GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1996, Salinge Gård

1996 års tävling gick av stapeln vid Salinge Gård som ligger i den nordöstra delen i Enköpings kommun , den 4-5 maj.

Klass: Herrar (109 km)

Till land där vikingar en gång låg i bittra fejder. Drog 10-milahären för att finna andra nejder. Men nu bjöds kamp och strid av annat slag. På villsam stråt av Nordens bästa kavlelag.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (34 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 6 Herrar 1996

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 OK Kåre 1 Lars Schagerström 1:23:40 0:00
1 IFK Södertälje 1 Johan Sunden 1:23:40 0:00
3 Hellas SoIK 1 Jörgen Retsloff 1:23:46 0:06
4 Gotlands Bro OK Peter Falk 1:23:50 0:10
5 Rajamäen Rykmentti 1 Jouni Mähönen 1:24:34 0:54
6 Kangasala SK Eero Enroth 1:24:58 1:18
7 OK Hammaren 1 Ulf Karlsson 1:25:07 1:27
8 Angelniemen Ankkuri 1 Jarmo Reiman 1:25:14 1:34
9 Turun Metsänkävijät 1 Tuomaala Toni 1:25:15 1:35
9 Tampereen Pyrintö 1 Reijo Viitanen 1:25:15 1:35
11 Turun Suunnistajat 1 Ville Repo 1:25:44 2:04
12 IK Hakarpspojkarna 1 Fridolf Eskilsson 1:26:01 2:21
13 IFK Lidingö 1 Greger Berglund 1:26:23 2:43
14 OK Ravinen 2 Per Möller 1:26:27 2:47
15 Parru/Vilmanst. Te högsk. Mikko Halonen 1:26:43 3:03
16 Tullinge SK 1 Hasse Sundqvist 1:26:44 3:04
17 Väsby OK Björn Jansson 1:26:47 3:07
18 Halden SK 1 Thomas Bûhrer 1:26:56 3:16
19 Nyköpings OK 1 Janis Ozolins 1:27:35 3:55
20 Grycksbo IF 1 Urban Andre 1:27:40 4:00
21 Kalevan Rasti Juha Malinen 1:27:41 4:01
22 Pargas IF 1 Jaakko Järvistö 1:27:44 4:04
23 Mynämäen Sunnist.-52 Petri Rekunen 1:27:45 4:05
24 OK Kolmården 1 Peter Lundh 1:28:24 4:44
25 IF Femman 1 Anders Hjerpe 1:28:29 4:49
26 Nydalens SK 2 Jakko Leppänen 1:28:32 4:52
27 OK Orion 1 Peter Andersson 1:28:33 4:53
28 Fredrikstad Skiklubb 1 Bent Olav Aamodt 1:28:58 5:18
29 Paimion Rasti 1 Jussi-Pekka Heikkinen 1:29:02 5:22
30 IFK Södertälje 2 Conny Johansson 1:29:17 5:37
31 Liedon Parma Janne Heininen 1:29:23 5:43
31 Järfälla OK 1 Tomas Jonsson 1:29:23 5:43
33 Bäkkelaget SPK Asle Kvaase 1:29:30 5:50
34 Ronneby OK 1 Magnus Johannesson 1:29:32 5:52
35 KooVee 1 Petri Welio 1:29:38 5:58
36 Hyvinkään Rasti 1 Antti Virtanen 1:29:44 6:04
36 Angelniemen Ankkuri 2 Juha-Pekka Andelmaa 1:29:44 6:04
38 Asker Skiklubb 1 Anders Hauge 1:29:48 6:08
39 Anttolan Urheilijat Petri Rusanen 1:29:49 6:09
40 OK Roslagen 1 Magnus Johansson 1:29:50 6:10
41 Indre Östfold OK 1 Sigmund Vister 1:29:53 6:13
42 Rastikarhut Ilkka Koskinen 1:29:56 6:16
43 Thor IF 1 Håkan Johansson 1:30:04 6:24
44 Gävle OK 1 Ingemar Ståhlberg 1:30:09 6:29
