GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1999, Enköping

1999 års tävling gick i trakterna av Enköping.

Klass: Herrar (112 km)

Från Upplands gamla konungahögar med minnen av ursvensk bedrift har nu till signalisternas högborg TIOMILAKAVLEN nått. Kavlelöpare: Gör nu en strong honnör för S1 - för vad det gjort och gör.
K-G Nilsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 3 Herrar 1999

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Södertälje Orientering 1 Mats Sundbüe 3:18:08 0:00 4 -0:13
2 IFK Hedemora OK 1 Magnus Cederlöf 3:18:13 0:05 2 -0:03
3 Leksands OK 1 Johan Nordlund 3:18:16 0:08 -2 0:08
4 OK Tisaren 1 Björn Carlsson 3:18:17 0:09 -1 0:03
5 Kangasala SK Mikko Toivonen 3:18:18 0:10 -3 0:08
6 Sundsvalls OK 1 Ulrik Olsson 3:21:58 3:50 3 1:54
7 Fredrikstad Skiklubb 1 Lars-Ole Klavestad 3:22:02 3:54 3 1:55
8 Turun Suunnistajat 1 Pasi Tölkkö 3:23:01 4:53 26 -0:42
9 LYNX 1 Harri Poutiainen 3:23:27 5:19 11 2:03
9 IFK Göteborg 1 Björn Kristiansson 3:23:27 5:19 14 1:58
11 Espoon Suunta 1 Markus Kaukonen 3:23:33 5:25 19 0:00
12 Tampeereen Pyrintö 1 Sami Takaluoma 3:23:35 5:27 3 2:24
13 Lapuan Virkiä Harri Pajula 3:24:11 6:03 18 0:37
13 OK Skogsfalken 1 Fredrik Smedberg 3:24:11 6:03 8 2:43
15 OK Roslagen 2 Thomas Källberg 3:24:12 6:04 28 -0:02
16 Rajamäen Rykmentti 1 Petri Harjamäki 3:24:17 6:09 23 0:10
17 OK Orion 1 Henrik Berlin 3:25:08 7:00 -10 5:10
18 Sävedalens AIK 1 Nichlas Johansson 3:25:31 7:23 6 2:31
18 OK Roslagen 1 Jonas Eklund 3:25:31 7:23 22 1:23
20 Söders SOL 1 Christer Ivarsson 3:25:34 7:26 -4 4:22
20 OK Hammaren 1 Daniel Mäkinen 3:25:34 7:26 -7 4:30
20 Haldens Skiklubb 1 Urs Flühmann 3:25:34 7:26 11 2:00
23 Hagaby GoIF 1 Mårten Frendelius 3:25:45 7:37 -12 4:44
24 Hestra IF 1 Jan Hilding 3:25:48 7:40 -6 4:28
25 FK Friskus-Varberg Magnus Johansson 3:25:51 7:43 -9 4:39
25 Angelniemen Ankkuri Risto Kivinen 3:25:51 7:43 10 1:49
27 Nydalens SK 1 Aslak Blågestad 3:25:52 7:44 -13 4:45
28 Paimon Rasti Markus Lindeqvist 3:26:31 8:23 8 2:27
29 Gävle OK 1 Lars Ohlsson 3:26:40 8:32 20 0:39
30 Baekkelagets Sportsklub 1 Jörn Sundby 3:26:44 8:36 16 0:49
31 Rasti-Kurikka Esa Kurki 3:26:53 8:45 -3 3:25
32 Nydalens SK 2 Tore Granheim 3:28:01 9:53 -24 8:02
33 Turun Metsänkävijät 1 Girts Vegeris 3:28:48 10:40 31 1:13
34 Pan-Kristianstad 1 Thomas Westlund 3:28:50 10:42 29 1:16
35 Göteborg-Majorna OK 1 Anders Axenborg 3:28:52 10:44 32 1:03
36 Pohjantähti SK-Oulu 1 Panu Hyvönen 3:28:55 10:47 53 -2:42
37 Rastivarsat Heikki Jokinen 3:28:57 10:49 36 -0:39
38 NTNUI 1 Rolf Mauritz Pedersen 3:29:07 10:59 0 5:01
39 Farum - Tilsvide OK 1 Peter Cederberg 3:29:18 11:10 8 3:22
