GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1997, Vilsta, Eskilstuna

1997 års tävling gick av stapeln vid Vilsta friluftsområde som ligger i strax utanför Eskilstuna , 3-4 maj.

Klass: Herrar (101 km)

Från storstadens stigar med blanka rötter till smeders klassiska skogar på snabba fötter. Med kortare banor och kavlestopp kan 1997 kanske bli ett historiskt lopp.
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 3 Herrar 1997

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Köping Kolsva OK 1 Per Andersson 1:34:15 0:00
2 Bredaryds SOK Håkan Svensson 1:34:24 0:09
3 Kalevan Rasti Antti Tolonen 1:34:27 0:12
4 OK Orion 1 Tobias Andersson 1:34:41 0:26
5 NTHI 1 Christian Vogelsang 1:34:55 0:40
6 Tisvilde Hegn OK 1 Thomas Jensen 1:35:10 0:55
7 IFK Göteborg 1 Björn Kristiansson 1:35:20 1:05
8 Leksands OK 1 Anders Dalin 1:35:27 1:12
9 Ås IL Jon Anders Bordal 1:35:52 1:37
10 OK Södertörn 1 Peter Juthberg 1:35:54 1:39
11 IFK Södertälje 1 Lennart Borg 1:35:58 1:43
12 Gävle OK 1 Lars Ohlsson 1:36:00 1:45
13 Hämeenlinnan Suunnistajat Niklas Björgvist 1:36:03 1:48
14 IK Hakarpspojkarna 2 Mikael Gustavsson 1:36:09 1:54
15 Paimon Rasti Matti Sipponen 1:36:17 2:02
16 IFK Tumba/Mälarhöjden 1 Daniel Lind 1:36:19 2:04
17 OK Skogsmårdarna Niklas Eriksson 1:36:21 2:06
18 Ronneby OK 1 Thomas Johannesson 1:36:23 2:08
19 Tullinge SK 1 Per Wollbrand 1:36:26 2:11
20 Hyvinkään Rasti 1 Tapani Partanen 1:36:27 2:12
21 Espoon Suunta 1 Ville Rousu 1:36:28 2:13
22 Haldens Skiklubb 1 Joacim Carlsson 1:36:37 2:22
23 OK Tor 1 Johan Karlsson' 1:36:38 2:23
24 Sandnes IL Lars Myklebost 1:36:45 2:30
25 Stora Tuna IK 1 Mikael Östlund 1:36:46 2:31
26 HoHOK Troels Nielsen 1:36:47 2:32
27 Kangasala SK Ari Heinola 1:36:52 2:37
28 Tampereen Pyrintö 1 Petteri Kähäri 1:37:00 2:45
29 Pihkaniskat Jukka Erkkilä 1:37:06 2:51
30 OK Hammaren 1 Ulf Karlsson 1:37:07 2:52
31 KFUM Örebro 1 Albin Arlebo 1:37:09 2:54
31 Angelniemen Ankkuri 1 Tero Heikkilä 1:37:09 2:54
33 Eksjö SOK 1 Patrik Nilsson 1:37:10 2:55
33 IFK Moras OK 1 Claes-Magnus Thuresson 1:37:10 2:55
35 Sundsvalls OK 1 Ulrik Olsson 1:37:13 2:58
36 Gotlands Bro OK Mattias Westfält 1:37:27 3:12
37 Täby OK 1 Mats Ekman 1:37:32 3:17
38 Pargas IF 1 Markku Virtala 1:37:33 3:18
39 Hestra IF 1 Rikard Claesson 1:37:37 3:22
40 Vehkalahden Veikot Iiro Jääskeläinen 1:37:38 3:23
41 LYNX 1 Timo Äijälä 1:37:42 3:27
42 IF Gular 1 Hans Tröan 1:37:46 3:31
43 Nybro OK Henric Höglind 1:37:47 3:32
44 IF Hagen Mats Hedman 1:37:48 3:33
45 OK Triangeln Anders Jönsson 1:37:54 3:39
45 Sävedalens AIK 1 Niklas Wrane 1:37:54 3:39
47 Lounais-Hämeen Rasti Juha Papinsaari 1:37:55 3:40
