GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1996, Salinge Gård

1996 års tävling gick av stapeln vid Salinge Gård som ligger i den nordöstra delen i Enköpings kommun , den 4-5 maj.

Klass: Herrar (109 km)

Till land där vikingar en gång låg i bittra fejder. Drog 10-milahären för att finna andra nejder. Men nu bjöds kamp och strid av annat slag. På villsam stråt av Nordens bästa kavlelag.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 1 Ungdom 1996

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Paimion Rasti Markus Lindeqvist 26:02 0:00 0 0:00
2 Järla IF Kenneth Hanning 29:01 2:59 -1 2:59
3 OK Tisaren Björn Carlsson 29:02 3:00 -2 3:00
4 Storviks IF Jan Troeng 29:04 3:02 -3 3:02
5 Hagaby GoIF 1 Jonas Lundström 29:16 3:14 -4 3:14
6 Tullinge SK 2 Ingemar Åkerman 29:17 3:15 -5 3:15
7 OK Eken / Åker IF Jimmy Ericsson 29:21 3:19 -6 3:19
7 Sarpsborg OL/Trösken IL 1 Lars Arne 29:21 3:19 -6 3:19
9 KFUM Örebro OK 1 Marcus Hardt 29:25 3:23 -8 3:23
10 Fredrikstad Skiklubb 1 Tor Anders Puck 29:26 3:24 -9 3:24
11 Gävle OK 2 Jesper Ivarsson 29:47 3:45 -10 3:45
12 IFK Enskede Oskar Lundberg 29:49 3:47 -11 3:47
13 Arboga OK Per Jonzon 30:47 4:45 -12 4:45
14 Turun Suunnistajat Markku Rapo 30:49 4:47 -13 4:47
14 Skogslöparna Andreas Domeij 30:49 4:47 -13 4:47
16 Boxholm-Mjölby OL Jonas Karlsson 31:03 5:01 -15 5:01
17 VB OL 2 Lars Nordkvist 31:08 5:06 -16 5:06
18 Rehns BK 1 Peder Kock 31:12 5:10 -17 5:10
19 Frösö/Litsbygden/Uvarna Mikael Hallmans 31:14 5:12 -18 5:12
19 Porsgrunn OL / Skien OK Jon Birger Arnes 31:14 5:12 -18 5:12
21 Kangasala SK Lauri Viitanen 32:02 6:00 -20 6:00
22 Oddersjaa 1 Jarl Magnus Berge 32:03 6:01 -21 6:01
23 Tampereen Pyrintö 2 Pekka Verkama 32:04 6:02 -22 6:02
24 Kvarnsvedens GoIF OK Stefan Boremyr 32:05 6:03 -23 6:03
25 Thor IF 1 Crister Nygren 32:11 6:09 -24 6:09
26 OK Alferna Peter Aronsson 32:14 6:12 -25 6:12
27 Skogsströvarna OK Anders Kleist 32:32 6:30 -26 6:30
28 Tampereen Pyrintö 1 Jouko Juntunen 32:34 6:32 -27 6:32
28 Säterbygdens OK Peter Löfås 32:34 6:32 -27 6:32
30 FK Herkules/ IK Uven Lars Bigsten 32:36 6:34 -29 6:34
30 Vivill OK / Ätrans IF Niklas Nilsson 32:36 6:34 -29 6:34
32 Tullinge SK 4 Fredrik Josefsson 32:37 6:35 -31 6:35
33 Bromma-Vällingby SOK Gunnar Lindberg 32:39 6:37 -32 6:37
33 Tjällmo-Godegårds OK 1 Karin Norin 32:39 6:37 -32 6:37
33 Eskilstunafors OL 1 Martin Åkerlund 32:39 6:37 -32 6:37
36 Eurajoen Veikot Timo Mikkola 32:40 6:38 -35 6:38
37 OK Kåre Kalle Bergström 32:43 6:41 -36 6:41
