GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2008, Rosersbergs slott

Tävlingen genomfördes den 26 och 27 april 2008 med tävlingscentrum vid Rosersbergs slott i Sigtuna kommun.

Klass: Herrar (103 km)

Med minnen från forntid till nutid, i landskap, där kavlen såg ljuset, vi ännu en gång bjuds att lyssna till lockande Tiomilabruset. I parker och skogar runtom Rosersberg med dess kungliga anor, år tjugo noll åtta vi kämpar på spännande stigfinnarbanor.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (33 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Herrar 2008

Pl Lag Tid Efter
1 Kristiansand OK 1 9:34:30 0:00
2 Halden Skiklubb 1 9:34:33 0:03
3 Södertälje-Nykvarn 1 9:34:38 0:08
4 Rajamäen Rykmentti 1 9:46:59 12:29
5 Turun Metsänkävijät 1 9:47:20 12:50
6 OK PAN-Kristianstad 1 9:47:35 13:05
7 IFK Moras OK 1 9:47:47 13:17
8 Angelniemen Ankkuri 1 9:51:27 16:57
9 OK Orion 1 9:51:30 17:00
10 Stora Tuna OK 1 9:51:33 17:03
11 Vehkalahden Veikot 1 9:51:44 17:14
12 IK Hakarpspojkarna 1 9:51:46 17:16
13 IFK Lidingö SOK 1 9:52:11 17:41
14 Vaajakosken Terä 1 9:53:03 18:33
15 OK Linné 1 9:54:22 19:52
16 Leksands OK 1 9:55:32 21:02
17 Tampereen Pyrintö 1 9:56:18 21:48
18 Malungs OK 1 9:57:04 22:34
19 Paimion Rasti 1 9:58:42 24:12
20 LYNX 1 9:58:45 24:15
21 Ikaalisten NV 1 9:59:00 24:30
22 OK Denseln 1 9:59:03 24:33
23 Söders SOL-Tyresö 1 10:08:12 33:42
24 MS Parma 1 10:10:35 36:05
25 DELTA 1 10:11:39 37:09
26 Bækkelaget SK 1 10:17:40 43:10
27 IFK Göteborg 1 10:17:59 43:29
28 Hiisirasti 1 10:23:41 49:11
29 Rasti-Kurikka 1 10:25:39 51:09
30 OK Pan Århus 1 10:31:02 56:32
31 Turun Metsänkävijät 2 10:31:05 56:35
32 Rehns BK 1 10:31:06 56:36
33 Nydalens Skiklub 1 10:31:12 56:42
34 Järla IF OK 1 10:31:19 56:49
35 OK Hällen 1 10:31:35 57:05
36 Vänersborgs SK 1 10:31:54 57:24
37 IF Sibbo-Vargarna 1 10:32:40 58:10
38 Sävedalens AIK 1 10:34:41 1:00:11
39 OK Orient 1 10:38:17 1:03:47
40 KFUM Örebro OK 1 10:38:58 1:04:28
41 NTNUI 1 10:39:09 1:04:39
42 Västerås SOK 1 10:41:10 1:06:40
43 Ulricehamns OK 1 10:41:17 1:06:47
44 Helsingin Suunnist. 1 10:42:38 1:08:08
45 Södertälje-Nykvarn 2 10:42:45 1:08:15
46 Norbergs OK 1 10:43:20 1:08:50
47 FarumTisvilde SpringCup 1 10:46:38 1:12:08
48 OK Denseln 2 10:46:41 1:12:11
49 Linköpings OK 1 10:46:42 1:12:12
50 Fredrikstads SK 1 10:46:57 1:12:27
51 Hagaby GoIF 1 10:47:04 1:12:34
52 Kristiansand OK 2 10:50:06 1:15:36
53 Wing OK 1 10:50:13 1:15:43
54 Lapuan Virkiä 1 10:51:17 1:16:47
55 Tullinge SK 1 10:51:53 1:17:23