40 Mikkelin Suunnistajat Ville Mihl 3:29:19 11:11 -19 7:51
41 Vehkalahden Veikot Iiro Jääskeläinen 3:29:31 11:23 0 5:22
42 Malungs OK/Skogsmårdarna Niklas Eriksson 3:30:25 12:17 54 -1:39
43 Turun Suunnistajat 2 Jani Tamminen 3:30:27 12:19 17 3:16
44 IFK Moras OK 1 Erik Svensson 3:31:24 13:16 26 2:20
45 SoIK Hellas 1 Vidas Armalis 3:31:25 13:17 27 1:50
46 Polska OL-landslaget Tukasz Kolasinski 3:31:36 13:28 -40 11:43
47 OK Linné 1 Anders Boström 3:31:52 13:44 1 5:52
48 Kalevan Rasti 1 Mika Tonder 3:31:55 13:47 -12 7:51
49 IFK Lidingö SOK 1 Jonas Giding 3:31:57 13:49 13 4:25
50 Hyvinkään Rasti 1 Janne Karri 3:32:00 13:52 -5 7:24
51 Suunta 101 Juha Nivukoski 3:32:15 14:07 -22 8:44
52 Ulricehamns OK Martin Hjelström 3:32:17 14:09 -25 8:51
53 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Timo Savonen 3:32:19 14:11 18 3:00
54 Boxholm-Mjölby OL Patrik Kleist 3:32:22 14:14 -43 11:21
55 OK Pan Århus 1 Ebbe Nielsen 3:32:24 14:16 2 5:22
56 Linköpings OK 1 Per Magnusson 3:32:30 14:22 31 1:02
57 OK Kåre 1 Niclas Boberg 3:32:38 14:30 -2 5:54
58 OK Denseln 1 Thomas Persson 3:32:44 14:36 -16 8:33
59 IF Femman 1 Erik Aibast 3:33:41 15:33 16 3:57
60 OK Ravinen 2 Staffan Kjellman 3:34:05 15:57 -6 7:24
61 Storviks IF Tomas Eier 3:35:30 17:22 -9 9:14
62 Nybro OK Våge Rindsrig 3:35:31 17:23 12 5:51
63 Kokkolan Suunnistajat Markus Hirvinen 3:35:33 17:25 -7 8:33
64 Täby OK 1 Mats Johansson 3:35:34 17:26 -39 12:26
65 Västerbergslagens OL 1 Pär Höök 3:35:38 17:30 44 2:28
65 FK Göingarna 1 Magnus Larsson 3:35:38 17:30 -6 8:34
67 Tolered-Utby OL Maths Carlsson 3:35:39 17:31 13 5:28
67 Stora Tuna IK 1 Niclas Löwegren 3:35:39 17:31 17 4:15
69 OK 77 1 Sami Isoherranen 3:35:40 17:32 -1 7:45
70 OK Waldburgisnacht Roli Hürlimann 3:35:41 17:33 -51 14:19
70 Ronneby OK 1 Marcus Båth 3:35:41 17:33 -26 11:25
72 Härlövs IF Mikael Persson 3:36:02 17:54 -22 9:55
73 Rasti E4 Harri Mehto 3:36:35 18:27 29 4:20
73 OK Ravinen 1 Per-Åke Olsson 3:36:35 18:27 37 3:24
75 Eräpirkat Mänttä Pasi Raukko 3:36:36 18:28 18 4:37
76 Saarijärven Pullistus Timo Kulmala 3:36:37 18:29 15 4:45
77 KooVee Tampere Jarno Virtanen 3:36:38 18:30 44 2:52
78 IFK Umeå/Skellefteå OK Jan Johansson 3:36:39 18:31 35 3:13
79 Rånäs OK 1 Roine Andersson 3:36:44 18:36 -14 9:05
80 IF Thor 1 Jonas Andersson 3:36:46 18:38 22 4:31
81 KFUM Örebro 1 Anders Larsson 3:36:50 18:42 26 3:43
82 Ås IL Ivar Maalen 3:36:51 18:43 -29 10:11
83 Halmstad OK Lars Davidsson 3:37:24 19:16 -32 11:09
84 Ikaalisten Nouseva-Voima Pasi Pikkarainen 3:37:27 19:19 1 6:02
85 Vänersborgs SK Stefan Jonsson 3:37:34 19:26 19 5:18
86 IF Femman 2 Pontus Fred 3:37:53 19:45 -60 14:41
87 MS Parma 1 Joni Kemppi 3:37:55 19:47 58 1:06
