensson        OK Tyr 1                       38:21  9:18:24  1:13:41
   73     78 Henning Hall             Nyköpings OK 1                 41:51  9:18:30  1:13:47
   74    108 Alexey Zobov             OK PAN-Kristianstad 2          32:54  9:18:52  1:14:09
   75     47 Martti Siikaluoma        Kangasala SK 1                 40:42  9:19:01  1:14:18
   76     53 Ville Luoma              DELTA 2                        37:57  9:19:22  1:14:39
   77     45 Simo Lindgren            Jämsän Retki-Veikot 1          35:44  9:20:26  1:15:43
   77    307 Christian Grønvold       Lillomarka O-lag 1             40:08  9:20:26  1:15:43
   79    310 Tom Olavsson             OK Orion 2                     39:15  9:20:42  1:15:59
   80    121 Bo Fransson              OK Rodhen 1                    42:44  9:21:42  1:16:59
   81    168 Jakob Andersson          Bredaryds SOK 1                42:12  9:24:23  1:19:40
   82     69 Marko Heiskanen          Rajamäen Rykmentti 2           40:06  9:24:38  1:19:55
   83     41 Bengt Johansson          FK Friskus-Varberg 1           43:29  9:24:50  1:20:07
   84     49 Jussi-Pekka Kauppi       Hämeenlinnan Suunnist. 1       36:26  9:24:57  1:20:14
   85     77 Stein Arne Alnæs         Raumar O-lag 1                 36:22  9:25:07  1:20:24
   86     97 Egil Edvardsen           Göteborg-Majorna 2             39:01  9:25:09  1:20:26
   87    299 Erik Engvall             OK Kolmården 1                 36:07  9:25:15  1:20:32
   88    341 Erik Backetman           Linköpings OK 2                36:29  9:25:18  1:20:35
   89     91 Otto Sund                IF Femman 1                    36:07  9:25:26  1:20:43
   90     71 Atte Seppänen            Joutsenon Kullervo 1           37:07  9:25:36  1:20:53
   91    127 Marius Öie               Løten o-lag 1                  43:09  9:25:39  1:20:56
   92    181 Jani Heikkinen           Vaajakosken Terä 2             42:03  9:25:56  1:21:13
   93     74 Jonas Lång               Stora Tuna OK 2                41:02  9:26:24  1:21:41
   94     57 Håkan Olofsson-Bierfeld  Ärla IF 1                      43:14  9:26:26  1:21:43
   95    112 David Runemalm           Nybro OK 1                     41:23  9:26:53  1:22:10
   96    111 Markus Fredlund          Tullinge SK 2                  36:39  9:26:55  1:22:12
   97     73 Oskar Nordmark           Järfälla OK 1                  37:33  9:27:05  1:22:22
   97     88 Lars Strid               Tumba-Mälarhöjden 1            41:22  9:27:05  1:22:22
   99     89 Anders Holm              OK Tisaren 2                   38:14  9:27:42  1:22:59
  100    122 Arne Hägg                Arboga OK 1                    41:43  9:28:18  1:23:35
  101     90 Vegard Brun Saga         NTNUI 2                        37:50  9:29:52  1:25:09
  102    200 Magnus Eliasson          Domnarvet/Kvarnsv. 1           41:27  9:30:11  1:25:28
  103     62 Ingemar Ericsson         Ronneby OK 1                   38:29  9:30:17  1:25:34
  104     83 Jari Sipilä              Pellon Ponsi 1                 38:04  9:32:48  1:28:05
  105    287 Klas Friborg             Jönköpings OK 1                42:46  9:37:49  1:33:06
  106     96 Johan Silvermark         Dalaportens OL 1               49:26  9:41:30  1:36:47
  107    107 Kent Landoff             Tjällmo-Godegård 1             43:01  9:41:54  1:37:11
  108    158 Markus Hederskog         Malungs OK 2                   38:12  9:42:02  1:37:19
  109    157 Torgeir Snilsberg        Halden Skiklubb 98             48:23  9:42:16  1:37:33
  110    311 Anders Persson           Växjö OK 1                     49:20  9:42:28  1:37:45