56 OK Linné 2 10:53:32 1:19:02
57 Anttolan Urheilijat 1 10:54:23 1:19:53
58 Gävle OK 1 10:55:51 1:21:21
59 Halden Skiklubb 2 10:56:24 1:21:54
60 MS Parma 2 10:57:13 1:22:43
61 OK Roslagen 1 10:57:25 1:22:55
62 Kangasala SK 1 11:00:51 1:26:21
63 IFK Umeå 1 11:01:08 1:26:38
64 Turun Suunnistajat 1 11:02:36 1:28:06
65 Nybro OK 1 11:04:30 1:30:00
66 Hämeenlinnan Suunnist. 1 11:04:31 1:30:01
67 Soik Hellas 1 11:04:33 1:30:03
68 Rajamäen Rykmentti 2 11:04:42 1:30:12
69 OK PAN-Kristianstad 2 11:04:44 1:30:14
70 OK Tyr 1 11:04:46 1:30:16
71 Göteborg-Majorna 2 11:04:47 1:30:17
72 IF Femman 1 11:04:58 1:30:28
73 Nyköpings OK 1 11:05:00 1:30:30
74 Raumar O-lag 1 11:05:11 1:30:41
75 Ärla IF 1 11:05:12 1:30:42
76 Jämsän Retki-Veikot 1 11:05:15 1:30:45
77 Lillomarka O-lag 1 11:05:50 1:31:20
78 IK Hakarpspojkarna 2 11:06:02 1:31:32
79 Bredaryds SOK 1 11:06:15 1:31:45
80 Arboga OK 1 11:07:13 1:32:43
81 DELTA 2 11:09:59 1:35:29
82 IFK Göteborg 2 11:10:19 1:35:49
83 OK Tisaren 2 11:11:27 1:36:57
84 NTNUI 2 11:12:58 1:38:28
85 Täby Ok 1 11:13:10 1:38:40
86 Løten o-lag 1 11:14:43 1:40:13
87 Järfälla OK 1 11:14:48 1:40:18
88 Vaajakosken Terä 2 11:14:50 1:40:20
89 Joutsenon Kullervo 1 11:14:51 1:40:21
90 OK Alehof 1 11:15:29 1:40:59
91 OK Rodhen 1 11:19:58 1:45:28
92 Linköpings OK 2 11:22:22 1:47:52
93 Tullinge SK 2 11:23:10 1:48:40
94 Kalevan Rasti 2 11:23:44 1:49:14
95 Tumba-Mälarhöjden 1 11:24:00 1:49:30
96 FK Friskus-Varberg 1 11:24:29 1:49:59
97 OK Kolmården 1 11:25:04 1:50:34
98 Stora Tuna OK 2 11:25:32 1:51:02
99 Jönköpings OK 1 11:29:33 1:55:03
100 Pellon Ponsi 1 11:29:36 1:55:06
101 Malungs OK 2 11:29:42 1:55:12
102 OK Orion 2 11:33:10 1:58:40
103 Sundsvalls OK 1 11:35:47 2:01:17
104 Dalaportens OL 1 11:40:52 2:06:22
105 OK Kåre 1 11:45:27 2:10:57
106 Växjö OK 1 11:46:44 2:12:14
107 IK Gandvik 1 11:46:52 2:12:22
108 Domnarvet/Kvarnsv. 1 11:47:05 2:12:35
109 IFK Lidingö SOK 3 11:47:12 2:12:42
110 Kalmar OK 1 11:47:18 2:12:48
111 OK Klyftamo 1 11:52:10 2:17:40
112 IF Thor 1 11:53:20 2:18:50
113 Leksands OK 2 11:53:22 2:18:52
114 Rehns BK/Alfta-Ösa 1 11:53:36 2:19:06
115 Lappeen Riento 1 11:53:42 2:19:12
116 OK Triangeln 1 11:54:35 2:20:05
117 Maarian Mahti 1 11:54:41 2:20:11
118 OK Tranan 1 11:54:47 2:20:17
119 Skogslöparna 1 11:54:54 2:20:24
120 FK Göingarna 1 11:55:02 2:20:32
121 Paimion Rasti 2 11:55:08 2:20:38
122 Ronneby OK 1 11:55:13 2:20:43
123 FarumTisvilde SpringCup 2 11:57:42 2:23:12
124 Hestra IF 1 12:00:26 2:25:56
125 OK Tor 1 12:02:50 2:28:20