88 Strängnäs-Malmby OL 1 Grant Bluett 3:37:58 19:50 28 4:22
89 Tullinge SK 1 Björn Axelsson 3:38:07 19:59 42 2:32
90 OK Tor Kjell Hägglund 3:38:22 20:14 8 6:12
91 Ärla IF Stanley Pettersson 3:39:04 20:56 4 7:02
92 Rasti-Jyry Tommi Seitajoki 3:39:11 21:03 -31 11:57
93 Grycksbo IF/Bjursås OK Jonas Boström 3:39:19 21:11 25 5:39
94 OK Tyr 1 Sören Kindlund 3:40:04 21:56 -11 8:43
95 Värend GN John Carlsson 3:40:07 21:59 -5 8:29
96 Dalaportens OL 1 Stefan Nyberg 3:40:19 22:11 60 2:42
97 Göteborg-Majorna OK 2 Mikael Bergstedt 3:40:28 22:20 8 7:32
98 Leksands OK 2 Bengt Haglund 3:40:30 22:22 -7 8:38
99 Främmestads IK Björn Öberg 3:41:24 23:16 83 0:04
100 IK Hakarpspojkarna 1 Kristian Palm 3:41:26 23:18 59 1:07
101 OK Alehof 1 Anders Johansson 3:41:27 23:19 39 5:29
102 Södertälje Orientering 2 Anders Lindkvist 3:41:30 23:22 58 1:10
103 Pohjantähti SK-Oulu 2 Jarkko Alanissi 3:41:31 23:23 -21 11:09
104 Sandnes IL Stein Arne Olsen 3:41:33 23:25 12 7:57
105 Asker Skiklubb Vidar Strand 3:41:38 23:30 31 5:48
106 Kristiansand OK 1 Jon Björgum 3:41:49 23:41 5 8:36
107 IF Hagen Lars Holmberg 3:41:57 23:49 -8 9:46
108 Falköping/Gudhem/Albion Thomas Gustavsson 3:42:11 24:03 29 6:19
109 OK Skogshjortarna 1 Erik Aamot 3:42:13 24:05 -16 10:14
110 Östersunds OK Ulf Lindquist 3:42:17 24:09 -77 18:41
111 IK Hakarpspojkarna 2 Bengt Andersson 3:42:20 24:12 32 6:18
112 OK Skogsfalken 2 Olof Nilsson 3:42:26 24:18 34 5:35
113 OK Skogsströvarna Stefan Thellesén 3:42:27 24:19 21 6:40
114 OK Orion 2 Mattias Grahn 3:42:36 24:28 54 1:53
115 Hjärnarps GIF Ulf Johansson 3:42:47 24:39 36 5:14
116 OK Djerf/Degerfors OK Henrik Lindblad 3:43:05 24:57 -29 11:37
117 Espoon Suunta 2 Reijo Anttila 3:43:26 25:18 7 9:29
118 Kovlands IF Marcus Eriksson 3:45:02 26:54 -6 11:40
119 IFK Lidingö SOK 2 Per Spik 3:45:21 27:13 7 10:46
120 Lillomarka OL Lasse Nilsen 3:45:25 27:17 -62 18:22
121 Växjö OK Maagnus Månsson 3:45:36 27:28 28 8:07
122 OK Dacke Magnus Persson 3:45:38 27:30 25 8:43
123 Gustavsbergs IF 1 Mattias Nordin 3:45:40 27:32 16 9:43
124 DELTA 1 Jari Laitamäki 3:45:44 27:36 40 5:15
125 Snättringe SK 1 Tomas Hjort 3:46:06 27:58 -47 16:07
125 Vittjärvs IK Fredrik Engström 3:46:06 27:58 -46 16:06
127 Bredaryds SOK 1 Isak Bergman 3:46:24 28:16 61 3:17
128 Järfälla OK 1 Patric Jansson 3:46:39 28:31 78 0:06
129 OK Orient Kenneth Ahlquist 3:46:41 28:33 46 5:51
130 OK Tranan Kenneth Johansson 3:46:45 28:37 50 5:39
131 Baekkelagets Sportsklub 2 Kai Hilo 3:46:50 28:42 -46 15:25
132 Farum - Tilsvide OK 2 Jesper Jensen 3:46:51 28:43 12 10:43
133 Turun Metsänkävijät 2 Jussi Tokola 3:46:52 28:44 35 6:09
134 Kils OK Lars Holmgård 3:46:57 28:49 1 11:08
