GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1998, Rudan, Handen

1998 års tävling gick vid trakterna av Rudans Gård i Haninge Kommun. Tävlingen var mycket utslagsgivande.

Klass: Herrar (105 km)

10-mila, en kavle för elit och de många den känslan har årets banor sökt fånga med nattlig kamp i klassisk stil det är denna kavles rätta profil
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 4 Herrar 1998

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 OK Roslagen 1 Tommy Lindbergg 5:55:35 0:00 14 -0:10
2 Leksands OK 1 Anders Dalin 5:55:46 0:11 24 -0:09
3 Angelniemen Ankkuri 1 Janne Virtanen 5:55:47 0:12 6 0:06
4 Haldens Skiklubb 1 Joacim Carlsson 5:55:49 0:14 1 0:10
5 IFK Lidingö SOK 1 Jonas Giding 5:55:52 0:17 0 0:13
6 IFK Göteborg 1 Björn Kristiansson 5:55:54 0:19 12 0:06
7 OK Ravinen 1 Kjell Almgren 5:56:00 0:25 0 0:20
8 Kils OK Jan Olm 5:56:05 0:30 9 0:18
9 Järfälla OK 1 Lars Palmqvist 5:56:07 0:32 25 0:06
10 OK Linné 1 Mats Fröberg 5:56:10 0:35 -8 0:34
11 Täby OK 1 Stefan Persson 5:56:15 0:40 25 0:13
12 Västerås SOK 1 Claes Pettersson 5:56:43 1:08 0 1:00
13 Kalevan Rasti Antti Tolonen 5:57:03 1:28 27 0:41
14 OK 77 1 Thomas Bührer 5:58:03 2:28 7 2:12
15 Lounais-Hämeen Rasti Jukka Lanki 5:58:43 3:08 19 2:42
16 NTNUI 1 Christian Vogelsang 5:58:44 3:09 -9 3:04
17 LYNX 1 Jussi Aumo 5:58:46 3:11 24 1:31
18 Espoon Suunta 1 Terho Lahtinen 5:58:52 3:17 -5 3:08
19 Paimon Rasti Aki Rauhansalo 5:58:57 3:22 -17 3:21
20 KooVee Tampere Jarmo Mauriala 5:59:30 3:55 -10 3:48
21 Kangasala SK Vesa Enroth 6:00:16 4:41 8 4:19
21 DELTA 1 Miika Henelahti 6:00:16 4:41 34 -2:32
23 IFK Hedemora OK 1 Magnus Cederlöf 6:00:17 4:42 -22 4:42
24 Fredrikstad Skiklubb 1 Per Olaussen 6:00:19 4:44 39 -2:35
25 Gustavsbergs IF 1 Martin Bellander 6:00:25 4:50 20 2:32
26 OK Djerf Tobias Åslund 6:00:26 4:51 3 4:29
27 IF Thor 1 Henrik Dimander 6:00:29 4:54 -4 4:37
28 Umeå OK 1 Andreas Gällerspång 6:00:30 4:55 30 -2:20
29 Turun Suunnistajat 1 Mikko Hölsö 6:00:34 4:59 22 -2:11
29 OK Orion 1 Tobias Andersson 6:00:34 4:59 32 -2:18
31 Hestra IF 1 Jan Hilding 6:00:35 5:00 38 -2:23
32 OK Alehof 1 Robert Thorberntsson 6:00:37 5:02 -1 4:39
33 OK Pan Århus 1 Morgen Fenger-Grön 6:00:41 5:06 28 -2:11
34 IFK Södertälje 1 Mats Sundbue 6:00:42 5:07 9 3:17
35 Tullinge SK 1 Per Wollbrand 6:00:45 5:10 -14 4:54
36 Hagaby GoIF 1 Tomas Yngström 6:00:48 5:13 -8 4:52
37 OK Tisaren 1 Jan Sjödin 6:02:05 6:30 52 -1:13
38 Nydalens SK 2 Esten Koren 6:02:10 6:35 13 -0:35
39 Hauhon Sisu Timo Suuriniemi 6:02:12 6:37 15 -0:35
40 Strängnäs-Malmby OL 1 Lars-Erik Carlsson 6:02:20 6:45 -2 6:14
41 Tumba/Mälarhöjden 1 Per Samuelsson 6:02:22 6:47 -21 6:33
42 Ulricehamns OK Oskar Svärd 6:04:31 8:56 30 1:31
43 Rastivarsat Jari Lehtonen 6:04:36 9:01 -28 8:51
44 Suunta 101 Timo Siuill 6:04:38 9:03 -26 8:50
45 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Asmo Vuorenpää 6:04:42 9:07 -21 8:49
46 Heming/Njård O-lag Finn Gjerull Rygh 6:04:49 9:14 25 1:50
47 Tisvilde Hegn OK 1 Thomas Jensen 6:06:39 11:04 -14 10:39
