GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1997, Vilsta, Eskilstuna

1997 års tävling gick av stapeln vid Vilsta friluftsområde som ligger i strax utanför Eskilstuna , 3-4 maj.

Klass: Herrar (101 km)

Från storstadens stigar med blanka rötter till smeders klassiska skogar på snabba fötter. Med kortare banor och kavlestopp kan 1997 kanske bli ett historiskt lopp.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 4 Ungdom 1997

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Kristinehamns OK 1 Emma Johansson 1:37:47 0:00 1 -0:06
2 IFK Lidingö SOK 1 Lisa Wallsten 1:39:08 1:21 -1 1:21
3 IK Hakarpspojkarna 1 Emelie Eklöf 1:40:09 2:22 3 0:08
4 Mariestads FK Kristina Nyström 1:40:58 3:11 0 2:31
5 OK Skogsfalken Lina Persson 1:45:08 7:21 39 -0:53
6 Tullinge SK 1 Markus Adolfsson 1:46:04 8:17 44 -1:22
7 Tjällmo-Godegård OK 1 David Granath 1:46:13 8:26 20 3:23
8 Gustavsbergs IF Stina Andreasson 1:46:16 8:29 13 3:50
9 Tampereen Pyrintö 1 Jenni Laine 1:46:27 8:40 19 3:29
10 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 Carina Berby 1:46:38 8:51 -7 8:32
11 Raumar O-lag 1 Kjersti Ruud 1:47:04 9:17 19 3:58
12 Västerbergslagens OL 1 Mathias Nyström 1:47:24 9:37 66 -2:16
13 Falköpings AIK 1 Martin Metso 1:47:25 9:38 30 1:37
14 Haldens Skiklubb 1 Karianne Hauge 1:47:28 9:41 3 6:20
15 Tampereen Pyrintö 2 Terhi Kauppila 1:47:42 9:55 22 2:38
16 LYNX Katja Kolemainen 1:47:45 9:58 4 6:17
17 Baekkelagets Sportsklub 1 Ingunn Sundelin 1:47:54 10:07 24 2:21
18 Nyköpings OK Rebecka Calltorp 1:47:58 10:11 29 1:24
19 DELTA 1 Kati Lehtinen 1:48:01 10:14 -12 7:59
20 Uddevalla OK Linnea Larsson 1:48:04 10:17 3 5:31
21 Pargas IF 1 Elina Leitzen 1:48:06 10:19 -11 7:43
22 OK Skogshjortarna 1 Marie Johansson 1:48:06 10:19 3 5:27
23 Heming/Njård O-lag 1 Marit Rygh 1:48:07 10:20 -12 7:42
24 OK Skogshjortarna 2 Frida Perlen 1:48:08 10:21 10 3:17
25 OK Österåker Erika Christensson 1:48:11 10:24 14 2:51
26 Täby OK 1 Ann Christin Siresind 1:48:12 10:25 -8 6:52
27 Halmstad OK 1 Ida svensson 1:48:15 10:28 2 5:10
28 Sundbybergs IK 1 Pontus Ahlqvist 1:48:17 10:30 46 -0:55
29 OK Rohden 1 Johan Häll 1:48:20 10:33 6 3:24
30 Domnarvets GoIF 1 Elin Dahlin 1:48:21 10:34 41 -0:25
31 Köping Kolsva OK 1 Jonas Lundgren 1:48:21 10:34 45 -1:13
32 Halmstad OK 2 Linda Andersson 1:48:25 10:38 -17 7:44
33 Selånger SOK Ida Nilsson 1:48:30 10:43 3 3:33
34 Helsingin Suunnistajat Tiina Kivimäki 1:48:32 10:45 20 1:00
35 IF Femman Ann-Sofie Sundelin 1:48:37 10:50 -16 7:12
36 FK Herkules Linda Köster 1:48:42 10:55 -24 8:17
