GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1998, Rudan, Handen

1998 års tävling gick vid trakterna av Rudans Gård i Haninge Kommun. Tävlingen var mycket utslagsgivande.

Klass: Herrar (105 km)

10-mila, en kavle för elit och de många den känslan har årets banor sökt fånga med nattlig kamp i klassisk stil det är denna kavles rätta profil
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 1 Ungdom 1998

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Falköpings AIK 1 Tobias Johansson 39:54 0:00
1 OK Tisaren Emil Lauri 39:54 0:00
3 Kjula-Standard OK/OK Måsen Kalle Larsson 43:07 3:13
4 OK Hällen 1 Kantarp Robbin 43:09 3:15
5 Keravan Urheilijat 1 Esa Jämsen 43:10 3:16
6 Halmstad OK 1 Pontus Nilsson 43:11 3:17
7 Dalaportens OL 1 Johansson Martin 43:24 3:30
8 OK Denseln Albert Mollén 43:26 3:32
9 Espoon Suunta 1 Antti Parjanne 43:32 3:38
10 Linköpings OK Henrik Sandberg 43:42 3:48
11 Pihkaniskat Erkka Ryynänen 43:49 3:55
12 Mariestads FK 1 Martin Moberg 43:55 4:01
13 Uddevalla OK 1 Sand Martin 44:00 4:06
14 IF Sibbo-Vargarna Jann Erland 44:20 4:26
15 Azuolas Ruslanas Pogorelovas 45:15 5:21
16 Rånäs OK 1 Jansson Patrik 45:18 5:24
17 GoIF Tjalve Mattias Renquist 45:20 5:26
18 FK Göingarna 1 Jonas Nyberg 45:21 5:27
18 OK Vivill Josefsson Martin 45:21 5:27
20 Ärla IF 1 Viktor Persson 45:23 5:29
21 IF Thor 1 Patrik Eklund 45:24 5:30
22 Fossum IF Jo Husebye 45:25 5:31
23 Tampereen Pyrintö 1 Toumas Takaluoma 45:29 5:35
24 Haldens Skiklubb 1 Kristian Dalby 45:30 5:36
25 Kolbotn o Skimt OL Vegard Klakegg Dahl 45:37 5:43
26 Nässjö OK Martin Eliasson 45:41 5:47
27 Helsingin Suunnistajat 1 Mikael Lamberg 45:46 5:52
28 IK Hakarpspojkarna 2 Johan Sandstedt 45:48 5:54
29 Lounais-Hämeen Rasti Mika Marttila 45:58 6:04
30 LYNX 2 Nico Nylund 46:01 6:07
31 Tumba/Mälarhöjden 1 Tobias Hællgren 46:02 6:08
32 Hiisi Rasti Jussi Uusitalo 46:03 6:09
33 IF Hagen Niklas Nordsjø 46:04 6:10
33 Hauhon Sisu Matti Hakala 46:04 6:10
35 Hagaby GoIF 1 Tobias Olofsson 46:06 6:12
36 Södertälje IF Fredrik Johansson 46:10 6:16
37 OK Skogshjortarna 1 David Johansson 46:13 6:19
37 FK Friskus-Varberg 2 Magnus Rabe 46:13 6:19
39 Falköpings AIK 2 Stefan Falemo 46:16 6:22
40 SOL Tranås Mattias Käck 46:19 6:25
40 LYNX 1 Aleksi Leskinen 46:19 6:25
40 Keravan Urheilijat 2 Perti Ilmarinen 46:19 6:25
43 OK Kåre 1 Karl Tiselius 46:28 6:34
44 Tullinge SK 1 Markus Adolfsson 46:29 6:35
44 Raja-Karjalan Suunnistajat Jani Myllærinen 46:29 6:35
46 OK Alehof 1 Anders Carlsson 46:31 6:37