  111     98 Arttu Munukka            Rastivarsat 1                  46:15  9:43:10  1:38:27
  112    243 Christoffer Nilsson      Gotlands Bro/Visborg 1         46:44  9:44:46  1:40:03
  113     95 Henrik Thomsson          OK Kåre 1                      39:48  9:45:41  1:40:58
  114     76 Tom Quale                Sundsvalls OK 1                34:58  9:46:37  1:41:54
  115    347 Lars Almqvist            OK Triangeln 1                 43:10  9:47:58  1:43:15
  116    109 Magnus Wallenborg        IF Thor 1                      43:25  9:48:13  1:43:30
  117    160 Tomas Johansson          Vänersborgs SK 2               46:57  9:48:48  1:44:05
  118    137 Anders Stjerndahl        IFK Lidingö SOK 3              38:25  9:49:00  1:44:17
  119    272 Magnus Sundmark          IK Gandvik 1                   44:47  9:49:06  1:44:23
  120    113 Mats Söderberg           Kalmar OK 1                    42:15  9:50:07  1:45:24
  121    102 Matti Takala             Valkeakosken Haka 1            32:34  9:51:24  1:46:41
  121    106 Tero Väisänen            Lappeen Riento 1               47:13  9:51:24  1:46:41
  123    175 Joacim Gustafsson        OK Klyftamo 1                  52:42  9:52:07  1:47:24
  124     93 Ville Töyrylä            Vehkalahden Veikot 2           42:56  9:52:52  1:48:09
  125    104 Carl-Johan Fredman       Hestra IF 1                    48:37  9:53:00  1:48:17
  126    235 Micke Refors             Järla IF OK 2                  43:59  9:55:52  1:51:09
  127    304 Eric Börjeskog           OK Tor 1                       39:15  9:56:00  1:51:17
  128     50 Casper Wilken            FarumTisvilde SpringCup 2      40:23  9:59:11  1:54:28
  129    192 Niklas Paganus           LYNX 2                         42:22  9:59:13  1:54:30
  130    248 Kari Silokangas          Maarian Mahti 1                51:51  9:59:29  1:54:46
  131    129 Peter Fredriksson        IFK Moras OK 2                 39:08  9:59:49  1:55:06
  132    148 Anders Selin             FK Göingarna 1                 38:54 10:00:07  1:55:24
  133    165 Magnhild Forseth         Frol IL 1                      57:19 10:00:10  1:55:27
  134    124 Henri Kalve              Paimion Rasti 2                45:00 10:00:14  1:55:31
  135    207 Pekka Torvinen           Siilin Rasti 1                 48:03 10:00:17  1:55:34
  136    133 Christoffer Westblad     Leksands OK 2                  39:23 10:00:25  1:55:42
  137     94 Keijo Viilo              Tampereen Pyrintö 2            52:34 10:01:56  1:57:13
  138    333 Juho Mäntylä             Veikon Pamaus 1                47:52 10:02:17  1:57:34
  139    262 Magne Nordli             Trøsken/Sarpsborg 1            43:31 10:02:29  1:57:46
  140    146 Martin Skoglund          OK Tranan 1                    40:52 10:02:54  1:58:11
  141     55 Ulf Jungstrand           OK Skogsfalken 1               37:45 10:03:42  1:58:59
  142    186 Anders Sundin            Skogslöparna 1                 40:42 10:04:26  1:59:43
  143     92 Antti Ojajärvi           Kokkolan Suunnist. 1           56:47 10:06:55  2:02:12
  144    197 Kjell Winblad            Rehns BK/Alfta-Ösa 1           40:48 10:08:43  2:04:00
  145    116 Mattias Zackrisson       OK Roxen 1                     39:42 10:10:49  2:06:06
  146    151 Martin Christensen       OK Pan Århus 2                 50:05 10:11:41  2:06:58
  147    222 Daniel Persson           Hagaby GoIF 2                  45:34 10:11:57  2:07:14
  148    118 Bartosz Kaszuba          Polish Junior Team 1           47:58 10:12:56  2:08:13
  149    267 Joel Ericsson            Haninge SOK 1                  44:21 10:14:36  2:09:53