48 Baekkelagets Sportsklub Truls Veslum 1:37:59 3:44
49 OK Linné 1 Daniel Mäkinen 1:38:01 3:46
50 Uddevalla OK Ulrik Olsson 1:38:03 3:48
51 Porsgrunn O-lag Thore Kornmo 1:38:05 3:50
52 Haldens Skiklubb 2 Jon Steinar Mjölneröd 1:38:06 3:51
53 Boxholm-Mjölby OL 1 Anders Molin 1:38:07 3:52
53 Espoon Suunta 2 Jussi Mäkilä 1:38:07 3:52
55 IFK Göteborg 2 Stefan Lund 1:38:08 3:53
56 IF Femman 1 Kim Fagerudd 1:38:18 4:03
57 Anttolan Urheilijat Vesa Klemettinen 1:38:19 4:04
58 SoIK Hellas 1 Vidas Armalis 1:38:28 4:13
59 Västerås SOK 1 Johan Ahlström 1:38:30 4:15
59 Härlövs IF Rikard Gunnarsson 1:38:30 4:15
61 Almby IK Erik Groth 1:38:33 4:18
62 OK Skogsstjärnan Henrik Karlsson 1:38:35 4:20
63 Rånäs OK 1 Roine Andersson 1:38:37 4:22
64 Järla IF 1 Fredrik Trahn 1:38:38 4:23
65 OK Kolmården 1 Ulrik Karlsson 1:38:43 4:28
66 OK Vilse 87 Per-Ola Olsson 1:38:58 4:43
67 SK Pohjantähti Ouly Matti Korpela 1:39:01 4:46
68 Sippurasti Tomi Kurhinen 1:39:05 4:50
69 DELTA 1 Jari Laitamäki 1:39:11 4:56
69 IFK Lidingö SOK 1 Jonas Giding 1:39:11 4:56
71 OK Österåker Peter Enocksson 1:39:14 4:59
71 Pan-Kristianstad 1 Niklas Jönsson 1:39:14 4:59
73 Ylistaron Kilpa-Veljet Juha Nivukoski 1:39:18 5:03
74 Söders OL 1 Göran Thimberg 1:39:20 5:05
75 Mikkelin Suunnistajat 1 Jarno Kukonlento 1:39:21 5:06
76 Mynämäen Suunnistajat -52 Pekka Lapila 1:39:23 5:08
77 Tolered-Utby OL 1 Stephen Palmer 1:39:26 5:11
78 Keravan Urheilijat Petteri Munkkonen 1:39:28 5:13
79 Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Ari Kotiharju 1:39:35 5:20
80 Rasti E4 Raino Pesu 1:39:45 5:30
81 IF Thor 1 Staffan Jacobsson 1:39:51 5:36
82 OK Alehof 1 Terde Wallenius 1:40:15 6:00
83 OK Ravinen 1 Kjell Almgren 1:40:25 6:10
84 OK Roslagen 1 Tommy Lindberg 1:40:27 6:12
85 Rajamäen Rykmentti 1 Lasse Torpo 1:40:30 6:15
85 OK Tyr 1 Magnus Albinsson 1:40:30 6:15
87 Helsingin Suunnistajat 1 Ilkka Nurminen 1:40:32 6:17
88 Turun Metsänkävijät Girts Vegeris 1:40:35 6:20
89 Liedon Parma 1 Christoph Schilter 1:40:38 6:23
90 Brandval/Kongsv/Ringsaker Ulf Brenna 1:40:40 6:25
91 Suunta 101 1 Timo Sivill 1:40:43 6:28
92 IF Åland Marcus Söderström 1:40:44 6:29
93 Rastivarsat Jari Lehtonen 1:40:46 6:31
94 Fredrikstad Skiklubb 1 Erik Haug 1:40:47 6:32
95 IFK Södertälje 2 Joakim Backlund 1:40:52 6:37
96 Järfälla OK 1 Lars Palmquist 1:40:54 6:39
97 Gustavsbergs IF 1 Martin Bellander 1:40:55 6:40
97 Eräpirkat Mänttä Kari Ilvonen 1:40:55 6:40
99 OK Tyr 2 Jörgen Hellgren 1:41:01 6:46
99 OK Tisaren 1 Mikael Pihel 1:41:01 6:46
101 Kristiansand OK 1 Rune Salthaug 1:41:06 6:51
102 Vänersborgs SK Jonas Gustafsson 1:41:08 6:53
