GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1999, Enköping

1999 års tävling gick i trakterna av Enköping.

Klass: Herrar (112 km)

Från Upplands gamla konungahögar med minnen av ursvensk bedrift har nu till signalisternas högborg TIOMILAKAVLEN nått. Kavlelöpare: Gör nu en strong honnör för S1 - för vad det gjort och gör.
K-G Nilsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 1999

Pl Lag Tid Efter
1 Pargas IF 1 3:24:04 0:00
2 IFK Lidingö SOK 1 3:24:33 0:29
3 Tampeereen Pyrintö 1 3:25:35 1:31
4 Haldens Skiklubb 1 3:25:36 1:32
5 Baekkelagets Sportsklub 3:25:38 1:34
6 Nydalens SK 1 3:25:44 1:40
7 OK Ravinen 1 3:25:56 1:52
8 Kalevan Rasti 1 3:25:57 1:53
9 Domnarvets GoIF 1 3:28:03 3:59
10 IK Hakarpspojkarna 1 3:28:09 4:05
11 Södertälje Orientering 1 3:28:32 4:28
12 Liedon Parma 1 3:32:33 8:29
13 Sundsvalls OK 1 3:34:47 10:43
14 Sundbybergs IK 1 3:34:49 10:45
15 IF Thor 1 3:34:50 10:46
16 Turun Suunnistajat 1 3:34:54 10:50
17 Fredrikstad Skiklubb 1 3:35:15 11:11
18 IFK Moras OK 1 3:35:44 11:40
19 OK Orion 1 3:36:07 12:03
20 IFK Lidingö SOK 2 3:38:32 14:28
21 Leksands OK 1 3:38:34 14:30
22 OK Linné 1 3:38:50 14:46
23 IK Hakarpspojkarna 2 3:39:01 14:57
24 OK 77 1 3:39:59 15:55
25 Strängnäs-Malmby OL 1 3:40:05 16:01
26 NTNUI 1 3:40:46 16:42
27 Södertälje Orientering 2 3:40:50 16:46
28 Rajamäen Rykmentti 1 3:42:16 18:12
29 Kangasala SK 3:42:40 18:36
30 Linköpings OK 1 3:45:23 21:19
31 OK Tisaren 1 3:45:50 21:46
32 FK Friskus-Varberg 1 3:48:19 24:15
33 Ronneby OK 1 3:48:36 24:32
34 Stora Tuna IK 1 3:48:37 24:33
35 Rastikarhut 1 3:49:25 25:21
36 Helsingin Suunnistajat 1 3:50:06 26:02
36 Polska OL-landslaget 3:50:06 26:02
38 Hilleröd/Spring Cup 1 3:50:13 26:09
39 OK Skogsfalken 3:50:14 26:10
40 Nybro OK 3:50:22 26:18
41 Vehkalahden Veikot 3:50:33 26:29
42 OK Tyr 1 3:50:34 26:30
43 OK Ravinen 2 3:50:36 26:32
44 Kolding OK 1 3:50:42 26:38
45 Sävedalens AIK 1 3:50:43 26:39
46 IK Hakarpspojkarna 3 3:50:45 26:41
47 Tullinge SK 1 3:53:00 28:56
48 IFK Hedemora OK 1 3:53:05 29:01
49 OK Nolaskogsarna 1 3:53:53 29:49
50 Haldens Skiklubb 2 3:53:54 29:50
51 Keravan Urheilijat 3:53:55 29:51
52 Kristinehamns OK 1 3:54:00 29:56
53 Köping Kolsva OK 3:54:03 29:59
54 Skogsluffarnas OK 1 3:54:04 30:00
55 Pargas IF 2 3:54:13 30:09
56 Tullinge SK 2 3:54:16 30:12