45 OK Tor 1 Örjan Gustavsson 1:30:16 6:36
46 Suunta-101 Jari Kahelin 1:30:20 6:40
47 Kils OK Christer Skoog 1:30:21 6:41
48 IFK Göteborg 1 Jakob Ödum 1:30:23 6:43
49 Eräpirkat/Mänttä Jan-Erik Forsell 1:30:34 6:54
50 OK Denseln 1 Håkan Malmström 1:30:41 7:01
51 Sandnes IL Steinar Jörgensen 1:30:44 7:04
52 Linné OK 1 Anders Larsson 1:30:46 7:06
53 Pan Århus Rene Rokkjaer 1:30:56 7:16
54 Oulun Tarmo Hannu Niemelö 1:31:06 7:26
54 OK Södertörn 1 Lars Andersson 1:31:06 7:26
56 Stora Tuna IK 1 Mikael Östlund 1:31:09 7:29
57 Nydalens SK 1 Odin Tellesbö 1:31:11 7:31
58 OK 77/Grankulla 1 Jan Donner 1:31:18 7:38
59 Ås IL Öivind Aarnes 1:31:22 7:42
60 FK Göingarna Andreas Ferm 1:31:24 7:44
61 OK Alehof 1 Robert Thorbertsson 1:31:45 8:05
62 IK Hakarpspojkarna 2 Martin Carlsson 1:32:01 8:21
63 Stord IL Magnar Hillesdal 1:32:12 8:32
64 OK Tyr 1 Jesper D Jenssen 1:32:13 8:33
65 Kristiansand OK 1 Nils-Arne Johannesen 1:32:25 8:45
66 OK Tisaren 1 Ulf Carlberg 1:32:33 8:53
67 Pihkaniskat 2 Jussi Toivonen 1:32:34 8:54
68 NTHI 1 Jan Tore Ludvigsen 1:32:44 9:04
69 NLHI Knut Erik Paulsen 1:32:49 9:09
70 Espoon Suunta 1 Jaakko Länsilvoto 1:33:10 9:30
71 OK Ravinen 1 Peter Svedein 1:33:11 9:31
72 Lynx R F 1 Tori Louhisola 1:33:15 9:35
73 Chalmers OL 1 Björn Frodin 1:33:16 9:36
73 Linköpings OK 1 Håkan Olsson 1:33:16 9:36
75 Sarpsborg OL/Trösken IL 1 Öivind Berg 1:33:27 9:47
76 Rajamäen Rykmentti 2 Marko Heiskanen 1:33:29 9:49
77 Eksjö SOK Ola Thorstensson 1:33:32 9:52
78 OK Nolaskogsarna 1 Christer Ahlberg 1:33:34 9:54
79 Täby OK 1 Mats Johansson 1:33:35 9:55
80 Pan-Kristianstad 2 Hans Nilsson 1:33:40 10:00
81 Njudung OK Anders Svensson 1:33:55 10:15
82 Arboga OK K-J Björkman 1:34:03 10:23
83 Strängnäs-Malmby OL Mikael Lindkvist 1:34:11 10:31
84 Vänersborg SK Peter Westerberg 1:34:14 10:34
84 Finspångs AIK Erik Erntsson 1:34:14 10:34
84 Hämeenlinnan Suunnist Oleg Anuchkin 1:34:14 10:34
87 Köping-Kolsva OK 1 Martin Stepanek 1:34:29 10:49
88 Ärla IF 1 Håkan Olofsson 1:34:31 10:51
89 Gustavsbergs IF 1 Mattias Nordin 1:34:42 11:02
90 Alvesta SOK Michael Jedlich 1:34:44 11:04
91 IF Hagen 1 Lars Johansson 1:34:54 11:14
92 Pan-Kristianstad 1 Håkan Eriksson 1:35:06 11:26
93 Söders OL 1 Thomas Öqvist 1:35:12 11:32
94 Tolered Utby OL 2 Niklas Åberg 1:35:14 11:34
95 Västerås SOK 1 Ulf Larsson 1:35:22 11:42
96 Jönköpings OK Bernt Svensson 1:35:26 11:46
97 Rasti E4 Tommi Kuronen 1:35:29 11:49
98 Espoon Suunta 2 Jukka Elomaa 1:35:31 11:51
99 Tolered Utby OL 1 Per Skoglund 1:35:34 11:54
100 Pihkaniskat 1 Girts Linins 1:35:37 11:57
101 Hässleholms OK Claes Leo 1:35:39 11:59