135 MS Parma 2 Kaj Saarinen 3:47:02 28:54 3 11:07
136 Hauhon Sisu Atttu Koskinen 3:47:03 28:55 -28 13:55
137 OK Tyr 2 Anders Nordalm 3:47:21 29:13 -9 11:52
138 Järla IF 1 Mattias Classon 3:47:26 29:18 -37 15:12
139 IFK Göteborg 2 Peter Asp 3:47:28 29:20 42 6:09
140 NTNUI 2 Magnus Solbjörg 3:47:31 29:23 -17 13:38
141 SOK Viljan Melker Pettersson 3:47:33 29:25 -1 11:35
142 OK Kontinent/OK Kompassen Per Olsson 3:47:36 29:28 -9 11:51
143 Skogslöparna Olle Tyrland 3:47:50 29:42 -28 14:16
144 IFK Hedemora OK 2 Roland Josefsson 3:47:57 29:49 -18 13:22
145 OK Kolmården 1 Magnus Persson 3:48:20 30:12 47 5:04
146 Södertälje Orientering 3 Mikael Tjernberg 3:50:58 32:50 -4 14:58
147 OK Tisaren 2 Magnus Hallblom 3:51:02 32:54 17 10:33
148 Kolding OK Kenneth Skaug 3:51:05 32:57 -67 20:53
149 Täby OK 2 Lars Rönnols 3:51:08 33:00 1 13:38
150 Friskus/Löftan/Nacke Magnus Hansson 3:51:33 33:25 -84 23:49
151 Falkenbergs OK Marcus Olsson 3:52:09 34:01 -54 20:02
152 Nydalens SK 3 Tore Bredalen 3:52:48 34:40 24 11:52
153 OK Hällen 1 Mikael Söderholm 3:52:53 34:45 -39 19:21
154 Motala AIF OL Thomas Svensson 3:52:54 34:46 44 8:59
155 Sundbybergs IK 1 Magnus Södervall 3:52:58 34:50 -79 23:08
155 OK Österåker Håkan Dahlbäck 3:52:58 34:50 32 9:52
157 IL Tyrving Henning Spjelkavik 3:52:59 34:51 -29 17:30
158 OK Vilse 87 Johan Svensson 3:53:41 35:33 9 13:02
159 OK Nolaskogsarna Jörgen Westman 3:53:44 35:36 -2 16:06
160 Modum O-lag Björn Naess 3:54:44 36:36 30 11:31
161 Västerås SOK 1 Robert Palm 3:55:04 36:56 29 11:51
162 Mariestads FK Anders Höije 3:55:58 37:50 -15 19:03
163 Uddevalla OK Mattias Johansson 3:56:02 37:54 41 10:27
164 Ockelbo OK Andreas Alneberg 3:56:08 38:00 6 15:24
165 Helsingborgs SOK Magnus Petersen 3:56:14 38:06 -46 22:29
166 Tampeereen Pyrintö 2 Mikko Koivisto 3:56:17 38:09 -47 22:32
167 Helsingin Suunnistajat 1 Kari Salo 3:56:20 38:12 10 15:23
168 Rastikarhut Tapio Jakobsson 3:57:04 38:56 -16 19:30
169 OK Kolmården 2 Fredrik Johansson 3:57:09 39:01 34 13:01
170 OK Klemmingen Mats Åhman 3:57:14 39:06 -8 16:51
171 IF Åland Daniel Blomster 3:57:21 39:13 -41 21:47
172 Ronneby OK 2 Magnus Larsson 3:58:37 40:29 6 17:39
173 OLC Kapreolo Pascal Vieser 3:58:53 40:45 6 17:53
174 Väsby OK Jonas Lindell 3:59:06 40:58 -2 18:20
175 Jönköpings OK/OK Berget Björn Nilsson 3:59:13 41:05 25 15:13
176 OK Njudung Andreas Englund 3:59:55 41:47 -16 19:35
177 IF Sibbo-Vargarna Markus Ståhl 3:59:58 41:50 -45 24:15
177 FK Finn Ljungby Marcus Ericsson 3:59:58 41:50 -77 27:46
179 Oslo Studentenes IK Roy Kristiansen 4:00:01 41:53 33 12:50
180 IF Thor 2 Matias Boman 4:00:07 41:59 -111 32:09
181 Oppsal IF 1 Jan Karl Andersen 4:00:08 42:00 -8 19:20
