GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1996, Salinge Gård

1996 års tävling gick av stapeln vid Salinge Gård som ligger i den nordöstra delen i Enköpings kommun , den 4-5 maj.

Klass: Herrar (109 km)

Till land där vikingar en gång låg i bittra fejder. Drog 10-milahären för att finna andra nejder. Men nu bjöds kamp och strid av annat slag. På villsam stråt av Nordens bästa kavlelag.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 4 Ungdom 1996

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Paimion Rasti Elina Peikola/Terhi Ratia 0:00 0:00
1 KFUM Örebro OK 1 Lena Rauséus/Josefin Gerdevåg 0:00 0:00
1 VB OL 2 Ida Matsson/Eeva-Leena Niinimäki 0:00 0:00
1 Thor IF 1 Rebecka Eskhult/Sara Eskhult 0:00 0:00
1 Bromma-Vällingby SOK Katarina Alm/Magdalena Galle 0:00 0:00
1 Stora Tuna IK 1 Anna Jansson/Maria Hellström 0:00 0:00
1 OK Kompassen Henrik Hammar/Carolina Nilsson 0:00 0:00
1 Kristinehamns OK 1 Johanna Gunnarson/Emma Johansson 0:00 0:00
1 Halden SK 1 Karianne Hauge/Renate Huseby 0:00 0:00
1 OK Kolmården Lisa Hedman/Kristin Skullman 0:00 0:00
1 OK Hällen 1 Sanna Johansson/Mari Svensson 0:00 0:00
1 Solna OK Sara Arenvall/Thelma Hardardottir 0:00 0:00
1 OK Orion Katrin Ros/Ninni Jonasson 0:00 0:00
1 Delta RF 2 Anu Kangasaho/Heidi Laakso 0:00 0:00
1 Norbergs OK 2 Hanna Larsson/Lasse Nordström 0:00 0:00
1 Skogshjortarna OK Marie Johansson/Sandra Andersson 0:00 0:00
1 OK Denseln 2 Maria Bechtel/Karin Törnwall 0:00 0:00
1 Sundbyberg IK 1 Pontus Ahlqvist/Peter Kolmskog 0:00 0:00
1 Farum OK Kristian Andersen/Ida Jörgensen 0:00 0:00
1 Södertälje IF 2 Anna Carlander/Artur Jonasson 0:00 0:00
1 OK Österåker 1 Mira Andersson/Lina Bäckström 0:00 0:00
1 Ockelbo OK Louise Kling/Andrea Persson 0:00 0:00
1 Snättringe SK Malin Hermansson/Nina Nilsson 0:00 0:00
1 FK Friskus-Varberg 2 Johan Hedlund/Frida Kjäll 0:00 0:00
1 Sundbyberg IK 2 Klas Englund/Jannicke Kolmskog 0:00 0:00
1 Järla IF Kristin Andrée/My Heinrup 0:00 0:00
1 Fredrikstad Skiklubb 1 Linda Antonsen/Anne Sandnes 0:00 0:00
1 Rehns BK 1 Emma Persson/Lisa Klarström 0:00 0:00
1 OK Alferna Martin Hansson/Jenny Allered 0:00 0:00
1 Tjällmo-Godegårds OK 1 Jimmy Berglund/Kristoffer Norin 0:00 0:00
1 IFK Hedemora 1 Marit Strömberg/Marlene Karlsson 0:00 0:00
1 IFK Hedemora 2 Johanna Sjons/Lisa Karlsson 0:00 0:00
1 OK Österåker 2 Erika Christensson/Freja Rosengren 0:00 0:00