57 Domnarvets GoIF 2 3:54:22 30:18
58 NTNUI 2 3:54:35 30:31
59 Almby IK 1 3:55:37 31:33
60 OK Tyr 2 3:55:42 31:38
61 Stora Tuna IK 2 3:55:45 31:41
62 Rasti-Lukko 3:56:08 32:04
63 FK Göingarna 3:56:28 32:24
64 Västerås SOK 1 3:56:30 32:26
65 Rajamäen Rykmentti 2 3:56:31 32:27
66 Eksjö SOK 3:58:36 34:32
67 Paimon Rasti 3:58:48 34:44
68 Göteborg-Majorna OK 1 3:58:49 34:45
69 Boxholm-Mjölby OL 3:59:12 35:08
70 Tampeereen Pyrintö 2 3:59:30 35:26
71 IF Thor 2 3:59:33 35:29
72 Forsa OK 3:59:42 35:38
73 Ulricehamns OK 4:02:14 38:10
74 Tumba-Mälarhöjdens OK 1 4:02:16 38:12
75 Hestra IF 4:02:18 38:14
76 FK Herkules 1 4:02:26 38:22
77 Ärla IF 1 4:02:47 38:43
78 Heming/Njård O-lag 1 4:02:50 38:46
79 IL Tyrving 4:02:52 38:48
80 Leksands OK 2 4:02:54 38:50
81 Espoon Suunta 1 4:02:55 38:51
82 Suunta 101 4:02:59 38:55
83 Söders SOL 2 4:03:22 39:18
84 Västerås SOK 2 4:03:26 39:22
85 Östersunds OK 4:03:36 39:32
86 Pargas IF 3 4:03:38 39:34
87 Växjö OK 4:03:45 39:41
88 Nydalens SK 2 4:03:47 39:43
89 Jönköpings OK 4:03:50 39:46
90 IF Thor 3 4:03:54 39:50
91 Norrköpings AIS 4:04:01 39:57
92 Pihkaniskat 1 4:04:30 40:26
93 Söders SOL 1 4:05:17 41:13
94 Halmstad OK 1 4:09:47 45:43
95 Svärdsjö IF 4:10:05 46:01
96 LYNX 2 4:10:31 46:27
97 IFK Göteborg 4:10:42 46:38
98 Linköpings OK 2 4:10:44 46:40
99 Hagaby GoIF 4:10:50 46:46
99 Gustavsbergs IF 1 4:10:50 46:46
101 Tolered-Utby OL 4:10:52 46:48
102 Dalaportens OL 1 4:11:00 46:56
103 IFK Moras OK 2 4:11:12 47:08
104 Kovlands IF 4:11:35 47:31
105 Tullinge SK 3 4:11:37 47:33
106 Trollhättans SK 4:11:41 47:37
107 Lillomarka OL 1 4:11:49 47:45
108 Kungälvs OK 1 4:11:53 47:49
109 Domnarvets GoIF 3 4:12:03 47:59
110 Pan-Kristianstad 1 4:12:12 48:08
111 Rasti-Nokia 4:12:18 48:14
112 Fossum IF 4:12:32 48:28
113 Hyvinkään Rasti 4:12:52 48:48
114 NLHI 4:12:55 48:51
115 OK Alehof 1 4:13:40 49:36
116 Falkenbergs OK 1 4:14:50 50:46
117 OK Roslagen 1 4:14:54 50:50
118 Almby IK 2 4:15:03 50:59
119 Jämsän Retki-Veikot 4:15:04 51:00
120 IF Femman 4:15:06 51:02
121 Indre Östfold OK 1 4:15:09 51:05
122 SOK Svaide 1 4:15:18 51:14
123 Leksands OK 3 4:15:23 51:19
124 OK Rodhen 1 4:17:08 53:04
125 Lessebo OK 4:21:14 57:10
126 Uddevalla OK 4:21:17 57:13
127 Tampeereen Pyrintö 3 4:21:52 57:48
128 Haldens Skiklubb 3 4:22:20 58:16