102 Sävedalens AIK 1 Johan Strömö 1:35:56 12:16
103 Domnarvets GOIF Alf Nordanbro 1:36:11 12:31
104 Göteborg/Majornas OK 1 Joakim Kaminsky 1:36:12 12:32
105 Fana IL Joar Klette 1:36:23 12:43
106 OK Skogsfalken Martin Söderberg 1:36:41 13:01
107 OK Kåre 2 Mathias Bergkvist 1:36:45 13:05
108 Leksands OK 1 Roger Lind 1:36:51 13:11
109 Stigen OK Christer Ryman 1:36:53 13:13
110 OK Hällen 1 Johan Hedman 1:36:55 13:15
111 Hagaby GoIF 2 Anders Lindeus 1:36:56 13:16
112 Gävle OK 2 Anders Bygren 1:37:05 13:25
113 Rasti-Nokia Heikki Tanhua 1:37:07 13:27
114 FK Finn Ljungby Patrik Bengtsson 1:37:16 13:36
115 WKS Wawel Rafal Krafczyk 1:37:24 13:44
115 Kvarnsvedens GoIF OK Pekka Anderman 1:37:24 13:44
115 L-100 IF Anders Wänstrand 1:37:24 13:44
115 Helsingborg SOK Nils Lundh 1:37:24 13:44
119 Boxholm-Mjölby OL 1 Mårten Lindkvist 1:37:38 13:58
120 Eurajoen Veikot Mika Rintala 1:37:40 14:00
121 Avesta OK 1 Mikael Engström 1:37:46 14:06
122 Hauhon Sisu Mika Hakala 1:37:49 14:09
123 IFK Lidingö 2 Stefan Olovsson 1:37:52 14:12
124 Nybro OK Roger Jansson 1:37:56 14:16
125 Rastivarsat Geza Molnar 1:37:57 14:17
126 Tullinge SK 2 Richard Mountstephens 1:38:15 14:35
126 Lounais-Hämeen Rasti Jussi Syrjälä 1:38:15 14:35
128 KFUM Örebro OK 1 Magnus Nilsson 1:38:18 14:38
129 Trollhättan SOK 1 Bengt Norrman 1:38:36 14:56
130 Helsingin Suunnistajat 1 Alpo Kuusisto 1:38:47 15:07
130 Delta RF 1 V-P Vallonen 1:38:47 15:07
130 Lynx R F 2 Mikko Pohjola 1:38:47 15:07
133 Järfälla OK 2 Anders Frihammar 1:38:57 15:17
133 Halden SK 2 Frode Brattli 1:38:57 15:17
135 Forsa OK 1 Mikael Mattsson 1:39:04 15:24
136 Hästveda OK Stefan Rosén 1:39:12 15:32
137 FK Friskus-Varberg 1 Mattias Nilsson 1:39:16 15:36
138 Sturla Tor Ivar Christiansen 1:39:20 15:40
139 OK Moss Aslak Berg 1:39:30 15:50
140 OK Eken Jimmy Rosander 1:39:33 15:53
141 Fredrikstad Skiklubb 2 Henning Borgersen 1:39:36 15:56
142 Laitilan Jyske Sunn. Jukka Suominen 1:39:50 16:10
143 Ockelbo OK Samlingslag Johan Andersson 1:40:00 16:20
143 Tjällmo-Godegårds OK Rikard Ericsson 1:40:00 16:20
145 Turun Suunnistajat 2 Pasi Vainikainen 1:40:01 16:21
146 Växjö OK 2 Magnus Månsson 1:40:03 16:23
147 OK Triangeln Henrik Dimander 1:40:07 16:27
148 Jösse OK/OK Mangen Ulf Carlsson 1:40:08 16:28
149 Haninge SOK Ulf Lundström 1:40:09 16:29
150 IFK Mora OK 1 Mattias Hägg 1:40:11 16:31
151 OK Måsen Igor Zvontsov 1:40:23 16:43
152 Stigsökarna Per-Erik Adrian 1:40:46 17:06
153 Ikaalisten Nouseva Voima Ari Kotiharju 1:40:48 17:08
154 Kjula-Standard OK Göran Lampinen 1:40:54 17:14
155 GoIF Tjalve Stefan Axelsson 1:40:56 17:16