37 Kjula-Standard OK Stina Hägglund 1:49:28 11:41 -32 9:51
38 IFK Hedemora OK 1 Marit Strömberg 1:49:55 12:08 -6 5:31
39 Strängnäs-Malmby OL Mattias Askerstedt 1:49:57 12:10 44 -0:09
40 Ulricehamns OK 1 Eva Öhlund 1:49:58 12:11 -14 7:11
41 Rånäs OK 1 Marie Ohlin 1:50:00 12:13 -10 6:47
42 Stora Tuna IK 1 Maria Hellström 1:50:08 12:21 20 2:07
43 OK Denseln 1 Karin Törnwall 1:50:11 12:24 10 2:39
44 Azuolas Violeta Plitnikaite 1:50:11 12:24 -35 9:51
45 SOK Viljan Ida Andersson 1:50:16 12:29 -12 5:46
46 FK Göingarna Helena Nyberg 1:50:16 12:29 -38 10:10
47 OK Södertörn 1 Andrietta Tengnebratt 1:50:20 12:33 -34 9:53
48 IF Thor 1 Linda Eklund 1:50:20 12:33 20 1:52
49 Rehns BK/ Edsbyns OK Sara Forslin 1:50:21 12:34 -25 7:46
50 Ärla IF 1 Ellinor Fransson 1:51:00 13:13 -12 5:54
51 Västerås SOK 1 Anna Thomasdotter 1:53:03 15:16 5 5:24
52 Nässjö OK Martin Eliasson 1:53:06 15:19 18 4:28
53 Heming/Njård O-lag 2 Ragnhild Bråten 1:53:09 15:22 37 0:13
54 Västerås SOK 2 Charlotte Lundström 1:53:10 15:23 1 5:31
55 OK Kontinent Lotta Nilsson 1:53:13 15:26 -39 12:07
56 OK Hällen 1 Karin Lundell 1:53:27 15:40 -10 6:54
57 Ulricehamns OK 2 Åsa Gassner 1:53:27 15:40 -17 7:59
58 OK Milan Kristina Jacobson 1:54:01 16:14 5 5:59
59 Hestra IF Elelie Schön 1:54:04 16:17 -45 13:37
60 Keravan Urheilijat Päivi Surakka 1:55:03 17:16 59 -0:30
61 Söders OL 1 Natalie Egli 1:55:13 17:26 40 1:40
62 OK Tisaren Malin Sandh 1:55:16 17:29 -2 7:22
63 Fredrikstad Skiklubb 1 Ingvild Aker 1:55:16 17:29 28 2:17
64 OK Landehof Linnéa Lidström 1:55:17 17:30 2 7:11
65 Suunta 101 Reetta Haveri-Heidilä 1:55:20 17:33 -7 7:32
66 Fredrikstad Skiklubb 3 Ellen Stenseth 1:55:23 17:36 16 5:21
67 OK Nackhe Mary Torsson 1:55:33 17:46 19 5:10
68 OK Rohden 2 Sofia Söllvandor 1:55:35 17:48 39 1:41
69 Norbergs OK Hanna Larsson 1:55:37 17:50 -20 8:13
70 Domnarvets GoIF 2 Åsa Svensson 1:55:41 17:54 -1 7:11
71 OK Hammaren Lisa Olsson 1:55:44 17:57 -4 7:32
72 FK Friskus-Varberg 1 Lina Diding 1:55:45 17:58 -27 9:36
73 FK Boken Camilla Bohman 1:55:48 18:01 12 5:28
74 OK Kolmården 2 Anna Nöjd 1:55:54 18:07 -17 8:11
75 Hämeenlinnan Suunnistajat Jenni Mettälä 1:55:58 18:11 17 2:51
76 OK Alehof 1 Jenny Johansson 1:56:00 18:13 -12 7:58
77 Brännans IF Petra Wahlund 1:56:06 18:19 -12 8:01
78 DELTA 2 Katja Karvinen 1:56:08 18:21 27 2:22
79 Södertälje IF 1 Åsa Mårsell 1:56:08 18:21 10 5:16
80 Finspångs AIK André Sternson 1:56:09 18:22 7 5:35
81 Almby IK 1 Karin Carbonnier 1:56:11 18:24 -22 8:19
82 OK Kolmården 1 Kristin Skullman 1:56:20 18:33 -31 8:53
83 SoIK Hellas Jenny Sjösten 1:56:24 18:37 20 2:43