48 Kokkolan Suunnistajat Mika Hirvinen 6:06:42 11:07 -17 10:44
49 Espoon Suunta 2 Jaani Lantela 6:06:44 11:09 10 3:53
50 Vehkalahden Veikot Janne Weckman 6:08:48 13:13 -13 12:44
51 Tampereen Pyrintö 1 Petteri Kähäri 6:08:49 13:14 25 5:47
52 Storviks IF Ulf Karlsson 6:08:51 13:16 30 5:42
53 Gävle OK 1 Lars Ohlsson 6:09:45 14:10 47 -0:50
54 SK Pohjantähti Oulu 1 Seppo Mäkinen 6:09:50 14:15 -44 14:08
54 Hämeenlinnan Suunnistajat Harri Koski 6:09:50 14:15 18 6:50
56 Sävedalens AIK 1 Kalle Wrane 6:11:33 15:58 10 8:38
57 FK Friskus-Varberg 1 Pär Hansson 6:11:35 16:00 2 8:44
58 NTNUI 2 Robert Fredriksen 6:11:37 16:02 9 8:40
59 Sundsvalls OK 1 Ulrik Olsson 6:11:38 16:03 18 8:35
60 Rånäs OK 1 Roine Andersson 6:11:40 16:05 -21 15:32
61 Ronneby OK 1 Thomas Johannesson 6:11:41 16:06 24 8:30
62 Pihkaniskat Jukka Erkkisä 6:11:44 16:09 29 8:23
62 Eksjö SOK 1 Mikael Holm 6:11:44 16:09 27 8:26
64 Porsgrunn O-lag Thore Kornmo 6:11:49 16:14 -11 9:03
65 Kovlands IF Sven Bergquist 6:11:51 16:16 14 8:47
66 Ärla IF 1 Ulf Johansson 6:11:55 16:20 18 8:45
67 OK Tor Johan Karlsson 6:12:44 17:09 25 6:28
68 Pan-Kristianstad 1 Peter Hansen 6:12:48 17:13 -44 16:55
69 Baekkelagets Sportsklub Truls Veslum 6:12:54 17:19 -25 15:22
70 Haninge SOK 1 Peter Haglund 6:13:12 17:37 -13 10:23
71 KFUM Örebro 1 Albin Arlebo 6:13:14 17:39 15 10:02
72 IK Hakarpspojkarna 2 Mikael Gustafsson 6:13:32 17:57 25 4:04
73 Gotlands Bro OK 1 Mattias Westfält 6:13:40 18:05 -25 10:59
74 OK Triangeln Sixten Sild 6:15:01 19:26 31 4:19
75 OK Skogsmårdarna Niklas Eriksson 6:15:03 19:28 21 5:38
76 IL Tyrving 1 Dag Björneröd 6:15:11 19:36 -2 12:10
77 Lifjell OL Eivind Lande 6:15:14 19:39 -8 12:16
78 Sandnes IL Tom Furland 6:15:18 19:43 -52 19:23
79 OK Tyr 1 Erik Groth 6:15:33 19:58 -30 12:51
80 Tolered-Utby OL Patrik Martner 6:15:35 20:00 -17 12:41
81 OK Hammaren 1 Daniel Mäkinen 6:15:37 20:02 -35 12:58
82 Göteborg-Majorna OK 1 Anders Axenborg 6:15:41 20:06 17 6:08
83 SK Pohjantähti Oulu 2 Mikko Vapa 6:15:46 20:11 -41 18:30
84 Nydalens SK 1 Öystein Kristiansen 6:17:01 21:26 -21 14:07
85 Lapuan Virkiä Jari Hautala 6:17:03 21:28 -35 14:20
86 Finspångs AIK Per Svensson 6:17:15 21:40 -5 14:10
87 Rasti E4 Raino Pesu 6:17:22 21:47 17 6:41
88 Nydalens SK 3 Sören Jonsson 6:20:01 24:26 -84 24:24
89 Helsingin Suunnistajat 1 Jeppe Koivula 6:21:30 25:55 14 10:51
90 Skien OK Jon Birger Aarnes 6:23:10 27:35 -35 20:22
91 Ringsaker O-lag Morten Strand 6:23:18 27:43 -24 20:21
92 Kvarnsvedens GoIF OK 1 Bertil Eronn 6:24:27 28:52 9 13:49
93 IF Femman 1 Erik Aibast 6:26:04 30:29 -46 23:24
94 Bredaryds SOK 1 Håkan Svensson 6:26:26 30:51 37 4:17
95 Mikkelin Suunnistajat Jaakko Leppänen 6:26:57 31:22 14 16:08
96 Rasti-Saimaa Topi Suomalainen 6:27:27 31:52 -17 24:23
97 Östersunds OK Anders Widegren 6:27:37 32:02 9 16:53
98 Järla IF 1 Fredrik Trohn 6:27:41 32:06 13 16:51
99 Leksands OK 2 Jan Lärfars 6:28:11 32:36 9 17:25
100 Dalaportens OL 1 Håkan Nyström 6:28:22 32:47 22 14:14