1 Haninge SOK Olle Pettersson/Linda Eriksson 0:00 0:00
1 Tjällmo-Godegårds OK 2 Marcus Adamsson/Claes Åberg 0:00 0:00
1 Espoon Suunta Satu Niemi/Kaisa Eronen 0:00 0:00
1 Svärdsjö IF Jörgen Palm/Malin Eriksson 0:00 0:00
1 Bäkkelaget SPK Christian Sundelin/Toril Salomonsen 0:00 0:00
1 Tyrving IL Magnus Grove/Marianne Öhlckers 0:00 0:00
1 Keravan Urheilijat Pauli Juutilainen/Riikka Haarasilta 0:00 0:00
1 Domnarvets GOIF 1 Emma Söderström/Fredrik Danielsson 0:00 0:00
1 Tierps SOK Kristina Lag/Julita Stefanska 0:00 0:00
1 FK Friskus-Varberg 1 Madelene Lindqvist/Lina Diding 0:00 0:00
1 Rälingen OK/O-52 Kristian Ruud/Heidi Vogt Sether 0:00 0:00
1 Uppsala IF Mikael Lundberg/Hanna Olsén 0:00 0:00
1 Tampereen Pyrintö 3 Jenny Vainio/Senni Saarikko 0:00 0:00
1 OK Nipan Elsa Grenmyr/Linnéa Karlström 0:00 0:00
1 OK Enen Helena Ackelman/Oskar Nyström 0:00 0:00
1 OK Bjur Björn Lövgren/Pia Salo 0:00 0:00
1 Ärla IF 2 Sofia Karlsson-Bierfeldt/Christoffer Näsholm r 0:00 0:00
1 OK Tisaren Kristin Johansson/Åsa Jern 0:00 0:00
1 Gävle OK 2 Elin Gyllenhammar/Sandra Dahlgren 0:00 0:00
1 Frösö/Litsbygden/Uvarna Karin Kjellman/Maria Ek 0:00 0:00
1 Skogsströvarna OK Therese Nyström/Per Östlund 0:00 0:00
1 Eskilstunafors OL 1 Elin Larsson/Martina Persson 0:00 0:00
1 Stora Tuna IK 2 Anna Olsson/Karin Fagerström 0:00 0:00
1 OK Skogsfalken 1 Sofia Olsson/Lina Persson 0:00 0:00
1 KFUM Örebro OK 2 Karin Sennvall/Maria Magnusson 0:00 0:00
1 Bondsjöhöjden/Viola Trico Johan Windling/Märta Bergström 0:00 0:00
1 Delta RF 1 Kati Lehtinen/Päivi Partanen 0:00 0:00
1 Söderhamns OK Jonas Sundberg/Martin Sundström 0:00 0:00
1 Umeå OK 1 Maria Johansson/Anna Johansson 0:00 0:00
1 Härlöv/Tyringe/Hässleholm Elna Martinsson/Emil Svensson 0:00 0:00
1 Ljusdals OK Eleonor Falk/Sara Skyttner 0:00 0:00
1 Avesta OK 2 Malin Westlund/Johanna Johansson 0:00 0:00
1 Modum O-Lag Ivar Matsen/Johan Schäfer 0:00 0:00
1 Oddersjaa 2 Kristian Mjåland/Anette Fidje 0:00 0:00
1 OK Hammaren Åsa Brodin/Per Brodin 0:00 0:00
1 OK Rodhen 3 Patrik Eriksson/Hanna Karlström 0:00 0:00
1 OK Alehof 1 Cecilia Börjesson/Emelie Svalin 0:00 0:00
1 OK Tor Magnus Andersson/Åsa Svahn 0:00 0:00
1 Ulricehamns OK 2 Eva Öhlund/Åsa Gassner 0:00 0:00
1 Kristinehamns OK 2 Maria Gunnarson/Jenny Persson 0:00 0:00
1 Gustavsbergs IF Stina Andreasson/Johan Bjurling 0:00 0:00
