GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1995, Riala

1995 års 10MILA var den 50:e 10MILA-tävlingen, och precis som 1949 gick den i skogarna kring Riala, nära Norrtälje, i vacker Roslagsterräng. Det är för övrigt femte gången tävlingen gick i Riala.

Klass: Herrar (113 km)

Nu råder morgonstund i maj och 50 år har gått. Man minns ett segerbud om bunkerdöd och sammanbrott. Dock, den långa nattens kamp är bara skenbart över. Jordens sköra grönskeskal din makt, mitt mod, behöver. Vi vann, vi höjer lyckokrans i vårens Roslagsskog - och anar ljus från dem, som striden tar och striden tog.
Sverker Tirén

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 3 Ungdom 1995

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Delta RF 1 1:44:16 0:00 4 -3:35
2 Tampereen Pyrintö 1 1:44:46 0:30 6 -4:09
3 Sandefjord OK 1:44:57 0:41 8 -4:07
4 Fredrikstad Skiklubb 1 1:45:16 1:00 28 -6:03
5 Söders OL 1 1:45:18 1:02 21 -5:49
5 Skogshjortarna OK 1:45:18 1:02 20 -5:46
7 Pihkaniskat 1:45:20 1:04 12 -4:52
8 Mynämäen Sunnist.-52 1:45:22 1:06 15 -5:41
9 OK Eken 1:45:23 1:07 18 -5:46
10 OK Skogsfalken 1:45:25 1:09 7 -4:34
11 Raumar O-lag 1:45:26 1:10 -1 -3:36
12 FK Herkules 1 1:45:27 1:11 8 -4:46
13 Kovlands IF 2 1:45:28 1:12 17 -5:48
14 Norbergs OK 1 1:45:31 1:15 14 -5:40
15 KFUM Örebro OK 1 1:45:51 1:35 0 -3:27
16 OK Hällen 1 1:45:52 1:36 -4 -3:14
17 Stora Tuna IK 1 1:45:56 1:40 -13 -0:31
18 Kjula-Standard OK 1:46:01 1:45 -15 -0:23
19 Uddevalla OK 1:46:32 2:16 16 -5:12
20 Vivill OK 1:46:50 2:34 -14 -1:06
21 IF Åland 1 1:47:42 3:26 8 -3:31
22 Tullinge SK 1 1:47:46 3:30 12 -3:39
23 Helsingin Suunnistajat 1 1:47:50 3:34 -10 -1:17
23 Norrköpings AIS 1 1:47:50 3:34 -16 -0:55
25 Thor IF 1 1:47:51 3:35 -2 -3:12
26 IF Åland 2 1:47:56 3:40 -5 -2:59
27 Rånäs OK 1 1:47:59 3:43 10 -4:17
28 Bjursås OK 1:48:10 3:54 -14 -1:06
29 Boxholm-Mjölby OL 1:48:15 3:59 -20 -0:46
30 Maarian Mahti 1:48:16 4:00 -28 1:54
31 Järla IF 1:48:28 4:12 -30 4:12
32 Lahden Suunnistajat 1:48:55 4:39 -14 -1:09
33 Angelniemen Ankkuri 1:48:58 4:42 5 -3:21
34 Rajamäen Rykmentti 1:49:06 4:50 -1 -2:15
35 OK Löftan 1 1:50:16 6:00 -19 0:18
36 VB OL 1 1:50:24 6:08 -14 -0:37
37 Sundsvalls OK 1 1:50:43 6:27 -7 -0:33
38 Forsa IF 1 1:51:10 6:54 26 -6:23
38 Hirvensalon Heitto 1:51:10 6:54 10 -4:45
40 Eurajoen Veikot 1:51:12 6:56 6 -3:00
41 Mangen/Jösse/Åmotsfors OK 1:51:15 6:59 7 -4:40
42 Fossum IF 1:52:08 7:52 12 -5:01
43 Storviks IF 1:52:10 7:54 8 -3:55
44 Rotebro IS 1:52:11 7:55 -2 -1:14
45 OK Tisaren 1:52:12 7:56 2 -2:41
46 OK Kompassen 1 1:52:14 7:58 4 -3:43
47 IF Femman 1 1:52:15 7:59 -6 -0:25
47 Delta RF 2 1:52:15 7:59 -4 -1:13
