GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1945, Gamla Uppsala - Enebyberg

Tidernas första 10MILA genomfördes 28 - 29 April 1945 med start vid Uppsala högar och mål i Enebyberg.

Klass: TIOMILAKAVLEN (107 km)

Från Upplands gamla konungahögar med minnen av ursvensk bedrift bär jag bud till stockholmslänets hövding om frejdigt mod och stark idrottslig kampvilja.
Landshövdingen i Uppsala

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 4 TIOMILAKAVLEN 1945

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Norrtälje IF 1:47:51 0:00
2 Rånäs IF 1:56:58 9:07
3 Rimbo IF 1:57:03 9:12
4 Upsala IF 2:01:26 13:35
5 Upsala IF 2 2:06:14 18:23
6 Spårvägen GoIF 2:08:14 20:23
7 Tureberg IF 2:13:04 25:13
8 Kåre GIF, Ekskogen 2:13:34 25:43
9 Stigfinnarna 2:13:37 25:46
10 P3, Strängnäs 2:14:08 26:17
11 Norrtälje IF 2 2:15:06 27:15
11 Fredrikshofs IF 2:15:06 27:15
13 OK Skogsrännarna 2:15:33 27:42
14 Katrineholms AIK 2:18:41 30:50
15 Stockholms OK 2 2:18:43 30:52
16 Djurgårdens IF 2 2:19:24 31:33
17 Stockholms OK 2:19:27 31:36
18 Tullinge SK 2:20:11 32:20
19 Sundbybergs IK 2:20:35 32:44
20 AUS-FL:s IF 2 2:22:35 34:44
21 Bromma OK 2:22:59 35:08
22 Enebybergs IF 2:23:08 35:17
23 Skogsluffarna OK 2:23:12 35:21
24 Sundbybergs IK 2 2:23:40 35:49
25 IF Goterna 2:24:32 36:41
26 Bromma OK 2 2:24:44 36:53
27 Kungliga Flottans IF 2:24:55 37:04
27 OK Orrarna 2:24:55 37:04
29 Hammarby IF 2:27:02 39:11
30 AUS-FL:s IF 2:28:46 40:55
31 Djurgårdens IF 2:30:25 42:34
32 U&IF Matteuspojkarna 2:31:45 43:54
33 Skogsluffarna OK 2 2:34:15 46:24
34 KF Kanotisterna 2:34:17 46:26
35 IFK Österåker 2:38:20 50:29
36 OK Hjortarna 2:39:20 51:29
37 Älvsjö AIK 2:39:37 51:46
38 Skogsuvarnas IK 2:42:48 54:57
39 Skuru IK 2:43:34 55:43
40 Westermalms IF 2:43:49 55:58
41 SoIK Hellas 2:45:08 57:17
42 Spånga IS 2:46:47 58:56
43 Drottningholms SK 2:47:31 59:40
44 Nynäshamns IF 2:48:31 1:00:40
45 SoIK Hellas 2 2:49:40 1:01:49
46 Kronobergs IK 2:51:11 1:03:20
47 IF Goterna 2 2:51:38 1:03:47
48 Kungliga Signalregementet S1 IF 3:03:41 1:15:50
49 U&IF Matteuspojkarna 2 3:04:03 1:16:12
50 Konsums IF 3:10:03 1:22:12
51 Fredrikshofs IF 2 3:27:12 1:39:21
52 IFK Enskede 3:54:57 2:07:06
SoIK Hellas 4 Utgått
Tyg 1 IF Utgått
Huddinge SK Utgått
SoIK Hellas 3 Utgått
LV 3 IF Utgått
Hammarby IF 2 Utgått
OK Skogsrännarna 2 Utgått
LV 3 IF 2 Utgått
SK Ilion, Stuvsta Utgått
Djursholms IF Utgått
Spårvägen GoIF 2 Utgått
FK Furan Utgått
Örby IS Utgått
IK Göta Utgått
Ing 1 IF Ej startat
Ing 1 IF 2 Ej startat
KA2 Vaxholm Ej startat
SK Svolder Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with