103 Nyköpings OK 1 Tommy Johansson 1:41:10 6:55
104 IK Hakarpspojkarna 1 Mattias Karlsson 1:41:12 6:57
105 Hagaby GoIF 1 Tomas Yngström 1:41:19 7:04
106 OK Pan Århus 1 Thomas Hjerrild 1:41:21 7:06
107 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Asmo Vourenpää 1:41:22 7:07
107 Stord Arild Aasheim 1:41:22 7:07
107 Nydalens SK 1 Harald Bakke 1:41:22 7:07
110 IFK Hedemora OK 1 Lars Magnusson 1:41:24 7:09
110 Kolding OK Jang Eg 1:41:24 7:09
112 Indre Östfold OK 1 Tore Sandvik 1:41:40 7:25
112 Trollhättans SOK Per-Åke Olsson 1:41:40 7:25
114 KooVee Tampere Jarmo Maurjala 1:41:43 7:28
115 Ärla IF 1 Ulf Johansson 1:41:50 7:35
116 FK Friskus-Varberg 1 Jonas Hansson 1:41:53 7:38
117 Turun Suunnistajat 1 Esa Mäki 1:41:56 7:41
118 Halmstad OK Jonas Ljungberg 1:42:12 7:57
119 DELTA 2 Sami Levijoki 1:42:17 8:02
120 FK Göingarna Magnus Granqvist 1:42:25 8:10
121 Espoon Akilles Tom Asklöf 1:42:28 8:13
121 Kils OK Jörgen Nilsson 1:42:28 8:13
123 Nydalens SK 2 Sigve Vagsnes 1:42:30 8:15
124 Umeå OK Andreas Gällerspång 1:42:32 8:17
125 Linköpings OK 1 Örjan Pettersson 1:42:46 8:31
126 OK Mark/Skene/Kinnaström Fredrik Herdersson 1:42:59 8:44
127 OK Denseln 1 Björn Karlsson 1:43:16 9:01
128 Rajamäen Rykmentti 2 Vesa Pirinen 1:43:28 9:13
129 Frölunda OL Martin Ahlqvist 1:43:31 9:16
130 Kalmar OK Robert Söderberg 1:43:41 9:26
131 Alvesta SOK Thomas Zakouril 1:43:57 9:42
132 Kokkolan Suunnistajat Mika Hinvinen 1:43:58 9:43
133 OK Kolmården 2 Johan Engvall 1:44:03 9:48
134 Tampereen Pyrintö 2 Ilkka Kivisara 1:44:05 9:50
134 Värend GN 1 Anders Ahl 1:44:05 9:50
136 Lillomarka OL 1 Audun Berstad 1:44:12 9:57
137 Asker Skiklubb 1 Jan Richard Eriksen 1:44:17 10:02
138 Strängnäs-Malmby OL 1 Grant Bluett 1:44:18 10:03
139 Göteborg-Majorna OK 1 Anders Axenborg 1:44:20 10:05
140 Kvarnsvedens GoIF OK Bertil Eronn 1:44:34 10:19
141 Tisvilde Hegn OK 2 Soren Saxtorp 1:44:51 10:36
141 IF Femman 2 Kjell Sand 1:44:51 10:36
143 Grycksbo IF Kennet Andersson 1:44:52 10:37
143 OK Skogshjortarna 1 Erik Aamot 1:44:52 10:37
145 Valkeakosken Haka Jari Tunturi 1:44:54 10:39
146 OK Linné 2 Mathias Tärnlund 1:45:05 10:50
147 Sandefjord O-klubb Trond Gjelstad 1:45:06 10:51
148 OK Motala 1 Johan Pettersson 1:45:10 10:55
149 Oppsal IF 1 Bent Erik Skaug 1:45:12 10:57
150 IFK Lidingö SOK 2 Kjell Oberger 1:45:13 10:58
151 SOL Tranås Svenne Samuelsson 1:45:21 11:06
152 OK Grip Peter Fors 1:45:26 11:11
153 Västervik-Ankarsrums OK Jan Ackesjö 1:45:43 11:28
154 OK Hällen 1 Peter Guterstam 1:45:44 11:29
155 Ulricehamns OK Andreas Johansson 1:45:46 11:31
156 OK Måsen Mika Forsblom 1:45:58 11:43