38 Svaide SOK/ Roma OK Tobias Olsson 32:44 6:42 -37 6:42
39 Nyköpings OK 1 Anders Lundin 32:45 6:43 -38 6:43
40 Mariestads FK Jonas Zachrisson 32:46 6:44 -39 6:44
41 Stora Tuna IK 1 Martin Solli 32:47 6:45 -40 6:45
41 IFK Hedemora 1 Tommy Carlsson 32:47 6:45 -40 6:45
43 Stora Tuna IK 2 Erik Pettersson 32:48 6:46 -42 6:46
44 OK Södertörn 1 Erik Sisell 32:49 6:47 -43 6:47
45 Hagaby GoIF 2 Johan Amilon 32:50 6:48 -44 6:48
46 Järfälla OK 1 Markus Eriksson 32:51 6:49 -45 6:49
47 Tullinge SK 1 Staffan Flodmark 32:52 6:50 -46 6:50
47 Pargas IF 1 John Biström 32:52 6:50 -46 6:50
47 OK Kompassen Patrik Söderholm 32:52 6:50 -46 6:50
47 IFK Hedemora 2 Johan Ranerfors 32:52 6:50 -46 6:50
51 OK Skogsfalken 1 Andreas Larsson 32:57 6:55 -50 6:55
51 FK Göingarna Anders Frick 32:57 6:55 -50 6:55
53 Mynämäen Sunnist.-52 Tomi Tasanen 32:58 6:56 -52 6:56
53 Angelniemen Ankkuri 2 Heikki Heinonen 32:58 6:56 -52 6:56
55 Ulricehamns OK 1 Johan Palmér 33:00 6:58 -54 6:58
55 OK Rodhen 1 Erik Engsten 33:00 6:58 -54 6:58
57 Kristinehamns OK 1 Hans Brolund 33:06 7:04 -56 7:04
58 OK FROS Lars Kjems 33:09 7:07 -57 7:07
59 OK Österåker 2 Pontus Hellström 33:12 7:10 -58 7:10
60 KFUM Örebro OK 2 Eric Gunnarsson 33:24 7:22 -59 7:22
61 Norbergs OK 1 Fredrik Larsson 33:30 7:28 -60 7:28
62 Uddevalla OK Martin Sand 33:31 7:29 -61 7:29
63 Täby OK Sebastian Wiman 33:39 7:37 -62 7:37
64 Ärla IF 1 Jonas Pettersson 33:46 7:44 -63 7:44
64 IFK Linköping Jesper Eriksson 33:46 7:44 -63 7:44
66 Halden SK 1 Nils-Edvard Holene 33:50 7:48 -65 7:48
67 Haninge SOK Kristoffer Brosell 33:51 7:49 -66 7:49
68 Eskilstunafors OL 2 Emil Lauri 33:52 7:50 -67 7:50
69 Bondsjöhöjden/Viola Trico Emil Eriksson 33:53 7:51 -68 7:51
70 Domnarvets GOIF 2 Joakim Söderström 33:59 7:57 -69 7:57
71 Landehof OK/Sjövalla FK 1 Patrik Nordgren 34:00 7:58 -70 7:58
71 Thor IF 2 Carl Rammel 34:00 7:58 -70 7:58
73 Leksands OK 2 Peter Bolander 34:03 8:01 -72 8:01
74 OK Denseln 1 Lawrence Reyez 34:07 8:05 -73 8:05
75 OK Kolmården Anders Person 34:15 8:13 -74 8:13
76 Tjällmo-Godegårds OK 2 Cecilia Adamsson 34:20 8:18 -75 8:18
77 Delta RF 1 Riku Eronen 35:40 9:38 -76 9:38
78 Sarpsborg OL/Trösken IL 3 Martin malmström 35:52 9:50 -77 9:50
79 Rotebro IS Per Hillerborg 35:56 9:54 -78 9:54
79 IFK Lidingö 1 Håkan Nyberg 35:56 9:54 -78 9:54
81 Forsa OK 1 Mathias Wilhelmsson 35:58 9:56 -80 9:56
82 Sundsvalls OK 1 Martin Hammarberg 35:59 9:57 -81 9:57
83 OK Roslagen Bengt Johansson 36:00 9:58 -82 9:58
84 OK Hällen 1 Anders Hedman 36:02 10:00 -83 10:00