46 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 Kristian Kullerud 46:31 6:37
48 Ulricehamns OK 1 Palmér Johan 46:32 6:38
49 IK Hakarpspojkarna 1 John Karlsson 46:33 6:39
49 SOK Viljan Lennartsson Erik 46:33 6:39
51 Norbergs OK Thomas Gustafsson 46:34 6:40
52 Nydalens SK Bjørnars Storsveen 46:36 6:42
52 IFK Göteborg/Sjövalla FK John Lennby 46:36 6:42
54 Arboga OK Klas Ferbe 46:38 6:44
55 Umeå OK 1 Fredrik Martinsson 46:39 6:45
56 Fjärås AIK 1 Henrik Eliasson 46:40 6:46
57 Kalmar OK Joakim Lundell 46:44 6:50
58 FK Boken Daniel Liljedahl 46:46 6:52
59 Tullinge SK 2 Erik Thorsson 46:50 6:56
60 Täby OK 1 Henrik Olsson 46:54 7:00
61 OK Älvsjö Örby Magnus Nordström 46:55 7:01
62 Haninge SOK 1 Olle Pettersson 46:57 7:03
63 KooVee Tampere Jyri Rantala 47:03 7:09
64 Östmarka OK Kristian Ruud 47:04 7:10
65 Trollhättans SOK 1 Martin Ivarsson 47:06 7:12
66 Rehns BK 2 Blom Patrik 47:29 7:35
67 Västerbergslagens OL 2 Magnus Wuopio 47:32 7:38
68 Rotebro IS 1 Johan Lindahl 47:58 8:04
69 Haldens Skiklubb 2 Andreas Holm 48:01 8:07
70 Strängnäs-Malmby OL Askerstedt Mattias 48:30 8:36
70 Farum OK 1 Mikkel Mörch 48:30 8:36
72 Tjällmo-Godegård OK 2 David Petterson 48:31 8:37
72 Angelniemen Ankkuri Vesalainen Olli 48:31 8:37
74 OK Skogsmårdarna 2 Lindberg Markus 48:33 8:39
75 Heming/Njård O-lag 1 Niklas Norman 48:34 8:40
76 Paimon Rasti Pasi Nurmi 48:37 8:43
77 Domnarvets GoIF 2 Fredrik Danielsson 48:39 8:45
78 Njurunda OK Johanna Bygdell 48:40 8:46
79 Finspångs AIK Larsson Olle 48:43 8:49
80 Turebergs IF Pontus Karlsson 48:44 8:50
81 Snättringe SK David Pettersson 48:46 8:52
82 OK Nackhe/OK Löftan 1 Antonsson Joakim 48:50 8:56
83 Järfälla OK 1 Boström Anders 48:57 9:03
84 Stora Tuna IK 1 Norell Andreas 48:58 9:04
84 Rehns BK 1 Kock Hannes 48:58 9:04
86 IK Gandvik Erik Karlsson 48:59 9:05
87 FK Friskus-Varberg 1 Olle Winroth 49:01 9:07
88 Stora Tuna IK 2 Löfås Henrik 49:04 9:10
89 Almby IK 1 Anton Frendelius 49:08 9:14
90 Tjällmo-Godegård OK 3 Markus Adamsson 49:09 9:15
91 OK Klemmingen 2 Ove Eriksson 49:14 9:20
92 OK Tor 1 Erik Svahn 49:16 9:22
93 Hestra IF Rickard Holmqvist 49:19 9:25
94 OK Rohden 1 Johan Hæll 49:21 9:27
95 OK Triangeln Emil Brandel 49:23 9:29
95 OK Alehof 2 Johnny Hålsjö 49:23 9:29
97 Dalaportens OL 2 Hall Gustav 49:24 9:30
98 OK Skogsfalken Sebastian Larsson 49:26 9:32
99 Köping Kolsva OK 1 Anton Lindholm 49:28 9:34
100 Västerbergslagens OL 1 Heyman Carl 49:37 9:43
101 Liedon Parma Pasi Mäkinen 49:50 9:56
102 Boxholm-Mjölby OL 1 Patrik Magusson 49:51 9:57
103 OK Kolmården 1 Erik Dehlbom 50:02 10:08
