GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1997, Vilsta, Eskilstuna

1997 års tävling gick av stapeln vid Vilsta friluftsområde som ligger i strax utanför Eskilstuna , 3-4 maj.

Klass: Herrar (101 km)

Från storstadens stigar med blanka rötter till smeders klassiska skogar på snabba fötter. Med kortare banor och kavlestopp kan 1997 kanske bli ett historiskt lopp.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 1997

Pl Lag Tid Efter
1 Kristinehamns OK 1 2:11:35 0:00
2 IFK Lidingö SOK 1 2:12:08 0:33
3 OK Skogsfalken 2:14:42 3:07
4 Västerbergslagens OL 1 2:17:00 5:25
5 DELTA 1 2:17:03 5:28
6 Heming/Njård O-lag 1 2:17:13 5:38
7 Tampereen Pyrintö 1 2:17:17 5:42
8 LYNX 2:17:23 5:48
9 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 2:17:32 5:57
10 Tullinge SK 1 2:18:33 6:58
11 Raumar O-lag 1 2:18:41 7:06
12 IK Hakarpspojkarna 1 2:19:05 7:30
13 Mariestads FK 2:19:19 7:44
14 OK Österåker 2:19:56 8:21
15 IF Femman 2:20:01 8:26
16 OK Skogshjortarna 1 2:20:03 8:28
17 Haldens Skiklubb 1 2:20:06 8:31
18 Täby OK 1 2:20:14 8:39
19 Tjällmo-Godegård OK 1 2:20:30 8:55
20 Gustavsbergs IF 2:20:53 9:18
21 Pargas IF 1 2:21:18 9:43
22 Falköpings AIK 1 2:22:12 10:37
23 Nyköpings OK 2:22:27 10:52
24 Strängnäs-Malmby OL 2:24:19 12:44
25 FK Herkules 2:24:22 12:47
26 Helsingin Suunnistajat 2:24:31 12:56
27 Köping Kolsva OK 1 2:24:34 12:59
28 OK Rohden 1 2:25:42 14:07
29 Ulricehamns OK 1 2:26:38 15:03
30 FK Göingarna 2:26:46 15:11
31 Kjula-Standard OK 2:27:02 15:27
32 IFK Hedemora OK 1 2:27:09 15:34
33 Baekkelagets Sportsklub 1 2:27:18 15:43
34 Sundbybergs IK 1 2:27:23 15:48
35 OK Denseln 1 2:27:32 15:57
36 Södertälje IF 1 2:27:43 16:08
37 Hestra IF 2:27:46 16:11
38 Turun Suunnistajat 2:27:47 16:12
39 Suunta 101 2:27:48 16:13
40 Stora Tuna IK 1 2:27:49 16:14
41 Norbergs OK 2:27:50 16:15
42 SOK Viljan 2:27:52 16:17
43 Västerås SOK 1 2:27:53 16:18
44 OK Skogshjortarna 2 2:27:56 16:21
45 Selånger SOK 2:28:00 16:25
46 Fredrikstad Skiklubb 1 2:28:12 16:37
47 OK Milan 2:28:16 16:41
48 FK Friskus-Varberg 1 2:28:20 16:45
49 OK Kolmården 2 2:28:21 16:46
50 Ärla IF 1 2:28:22 16:47
51 OK Hällen 1 2:28:27 16:52
52 Halmstad OK 1 2:28:31 16:56
53 Keravan Urheilijat 2:28:33 16:58
54 Tampereen Pyrintö 2 2:28:35 17:00
55 Fredrikstad Skiklubb 3 2:28:36 17:01
56 Ulricehamns OK 2 2:28:40 17:05
57 OK Kontinent 2:28:50 17:15
58 OK Tisaren 2:29:07 17:32
59 Järfälla OK 1 2:31:22 19:47
60 OK Kolmården 1 2:31:30 19:55
61 OK Alehof 1 2:31:50 20:15
62 Finspångs AIK 2:32:06 20:31
63 Uddevalla OK 2:32:14 20:39
64 Heming/Njård O-lag 2 2:32:16 20:41