84 Espoon Suunta Mikko Russinen 36:02 10:00 -83 10:00
84 Söderhamns OK Johanna Stropp 36:02 10:00 -83 10:00
87 Raumar O-lag Geir M. Öien 36:03 10:01 -86 10:01
87 Söders OL 1 Torbjörn Aldgård 36:03 10:01 -86 10:01
89 VB OL 1 Magnus Wrahme 36:04 10:02 -88 10:02
89 Kungälvs OK Patrik Johansson 36:04 10:02 -88 10:02
91 Rehns BK 2 Kristoffer Lysell 36:06 10:04 -90 10:04
91 Västerås SOK 1 Jan Betshammar 36:06 10:04 -90 10:04
93 Solna OK Johan Gyllenswärd 36:08 10:06 -92 10:06
94 Svärdsjö IF Maria Eriksson 36:10 10:08 -93 10:08
94 Umeå OK 1 Magnus Martinsson 36:10 10:08 -93 10:08
96 Länna IF 2 Tommy Grahn 36:13 10:11 -95 10:11
97 Rånäs OK 1 Johan Hedlöf 36:15 10:13 -96 10:13
97 Katrineholms OK Per Lycke 36:15 10:13 -96 10:13
97 Köping-Kolsva OK Anton Lindholm 36:15 10:13 -96 10:13
100 Hyvinkään Rasti 2 Elmeri Vähänen 36:18 10:16 -99 10:16
101 OK Orion Robin Söderström 36:24 10:22 -100 10:22
102 Bäkkelaget SPK Vigdis Holom 36:30 10:28 -101 10:28
103 Härlöv/Tyringe/Hässleholm Jakob Viberg 36:32 10:30 -102 10:30
104 Fredrikstad Skiklubb 2 Helga Stenseth 36:40 10:38 -103 10:38
105 Strängnäs-Malmby OL Daniel Sandkvist 36:43 10:41 -104 10:41
106 Hjärnarp GIF Roland Persson 36:45 10:43 -105 10:43
107 Södertälje IF 1 Anders Axling 36:57 10:55 -106 10:55
108 Finspångs AIK Anna Josefsson 37:00 10:58 -107 10:58
108 Delta RF 2 Harri Räty 37:00 10:58 -107 10:58
110 Tyrving IL Kristin Överöyen 37:01 10:59 -109 10:59
111 Ljusdals OK Åsa Persson 37:05 11:03 -110 11:03
112 Angelniemen Ankkuri 1 Antti Wigelius 37:10 11:08 -111 11:08
112 Forsa OK 2 Tommy Engman 37:10 11:08 -111 11:08
114 Alfta-Ösa OK Elin Woxlin 37:12 11:10 -113 11:10
115 Akilles OK Markus Nyström 37:24 11:22 -114 11:22
116 Helsingin Suunnistajat Termu Kivimäki 37:26 11:24 -115 11:24
117 Norbergs OK 2 Fredrik Bengtsson 37:29 11:27 -116 11:27
118 Keravan Urheilijat Jyrki Muukkonen 37:31 11:29 -117 11:29
119 Avesta OK 2 Olov Gohde 37:36 11:34 -118 11:34
120 OK Hällen 2 Pelle Bergh 37:45 11:43 -119 11:43
121 Brännans IF Erik Abel 37:57 11:55 -120 11:55
122 Länna IF 1 Mattias Lundgren 37:58 11:56 -121 11:56
123 Nydalens SK 1 Eirik Brynildsen 38:11 12:09 -122 12:09
124 OK Djerf Johan Adolfsson 38:13 12:11 -123 12:11
125 Skogshjortarna OK Andreas Ivarsson 38:16 12:14 -124 12:14
126 Domnarvets GOIF 1 Erik Matsson 38:18 12:16 -125 12:16
127 Modum O-Lag Vidar Björnstad 38:22 12:20 -126 12:20
128 Hämeenlinnan Suunnist Markus Kuvaja 38:23 12:21 -127 12:21
128 Västerås SOK 2 Anders Johannesson 38:23 12:21 -127 12:21
