GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1948, Nynäshamn - Mälarhöjden

Tävlingen genomfördes 24 - 25 April 1948 med start på vårdkaseberget i Nynäshamn.

Klass: TIOMILAKAVLEN (102 km)

Med denna budkavle, förd från Östersjökust till Mälarvåg av kampglad ungdom, bringas Sveriges Riksidrottsförbund en hälsning och ett budskap, att idrottshågen är levande och stark i sanden vid havsbandet.

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 8 TIOMILAKAVLEN 1948

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Tureberg IF 13:27:20 0:00 1 -6:01
2 IFK Enskede 13:28:05 0:45 -1 0:45
3 Spårvägen GoIF 13:35:50 8:30 0 -3:25
4 Skogsuvarnas IK 13:57:05 29:45 2 0:50
5 Bromma OK 13:58:50 31:30 3 -5:57
6 Skogsluffarna OK 14:04:45 37:25 3 -1:59
7 Stockholms OK 14:12:20 45:00 0 10:08
8 Tullinge SK 14:12:50 45:30 6 -12:40
9 SoIK Hellas 14:13:45 46:25 3 -6:29
10 U&IF Matteuspojkarna 14:15:10 47:50 3 -5:18
11 Norrköpings AIS 14:18:50 51:30 -7 32:54
12 Sigtuna IF 14:24:25 57:05 -3 17:41
13 Spårvägen GoIF 2 14:25:00 57:40 -8 30:57
14 Stigfinnarna 14:26:19 58:59 -3 8:07
15 IF Goterna 14:37:40 1:10:20 9 -7:51
16 IFK Eskilstuna 14:38:00 1:10:40 -1 7:25
17 Tunafors SK 14:38:15 1:10:55 1 7:09
18 Nyköpings SK 14:41:10 1:13:50 -1 10:26
19 Djursholms IF 14:43:05 1:15:45 3 -1:32
20 Hudiksvalls IF 14:46:20 1:19:00 -1 14:32
21 Rånäs IF 14:50:00 1:22:40 4 1:25
22 IK Örnen, Helsingfors, F 14:50:15 1:22:55 -1 5:40
23 Sundbybergs IK 14:52:45 1:25:25 6 2:25
24 Upsala IF 14:53:45 1:26:25 7 1:09
25 OK Hjortarna 14:53:55 1:26:35 8 0:11
26 KFUM Örebro 14:54:10 1:26:50 -11 23:35
27 IFK Västerås 14:56:15 1:28:55 0 7:08
28 Arboga OK 15:03:55 1:36:35 -2 15:14
29 Kungliga Flottans IF 15:05:11 1:37:51 -9 21:50
30 Åkers IF 15:05:25 1:38:05 2 12:11
31 GoIF Tjalve, Norrköping 15:07:45 1:40:25 -3 17:35
32 Fredrikshofs IF 15:09:20 1:42:00 6 -5:13
33 AUS-FL:s IF, Uppsala 15:09:30 1:42:10 3 -1:07
34 IK Fyris, Uppsala 15:09:50 1:42:30 -4 19:22
35 Alunda OK 15:09:51 1:42:31 0 1:27
36 IFK Lidingö 15:12:45 1:45:25 8 -12:02
37 Enköpings AIF 15:17:35 1:50:15 0 3:55
38 IF Goterna 2 15:25:25 1:58:05 8 -7:22
39 Hammarby IF 15:26:10 1:58:50 -5 26:23
40 Dalaföreningens IK 15:31:10 2:03:50 1 10:57
41 Fredrikshofs IF 2 15:34:30 2:07:10 -2 17:52
42 Österfärnebo IF 15:36:00 2:08:40 1 13:00
43 Norrtälje IF 15:52:15 2:24:55 2 24:13
44 Uppsala Studenters IF 15:55:00 2:27:40 6 11:12
45 Skogsuvarnas IK 2 15:55:20 2:28:00 -3 35:01
46 Väsby OK 16:00:40 2:33:20 11 4:42
47 Korsnäs IF 16:10:50 2:43:30 11 14:51
48 Stockholms OK 2 16:12:00 2:44:40 1 32:51
49 Katrineholms SK 16:14:10 2:46:50 2 29:25
50 SoIK Hellas 2 16:16:10 2:48:50 -2 38:03
51 IFK Arboga 16:16:15 2:48:55 5 25:15
52 IFK Tumba 16:17:55 2:50:35 3 27:53
53 Kungliga Krigsskolans IF 16:18:05 2:50:45 -13 59:00
54 Vittinge IK 16:20:25 2:53:05 -2 33:37
55 Skuru IK 16:25:25 2:58:05 4 29:15
56 Kungliga Signalregementet S1 IF 16:26:10 2:58:50 7 11:29
57 Sthlms Godtemplare 16:28:40 3:01:20 -4 41:43
58 IFK Enskede 2 16:33:00 3:05:40 -35 1:48:09
59 Drottningholms SK 16:39:45 3:12:25 -5 52:37
60 Westermalms IF 16:44:20 3:17:00 6 18:01
61 IK Roslagshof 16:45:30 3:18:10 0 36:05
62 IK Göta 16:45:35 3:18:15 0 30:59
63 Inf.-skjutskolan 16:47:20 3:20:00 4 19:23
64 OK Skogsrävarna 16:48:40 3:21:20 1 26:20
65 IFK Södertälje 16:50:04 3:22:44 7 9:07
66 Djurgårdens IF 16:54:10 3:26:50 -19 1:19:13
67 Ludvika FFI 16:55:00 3:27:40 -3 39:30
67 Enebybergs IF 16:55:00 3:27:40 -7 48:50
69 IFK Hedemora 16:59:40 3:32:20 2 18:45
70 Järla IF 17:02:30 3:35:10 5 4:57
71 Mälarhöjdens IK 17:07:45 3:40:25 3 11:52
72 Sundbybergs IK 2 17:10:20 3:43:00 -3 36:55
73 I 5:s IF, Östersund 17:11:45 3:44:25 -5 43:20
74 U&IF Matteuspojkarna 2 17:21:40 3:54:20 -4 44:58
75 Skogsluffarna OK 2 17:40:33 4:13:13 1 41:58
A7 IF, Visby Utgått
OK Skogsrännarna Utgått
Långhundra IF Utgått
OK Hjortarna 2 Utgått
IFK Sala Utgått
IFK Österåker Utgått
Älvsjö AIK Utgått
Väsby OK 2 Utgått
Södertälje IF Utgått
P3:s IF, Strängnäs Utgått
Malmköpings IF Utgått
Upsala IF 2 Utgått
Handens SK Utgått
OK Orrarna Utgått
Häverödals IF Utgått
KF Kanotisterna, Södertälje Utgått
Spånga IS Utgått
Västerås SK Utgått
Sollentuna OK Utgått
Djursholms IF 2 Utgått
Huddinge SK Utgått
IF Thor Utgått
IFK Falun Utgått
Storkyrkopojkarna Utgått
Bellevue IK Utgått
OK Fyrismalm 2 Utgått
OK Fyrismalm Utgått
SK Ilion, Stuvsta Utgått
Duvbo IK Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with