GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1965, Hälleforsnäs - Strängnäs

Tävlingen genomfördes 8 - 9 maj 1965.

Klass: TIOMILAKAVLEN (113 km)

Ofred lyktades då första kavlen sändes. Som ett bud att åter ljuset tändes. Tjugo solvarv skapat tiotusendens förening. Som symbolen för vår skogssports mål och mening.
Tiomilakarlarna

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 1 TIOMILAKAVLEN 1965

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Maarian Mahti,Turku,Finl. Veikko Kiili 1:22:53 0:00
2 IF Sibbo-Vargarna,Finl. Rolf Törrönen 1:22:56 0:03
3 FK Göingarna,Knis1inge E. Eklund 1:23:00 0:07
3 IFK Lidingö I Sten Andersson 1:23:00 0:07
3 Stigfinnarna l Nils Johnsson 1:23:00 0:07
6 Kankaanpään Urheilijat,Finl Tarmo Jaekola 1:23:07 0:14
6 Tunafors SK Aare Tapio 1:23:07 0:14
6 OK Nalle,Flen Lars-Olov Andersson 1:23:07 0:14
6 OK Malmia Birger Pers 1:23:07 0:14
6 Ludvika OK Arne Nordström 1:23:07 0:14
11 OK Kroppefjä1l,Dala-Rostock Jan Åke Björklund 1:23:13 0:20
11 IFK Mora Karl Åke Asp 1:23:13 0:20
11 OK Ravinen 1 Kurt Kangas 1:23:13 0:20
11 Kristinehamns OK Lennart Brattström 1:23:13 0:20
11 Malmby IF K 0 Mur?äek 1:23:13 0:20
11 IF Thor Sverker Ljunghall 1:23:13 0:20
11 Sundbybergs IK I Nils Dereholt 1:23:13 0:20
11 Katrineholms OK Bengt Kristoffersson 1:23:13 0:20
11 Kumla OK Gunnar Eriksson 1:23:13 0:20
11 Turun Suunistajat,Fin1. Jukka Siivolen 1:23:13 0:20
21 Finspångs AIK 2 Lars Svensson 1:23:15 0:22
22 Häverödals SK Olle Johansson 1:23:31 0:38
23 IFK Ronneby L. Persson 1:23:37 0:44
23 Norrköpings AIS A. Vuorinen 1:23:37 0:44
23 IFK Linköpang 1 Ingemar Davidsson 1:23:37 0:44
23 OK Denseln,Kimstad stig Ardell 1:23:37 0:44
23 Kuhgl.Krigsskolans IQSF John Idvardsson 1:23:37 0:44
28 Långhundra IF 1 Ove Johansson 1:23:43 0:50
28 Tierps IF 1 Mats Lindh 1:23:43 0:50
28 IFK Österåker K. Carlsson 1:23:43 0:50
31 IF Hagen,Skövde Bengt Sjägren 1:23:56 1:03
31 OK Järven,Ekenäs,Finl. Bjarne Forstên 1:23:56 1:03
31 SoIK Hellas 1 Per Ljungström 1:23:56 1:03
31 Rotebro IS 1 Jörgen Klasson 1:23:56 1:03
31 Rånäs OK Bengt Åke Andersson 1:23:56 1:03
31 IK Fyris Lars Persson 1:23:56 1:03
31 Södêrtälje IF 1 Lars Jeppsson 1:23:56 1:03
31 Sthlms Studenters IF 2 Björn Hägg 1:23:56 1:03
31 Enebybergs IF 1 Bernt Svanlund 1:23:56 1:03
31 Eksjö SOK Börje Seltin 1:23:56 1:03
31 Orsa IF Nils Hassis 1:23:56 1:03
42 Södertälje OK Alf Johansson 1:24:04 1:11
42 IK Ymer,Borås Arne Davidsson 1:24:04 1:11
42 IFK Strängnäs S. Löding 1:24:04 1:11
42 Trollhättans SOK R. Car1sson 1:24:04 1:11
46 OK Väring,Vedevåg Tage Danielsson 1:24:18 1:25
46 Stora Tuna IK 2 Sören Thuresson 1:24:18 1:25
46 Stora Tuna IK Karl-Erik Larsson 1:24:18 1:25
46 OK Klippan Ãke Johansson 1:24:18 1:25