130 Kovlands IF Olof Hedin 38:34 12:32 -129 12:32
131 Jösse OK/OK Mangen Johan Höij 38:41 12:39 -130 12:39
132 Milan OK Per Eklöf 39:48 13:46 -131 13:46
133 OK Denseln 2 Fredrik Petersson 40:03 14:01 -132 14:01
134 Tierps SOK Johan Eriksson 40:08 14:06 -133 14:06
135 Oddersjaa 2 Börge Nyseth 40:18 14:16 -134 14:16
136 OK Måsen Cajsa Holgersson 41:04 15:02 -135 15:02
137 IF Hagen Maria Svensson 41:32 15:30 -136 15:30
138 Hestra IF Joakim Albrektsson 41:46 15:44 -137 15:44
139 Gävle OK 1 Petter Lindberg 41:49 15:47 -138 15:47
140 Halmstad OK 1 Tobias Thorsson 41:53 15:51 -139 15:51
141 Sundbyberg IK 1 Eleonor Samuelsson 41:56 15:54 -140 15:54
142 FK Friskus-Varberg 1 Olle Winroth 42:00 15:58 -141 15:58
142 OK Hammaren Elsa Nilsson 42:00 15:58 -141 15:58
144 Selånger SOK Jesper Johansson 42:09 16:07 -143 16:07
145 Kalevan Rasti Gero Hirvonen 42:40 16:38 -144 16:38
146 Landehof OK/Sjövalla FK 2 Andreas Johansson 43:06 17:04 -145 17:04
147 Halden SK 2 Kristian Dalby 43:09 17:07 -146 17:07
148 Kjula-Standard OK Carl Nordenskjöld 43:33 17:31 -147 17:31
149 Avesta OK 1 Sofia Johnson 43:36 17:34 -148 17:34
150 Farum OK Martin Ström 43:38 17:36 -149 17:36
151 Rälingen OK/O-52 Kjersti Ruud 43:42 17:40 -150 17:40
152 OK Rodhen 3 Elin Sjölander 43:44 17:42 -151 17:42
153 Hyvinkään Rasti 1 Jari Juntunen 45:01 18:59 -152 18:59
154 OK Rodhen 2 Daniel Forsberg 45:11 19:09 -153 19:09
155 Falköpings AIK 1 Fredrik Metso 46:06 20:04 -154 20:04
156 Halmstad OK 2 Ola Stenbeck 46:37 20:35 -155 20:35
157 Hellas SoIK Hannes Tirén 47:11 21:09 -156 21:09
158 Södertälje IF 2 Åsa Mpårsell 47:16 21:14 -157 21:14
159 Uppsala IF Emma Pihl Skog 47:26 21:24 -158 21:24
160 OK Alehof 1 Tobias Olsson 48:58 22:56 -159 22:56
161 IF Brahe Jouni Aaltonen 49:01 22:59 -160 22:59
162 Linné OK Håkan Boström 49:05 23:03 -161 23:03
163 Sundsvalls OK 2 Oskar Malker 49:08 23:06 -162 23:06
164 POOL 2 Anders Hökander 49:10 23:08 -163 23:08
165 Leksands OK 1 Jenny Sander 49:18 23:16 -164 23:16
166 OK Skogsfalken 2 Henrik Ottosson 49:34 23:32 -165 23:32
167 OK Österåker 1 Andreas Jansson 50:46 24:44 -166 24:44
168 Tampereen Pyrintö 3 Jenni Laine 50:54 24:52 -167 24:52
169 OK Tor Erika Zens 51:08 25:06 -168 25:06
170 Landehof OK/Sjövalla FK 3 Anders Johansson 51:37 25:35 -169 25:35
171 Helsingborg SOK Gunilla Bohman 51:40 25:38 -170 25:38
172 Gagnefs OK Emma Sonesson 51:44 25:42 -171 25:42
173 Pan-Kristianstad Sara Svensson 51:45 25:43 -172 25:43
174 Hägersta GIF Linda Ohlsson 51:52 25:50 -173 25:50
