GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1998, Rudan, Handen

1998 års tävling gick vid trakterna av Rudans Gård i Haninge Kommun. Tävlingen var mycket utslagsgivande.

Klass: Herrar (105 km)

10-mila, en kavle för elit och de många den känslan har årets banor sökt fånga med nattlig kamp i klassisk stil det är denna kavles rätta profil
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 1998

Pl Lag Tid Efter
1 Baekkelagets Sportsklub 3:46:33 0:00
2 Angelniemen Ankkuri 1 3:49:43 3:10
3 Liedon Parma 1 3:52:31 5:58
4 Domnarvets GoIF 1 3:56:26 9:53
5 Tampereen Pyrintö 1 3:57:02 10:29
6 Hämeenlinnan Suunnistajat 3:57:34 11:01
7 LYNX 1 3:57:51 11:18
8 OK Orion 1 3:58:33 12:00
9 Nydalens SK 1 3:58:52 12:19
10 Pargas IF 1 4:00:48 14:15
11 Sundsvalls OK 1 4:02:06 15:33
12 Espoon Suunta 1 4:05:30 18:57
13 Keravan Urheilijat 1 4:05:31 18:58
14 IFK Södertälje 1 4:09:47 23:14
15 Haldens Skiklubb 1 4:09:50 23:17
16 OK Ravinen 1 4:09:54 23:21
17 IFK Lidingö SOK 1 4:09:56 23:23
18 Fredrikstad Skiklubb 1 4:09:57 23:24
19 Söders SOL 1 4:10:02 23:29
20 FK Friskus-Varberg 1 4:10:14 23:41
21 IFK Moras OK 1 4:10:17 23:44
22 IF Thor 1 4:10:35 24:02
23 Tullinge SK 1 4:10:48 24:15
24 Linköpings OK 1 4:11:03 24:30
25 Stora Tuna IK 1 4:13:37 27:04
25 Leksands OK 1 4:13:37 27:04
27 Rastikarhut 1 4:13:38 27:05
28 Rasti-Lukko 1 4:13:39 27:06
29 Strängnäs-Malmby OL 1 4:13:41 27:08
30 Turun Suunnistajat 1 4:13:50 27:17
31 Domnarvets GoIF 2 4:13:52 27:19
32 Täby OK 1 4:13:58 27:25
33 Pargas IF 2 4:14:21 27:48
34 Sundbybergs IK 1 4:14:30 27:57
35 IK Hakarpspojkarna 2 4:16:09 29:36
36 Lahden Suunnistajat -37 4:17:11 30:38
37 Kalevan Rasti 4:21:20 34:47
38 Angelniemen Ankkuri 2 4:21:36 35:03
39 Ärla IF 1 4:22:07 35:34
40 OK Tyr 1 4:22:09 35:36
41 Rajamäen Rykmentti 1 4:22:14 35:41
42 Nybro OK 4:22:26 35:53
43 OK Hammaren 1 4:24:13 37:40
44 IFK Lidingö SOK 2 4:24:15 37:42
45 Göteborg-Majorna OK 1 4:24:17 37:44
46 Lillomarka OL 1 4:24:18 37:45
47 Almby IK 1 4:24:20 37:47
48 IFK Södertälje 2 4:24:27 37:54
49 Sävedalens AIK 1 4:24:33 38:00
50 Skogsluffarnas OK 1 4:24:35 38:02
51 Kangasala SK 4:24:38 38:05
52 Södertälje IF 1 4:24:49 38:16
53 Halmstad OK 1 4:25:00 38:27
54 FK Herkules 1 4:25:21 38:48
55 Pan-Kristianstad 1 4:25:44 39:11
56 IK Hakarpspojkarna 1 4:27:01 40:28
57 OK Hedströmmen 4:27:05 40:32