156 OK Skogsströvarna Nicklas Levinsson 1:45:58 11:43
158 Ronneby OK 2 Torgny Lindström 1:46:02 11:47
159 OK Kullingshof Andreas Johansson 1:46:05 11:50
160 Leksands OK 2 Jonas Hällsten 1:46:10 11:55
161 Liedon Parma 2 Harry Kostionen 1:46:17 12:02
162 IFK Lidingö SOK 3 Björn Ljunqvist 1:46:24 12:09
163 OK Kåre 1 Mats Bortas 1:46:26 12:11
164 IF Sibbo-Vargarna Stefan Karlsson 1:46:30 12:15
164 Kovlands IF Torbjörn Bergman 1:46:30 12:15
166 OK Södertörn 2 Johan Eklöv 1:46:47 12:32
167 Bromma-Vällingby SOK 1 Jan Hollbeck 1:47:04 12:49
168 Bjursås OK Johan Nordlund 1:47:13 12:58
169 IL Tyrving 1 Christian Holmboe 1:47:15 13:00
170 Tullinge SK 2 Jani Luoponen 1:47:16 13:01
171 Fana IL Jan Kocbach 1:47:19 13:04
172 Turun Suunnistajat 2 Juha Vaininen 1:47:30 13:15
173 Västerbergslagens OL 1 Jan Nordqvist 1:47:38 13:23
174 OK Orient Kenneth Ahlqvist 1:47:39 13:24
175 Sölleröd OK Sören Oksen 1:47:43 13:28
176 Modum O-lag Leif Eriksson 1:47:54 13:39
177 OK Njudung Niklas Gustavsson 1:47:58 13:43
178 Lapuan Virkiä Kimmo Pajula 1:48:00 13:45
179 IK Hakarpspojkarna 3 Mats Björk 1:48:06 13:51
180 Kristiansand OK 2 Dag Strisland 1:48:07 13:52
181 Rasti-Lukko Timo Torpo 1:48:08 13:53
182 Östersunds OK Anders Widegren 1:48:14 13:59
183 Hauhon Sisu Mikko Lepistö 1:48:15 14:00
184 Domnarvets GoIF Rune Larsson 1:48:16 14:01
185 Pan-Kristianstad 2 Hans Nilsson 1:48:25 14:10
186 Vittjärvs IK Jörgen Degerlund 1:48:33 14:18
187 Skogslöparna 1 Olle Tyrland 1:48:45 14:30
188 Lessebo OK Andreas Ottosson 1:48:53 14:38
189 Falköping/Gudhem/Albion 1 Martin Pettersson 1:48:55 14:40
190 Sundsvalls OK 2 Thomas Johansosn 1:48:58 14:43
191 OK Djerf Urban Ljungberg 1:48:59 14:44
192 O-52 Håkon Håversen 1:49:01 14:46
193 Heming/Njård O-lag Nicolai Heilemann' 1:49:02 14:47
193 Boxholm-Mjölby OL 2 Mårten Lindqvist 1:49:02 14:47
193 Norrköpings AIS Tomas Pettersson 1:49:02 14:47
196 NLHI Håvard Hågård 1:49:06 14:51
197 Storviks IF Mats Troeng 1:49:08 14:53
198 OK Skogsfalken 1 Ola Lindqvist 1:49:19 15:04
199 OK Löftan/Fjärås AIK David Däldehög 1:49:22 15:07
200 NTHI 2 Pål Christian Ingierd 1:49:54 15:39
201 Tyska Landslaget Tilo Pompe 1:49:56 15:41
202 OK Tisaren 2 Peter Sjödin 1:49:57 15:42
203 Rastikarhut Mika Huhtanen 1:50:14 15:59
204 Dalaportens OL 1 Stefan Nyberg 1:50:23 16:08
205 Njurunda OK/Timrå/Ånge Tommy Fröjd 1:50:27 16:12
206 Växjö OK 1 Per Lenander 1:50:29 16:14
207 Sundbybergs IK 1 Henrik Persson 1:50:30 16:15
208 Hjärnarps GIF Henrik Henrysson 1:50:38 16:23
209 Löten O-lag Dag Nylund 1:51:02 16:47
210 Kristinehamns OK Benny Larsson 1:51:09 16:54