49 Stora Tuna IK 2 1:52:20 8:04 -9 -0:05
50 Strängnäs Malmby OL 1:52:24 8:08 2 -3:44
51 OK 77 1:52:25 8:09 -6 -1:32
51 VB OL 2 1:52:25 8:09 -13 0:06
53 Täby OK 1:52:34 8:18 -9 -1:09
54 Kongsberg O-lag 1:54:07 9:51 34 -7:44
54 Ludvika OK 1:54:07 9:51 39 -8:19
56 Ulricehamns OK 1:54:11 9:55 25 -7:18
56 OK Roslagen 1 1:54:11 9:55 1 -3:08
58 Bromma-Vällingby SOK 1 1:54:18 10:02 1 -3:04
59 OK Enen 1:55:30 11:14 16 -4:31
60 Tyrving IL 1:55:34 11:18 8 -2:43
61 Turun Suunnistajat 1 1:55:36 11:20 9 -3:57
62 Angelniemen Ankkuri 2 1:55:40 11:24 -6 -1:38
63 Tjällmo-Godegårds OK 1 1:56:24 12:08 -5 -0:56
64 OK Måsen 1:56:27 12:11 10 -3:30
64 Frösö IF 1:56:27 12:11 13 -3:40
66 Tibro AIK 1:56:28 12:12 -5 -0:57
66 Eskilstunafors OL 2 1:56:28 12:12 0 -1:42
68 Eskilstunafors OL 1 1:56:32 12:16 -1 -1:44
69 Kullen IS 1:56:34 12:18 -4 -1:02
70 Svärdsjö IF 2 1:56:36 12:20 -10 -0:47
71 Skaukameratene O-lag 1 1:58:28 14:12 21 -3:51
72 OK Klemmingen 1:58:34 14:18 -10 1:08
73 Tampereen Pyrintö 2 1:58:36 14:20 16 -3:22
74 OK Tyr 1:58:41 14:25 6 -2:47
75 Helsingin Suunnistajat 2 1:58:51 14:35 3 -2:28
76 Frölunda OL 1:59:41 15:25 -7 0:49
77 Keravan Urheilijat 1:59:42 15:26 10 -2:08
78 SOK Viljan 1:59:47 15:31 -23 2:33
79 Hagaby GoIF 1 1:59:48 15:32 -26 3:39
80 IK Stern 1:59:55 15:39 -17 2:27
81 Hässleholms OK 2:01:00 16:44 5 -0:47
82 KFUM Örebro OK 2 2:01:08 16:52 -6 1:04
83 Järfälla OK 1 2:01:11 16:55 -10 1:16
84 Nydalen SK 1 2:01:15 16:59 23 -3:15
85 Kungälvs OK 2:01:22 17:06 11 -2:38
86 OK Södertörn 2:01:23 17:07 37 -5:33
87 Säterbygdens OK 2:01:27 17:11 17 -2:52
88 OK Denseln 1 2:01:29 17:13 25 -3:13
89 Pargas IF 1 2:01:33 17:17 32 -4:22
90 IFK Linköping 2:01:46 17:30 -54 9:42
91 Leksands OK 1 2:03:26 19:10 24 -1:34
92 Raseborg OK 2:03:35 19:19 8 -0:30
93 Kristinehamns OK 1 2:03:47 19:31 35 -5:49
94 Nyköpings OK 1 2:03:49 19:33 31 -4:49
95 Hämeenlinnan Suunnist 2:04:12 19:56 23 -0:59
96 OK Nipan 2:04:19 20:03 8 0:00
97 Linné OK 2 2:04:24 20:08 -3 0:29
98 Brännans IF 2:04:25 20:09 -26 4:32
98 IFK Lidingö 1 2:04:25 20:09 -19 3:03
100 OK Hällen 2 2:04:27 20:11 -3 0:25
101 OK Rodhen 1 2:04:30 20:14 9 -0:03
102 Linné OK 1 2:04:36 20:20 -17 2:51
103 Umeå OK 2 2:06:32 22:16 -19 4:49
104 Kvarnsvedens GoIF OK 2:06:48 22:32 -9 2:51
105 Turebergs IF 2:06:49 22:33 21 -1:54
106 OK Denseln 2 2:07:04 22:48 -5 2:57
107 Stora Tuna IK 3 2:07:06 22:50 1 2:34
108 Umeå OK 1 2:07:22 23:06 -25 5:43
109 OK Alehof 1 2:07:25 23:09 -19 5:24
110 OK Milan 2:08:11 23:55 22 -3:02
111 Härlövs IF 2:08:12 23:56 25 -3:20
112 FK Göingarna 2:08:13 23:57 21 -3:01
113 Norbergs OK 3 2:08:30 24:14 16 -2:02
