GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1996, Salinge Gård

1996 års tävling gick av stapeln vid Salinge Gård som ligger i den nordöstra delen i Enköpings kommun , den 4-5 maj.

Klass: Herrar (109 km)

Till land där vikingar en gång låg i bittra fejder. Drog 10-milahären för att finna andra nejder. Men nu bjöds kamp och strid av annat slag. På villsam stråt av Nordens bästa kavlelag.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 1996

Pl Lag Tid Efter
1 Tampereen Pyrintö 1 2:06:47 0:00
2 OK Skogsfalken 1 2:07:04 0:17
3 Stora Tuna IK 1 2:12:48 6:01
4 OK Denseln 1 2:13:47 7:00
5 Delta RF 1 2:22:48 16:01
6 Söders OL 1 2:25:30 18:43
7 OK Eken / Åker IF 2:25:54 19:07
8 Tullinge SK 1 2:26:07 19:20
9 Eskilstunafors OL 1 2:26:09 19:22
10 OK Hällen 1 2:28:18 21:31
11 KFUM Örebro OK 1 2:28:33 21:46
12 Hagaby GoIF 1 2:28:37 21:50
13 OK Kåre 2:28:57 22:10
14 Paimion Rasti 2:30:19 23:32
15 Oddersjaa 2 2:32:10 25:23
16 Hyvinkään Rasti 2 2:32:19 25:32
17 Halden SK 1 2:32:22 25:35
18 Täby OK 2:32:23 25:36
19 Ulricehamns OK 1 2:32:29 25:42
20 Angelniemen Ankkuri 2 2:32:41 25:54
21 Skogsströvarna OK 2:32:43 25:56
22 IFK Linköping 2:32:46 25:59
23 Mariestads FK 2:32:47 26:00
24 Kangasala SK 2:32:52 26:05
25 Vivill OK / Ätrans IF 2:32:55 26:08
26 Järfälla OK 1 2:32:57 26:10
27 OK Tisaren 2:32:59 26:12
27 Storviks IF 2:32:59 26:12
29 Kungälvs OK 2:33:00 26:13
30 IFK Hedemora 2 2:33:04 26:17
31 Stora Tuna IK 2 2:33:14 26:27
32 OK Rodhen 1 2:33:29 26:42
33 Rånäs OK 1 2:33:35 26:48
34 Tullinge SK 4 2:33:38 26:51
34 OK Denseln 2 2:33:38 26:51
36 Kristinehamns OK 1 2:34:06 27:19
37 Bromma-Vällingby SOK 2:36:16 29:29
38 OK Österåker 1 2:36:39 29:52
39 Angelniemen Ankkuri 1 2:37:10 30:23
40 OK Kompassen 2:37:11 30:24
41 Kovlands IF 2:37:15 30:28
42 OK Kolmården 2:37:20 30:33
43 Säterbygdens OK 2:37:21 30:34
44 Arboga OK 2:37:26 30:39
45 Nyköpings OK 1 2:37:29 30:42
46 Tullinge SK 2 2:37:38 30:51
47 Fredrikstad Skiklubb 1 2:37:39 30:52
48 FK Friskus-Varberg 1 2:37:40 30:53
49 Halmstad OK 1 2:37:52 31:05
50 OK Södertörn 1 2:39:29 32:42
51 Ljusdals OK 2:39:33 32:46
52 Ärla IF 1 2:39:34 32:47
52 Härlöv/Tyringe/Hässleholm 2:39:34 32:47
54 Sundsvalls OK 1 2:39:43 32:56
55 Skogshjortarna OK 2:40:07 33:20
56 FK Herkules/ IK Uven 2:41:09 34:22
57 Landehof OK/Sjövalla FK 1 2:42:35 35:48
58 FK Göingarna 2:43:15 36:28
59 Södertälje IF 1 2:43:42 36:55
60 Norbergs OK 1 2:47:29 40:42
61 OK Alehof 1 2:47:40 40:53
62 Västerås SOK 1 2:48:00 41:13
63 Gävle OK 1 2:48:03 41:16
64 Köping-Kolsva OK 2:48:10 41:23
65 Helsingin Suunnistajat 2:48:11 41:24