126 OK Skogsfalken 1 12:04:21 2:29:51
127 IFK Moras OK 2 12:04:27 2:29:57
128 LYNX 2 12:04:34 2:30:04
129 Siilin Rasti 1 12:05:56 2:31:26
130 Vänersborgs SK 2 12:06:16 2:31:46
131 Valkeakosken Haka 1 12:08:00 2:33:30
132 Kokkolan Suunnist. 1 12:09:52 2:35:22
133 Järla IF OK 2 12:13:04 2:38:34
134 Gotlands Bro/Visborg 1 12:13:33 2:39:03
135 OK Roxen 1 12:15:04 2:40:34
136 Pargas IF 1 12:17:46 2:43:16
137 Rastivarsat 1 12:17:52 2:43:22
138 Tampereen Pyrintö 2 12:18:23 2:43:53
139 OK Pan Århus 2 12:20:39 2:46:09
140 OK Ravinen 2 12:21:10 2:46:40
141 Hyvinkään Rasti 1 12:22:32 2:48:02
142 Haninge SOK 1 12:22:52 2:48:22
143 Polish Junior Team 1 12:23:17 2:48:47
144 IF Brahe/Malax IF 1 12:23:30 2:49:00
145 Motala AIF-OL 1 12:24:12 2:49:42
146 Bromma-Vällingby 1 12:24:23 2:49:53
147 Vehkalahden Veikot 2 12:25:29 2:50:59
148 OK Hammaren 1 12:26:43 2:52:13
149 Frol IL 1 12:27:08 2:52:38
150 Hagaby GoIF 2 12:27:20 2:52:50
151 Hammarby IF OF 1 12:27:43 2:53:13
152 OK Klemmingen 1 12:30:26 2:55:56
153 OK Skogshjortarna 1 12:30:39 2:56:09
154 Istrums SK 1 12:30:46 2:56:16
155 Attunda OK 1 12:30:48 2:56:18
156 Lunds OK 1 12:32:45 2:58:15
157 Hjärnarps GH OL 1 12:39:52 3:05:22
158 Falkenbergs OK 1 12:40:34 3:06:04
159 Strängnäs-Malmby 1 12:40:36 3:06:06
160 Väsby OK 1 12:40:42 3:06:12
161 IK Hakarpspojkarna 3 12:41:27 3:06:57
162 Eksjö SOK 1 12:41:29 3:06:59
163 Västerås SOK 2 12:41:54 3:07:24
164 Tumba-Mälarhöjden 2 12:44:07 3:09:37
165 Rånäs OK 1 12:45:23 3:10:53
166 OK Löftan 1 12:47:49 3:13:19
167 Södertälje-Nykvarn 3 12:50:20 3:15:50
168 KFUM Örebro OK 2 12:50:39 3:16:09
169 Modum 1 12:51:05 3:16:35
170 OK Tyr 2 12:51:28 3:16:58
171 OK Landehof 1 12:52:15 3:17:45
172 Indre Östfold OK 1 12:52:36 3:18:06
173 OK Älvsjö Örby 1 12:54:12 3:19:42
174 OSI Orientering 1 12:55:47 3:21:17
175 Ås-UMB Orientering 2 12:58:53 3:24:23
176 Göteborg-Majorna 3 13:00:04 3:25:34
177 Uddevalla OK 1 13:01:47 3:27:17
178 OK Djerf 1 13:01:50 3:27:20
179 OK Botnia 1 13:01:57 3:27:27
180 Tullinge SK 3 13:02:00 3:27:30
181 IK Ymer/Bredared 1 13:02:39 3:28:09
182 OK Södertörn 1 13:03:19 3:28:49
183 OK Kullingshof 1 13:03:43 3:29:13
184 OK Kontinent 1 13:04:33 3:30:03
185 Östersunds OK 1 13:06:57 3:32:27
186 Köping-Kolsva OK 1 13:08:32 3:34:02
187 Larvik/POL 1 13:08:39 3:34:09
188 Gävle OK 2 13:09:06 3:34:36
189 Leksands OK 3 13:10:24 3:35:54
190 OK Skogsstjärnan 1 13:14:50 3:40:20
191 Hauhon Sisu 1 13:17:05 3:42:35
192 Keravan Urheilijat 1 13:23:32 3:49:02
193 Konnerud I.L. 1 13:23:35 3:49:05