114 OK Alehof 2 2:08:32 24:16 -32 6:55
114 IF Brahe 2:08:32 24:16 10 0:03
116 Hagaby GoIF 2 2:08:49 24:33 -17 4:45
117 OK Djerf 2:08:51 24:35 2 3:22
118 Bondsjöhöjdens IK 2:08:57 24:41 -10 4:25
119 Södertälje IF 1 2:09:30 25:14 11 -1:17
120 Avesta OK 1 2:09:58 25:42 32 -4:07
121 Enköpings AI 2:10:08 25:52 18 -2:10
122 Avesta OK 2 2:10:11 25:55 20 -2:39
123 Fredrikstad Skiklubb 2 2:10:16 26:00 24 -2:44
124 Gävle OK 1 2:10:17 26:01 11 -1:11
125 Halmstad OK 1 2:10:26 26:10 20 -2:32
126 Hestra IF 2:10:28 26:12 17 -2:24
127 Istrums OK 1 2:10:36 26:20 -5 4:29
128 Arboga OK 2:10:40 26:24 -14 5:46
129 Tullinge SK 2 2:10:49 26:33 -9 5:11
130 Timrå SOK/Njurunda OK 2:12:07 27:51 23 -2:05
131 Ockelbo OK 2:12:12 27:56 -19 7:35
132 FK Friskus-Varberg 1 2:12:15 27:59 -34 8:12
133 OK Österåker 1 2:12:39 28:23 12 -0:19
134 Kalevan Rasti 2:12:43 28:27 6 0:02
135 Espoon Suunta 2:13:06 28:50 -64 13:21
136 Finspångs AIK 2:13:23 29:07 15 -0:08
137 Ärla IF 1 2:13:32 29:16 1 1:22
138 Tranan OK 2:14:04 29:48 -1 2:12
139 Laxå OK 2:15:00 30:44 35 -4:04
140 Nyköpings OK 2 2:15:01 30:45 27 -3:36
141 IFK Hedemora 1 2:15:14 30:58 28 -3:31
142 OK Skogsstjärnan 2:15:31 31:15 -15 6:47
143 Alvesta SOK 2:16:27 32:11 15 -1:41
143 Rånäs OK 2 2:16:27 32:11 -9 5:03
145 GoIF Tjalve 2:16:29 32:13 21 -2:07
146 Östersunds OK 2:16:34 32:18 4 3:20
146 Tierps SOK 2:16:34 32:18 -15 5:26
148 Timrå SOK 2:16:35 32:19 -1 3:35
149 IFK Göteborg 2:16:38 32:22 0 3:32
150 Skogsluffarnas OK 2:16:39 32:23 9 -1:35
151 Häverödals SK 2:16:58 32:42 -10 4:13
152 FK Friskus-Varberg 2 2:17:00 32:44 -36 11:58
153 Bäkkelaget SPK 2:19:06 34:50 11 0:32
154 Ljusdals OK 2:21:00 36:44 26 -0:24
155 Ringerike O-lag 2:21:08 36:52 14 2:23
156 Vang O-lag 2:21:20 37:04 16 2:22
156 Järfälla OK 2 2:21:20 37:04 -45 16:46
158 OK Kåre 2 2:21:23 37:07 -3 6:45
159 Sisu/Lidköping/Hjobygden 2:21:27 37:11 16 2:22
160 Söders OL 2 2:21:41 37:25 11 2:45
161 VB OL 3 2:22:32 38:16 18 1:13
162 KFUM Örebro OK 3 2:22:49 38:33 -18 9:54
162 FK Herkules 2 2:22:49 38:33 -1 4:23
164 Halden SK 1 2:22:50 38:34 -3 4:24
165 Gagnefs OK 2:22:53 38:37 -2 4:22
166 Modum O-Lag 2:22:56 38:40 -12 8:29
167 OK Nolaskogsarna 2:22:59 38:43 -7 4:35
168 Domnarvets GOIF 2:23:52 39:36 -4 5:18
169 OK Hällen 3 2:24:28 40:12 21 -1:42
170 Tullinge SK 3 2:27:45 43:29 -14 11:54
171 Solna OK 2:27:53 43:37 7 7:55
172 Svaide SOK / Roma OK 2:28:23 44:07 -15 11:49
173 OK Alferna 2:28:31 44:15 15 2:28
174 Akilles OK 2:28:39 44:23 8 5:09
175 Söderhamns OK 2:28:44 44:28 -2 9:43
176 OK Österåker 2 2:28:45 44:29 13 2:37
177 Fredrikstad Skiklubb 3 2:28:47 44:31 6 5:08
178 Länna IF 2 2:28:48 44:32 12 2:38