84 Järfälla OK 1 Anna Anvret 1:56:27 18:40 -32 8:58
85 Turun Suunnistajat Sanna Malmivirta 1:56:57 19:10 30 1:33
86 Västerbergslagens OL 2 Therese Boman 1:56:58 19:11 2 6:20
87 Kalevan Rasti Tuomas Soinen 1:57:22 19:35 23 2:04
88 Snättringe SK Sara Lundblad 1:57:28 19:41 37 1:23
89 Gävle OK Elin Gyllenhammar 1:57:49 20:02 17 3:55
90 Lessebo OK Maria Carlsröm 1:57:59 20:12 -18 9:07
91 Norrköpings AIS Cecilia Andersson 1:58:04 20:17 3 4:46
92 Tjällmo-Godegård OK 3 Johanna Gredeskog 1:58:07 20:20 -8 8:00
93 OK Skogsmårdarna Lina Lindberg 1:58:14 20:27 11 4:30
94 Tierps SOK Kristina Lag 1:58:26 20:39 -21 9:16
95 Leksands OK Sofia Alm 1:58:29 20:42 1 5:07
96 Arboga OK Sofia Larsson 1:58:40 20:53 -21 9:08
97 KooVee Tampere Lassi Paunonen 1:59:27 21:40 39 1:37
98 Umeå OK 1 Jacob Alm 1:59:33 21:46 33 2:14
99 OK Kullingshof Andreas Claesson 1:59:39 21:52 28 3:21
100 Tibro AIK Stina Hansson 1:59:46 21:59 20 4:10
101 IFK Göteborg Frida Kjellberg 1:59:46 21:59 21 4:06
102 Västervik-Ankarsrums OK Jessica Johansson 1:59:49 22:02 7 4:50
103 Sundsvalls OK 2 Ida Sellstedt 1:59:52 22:05 -22 9:51
104 Hauhon Sisu Pasi Koskinen 2:00:06 22:19 -9 6:46
105 OK Kåre Signe Rodhe 2:00:18 22:31 -26 10:31
106 Espoon Suunta 1 Kaisa Eronen 2:00:52 23:05 12 5:23
107 Forsa OK 1 Anja Rönnerstrand 2:00:56 23:09 -59 13:38
108 Skarpnäcks OL Fabian Ahlqvist 2:01:36 23:49 16 5:32
109 Kristinehamns OK 2 Andreas Zetterlund 2:01:52 24:05 28 0:55
110 OK Löftan/Fjärås AIK Helen Haugness 2:02:06 24:19 3 6:44
111 Tampereen Pyrintö 3 Marika Janka 2:02:08 24:21 -13 8:39
112 OK Vilse 87 Cecilia Håkansson 2:02:18 24:31 -13 8:48
113 Tjällmo-Godegård OK 2 Sofie Nikku 2:02:22 24:35 21 4:48
114 Katrineholms OK Emma Nilsson 2:02:29 24:42 0 7:05
115 OK Denseln 2 Dan Andersson 2:02:36 24:49 -4 7:17
116 Bondsjöhöjden/Viola Tricolor Emma Eriksson 2:02:38 24:51 10 6:29
117 OK Klemmingen Matilda Davidsson 2:02:40 24:53 6 6:53
118 Ludvika OK Camilla Eriksson 2:02:41 24:54 -41 13:05
119 Orsa IF Matilda Bastman 2:02:45 24:58 -58 14:49
120 FK Friskus-Varberg 2 Johan Hedlund 2:02:45 24:58 10 5:33
121 GoIF Tjalve Sara Johnsson 2:02:45 24:58 -21 9:13
122 Umeå OK 2 Viktoria Glanshammar 2:02:48 25:01 6 6:28
123 IK Hakarpspojkarna 3 Kristina Nilsson 2:03:03 25:16 -81 17:20
124 Mynämäen Suunnistajat -52 Tomi Nukki 2:04:37 26:50 -22 10:57
125 IK Gandvik Ulrika Andersson 2:05:06 27:19 4 8:10
126 OK Tor 1 Christina Zens 2:06:01 28:14 -5 10:24
127 Boxholm-Mjölby OL Ranjana Rosenlöf 2:06:03 28:16 6 8:32
128 Hyvinkään Rasti Eeva Niinimäki 2:06:05 28:18 7 8:22
129 Köping Kolsva OK 2 Emma Bergfelt 2:06:23 28:36 -36 13:13