  150    185 Daniel Hasselström       Motala AIF-OL 1                46:48 10:15:46  2:11:03
  151    128 Janne Karri              Hyvinkään Rasti 1              40:25 10:16:32  2:11:49
  152    285 Patrik Bliderfalk        OK Södertörn 1                 47:10 10:17:45  2:13:02
  153    190 Sven Hunhammar           Bromma-Vällingby 1             49:04 10:17:57  2:13:14
  154    225 Joakim Lindell           IF Brahe/Malax IF 1            50:52 10:18:33  2:13:50
  155    228 Henrik Sandström         OK Ravinen 2                   37:20 10:19:15  2:14:32
  156    209 Erik Lien Johnsen        NTNUI 3                        45:20 10:19:56  2:15:13
  157     54 Martin Norrgård          Pargas IF 1                    55:11 10:20:04  2:15:21
  158    344 Håkan Olsson             OK Hammaren 1                  53:17 10:20:52  2:16:09
  159    191 Niklas Wedin             Södertälje-Nykvarn 3           40:53 10:21:03  2:16:20
  160    338 Aleksej Aleksejonok      Modum 1                        48:18 10:22:38  2:17:55
  161    300 Lars Harrie              Lunds OK 1                     42:12 10:23:14  2:18:31
  162     99 Markus Krona             OK Skogshjortarna 1            40:09 10:23:55  2:19:12
  163    147 Jan Ackesjö              Hjärnarps GH OL 1              40:37 10:24:11  2:19:28
  164    230 Christoffer Ramström     Strängnäs-Malmby 1             45:22 10:26:56  2:22:13
  165    296 Lars Gerhardsson         Attunda OK 1                   50:22 10:28:06  2:23:23
  166    188 Tobias Spång             Hammarby IF OF 1               43:47 10:30:08  2:25:25
  167    318 Jonas Sundberg           Istrums SK 1                   48:59 10:30:22  2:25:39
  168    281 Johan Carlström          OK Landehof 1                  44:01 10:30:40  2:25:57
  169    110 Håkon Hultgren           Nydalens Skiklub 2             49:05 10:31:02  2:26:19
  170    125 Björn Johannesson        OK Löftan 1                    46:01 10:31:05  2:26:22
  171    144 Stefan Carlsson          OK Klemmingen 1                45:01 10:33:20  2:28:37
  172    293 Jesper Nelsén            Falkenbergs OK 1               42:35 10:37:32  2:32:49
  173    295 Martin Carlsson          Tjällmo-Godegård 2             46:17 10:38:21  2:33:38
  174    159 Måns Östman              Göteborg-Majorna 3             43:59 10:38:29  2:33:46
  175    321 Göran Carnander          IK Hakarpspojkarna 3           43:40 10:38:41  2:33:58
  176    126 Daniel Johannesson       Västerås SOK 2                 39:39 10:39:05  2:34:22
  177    138 Anders Reimertz          Eksjö SOK 1                    47:21 10:40:11  2:35:28
  178    275 Lennart Hamberg          Östersunds OK 1                47:27 10:40:15  2:35:32
  179    153 Roger Andersson          Rånäs OK 1                     41:01 10:40:21  2:35:38
  180    238 Hans Enström             Väsby OK 1                     44:29 10:44:39  2:39:56
  181    277 Stian Overskeid          Indre Östfold OK 1             46:48 10:47:40  2:42:57
  182    141 Fredrik Schmiterlöw      Hjobyg./Hagen/Tibro 1          47:51 10:50:25  2:45:42
  183    261 Magne Vollen             OSI Orientering 1              50:26 10:50:54  2:46:11
  184    306 Victor Jensen            OK Kontinent 1                 45:10 10:52:33  2:47:50
  185    132 Johan Ericsson           KFUM Örebro OK 2               46:19 10:52:35  2:47:52
  186    276 David Erikson            OK Tyr 2                       50:48 10:53:19  2:48:36
  187    291 Linda Gustavsson         IK Ymer/Bredared 1             49:07 10:53:40  2:48:57