179 Skogsströvarna OK 2:28:51 44:35 -2 9:03
180 IFK Lidingö 2 2:28:53 44:37 6 3:11
181 IFK Hedemora 2 2:30:48 46:32 15 2:21
182 Åkers IF 2:31:03 46:47 19 -1:12
183 Rehns BK 2:31:07 46:51 -80 26:53
184 Västerås SOK 2:31:17 47:01 15 0:30
184 Länna IF 1 2:31:17 47:01 16 0:07
186 Pan-Kristianstad 2:31:55 47:39 -2 6:53
187 OK Kompassen 2 2:32:11 47:55 5 4:25
188 Skogslöparna 2 2:35:05 50:49 -7 11:37
188 Landehov/Sjövalla FK 1 2:35:05 50:49 7 6:47
190 Skogslöparna 1 2:35:07 50:51 -3 9:19
191 Sala OK 2:35:16 51:00 7 6:28
192 IFK Enskede 2:35:19 51:03 5 6:48
193 Landehov/Sjövalla FK 2 2:38:34 54:18 -25 19:50
194 OK Löftan 2 2:39:57 55:41 -1 11:57
195 Stora Tuna IK 4 2:39:59 55:43 7 7:36
196 Norbergs OK 2 2:43:04 58:48 -11 17:25
197 IF Femman 2 2:43:06 58:50 8 4:45
198 Kristinehamns OK 2 2:43:19 59:03 -4 15:14
199 SOK Joar Viking 2:45:21 1:01:05 -23 25:53
200 IF Hagen 2:46:45 1:02:29 13 2:00
201 Ärla IF 2 2:50:06 1:05:50 2 16:27
202 Katrineholms OK 2:50:09 1:05:53 10 6:43
203 Leksands OK 2 2:50:12 1:05:56 7 9:25
204 Skaukameratene O-lag 2 2:50:18 1:06:02 7 9:12
205 Leksands OK 3 2:50:20 1:06:04 3 10:45
206 Södertälje IF 2 2:50:21 1:06:05 3 9:43
207 Söders OL 3 2:56:02 1:11:46 9 6:29
208 IFK Hedemora 3 3:00:45 1:16:29 7 11:19
209 Forsa IF 2 3:04:00 1:19:44 -3 25:32
210 OK Milan 2 3:04:35 1:20:19 -6 30:52
211 Hällestad/Stjärnarps OK 3:19:13 1:34:57 12 -6:41
212 Hansa/Hoburg IF 3:22:02 1:37:46 2 36:50
213 OK Rodhen 2 3:22:49 1:38:33 6 20:28
214 Kristiansand OK 3:22:55 1:38:39 4 28:55
215 Timrå SOK / Njurunda OK 3:22:58 1:38:42 2 33:22
216 Oppsal IF O-gruppe 3:35:22 1:51:06 6 11:12
217 Vingåkers OK 3:35:24 1:51:08 4 13:39
218 OK Roslagen 2 3:56:33 2:12:17 2 49:10
OK Kåre 1 Felstämplat
Haninge SOK Felstämplat
Thor IF 2 Felstämplat
Sarpsborg O-Lag Felstämplat
OK Orion Felstämplat
Säffle OK Felstämplat
Bromma-Vällingby SOK 2 Felstämplat
Gävle OK 2 Felstämplat
Tjällmo-Godegårds OK 2 Felstämplat
Sundsvalls OK 2 Felstämplat
Pargas IF 2 Felstämplat
Svärdsjö IF 1 Utgått
OK Roslagshof Utgått
Hellas SoIK Utgått
Kovlands IF 1 Ej startat
Turun Suunnistajat 2 Ej startat
Halmstad OK 2 Ej startat
OK Älvsjö Örby Ej startat
Trosabygdens OK Ej startat
Trollhättan SOK Ej startat
Norrköpings AIS 2 Ej startat
Njudung OK Ej startat
Rembo IK Ej startat
Nydalen SK 2 Ej startat
Lillomarka O-lag Ej startat
Halden SK 2 Ej startat
L-100 IF Ej startat
Istrums OK 2 Ej startat
Sundsvalls OK 3 Ej startat
Rånäs OK 3 Ej startat
Frösö IF /Litsbygden Ej startat
Linné OK 3 Ej startat
Hadeland O-lag Ej startat
Deje Skidförening Ej startat
Hein O-lag Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with