101 Boxholm-Mjölby OL 1 Sven-Erik Samuelsson 6:29:27 33:52 47 5:44
102 OK Denseln 1 Stefan Karlsson 6:29:30 33:55 -1 18:52
103 Söders SOL 1 Mattias Abelsson 6:30:00 34:25 22 15:20
104 Pargas IF 1 Samuli Salmenoja 6:30:13 34:38 17 16:06
105 IFK Södertälje 2 Lars Bygdén 6:30:32 34:57 18 16:21
106 Rehns BK Björn Lans 6:31:44 36:09 -24 28:35
107 Mynämäen Suunnistajat -52 Vesa Mäkipää 6:32:01 36:26 -19 28:45
108 Ås IL Gjermund Hanssen 6:33:02 37:27 54 7:46
109 Turun Metsänkävijät Mikko Knuuti 6:34:07 38:32 101 -1:19
110 Nyköpings OK 1 Mats Hall 6:34:12 38:37 -17 27:03
111 Mariestads FK Magnus Nyström 6:34:25 38:50 -2 23:36
112 Keravan Urheilijat Mika Honkasalo 6:34:29 38:54 34 10:48
113 Sölleröd OK Sören Olsen 6:34:32 38:57 -6 23:47
114 Tisvilde Hegn OK 2 Sören Saxtorp 6:34:52 39:17 37 11:03
115 OK Kåre 1 Magnus Bergman 6:34:54 39:19 24 11:26
116 OK Nolaskogsarna Per Magnusson 6:34:57 39:22 17 12:45
117 OK Tyr 2 Anders Nordahl 6:36:48 41:13 40 11:48
118 Almby IK 1 Anders Lindqvist 6:36:50 41:15 66 8:53
119 Rasti-Kurikka Marko Närvä 6:36:59 41:24 46 11:40
120 Hyvinkään Rasti 1 Tapani Partanen 6:37:03 41:28 46 11:43
121 IFK Göteborg 2 Peter Claesson 6:37:06 41:31 -8 26:13
122 OL Trollelg Bård Nonstad 6:37:11 41:36 2 22:41
122 Nybro OK Henric Höglind 6:37:11 41:36 47 11:46
124 IFK Lidingö SOK 2 Ulf Öjebo 6:37:12 41:37 39 11:54
125 Stora Tuna IK 1 Mikael Östlund 6:37:15 41:40 31 12:16
126 Rajamäen Rykmentti 1 Mika Kantola 6:37:18 41:43 4 15:11
127 OK Orion 2 Johan Källsand 6:37:22 41:47 41 11:59
128 IFK Linköping Mats B Eriksson 6:37:25 41:50 31 12:17
129 Främmestads IK Joakim Gustavsson 6:37:34 41:59 15 13:56
129 OK Skogsströvarna Fredrik Granath 6:37:34 41:59 29 12:32
131 Halmstad OK Lars Davidsson 6:37:52 42:17 10 14:22
132 OK Österåker Peter Enoksson 6:37:53 42:18 34 12:33
133 OK Ravinen 2 Rickard Lindqvist 6:38:04 42:29 28 12:50
134 Kungälvs OK Richard Karlsson 6:38:09 42:34 -21 27:16
134 OK Orient Mikko Reitti 6:38:09 42:34 -7 18:06
136 IF Thor 2 Mattias Boman 6:38:12 42:37 6 14:40
137 Grycksbo IF/Bjursås OK Jonas Boström 6:38:43 43:08 34 13:14
138 OK Kolmården 1 Mats Olsson 6:38:51 43:16 64 3:34
139 OK Mark Fredrik Herdersson 6:38:53 43:18 67 3:32
140 Härlövs IF Kåkan Gunnarsson 6:38:58 43:23 -3 15:36
141 IF Hagen 1 Mats Hedman 6:38:59 43:24 -5 15:40
142 Kristiansand OK 1 Espen Danevad 6:39:31 43:56 86 0:36
143 FK Finn Ljungby Marcus Karlsson 6:39:32 43:57 17 14:22
144 Istrums Skidklubb 1 Tony Gustavsen 6:39:38 44:03 -4 16:09
145 Västerbergslagens OL 1 Jan Nordkvist 6:39:42 44:07 -16 17:38
146 Saarijärven Pullistus Petri Moisio 6:39:43 44:08 -27 28:44
147 Göteborg-Majorna OK 2 Mikael Bergstedt 6:39:47 44:12 -13 16:35
148 Modum O-lag Frantisek Libant 6:39:58 44:23 -53 30:36
149 Anttolan Urheilijat Vesa Klemettinen 6:40:42 45:07 -4 17:02
149 OK Hällen 1 Johan Otterström 6:40:42 45:07 55 5:22
151 OK Kolmården 2 Erik Engvall 6:41:13 45:38 28 13:22
152 Tullinge SK 2 Staffan Flodmark 6:41:16 45:41 -36 30:22
153 IF Femman 2 Mikael Bäck 6:42:55 47:20 -10 19:19