66 Turun Suunnistajat 2:48:29 41:42
67 Bäkkelaget SPK 2:48:46 41:59
68 Selånger SOK 2:48:49 42:02
69 Mynämäen Sunnist.-52 2:48:55 42:08
70 VB OL 2 2:49:12 42:25
71 Thor IF 1 2:50:00 43:13
72 Hämeenlinnan Suunnist 2:50:01 43:14
73 Pargas IF 1 2:50:05 43:18
74 Delta RF 2 2:50:15 43:28
75 Avesta OK 1 2:50:21 43:34
76 Tampereen Pyrintö 2 2:50:40 43:53
77 OK Hammaren 2:55:52 49:05
78 Raumar O-lag 2:56:01 49:14
79 Rehns BK 1 2:57:53 51:06
80 Sarpsborg OL/Trösken IL 1 2:58:14 51:27
81 Nydalens SK 1 2:58:25 51:38
82 Sarpsborg OL/Trösken IL 3 2:58:36 51:49
83 IFK Lidingö 1 2:58:51 52:04
84 Milan OK 2:58:54 52:07
85 Strängnäs-Malmby OL 2:58:59 52:12
86 Kalevan Rasti 2:59:02 52:15
87 Domnarvets GOIF 1 3:00:33 53:46
88 OK Österåker 2 3:00:41 53:54
89 Akilles OK 3:00:44 53:57
90 Svaide SOK/ Roma OK 3:00:48 54:01
91 Tjällmo-Godegårds OK 2 3:00:52 54:05
92 Leksands OK 2 3:01:30 54:43
93 Hagaby GoIF 2 3:01:59 55:12
94 Porsgrunn OL / Skien OK 3:06:20 59:33
95 Hyvinkään Rasti 1 3:06:49 1:00:02
96 Norbergs OK 2 3:07:03 1:00:16
97 Skogslöparna 3:07:04 1:00:17
98 Leksands OK 1 3:09:11 1:02:24
99 Hestra IF 3:10:23 1:03:36
100 KFUM Örebro OK 2 3:10:51 1:04:04
101 IF Hagen 3:10:56 1:04:09
102 Brännans IF 3:11:05 1:04:18
103 Finspångs AIK 3:11:09 1:04:22
104 Keravan Urheilijat 3:11:45 1:04:58
105 Avesta OK 2 3:11:55 1:05:08
106 Jösse OK/OK Mangen 3:14:34 1:07:47
107 Svärdsjö IF 3:16:13 1:09:26
108 Sävedalens AIK 3:16:22 1:09:35
109 Landehof OK/Sjövalla FK 2 3:16:24 1:09:37
110 Uddevalla OK 3:18:01 1:11:14
111 Oddersjaa 1 3:18:36 1:11:49
112 Järla IF 3:20:08 1:13:21
113 OK Hällen 2 3:20:26 1:13:39
114 Tierps SOK 3:20:46 1:13:59
115 OK Nipan 3:23:41 1:16:54
116 Linné OK 3:25:48 1:19:01
117 Rotebro IS 3:25:49 1:19:02
118 Farum OK 3:27:09 1:20:22
119 OK Roslagen 3:29:48 1:23:01
120 Kristinehamns OK 2 3:34:53 1:28:06
121 OK Älvsjö Örby 3:35:27 1:28:40
122 Umeå OK 1 3:37:20 1:30:33
123 Thor IF 2 3:37:28 1:30:41
124 Söders OL 2 3:37:29 1:30:42
125 Bondsjöhöjden/Viola Trico 3:37:30 1:30:43
126 Hjärnarp GIF 3:38:00 1:31:13
127 IFK Enskede 3:38:11 1:31:24
128 Sundbyberg IK 1 3:39:57 1:33:10
129 Gustavsbergs IF 3:40:14 1:33:27
130 Katrineholms OK 3:40:18 1:33:31
131 Boxholm-Mjölby OL 3:40:30 1:33:43
132 Länna IF 1 3:40:40 1:33:53
133 IF Brahe 3:40:54 1:34:07
134 Länna IF 2 3:44:34 1:37:47
135 Gävle OK 2 3:45:17 1:38:30
136 Uppsala IF 3:46:31 1:39:44
137 Västerås SOK 2 3:46:40 1:39:53
138 Kjula-Standard OK 3:48:39 1:41:52
139 OK Djerf 3:49:16 1:42:29
140 Forsa OK 2 3:49:44 1:42:57
141 Tjällmo-Godegårds OK 1 3:59:46 1:52:59
142 Haninge SOK 3:59:49 1:53:02
143 Tampereen Pyrintö 3 3:59:52 1:53:05