211 FK Finn Ljungby Marcus Karlsson 1:51:11 16:56
212 Fredrikstad Skiklubb 2 lars Ole Klavestad 1:51:17 17:02
213 OK Denseln/IFK Norrköping Håkan Karlén 1:51:29 17:14
214 Haninge SOK 1 Johan Sundin 1:51:37 17:22
215 Väsby OK 1 Björn Rundlöf 1:51:52 17:37
216 Säterbygdens OK Anders Westerberg 1:51:56 17:41
217 Ballerups OK Ole Lind 1:51:57 17:42
218 OK Älgen Fredrik Nordström 1:52:01 17:46
219 OK Rohden Ove Torstensson 1:52:02 17:47
220 IF Sturla Öyvind Undstad 1:52:07 17:52
221 KFUM Örebro 2 Mats Gustavsson 1:52:10 17:55
222 Wing OK Are Kristiansen 1:52:33 18:18
223 OK Öst Jesper Grooss 1:52:37 18:22
224 Team Fyn Henrik Iversen 1:52:44 18:29
225 Skogsluffarnas OK Christer Ylvengren 1:52:47 18:32
226 Forsa OK Peter Söderlund 1:52:50 18:35
227 OK Nolaskogsarna Per Magnusson 1:52:53 18:38
228 Södertälje IF Urban Larsson 1:52:54 18:39
229 OK Letstigen Andreas Johansson 1:52:58 18:43
230 Hestra IF 2 Jonatan Börjesson 1:52:59 18:44
231 Istrums Skidklubb 1 Tony Gustavsen 1:53:02 18:47
232 OK Roslagen 2 Uno Torstensson 1:53:12 18:57
233 OK Alferna/Laxå OK Örjan Eriksson 1:53:13 18:58
234 OK Tylöskog Hans-Perter Olsson 1:53:20 19:05
235 OK Ravinen 2 Stefan Johnsson 1:53:21 19:06
236 Finspångs AIK Henrik Göhe 1:53:23 19:08
237 Rehns BK Björn Lans 1:53:25 19:10
238 Vihtavuoren Pamaus Jarmo Heiskanen 1:53:28 19:13
239 Snättringe SK 1 Anders Bergmark 1:53:43 19:28
240 Suunta 101 2 Jurkko Linha 1:53:44 19:29
241 IF Gular 2 Eirik Vikane 1:53:59 19:44
242 Rydboholms SK/Toarps OL Daniels Olsson 1:54:25 20:10
243 OK Ravinen 3 Tomas Larsson 1:54:28 20:13
244 Gagnefs OK Jonas Näs 1:54:54 20:39
245 OK Gisle Rickard Andersson 1:55:32 21:17
246 Solf IK Jan Vesterback 1:55:35 21:20
247 Strängnäs-Malmby OL 2 Mattias Tengbrand 1:55:40 21:25
248 Stora Tuna IK 2 Fredrik Östberg 1:55:44 21:29
249 Västra Nylands Orienterare Jouni Nvaminen 1:55:54 21:39
250 OK Tranan Magnus Larsson 1:55:57 21:42
251 Valbo/Årsunda/Österfärnebo Johan Andersson 1:56:12 21:57
252 Rotebro IS 1 Anders Enocson 1:56:19 22:04
253 Stigsökarna Magnus Karlsson 1:56:24 22:09
254 OK Pan Århus 2 Tore Linde 1:56:26 22:11
254 OK Skogshjortarna 2 Andreas Andersson 1:56:26 22:11
256 OK Milan Tomas Widström 1:56:44 22:29
257 Alfta-Ösa OK 1 Stefan Hedlund 1:56:45 22:30
258 IFK Hedemora OK 2 Roland Josefsson 1:56:47 22:32
259 Vimmerby OK Torbjörn Ingvarsson 1:56:48 22:33
260 Långhundra IF Per Olander 1:56:50 22:35
261 IF Verda/Emmaboda OK Peter Karlsson 1:56:54 22:39
262 Vingåker/Högsjö/Regna Johan Malmkvist 1:57:08 22:53
263 Göteborg-Majorna OK 2 Mikael Begstedt 1:57:18 23:03
264 IF Thor 2 Per Åhgren 1:57:21 23:06
265 Västerås SOK 2 Fredrik Stenebo 1:57:38 23:23