130 Sundsvalls OK 1 Anna Hammarberg 2:06:56 29:09 -14 11:32
131 Rehns BK Emma Persson 2:07:28 29:41 -23 13:34
132 Rasti-Nokia Raita Rintanen 2:09:19 31:32 6 8:00
133 Modum O-lag 1 Åse Marit Thorrud 2:09:23 31:36 -1 11:56
134 Lidköping VSK/Främmestad IK Johan Andersson 2:10:15 32:28 5 8:53
135 OK Skogsstjärnan Fredrik Johansson 2:10:15 32:28 7 6:37
136 IFK Linköping Anna Sandh 2:10:27 32:40 8 5:51
137 OK Tor 2 Linnea Talltjärn 2:11:13 33:26 3 8:37
138 Länna IF 1 Emma Nyström 2:11:27 33:40 -21 16:03
139 IFK Lidingö SOK 2 Ida Gawell 2:12:36 34:49 2 9:43
140 OK Skogsströvarna Charlott Östlund 2:12:37 34:50 5 7:59
141 OK Alehof 2 Lotta Nilsson 2:12:39 34:52 -29 17:19
142 Åkers IF Magnus Wuopio 2:14:05 36:18 28 3:04
143 IK Hakarpspojkarna 2 Mavia Magnusson 2:14:11 36:24 19 3:58
144 OK Orient Hanna Nyqvist 2:14:52 37:05 -1 10:18
145 Enköping AI/Uppsala IF Moses Ocira 2:14:54 37:07 1 6:46
146 Sävedalens AIK Stina Bjuggren 2:15:13 37:26 2 6:52
147 Pan-Kristianstad Ida Thuresson 2:15:54 38:07 -67 25:55
148 OK Hällen 2 Emma Öberg 2:16:00 38:13 2 7:23
149 Haninge SOK Lisa Pettersson 2:18:01 40:14 0 9:31
150 Dalaportens OL 2 Hans Pahlen Johansson 2:18:06 40:19 31 2:21
151 Hagaby GoIF 1 Erica Karlsson 2:18:40 40:53 14 8:16
152 KFUM Örebro Cristina Magnusson 2:18:40 40:53 4 8:49
153 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 3 Gunn Camilla Stang 2:20:08 42:21 -6 11:49
154 Ljusdals OK Sara Skyttner 2:20:09 42:22 29 4:15
155 IFK Hedemora OK 2 Anders Håkansson 2:20:10 42:23 16 8:23
156 Solna OK/Bromma-Vällingby Sara Arenvall 2:20:15 42:28 13 9:18
157 Rånäs OK 2 Ulrika Jansson 2:20:20 42:33 11 9:24
158 Korsnäs IF Orientering 2 Thomas Jungell 2:20:26 42:39 -4 11:24
159 Hagaby GoIF 2 Mikael Axin 2:20:34 42:47 26 4:25
160 Forsa OK 2 Sofi Rönnerstrand 2:20:36 42:49 13 7:51
161 Raja-Karjalan Suunnistajat Jyri Mäkäläinen 2:20:37 42:50 36 2:43
162 Rotebro IS Erik Lindahl 2:20:40 42:53 17 5:31
163 Korsnäs IF Orientering 1 Sofia Korsgren 2:20:42 42:55 -10 11:52
164 Söderhamns OK Ingela Johannesson 2:21:07 43:20 -5 11:03
165 IFK Enskede Joakim Richard 2:21:10 43:23 12 6:57
166 Kovlands IF Elin Mellerstedt 2:21:15 43:28 -9 11:21
167 OK Enen Anders Hällbom 2:21:23 43:36 0 10:29
168 Falköpings AIK 2 Jonas Hjert 2:25:35 47:48 12 9:54
169 Tullinge SK 2 Johan Svenningson 2:25:58 48:11 -3 15:04
170 Östersunds OK Elisabeth Halvarsson 2:27:05 49:18 2 14:58
171 Dalaportens OL 1 Jonas Karlsson 2:28:23 50:36 -8 18:00
172 OK Djerf/Degerfors OK Sara Dahlskog 2:29:05 51:18 -21 20:22
173 Tistedalen FL Lasse Husa 2:29:50 52:03 -21 21:05
