GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1998, Rudan, Handen

1998 års tävling gick vid trakterna av Rudans Gård i Haninge Kommun. Tävlingen var mycket utslagsgivande.

Klass: Herrar (105 km)

10-mila, en kavle för elit och de många den känslan har årets banor sökt fånga med nattlig kamp i klassisk stil det är denna kavles rätta profil
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (29 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 4 Ungdom 1998

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Järfälla OK 1 Reinoldsson Erik 42:11 0:00
2 Keravan Urheilijat 1 Jyri Erkkilå 42:23 0:12
3 IF Thor 1 Cristel Nygren 42:33 0:22
4 Tampereen Pyrintö 1 Lauri Viitanen 42:47 0:36
5 OK Denseln Erik Andersson 42:55 0:44
6 OK Klemmingen 1 Daniel Blohm 43:32 1:21
7 KooVee Tampere Hannu Sillanpää 43:48 1:37
8 Rasti-Saimaa Jouni Pyykönen 44:05 1:54
9 IF Sibbo-Vargarna Jørgen Wickholm 44:07 1:56
10 OK Hällen 1 Engström Jonas 44:51 2:40
11 Heming/Njård O-lag 1 Carl Waaler Kaas 45:02 2:51
12 Kolbotn o Skimt OL Arne Post 45:11 3:00
13 DELTA 1 Olli Moisander 45:19 3:08
14 Mynämäen Suunnistajat -52 Tomi Tasanen 45:31 3:20
15 OK Kullingshof Erik Johansson 46:00 3:49
16 Ulricehamns OK 1 Wadell Marcus 46:18 4:07
17 Hagaby GoIF 1 Simon Nyström 46:25 4:14
18 Ulricehamns OK 2 Hylander Peter 46:34 4:23
19 FK Herkules Björn Norell 46:35 4:24
20 OK Skogshjortarna 1 Kristjan Laas 46:38 4:27
21 Gävle OK 1 Petter Lindberg 46:45 4:34
22 Porsgrunn O-lag Christian Boen 46:51 4:40
23 Paimon Rasti Joonas Hemmilæ 46:55 4:44
24 Liedon Parma Jussi Suna 47:02 4:51
25 Södertälje IF Anders Axling 47:09 4:58
26 Västerås SOK 1 Tåqvist Kristofer 47:12 5:01
27 Sundbybergs IK 1 Pontus Ahlqvist 47:16 5:05
28 OK Kåre 1 Sven Lees 47:27 5:16
29 Helsingin Suunnistajat 1 Hannu Saviharju 47:33 5:22
30 FK Friskus-Varberg 1 Jonas Kjæll 47:34 5:23
31 Kalevan Rasti Huikuri Mikko 47:37 5:26
32 Växjö OK/Alvesta SOK 1 Martin Klevegård 47:39 5:28
33 FK Boken Robert Lövdahl 47:40 5:29
34 OK Tisaren Erik Wall 47:45 5:34
35 Domnarvets GoIF 1 Martin Tägtström 47:46 5:35
36 Sundsvalls OK Patrik Engström 47:55 5:44
37 Snättringe SK Bjørn Linden 47:56 5:45
38 Angelniemen Ankkuri Pyy Jarkko 48:06 5:55
39 Rajamäen Rykmentti Tuomas Tervo 48:14 6:03
40 Hauhon Sisu Jaakko Liukkala 48:38 6:27
41 OK Alehof 1 Oscar Svalin 48:42 6:31
41 OK Orient 1 Roger Nyqvist 48:42 6:31
43 OK Rohden 1 Jakob Eklund 49:03 6:52
44 Hiisi Rasti Aleksi Aaltonen 49:09 6:58