103 Tampereen Pyrintö 3 Jere Tingander 50:02 10:08
105 Kovlands IF 1 Madeleine Tjernberg 50:09 10:15
105 Korsnäs IF Orientering 1 Sara Grønoset 50:09 10:15
105 Nyköpings OK Oskar Carlborg 50:09 10:15
108 FK Göingarna 2 Erika Nilsson 50:11 10:17
109 OK Kullingshof Sara Svensson 50:15 10:21
110 OK Kåre 2 51:30 11:36
111 FK Herkules Mikael Svensson 51:34 11:40
112 OK Klemmingen 1 Andreas Davidsson 51:35 11:41
113 Domnarvets GoIF 1 Joakim Söderström 51:40 11:46
114 Fredrikstad Skiklubb 1 Kjell Arild Karlsen 51:42 11:48
115 Gustavsbergs IF Dan Wester 51:43 11:49
116 Hagaby GoIF 2 Krister Hedberg 51:44 11:50
117 FK Friskus-Varberg 3 Johan Hedlund 51:50 11:56
118 Köping Kolsva OK 2 Peter Larsson 52:06 12:12
119 Växjö OK/Alvesta SOK 2 Per Lundahl 52:07 12:13
120 OK Enen Björn Molander 52:10 12:16
121 Tampereen Pyrintö 2 Mika Rantanen 52:15 12:21
122 Västerås SOK 1 Johannesson Anders 52:16 12:22
123 Tistedalen FL Magnus Kjelvid 52:17 12:23
123 Tierps SOK 2 Bjørn Johansson 52:17 12:23
125 Ankarsrums OK Brantestad Jonas 52:20 12:26
126 Selånger SOK 2 Bjørn Jakobsson 52:23 12:29
126 Länna IF 2 Mattias Lundgren 52:23 12:29
128 Växjö OK/Alvesta SOK 1 Erik Johansson 52:25 12:31
129 Farum OK 3 Dennis Priskorn 52:27 12:33
130 Halmstad OK 2 Ola Stenbeck 52:28 12:34
131 DELTA 2 Erno Paju 52:30 12:36
132 Korsnäs IF Orientering 2 Linnea Lindborg 52:31 12:37
133 Kavlebank 1 52:33 12:39
134 Ulricehamns OK 2 Knutsson Tomas 52:35 12:41
135 IF Femman Anders Bæckstrøm 52:56 13:02
136 Haninge SOK 2 David Ivarsson 53:28 13:34
137 Helsingborgs SOK Lindén Jonas 53:31 13:37
138 IF Thor 3 Mattias Larsson 53:33 13:39
139 Länna IF 1 Johan Kvarnerud 53:35 13:41
139 Västerås SOK 2 Lethagen Olof 53:35 13:41
141 Sandefjord OK/OTO Fredrik Trollsås 53:37 13:43
142 Alfta-Ösa OK 1 Erik Rost 53:38 13:44
143 Sundsvalls OK Martin Hammarberg 53:39 13:45
144 Grycksbo IF/Bjursås OK Adam Bergkvist 53:40 13:46
145 IFK Hedemora OK 1 Anders Håkansson 53:41 13:47
146 OK Milan Lindbeg Anders 53:50 13:56
147 Uppsala IF Katarina Berganch 53:52 13:58
148 Vimmerby OK Niclas Lundberg 53:55 14:01
149 OK Tor 2 Linus Ahonen 54:06 14:12
150 Kristinehamns OK 2 Mattias Larsson 54:09 14:15
151 Eskilstunafors OL Robert Hagstrøm 54:12 14:18
152 IL Tyrving 1 Lye Tone 54:14 14:20
153 OK Tranan Martinsson Erik 54:16 14:22
154 Söderhamns OK Anders Lindberg 54:21 14:27
155 IFK Umeå Oskar Malmberg 54:34 14:40
156 Kavlebank 3 54:43 14:49
157 Järla IF 1 Dan Engberg 58:09 18:15
158 DELTA 1 Samuli Kunttu 58:12 18:18
159 OK Orient 1 Esa Hattunen 58:14 18:20