154 OK Pan Århus 2 Tore Linde 6:42:59 47:24 20 15:15
155 DELTA 2 Sami Levijoki 6:43:14 47:39 -2 18:23
156 Horsens Elite, HOK Martin Hansen 6:43:33 47:58 -7 19:49
157 OK Tranan Peter Nilsson 6:43:38 48:03 31 13:39
158 Hagaby GoIF 2 Christer Alm 6:43:41 48:06 54 8:14
159 FK Göingarna Magnus Larsson 6:43:45 48:10 21 15:53
160 OK Måsen Mika Forsblom 6:44:05 48:30 30 10:59
161 Tampereen Pyrintö 2 Keijo Viilo 6:45:25 49:50 -33 25:20
162 Rajamäen Rykmentti 2 Ari Enroth 6:46:56 51:21 -15 23:14
163 OK Linné 2 Mathias Tärnlund 6:47:01 51:26 -50 36:08
164 OK Södertörn 1 Rickard Johansson 6:47:18 51:43 -53 36:28
165 IFK Umeå Jan Johansson 6:47:34 51:59 20 19:35
166 Linköpings OK 2 Mathias Berggrund 6:47:37 52:02 7 19:55
166 Team Bern Thomas König 6:47:37 52:02 6 19:59
168 Västerås SOK 2 Jonas Zetterqvist 6:48:21 52:46 -33 25:05
169 Haldens Skiklubb 2 Peter Mohn 6:49:33 53:58 -31 26:07
170 OK Hammaren 2 Lars Lindgren 6:50:22 54:47 -7 25:04
171 Uddevalla OK 1 Anders Gustafsson 6:51:28 55:53 11 23:34
172 Asker Skiklubb 1 Rolf M Pedersen 6:51:41 56:06 -17 26:46
173 Oppsal IF 1 Jan Karl Andersen 6:52:34 56:59 -19 27:42
174 Valbo/Årsunda/Österfärnebo Tomas Carlsson 6:54:42 59:07 -48 38:53
175 Farum OK 1 Flemming Jörgensen 6:54:47 59:12 64 10:28
176 Tjällmo-Godegård OK Örjan Pettersson 6:54:54 59:19 25 19:39
177 OK Alehof 2 Anders Gustafsson 6:55:28 59:53 -2 27:42
178 OK Skogshjortarna 1 Mathias Häggblom 6:55:30 59:55 17 20:23
179 Strängnäs-Malmby OL 2 Martin Gustafsson 6:55:39 1:00:04 -59 44:31
180 Pan-Kristianstad 2 Jörgen Modig 6:56:09 1:00:34 -28 31:20
181 SoIK Hellas Edgaras Voveris 6:56:15 1:00:40 29 20:49
182 Sundbybergs IK 1 Stefan Hellberg 6:56:24 1:00:49 5 26:33
183 Alfta Ösa/Edsbyn/Viksjöfors Per Westling 6:56:25 1:00:50 38 20:46
184 OK Roslagen 2 Henrik Nilsson 6:56:31 1:00:56 -66 45:33
184 Lillomarka OL 1 Audun Berstad 6:56:31 1:00:56 32 20:59
186 Oslo Studentenes IK Öyvind Haugland 6:56:42 1:01:07 -92 49:25
187 OK Dacke/FK Vittus Göran Månsson 6:56:45 1:01:10 10 21:35
188 Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Matti Äijö 6:56:47 1:01:12 3 23:25
189 Aalborg OK Christian Nielsen 6:56:50 1:01:15 58 12:11
190 Hagaby GoIF 3 Olle Olofsson 6:56:51 1:01:16 32 21:06
191 Rasti-Lukko Kari Sinikallas 6:57:56 1:02:21 9 22:42
192 Väsby OK 1 Björn Rundlöf 6:59:15 1:03:40 38 19:22
193 OK Älgen Johan Nordström 6:59:22 1:03:47 25 23:46
194 Säterbygdens OK Anders Westberg 6:59:25 1:03:50 15 24:01
195 OK Njudung Niklas Gustafsson 6:59:33 1:03:58 -2 25:27
196 Stora Tuna IK 2 Erik Sundberg 6:59:37 1:04:02 47 15:14
197 OK Tylöskog Tobias Israelsson 6:59:38 1:04:03 66 13:17
198 OK Landehof Johan Carlström 6:59:42 1:04:07 34 19:04
199 OK Jösse/OK Mangen Martin Fogelberg 6:59:44 1:04:09 21 24:06
200 Sundsvalls OK 2 Lars Lindholm 6:59:46 1:04:11 -6 25:11
200 Bromma-Vällingby SOK 1 Jan Hollbeck 6:59:46 1:04:11 62 13:44
202 Falkenbergs OK Martin Johansson 6:59:54 1:04:19 34 19:06
203 Gävle OK 2 Anders Karlsson 6:59:59 1:04:24 34 19:09