174 Skellefteå OK Lovisa Isacsson 2:29:51 52:04 10 13:42
175 OK Södertörn 2 Maria Andreasson 2:30:21 52:34 13 14:02
176 OK Roslagen Lina Ekbergh 2:30:24 52:37 -2 16:49
177 Nydalens SK Kaja Hartmark 2:30:58 53:11 23 9:51
178 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 2 Ida Nordli 2:31:00 53:13 -18 20:47
179 Haldens Skiklubb 2 Marielle Stigum 2:31:00 53:13 -15 20:37
180 OK Hällen 3 Ingela Hagfack 2:31:28 53:41 9 15:06
181 IL Tyrving Siri Kolberg 2:34:16 56:29 -5 20:13
182 IFK Hedemora OK 3 Karin Strömberg 2:34:19 56:32 20 13:02
183 Almby IK 2 Anna Johnsson 2:34:30 56:43 8 18:02
184 OK Alferna Johanna Myllylä 2:34:33 56:46 -9 20:32
185 OK Jösse/OK Mangen Hanna Höij 2:36:58 59:11 2 20:44
186 IFK Södertälje/Oxvretens SK Anna Nilsson 2:37:01 59:14 12 15:57
187 OK Älvsjö Örby Nina Mannerfjord 2:37:10 59:23 -1 20:59
188 Raumar O-lag 2 Vakant 2:37:52 1:00:05 7 20:31
189 Espoon Suunta 2 Ilkka Salonen 2:37:54 1:00:07 12 16:37
190 Kvarnsvedens GoIF OK Maria Swarting 2:38:49 1:01:02 4 21:32
191 Järla IF 1 Elin Anders-Skantze 2:40:26 1:02:39 2 23:11
192 Ärla IF 2 Mikaela Johansson 2:40:29 1:02:42 7 19:23
193 OK Nipan Björn Grenmyr 2:41:05 1:03:18 10 19:42
194 Sala OK Stina Sandström 2:43:53 1:06:06 11 13:39
195 Sundbybergs IK 2 Vilhelmina Valkama 2:44:37 1:06:50 11 14:21
196 Paimon Rasti Niina Tapanainen 2:44:40 1:06:53 -41 35:14
197 Söders OL 2 Nils Björke 2:46:56 1:09:09 -5 30:25
198 Kristiansand OK Kathrine Halvoksen 2:46:57 1:09:10 6 25:33
199 Ockelbo OK Per Nilsson 2:47:02 1:09:15 -3 29:38
200 Sigtuna OK Sophie Zakrisson 2:50:50 1:13:03 -22 35:42
201 IFK Tumba OK Therese Hällgren 2:50:50 1:13:03 -11 34:24
202 Länna IF 2 Elin Norberg 3:02:42 1:24:55 5 24:52
203 Järfälla OK 2 Stina Lindqvist 3:03:25 1:25:38 6 9:49
204 Pargas IF 2 Annika Krunna 3:03:52 1:26:05 7 7:00
205 OK Rohden 3 Micaela Söllvander 3:03:57 1:26:10 5 8:14
206 Skogsluffarnas OK Sanna Lundmark 3:04:09 1:26:22 2 18:56
Härlövs IF Elin Håkansson Utgått
IF Thor 2 Carolin Axnér Utgått
Baekkelagets Sportsklub 2 Toril Salomonsen Diskvalificerad
Stora Tuna IK 2 Madelene Rystedt Diskvalificerad
Sandefjord O-klubb Merete Hagerup Diskvalificerad
OK Måsen Erik Karlsson Diskvalificerad
OK Orion Jessika Ragnarsson Diskvalificerad
Täby OK 2 Virgina Wiman Diskvalificerad
Järla IF 2 C. Svedhem Diskvalificerad
OK Vivill Maria Bengtsson Diskvalificerad
Rastivarsat Anni Suomela Diskvalificerad
Fredrikstad Skiklubb 2 Karianne Ruud Diskvalificerad
Lillomarka OL Anders Eidstuen Diskvalificerad

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with