65 OK Hammaren 2:32:18 20:43
66 Hämeenlinnan Suunnistajat 2:32:20 20:45
67 IF Thor 1 2:32:25 20:50
68 DELTA 2 2:32:34 20:59
69 Forsa OK 1 2:32:35 21:00
70 Azuolas 2:32:38 21:03
71 OK Södertörn 1 2:32:50 21:15
72 Rehns BK/ Edsbyns OK 2:32:59 21:24
73 Nässjö OK 2:33:19 21:44
74 OK Nackhe 2:33:40 22:05
75 Brännans IF 2:34:12 22:37
76 Rånäs OK 1 2:34:22 22:47
77 Domnarvets GoIF 2 2:34:34 22:59
78 Halmstad OK 2 2:36:52 25:17
79 OK Landehof 2:36:52 25:17
80 Söders OL 1 2:36:53 25:18
81 Kalevan Rasti 2:37:49 26:14
82 Almby IK 1 2:39:28 27:53
83 OK Kåre 2:39:36 28:01
84 Hyvinkään Rasti 2:39:39 28:04
85 OK Kullingshof 2:39:44 28:09
86 Hauhon Sisu 2:39:44 28:09
87 Tjällmo-Godegård OK 2 2:39:45 28:10
88 Bondsjöhöjden/Viola Tricolor 2:39:46 28:11
89 Tibro AIK 2:39:48 28:13
90 IFK Göteborg 2:39:59 28:24
91 IK Hakarpspojkarna 3 2:40:04 28:29
92 Tampereen Pyrintö 3 2:40:12 28:37
93 Lessebo OK 2:40:43 29:08
94 Gävle OK 2:41:02 29:27
95 OK Löftan/Fjärås AIK 2:41:03 29:28
96 Espoon Suunta 1 2:41:11 29:36
97 Västerås SOK 2 2:41:19 29:44
98 Leksands OK 2:41:23 29:48
99 Kristinehamns OK 2 2:41:34 29:59
100 Ludvika OK 2:41:42 30:07
101 OK Vilse 87 2:41:48 30:13
102 Västervik-Ankarsrums OK 2:42:12 30:37
103 FK Friskus-Varberg 2 2:42:15 30:40
104 Norrköpings AIS 2:42:18 30:43
105 OK Denseln 2 2:42:19 30:44
106 Umeå OK 1 2:42:23 30:48
107 Boxholm-Mjölby OL 2:42:24 30:49
108 Tierps SOK 2:42:34 30:59
109 GoIF Tjalve 2:42:37 31:02
110 Tjällmo-Godegård OK 3 2:42:39 31:04
111 KooVee Tampere 2:42:44 31:09
112 OK Rohden 2 2:42:45 31:10
113 Arboga OK 2:42:49 31:14
114 OK Klemmingen 2:42:58 31:23
115 Snättringe SK 2:43:55 32:20
116 IFK Linköping 2:47:28 35:53
117 OK Skogsmårdarna 2:49:03 37:28
118 SoIK Hellas 2:49:49 38:14
119 Skarpnäcks OL 2:50:49 39:14
120 Sundsvalls OK 1 2:50:53 39:18
121 OK Tor 1 2:51:00 39:25
122 IK Gandvik 2:51:06 39:31
123 Katrineholms OK 2:51:12 39:37
124 Orsa IF 2:51:14 39:39
125 OK Orient 2:51:22 39:47
126 Rasti-Nokia 2:51:26 39:51
127 IFK Lidingö SOK 2 2:51:35 40:00
128 Rehns BK 2:51:37 40:02
129 OK Skogsströvarna 2:51:40 40:05
130 OK Tor 2 2:51:46 40:11
131 Mynämäen Suunnistajat -52 2:52:13 40:38
132 Länna IF 1 2:52:37 41:02
133 OK Alehof 2 2:52:50 41:15
134 Lidköping VSK/Främmestad IK 2:53:02 41:27
135 IK Hakarpspojkarna 2 2:53:09 41:34
136 Köping Kolsva OK 2 2:53:39 42:04
137 OK Skogsstjärnan 2:55:38 44:03
138 Sundsvalls OK 2 2:55:42 44:07
139 Dalaportens OL 2 2:56:53 45:18
140 Ljusdals OK 2:56:54 45:19
141 Hagaby GoIF 1 2:57:07 45:32
142 Sävedalens AIK 2:57:16 45:41
143 Umeå OK 2 2:58:02 46:27
144 Västerbergslagens OL 2 2:58:52 47:17