  188    240 Jonas Karlsson           Markbygdens OK 1               46:22 10:53:43  2:49:00
  189    208 Frode Konst              IL Tyrving 2                   40:49 10:53:49  2:49:06
  190    201 Anders Karlsson          Tumba-Mälarhöjden 2            42:31 10:53:50  2:49:07
  191    152 Anders Mattsson          OK Älvsjö Örby 1               47:38 10:54:15  2:49:32
  192    178 Jan Arild Johnsen        Fossum IF 1                    43:26 10:54:57  2:50:14
  193    323 Harald Kvisli            Larvik/POL 1                   53:30 10:57:46  2:53:03
  194    173 Mats Fryxell             Tullinge SK 3                  40:01 10:58:36  2:53:53
  195    140 Johan Englöf             Köping-Kolsva OK 1             41:07 10:58:58  2:54:15
  196    220 Mats Welander            OK Djerf 1                     41:57 10:59:54  2:55:11
  197    145 David Nilsson            Uddevalla OK 1                 45:18 11:02:04  2:57:21
  198    258 Joel Sågfors             OK Botnia 1                    45:35 11:04:26  2:59:43
  199    278 Martin Hultman           OK Hällen 2                    43:32 11:04:31  2:59:48
  200    183 Christer Mannfolk        Ulricehamns OK 2               47:51 11:04:40  2:59:57
  201    260 Svante Allmungs          Leksands OK 3                  44:57 11:05:32  3:00:49
  202    312 Joakim Ljunglide         OK Kullingshof 1               53:08 11:05:33  3:00:50
  203    136 Björn Salomonsson        Snättringe SK 1                52:09 11:06:11  3:01:28
  204    283 Jakob Segerslätt         Skåneslättens OL 1           1:27:52 11:06:18  3:01:35
  205    342 Jerk Rönnols             Linköpings OK 3                43:36 11:06:29  3:01:46
  206    150 Anton Rusainen           Keravan Urheilijat 1           52:01 11:07:03  3:02:20
  207    199 Lars Rask                Forsa OK 1                   1:07:16 11:07:57  3:03:14
  208    221 Jukka Pohjola            Hauhon Sisu 1                  45:04 11:08:03  3:03:20
  209    332 Johan Billing            Målilla/Björkfors/Hultsfred    49:44 11:10:00  3:05:17
  210    319 Anders Nilsson           OK Skogsstjärnan 1             42:49 11:10:27  3:05:44
  211    280 Arve Opheim              Ås-UMB Orientering 2           45:56 11:12:11  3:07:28
  212    244 Johan Larsson            OK Tisaren 3                   50:38 11:12:46  3:08:03
  213    326 Daniel Knutsen           Gävle OK 2                     49:36 11:14:33  3:09:50
  214    253 Riku Koivusalo           Rastikarhut 1                  50:18 11:15:57  3:11:14
  215    337 Andreas Bendiktsen       Konnerud I.L. 1                58:36 11:16:10  3:11:27
  216    263 Markus Westerlind        OK Nolaskogsarna 1           1:17:04 11:17:45  3:13:02
  217    314 Christer Arksand         Vallentuna-Össeby 1            49:06 11:17:47  3:13:04
  218    259 Anders Nilsson           Täby Ok 2                      48:03 11:18:05  3:13:22
  219    302 Håkan Eriksson           Umeå/Robertsf./Högåker 1     1:00:04 11:18:08  3:13:25
  220    268 Arvid Eriksson           IFK Lidingö SOK 4              48:35 11:20:28  3:15:45
  221    232 Emil Brynfors            Västerbergslagen 1             56:35 11:21:18  3:16:35
  222    324 Dag Veastad              Lillehammer OK 1             1:00:03 11:23:05  3:18:22
  223    139 Teemu Lindfors           Pihkaniskat 1                  45:23 11:23:40  3:18:57
  224    252 Elias Johansson          OK Österåker 1                 42:44 11:24:29  3:19:46
  225    328 Per Skyggeson            IK Trenne/OK Nackhe 1          47:13 11:27:13  3:22:30
  226    193 Stian Almeland Kreken    BSI Orientering 1              54:25 11:27:15  3:22:32