1 OK Skogsstjärnan Sara Johansson/Albin Sunesson 0:00 0:00
1 Storviks IF Marie Törnqvist/Stefan Persson 0:00 0:00
1 IFK Enskede Therése Martinsson/Ulrika Forsberg 0:00 0:00
1 Porsgrunn OL / Skien OK Christian Böen/Kristine Aaltvedt 0:00 0:00
1 Tampereen Pyrintö 1 Katri Kerkola/Tuija Laine 0:00 0:00
1 Eurajoen Veikot Lenita Lempainen/Sanna Aaltonen 0:00 0:00
1 OK Södertörn 1 Marielle Larsson/Maria Hellman 0:00 0:00
1 FK Göingarna Joakim Ferm/Kajsa Nilsson 0:00 0:00
1 Norbergs OK 1 Annika Johansson/Linda Larsson 0:00 0:00
1 Domnarvets GOIF 2 Per Stenberg/Åsa Svensson 0:00 0:00
1 Sarpsborg OL/Trösken IL 3 Rannvig Ranntvedt/Kananne Hauge 0:00 0:00
1 Raumar O-lag Lene Moe/Gina Torsteinsen 0:00 0:00
1 Länna IF 2 Elin Norberg/Emma Nyström 0:00 0:00
1 Fredrikstad Skiklubb 2 Marit Kahrs/Katrine Brönn 0:00 0:00
1 Angelniemen Ankkuri 1 Laura Kivioja/Karoliina Heiskanen 0:00 0:00
1 OK Hällen 2 Karin lundell/Lisa Bergh 0:00 0:00
1 Hämeenlinnan Suunnist Jenni Mettälä/Mikko Sabel 0:00 0:00
1 OK Måsen Sara Wiklund/Kristoffer Jansson 0:00 0:00
1 Selånger SOK Jenny Söderlund/Anna Gradin 0:00 0:00
1 Hyvinkään Rasti 1 Kirsi Kallela/Hanna Partanen 0:00 0:00
1 IF Brahe Minna Sjöstrand/Malin Lindell 0:00 0:00
1 Landehof OK/Sjövalla FK 3 Caroline Höglund/Emma Johansson 0:00 0:00
1 OK Älvsjö Örby Magnus Nordström/Nina Mannerfjord 0:00 0:00
1 Söders OL 2 Camilla Arpö/Nadia Larsson 0:00 0:00
1 Sarpsborg OL/Trösken IL 2 Carina Berby/Gunn Camilla Stang 0:00 0:00
1 OK Hällen 3 Sofia Andersson/Annelie Stiglund 0:00 0:00 Omstart
1 Hagaby GoIF 1 Jenny Winblad/Sara Lööf-Öhlin 0:00 0:00
1 Arboga OK Sofia Larsson/Therese Fransson 0:00 0:00
1 Kangasala SK Outi Orava/Jenni Vusimaa 0:00 0:00
1 Säterbygdens OK Ida Larsson/Erika Svennberg 0:00 0:00
1 OK Kåre Bodil Halvarson/Petra Halvarson 0:00 0:00
1 Hagaby GoIF 2 Hanna Jansson/Erika Karlsson 0:00 0:00
1 Mynämäen Sunnist.-52 Sirja Kulmala/Tero Lehto 0:00 0:00
1 Uddevalla OK Anna Nord/Jenny Ekström 0:00 0:00
1 Landehof OK/Sjövalla FK 1 Karin Green/Ida Svensson 0:00 0:00
1 Rotebro IS Camilla Frisk/Elin Bölske 0:00 0:00
1 Söders OL 1 Madeleine Larsson/Caroline Sjökvist 0:00 0:00
1 Rånäs OK 1 Marie Ohlin/Annika Avensson 0:00 0:00
1 Strängnäs-Malmby OL Marie Rettler/Annica Gustafsson 0:00 0:00
1 Forsa OK 2 Lisa Berglund/Karin Trolin 0:00 0:00
1 Brännans IF Kristin Lundgren/Isabell Magnusson 0:00 0:00