182 OK Triangeln Ulf Jansson 4:00:10 42:02 27 13:06
183 Finspångs AIK 1 Henrik Göhl 4:00:15 42:07 1 18:08
184 Haldens Skiklubb 2 Roland Meister 4:00:19 42:11 12 16:34
185 OK Milan Anders Larsson 4:00:20 42:12 -19 19:42
186 Haninge SOK 1 P-O Ivarsson 4:00:21 42:13 -61 26:22
187 OK Linné 2 Peter Gönczi 4:00:26 42:18 -24 20:00
188 OK Hammaren 2 Robert Pettersson 4:00:36 42:28 -36 23:02
189 Visborgs OK Niklas Alvaeus 4:00:37 42:29 5 17:19
190 OK Älme Johan Ericsson 4:01:52 43:44 -84 28:55
191 Pargas IF Jarkko Laine 4:02:44 44:36 47 6:45
192 Hagaby GoIF 2 Olle Olofsson 4:03:57 45:49 28 13:59
192 Hämeenlinnan Suunnistajat 2 Jari Erkkilä 4:03:57 45:49 26 15:18
194 Hästveda/OK Torfinn Ingemar Magnusson 4:04:20 46:12 22 15:53
195 Rajamäen Rykmentti 2 Mikko Salonen 4:05:30 47:22 61 6:27
196 Tumba-Mälarhöjdens OK 1 Johan Fros 4:05:32 47:24 -7 22:21
197 Katrineholms OK Stefan Aläng 4:05:37 47:29 -11 22:59
198 Östmarka OK 2 Helge Bakkehöi 4:05:50 47:42 63 6:34
199 OK Eken/Björkfors Magnus Johansson 4:05:53 47:45 8 19:16
200 OK Tylöskog Jonas Karlsson 4:06:01 47:53 19 16:04
201 Säterbygdens OK Anders Westberg 4:06:07 47:59 22 12:54
202 Odense OK Jens Erik Mortensen 4:06:11 48:03 15 17:38
203 Joensuun Yliopiston Urh. Simo Juvaste 4:06:13 48:05 43 8:16
203 LYNX 2 Jukka Saramäki 4:06:13 48:05 10 18:50
205 Sippurasti Pasi Autio 4:06:14 48:06 19 12:56
205 OK Motala Patrik Martinsson 4:06:14 48:06 -3 22:08
207 Maarian Mahti ry Rami Laaksonen 4:06:17 48:09 41 8:11
208 Sölleröd OK Mikkel Dam 4:06:23 48:15 -131 36:28
209 Ylistaron Kilpa-Veljet Aki Perämäki 4:06:30 48:22 -24 24:22
210 OK Skogsstjärnan Erik Adolfsson 4:07:01 48:53 -52 26:51
211 IF Gular Rune Nygaard 4:08:05 49:57 30 10:21
212 Lunds OK Ben Schultz 4:08:06 49:58 3 19:45
213 DELTA 2 Juha Liukkonen 4:08:15 50:07 -4 21:11
214 Gustavsbergs IF 2 Björn Nordin 4:08:17 50:09 14 14:18
215 Heming/Njård O-lag Jon Sigurd Hansen Kjense 4:09:35 51:27 57 7:59
216 Västerås SOK 2 Jonas Zetterqvist 4:09:45 51:37 39 10:44
217 OK Enen 1 Anders Bennitz 4:10:55 52:47 -6 23:49
218 OK Södertörn 1 Johan Eklöv 4:10:57 52:49 36 11:57
219 Fossum IF Dag Strisland 4:11:03 52:55 8 17:18
220 OK Kåre 2 Anders Ramqvist 4:11:06 52:58 44 11:08
221 Köping Kolsva OK Per Andersson 4:11:08 53:00 29 12:18
222 Västerviks OK/Ankarsrums OK Michael Hertin 4:11:18 53:10 -51 30:33
223 OK Rodhen 1 Göran Andersson 4:11:23 53:15 -40 29:26
223 Kalmar OK Patrik Leickt 4:11:23 53:15 24 13:24
225 IF Sturla Håvard Halvorsen 4:11:24 53:16 33 12:17
226 Östmarka OK 1 Tore Sagvolden 4:11:33 53:25 -1 17:57
227 Nyköpings OK Jonny Bergman 4:11:35 53:27 10 15:40
228 Dalaportens OL 2 Anders Silvemark 4:11:42 53:34 35 12:11