159 Sävedalens AIK Millegård Markus 58:14 18:20
161 OK Roslagen Otto Lundman 58:18 18:24
162 Kavlebank 4 58:21 18:27
163 OK Södertörn 1 Erik Juhlin 58:22 18:28
164 Hjärnarps GIF Emil Ljungdahl 58:30 18:36
165 Köping Kolsva OK 3 Erik Waldemarsson 58:33 18:39
166 Pan-Kristianstad 2 Thuresson Erik 58:37 18:43
167 Rasti-Saimaa Petri Parkkinen 58:38 18:44
168 Kavlebank 5 Eero Piironen 58:40 18:46
169 OK Rohden 3 Stina Krantz 58:42 18:48
170 Vingåkers OK Calle Gerdtman 58:45 18:51
171 Sundbybergs IK 2 Peter Kolmskog 58:47 18:53
172 OK Orient 2 Johan Bäckman 58:50 18:56
173 Mariestads FK 2 Greger Martinsson 58:53 18:59
174 Pargas IF Elina Lietzen 58:58 19:04
175 Järfälla OK 3 Norberg Andreas 59:02 19:08
176 IFK Södertälje 1 Tobias Eriksson 59:03 19:09
177 Almby IK 2 Staffan Engström 59:05 19:11
178 Timrå SOK 1 Olov Tallqvist 59:06 19:12
179 OK Hammaren 1 Gabriel Domert 59:08 19:14
180 OK Hammaren 2 Mikael Olsson 59:11 19:17
181 Mynämäen Suunnistajat -52 Jaakko Heikelä 59:14 19:20
181 OK Skogsströvarna Therese Nystrøm 59:14 19:20
181 Turun Suunnistajat Arto Ranki 59:14 19:20
184 OK Alferna Jenny Allared 59:16 19:22
184 Sigtuna OK Fredrik Sörqvist 59:16 19:22
186 Timrå SOK 2 Tomas Sjøgren 59:20 19:26
187 Porsgrunn O-lag Hans Kristian Hasaas 59:26 19:32
188 Ärla IF 2 Christofer Näsholm 59:31 19:37
189 Uddevalla OK 2 Larsson Karl 59:33 19:39
190 Gagnefs OK Emma Sonesson 59:35 19:41
191 Järfälla OK 2 Regnander Tomas 59:38 19:44
192 Tierps SOK 1 Henrik Andersson 59:42 19:48
193 Tibro AIK SOK Andreas Gustavsson 59:47 19:53
194 Skogslöparna Håkan Persson 59:49 19:55
195 Trollhättans SOK 2 Stefan Olausson 59:50 19:56
196 Forsa OK 2 Lisa Berglund 59:52 19:58
197 Forsa OK 1 Karin Trolin 59:54 20:00
198 Katrineholms OK Mattias Persson 59:55 20:01
199 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 2 Øivind Pihlstrøm 59:56 20:02
200 OK Österåker Pontus Bergström 59:58 20:04
201 Rånäs OK 2 Nordström Mikael 59:59 20:05
202 Aalborg OK Line Skovrider 1:00:00 20:06
203 OK Hällen 2 Lisa Bergh 1:00:01 20:07
204 Oppsal IF Martine Fjogstad 1:00:03 20:09
205 Sundbybergs IK 1 Therese Hultman 1:00:06 20:12
206 Heming/Njård O-lag 3 Petter Leinaas 1:00:10 20:16
206 OK Gipen Andreas Eriksson 1:00:10 20:16
208 OK Hällen 3 Elin Hultman 1:00:13 20:19
209 Matteus SI Stensson Jimmy 1:00:17 20:23
209 Farum OK 2 Ida Jörgensen 1:00:17 20:23
211 OK Kolmården 2 Fredrik Forsberg 1:00:25 20:31
212 OK Nackhe/OK Löftan 2 Gustavson Sven 1:00:33 20:39
213 Ljusdals OK Joakim Furuström 1:00:38 20:44
214 Kvarnsvedens GoIF OK Andreas Nordqvist 1:00:42 20:48