129 OK Enen 1 4:22:24 58:20
130 Skogslöparna 1 4:22:26 58:22
131 KFUM Örebro 4:22:30 58:26
132 OK Tor 4:22:32 58:28
133 Falköping/Gudhem/Albion 1 4:23:55 59:51
134 IFK Lidingö SOK 3 4:23:59 59:55
135 Heming/Njård O-lag 2 4:25:24 1:01:20
136 Finspångs AIK 4:25:25 1:01:21
136 Liedon Parma 2 4:25:25 1:01:21
138 Team Ericsson 4:25:34 1:01:30
139 OK Pan Århus 1 4:25:47 1:01:43
140 Sävedalens AIK 2 4:25:52 1:01:48
141 Stora Tuna IK 3 4:25:54 1:01:50
142 Nyköpings OK 1 4:25:59 1:01:55
143 OK Österåker 1 4:26:00 1:01:56
144 Turebergs IF 1 4:26:08 1:02:04
145 Pihkaniskat 2 4:26:19 1:02:15
146 Sundsvalls OK 2 4:26:22 1:02:18
147 OK 77 2 4:27:01 1:02:57
148 OK Kolmården 4:27:35 1:03:31
149 Lahden Suunnistajat -37 4:28:37 1:04:33
150 IF Hagen 2 4:28:42 1:04:38
151 Raja-Karjalan Suunnistajat 4:28:50 1:04:46
152 IFK Enskede 4:28:56 1:04:52
153 Solna OK 4:28:57 1:04:53
154 Säterbygdens OK 4:29:02 1:04:58
155 Keuruun Kisallijat 4:29:06 1:05:02
156 Västerbergslagens OL 1 4:29:13 1:05:09
157 OK Kullingshof 4:29:28 1:05:24
158 Dalaportens OL 2 4:29:49 1:05:45
159 Umeå OK 1 4:29:50 1:05:46
160 Tjällmo-Godegårds OK 4:29:56 1:05:52
161 Södertälje Orientering 3 4:30:07 1:06:03
162 Ruokolahden Suun 4:30:11 1:06:07
163 OK Ravinen 3 4:31:38 1:07:34
164 OK Måsen 4:31:39 1:07:35
165 Farum - Tilsvide OK 4:31:47 1:07:43
166 OK Hällen 1 4:32:32 1:08:28
167 Gävle OK 1 4:33:22 1:09:18
168 Fredrikstad Skiklubb 2 4:35:15 1:11:11
169 OK Vilse 87 4:36:10 1:12:06
170 Täby OK 2 4:40:13 1:16:09
171 KooVee Tampere 4:40:23 1:16:19
172 Arboga OK 4:40:26 1:16:22
173 Göteborg-Majorna OK 2 4:40:31 1:16:27
174 OK Skogshjortarna 4:40:34 1:16:30
175 Sundbybergs IK 3 4:41:19 1:17:15
176 IFK Lidingö SOK 4 4:43:25 1:19:21
177 OK Tranan 4:44:03 1:19:59
178 Oppsal IF 4:44:49 1:20:45
179 Sundsvalls OK 3 4:44:51 1:20:47
180 Ronneby OK 2 4:44:59 1:20:55
181 Sundbybergs IK 2 4:45:03 1:20:59
182 Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik 4:46:04 1:22:00
183 Stora Sundby GoIF 4:46:12 1:22:08
184 FK Friskus-Varberg 2 4:46:21 1:22:17
185 Strängnäs-Malmby OL 2 4:47:28 1:23:24
186 Tumba-Mälarhöjdens OK 2 4:47:36 1:23:32
187 Enebybergs IF 4:49:26 1:25:22
188 DELTA 4:50:00 1:25:56
189 Bredared/SOK 68/IK Ymer 4:51:27 1:27:23
190 Främmestads IK 4:51:32 1:27:28
191 OK Hammaren 4:51:34 1:27:30
192 OK Linné 2 4:51:38 1:27:34