204 Kristinehamns OK Lars Nyman 7:00:05 1:04:30 -73 37:56
205 Skellefteå/Långviken Tore Eklund 7:00:07 1:04:32 -128 57:04
206 Östmarka OK 1 Håkon Håversen 7:00:10 1:04:35 -89 49:14
207 Rastikarhut Jani Vahala 7:01:23 1:05:48 -133 58:22
208 OK Öst Jesper Grooss 7:01:33 1:05:58 40 16:53
209 OK Skogsstjärnan Urban Larsson 7:01:39 1:06:04 -59 37:52
210 Fossum IF Jan Henry Lindblad 7:02:06 1:06:31 58 15:35
211 Indre Östfold OK 1 Claes T Herland 7:02:13 1:06:38 -25 34:13
212 IFK Moras OK 1 Claes-Magnus Thuresson 7:02:29 1:06:54 1 27:01
213 Stora Tuna IK 3 Tobias Mårtensson 7:04:17 1:08:42 -30 36:21
214 Ronneby OK 2 Magnus Larsson 7:04:22 1:08:47 -37 36:34
215 Forsa OK Peter Söderlund 7:04:48 1:09:13 -17 29:37
216 Norrköpings AIS Thomas Pettersson 7:04:51 1:09:16 39 19:47
217 Kalmar OK Patrik Leickt 7:04:52 1:09:17 1 29:16
218 Liedon Parma Joni Kemppi 7:04:55 1:09:20 59 11:52
219 Garphyttans IF/Letstigen Torben Malm 7:05:27 1:09:52 38 20:16
220 Motala AIF OL Fredrik Korall 7:05:30 1:09:55 -13 30:07
221 Växjö OK 1 Anders Persson 7:05:31 1:09:56 6 26:57
222 OK Rohden 1 Ove Torstensson 7:05:39 1:10:04 -41 37:46
223 Vänersborgs SK Tommy Andersson 7:05:47 1:10:12 3 27:18
224 OK Motala 1 Fredrik Lindell 7:05:53 1:10:18 46 19:20
225 Hjärnarps GIF Henrik Henrysson 7:05:55 1:10:20 53 12:50
226 IF Sturla Öyvind Undstad 7:05:58 1:10:23 33 20:29
227 NTNUI 5 Helge Kolstad 7:06:04 1:10:29 15 21:42
228 Domnarvets GoIF Jonas Lindell 7:06:10 1:10:35 12 21:50
229 Sippurasti Tero Suutari 7:06:12 1:10:37 -22 30:49
230 Sandefjord O-klubb Gjermund Glesnes 7:06:20 1:10:45 10 22:00
231 Malax IF Tommy Löfroth 7:06:23 1:10:48 2 25:43
232 Njurunda OK/Timrå Ulf Johansson 7:06:31 1:10:56 20 21:44
233 Kjula-Standard OK Magnus Palm 7:07:20 1:11:45 -8 29:46
234 Nydalens SK 4 Knut Landstad 7:07:36 1:12:01 -10 31:29
235 Angelniemen Ankkuri 2 Petri Laaksonen 7:08:48 1:13:13 47 15:34
236 IFK Hedemora OK 2 Magnus Hansson 7:09:06 1:13:31 -37 33:54
237 Skogslöparna 1 Jens Westin 7:09:08 1:13:33 24 23:25
238 Köping Kolsva OK Martin Stepanek 7:09:19 1:13:44 49 15:57
239 Snättringe SK Anders Bergmark 7:09:23 1:13:48 -62 41:35
240 Järfälla OK 2 Ulf Nilsson 7:09:56 1:14:21 -64 42:09
241 Dalaportens OL 2 Mikael Backlund 7:10:20 1:14:45 -37 35:00
242 OK Kullingshof Andreas Johansson 7:14:52 1:19:17 49 17:57
243 Linköpings OK 1 Anders Österholm 7:14:58 1:19:23 41 21:39
244 Skogsluffarnas OK Christer Ulfvengren 7:15:01 1:19:26 7 30:17
245 Bredaryds SOK 2 Jonny Nilsson 7:15:05 1:19:30 1 30:27
246 Värend GN 1 Håkan Bengtsson 7:15:13 1:19:38 33 22:04
247 Täby OK 2 Sven Pettersson 7:15:50 1:20:15 42 21:56
248 Västerviks OK/Ankarsrums OK Christian Svensson 7:15:57 1:20:22 -14 35:16
249 OK Gisle Mikael Johansson 7:17:34 1:21:59 17 31:05
250 OK Roslagen 3 Ove Näslund 7:17:47 1:22:12 23 31:12
251 Espoon Suunta 3 Panu Haaramo 7:17:49 1:22:14 21 31:15
252 OK Kåre 2 Kalle Östgren 7:17:57 1:22:22 4 32:50
253 Rasti-Nokia Rami Mäkelä 7:18:02 1:22:27 33 24:42