1 Västerås SOK 2 Anna Lidström/Karin Jarlekrantz 0:00 0:00
1 IF Hagen Niklas Nordsjö/Andreas Aronsson 0:00 0:00
1 Kalevan Rasti Mikko Huikuri/Ilona Haapasalo 0:00 0:00
1 OK Rodhen 2 Torbjörn Lindqvist/Mattias Eriksson 0:00 0:00
1 Linné OK Johanna Gullberg/Erica Hedberg 0:00 0:00
1 Helsingborg SOK Jonas Lindén/Annika Petersen 0:00 0:00
1 Pargas IF 2 Lauri Snoranta/Anders Söderblom 0:00 0:00
1 Tullinge SK 3 Julia Persson/Miri Stryjan 0:00 0:00
1 Nyköpings OK 2 Joel Englund/Johan Lundin 0:00 0:00
1 Tullinge SK 2 Lisa Larsson/Anna Ställberg 0:00 0:00
1 Turun Suunnistajat Sini Piiroinen/Niina Nissilä 0:00 0:00
1 Oddersjaa 1 Jonas Mjaaland/Tone Wigemyr 0:00 0:00
1 FK Herkules/ IK Uven Linda Axelsson/Hanna Mattsson 0:00 0:00
1 Svaide SOK/ Roma OK Christina Larsson/Therese Karlsson 0:00 0:00
1 Järfälla OK 1 Karin Boström/Anna Anvret 0:00 0:00
1 Angelniemen Ankkuri 2 Sanna Hämälisto/Anna Salo 0:00 0:00
1 Täby OK Ann-Kristin Sivesind/Madeline Näslund 0:00 0:00
1 Thor IF 2 Kristina Gatel/Linda Eklund 0:00 0:00
1 IFK Lidingö 1 Lisa Wallsten/Emma Tarandi 0:00 0:00
1 VB OL 1 Sara Mattsson/Marie Albinsson 0:00 0:00
1 Katrineholms OK Sara Johansson/Malin Gunnar 0:00 0:00
1 Hjärnarp GIF Maria Svensson/Emil Ljungdahl 0:00 0:00
1 Alfta-Ösa OK Ylva Ericson/Ella Ollonen 0:00 0:00
1 Länna IF 1 Ulrika Larsson/Ylva Larsson 0:00 0:00
1 Kovlands IF Erik Hedin/Elin Mellerstedt 0:00 0:00
1 Hestra IF Karin Gunerisson/Emelia Spånglund 0:00 0:00
1 Landehof OK/Sjövalla FK 2 Sanna Jonsson/Jennielie Kjörnsberg 0:00 0:00
1 Falköpings AIK 1 Linus Ingvarsson/Lisa Gabrielsson 0:00 0:00
1 POOL 2 Sara Forsberg/Elin Solvik-Barmo 0:00 0:00
1 Gagnefs OK Linnea Nordkvist/Olle Westman 0:00 0:00
1 KooVee Pinsa Satri/Janna Satri 0:00 0:00
1 Umeå OK 2 Viktoria Glavhammar/Sara Nordgaard 0:00 0:00
1 Leksands OK 3 Anna-Karin Andersson/Åke Fagereng 0:00 0:00
1 OK Eken / Åker IF Kristina Woupio/Hanna Andersson 0:00 0:00
1 Skogslöparna Linnea Pauler/Jens Bylund 0:00 0:00
1 Tampereen Pyrintö 2 Mirkka Janka/Terhi Kauppila 0:00 0:00
1 Vivill OK / Ätrans IF Jenny Bogren/Caroline Green 0:00 0:00
1 Nyköpings OK 1 Rebecca Calltorp/Karin Sandström 0:00 0:00
1 Tullinge SK 1 Matilda Thorsson/Sofia Karlsson 0:00 0:00
1 Ulricehamns OK 1 Cecilia Thomasson/Lisa Gassner 0:00 0:00
1 Ärla IF 1 Ellinor Fransson/Karl-Johan Almerén 0:00 0:00
1 Leksands OK 2 Anders Bolander/Sofia Alm 0:00 0:00