175 Sävedalens AIK Camilla Berglund 51:58 25:56 -174 25:56
176 Ockelbo OK Andreas Alneberg 54:36 28:34 -175 28:34
177 OK Nipan Kristoffer Karlström 59:13 33:11 -176 33:11
177 Ulricehamns OK 2 Markus Wadell 59:13 33:11 -176 33:11
179 Järfälla OK 2 David Stridfeldt 59:16 33:14 -178 33:14
180 OK Älvsjö Örby Stefan Nordström 59:20 33:18 -179 33:18
181 OK Nolaskogsarna Lars Forsberg 59:28 33:26 -180 33:26
182 Pargas IF 2 Jockum Lönnberg 59:29 33:27 -181 33:27
183 KooVee Lassi Paunonen 1:00:18 34:16 -182 34:16
184 Njurunda+Ånge+Timrå OK Marcus Bergfors 1:00:29 34:27 -183 34:27
185 Skarpnäcks OL Bengt Langels 1:01:41 35:39 -184 35:39
186 IFK Lidingö 2 Petter Hallerby 1:01:44 35:42 -185 35:42
187 Skogsluffarnas OK Christer Sjöberg 1:01:47 35:45 -186 35:45
187 Snättringe SK Peter Granath 1:01:47 35:45 -186 35:45
189 OK Enen Ann Wåhlin 1:01:49 35:47 -188 35:47
189 Kristinehamns OK 2 Sanna Larsson 1:01:49 35:47 -188 35:47
191 Söders OL 2 Ulf Slotte 1:01:50 35:48 -190 35:48
191 Tullinge SK 3 Björn Normark 1:01:50 35:48 -190 35:48
193 Nydalens SK 2 Björnar Storsveen 1:01:56 35:54 -192 35:54
194 Umeå OK 2 Andreas Wahlund 1:01:57 35:55 -193 35:55
195 OK Södertörn 2 Erik Hertz 1:01:59 35:57 -194 35:57
196 IFK Hedemora 3 Anders Goude 1:04:18 38:16 -195 38:16
197 OK Alehof 2 Anders Carlsson 1:05:58 39:56 -196 39:56
198 FK Friskus-Varberg 2 Magnus Rabe 1:06:08 40:06 -197 40:06
199 OK Bjur Peter Fredriksson 1:07:10 41:08 -198 41:08
200 Gustavsbergs IF Zara Larsson 1:13:37 47:35 -199 47:35
201 Sarpsborg OL/Trösken IL 2 Geir Asle Lindemark 1:16:33 50:31 -200 50:31
202 Nyköpings OK 2 Dasniel Andersson 1:18:21 52:19 -201 52:19
203 Falköpings AIK 2 Rickard Wass 1:18:23 52:21 -202 52:21
204 Leksands OK 3 Alexandra Lind 1:18:29 52:27 -203 52:27
205 Lidköpings VSK/OK Gandvik Joel Sanderi 1:19:05 53:03 -204 53:03
206 Stora Tuna IK 3 Fredrik Granath 1:19:08 53:06 -205 53:06
207 Sala OK Fredrik Larsson 1:19:37 53:35 -206 53:35
208 Sundbyberg IK 2 Vilhelmina Valhama 1:19:44 53:42 -207 53:42
209 Ärla IF 2 Helena Borg 1:19:48 53:46 -208 53:46
210 OK Skogsstjärnan Erik Möller 1:28:55 1:02:53 -209 1:02:53
211 OK Hällen 3 Jonas Engström 1:42:43 1:16:41 -210 1:16:41
Sandefjord OK Oscar Andreasson Felstämplat
OK Löftan Erica Antonsson Felstämplat
IFK Göteborg John Lennby Utgått
Timrå SOK Ej startat
OK Nackhe Ej startat
Bjursås OK Ej startat
Norrköpings AIS Ej startat
Rånäs OK 2 Ej startat
Ludvika OK Ej startat
Häverödals IK Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with