193 FK Herkules 2 4:51:43 1:27:39
194 IF Hagen 1 4:51:44 1:27:40
195 OK Gipen 1 4:52:49 1:28:45
196 Lillomarka OL 2 4:53:05 1:29:01
197 Turun Suunnistajat 2 4:53:24 1:29:20
198 Hämeenlinnan Suunnistajat 4:53:49 1:29:45
199 Halmstad OK 2 4:54:16 1:30:12
200 OK Tisaren 2 4:54:23 1:30:19
201 Frölunda OL 4:54:42 1:30:38
202 Södertälje Orientering 4 4:54:55 1:30:51
203 SOK Viljan/Kalmar OK 4:54:57 1:30:53
204 IF Gular 4:55:11 1:31:07
205 Kjula-Standard OK 4:56:46 1:32:42
206 Snättringe SK 1 4:56:56 1:32:52
207 Helsingin Suunnistajat 2 4:57:10 1:33:06
208 OK Nolaskogsarna 2 4:57:53 1:33:49
209 Sandefjord OK/OTO 4:57:56 1:33:52
210 Motala AIF OL 4:58:04 1:34:00
210 OK Södertörn 1 4:58:04 1:34:00
212 Odense OK 4:58:07 1:34:03
213 OK Djerf 4:58:22 1:34:18
214 Umeå OK 2 4:58:26 1:34:22
215 OK Tylöskog/Vingåkers OK 4:58:32 1:34:28
216 Raumar O-lag 4:58:50 1:34:46
217 Kongl. O-Teknologerna KTH 4:58:53 1:34:49
218 Linköpings OK 3 4:59:35 1:35:31
219 Täby OK 3 5:02:55 1:38:51
220 OK Alehof 2 5:03:32 1:39:28
220 OK Kåre 1 5:03:32 1:39:28
222 OK Klemmingen 5:03:33 1:39:29
223 IF Thor 4 5:03:37 1:39:33
224 OK Dacke 5:03:39 1:39:35
225 Väsby OK 5:03:52 1:39:48
226 NTNUI 3 5:04:00 1:39:56
227 Korsnäs IF Orientering 5:04:04 1:40:00
228 Kvarnsvedens GoIF OK 5:04:19 1:40:15
229 Bredaryds SOK 5:04:34 1:40:30
230 Bromma-Vällingby SOK 5:04:44 1:40:40
231 Tampeereen Pyrintö 5 5:05:02 1:40:58
232 Rånäs OK 1 5:05:12 1:41:08
233 Leksands OK 4 5:05:16 1:41:12
234 Katrineholms OK 5:05:23 1:41:19
235 Haninge SOK 1 5:05:24 1:41:20
236 Tampeereen Pyrintö 4 5:05:33 1:41:29
237 Ärla IF 2 5:05:39 1:41:35
238 Östmarka OK 5:06:00 1:41:56
239 Hauhon Sisu 5:06:03 1:41:59
240 IFK Hedemora OK 2 5:06:11 1:42:07
241 SOK Svaide 2 5:06:45 1:42:41
242 Långhundra IF 5:06:54 1:42:50
243 Rastivarsat 5:06:56 1:42:52
244 Västerbergslagens OL 2 5:07:16 1:43:12
245 OK Tyr 3 5:07:35 1:43:31
246 Lunds OK 5:07:40 1:43:36
247 Mariestads FK 5:13:37 1:49:33
248 SMI 1 5:16:41 1:52:37
249 Pan-Kristianstad 2 5:17:07 1:53:03
250 Skogsströvarna/Norrhult 5:19:19 1:55:15
251 OK Kontinent 5:19:22 1:55:18
252 OK Södertörn 2 5:19:40 1:55:36
253 Långvikens OK 5:20:05 1:56:01
254 Indre Östfold OK 2 5:20:56 1:56:52
255 Domnarvets GoIF 4 5:21:24 1:57:20
256 Skarpnäcks OL 5:21:28 1:57:24
257 Tullinge SK 4 5:21:43 1:57:39