58 NLHI 1 4:27:12 40:39
59 Sundsvalls OK 2 4:27:25 40:52
60 Ronneby OK 1 4:27:40 41:07
61 Forsa OK/Rehns BK 4:28:05 41:32
62 Ulricehamns OK 4:28:08 41:35
63 Liedon Parma 2 4:28:12 41:39
64 OK Tisaren 1 4:28:32 41:59
65 IFK Hedemora OK 1 4:28:36 42:03
66 Helsingin Suunnistajat 1 4:28:40 42:07
67 Asker Skiklubb 1 4:28:46 42:13
68 Dalaportens OL 1 4:28:51 42:18
69 Rajamäen Rykmentti 2 4:29:35 43:02
70 OK Linné 1 4:30:11 43:38
71 OK Nolaskogsarna 4:30:18 43:45
72 Fossum IF 4:30:33 44:00
73 Farum OK 1 4:30:37 44:04
74 Paimon Rasti 4:30:40 44:07
75 Suunta 101 4:31:48 45:15
76 Rasti-Nokia 4:31:56 45:23
77 Stora Tuna IK 2 4:32:51 46:18
78 Domnarvets GoIF 4 4:32:57 46:24
79 OK Denseln 1 4:33:00 46:27
80 Porsgrunn O-lag 4:33:02 46:29
81 Leksands OK 2 4:33:18 46:45
82 Heming/Njård O-lag 4:33:33 47:00
83 Raja-Karjalan Suunnistajat 4:33:57 47:24
84 NTNUI 1 4:33:59 47:26
85 Domnarvets GoIF 3 4:34:01 47:28
86 Roma/Rauken/Svaide 4:34:11 47:38
87 Eksjö SOK 1 4:34:44 48:11
88 OK Skogsfalken 1 4:34:48 48:15
89 DELTA 1 4:37:57 51:24
90 IF Thor 2 4:38:08 51:35
91 Tampereen Pyrintö 2 4:38:11 51:38
92 Norrköpings AIS 1 4:39:14 52:41
93 Hyvinkään Rasti 4:39:19 52:46
94 Nyköpings OK 1 4:39:21 52:48
94 Lessebo OK 4:39:21 52:48
96 IFK Moras OK 2 4:39:40 53:07
97 Sandefjord OK/OTO 4:39:47 53:14
98 OK 77 1 4:39:51 53:18
99 OK Skogshjortarna 1 4:40:10 53:37
100 Östersunds OK 4:40:33 54:00
101 Strängnäs-Malmby OL 2 4:41:24 54:51
102 Oppsal IF 1 4:41:27 54:54
103 Helsingin Suunnistajat 2 4:41:31 54:58
104 Sundbybergs IK 2 4:41:41 55:08
105 DELTA 2 4:41:43 55:10
106 Pihkaniskat 4:41:50 55:17
106 Vittjärvs IK 4:41:50 55:17
108 OK Kolmården 1 4:41:56 55:23
109 Linköpings OK 2 4:41:57 55:24
110 OK Öst 1 4:42:12 55:39
111 Tullinge SK 2 4:44:08 57:35
112 OK Landehof 4:44:16 57:43
112 Kristinehamns OK 1 4:44:16 57:43
114 Stigsökarna/Åmål/Ljungskile 4:44:19 57:46
115 IFK Moras OK 3 4:44:31 57:58
116 OK Klyftamo 4:44:43 58:10
117 Vehkalahden Veikot 4:45:13 58:40
118 OK Österåker 1 4:45:18 58:45
119 Falkenbergs OK 1 4:45:28 58:55
120 Nydalens SK 3 4:45:30 58:57
121 Kvarnsvedens GoIF OK 1 4:45:34 59:01
122 Växjö OK 1 4:45:38 59:05
123 Rasti-Lukko 2 4:45:54 59:21
124 Söders SOL 2 4:45:58 59:25
125 FK Göingarna 4:46:06 59:33
126 IF Femman 4:46:07 59:34
127 Västerbergslagens OL 1 4:46:43 1:00:10