45 Helsingin Suunnistajat 2 Tapio Haarlaa 49:18 7:07
46 IFK Umeå Daiel Bernhardsson 49:24 7:13
47 Farum OK 1 Rasmus Söes 49:29 7:18
48 Ärla IF 1 Jonas Pettersson 49:46 7:35
49 Tjällmo-Godegård OK 1 Kristoffer Norin 49:49 7:38
50 Raja-Karjalan Suunnistajat Juri Mækælæinen 49:50 7:39
51 Länna IF 2 Gustav Edling 49:52 7:41
52 Halmstad OK 1 Petter Jönsson 50:12 8:01
53 Mariestads FK 1 Krister Høije 50:41 8:30
54 Espoon Suunta 1 Visa Väätäinen 50:44 8:33
54 Dalaportens OL 2 Andersson Per 50:44 8:33
56 Fossum IF Nils Salen 50:45 8:34
57 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 2 Pål Chr Simensen 50:52 8:41
58 IF Hagen Andreas Aronsson 50:59 8:48
59 Tjällmo-Godegård OK 3 Alfred Hurtig 51:01 8:50
60 OK Södertörn 1 Daniel Beutler 51:03 8:52
61 Haninge SOK 1 Linda Ericsson 51:06 8:55
62 Stora Tuna IK 1 Wiklund Marcus 51:10 8:59
63 Trollhättans SOK 1 Peter Kjörnsberg 51:25 9:14
64 Köping Kolsva OK 1 Markus Eek 51:42 9:31
65 Norbergs OK Frekrik Larsson 52:00 9:49
65 Trollhättans SOK 2 Daniel Netz 52:00 9:49
67 Nyköpings OK Sara Grenmark 52:04 9:53
68 Järla IF 1 Ville Jutvic 52:08 9:57
69 Kalmar OK Emil Ekblom 52:10 9:59
70 Azuolas Rokas Poberzinas 52:18 10:07
71 OK Gipen Susanne Sjöö 52:31 10:20
72 IFK Hedemora OK 1 Linda Håkansson 52:32 10:21
73 Rånäs OK 1 Karlsson Henrik 52:53 10:42
74 Hestra IF Rickard Pentonen 52:54 10:43
74 OK Kåre 2 52:54 10:43
76 Rehns BK 1 Hansson Anders 53:00 10:49
77 IFK Göteborg/Sjövalla FK Jon Andersson 53:01 10:50
78 Boxholm-Mjölby OL 1 Erik Tengvall 53:04 10:53
79 IK Hakarpspojkarna 1 Petter Ottevik 53:08 10:57
80 Haldens Skiklubb 1 Sindre Saksaether 53:14 11:03
81 Falköpings AIK 1 Martin Metso 53:18 11:07
82 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 Jon Pedersen 53:21 11:10
83 Rotebro IS 1 Anders Frisk 53:22 11:11
84 Nydalens SK Gjest Breistein 53:27 11:16
85 IK Hakarpspojkarna 2 Erik Blomdal 53:35 11:24
86 Fredrikstad Skiklubb 1 Lars Kristian Lunde 53:39 11:28
87 OK Hammaren 1 Mattias Linell 53:40 11:29
88 OK Skogshjortarna 2 Johan Fredriksson 53:45 11:34
89 FK Göingarna 1 Nils Svensson 53:46 11:35
89 Fjärås AIK 1 Philip Gustafsson 53:46 11:35
91 OK Tor 1 Jens Malmqvist 53:50 11:39
92 Stora Tuna IK 2 Bergman Erik 53:56 11:45
93 DELTA 2 Simo Kusala 53:58 11:47
94 OK Rohden 2 Patrik Eriksson 54:01 11:50
95 LYNX 2 Jan Tolkkinen 54:02 11:51
96 Grycksbo IF/Bjursås OK Erik Gullnæs 54:04 11:53
97 OK Vivill Samuelsson Erik 54:10 11:59
98 Kjula-Standard OK/OK Måsen Kristoffer Jansson 54:15 12:04