266 OK Moss Esten Koren 1:57:41 23:26
267 Främmestads IK Daniel Andersson 1:57:53 23:38
268 Eurajoen Veikot Esa Helin 1:58:42 24:27
269 OK Hedströmmen Magnus Skilberg 1:58:56 24:41
270 OK Orinto aniel Wernersson 1:58:58 24:43
271 Eksport OL Ralf Lundborg 1:59:05 24:50
272 Turebergs IF Oskar Forsberg 1:59:52 25:37
273 IFK Umeå Jan Johansson 1:59:54 25:39
274 Espoon Suunta 3 Panu Haaramo 2:00:17 26:02
275 Bondsjöhöjden/Sidensjö/Viola Johan Ahlbäck 2:00:30 26:15
275 Stora Tuna IK 3 Sven Hedkvist 2:00:30 26:15
277 Nydalens SK 3 Gunnar E Vik 2:00:50 26:35
278 Eksjö SOK 2 Claes O Herborg 2:00:55 26:40
279 Kjula-Standard OK 1 Magnus Palm 2:01:02 26:47
280 OK Orion 2 Johan Källsand 2:01:05 26:50
280 Eslövs FK Thomas Nilsson 2:01:05 26:50
282 Motala AIF OL Richard Hejderberg 2:01:16 27:01
283 OK Dacke Göran Månsson 2:01:36 27:21
284 LYNX 2 Teemu Kemppainen 2:01:37 27:22
285 IL Tyrving 2 Morten Christophersen 2:01:41 27:26
286 Skellefteå OK Johan Lundberg 2:01:46 27:31
287 Tullinge SK 3 Jari Pyöhönen 2:01:48 27:33
288 Chalmers OL 1 Fredrik Karlsson 2:02:08 27:53
289 Lerums SOK Bo Alexandersson 2:02:28 28:13
290 Brännans IF Ulf Bergkvist 2:02:32 28:17
291 Hästveda OK Ola Petersson 2:02:33 28:18
292 FK Åsen Stefan Johansson 2:02:39 28:24
293 Dalaportens OL 2 Anders Älvegran 2:02:40 28:25
294 SOK Svaide Thomas lsson 2:02:41 28:26
295 Katrineholms OK Håkan Palmfjord 2:02:49 28:34
296 Täby OK 2 Sven Pettersson 2:02:59 28:44
297 OK Hällen 2 Magnus Andersson 2:03:02 28:47
298 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 Vidar Syverstad 2:03:06 28:51
299 OK Nipan Fredrik Larsson 2:03:20 29:05
300 Krigsskolan Anders Lavén 2:03:33 29:18
301 OK Enen Ulf K Rask 2:03:39 29:24
302 Rasti-Nokia Rami Mäkelä 2:03:54 29:39
303 Ockelbo/Svärdsjö/Valbo Roger Persson 2:03:56 29:41
304 OK Alehof 2 Anders Gustafsson 2:03:59 29:44
305 Ärla IF 2 Conny Karlsson 2:04:01 29:46
306 Vallentuna/Össeby OL Mats Johansson 2:04:06 29:51
307 Enebybergs IF Kalle Persson 2:04:24 30:09
308 Jönköpings OK Mats Hohansson 2:04:36 30:21
309 OK Jösse/OK Mangen Lars Olsson 2:04:43 30:28
310 OK Eken Magnus Johansson 2:04:44 30:29
311 Fossum IF Jan H Lindblad 2:04:57 30:42
312 Saarijärven Pullistus Petri Moisio 2:05:00 30:45
313 Garphyttans IF/Hällefors OK Thomas Waern 2:05:27 31:12
314 Linköpings OK 2 Stefan Thellsén 2:05:37 31:22
314 Kungälvs OK Anders Hermansson 2:05:37 31:22
316 IK Gandvik Stefan Johansson 2:05:48 31:33
317 IFK Enskede 1 Pär Hedlund 2:06:20 32:05
318 Falköping/Gudhem/Albion 2 Lars Karlsson 2:06:37 32:22
319 FK Boken Håkan Palm 2:06:39 32:24
