GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1947, Uppsala - Helenelund

Tävlingen genomfördes 26 - 27 April 1947 med start vid Sten Sturemonumentet i Uppsala.

Klass: TIOMILAKAVLEN (112 km)

Från Sten Sture om okuvlig frihetsvilja minnande monument medför jag på stigar och stråk under idrottslig tävlan en hälsning från vårt urgamla Uppsala

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 8 TIOMILAKAVLEN 1947

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Sundbybergs IK 1:02:00 0:00
2 AUS-FL:s IF 1:08:00 6:00
2 AUS-FL:s IF 2 1:08:00 6:00
2 Fredrikshofs IF 1:08:00 6:00
5 OK Fyrismalm 1:09:00 7:00
5 Upsala IF 1:09:00 7:00
7 IF Goterna 1:10:00 8:00
7 Norrköpings AIS 1:10:00 8:00
9 OK Orrarna 1:11:00 9:00
10 Westermalms IF 1:14:00 12:00
11 Skogsuvarnas IK 1:15:00 13:00
12 IF Goterna 2 1:17:00 15:00
12 Spårvägen GoIF 2 1:17:00 15:00
14 Hammarby IF 1:18:00 16:00
14 Spårvägen GoIF 1:18:00 16:00
16 Tureberg IF 1:20:00 18:00
16 Storvreta IK 1:20:00 18:00
18 U&IF Matteuspojkarna 1:22:00 20:00
18 IFK Linköping 1:22:00 20:00
20 Älvsjö AIK 1:23:00 21:00
20 SoIK Hellas 2 1:23:00 21:00
20 Skogsluffarna OK 1:23:00 21:00
23 OK Hjortarna 1:24:00 22:00
23 Fredrikshofs IF 2 1:24:00 22:00
23 SK Ilion, Stuvsta 1:24:00 22:00
26 Tullinge SK 1:26:00 24:00
26 IF Start, Örebro 1:26:00 24:00
28 Rånäs IF 1:28:00 26:00
28 SoIK Hellas 1:28:00 26:00
30 IF Thor 1:29:00 27:00
30 Katrineholms AIK 1:29:00 27:00
32 IFK Södertälje 1:32:00 30:00
33 Skogsluffarna OK 2 1:33:00 31:00
33 Skogsuvarnas IK 2 1:33:00 31:00
35 Stigfinnarna 1:35:00 33:00
35 Sigtuna IF 1:35:00 33:00
37 IFK Österåker 1:36:00 34:00
37 Stockholms OK 1:36:00 34:00
39 Rimbo IF 1:37:00 35:00
40 Skuru IK 1:38:00 36:00
41 Bromma OK 1:39:00 37:00
42 Långhundra IF 1:40:00 38:00
43 Väsby OK 1:42:00 40:00
43 Sundbybergs IK 2 1:42:00 40:00
45 Upsala IF 2 1:44:00 42:00
46 Norrtälje IF 1:48:00 46:00
47 IFK Västerås 1:49:00 47:00
48 Söderhamns IF 1:52:00 50:00
49 Södermalms IK 1:59:00 57:00
50 Enebybergs IF 2:01:00 59:00
51 Huddinge SK 2:04:00 1:02:00
52 OK Skogsrävarna 2:06:00 1:04:00
53 OK Skogsrännarna 2:17:00 1:15:00
54 Stockholms OK 2 2:20:00 1:18:00
55 IFK Enskede 2:21:00 1:19:00
55 Sthlms Studenters IF 2:21:00 1:19:00
57 Linköpings OK 2:32:00 1:30:00
IK Göta Utgått
Spånga IS Utgått
Nynäshamns IF Utgått
Djurgårdens IF Utgått
P3, Strängnäs Utgått
Alunda OK Utgått
Inf.-skjutskolan Utgått
Djursholms IF Utgått
Sthlms Godtemplare Utgått
Mälarhöjdens IK Utgått
Ulricehamns IF Ej startat
Djurgårdens IF 2 Ej startat
Enköpings AIF Ej startat
Gåsinge-Dillnäs IF Ej startat
Handens SK Ej startat
Konsums IF Ej startat
Kåre GIF, Ekskogen Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with