156 OK Kolmården 2 Fredrik Aldén 1:41:05 17:25
157 Linné OK 2 Torbjörn Olsson 1:41:07 17:27
158 Vittjärvs IK Hans Wickbom 1:41:09 17:29
159 Hagaby GoIF 1 Ulf Hallmén 1:41:14 17:34
160 Sölleröd OK Rune Bugge Jensen 1:41:17 17:37
161 Modum O-Lag Roar Bye 1:41:24 17:44
162 Freidig SK Björn Tore Krohg 1:41:27 17:47
163 Bromma-Vällingby SOK Michael Blomqvist 1:41:29 17:49
164 OK Roslagen 2 Stefan Johansson 1:41:35 17:55
165 Rånäs OK 1 Jonas Karlsson 1:41:45 18:05
166 Helsingin Suunnistajat 2 Roy Parnetti 1:41:49 18:09
167 Umeå,IFK Per Rönnlund 1:41:50 18:10
168 OK Tyr 2 Erik Råberg 1:41:59 18:19
169 Skogsmårdarna,OK Hans Daniels 1:42:02 18:22
170 Gular I.L. Yngve Nymark 1:42:13 18:33
171 Värend GN 1 Tommy Nilsson 1:42:21 18:41
172 Ronneby OK 2 Kent Adolfsson 1:42:24 18:44
173 Motala OK 1 Torbjörn Andersson 1:42:29 18:49
173 Kolding OK 1 Bjarne Hoffman 1:42:29 18:49
175 Landehof OK/IK Rigor Tomas Bråthén 1:42:34 18:54
176 Thor IF 2 Erik Olsson 1:42:36 18:56
177 Västerås SOK 3 Lars Jakobsson 1:42:40 19:00
178 Ulricehamns OK Martin Hellström 1:42:45 19:05
179 Bjursås OK Hans Westgren 1:42:46 19:06
180 OK Ravinen 3 Eckar Lindgren 1:42:49 19:09
181 Almby IK 1 Mårten Frendelius 1:42:51 19:11
182 Rasti-Kurikka Ry Teemu Hauhia 1:42:54 19:14
183 Espoon Akilles Jaakko Rämö 1:43:04 19:24
184 Alfta-Ösa OK 1 Christer Carlsson 1:43:10 19:30
185 OK Hammaren 2 Torbjörn Hägglund 1:43:14 19:34
186 Ringsaker O-lag Karl Rikard Lövhaug 1:43:24 19:44
187 Fältjägarnas IF Pär Ove Berqvist 1:43:27 19:47
188 OK Tisaren 2 Peter Svensson 1:43:29 19:49
189 IF Åland Henrik Sundblom 1:43:41 20:01
190 Östersunds OK 1 Jens Johansson 1:43:50 20:10
191 Sundbyberg IK 1 Johannes Falk 1:43:52 20:12
192 Västerviks OK Conny Reidefors 1:44:05 20:25
192 Sandefjord OK Magnus Haakestad 1:44:05 20:25
194 Stora Tuna IK 2 Per Arvidsson 1:44:49 21:09
194 Enebybergs IF Marcel Schiess 1:44:49 21:09
196 Porsgrunn O-lag Brynje Böen 1:44:51 21:11
197 Joensuun Yliopiston Urh Tomi Löfman 1:45:07 21:27
198 Järla IF 1 Christoffer Sandberg 1:45:09 21:29
199 Nydalens SK 3 Lars Christiansen 1:45:11 21:31
200 VB OL 1 Magnus Lindström 1:45:19 21:39
201 OK Orion 2 Magnus Grumberger 1:45:24 21:44
202 Västra Nylands Orientera Sami Kämäräinen 1:45:26 21:46
203 OK Gisle Ulf Johansson 1:45:40 22:00
204 Katrineholms OK Jerker Glännefors 1:45:44 22:04
205 Lillomarka O-lag 1 Steile Sönsterudbråten 1:46:13 22:33
206 Ballerup OK Sören Saxtorph 1:46:14 22:34
207 Kovlands IF Torbjörn Bergman 1:46:27 22:47
208 NTHI 3 Per Kåre Limmesand 1:46:29 22:49
209 Skogshjortarna OK Max Kalle 1:46:48 23:08
210 OK Rodhen 1 Christer Carlsson 1:46:49 23:09