  227    250 Peter Rasmussen          OK Måsen 1                     39:25 11:27:28  3:22:45
  228    271 Karl-Fredrik Olsson      Ankarsrum/Gamleby/Västervik    47:26 11:28:19  3:23:36
  229    330 Arne Torgersen           Bækkelaget SK 2                48:39 11:28:35  3:23:52
  230    334 Jonas Niklasson          Falköpings AIK OK 1            46:09 11:28:48  3:24:05
  231    194 Torbjörn Olsson          Sundbybergs IK 1               50:24 11:30:24  3:25:41
  232    237 Stefan Gustavsson        IFK Göteborg 3                 48:14 11:30:36  3:25:53
  233    163 Ken Walker, Sr.          Cambridge Sports 1             58:27 11:31:06  3:26:23
  234    117 Per Öhlund               Gustavsbergs OK 1              44:52 11:33:37  3:28:54
  235    322 Martina Karlsson         IK Hakarpspojkarna 4           42:43 11:42:27  3:37:44
  236    189 Per Sandberg             Säterbygdens OK 1              58:42 11:43:10  3:38:27
  237    166 Fredrik Urby             Västerås SOK 3                 50:54 11:43:27  3:38:44
  238    229 Emil Kretz               OK Ravinen 3                   43:18 11:44:33  3:39:50
  239    162 Emil Lindström           SOL Tranås 1                 1:03:20 11:44:51  3:40:08
  240    297 Göran Frisk              Attunda OK 2                   51:28 11:45:21  3:40:38
  241    182 Golubev Maxim            Kuzmolovo 110% 1               58:21 11:50:12  3:45:29
  242    257 Daniel Ekengren          Söderhamns OK 1                57:49 11:51:44  3:47:01
  243    154 Elias Andersson          OK Denseln 3                   56:14 11:52:13  3:47:30
  244    317 Morten Hoffmann          Ringerike o-lag 1              59:34 11:52:29  3:47:46
  245    100 Jonas Uller              Kils OK/Västvärmland 1         49:15 11:53:20  3:48:37
  246    249 Tomas Johnsson           Sundsvalls OK 2                48:32 11:54:27  3:49:44
  247    343 Raul Hindov              Jüriöö 1                       50:32 11:55:06  3:50:23
  248    331 Teemu Raudaskoski        Ylivieskan Kuula 1           1:16:51 12:01:56  3:57:13
  249    227 Antti Karhunen           Turun Metsänkävijät 3          53:49 12:02:38  3:57:55
  250    255 Janne Nyberg             Ok Raseborg 1                  59:51 12:05:58  4:01:15
  251    119 Alexander Lindblom       Stigmännen Karlshamn 1         59:30 12:08:02  4:03:19
  252    245 Johan Wickenberg         Härnösands OK 1              1:02:57 12:11:17  4:06:34
  253    274 Leif-Åke Andersson       FK Boken 1                   1:01:01 12:11:35  4:06:52
  254    217 Mikko Määttä             MS Parma 3                     37:03 12:12:30  4:07:47
  255    292 Jackob Lund              OK Orinto 1                  1:20:26 12:12:33  4:07:50
  256    273 Niklas Brag-Jonsson      IK Gandvik 2                   59:19 12:14:10  4:09:27
  257    161 Lasse Nordström          Norbergs OK 2                  50:46 12:14:25  4:09:42
  258    223 Gudmund Toverud Høglund  Oppsal Orientering 1         1:21:42 12:15:59  4:11:16
  259    288 Per Anders Görebrant     Jönköpings OK 2                44:57 12:17:27  4:12:44
  260    270 Kristoffer Markfjärd     Hedemora/Avesta/Säterbygden  1:06:32 12:28:34  4:23:51
  261    298 Hannu Pöyhönen           Vetelin Urheilijat 1         1:07:46 12:30:20  4:25:37
  262    284 Jussi Ojala              Tio rättens män 1            1:14:21 12:36:31  4:31:48
  263    335 Johan Blick              OK Alehof 2                  1:01:47 12:38:35  4:33:52
  264    315 Vetle Paulsen            OK Moss 1                    1:17:44 12:39:27  4:34:44
