GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1948, Nynäshamn - Mälarhöjden

Tävlingen genomfördes 24 - 25 April 1948 med start på vårdkaseberget i Nynäshamn.

Klass: TIOMILAKAVLEN (102 km)

Med denna budkavle, förd från Östersjökust till Mälarvåg av kampglad ungdom, bringas Sveriges Riksidrottsförbund en hälsning och ett budskap, att idrottshågen är levande och stark i sanden vid havsbandet.

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 2 TIOMILAKAVLEN 1948

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 IFK Enskede 3:42:00 0:00 5 -8:56
2 Skogsuvarnas IK 3:44:00 2:00 0 1:52
3 Tureberg IF 3:47:00 5:00 2 -3:55
4 Spårvägen GoIF 3:51:00 9:00 5 -0:12
5 Hudiksvalls IF 3:52:00 10:00 14 -0:36
5 IFK Lidingö 3:52:00 10:00 18 -1:14
5 Enebybergs IF 3:52:00 10:00 7 0:27
5 I 5:s IF, Östersund 3:52:00 10:00 31 -5:10
9 Tullinge SK 3:53:00 11:00 7 0:45
9 Spårvägen GoIF 2 3:53:00 11:00 -5 2:10
9 IFK Enskede 2 3:53:00 11:00 1 1:47
12 Stockholms OK 2 3:54:00 12:00 6 1:30
13 IFK Sala 3:55:00 13:00 14 0:22
14 Tunafors SK 3:56:00 14:00 21 -1:01
14 IK Fyris, Uppsala 3:56:00 14:00 15 1:17
14 KFUM Örebro 3:56:00 14:00 -3 4:37
17 Stockholms OK 3:57:00 15:00 15 1:57
17 Kungliga Flottans IF 3:57:00 15:00 -9 5:50
17 Enköpings AIF 3:57:00 15:00 16 1:45
17 Ludvika FFI 3:57:00 15:00 4 4:07
21 IFK Österåker 3:58:00 16:00 29 -5:13
22 Kungliga Krigsskolans IF 3:59:00 17:00 15 1:46
22 Kungliga Signalregementet S1 IF 3:59:00 17:00 30 -8:08
24 Arboga OK 4:00:00 18:00 4 5:18
24 Uppsala Studenters IF 4:00:00 18:00 14 2:17
24 Korsnäs IF 4:00:00 18:00 7 5:07
27 Dalaföreningens IK 4:01:00 19:00 -20 10:01
28 Fredrikshofs IF 4:02:00 20:00 -11 9:34
29 Drottningholms SK 4:03:00 21:00 -3 8:25
30 Djursholms IF 4:05:00 23:00 21 -0:39
30 Fredrikshofs IF 2 4:05:00 23:00 -16 12:54
32 Åkers IF 4:07:55 25:55 -19 15:55
33 Hammarby IF 4:08:00 26:00 -32 26:00
34 IFK Västerås 4:09:00 27:00 -9 14:42
35 IK Örnen, Helsingfors, F 4:11:00 29:00 -32 25:54
35 Norrköpings AIS 4:11:00 29:00 -13 18:05
37 Skogsluffarna OK 4:12:30 30:30 20 4:18
38 GoIF Tjalve, Norrköping 4:13:30 31:30 18 5:24
39 Alunda OK 4:14:00 32:00 14 6:09
40 IFK Hedemora 4:14:30 32:30 -1 16:38
41 Bromma OK 4:19:30 37:30 27 -1:53
42 Stigfinnarna 4:19:59 37:59 2 19:29
43 P3:s IF, Strängnäs 4:21:00 39:00 12 12:57
44 Sigtuna IF 4:22:30 40:30 18 12:47
44 Skogsuvarnas IK 2 4:22:30 40:30 3 20:57
46 Djurgårdens IF 4:23:00 41:00 -6 24:58
47 Rånäs IF 4:24:00 42:00 7 16:06
47 Norrtälje IF 4:24:00 42:00 -1 22:55
49 SoIK Hellas 2 4:25:00 43:00 24 -1:52
50 OK Hjortarna 4:26:00 44:00 -26 32:35
51 U&IF Matteuspojkarna 4:26:30 44:30 23 -3:33
52 AUS-FL:s IF, Uppsala 4:29:30 47:30 7 20:04
53 IK Göta 4:30:00 48:00 -23 35:10
54 Sundbybergs IK 4:30:30 48:30 22 -2:35
54 Sthlms Godtemplare 4:30:30 48:30 11 18:32
56 A7 IF, Visby 4:35:30 53:30 -8 33:52
57 Långhundra IF 4:37:00 55:00 7 25:54
58 IF Goterna 4:38:00 56:00 23 2:00
59 Inf.-skjutskolan 4:38:30 56:30 -17 39:24
59 U&IF Matteuspojkarna 2 4:38:30 56:30 21 2:49
61 Katrineholms SK 4:39:00 57:00 -12 37:15
62 IFK Arboga 4:43:00 1:01:00 24 2:27
63 SoIK Hellas 4:43:30 1:01:30 -48 51:17
64 Vittinge IK 4:45:30 1:03:30 -44 52:45
64 IK Roslagshof 4:45:30 1:03:30 -23 46:44
66 Nyköpings SK 4:46:00 1:04:00 -3 35:52
67 Södertälje IF 4:46:55 1:04:55 15 10:45
68 Järla IF 4:47:30 1:05:30 -34 50:38
68 Mälarhöjdens IK 4:47:30 1:05:30 10 12:27
70 Väsby OK 4:48:00 1:06:00 18 4:17
70 Väsby OK 2 4:48:00 1:06:00 17 5:42
72 IFK Tumba 4:50:30 1:08:30 -27 49:53
73 IFK Eskilstuna 4:51:00 1:09:00 -3 27:32
74 Skogsluffarna OK 2 4:51:30 1:09:30 -7 33:07
75 Sundbybergs IK 2 4:52:00 1:10:00 10 12:42
76 OK Skogsrävarna 4:55:30 1:13:30 1 21:20
77 Upsala IF 4:56:00 1:14:00 13 5:50
78 IF Goterna 2 4:56:30 1:14:30 13 6:17
78 IFK Södertälje 4:56:30 1:14:30 15 3:19
80 Skuru IK 4:58:30 1:16:30 -37 59:11
81 OK Skogsrännarna 5:06:00 1:24:00 2 29:37
82 Malmköpings IF 5:06:30 1:24:30 7 17:49
83 Älvsjö AIK 5:08:00 1:26:00 -11 42:22
84 Westermalms IF 5:18:00 1:36:00 -9 47:47
85 OK Hjortarna 2 5:19:00 1:37:00 -16 57:22
86 Upsala IF 2 5:21:00 1:39:00 -26 1:11:20
87 Handens SK 5:21:30 1:39:30 -3 43:47
88 Österfärnebo IF 5:22:00 1:40:00 -30 1:13:37
89 OK Orrarna 5:28:30 1:46:30 3 35:20
90 Häverödals IF 5:49:30 2:07:30 5 49:02
KF Kanotisterna, Södertälje Utgått
Spånga IS Utgått
Västerås SK Utgått
Sollentuna OK Utgått
Djursholms IF 2 Utgått
Huddinge SK Utgått
IF Thor Utgått
IFK Falun Utgått
Storkyrkopojkarna Utgått
Bellevue IK Utgått
OK Fyrismalm 2 Utgått
OK Fyrismalm Utgått
SK Ilion, Stuvsta Utgått
Duvbo IK Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with