258 OK Linné 3 5:23:16 1:59:12
259 Sigtuna OK 5:25:19 2:01:15
260 Sala OK 5:25:24 2:01:20
261 Västerviks OK 5:25:29 2:01:25
262 Nydalens SK 3 5:26:03 2:01:59
263 Almby IK 3 5:28:54 2:04:50
264 Turebergs IF 2 5:29:23 2:05:19
265 OK Älvsjö Örby 5:35:41 2:11:37
266 Gustavsbergs IF 2 5:36:33 2:12:29
267 Rotebro IS 5:37:06 2:13:02
268 Selånger SOK 5:37:39 2:13:35
269 NTNUI 4 5:38:24 2:14:20
270 Modum O-lag 5:38:25 2:14:21
271 OK Hällen 2 5:40:08 2:16:04
272 OK Motala 5:47:45 2:23:41
273 Gagnefs OK 7:07:43 3:43:39
274 OK Enen 2 5:20:39 1:56:35 Omstart 5
275 Kristinehamns OK 2 5:26:15 2:02:11 Omstart 5
276 Ballerups OK 1 5:26:48 2:02:44 Omstart 5
277 Haninge SOK 2 5:27:55 2:03:51 Omstart 5
278 OK Rodhen 2 5:30:50 2:06:46 Omstart 5
279 IK Uven/IFK Göteborg 5:31:32 2:07:28 Omstart 5
280 OK Österåker 2 5:33:03 2:08:59 Omstart 5
281 OK Klyftamo 5:34:38 2:10:34 Omstart 5
282 Länna IF 5:38:50 2:14:46 Omstart 5
283 Malmö OK 5:39:35 2:15:31 Omstart 5
284 Tumba-Mälarhöjdens OK 3 5:40:35 2:16:31 Omstart 5
285 Skogsluffarnas OK 2 5:48:14 2:24:10 Omstart 5
286 OK Milan 5:49:01 2:24:57 Omstart 5
287 Nyköpings OK 2 5:53:06 2:29:02 Omstart 5
288 Kungälvs OK 2 5:54:45 2:30:41 Omstart 5
289 OK Alferna 5:54:47 2:30:43 Omstart 5
290 OK Pan Århus 2 5:57:12 2:33:08 Omstart 5
291 Vallentuna/Össeby OL 5:58:52 2:34:48 Omstart 5
292 Västerås SOK 3 6:11:40 2:47:36 Omstart 5
293 OK Roslagen 2 6:12:43 2:48:39 Omstart 5
294 Falköping/Gudhem/Albion 3 6:14:36 2:50:32 Omstart 5
295 NTNUI 7 6:17:01 2:52:57 Omstart 5
296 Rånäs OK 2 6:19:42 2:55:38 Omstart 5
297 OK Gipen 2 6:31:26 3:07:22 Omstart 5
298 NTNUI 5 6:35:57 3:11:53 Omstart 5
299 Härlöfs IF/Frosta OK 6:13:10 2:49:06 Omstart 4,5
300 Espoon Suunta 2 6:42:15 3:18:11 Omstart 4,5
Lappen Riento Utgått
Falkenbergs OK 2 Utgått
Ballerups OK 2 Utgått
LYNX 1 Diskvalificerad
Järfälla OK 1 Diskvalificerad
Kalevan Rasti 2 Diskvalificerad
Täby OK 1 Diskvalificerad
OK Orion 2 Diskvalificerad
Rastikarhut 2 Diskvalificerad
Skogslöparna 2 Diskvalificerad
OK Gynge Diskvalificerad
Oslo Studentenes IK Diskvalificerad
NTNUI 6 Diskvalificerad
Järfälla OK 2 Diskvalificerad
SoIK Hellas Diskvalificerad
Espoon Akilles Diskvalificerad
NTNUI 11 Diskvalificerad
NTNUI 8 Diskvalificerad

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with