144 Solna OK 4:01:42 1:54:55
145 Ulricehamns OK 2 4:01:48 1:55:01
146 KooVee 4:01:50 1:55:03
147 Ockelbo OK 4:01:52 1:55:05
148 IFK Hedemora 3 4:10:10 2:03:23
149 Tyrving IL 4:16:03 2:09:16
150 Kvarnsvedens GoIF OK 3:21:55 1:15:08 Omstart 5
151 OK Enen 3:24:49 1:18:02 Omstart 5
152 Modum O-Lag 3:25:00 1:18:13 Omstart 5
153 Rälingen OK/O-52 3:26:00 1:19:13 Omstart 5
154 OK Alferna 3:26:09 1:19:22 Omstart 5
155 OK Orion 3:26:52 1:20:05 Omstart 5
156 OK Skogsfalken 2 3:27:27 1:20:40 Omstart 5
157 OK Rodhen 3 3:28:39 1:21:52 Omstart 5
158 Gagnefs OK 3:28:51 1:22:04 Omstart 5
159 Skarpnäcks OL 3:29:51 1:23:04 Omstart 5
160 Sarpsborg OL/Trösken IL 2 3:34:20 1:27:33 Omstart 5
161 Stora Tuna IK 3 3:34:31 1:27:44 Omstart 5
162 Domnarvets GOIF 2 3:38:37 1:31:50 Omstart 5
163 OK Alehof 2 3:38:52 1:32:05 Omstart 5
164 Tullinge SK 3 3:41:06 1:34:19 Omstart 5
165 OK Tor 3:42:17 1:35:30 Omstart 5
166 OK Bjur 3:44:18 1:37:31 Omstart 5
167 Alfta-Ösa OK 3:46:50 1:40:03 Omstart 5
168 Leksands OK 3 3:48:55 1:42:08 Omstart 5
169 FK Friskus-Varberg 2 3:52:48 1:46:01 Omstart 5
170 Pan-Kristianstad 3:55:40 1:48:53 Omstart 5
171 Halmstad OK 2 4:00:04 1:53:17 Omstart 5
172 Umeå OK 2 4:01:34 1:54:47 Omstart 5
173 Ärla IF 2 4:03:55 1:57:08 Omstart 5
174 Södertälje IF 2 4:11:56 2:05:09 Omstart 5
175 OK Rodhen 2 4:16:55 2:10:08 Omstart 5
176 Njurunda+Ånge+Timrå OK 4:18:01 2:11:14 Omstart 5
177 Sundbyberg IK 2 4:23:50 2:17:03 Omstart 5
178 Landehof OK/Sjövalla FK 3 4:34:36 2:27:49 Omstart 5
179 OK Skogsstjärnan 4:47:20 2:40:33 Omstart 5
180 Lidköpings VSK/OK Gandvik 4:38:31 2:31:44 Omstart 3,4,5
Frösö/Litsbygden/Uvarna Felstämplat
IFK Hedemora 1 Felstämplat
OK FROS Felstämplat
Forsa OK 1 Felstämplat
Espoon Suunta Felstämplat
VB OL 1 Felstämplat
Rehns BK 2 Felstämplat
OK Måsen Felstämplat
Hellas SoIK Felstämplat
Helsingborg SOK Felstämplat
Järfälla OK 2 Felstämplat
IFK Lidingö 2 Felstämplat
Skogsluffarnas OK Felstämplat
Falköpings AIK 2 Felstämplat
Sandefjord OK Felstämplat
OK Löftan Felstämplat
Eurajoen Veikot Utgått
Eskilstunafors OL 2 Utgått
Söderhamns OK Utgått
Fredrikstad Skiklubb 2 Utgått
Falköpings AIK 1 Utgått
Hägersta GIF Utgått
Pargas IF 2 Utgått
Snättringe SK Utgått
Nydalens SK 2 Utgått
OK Södertörn 2 Utgått
Nyköpings OK 2 Utgått
Sala OK Utgått
IFK Göteborg Utgått
Halden SK 2 Ej startat
POOL 2 Ej startat
OK Nolaskogsarna Ej startat
Timrå SOK Ej startat
OK Nackhe Ej startat
Bjursås OK Ej startat
Norrköpings AIS Ej startat
Rånäs OK 2 Ej startat
Ludvika OK Ej startat
Häverödals IK Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with