254 IF Sibbo-Vargarna Steffe Karlsson 7:18:35 1:23:00 -31 42:38
255 Hiisi Rasti Sauli Mäntylä 7:18:36 1:23:01 -66 46:05
256 OK Eken Magnus Johansson 7:18:42 1:23:07 27 25:25
257 IK Hakarpspojkarna 3 Ola Allvin 7:19:16 1:23:41 -13 34:51
258 Wing OK Svein Erik Bratsberg 7:19:43 1:24:08 17 32:13
259 IK Gandvik Henrik Johansson 7:19:49 1:24:14 6 33:21
260 OK 77 2 Timo Kankaanpää 7:20:16 1:24:41 10 33:43
261 Skarpnäcks OL Jörgen Batz 7:20:20 1:24:45 6 33:50
262 Sävedalens AIK 3 Mikael Svensson 7:20:22 1:24:47 2 33:55
263 Visborgs OK Erik Fransson 7:20:44 1:25:09 -10 35:50
264 Turun Suunnistajat 2 Esa Mäki 7:20:57 1:25:22 -72 47:15
265 Södertälje IF Mikael Tjernberg 7:21:17 1:25:42 -62 45:59
266 Frölunda OL Martin Qhlqvist 7:22:03 1:26:28 -16 37:21
267 IF Gular Rune Nygaard 7:23:32 1:27:57 46 12:41
268 Lunds OK Peter Hedberg 7:24:11 1:28:36 -39 45:03
269 Turebergs IF Patrik Fors 7:24:21 1:28:46 -34 43:34
270 Björkfors GoIF/Kisa SK Björn Eriksson 7:25:08 1:29:33 -56 49:39
271 OK Tisaren 2 Peter Sjödin 7:25:24 1:29:49 32 19:27
272 Åkers IF Johan Furunäs 7:25:46 1:30:11 -23 41:05
273 Tierps SOK Ola Hurtig 7:27:14 1:31:39 -28 42:43
274 IFK Enskede 1 Tomas Albinsson 7:28:58 1:33:23 41 17:55
274 Ockelbo OK Daniel Eklund 7:28:58 1:33:23 41 17:55
276 Rånäs OK 2 Erik Nilsson 7:32:00 1:36:25 -45 51:26
277 IFK Lidingö SOK 3 Pär Lilja 7:32:09 1:36:34 7 38:50
278 Raumar O-lag Tor Strand 7:32:12 1:36:37 -9 45:40
279 Sävedalens AIK 2 Mats Johansson 7:32:13 1:36:38 15 35:14
280 Hästveda OK Patrik Rosén 7:32:14 1:36:39 34 21:12
281 FK Åsen Kristian Bengtsson 7:32:20 1:36:45 -66 56:49
282 Asker Skiklubb 2 Jostein Tellnes 7:33:16 1:37:41 -65 57:43
283 KFUM Örebro 2 Tomas Ekström 7:34:45 1:39:10 -2 41:33
284 Odense OK Gintas Bloze 7:38:07 1:42:32 38 26:51
285 German Juniors Frederik Kunze 7:38:12 1:42:37 17 32:18
286 LYNX 2 Teemu Kemppainen 7:38:14 1:42:39 15 32:21
287 IK Stern Fredrik Weihard 7:38:33 1:42:58 17 32:35
288 Tullinge SK 3 Jari Pyöhönen 7:39:37 1:44:02 9 42:27
289 Päijät-Rasti Heikki Pelkonen 7:39:42 1:44:07 -15 53:05
290 Enebybergs IF 1 Kalle Persson 7:39:43 1:44:08 9 37:57
291 Lessebo OK Andreas Ottosson 7:40:20 1:44:45 16 34:16
292 Jönköpings OK Bernt Svensson 7:40:25 1:44:50 26 29:19
293 IF Thor 3 Torbjörn Johansson 7:40:26 1:44:51 -5 46:40
294 OK Kompassen Håkan Palm 7:40:33 1:44:58 -56 59:40
295 OK Milan Tomas Widström 7:40:44 1:45:09 17 29:54
296 Rasti-Jyry Pekka Sorjonen 7:41:02 1:45:27 33 15:02
297 Kristiansand OK 2 Ole M Aanonsen 7:41:26 1:45:51 3 37:12
298 Trosabygdens OK Joachim Lyth 7:43:06 1:47:31 -22 51:17
299 Tumba/Mälarhöjden 2 Johan Fors 7:43:43 1:48:08 -39 58:03
300 OK Kontinent Per Kristiansson 7:46:24 1:50:49 6 40:22
301 Trollhättans SOK Bengt Norrman 7:49:00 1:53:25 25 23:14
302 Värend GN 2 Mikael Andersson 7:49:04 1:53:29 15 37:59
303 NLHI Einar Olav Björkan 7:49:24 1:53:49 -49 1:04:25
304 Umeå OK 2 Tommy Nilbrink 7:50:37 1:55:02 -12 53:41
305 Göteborg-Majorna OK 3 Björn Karlsson 7:51:09 1:55:34 6 43:32
305 Västerbergslagens OL 2 Mikko Rankinen 7:51:09 1:55:34 19 30:58