145 Åkers IF 2:59:09 47:34
146 Hagaby GoIF 2 3:00:12 48:37
147 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 3 3:00:14 48:39
148 KFUM Örebro 3:00:33 48:58
149 Korsnäs IF Orientering 1 3:00:46 49:11
150 Rånäs OK 2 3:00:55 49:20
151 Korsnäs IF Orientering 2 3:01:05 49:30
152 Pan-Kristianstad 3:01:10 49:35
153 Haninge SOK 3:01:40 50:05
154 Raja-Karjalan Suunnistajat 3:02:18 50:43
155 Solna OK/Bromma-Vällingby 3:03:17 51:42
156 Söderhamns OK 3:04:21 52:46
157 Tullinge SK 2 3:07:39 56:04
158 OK Djerf/Degerfors OK 3:07:43 56:08
159 OK Hällen 2 3:07:54 56:19
160 IFK Hedemora OK 2 3:10:18 58:43
161 Falköpings AIK 2 3:10:27 58:52
162 Rotebro IS 3:11:08 59:33
163 Nydalens SK 3:11:48 1:00:13
164 OK Alferna 3:11:49 1:00:14
165 Enköping AI/Uppsala IF 3:11:49 1:00:14
166 IL Tyrving 3:11:50 1:00:15
167 Haldens Skiklubb 2 3:12:01 1:00:26
168 OK Södertörn 2 3:12:09 1:00:34
169 Östersunds OK 3:12:11 1:00:36
170 Kovlands IF 3:15:45 1:04:10
171 IFK Enskede 3:15:46 1:04:11
172 Forsa OK 2 3:15:58 1:04:23
173 Dalaportens OL 1 3:18:26 1:06:51
174 Järla IF 1 3:18:31 1:06:56
175 Skellefteå OK 3:18:35 1:07:00
176 Kvarnsvedens GoIF OK 3:20:28 1:08:53
177 Raumar O-lag 2 3:20:36 1:09:01
178 OK Älvsjö Örby 3:20:45 1:09:10
179 Espoon Suunta 2 3:22:59 1:11:24
180 IFK Södertälje/Oxvretens SK 3:23:01 1:11:26
181 OK Nipan 3:23:04 1:11:29
182 Tistedalen FL 3:23:10 1:11:35
183 OK Jösse/OK Mangen 3:23:13 1:11:38
184 OK Enen 3:24:18 1:12:43
185 Ockelbo OK 3:26:43 1:15:08
186 Söders OL 2 3:26:43 1:15:08
187 OK Hällen 3 3:27:11 1:15:36
188 OK Roslagen 3:27:13 1:15:38
189 IFK Hedemora OK 3 3:27:20 1:15:45
190 Almby IK 2 3:30:06 1:18:31
191 Sundbybergs IK 2 3:33:08 1:21:33
192 Paimon Rasti 3:33:10 1:21:35
193 Ärla IF 2 3:36:01 1:24:26
194 Sala OK 3:39:59 1:28:24
195 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 2 3:41:45 1:30:10
196 Skogsluffarnas OK 3:45:43 1:34:08
197 Kristiansand OK 3:46:37 1:35:02
198 Sigtuna OK 3:46:44 1:35:09
199 Pargas IF 2 4:00:22 1:48:47
200 Järfälla OK 2 4:08:48 1:57:13
201 IFK Tumba OK 4:09:06 1:57:31
202 OK Rohden 3 4:09:13 1:57:38
IF Thor 2 Utgått
Länna IF 2 Utgått
Domnarvets GoIF 1 Diskvalificerad
FK Boken Diskvalificerad
Baekkelagets Sportsklub 2 Diskvalificerad
Stora Tuna IK 2 Diskvalificerad
Sandefjord O-klubb Diskvalificerad
OK Måsen Diskvalificerad
OK Orion Diskvalificerad
Täby OK 2 Diskvalificerad
Järla IF 2 Diskvalificerad
OK Vivill Diskvalificerad
Rastivarsat Diskvalificerad
Fredrikstad Skiklubb 2 Diskvalificerad
Lillomarka OL Diskvalificerad

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with