46 Rotebro IS 2 Torsten Eriksson 1:24:18 1:25
51 Vimmerby OK Göte Eklund 1:24:26 1:33
51 OK Hedströmmen Bengt Andersson 1:24:26 1:33
51 OK Motala Lennart Axelsson ' 1:24:26 1:33
51 OK Tjärnen,Hälleforsnäs Alvar Eriksson 1:24:26 1:33
55 Södertälje IF 2 Börje Klint 1:24:28 1:35
56 Helsingin Suunnistajat,Finl Paavo Kankaala 1:24:33 1:40
57 sen I1-*,Mjö1by Bengt Kleist 1:25:13 2:20
58 Sthlms Studenters IF 1 Mats Israelsson 1:26:22 3:29
58 SoIK Hellas 2 Ebbe Larsson 1:26:22 3:29
58 Bredaryds SOK G. Klang 1:26:22 3:29
58 Fredrikshofs IF Anders Hansson H 1:26:22 3:29
62 Mariestads FK Björn Dahlin 1:26:28 3:35
63 IK Hakarspojkarna Bertil Lund 1:26:31 3:38
64 OK Fyrismalm 2 ï:::y Pettersson 1:26:34 3:41
64 Järla IF Roland Ãhling 1:26:34 3:41
66 Järfälla OKH1 Eric Ericsson 1:26:40 3:47
66 OK Alferna Orebro Sven Bengtsson 1:26:40 3:47
66 Västerås OK 1 Gunnar Hedlund 1:26:40 3:47
69 Hagaby GOIF Qlle Wiik 1:26:43 3:50
69 Hammarby IF 1 Ake Ekberg 1:26:43 3:50
69 GoIF Tjalve Lars Ä Gustaysson 1:26:43 3:50
69 Gävle OK Sven-Olof Sandberg 1:26:43 3:50
73 Enebybergs IF 2 Lars Svedberg 1:26:48 3:55
73 Avesta OK A. Andersson 1:26:48 3:55
73 IFK Lidingö 2 Gunnar Olsson 1:26:48 3:55
73 OK Rodhen Bernt Carlsson 1:26:48 3:55
73 Snättringe SK 1 Terje Ryainš 1:26:48 3:55
73 IK Jar1,Rättvik Gunnar Palmberg 1:26:48 3:55
79 Järfälla OK 3 Jan Olof Dackebro 1:26:54 4:01
79 Skogsluffarnas OK 1 Tony Millbrandt 1:26:54 4:01
81 Stockholms OK 1 Urbán Gullberg 1:27:28 4:35
81 Tolereds AIK B. Svensson 1:27:28 4:35
81 Kvarnsvedens GOIF B. Hurtig 1:27:28 4:35
81 Väddö IF Lennàrt Torstensson 1:27:28 4:35
81 Sofia CK Sören Eriksson 1:27:28 4:35
81 IFK Södertälje Robert Bohman 1:27:28 4:35
81 OK Nolaskogsarna Lars~Erik Rehnman 1:27:28 4:35
88 Djurgårdens IF Arne Gjerswold 1:27:40 4:47
88 OK Ravínen 2 Jörgen Qviberg 1:27:40 4:47
90 Boxholms OK Arne Molin 1:30:04 7:11
91 Gustafsbergs IF Nils~Eenry Freyne 1:30:25 7:32
92 Hällefors OK Kjell Karlsson 1:30:29 7:36
93 IFK Hedemora Ingemar Johansson 1:30:38 7:45
94 Nyhammars IF Yngve Andersson 1:30:41 7:48
94 Fi?špångs AIK 1 Snvert Persson 1:30:41 7:48
94 OK Skogsstjärnan,Töreboda Kurt Johansson 1:30:41 7:48
97 IF Goterna Anders Sandwall 1:30:45 7:52
97 Uppsala studenternas IF Lennart Karlsson 1:30:45 7:52
97 Lahden Suunnistajat-}7,Lahti Kaarlo Peltola 1:30:45 7:52
100 OK Hjortarna Åke Nngrolius 1:30:47 7:54
101 Växjö OK John Nilsson 1:30:50 7:57
102 Grycksbo IF Åke Eriksson 1:30:52 7:59
102 OK Tjädern Lars Hansson 1:30:52 7:59
102 Säters IF Sten Sundström 1:30:52 7:59
102 Skogsluffarnas OK 2 Birger Lindström 1:30:52 7:59
102 IFK Linköping 2 L. Nilsson 1:30:52 7:59
102 Eskilstuna OK Sören Jonsson 1:30:52 7:59
102 Kovlands IF Per Öhrling 1:30:52 7:59