99 Haninge SOK 3 Mikael Pettersson 54:35 12:24
99 Kovlands IF 1 Erik Hedin 54:35 12:24
101 Ärla IF 2 David Granberg 54:40 12:29
102 GoIF Tjalve Christopfer Sandström 54:41 12:30
103 Hjärnarps GIF Cristofer Skog 54:53 12:42
104 Täby OK 1 Sebastian Wiman 55:07 12:56
105 Gustavsbergs IF Petter Haraldsson 55:19 13:08
106 Espoon Suunta 2 Pekka Pussinen 55:33 13:22
107 Köping Kolsva OK 2 Lisa Gustafsson 55:47 13:36
108 Umeå OK 1 Nils Øqvist 55:53 13:42
109 Turun Suunnistajat Tomi Mattila 56:02 13:51
110 OK Klemmingen 2 John Niklasson 56:10 13:59
111 OK Kolmården 1 Filip Jansson 56:12 14:01
112 Matteus SI Törndahl Joel 56:19 14:08
113 Helsingborgs SOK Olsson Andreas 56:21 14:10
114 Tierps SOK 1 Jonas Pettersson 56:26 14:15
115 Haninge SOK 2 Lisa Pettersson 56:36 14:25
116 Pargas IF Linnea Biström 56:39 14:28
117 OK Orient 2 Oskar Pihlström 56:41 14:30
118 Farum OK 3 Andreas Andersen 56:42 14:31
119 SOL Tranås Martin Fagerlund 56:44 14:33
119 SOK Viljan Möller Anders 56:44 14:33
121 Köping Kolsva OK 3 Andeas Eriksson 57:11 15:00
122 Kristinehamns OK 2 Maria Gunnarsson 57:35 15:24
123 Timrå SOK 1 Andreas Maxen 57:39 15:28
124 Selånger SOK 2 Peter Jakobsson 57:57 15:46
125 Heming/Njård O-lag 3 Jostein B. Thorstensen 58:02 15:51
126 Järfälla OK 2 Unestad Tomas 58:04 15:53
127 IL Tyrving 1 Överöyen Kristin 58:15 16:04
128 OK Nackhe/OK Löftan 2 Johannesson Björn 58:33 16:22
129 Halmstad OK 2 Karl Karlsson 58:42 16:31
129 Baekkelagets Sportsklub Vigdis Holon 58:42 16:31
131 Nässjö OK Lars Hanning 58:47 16:36
132 Västerås SOK 2 Olsson Rasmus 58:58 16:47
133 Alfta-Ösa OK 1 Elin Woxlin 59:11 17:00
134 Sävedalens AIK Spånér Jaohanna 59:12 17:01
135 OK Enen Helena Ackelman 59:19 17:08
136 Forsa OK 1 Tommy Engman 59:22 17:11
137 Tistedalen FL Daniel Gunnarjom 59:24 17:13
138 Eskilstunafors OL Johan Svedestam 59:33 17:22
139 Almby IK 1 Johan Gembäck 59:35 17:24
140 Kristinehamns OK Johnna Gunnarsson 59:37 17:26
141 Söders SOL Josefin Norell 59:38 17:27
142 Hagaby GoIF 2 Henrik Johansson 59:42 17:31
143 Finspångs AIK Josefsson Karin 59:54 17:43
144 OK Tor 2 Sandra Berg 1:00:05 17:54
145 Haldens Skiklubb 3 Marianne Hauge 1:00:06 17:55
146 Uddevalla OK 1 Josefsson Mattias 1:00:23 18:12
147 OK Skogsmårdarna 2 Eriksson Daniel 1:00:25 18:14
148 Korsnäs IF Orientering 1 Sara Jonsson 1:00:26 18:15
149 Kavlebank 4 1:00:41 18:30
150 Länna IF 1 Johan Larsson 1:00:56 18:45
151 OK Alferna Markus Hansson 1:01:10 18:59