128 Köping Kolsva OK 4:46:47 1:00:14
129 Hestra IF 4:47:04 1:00:31
130 Indre Östfold OK 1 4:47:55 1:01:22
131 OK Pan Århus 1 4:48:25 1:01:52
132 Jämsän Retki-Veikot 4:49:09 1:02:36
133 Tjällmo-Godegård OK 4:49:17 1:02:44
134 Turun Suunnistajat 2 4:49:20 1:02:47
135 Jönköpings OK 4:49:22 1:02:49
136 Hagaby GoIF 1 4:49:25 1:02:52
137 Malax IF 4:49:32 1:02:59
138 Ringsaker O-lag 4:50:58 1:04:25
139 Svärdsjö IF 4:51:03 1:04:30
140 Tumba/Mälarhöjden 1 4:51:08 1:04:35
141 Alfta-Ösa OK 4:51:09 1:04:36
142 OK Tranan 4:51:30 1:04:57
143 Suunta-Sepot 4:51:41 1:05:08
144 Frölunda OL 4:51:46 1:05:13
145 IF Thor 3 4:52:01 1:05:28
146 Garphyttans IF 4:52:17 1:05:44
147 OK Linné 2 4:52:25 1:05:52
148 Tolered-Utby OL 4:53:17 1:06:44
149 Väsby OK 1 4:53:45 1:07:12
150 OK Alehof 1 4:53:49 1:07:16
151 Trosabygdens OK 4:53:51 1:07:18
152 Mynämäen Suunnistajat -52 4:54:25 1:07:52
153 IFK Enskede 4:54:29 1:07:56
154 OK Tor 4:54:46 1:08:13
155 FIF Hilleröd 4:54:47 1:08:14
156 Järla IF 4:54:51 1:08:18
157 LYNX 2 4:54:52 1:08:19
158 Pan-Kristianstad 2 4:55:09 1:08:36
159 Skogslöparna 1 4:56:01 1:09:28
160 Turebergs IF 1 4:56:08 1:09:35
161 Gustavsbergs IF 4:56:14 1:09:41
162 Järfälla OK 1 4:56:16 1:09:43
163 SoIK Hellas 4:56:17 1:09:44
164 Indre Östfold OK 2 4:56:19 1:09:46
165 Gävle OK 1 4:56:36 1:10:03
166 Haldens Skiklubb 2 4:56:42 1:10:09
167 Modum O-lag 4:56:44 1:10:11
168 Tampereen Pyrintö 3 4:56:49 1:10:16
169 Leksands OK 3 4:56:59 1:10:26
170 OK Ravinen 2 4:58:06 1:11:33
171 Boxholm-Mjölby OL 5:00:20 1:13:47
172 Dalaportens OL 2 5:00:24 1:13:51
173 FK Herkules 2 5:00:25 1:13:52
174 IFK Lidingö SOK 3 5:00:28 1:13:55
175 Bredareds IF 5:00:29 1:13:56
176 OK Kåre 1 5:00:30 1:13:57
176 Halmstad OK 2 5:00:30 1:13:57
178 Almby IK 2 5:00:32 1:13:59
179 Fredrikstad Skiklubb 2 5:00:35 1:14:02
180 Sundsvalls OK 3 5:00:37 1:14:04
181 Trollhättans SK 5:00:39 1:14:06
182 Arboga OK 1 5:00:43 1:14:10
183 Främmestads IK 5:00:47 1:14:14
184 IFK Lidingö SOK 4 5:00:52 1:14:19
185 OK Måsen 5:01:01 1:14:28
186 OK Södertörn 1 5:01:46 1:15:13
187 Västerås SOK 1 5:02:51 1:16:18
188 IFK Södertälje 3 5:02:57 1:16:24
189 OK 77 2 5:03:09 1:16:36
190 Göteborg-Majorna OK 2 5:03:16 1:16:43
191 Umeå OK 1 5:03:21 1:16:48
192 Enebybergs IF 1 5:03:25 1:16:52
193 Katrineholms OK 5:04:01 1:17:28
194 KooVee Tampere 5:04:26 1:17:53