102 Västerås OK 2 Lars Johansson 1:30:52 7:59
102 Ulricehamns OK Sören Nilsson 1:30:52 7:59
102 Väsby OK 2 Alvar Asplund 1:30:52 7:59
112 OK Hällen,Stigtomta Stig Karlsson 1:31:12 8:19
112 IFK Tumba 2 Rolf Eriksson. 1:31:12 8:19
112 OK Tor,Torshälla Yngve Sjögren 1:31:12 8:19
115 OK Triangeln,Tärnsjö Per-Olof Vägermark 1:31:18 8:25
116 Sthlms Spårvägar IF Thure Wiman 1:31:22 8:29
116 Bromma OK 2 Bo Askerud 1:31:22 8:29
118 Orby IS Ragnar Isberg 1:31:26 8:33
119 Flaggstreff,Mysen,Norge G. Grimsrud 1:31:31 8:38
119 Sigtuna OK Bo Jansson 1:31:31 8:38
121 Sundbybergs IK 2 Lennart Larsson 1:31:45 8:52
121 Stockholms OK 2 Åke Ringh 1:31:45 8:52
123 Arboga OK 2 Lennart Häglund 1:31:53 9:00
123 Nyköpings OK Curt Thorén 1:31:53 9:00
125 Rimbo IF Kjell Andersson 1:32:00 9:07
125 Katrineholms OK 2 G. Norén 1:32:00 9:07
127 Västerås SK Rolf Eriksson 1:32:10 9:17
128 "IFK""Mariefrea" E. Malmberg 1:32:51 9:58
128 IK Ornen,Helsingfors A. Pesonen 1:32:51 9:58
128 Turebergs IF 1 Stefan Johansson 1:32:51 9:58
131 Hallsbergs OK Anders Westin 1:33:00 10:07
132 OK Skogshjortarna Ingmar Karlsson 1:33:37 10:44
132 Tierps IF lag 2 Nils Fredlund 1:33:37 10:44
132 Kjula IF K G Johansson 1:33:37 10:44
132 Täby IS Hans Jansson 1:33:37 10:44
136 Åkers IF Arne Karlsson 1:33:39 10:46
137 Järfälla OK 2 Curt Åberg 1:35:37 12:44
138 Farsta OK Lars Olov Eriksson 1:36:29 13:36
138 Åby IF K. Eriksson 1:36:29 13:36
140 OK XYZ, Helsingfors T. Setälä 1:36:52 13:59
140 Mälarhöjdens IK Gunnar Sundstrand 1:36:52 13:59
142 Skuru IK Sverre Johansson 1:40:51 17:58
142 Turebergs IF 2 Harald Wiman 1:40:51 17:58
144 Hammarby IF 2 Lennart Hjertner 1:41:09 18:16
145 Osseby OK Bi Karlén 1:41:14 18:21
146 šäla ox Rune Mahrs 1:41:28 18:35
147 OK Rävarna Leif Mattsson 1:43:42 20:49
147 OK Fyrismalm 1 Å. Jansson 1:43:42 20:49
149 IK Gandvik,Skara Lennart Karlsson 1:44:01 21:08
150 IFK Enskede Åke Persson 1:44:56 22:03
151 Krylbo OK B. Andersson 1:46:30 23:37
152 Upsala IF S. Pettersson 1:49:37 26:44
153 Snättringe SK 2 Hans Fredriksson 1:49:48 26:55
154 Arboga OK Nils Göran Lindén 1:50:52 27:59
154 Linköpings OK Otto Holmdahl 1:50:52 27:59
156 Väsby OK 1 Kurt Jansson 1:51:12 28:19
157 OK Kullingshof Bert Larsson 1:51:43 28:50
158 Långhundra IF 2 Ola Eriksson 1:51:44 28:51
159 Västerås IK Bo Karlsson 1:51:45 28:52
160 Tullinge SK Gunnar Berggren 1:52:43 29:50
161 Rasti-Lukko,Rauma,Finl. Olavi Tyventö 1:53:21 30:28
161 IFK Tumba 1 Göte Jonsson 1:53:21 30:28
163 Nybro IF Gunnar Hedvall 1:53:39 30:46
164 OK OK Kåre,Falun Kjell Hansson 2:01:00 38:07
165 Bromma OK 1 K. Ribbing 2:02:31 39:38
166 Norrtelje OK Leif Skott 2:03:36 40:43

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with