229 Stora Tuna IK 2 Jonas Olsson 4:11:46 53:38 -8 20:53
230 Linköpings OK 2 Henrik Eriksson 4:11:51 53:43 -33 28:01
231 Leksands OK 3 Åke Bolander 4:11:57 53:49 -30 27:54
232 Skogsluffarnas OK Johnny Lindholm 4:12:02 53:54 -77 34:26
233 Sandefjord OK/OTO Roar Fjeldbo 4:13:25 55:17 -81 35:51
234 Tjällmo-Godegårds OK Erik Karlsson 4:13:35 55:27 -12 20:23
235 Järfälla OK 2 Mats Lundbäck 4:13:47 55:39 -5 19:19
236 Västerbergslagens OL 2 Magnus Lindström 4:14:21 56:13 29 14:20
237 Eksjö SOK Patrik Nilsson 4:14:31 56:23 44 8:17
238 Rehns BK Erik Engstrand 4:14:36 56:28 -4 19:57
239 OK Måsen Jan Sundbüe 4:16:28 58:20 12 17:35
240 OK Alferna/Laxå OK Per-Eric Karlsson 4:16:44 58:36 -35 30:14
241 Forsa OK Mikael Wilhelmsson 4:19:31 1:01:23 1 21:45
241 OK 77 2 Tomi Ertovaara 4:19:31 1:01:23 19 20:20
243 Lahden Suunnistajat -37 Juha Hirvonen 4:19:33 1:01:25 1 21:38
244 Tierps SOK Henrik Andersson 4:19:34 1:01:26 -13 24:58
245 Rasti 88 Markku Looksonen 4:19:35 1:01:27 -46 35:39
246 Gävle OK 2 Markus Martinelle 4:19:37 1:01:29 -52 36:19
246 Raumar O-lag Geir Öien 4:19:37 1:01:29 -1 21:41
248 Gotlands Bro OK Max Samuelsson 4:19:58 1:01:50 1 21:09
249 Tistedalen FL Bent Joar Wang 4:20:28 1:02:20 30 14:38
250 Lessebo OK/Kexholms SK Hans Jensen 4:20:38 1:02:30 -14 25:52
251 OK Öst Morten Ebbensgaard 4:21:12 1:03:04 -43 34:27
252 OK Kullingshof Göran Frisk 4:21:28 1:03:20 -9 23:40
253 Istrums Skidklubb Jimmy Friberg 4:21:32 1:03:24 13 20:41
254 Strängnäs-Malmby OL 2 Martin Gustavsson 4:21:33 1:03:25 -61 38:16
255 Hestra IF 2 Stefan Graad 4:21:34 1:03:26 15 20:30
256 Kjula-Standard OK Bengt-Arne Franksson 4:21:38 1:03:30 11 20:45
257 Kristinehamns OK Fredrik Svahn 4:21:39 1:03:31 -135 47:47
258 Rotebro IS Lars Gerhardsson 4:21:42 1:03:34 -6 22:48
259 Trosabygdens OK Erik Hedlund 4:22:53 1:04:45 -34 29:17
260 Väsby OK 2 Johan Carlenstam 4:23:11 1:05:03 -28 28:33
261 Tibro AIK SOK/K3 IF Torbjörn Löfving 4:23:30 1:05:22 -29 28:52
262 Tullinge SK 3 Leif Tynong 4:24:11 1:06:03 21 16:30
263 Långhundra IF Lennart Malmberg 4:26:01 1:07:53 -34 31:56
264 Lerums SOK/FK Herkules Yngve Norell 4:26:03 1:07:55 7 24:44
265 Täby OK 3 Stefan Andersson 4:26:09 1:08:01 3 25:12
266 Frölunda OL Stefan Mårtensson 4:26:18 1:08:10 14 20:15
267 KFUM Örebro 3 Per Håstlund 4:27:30 1:09:22 29 16:08
268 NTNUI 3 Håkon Tangen 4:27:32 1:09:24 37 14:55
269 Valbo/Årsunda/Österfärnebo Thomas Carlsson 4:27:38 1:09:30 7 22:27
270 Norrköpings AIS Roger Engman 4:27:40 1:09:32 40 13:36
271 Helsingin Suunnistajat 2 Kari Viirto 4:27:56 1:09:48 -15 28:53
272 Kungälvs OK Anders Hermansson 4:28:16 1:10:08 15 17:56