195 Sävedalens AIK 2 5:05:17 1:18:44
196 IF Hagen 5:05:18 1:18:45
197 OK Skogsstjärnan 5:05:20 1:18:47
198 OK Rohden 1 5:05:48 1:19:15
199 OK Torfinn 5:06:08 1:19:35
200 IF Gular 5:08:45 1:22:12
201 Solna OK 5:09:40 1:23:07
202 OK Kåre 2 5:11:08 1:24:35
203 OL Trollelg 5:11:24 1:24:51
204 OK Hammaren 2 5:11:27 1:24:54
205 Pargas IF 3 5:11:29 1:24:56
206 Tampereen Pyrintö 4 5:11:57 1:25:24
207 OK Roslagen 1 5:12:03 1:25:30
208 OK Ravinen 3 5:14:53 1:28:20
209 Skogsluffarnas OK 2 5:15:24 1:28:51
210 OK Enen 1 5:15:32 1:28:59
211 OK Orion 2 5:16:10 1:29:37
212 Chalmers OL 5:17:22 1:30:49
213 OK Tyr 2 5:19:17 1:32:44
214 Lillomarka OL 2 5:19:36 1:33:03
215 Tullinge SK 3 5:19:48 1:33:15
216 Rastikarhut 2 5:19:58 1:33:25
217 Linköpings OK 3 5:21:46 1:35:13
218 Västerås SOK 2 5:21:49 1:35:16
219 SOL Tranås 5:23:33 1:37:00
220 Söders SOL 3 5:24:12 1:37:39
221 Storviks IF/Årsunda IF 5:24:14 1:37:41
222 Kungälvs OK 5:24:19 1:37:46
223 Ronneby OK 2 5:24:22 1:37:49
224 Gävle OK 2 5:25:01 1:38:28
225 Leksands OK 4 5:25:15 1:38:42
226 OK Djerf 5:25:18 1:38:45
227 OK Dacke/FK Vittus 5:25:42 1:39:09
228 Haninge SOK 1 5:26:00 1:39:27
229 NLHI 2 5:26:02 1:39:29
230 Ruokolahden Suun 5:26:16 1:39:43
231 Eskilstunafors OL 5:26:19 1:39:46
232 Täby OK 2 5:26:40 1:40:07
233 OK Södertörn 2 5:27:01 1:40:28
234 OK Hällen 5:27:21 1:40:48
235 Eksjö SOK 2 5:27:44 1:41:11
236 Järfälla OK 2 5:28:01 1:41:28
237 Gammelstads IF 5:30:45 1:44:12
238 Asker Skiklubb 2 5:31:14 1:44:41
239 Västerviks OK 5:31:33 1:45:00
240 Uddevalla OK 5:31:36 1:45:03
241 Kovlands IF 5:31:38 1:45:05
242 Finspångs AIK 5:31:40 1:45:07
243 Nydalens SK 4 5:31:42 1:45:09
244 Mariestads FK 5:31:50 1:45:17
245 Ärla IF 2 5:31:55 1:45:22
246 Espoon Suunta 2 5:32:02 1:45:29
247 OK Denseln 2 5:32:08 1:45:35
248 Korsnäs IF Orientering 5:32:17 1:45:44
249 Nyköpings OK 3 5:32:24 1:45:51
250 IF Sturla 5:32:25 1:45:52
251 Kristiansand OK 5:32:58 1:46:25
252 Farum OK 2 5:33:43 1:47:10
253 Växjö OK 2 5:34:33 1:48:00
254 Fredrikstad Skiklubb 3 5:36:02 1:49:29
255 IK Hakarpspojkarna 3 5:36:07 1:49:34
256 Selånger SOK 5:36:09 1:49:36
257 Nässjö OK 5:36:25 1:49:52
258 Västerbergslagens OL 2 5:37:56 1:51:23
259 Sundbybergs IK 3 5:38:17 1:51:44
260 Norrköpings AIS 2 5:38:39 1:52:06
261 Västerås SOK 3 5:41:17 1:54:44
262 FK Boken 5:44:49 1:58:16