1 Sundsvalls OK 1 Anna Hammarberg/Karin Landén 0:00 0:00
1 Kungälvs OK Jenny Johansson/Christian Johansson 0:00 0:00
1 Köping-Kolsva OK markus Eek/Lisa Gustafsson 0:00 0:00
1 Södertälje IF 1 Kristina Carlander/Karin Engquist-Norman 0:00 0:00
1 Akilles OK Linda Stén/Nils Liljeström 0:00 0:00
1 Nydalens SK 1 Kaja Hartmark/Heidi Storsveen 0:00 0:00
1 Jösse OK/OK Mangen Anders Nilsson/Sabina Alfredsson 0:00 0:00
1 Gävle OK 1 Petra Hemström/Jenny Windahl 0:00 0:00
1 Kjula-Standard OK Varoline Jezek/Karin Eriksson 0:00 0:00
1 Halmstad OK 2 Maria Hansson/Ida Svensson 0:00 0:00
1 Leksands OK 1 Anna-Karin Dovåker-Liss/Christoffer Hellgren 0:00 0:00
1 Pan-Kristianstad Markus Olsson/Johan Fransman 0:00 0:00
1 Njurunda+Ånge+Timrå OK Anna-Karin Gävert/Åsa Pettersson 0:00 0:00
1 IFK Hedemora 3 Linda Håkansson/Linda Carlsson 0:00 0:00
1 Lidköpings VSK/OK Gandvik Kajsa Svensson/Johanna Berggren 0:00 0:00 Omstart
1 Sarpsborg OL/Trösken IL 1 Anette Syverstad/Marianne Syverstad 0:00 0:00
1 Boxholm-Mjölby OL Kristin Carlsson/Ranjana Rosenlöf 0:00 0:00
1 Kvarnsvedens GoIF OK Erica Calles/Cecilia Sjöström 0:00 0:00
1 Tullinge SK 4 Catrine Josefsson/Caroline Josefsson 0:00 0:00
1 Mariestads FK Kristina Nyström/Madelene Lööf 0:00 0:00
1 Pargas IF 1 Henna Alexandersson/Elina Leitzen 0:00 0:00
1 OK Rodhen 1 Johan Häll/Emma Sjölander 0:00 0:00
1 IFK Linköping Lin Eriksson/Anna Sandh 0:00 0:00
1 OK Denseln 1 Karolin Bergström/Anna Andersson 0:00 0:00
1 OK Roslagen Elin Hagestrand/Emma Lundman 0:00 0:00
1 Västerås SOK 1 Charlotte Lundström/Anna Thomasdotter 0:00 0:00
1 Hyvinkään Rasti 2 Petra Karimies/Paula Miettinen 0:00 0:00
1 Finspångs AIK Karin Josefsson/Camilla Allard 0:00 0:00
1 Helsingin Suunnistajat Hanna Ruhanen/Tiina Kivimäki 0:00 0:00
1 OK Djerf Sara Dahlskog/Kajsa Persson 0:00 0:00
1 Milan OK Marcus Israelsson/Maria Pettersson 0:00 0:00
1 Halmstad OK 1 Petter Jönsson/Louise Johansson 0:00 0:00
1 Avesta OK 1 Frida Hall/Elin Johansson 0:00 0:00
1 Hellas SoIK Peter Ohlsson/Elaine Bergqvist 0:00 0:00
1 OK Skogsfalken 2 Ida Svensson/Anna Olsson 0:00 0:00
1 Sävedalens AIK Maria Carlstedt/Stina Bjuggren 0:00 0:00
1 Skarpnäcks OL Therese Thagaard/Fanny Ahlqvist 0:00 0:00
1 OK Alehof 2 Jennie Pehrsson/Johnny Hålsjö 0:00 0:00
1 Stora Tuna IK 3 Stina Fransson/Frida Unnerud-Bjorsland 0:00 0:00

Entries 2019

All Entries

In association with