307 OK Skogsfalken 2 Lars Persson 7:52:11 1:56:36 12 41:04
308 Gudhem/Falköping/Albion 1 Lars Karlsson 7:54:39 1:59:04 -3 48:39
309 Haninge SOK 2 Lars Greilert 7:55:10 1:59:35 21 29:08
310 IFK Lidingö SOK 4 Anders Krebz 7:55:44 2:00:09 -20 1:01:43
311 OK Skogshjortarna 2 Patrik Svedjenäs 7:59:44 2:04:09 17 33:53
312 Hyvinkään Rasti 2 Jussi Partanen 7:59:50 2:04:15 19 33:46
313 OK Enen Ulf K Rask 8:00:20 2:04:45 -15 1:03:05
314 Sarpsborg O-lag/Trösken IL Bernt O Myrvold 8:01:08 2:05:33 -144 1:35:42
315 OK Södertörn 2 Fredrik Nyqvist 8:03:01 2:07:26 -6 56:53
316 OK Kolmården 3 Bengt Schwartz 8:03:36 2:08:01 18 37:22
317 OK Hällen 2 Magnus Bengtsson 8:03:56 2:08:21 -60 1:18:45
318 OK Orinto Per Andersson 8:05:50 2:10:15 -9 59:42
319 Skattkärrs IF Peter Lindh 8:06:29 2:10:54 22 38:04
320 Helsingborgs SOK Anders Bengtsson 8:06:40 2:11:05 -27 1:09:43
321 Ballerups OK Claus Cederberg 8:08:06 2:12:31 -13 1:02:01
322 OK Ravinen 3 Don Staudte 8:08:24 2:12:49 24 32:34
323 Gustavsbergs IF 2 Per Öhlund 8:12:16 2:16:41 -27 1:15:14
324 Tistedalen FL Trond Bjerge 8:12:50 2:17:15 -4 1:01:41
324 Indre Östfold OK 2 Jörn Hangerud 8:12:50 2:17:15 14 44:35
326 Berga SOK Fredrik Persson 8:21:29 2:25:54 26 35:29
327 Team Midtsjälland Thomas Eriksen 8:21:30 2:25:55 10 53:32
327 Norbergs OK Erik Stålnacke 8:21:30 2:25:55 12 53:13
329 Eskilstunafors OL Per Åkerlund 8:21:50 2:26:15 13 53:22
330 Vihtavuoren Pamaus Jussi Karelo 8:22:12 2:26:37 33 16:49
331 Långhundra IF Kenneth Hermansson 8:22:29 2:26:54 28 21:31
332 Helsingin Suunnistajat 2 Roy Parnetti 8:24:49 2:29:14 -5 59:01
333 Vattenfalls IF Anders Järvelä 8:27:44 2:32:09 10 57:45
334 Fana IL Jan Kocbach 8:30:40 2:35:05 43 -0:45
335 Väsby OK 2 Anders Enström 8:32:14 2:36:39 0 1:05:56
336 Kinnaströms SK Fredrik Stensson 8:32:30 2:36:55 31 21:17
337 Dalaportens OL 3 Anders Johansson 8:32:36 2:37:01 18 34:51
338 OK-HTF Haderslev Staffan Alm 8:32:43 2:37:08 -2 1:05:50
339 Kvarnsvedens GoIF OK 2 Erik Stigsmark 8:33:24 2:37:49 9 50:07
340 Västerås SOK 3 Erik Torssander 8:34:12 2:38:37 10 50:28
341 Reftele/Burseryd Anders Sjöberg 8:34:27 2:38:52 -9 1:08:17
342 OS Sandhamn Mattias Almroth 8:34:33 2:38:58 -2 1:06:12
343 IFK Södertälje 3 John Söderström 8:34:37 2:39:02 6 51:02
344 Svaide/Roma/Hansa H. Jens Tiricke 8:35:53 2:40:18 -21 1:24:21
345 Chalmers OL Pär Ingelström 8:36:44 2:41:09 17 33:06
346 Boxholm-Mjölby OL 2 Sven Montelius 8:36:49 2:41:14 18 31:21
347 Nyköpings OK 2 Ingvar Blomberg 8:36:59 2:41:24 0 53:43
348 Eksjö SOK 2 Jonas Brorsson 8:37:01 2:41:26 8 36:09
349 Uddevalla OK 2 Stefan Martinsson 8:40:47 2:45:12 20 24:08
350 Gagnefs OK Jonas Näs 8:41:55 2:46:20 18 25:20
351 IFK Göteborg 3 Bo Håkansson 8:45:17 2:49:42 15 35:04
352 OK Klemmingen Stefan Carlsson 8:45:54 2:50:19 -7 1:10:09
353 Joensuun Yliopiston Urh. Tomi Löfman 8:46:06 2:50:31 26 14:37
354 FK Friskus-Varberg 2 Bengt Johansson 8:48:21 2:52:46 22 21:40
355 Söderhamn/Svärdsjö Anders Erlandsson 8:51:00 2:55:25 23 19:33