263 Liedon Parma 3 5:46:35 2:00:02
264 Raumar O-lag 5:46:49 2:00:16
265 Skarpnäcks OL 5:47:31 2:00:58
266 Säterbygdens OK 5:48:32 2:01:59
267 Svaide/Gute/Visborg 5:48:36 2:02:03
268 KFUM Örebro 5:50:19 2:03:46
269 IFK Göteborg 5:50:51 2:04:18
270 Malmö OK 5:51:10 2:04:37
271 OK Tisaren 2 5:51:58 2:05:25
272 Njurunda OK/Timrå 5:54:51 2:08:18
273 OK Pan Århus 2 5:56:06 2:09:33
274 Oppsal IF 2 5:57:34 2:11:01
275 OK Skogshjortarna 2 5:57:38 2:11:05
276 Södertälje IF 2 5:58:01 2:11:28
277 Rastivarsat 5:58:25 2:11:52
278 Åkers IF 6:04:21 2:17:48
279 OK Motala 6:13:33 2:27:00
280 Nyköpings OK 2 5:34:48 1:48:15 Omstart 5
281 OK Skogsfalken 2 5:35:04 1:48:31 Omstart 5
282 OK Gipen 5:39:16 1:52:43 Omstart 5
283 OK Stigen 5:39:57 1:53:24 Omstart 5
284 Östmarka OK 5:40:07 1:53:34 Omstart 5
285 Tumba/Mälarhöjden 2 5:40:41 1:54:08 Omstart 5
286 SOK 68/IK Ymer 5:42:30 1:55:57 Omstart 5
287 OK Vilse 87 5:42:35 1:56:02 Omstart 5
288 Stora Tuna IK 3 5:44:03 1:57:30 Omstart 5
289 Hällefors/Järnbärarna 5:44:50 1:58:17 Omstart 5
290 Fjärås AIK 5:45:09 1:58:36 Omstart 5
291 Falkenbergs OK 2 5:46:33 2:00:00 Omstart 5
292 Rotebro IS 5:47:59 2:01:26 Omstart 5
293 OK Milan 5:48:04 2:01:31 Omstart 5
294 Almby IK 4 5:48:52 2:02:19 Omstart 5
294 IFK Södertälje 4 5:48:52 2:02:19 Omstart 5
296 Rasti-Jyry 5:50:37 2:04:04 Omstart 5
296 Istrums Skidklubb 5:50:37 2:04:04 Omstart 5
298 Hauhon Sisu 5:52:22 2:05:49 Omstart 5
299 Täby OK 3 5:52:43 2:06:10 Omstart 5
300 Keravan Urheilijat 2 5:53:33 2:07:00 Omstart 5
301 Oslo Studentenes IK 5:54:01 2:07:28 Omstart 5
302 Sävedalens AIK 3 5:54:40 2:08:07 Omstart 5
303 OK Kontinent 5:55:47 2:09:14 Omstart 5
304 Långhundra IF 5:55:53 2:09:20 Omstart 5
305 Hästveda/Hässleh./Kompassen 5:56:25 2:09:52 Omstart 5
306 Kjula-Standard OK 5:56:36 2:10:03 Omstart 5
307 OK Nackhe/OK Löftan 5:57:32 2:10:59 Omstart 5
308 OK Linné 3 5:57:52 2:11:19 Omstart 5
309 IF Thor 4 5:58:00 2:11:27 Omstart 5
310 OK Gynge 5:58:28 2:11:55 Omstart 5
311 Odense OK 5:58:33 2:12:00 Omstart 5
312 Bromma-Vällingby SOK 5:58:48 2:12:15 Omstart 5
313 OK Eken 5:59:29 2:12:56 Omstart 5
314 Tumba/Mälarhöjden 3 5:59:33 2:13:00 Omstart 5
315 Täby OK 4 5:59:45 2:13:12 Omstart 5
316 Kvarnsvedens GoIF OK 2 5:59:55 2:13:22 Omstart 5
317 OK Kolmården 2 6:00:06 2:13:33 Omstart 5