273 Bromma-Vällingby SOK Rasmus Lindberg 4:28:44 1:10:36 0 25:44
274 Njurunda OK/Timrå SOK Daniel Andersson 4:28:45 1:10:37 3 23:24
275 Sarpsborg O-lag/Trösken IL Öystein Jensen 4:28:57 1:10:49 14 18:00
276 Rånäs OK 2 Fredrik Berggren 4:29:00 1:10:52 -62 41:05
277 GoIF Tjalve Dan Bosk 4:29:24 1:11:16 9 20:22
278 Vallentuna/Össeby OL Torkel Bergkvist 4:29:27 1:11:19 -9 28:25
279 Sundsvalls OK 2 Niklas Grahn 4:30:39 1:12:31 27 17:57
280 OK Alehof 2 Anders Nilsson 4:30:45 1:12:37 19 19:14
281 Skarpnäcks OL Jörgen Batz 4:31:27 1:13:19 19 19:43
282 Kristiansand OK 2 Peter Halvorsen 4:31:28 1:13:20 16 20:00
283 OK Hällen 2 Magnus Andersson 4:31:33 1:13:25 14 20:09
284 IFK Lidingö SOK 3 Johan Bjurling 4:31:36 1:13:28 20 19:00
285 Söders SOL 2 Tomas Warenius 4:31:39 1:13:31 -32 32:43
286 Sävedalens AIK 2 Anders Höiby 4:31:41 1:13:33 7 20:27
287 Oppsal IF 2 Martin Langaas 4:33:15 1:15:07 15 21:16
288 OK Raseborg Jörgen Nyman 4:33:17 1:15:09 -49 35:56
289 Sundbybergs IK 2 Lars Hagrot 4:34:48 1:16:40 -54 40:04
290 Enebybergs IF Micke Gustafsson 4:35:21 1:17:13 3 24:07
291 FK Göingarna 2 Magnus Runvik 4:35:25 1:17:17 1 24:13
292 Norbergs OK Mats Andersson 4:35:28 1:17:20 -4 24:36
293 OK Ravinen 3 Jonas Arvidsson 4:38:37 1:20:29 -8 29:44
294 Ballerups OK Morten Ploug 4:38:40 1:20:32 17 24:17
295 Trollhättans SOK Per Bengtsson 4:38:41 1:20:33 8 26:09
296 OK Denseln 2 Fredrik Kampe 4:38:47 1:20:39 -21 33:49
297 Ringerike O-lag Frode Löset 4:38:48 1:20:40 -15 32:13
297 Indre Östfold OK 1 Erik Unaas 4:38:48 1:20:40 -2 27:33
299 IFK Enskede 1 Per Jansson 4:38:49 1:20:41 -125 58:00
300 IFK Lidingö SOK 4 Sven-Åke Emanuelsson 4:38:58 1:20:50 8 25:41
301 IFK Moras OK 2 Lars Ambrosiusson 4:39:32 1:21:24 0 27:44
302 Hyvinkään Rasti 2 Kimmo Niemi 4:40:11 1:22:03 13 24:13
303 OK Roslagen 3 Mats Lundman 4:40:13 1:22:05 13 23:15
304 IK Hakarpspojkarna 3 Jon Petersson 4:40:16 1:22:08 13 20:03
305 OK Södertörn 2 Martin Sigrad 4:40:20 1:22:12 16 19:56
306 Matteus SI Marcus Andersson 4:40:29 1:22:21 1 27:23
307 OK Grip/Åkers IF Jörgen Ekblom 4:41:25 1:23:17 -45 42:07
308 Berga SOK Peter Svensson 4:41:47 1:23:39 1 27:50
309 Västerås SOK 3 Magnus Höijer 4:41:48 1:23:40 4 27:13
310 Ärla IF/OK Tor Karl Johan Almeren 4:41:50 1:23:42 -32 36:02
310 OK Gisle Henrik Klasson 4:41:50 1:23:42 7 21:37
312 Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik Stefan Nordmark 4:44:29 1:26:21 -22 33:23
313 OK Enen 2 Mats Bäckström 4:46:16 1:28:08 15 22:30
314 Tullinge SK 2 Jonas Lindholm 4:51:11 1:33:03 8 29:40
315 Haninge SOK 2 Jan Eskilsson 4:53:10 1:35:02 -1 37:14
316 Rasti-Saimaa Topi Suomalainen 4:54:00 1:35:52 -76 56:20
317 IF Thor 3 Johannes Borgehammar 4:55:24 1:37:16 19 25:32