211 Halmstad OK 2 Håkan Andersson 1:47:03 23:23
212 Gävle OK 3 Jesper Lennartsson 1:47:05 23:25
213 Lunds OK Gabriele Viale 1:47:19 23:39
213 Ringerike O-lag Per Iver Nordset 1:47:19 23:39
215 SOL Tranås Pär Svensson 1:47:22 23:42
216 NTHI 2 Morten Lefsaker 1:47:37 23:57
217 KooVee 2 Jarnu Virtanen 1:47:50 24:10
218 Espoon Suunta 3 Ville Koponen 1:48:08 24:28
219 Frölunda OL Jan Johansson 1:48:12 24:32
220 Nydalens SK 5 Olav Kjetsaa 1:48:53 25:13
220 Matteus SI Erik Joelsson 1:48:53 25:13
222 IF Femman 2 Michael Torrkulla 1:49:01 25:21
223 OK Orient Hannes Vickholm 1:49:10 25:30
224 Främmestad IK Joakim Gustavsson 1:49:19 25:39
225 OK Öst Birkeröd Michael Sörensen 1:49:24 25:44
226 Linköpings OK 2 Jesper Johansson 1:49:34 25:54
227 Turebergs IF Rolf Larsson 1:49:57 26:17
228 Nydalens SK 4 Knut Aas 1:49:58 26:18
229 Visborgs OK Magnus Gadefors 1:50:09 26:29
230 Hjärnarp GIF Håkan Zackrisson 1:50:19 26:39
231 Oppsal IF O-gruppe 1 Lars Granum 1:50:25 26:45
232 Krylbo OK Daniel Jungar 1:50:31 26:51
233 Keravan Urheilijat Juha Tupitsa 1:51:36 27:56
234 OK Älgen Johan Nordström 1:52:08 28:28
235 Ankarsrums OK Tobias Borger 1:52:36 28:56
236 Wing Orientering 1 Harald Svergja 1:52:37 28:57
237 Boxholm-Mjölby OL 2 Pär Thudeén 1:52:53 29:13
238 Pargas IF 2 Niklas Westerlund 1:52:59 29:19
239 Krigsskolan Örjan Gustafsson 1:53:06 29:26
240 Sundsvalls OK 1 Hans Alin 1:53:23 29:43
241 Storviks IF Roger Wattquist 1:53:29 29:49
242 Härlövs IF Jesper Håkansson 1:53:44 30:04
243 Skogsströvarna OK Örjan Sandell 1:53:59 30:19
244 Västerås SOK 2 Joakim Ahlström 1:54:27 30:47
245 Brandval/Kongsvinger OK Tom Sundby 1:54:30 30:50
246 OK Djerf 1 Niklas Rönnberg 1:54:38 30:58
247 Uddevalla OK 2 Jonatan Larsson 1:54:52 31:12
248 Tyrving IL 1 Gaute Belstad 1:55:13 31:33
249 Istrums SK 1 Stefan Karlsson 1:55:26 31:46
250 OK Österåker Gunnar Åhlén 1:55:58 32:18
251 Hestra IF 2 Jesper Axelsson 1:56:05 32:25
252 Timrå SOK/Njurunda OK Ove Johansson 1:56:06 32:26
253 Rotebro IS 1 Daniel Persson 1:56:34 32:54
254 IFK Linköping Niklas Almgren 1:56:40 33:00
255 Tullinge SK 3 Ulf Kivisäkk 1:56:45 33:05
256 IFK Mora OK 2 Peter Hermansson 1:56:56 33:16
257 Södertälje IF Håkan Jerning 1:57:07 33:27
258 HOHOK Carsten Thyssen 1:57:08 33:28
259 Täby OK 2 Niklas Seippi 1:57:12 33:32
260 Tampereen Pyrintö 2 Jouko Nurminen 1:57:25 33:45
261 Söders OL 2 Roland Norell 1:57:30 33:50
262 Grycksbo IF 2 Jörgen Norén 1:57:46 34:06
263 Sundsvalls OK 2 Rolf Johansson 1:57:53 34:13
264 Skogsluffarnas OK Fredrik Zetterström 1:58:02 34:22
265 Gustavsbergs IF 2 Jukka Loukusa 1:59:16 35:36