194 Rastikarhut 1 13:23:49 3:49:19
195 OK Österåker 1 13:25:41 3:51:11
196 OK Nolaskogsarna 1 13:25:43 3:51:13
197 Markbygdens OK 1 13:26:55 3:52:25
198 Tjällmo-Godegård 2 13:28:06 3:53:36
199 Målilla/Björkfors/Hultsfred 1 13:28:33 3:54:03
200 OK Tisaren 3 13:28:48 3:54:18
201 Gustavsbergs OK 1 13:30:13 3:55:43
202 Veikon Pamaus 1 13:30:46 3:56:16
203 Linköpings OK 3 13:31:21 3:56:51
204 Snättringe SK 1 13:31:49 3:57:19
205 Pihkaniskat 1 13:34:18 3:59:48
206 Vallentuna-Össeby 1 13:34:56 4:00:26
207 Umeå/Robertsf./Högåker 1 13:35:50 4:01:20
208 OK Hällen 2 13:36:11 4:01:41
209 Täby Ok 2 13:36:25 4:01:55
210 Forsa OK 1 13:42:11 4:07:41
211 Falköpings AIK OK 1 13:47:49 4:13:19
212 IK Trenne/OK Nackhe 1 13:48:26 4:13:56
213 Ulricehamns OK 2 13:48:48 4:14:18
214 OK Ravinen 3 13:51:12 4:16:42
215 Sundbybergs IK 1 13:52:43 4:18:13
216 Ankarsrum/Gamleby/Västervik 1 13:52:58 4:18:28
217 Kils OK/Västvärmland 1 13:54:27 4:19:57
218 Västerås SOK 3 13:56:21 4:21:51
219 IFK Lidingö SOK 4 13:57:19 4:22:49
220 IFK Göteborg 3 13:58:02 4:23:32
221 BSI Orientering 1 13:58:09 4:23:39
222 Säterbygdens OK 1 13:58:52 4:24:22
223 Bækkelaget SK 2 13:59:49 4:25:19
224 Jüriöö 1 14:04:30 4:30:00
225 Kuzmolovo 110% 1 14:05:45 4:31:15
226 Lillehammer OK 1 14:13:19 4:38:49
227 Sundsvalls OK 2 14:15:18 4:40:48
228 Ringerike o-lag 1 14:15:50 4:41:20
229 Söderhamns OK 1 14:19:49 4:45:19
230 Attunda OK 2 14:23:56 4:49:26
231 SOL Tranås 1 14:33:32 4:59:02
232 Turun Metsänkävijät 3 14:34:38 5:00:08
233 Västerbergslagen 1 14:40:17 5:05:47
234 Stigmännen Karlshamn 1 14:52:35 5:18:05
235 Ylivieskan Kuula 1 15:04:16 5:29:46
236 OK Denseln 3 15:12:06 5:37:36
237 Härnösands OK 1 11:48:17 2:13:47 Omstart 10
238 MS Parma 3 13:20:35 3:46:05 Omstart 10
239 Norbergs OK 2 13:36:33 4:02:03 Omstart 10
240 Jönköpings OK 2 13:47:40 4:13:10 Omstart 10
241 FK Boken 1 13:53:09 4:18:39 Omstart 10
242 Vetelin Urheilijat 1 13:53:36 4:19:06 Omstart 10
243 Tio rättens män 1 13:59:04 4:24:34 Omstart 10
244 OK Alehof 2 13:59:37 4:25:07 Omstart 10
245 IK Gandvik 2 14:00:11 4:25:41 Omstart 10
246 OK Orinto 1 14:00:16 4:25:46 Omstart 10
247 OK Moss 1 14:03:28 4:28:58 Omstart 10
248 OK Grip 1 14:05:25 4:30:55 Omstart 10
249 NAIS OK 1 14:07:31 4:33:01 Omstart 10
250 Katrineholms OK 1 14:09:56 4:35:26 Omstart 10
251 Oppsal Orientering 1 14:13:32 4:39:02 Omstart 10
252 OK Älgen 1 14:19:13 4:44:43 Omstart 10
253 Hedemora/Avesta/Säterbygden 1 14:21:40 4:47:10 Omstart 10
254 Halden Skiklubb 3 14:35:18 5:00:48 Omstart 10