  265    206 Lars-Åke Classon         NAIS OK 1                      57:53 12:45:03  4:40:20
  266    204 Jack Björnsen            Kristiansand OK 3            1:07:48 12:46:16  4:41:33
  267    233 Torgny Jepsson           Katrineholms OK 1              45:45 12:47:37  4:42:54
  268    224 Johan Karlsson           OK Grip 1                    1:05:39 12:48:51  4:44:08
  269    282 Hannu Nikkola            Reilut Miehet Havumetsien 1  1:09:19 12:49:39  4:44:56
  270    155 Gjermund Holm            Halden Skiklubb 3            1:00:12 12:54:15  4:49:32
  271    290 Henrik Dowsson           OK Älgen 1                   1:17:35 12:55:45  4:51:02
  272    327 Per-Ola Thuresson        OK Tylöskog 1                1:05:57 13:08:11  5:03:28
  273    234 Peter Ettling            Skogspojkarnas OK 1            43:22 13:13:07  5:08:24
  274    195 Lukas Funk               Sundbybergs IK 2               44:13 13:13:58  5:09:15
  275    216 Siri Ulvestad            NTNUI 10                       45:26 13:15:11  5:10:28
  276    218 Rainer Helkkula          Turun NMKY 1                   45:37 13:15:22  5:10:39
  277    246 Valtteri Anttila         Jalasjärven Jalas 1            55:49 13:16:30  5:11:47
  278    279 Sanna Eriksson           Fjärås AIK/IF Rigor 1          46:49 13:16:34  5:11:51
  279    210 Tore Aarhus Guldbrandse  NTNUI 4                        50:55 13:20:40  5:15:57
  280    170 Tim Smith                Jesus Orienteering 1           51:40 13:21:25  5:16:42
  281    294 Jonas Ledel              Falkenbergs OK 2               52:19 13:22:04  5:17:21
  282    303 Sven Norén               Boxholm-Mjölby OL 1            52:22 13:22:07  5:17:24
  283    172 Olav Kåsa                Østmarka OK 3                  52:30 13:22:15  5:17:32
  284    308 Anders Berg              Centrum OK 1                   53:28 13:23:13  5:18:30
  285    196  N.N.                    Korven Honka 1                 54:54 13:24:39  5:19:56
  286    174 Oddbjørn Krage           Sarpsborg OL 1                 55:25 13:25:10  5:20:27
  287    219 Terje Sæbø               Kongsberg O-lag 2              55:50 13:25:35  5:20:52
  288    265 Jörgen Magnusson         OK Reftele 1                   56:21 13:26:06  5:21:23
  289    345 Olof Hansson             Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnar    56:40 13:26:25  5:21:42
  290    176 Sebastian Runander       Trosabygdens OK 1              56:46 13:26:31  5:21:48
  291    187 Roland Karlsson          Skogslöparna 2                 56:51 13:26:36  5:21:53
  292    301 Peter Hedberg            Lunds OK 2                   1:09:05 13:38:50  5:34:07
  293    211 Knut Inge Engelbreth     NTNUI 5                      1:14:59 13:44:44  5:40:01
  294    226 Torbjörn Gillsparr       K3 IF 1                      1:31:20 14:01:05  5:56:22

---  Ej godkända lag ---

          75 Håkon Håversen           Østmarka OK 1                    Dsq      Dsq
         142 Lea Vercelotti           Nyköpings OK 2                   Dsq      Dsq
         236 Erik Brand Horst         Järla IF OK 3                    Dsq      Dsq
         254 Christopher Lindqvist    IFK Enskede 1                    Dsq      Dsq
         269 Klas Löfstedt            Stora Tuna OK 3                  Dsq      Dsq
         316 Pontus Lamberg           IF Thor 2                        Dsq      Dsq
         169 David Stridfeldt         Järfälla OK 2                  45:42      Dsq
         231 Karl-Mikael Svensson     Lidköpings VSK 1             1:17:58      Dsq
         239 Fantasy Darling          LiTHe Vilse 1                1:27:13      Dsq