152 IFK Lidingö SOK 2 Petter Hallerby 1:01:28 19:17
153 Boxholm-Mjölby OL 2 Andreas Nilsson 1:01:33 19:22
154 FK Friskus-Varberg 3 Lina Diding 1:01:34 19:23
155 Dalaportens OL 1 Karlsson Jonas 1:01:37 19:26
156 OK Nackhe/OK Löftan 1 Beckman Carl-Peter 1:02:07 19:56
157 Arboga OK Erik Leppälampi 1:02:11 20:00
158 Växjö OK/Alvesta SOK 2 Samuel Östling 1:02:17 20:06
159 Gävle OK 2 Erik Bergfors 1:02:19 20:08
160 Katrineholms OK Robert Andersson 1:02:34 20:23
161 IK Gandvik Emelie Holmström 1:02:52 20:41
162 Tullinge SK 1 Fredrik Flodmark 1:03:27 21:16
163 Tumba/Mälarhöjden 1 Elsa Tørnros 1:03:29 21:18
164 OK Skogsströvarna Per Østlund 1:03:43 21:32
165 Pihkaniskat Jussi Virtanen 1:03:47 21:36
166 OK Hällen 2 Sanna Johansson 1:03:55 21:44
167 Turebergs IF Camilla Olsson 1:04:23 22:12
168 OK Skogsfalken Emil Fohlin 1:04:29 22:18
169 IF Åland Conny Ljunggren 1:04:41 22:30
170 Storviks IF Ulf Troeng 1:04:46 22:35
171 Bromma-Vällingby SOK Thomas Olsson 1:04:55 22:44
172 Vingåkers OK Catrine Gerdtman 1:05:06 22:55
173 Tampereen Pyrintö 3 Outi Nieminen 1:05:16 23:05
173 Östmarka OK Åke Fagereng 1:05:16 23:05
175 Rånäs OK 2 Ohlin Magnus 1:05:19 23:08
176 OK Jösse/OK Mangen Anders Nilsson 1:05:23 23:12
177 Lounais-Hämeen Rasti Tero Marttila 1:05:44 23:33
178 Mariestads FK 2 Martin Cederman 1:05:50 23:39
179 Kavlebank 3 1:06:03 23:52
180 Tibro AIK SOK Simon Andersson 1:06:10 23:59
181 Uddevalla OK 2 Smederöd Andreas 1:06:22 24:11
182 OK Älvsjö Örby David Brodin 1:06:45 24:34
183 Keravan Urheilijat 2 Kalle Korpiaho 1:06:46 24:35
184 Timrå SOK 2 David Persson 1:06:48 24:37
185 FK Göingarna 2 Helena Nyberg 1:06:57 24:46
185 Strängnäs-Malmby OL Gustavsson Annica 1:06:57 24:46
187 Tierps SOK 2 Andreas Tibing 1:07:00 24:49
188 OK Skogsmårdarna 1 Döhl Emil 1:07:17 25:06
188 Gagnefs OK Erik Sonesson 1:07:17 25:06
190 Rehns BK 2 Forslin Johan 1:08:10 25:59
191 Heming/Njård O-lag 2 Gaute Kristiansen 1:09:02 26:51
192 Skogslöparna Sofi Næslund 1:09:13 27:02
193 Uppsala IF Emma Pihlskog 1:10:01 27:50
193 Ljusdals OK Sara Skyttner 1:10:01 27:50
195 Tjällmo-Godegård OK 2 Sofia Nikku 1:10:04 27:53
196 FK Friskus-Varberg 2 Stina Magnusson 1:10:51 28:40
197 Selånger SOK 1 Ida Nilsson 1:10:59 28:48
198 Ankarsrums OK Rosenqvist Emma 1:11:41 29:30
199 Långvikens OK Åström Pia 1:11:45 29:34
200 OK Hällen 3 Hanna Lundell 1:12:09 29:58
201 Pan-Kristianstad 2 Thuresson Ida 1:12:13 30:02
202 Tullinge SK 2 Johan Svenningsson 1:12:16 30:05