255 Jalasjärven Jalas 1 14:37:21 5:02:51 Omstart 10
256 OK Tylöskog 1 14:58:59 5:24:29 Omstart 10
257 Fjärås AIK/IF Rigor 1 14:23:24 4:48:54 Omstart 9,10
258 Skogspojkarnas OK 1 14:25:49 4:51:19 Omstart 9,10
259 NTNUI 4 14:30:57 4:56:27 Omstart 9,10
260 Trosabygdens OK 1 14:32:58 4:58:28 Omstart 9,10
261 Jesus Orienteering 1 14:41:55 5:07:25 Omstart 9,10
262 Boxholm-Mjölby OL 1 14:42:25 5:07:55 Omstart 9,10
263 Korven Honka 1 14:50:20 5:15:50 Omstart 9,10
264 Sundbybergs IK 2 14:53:04 5:18:34 Omstart 9,10
265 NTNUI 5 15:23:06 5:48:36 Omstart 9,10
266 Turun NMKY 1 15:35:42 6:01:12 Omstart 9,10
267 K3 IF 1 16:01:21 6:26:51 Omstart 9,10
268 Centrum OK 1 16:03:11 6:28:41 Omstart 9,10
269 Lunds OK 2 16:09:27 6:34:57 Omstart 9,10
270 Älvsjö Ö/Skarpn./Stigfinnarna 1 15:22:11 5:47:41 Omstart 8,9,10
271 Skogslöparna 2 15:23:19 5:48:49 Omstart 8,9,10
272 NTNUI 10 15:23:39 5:49:09 Omstart 8,9,10
273 Kongsberg O-lag 2 15:25:04 5:50:34 Omstart 8,9,10
274 Østmarka OK 3 16:03:11 6:28:41 Omstart 8,9,10
275 OK Reftele 1 16:29:30 6:55:00 Omstart 8,9,10
276 Falkenbergs OK 2 16:54:02 7:19:32 Omstart 8,9,10
277 Sarpsborg OL 1 17:20:02 7:45:32 Omstart 8,9,10
278 NTNUI 6 19:22:04 9:47:34 Omstart 8,9,10
Østmarka OK 2 Utgått
OTO/Sandefjord 1 Utgått
Espoon Suunta 1 Utgått
IFK Lidingö SOK 2 Utgått
Iitin Pyrintö 1 Utgått
Dalaportens OL 2 Utgått
Hämeenlinnan Suunnist. 2 Utgått
Helsingborgs SOK 1 Utgått
OK Roslagen 2 Utgått
Mäntsälän Urheilijat 1 Utgått
Sävedalens AIK 2 Utgått
Kongsberg O-lag 1 Utgått
Ås-UMB Orientering 1 Utgått
Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Utgått
Göteborg-Majorna 1 Utgått
Skarpnäcks OL 1 Utgått
Kalevan Rasti 1 Utgått
Soik Hellas 2 Utgått
Saarijärven Pullistus 1 Utgått
Østmarka OK 1 Utgått
Eskilstuna OL 1 Utgått
Söders SOL-Tyresö 2 Utgått
OK Tisaren 1 Utgått
IL Tyrving 1 Utgått
OK Vilse - 87 1 Utgått
Tjällmo-Godegård 1 Utgått
Järfälla OK 2 Utgått
IFK Enskede 1 Utgått
Stora Tuna OK 3 Utgått
Kungälv/Stenungs./Sjövalla 1 Utgått
Trøsken/Sarpsborg 1 Utgått
NTNUI 3 Utgått
Järla IF OK 3 Utgått
Nydalens Skiklub 2 Utgått
Hjobyg./Hagen/Tibro 1 Utgått
IL Tyrving 2 Utgått
Fossum IF 1 Utgått
Skåneslättens OL 1 Utgått
OK Måsen 1 Utgått
Cambridge Sports 1 Utgått
IK Hakarpspojkarna 4 Utgått
Halden Skiklubb 4 Ej startat
Ronneby OK 2 Ej startat
Gotlands Bro OK 1 Ej startat
Pils Orienteringslag 1 Ej startat
Vakant 1 Ej startat
Halden Skiklubb 98 Ej startat
Kristiansand OK 3 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with