GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1948, Nynäshamn - Mälarhöjden

Tävlingen genomfördes 24 - 25 April 1948 med start på vårdkaseberget i Nynäshamn.

Klass: TIOMILAKAVLEN (102 km)

Med denna budkavle, förd från Östersjökust till Mälarvåg av kampglad ungdom, bringas Sveriges Riksidrottsförbund en hälsning och ett budskap, att idrottshågen är levande och stark i sanden vid havsbandet.

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 3 TIOMILAKAVLEN 1948

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Skogsuvarnas IK 5:11:55 0:00 1 -2:00
2 IFK Enskede 5:21:03 9:08 -1 9:08
3 Tureberg IF 5:21:05 9:10 0 4:10
4 Spårvägen GoIF 5:30:15 18:20 0 9:20
5 Spårvägen GoIF 2 5:30:26 18:31 4 7:31
6 Stockholms OK 5:30:27 18:32 11 3:32
7 Fredrikshofs IF 5:30:55 19:00 21 -1:00
8 IFK Lidingö 5:37:44 25:49 -3 15:49
9 Kungliga Flottans IF 5:37:53 25:58 8 10:58
10 Djursholms IF 5:38:46 26:51 20 3:51
11 IFK Enskede 2 5:40:42 28:47 -2 17:47
12 Norrköpings AIS 5:47:48 35:53 23 6:53
13 Korsnäs IF 5:47:49 35:54 11 17:54
14 GoIF Tjalve, Norrköping 5:47:58 36:03 24 4:33
15 Fredrikshofs IF 2 5:48:12 36:17 15 13:17
16 KFUM Örebro 5:48:35 36:40 -2 22:40
17 Hammarby IF 5:53:28 41:33 16 15:33
18 Bromma OK 5:54:41 42:46 23 5:16
19 Tullinge SK 5:54:42 42:47 -10 31:47
20 Stigfinnarna 5:54:57 43:02 22 5:03
21 Arboga OK 5:55:58 44:03 3 26:03
22 Skogsluffarna OK 5:56:05 44:10 15 13:40
23 Rånäs IF 5:56:25 44:30 24 2:30
24 Norrtälje IF 5:56:28 44:33 23 2:33
25 Sigtuna IF 5:57:28 45:33 19 5:03
26 Dalaföreningens IK 5:57:36 45:41 1 26:41
27 Hudiksvalls IF 5:58:45 46:50 -22 36:50
28 Tunafors SK 5:58:55 47:00 -14 33:00
29 Stockholms OK 2 5:59:06 47:11 -17 35:11
30 IFK Österåker 5:59:28 47:33 -9 31:33
31 U&IF Matteuspojkarna 6:01:05 49:10 20 4:40
31 Ludvika FFI 6:01:05 49:10 -14 34:10
33 Sundbybergs IK 6:02:52 50:57 21 2:27
34 Alunda OK 6:08:52 56:57 5 24:57
35 IK Örnen, Helsingfors, F 6:10:12 58:17 0 29:17
36 Uppsala Studenters IF 6:10:24 58:29 -12 40:29
37 Enköpings AIF 6:10:34 58:39 -20 43:39
38 SoIK Hellas 2 6:10:49 58:54 11 15:54
39 Kungliga Krigsskolans IF 6:11:45 59:50 -17 42:50
40 Åkers IF 6:12:10 1:00:15 -8 34:20
41 IFK Västerås 6:13:33 1:01:38 -7 34:38
41 IFK Sala 6:13:33 1:01:38 -28 48:38
43 IF Goterna 6:13:45 1:01:50 15 5:50
44 Drottningholms SK 6:15:47 1:03:52 -15 42:52
45 Inf.-skjutskolan 6:21:47 1:09:52 14 13:22
46 Enebybergs IF 6:22:15 1:10:20 -41 1:00:20
47 AUS-FL:s IF, Uppsala 6:22:42 1:10:47 5 23:17
48 Nyköpings SK 6:22:46 1:10:51 18 6:51
49 Järla IF 6:22:52 1:10:57 19 5:27
50 I 5:s IF, Östersund 6:23:37 1:11:42 -45 1:01:42
51 Mälarhöjdens IK 6:25:23 1:13:28 17 7:58
52 IFK Tumba 6:25:29 1:13:34 20 5:04
53 SoIK Hellas 6:28:40 1:16:45 10 15:15
54 Djurgårdens IF 6:28:55 1:17:00 -8 36:00
55 Katrineholms SK 6:29:43 1:17:48 6 20:48
56 Sthlms Godtemplare 6:31:26 1:19:31 -2 31:01
57 OK Hjortarna 6:34:46 1:22:51 -7 38:51
58 U&IF Matteuspojkarna 2 6:36:00 1:24:05 1 27:35
59 Södertälje IF 6:37:08 1:25:13 8 20:18
60 IK Roslagshof 6:37:13 1:25:18 4 21:48
61 IFK Eskilstuna 6:37:27 1:25:32 12 16:32
62 IK Göta 6:37:38 1:25:43 -9 37:43
63 IK Fyris, Uppsala 6:38:00 1:26:05 -49 1:12:05
64 IFK Hedemora 6:38:31 1:26:36 -24 54:06
65 Väsby OK 6:39:50 1:27:55 5 21:55
66 Skogsuvarnas IK 2 6:40:55 1:29:00 -22 48:30
67 Vittinge IK 6:47:00 1:35:05 -3 31:35
67 Skogsluffarna OK 2 6:47:00 1:35:05 7 25:35
69 Långhundra IF 6:47:20 1:35:25 -12 40:25
70 IFK Arboga 6:47:25 1:35:30 -8 34:30
71 Upsala IF 6:48:35 1:36:40 6 22:40
72 A7 IF, Visby 6:48:50 1:36:55 -16 43:25
73 OK Skogsrävarna 6:59:44 1:47:49 3 34:19
74 P3:s IF, Strängnäs 7:00:02 1:48:07 -31 1:09:07
75 Kungliga Signalregementet S1 IF 7:00:43 1:48:48 -53 1:31:48
76 Österfärnebo IF 7:01:55 1:50:00 12 10:00
77 Westermalms IF 7:01:57 1:50:02 7 14:02
78 Älvsjö AIK 7:02:06 1:50:11 5 24:11
79 OK Hjortarna 2 7:13:47 2:01:52 6 24:52
80 Skuru IK 7:23:30 2:11:35 0 55:05
81 IFK Södertälje 7:24:10 2:12:15 -3 57:45
82 IF Goterna 2 7:24:12 2:12:17 -4 57:47
83 Väsby OK 2 7:24:15 2:12:20 -13 1:06:20
84 Sundbybergs IK 2 7:29:00 2:17:05 -9 1:07:05
85 OK Skogsrännarna 8:11:00 2:59:05 -4 1:35:05
Malmköpings IF Utgått
Upsala IF 2 Utgått
Handens SK Utgått
OK Orrarna Utgått
Häverödals IF Utgått
KF Kanotisterna, Södertälje Utgått
Spånga IS Utgått
Västerås SK Utgått
Sollentuna OK Utgått
Djursholms IF 2 Utgått
Huddinge SK Utgått
IF Thor Utgått
IFK Falun Utgått
Storkyrkopojkarna Utgått
Bellevue IK Utgått
OK Fyrismalm 2 Utgått
OK Fyrismalm Utgått
SK Ilion, Stuvsta Utgått
Duvbo IK Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with