         251 Henrik Svenningsson      OK Vilse - 87 1                44:14      Dsq
         264 Ulf Pettersson           Kungälv/Stenungs./Sjövalla     50:44      Dsq
         289 Magnus Glännefors        Söders SOL-Tyresö 2            36:11      Dsq
           3 Fabian Hertner           Kalevan Rasti 1                31:15      Dsq
          22 Thibaut Magne            Göteborg-Majorna 1             34:04      Dsq
         167 Timo Ålgars              Saarijärven Pullistus 1        49:17      Dsq
         256 Jakob Ødum               FarumTisvilde SpringCup 3      43:44      Dsq
         286 Alexander Sparr          Eskilstuna OL 1                  Dns      Dsq
         114 Murray Scown             Ås-UMB Orientering 1           43:18      Dsq
         143 Paavo Istolahti          Ylistaron Kilpa-Veljet 1       47:45      Dsq
         305 Edvin Lindmark           Skarpnäcks OL 1                43:16      Dsq
         134 Simen Teigen Søgård      Kongsberg O-lag 1              38:42      Dsq
         135 Erik Österlin            Sävedalens AIK 2               44:37      Dsq
         205 Markku Laine             Mäntsälän Urheilijat 1         40:33      Dsq
         213 Thor Christian Hobæk     NTNUI 7                      1:55:44      Dsq
         241 Hans Eriksson            Soik Hellas 2                    Dns      Dsq
         164 Jude Loponen             Hyvinkään Rasti 2              39:53      Dsq
         180 C Højriis                Hærens Officersskole 2       1:51:08      Dsq
         247 Anders Gustavsson        OK Enen/Tierps SOK 1          -43:45      Dsq
         266 Tom Roselius             Akilles OK 1                   49:23      Dsq
         309 Mats Lundman             OK Roslagen 2                  47:07      Dsq
         149 Vili Virkki              Hämeenlinnan Suunnist. 2       55:44      Dsq
         198 Lennart Carlsen          Helsingborgs SOK 1             50:17      Dsq
         202 Joakim Jörgensen         Tumba-Mälarhöjden 3            44:38      Dsq
         313 Ellinor Fransson         Ärla IF 2                      56:24      Dsq
          68 Greger Berglund          IFK Lidingö SOK 2            7:01:21      Dsq
         177 Gustav Norstedt          Dalaportens OL 2             1:07:38      Dsq
         215 0 N.N.                   NTNUI 9                          Dsq      Dsq
         325 Hjalmar Sköldefors       Svaide Roma SOK 1            1:27:55      Dsq
         339 Erik Sihvola             Iitin Pyrintö 1                59:03      Dsq
          36 Martin Lindskog          OK Ravinen 1                 Started      Dsq
         115 Matt Bircher             Helsingin Suunnist. 2            Dns      Dsq
         156 no name                  Halden Skiklubb 4                Dns      Dns
         171 Rune Teigland            Østmarka OK 2                  57:49      Dsq
         184 Björn Edvinsson          Ronneby OK 2                     Dns      Dns
         242  N.N.                    Gotlands Bro OK 1                Dns      Dns
         320 Arthur Olafsen           OTO/Sandefjord 1             1:00:49      Dsq
         329 Akseli Galkin            Espoon Suunta 1                53:15      Dsq
         336  N.N.                    Pils Orienteringslag 1           Dns      Dns
         346  N.N.                    Vakant 1                         Dns      Dns

 

Huvudsponsor 10MILA 2008
Petzl

10MILA 2008 samarbetar med

Sigtuna Kommun
Statens Fastighetsverk
Räddningsverket
Intersport
Rosersbergs slott
Sigtunabygden
Intersport
Försvarsmakten
Fortifikationsverket
Korpen
 
 
  Föreningen Tiomilakavlen. Webmaster 10MILA.