318 Umeå OK 2 Pär Magnus Johansson 4:55:26 1:37:18 17 25:56
319 OK Skogshjortarna 2 David Eberlén 4:57:00 1:38:52 12 31:20
320 Nydalens SK 4 Even A Pettersen 4:57:05 1:38:57 -1 36:50
321 NTNUI 6 Lars Krogstie 4:59:14 1:41:06 -1 38:51
322 Reftele/Burseryd/OK Vi Vill Anders Sjöberg 5:00:47 1:42:39 3 37:54
323 Eskilstunafors OL Hans Levin 5:00:56 1:42:48 0 39:08
324 Finspångs AIK / Hällestad Mats Nilsson 5:00:59 1:42:51 5 36:26
325 Farum - Tilsvide OK 3 Jörgen Kirkeby 5:01:28 1:43:20 8 35:38
326 Gagnefs OK Jonas Källming 5:01:36 1:43:28 20 15:53
327 Fredrikstad Skiklubb 2 Hans Chr. Falkenberg Ols 5:02:40 1:44:32 -15 48:07
328 Espoon Suunta 3 Esa Haaramo 5:03:03 1:44:55 -54 1:00:01
329 Turebergs IF Ulf Magnusson 5:05:43 1:47:35 -2 42:02
330 Skattkärrs IF Stefan Wennberg 5:06:47 1:48:39 13 28:34
331 OK Älgen Mikael Tallberg 5:06:56 1:48:48 1 41:09
332 OK Älvsjö Örby Mats Zachrisson 5:09:56 1:51:48 5 39:02
333 IFK Enskede 2 Jonatan Lindell 5:13:40 1:55:32 -74 1:14:32
334 Södertälje Orientering 4 Stefan Persson 5:15:41 1:57:33 -10 53:16
335 OS Sandhamn Anders Sahlen 5:16:12 1:58:04 6 38:21
336 OK Norden/Sala OK Tony Hanold 5:18:35 2:00:27 -7 54:02
337 Snättringe SK 2 Lars-Olov Eriksson 5:21:06 2:02:58 3 43:19
338 Solna OK/Mälarö SOK Håkan Sjunnestrand 5:21:20 2:03:12 4 43:28
339 Korven Honka Lasse Soikkeli 5:29:30 2:11:22 10 37:58
340 SoIK Hellas 2 Stefan Seo 5:32:09 2:14:01 4 52:25
341 Vattenfalls IF Matz Tapper 5:38:08 2:20:00 15 30:42
342 Kongl. O-Teknologerna KTH Anders Svensson 5:41:01 2:22:53 5 55:10
343 KFUM Örebro 2 Tomas Larsson 5:41:35 2:23:27 12 35:26
344 Grue IL Björn Bergslökken 5:43:44 2:25:36 -53 1:32:34
345 NTNUI 9 Therese Syljuåsen 5:48:00 2:29:52 -11 1:18:52
346 Tumba-Mälarhöjdens OK 2 Krister Eriksson 5:48:49 2:30:41 -1 1:04:00
347 Otaniemen Jyllääät Jorma Hartimo 5:58:13 2:40:05 -8 1:23:23
348 OK Rodhen 2 Magnus Nyberg 5:59:58 2:41:50 9 46:23
349 Kalevan Rasti 2 Pekka Tuvunen 6:12:09 2:54:01 3 1:10:19
350 Järla IF 2 J Glanshed 6:19:24 3:01:16 0 1:25:47
351 Raisu Lumous Olaf Halsted 6:19:30 3:01:22 2 1:17:04
352 Sigtuna OK Roland Ahl 6:21:23 3:03:15 6 1:03:42
353 NTNUI 7 Öyvind Sörböl 6:31:27 3:13:19 -5 1:42:54
354 NTNUI 8 Kristian Bernhard Nilsen 6:49:13 3:31:05 0 1:43:06
355 NTNUI 4 Amund Beitnes 7:27:49 4:09:41 4 56:14
356 NTNUI 5 Mattias Ericsson 7:34:43 4:16:35 -30 3:11:26
OK Pan Århus 2 Kent Lodberg Utgått
Pan-Kristianstad 2 Niklas Jönsson Diskvalificerad
Umeå OK 1 Björn Rydvall Diskvalificerad
Haerens Officersskole Lars Fogtmann Diskvalificerad
Alfta Ösa/Edsbyn/Viksjöfors Stefan Hedlund Diskvalificerad

Entries 2019

All Entries

In association with