356 Tibro AIK SOK Torbjörn Löfving 8:51:12 2:55:37 17 34:28
357 Täby OK 4 Björn Thoren 8:54:40 2:59:05 0 53:46
358 NTNUI 3 Mads Hadler 8:54:53 2:59:18 14 38:12
359 Ringerike O-lag Jens Erik Mortensen 9:03:12 3:07:37 16 38:29
360 Alatornion Pirkat Tero Taulavuori 9:05:49 3:10:14 20 33:49
361 Maarian Mahti Timo Anttonen 9:06:02 3:10:27 -10 1:20:34
362 Vimmerby OK Roger Lönn 9:09:27 3:13:52 20 31:25
363 IK Ymer Anders Jönsson 9:09:34 3:13:59 6 52:55
364 Sundbybergs IK 2 Magnus Asplund 9:10:16 3:14:41 -3 1:07:03
365 Täby OK 5 Stefan Andersson 9:15:04 3:19:29 6 58:24
366 Solna OK/Mälarö SOK Anders Holmström 9:18:01 3:22:26 18 38:41
367 Söders SOL 2 Mikael Moser 9:25:49 3:30:14 21 34:15
368 OK Norden Joakim Andersson 9:27:20 3:31:45 -3 1:17:08
369 KOT-KTH Patrik Blidefalk 9:29:52 3:34:17 21 38:17
370 Gudhem/Falköping/Albion 2 Börje Claesson 9:35:26 3:39:51 17 43:57
371 OK Denseln 2 Karl Mollén 9:35:29 3:39:54 14 56:07
372 Bromma-Vällingby SOK 2 Henrik Johansson 9:35:45 3:40:10 2 1:11:18
373 GoIF Tjalve Ulrik Imberg 9:36:32 3:40:57 27 15:01
374 Mesikämmenet Asko Saatsi 9:37:52 3:42:17 7 1:05:22
375 OK Nipan Fredrik Larsson 9:43:28 3:47:53 19 28:27
376 Almby IK 2 Katarina Lövgren 9:44:55 3:49:20 -23 1:47:48
377 Vallentuna/Össeby OL Jonas Eklund 9:49:59 3:54:24 11 58:25
378 IFK Enskede 2 Per Lindskog 9:51:17 3:55:42 14 59:29
379 Istrums Skidklubb 2 Jan Timén 9:56:42 4:01:07 17 39:25
380 OK Djerf/Degerfors OK Daniel Agé 9:57:06 4:01:31 17 37:45
381 Kjellmyra/Gruve Erik Borg 10:00:34 4:04:59 22 21:31
382 Skogslöparna 2 Lars Jakobsson 10:05:25 4:09:50 17 44:00
383 Växjö OK 2 Kalle Lindqvist 10:11:38 4:16:03 18 48:41
384 Rotebro IS Kent Hertsböle 10:18:38 4:23:03 -1 1:40:15
385 Oppsal IF 2 Morten Kristoffersen 10:23:07 4:27:32 10 1:05:51
386 Tumba/Mälarhöjden 3 Fredrik Hulot 10:25:05 4:29:30 16 59:12
387 OK Rohden 2 Anders Larsson 10:31:59 4:36:24 6 1:33:38
388 Sigtuna OK Tommy Lindgren 10:42:11 4:46:36 16 47:21
389 Enebybergs IF 2 Willy Ljungdahl 11:43:06 5:47:31 17 1:43:49
390 Haerens Officersskole 2 J T Simonsen 14:10:35 8:15:00 17 1:39:24
391 Gotlands Bro OK 2 Tom Wickström 15:21:01 9:25:26 -33 7:20:06
OK Skogsfalken 1 Linus Kaisajuntti Utgått
OK Vilse 87 Marko Karkulehto Utgått
Pargas IF 2 Tony Björk Utgått
Nässjö OK Lars Lundqvist Utgått
Haerens Officersskole 1 B E Sörensen Utgått
IK Hakarpspojkarna 1 Håkan Öhlund Diskvalificerad
IL IMÅS Vidar Solberg Diskvalificerad
IF Åland Marcus Söderström Diskvalificerad
Katrineholms OK Lars Olof Magnell Diskvalificerad
Eräpirkat Mänttä Kari Livonen Diskvalificerad
IFK Moras OK 2 Torbjörn Jonsson Diskvalificerad
Östmarka OK 2 Dag Amundsen Diskvalificerad
Järla IF 2 Bo Göransson Diskvalificerad
Länna IF Claes Olerud Diskvalificerad
Farum OK 2 René E Larsen Diskvalificerad
Leksands OK 3 Mats Pros Diskvalificerad
IF Hagen 2 Erik Lindgren Diskvalificerad
Ylistaron Kilpa-Veljet Juha Nivukoski Diskvalificerad
NTNUI 6 Henrik Backman Diskvalificerad

Entries 2019

All Entries

In association with