318 Göteborg-Majorna OK 3 6:00:11 2:13:38 Omstart 5
319 Arboga OK 2 6:03:09 2:16:36 Omstart 5
320 Motala AIF OL 6:03:36 2:17:03 Omstart 5
321 SMI 6:04:01 2:17:28 Omstart 5
322 OK Alferna 6:05:10 2:18:37 Omstart 5
323 OK Linné 4 6:05:14 2:18:41 Omstart 5
324 Gävle OK 3 6:05:21 2:18:48 Omstart 5
325 Laxå OK 6:05:54 2:19:21 Omstart 5
326 OK Enen 2 6:06:15 2:19:42 Omstart 5
327 IFK Enskede 2 6:07:51 2:21:18 Omstart 5
328 Umeå OK 2 6:08:29 2:21:56 Omstart 5
328 Enebybergs IF 2 6:08:29 2:21:56 Omstart 5
330 Almby IK 3 6:11:54 2:25:21 Omstart 5
331 OK Klemmingen 6:14:24 2:27:51 Omstart 5
332 Gudhem/Falköping/Albion 2 6:14:59 2:28:26 Omstart 5
333 OK Roslagen 2 6:15:54 2:29:21 Omstart 5
334 Snättringe SK 6:20:14 2:33:41 Omstart 5
335 Kristinehamns OK 2 6:20:22 2:33:49 Omstart 5
336 Skattkärrs IF 6:21:10 2:34:37 Omstart 5
337 NTNUI 2 6:21:39 2:35:06 Omstart 5
338 Trollhättans SOK 6:21:41 2:35:08 Omstart 5
339 Stora Sundby GoIF 6:21:52 2:35:19 Omstart 5
340 Vingåkers OK/Katrineholm 6:22:21 2:35:48 Omstart 5
341 Ballerups OK 6:25:24 2:38:51 Omstart 5
342 Skogslöparna 2 6:25:54 2:39:21 Omstart 5
343 Rånäs OK 6:25:57 2:39:24 Omstart 5
344 OK Österåker 2 6:27:21 2:40:48 Omstart 5
345 Vallentuna/Össeby OL 6:29:15 2:42:42 Omstart 5
346 Hagaby GoIF 2 6:29:55 2:43:22 Omstart 5
346 Dalaportens OL 3 6:29:55 2:43:22 Omstart 5
348 Dalaportens OL 4 6:32:57 2:46:24 Omstart 5
349 Tierps SOK 6:33:14 2:46:41 Omstart 5
350 Sigtuna OK 6:35:50 2:49:17 Omstart 5
351 SoIK Hellas 2 6:42:53 2:56:20 Omstart 5
352 OK Rohden 2 6:45:58 2:59:25 Omstart 5
353 IF Åland 6:46:31 2:59:58 Omstart 5
354 Länna IF 6:57:54 3:11:21 Omstart 5
355 OK Kullingshof 6:58:11 3:11:38 Omstart 5
356 OK Nipan 7:03:54 3:17:21 Omstart 5
357 OK Älvsjö Örby 7:07:41 3:21:08 Omstart 5
358 OK Öst 2 7:28:59 3:42:26 Omstart 5
359 Turebergs IF 2 7:30:50 3:44:17 Omstart 5
Gudhem/Falköping/Albion 1 Utgått
Domnarvets GoIF 5 Utgått
FK Friskus-Varberg 2 Utgått
Ringsjö OK Utgått
Väsby OK 2 Utgått
Nydalens SK 2 Diskvalificerad
German Juniors Diskvalificerad
Kils OK Diskvalificerad
KOT-KTH Diskvalificerad
Bredaryds SOK Diskvalificerad
Långvikens OK Diskvalificerad
OK Jösse Diskvalificerad
Tullinge SK 4 Diskvalificerad
OK Alehof 2 Diskvalificerad
Haninge SOK 2 Diskvalificerad
IFK Hedemora OK 2 Diskvalificerad

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with