266 IFK Göteborg 2 Tomas Pettersson 1:59:17 35:37
267 OK Älvsjö Örby Alf Karlsson 1:59:32 35:52
268 Norrköpings AIS Anders Johansson 1:59:46 36:06
269 OK Dacke Magnus Johansson 1:59:55 36:15
270 KFUM Örebro OK 2 Kenneth Karlsson 2:00:16 36:36
271 Larvik OK Odd Ivar Paulsen 2:00:34 36:54
272 Norbergs OK Ulf Eriksson 2:01:08 37:28
273 Hirvensalon Heitto Juha Hellstén 2:01:09 37:29
274 Eksport OL Hans Schulz 2:01:14 37:34
275 OK Alferna/Laxå Per-Eric Karlsson 2:01:24 37:44
276 Brännans IF Anders Vahlberg 2:01:54 38:14
277 Falköpings AIK/IK Albion Rikard Kjellberg 2:02:31 38:51
278 OK FROS Gintas Bloze 2:02:41 39:01
279 Sävedalens AIK 2 Mats Karlfeldt 2:02:50 39:10
280 IFK Enskede 1 Tomas Albinsson 2:02:53 39:13
281 OK Tor 2 Fredrik Landstorp 2:02:59 39:19
282 OK Klemmingen Bengt Åkerlind 2:03:04 39:24
283 Vallentuna/Össeby OL 1 Magnus Sneitz 2:03:22 39:42
283 Trollhättan SOK 2 Preben Jörgensen 2:03:22 39:42
285 Hyvinkään Rasti 2 Janne Salomäki 2:03:44 40:04
286 OK Kullingshof Pontus Danielsson 2:04:00 40:20
287 Säterbygdens OK Per Sandberg 2:04:08 40:28
288 Söderhamns OK/Rehns BK Mattias Persson 2:04:16 40:36
289 OK Vilse 87 Daniel Ericsson 2:04:51 41:11
290 Letstigen OK Karl Ring 2:04:58 41:18
291 Köping-Kolsva OK 2 Kai Nygård 2:05:26 41:46
292 FIF Hilleröd Jakob Salzer 2:06:30 42:50
293 Vallentuna/Össeby OL 2 Anders Ericsson 2:06:39 42:59
294 Vingåker/Högsjö/Regna IF Johan Malmkvist 2:06:41 43:01
295 Umeå OK Håkan Lampa 2:06:59 43:19
296 Saarijärven Pullistus RY Tuomo Puskala 2:07:22 43:42
297 OK Södertörn 2 Åke Wansören 2:07:36 43:56
298 VB OL 2 Arne Nilsson 2:07:40 44:00
299 Uddevalla OK 1 Martin Johansson 2:07:41 44:01
300 Nittedal O-lag Dagfinn Löyland 2:07:43 44:03
301 Bottnaryd IF Henrik Johansson 2:08:41 45:01
302 SOK Viljan Christian Enberg 2:08:46 45:06
303 Åkers IF Kristofer Eriksson 2:09:00 45:20
304 OK Enen Andreas Svensson 2:09:15 45:35
305 Mälarhöjdens IK Björn Nyqvist 2:09:24 45:44
306 Tierps SOK Tobias Atterbrand 2:09:32 45:52
307 Kajaanin Suunnistajat esa Kuosmases 2:09:38 45:58
308 Torfinn OK Ove Persson 2:09:41 46:01
309 Asker Skiklubb 2 Jacob Andersen 2:10:43 47:03
310 Motala AIF OL Peter Bergstrand 2:11:32 47:52
311 Kristiansand OK 2 Fredrik Tharaldsen 2:12:08 48:28
312 Enköpings AI Mattias Almroth 2:13:03 49:23
313 Ärla IF 2 Marcus Lantz 2:13:06 49:26
313 Skarpnäcks OL Stefan Gustafsson 2:13:06 49:26
315 Lammin Säkiä Markku Huostila 2:13:50 50:10
316 Lessebo OK Ulrik Karlsson 2:13:58 50:18
317 Länna IF Oskar Wall 2:13:59 50:19
318 Sundbyberg IK 2 David Nilsson 2:14:08 50:28
319 IFK Tumba 2 Kenneth Näslund 2:15:05 51:25