320 OK-HTF Haderslev Lars Lindström 2:06:59 32:44
321 OK Hammaren 2 Lars Karlsson 2:07:05 32:50
322 Chalmers OL 2 Björn Frodin 2:07:37 33:22
323 Helsingborgs SOK Anders Bengtsson 2:08:08 33:53
324 OK Landehof Johan Carlström 2:08:11 33:56
325 Snättringe SK 2 Lars-Olov Eriksson 2:08:57 34:42
326 GoIF Tjalve Ulrik Imberg 2:09:14 34:59
327 Sundbybergs IK 2 Anders Kulmskog 2:09:26 35:11
328 Ringerike O-lag Geir Orderöd 2:09:42 35:27
329 Sävedalens AIK 2 Anders Höjby 2:10:29 36:14
330 NTHI 4 Frode Konst 2:10:41 36:26
331 Istrums Skidklubb 2 Stefan Karlsson 2:11:22 37:07
332 Pargas IF 2 Jan Lehtinen 2:11:43 37:28
333 Mariestads FK Jan Nylund 2:12:10 37:55
334 Dalaportens OL 3 Anders Eriksson 2:12:14 37:59
335 Gustavsbergs IF 2 Magnus Haraldsson 2:12:50 38:35
336 OK Motala 2 Patrik Svensson 2:13:11 38:56
337 Leksands OK 3 Mats Prohs 2:13:26 39:11
338 OK Stigen Hans Samuelsson 2:13:29 39:14
339 Surahammars SOK Johan Östergren 2:13:39 39:24
340 Maarian Mahti Timo Anttonen 2:13:44 39:29
341 Västerbergslagens OL 2 Mikko Rankinen 2:13:54 39:39
342 Köping Kolsva OK 2 Anders Tapani 2:14:29 40:14
343 NTHI 3 Lars I Aarseth 2:14:32 40:17
344 Nyköpings OK 2 Ingvar Blomberg 2:14:34 40:19
345 Kjula-Standard OK 2 Håkan Pantzar 2:14:43 40:28
346 Solna OK Anders Holmström 2:15:00 40:45
347 SOK Viljan Lennart Kalèn 2:15:02 40:47
347 OK Torfinn/OK Tyringe Johnny Selander 2:15:02 40:47
349 Skarpnäcks OL Gunnar Johansson 2:15:24 41:09
350 Åkers IF Weine Wolter 2:15:31 41:16
351 OK Roslagen 3 Mats Lundman 2:15:52 41:37
352 ISV TU Dresden Uwe Weid 2:15:55 41:40
353 Tjällmo-Godegård OK 1 Erik Karlsson 2:15:59 41:44
354 Gävle OK 2 Anders Bygren 2:16:00 41:45
355 OK Kontinent Per Kristiansson 2:16:04 41:49
356 Helsingin Suunnistajat 2 Henrik Tala 2:16:22 42:07
357 Trosabygdens OK Joachim Lyth 2:16:27 42:12
358 OK Skogsfalken 2 Willy Olsson 2:16:56 42:41
359 SOK Aneby Jonas Källming 2:17:03 42:48
360 Matteus SI Martin Malmberg 2:17:05 42:50
361 Linköpings OK 3 Ingemar Löfqvist 2:17:18 43:03
362 Tibro AIK Mats Ahnheim 2:17:52 43:37
363 Kexholms SK Tomas Karlsson 2:18:47 44:32
364 Bromma-Vällingby SOK 2 Thomas Pettersson 2:18:51 44:36
365 OK Tor 2 Anders Jonsson 2:18:59 44:44
366 Haerens Officersskole 2 P. Stennevad 2:19:13 44:58
367 OK Linné 3 Mats Åberg 2:19:35 45:20
368 Falkenbergs OK Lennart Bengtsson 2:19:37 45:22
369 Haninge SOK 2 Åke Kappel 2:19:39 45:24
370 Indre Östfold OK 2 Morten Kristiansen 2:19:52 45:37
371 Söders OL 2 Mikael Moser 2:20:13 45:58
372 Asker Skiklubb 2 Jörgen Eriksen 2:20:21 46:06
373 Lidköpings VSK Filip Svensson 2:20:42 46:27
374 Nydalens SK 4 Erik Borg 2:21:09 46:54