203 OK Tranan Bergman Maja 1:12:18 30:07
204 Aalborg OK Helle Bobach 1:12:29 30:18
205 Oppsal IF Ellisiv Nerdrum Aagard 1:12:39 30:28
206 Umeå OK 2 Anna Johansson 1:12:49 30:38
207 Lessebo OK Rickard Elmgren 1:12:50 30:39
207 Falköpings AIK 2 Martina Arkåsen 1:12:50 30:39
209 Fredrikstad Skiklubb 3 Linus Myrefelt 1:12:52 30:41
210 OK Alehof 2 Hans Jörgensen 1:12:53 30:42
211 IL Tyrving 2 Anna Tonjer 1:13:17 31:06
212 Järfälla OK 3 Petters Karin 1:13:31 31:20
213 Västerbergslagens OL 2 Richard Hägglund 1:13:33 31:22
213 IFK Hedemora OK 2 Karin Strømberg 1:13:33 31:22
215 IFK Lidingö SOK 1 Anna Tarandi 1:14:01 31:50
216 Viola Tricolor Marcus Eriksson 1:14:17 32:06
217 Fredrikstad Skiklubb 2 Astrid Fugleneb 1:14:28 32:17
218 Njurunda OK Jesper Jacobsson 1:15:57 33:46
219 Domnarvets GoIF 2 Åsa Svensson 1:16:08 33:57
220 Vimmerby OK Petrus Germundahl 1:16:43 34:32
221 OK Södertörn 2 Mikael Grenros 1:17:17 35:06
222 IFK Södertälje 2 Martin Nilsson 1:17:20 35:09
223 Kovlands IF 2 Marie Tjernberg 1:17:41 35:30
224 Forsa OK 2 Anja Rønnestrand 1:17:45 35:34
225 Kavlebank 6 1:18:04 35:53
226 Linköpings OK Kajsa Johansson 1:18:55 36:44
227 Dalaportens OL 3 Ekström Anna 1:18:56 36:45
228 Söderhamns OK Jonas Sundberg 1:20:36 38:25
229 Kavlebank 1 1:20:52 38:41
230 IF Thor 2 Kristina Gatel 1:25:07 42:56
231 Jönköpings OK Marie Andersson 1:25:09 42:58
232 OK Österåker Niina Nissilä 1:26:37 44:26
233 OK Milan Fransson Emma 1:26:46 44:35
234 Sandefjord OK/OTO Andreas Pedersen 1:27:15 45:04
235 Kavlebank 5 Ingrid Söderberg 1:27:30 45:19
236 OK Roslagen Henrik Carlsson 1:27:36 45:25
237 Rotebro IS 2 Erik Lindahl 1:28:36 46:25
238 Kvarnsvedens GoIF OK Cecilia Sjøstrøm 1:32:54 50:43
239 OK Hammaren 2 Andreas Hedin 1:33:58 51:47
240 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 3 Anfinn Line 1:34:24 52:13
241 Sigtuna OK Johanna Samuelsson 1:34:30 52:19
242 Järla IF 2 Anders Platt 1:34:43 52:32
243 Almby IK 2 Tobias Karlsson 1:35:16 53:05
244 Sundbybergs IK 2 Jannicke Kolmskog 1:38:35 56:24
245 Ringerike O-lag Kine Pedersen 1:54:53 1:12:42 Omstart
246 Leksands OK 2 Anna-Karin Andersson 1:54:54 1:12:43 Omstart
247 OK Alehof 3 Jonas Jörgensen 2:00:50 1:18:39
248 OK Kolmården 2 Simon Nilsson 2:02:55 1:20:44
249 Enebybergs IF Mikael Løvgren 2:04:49 1:22:38
250 OK Rohden 3 Helena Lydell 2:07:22 1:25:11
251 OK Södertörn 3 Maria Andersson 2:10:04 1:27:53
252 OK Triangeln Anna Hammarbäck 2:32:32 1:50:21

Entries 2019

All Entries

In association with