214 Fjärås AIK 2 Roger Ivarsson 1:00:42 20:48
216 OK Jösse/OK Mangen Per Lagervall 1:00:47 20:53
217 Helsingin Suunnistajat 2 Hanna Ruhanen 1:00:58 21:04
217 Espoon Suunta 2 Anneli Galkin 1:00:58 21:04
219 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 3 Nas-Erik Rignes 1:02:08 22:14
219 IFK Hedemora OK 2 Anders Goude 1:02:08 22:14
221 Tjällmo-Godegård OK 1 Andreas Axelsson 1:02:26 22:32
222 Kovlands IF 2 Johanna Edin 1:02:31 22:37
223 Haninge SOK 3 Erik Welen 1:03:23 23:29
224 Kavlebank 6 1:03:30 23:36
225 Baekkelagets Sportsklub Torill Salomonsen 1:03:36 23:42
226 Kalevan Rasti Soininen Tuomas 1:03:42 23:48
227 Dalaportens OL 3 Tillenius Therese 1:03:54 24:00
228 Umeå OK 2 Erik Færm Wallgren 1:04:00 24:06
229 Söders SOL Camilla Arpö 1:04:05 24:11
230 Järla IF 2 Leif Rogell 1:05:14 25:20
231 OK Rohden 2 Ingrid Hansson 1:05:32 25:38
232 Enebybergs IF Lars Åkesson 1:06:42 26:48
233 Haldens Skiklubb 3 Terje Teigen 1:06:44 26:50
234 IL Tyrving 2 Siri Kolberg 1:06:49 26:55
235 Storviks IF Patrik Lundqvist 1:07:43 27:49
236 IFK Lidingö SOK 1 Ida Gawell 1:08:35 28:41
237 Kristinehamns OK Andreas Zetterlund. 1:08:47 28:53
238 Fredrikstad Skiklubb 3 Ida Norum 1:08:53 28:59
239 Långvikens OK Löfgren Matilda 1:08:56 29:02
240 Rajamäen Rykmentti Aapo Lindberg 1:08:58 29:04
241 Heming/Njård O-lag 2 Marit Rognlien 1:09:04 29:10
242 IF Thor 2 Daniel Borgehammas 1:10:00 30:06
243 IFK Lidingö SOK 2 Anna Lidström 1:10:14 30:20
244 Gävle OK 2 Emmy Ivarsson 1:10:31 30:37
244 Jönköpings OK Johan Petersson 1:10:31 30:37
246 IF Åland Emil Blomster 1:10:39 30:45
247 OK Skogsmårdarna 1 Lindberg Lina 1:10:52 30:58
248 OK Skogshjortarna 2 Daniel Johansson 1:11:55 32:01
249 Selånger SOK 1 Ida Sellstedt 1:16:27 36:33
250 OK Södertörn 3 Mattias Nylund 1:16:40 36:46
251 Fredrikstad Skiklubb 2 Eirik Mouland 1:16:42 36:48
252 Viola Tricolor Mattias Enebjörk 1:16:56 37:02
253 OK Alehof 3 Jenny Johansson 1:17:11 37:17
254 IFK Södertälje 2 Fabian Anden 1:17:17 37:23
255 Lessebo OK Christian Johansson 1:18:40 38:46
256 OK Södertörn 2 Tomas Johansson 1:19:52 39:58
257 Bromma-Vällingby SOK Erik Lindberg 1:19:57 40:03
258 Gävle OK 1 Lena Gillgren 1:20:12 40:18
259 Boxholm-Mjölby OL 2 Henrik Tengvall 1:21:00 41:06
260 Ringerike O-lag Håkon Hultgroon 1:22:56 43:02
261 Hirvensalon Heitto Anna Hallsten 1:23:55 44:01
262 Rotebro IS 2 Karin Häger 1:27:29 47:35
263 OK Rohden 4 Pär Engsten 1:36:25 56:31
264 Leksands OK 2 Tomas Hammarström 1:43:01 1:03:07

Entries 2019

All Entries

In association with