375 Tistedalen FL Per Olav Andersen 2:21:31 47:16
376 Norbergs OK Mats Bergman 2:21:50 47:35
377 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 2 Bernt Myrvold 2:22:17 48:02
378 IFK Moras OK 3 Johan Lind 2:22:27 48:12
379 IFK Moras OK 2 Henrik Edefors 2:22:36 48:21
380 Västerås SOK 3 Tommy Thunberg 2:23:01 48:46
381 IF Thor 3 David Gustavsson 2:23:06 48:51
382 Oppsal IF 2 Kjell Winther 2:23:28 49:13
383 OK 77 2 Jouni Junkkaala 2:23:50 49:35
384 OK Storsjön/Frösö IF Carl Henrik Rost 2:23:53 49:38
385 OK Nackhe Björn-Olof Valdemarsson 2:24:31 50:16
386 Söderhamns OK Mattias Persson 2:24:32 50:17
387 Skattkärrs IF Stefan Wennberg 2:26:05 51:50
388 OK Klemmingen Stefan Carlsson 2:26:15 52:00
389 Rånäs OK 2 Peder Karlsson 2:26:58 52:43
390 Säterbygden/St Skedvi Göran Lind 2:27:31 53:16
391 Raumar O-lag Knut Engen 2:27:46 53:31
392 IFK Enskede 2 Fredrik Hedin 2:28:48 54:33
393 OK Norden Jan Ehnberg 2:29:01 54:46
394 Angelniemen Ankkuri 2 Jari Kuusisto 2:29:13 54:58
395 IFK Södertälje 3 Per Hellstadius 2:30:07 55:52
396 Haldens Skiklubb 3 Thor Palmgren 2:31:26 57:11
397 NTHI 5 Antti Veyrenen 2:31:43 57:28
398 Raisu Lumous Petri Mustonen 2:32:07 57:52
398 IFK Tumba/Mälarhöjden 2 Mats Käll 2:32:07 57:52
400 Hirvensalon Heitto Paavo Kasterma 2:33:00 58:45
401 Sigtuna OK Tommy Lindgren 2:33:27 59:12
402 Arboga OK Anders Nyström 2:34:17 1:00:02
403 Tierps SOK Christer Eriksson 2:34:54 1:00:39
404 IFK Linköping Anders Berg 2:35:09 1:00:54
405 Reftele/Vivill/Burseryd Andreas Samuelsson 2:35:15 1:01:00
406 Hyvinkään Rasti 2 Pekka Itävuo 2:36:32 1:02:17
407 Björkfors GoIF/Kisa SK Magnus Ringh 2:39:09 1:04:54
408 Mikkelin Suunnistajat 2 Matti Lampinen 2:40:40 1:06:25
409 OS Sandhamn Mattias Almroth 2:40:43 1:06:28
410 Stora Sundby/Ludvika OK Fredrik Jansson 2:41:10 1:06:55
411 Täby OK 3 Björn Thorén 2:44:21 1:10:06
412 OK Djerf/Degerfors OK Mats Haglund 2:45:24 1:11:09
413 Rotebro IS 2 Lars Gerhardsson 2:49:22 1:15:07
414 SoIK Hellas 2 Frej Ögren 2:49:50 1:15:35
415 Kongl. O-Teknologerna KTH Peter Jakobsson 2:50:00 1:15:45
416 OK Älvsjö Örby Crister Nordström 2:51:40 1:17:25
417 Länna IF Claes Olerud 2:53:50 1:19:35
418 Väsby OK 2 Lars Berzell 2:56:01 1:21:46
419 Alfta-Ösa OK 2 Sten Ove Norman 3:02:30 1:28:15
420 Tjällmo-Godegård OK 2 Torbjörn Gustavsson 3:02:50 1:28:35
421 Lugnviks IF Alf Wiberg 3:07:14 1:32:59
422 Skogslöparna 2 Morgan Näslund 3:12:39 1:38:24
423 Järla IF 2 Gustav Grandin 3:35:35 2:01:20
424 Haerens Officersskole 1 J.T. Simonsen 3:38:13 2:03:58
425 IFK Tumba/Mälarhöjden 3 Krister Eriksson 3:38:17 2:04:02

Entries 2019

All Entries

In association with