320 Mesikämmenet Veli-Pekka Pynttäri 2:15:59 52:19
321 OK Denseln 2 IFK Norrk. Jonas Brahm 2:16:12 52:32
322 Chalmers OL 2 Patrik Olofsson 2:16:16 52:36
323 IFK Tumba 1 Kjell Ågren 2:16:32 52:52
324 Raumar O-lag 1 Tom Foss 2:16:38 52:58
325 Milan OK Mikael Östlund 2:16:41 53:01
326 Deje Skidförening Per Andersson 2:16:54 53:14
327 Uppsala IF Tryggve Bergander 2:17:20 53:40
328 Avesta OK 2 Jonas Rickardsson 2:19:00 55:20
329 Värend GN 2 Lars-Åke Sjökvist 2:19:01 55:21
330 Raumar O-lag 2 Sverre Melbye 2:19:20 55:40
331 Sarpsborg OL/Trösken IL 2 Hans-Ole Lövland 2:19:24 55:44
332 Forsa OK 2 Lars Andersson 2:19:41 56:01
333 Rastihaukat Herkko Blitt 2:19:53 56:13
334 Indre Östfold OK 2 Claes-Tommy Herland 2:20:10 56:30
335 Hedströmmen/Surahammar Mats Silversten 2:21:23 57:43
336 Korsnäs IF Orientering Johan Tomsson 2:21:46 58:06
337 IF Brahe Tommy Haglund 2:21:56 58:16
338 Lidköpings VSK Lars Elfversson 2:22:07 58:27
339 Snättringe SK 1 Tobias Gelius 2:22:12 58:32
340 IF Stjärnan Sameul Svensson 2:22:36 58:56
341 Paimion Rasti 2 Jarno Paavola 2:22:50 59:10
342 Tyskland Hirscher Stefan Schwarzenberger 2:23:00 59:20
343 Säterbygden/Stora Skedvi Conny Sares 2:23:08 59:28
344 OK Grip Mikael Andersson 2:23:09 59:29
345 OK Hällen 2 Håkan Persson 2:23:36 59:56
346 Gudhems IF/Istrums SK Niklas Edenholm 2:23:47 1:00:07
347 Kolding OK 2 Jens Aage Henning 2:26:00 1:02:20
348 Rotebro IS 2 Per Torpare 2:26:13 1:02:33
349 IF Verda/Emmaboda OK Henrik Håkansson 2:26:24 1:02:44
350 Sigtuna OK Patrik Söeqvist 2:26:35 1:02:55
351 Almby IK 2 Stig Andersson 2:26:45 1:03:05
352 USV TU Dresden Kai Gossel 2:28:03 1:04:23
353 Turun Metsänkävijät 2 Jari Eskola 2:29:06 1:05:26
354 FK Boken/OK Kompassen Conny Larsson 2:29:21 1:05:41
355 IFK Södertälje 3 Per Molin 2:29:28 1:05:48
356 Motala OK 2 Mathias Johansson 2:31:05 1:07:25
357 Skogslöparna 2 Gunnar Sjölund 2:32:37 1:08:57
358 Suunta Veikot Pekka Väisänen 2:32:40 1:09:00
359 OK Djerf 2 Mats Folker 2:35:07 1:11:27
360 FK Friskus-Varberg 2 Göran Lindblom 2:37:34 1:13:54
361 Hellas SoIK 2 Håkan Tärnrot 2:38:55 1:15:15
362 Reftele OK Henrik Björkman 2:39:44 1:16:04
363 Rälingen OK Halvor Hoböl 2:43:42 1:20:02
364 NTHI 4 Bengt Johansen 2:47:50 1:24:10
365 OK Norden Jonas Stridsberg 2:50:11 1:26:31 Omstart
366 Gandvik IK/OK Klyftamo Juhani Karhonen 2:50:19 1:26:39
367 Järla IF 2 Fredrik Hansen 3:02:14 1:38:34
368 OK Södertörn 3 Ulrik Berggren 3:04:13 1:40:33
369 Solna OK Peter Knutsson 3:04:27 1:40:47
370 Svaide SOK Per Mattsson 4:18:26 2:54:46
371 Tisvilde Hegn OK Peter Stendevad 4:38:36 3:14:56

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with