GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 1999, Enköping

1999 års tävling gick i trakterna av Enköping.

Klass: Herrar (112 km)

Från Upplands gamla konungahögar med minnen av ursvensk bedrift har nu till signalisternas högborg TIOMILAKAVLEN nått. Kavlelöpare: Gör nu en strong honnör för S1 - för vad det gjort och gör.
K-G Nilsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 2 Ungdom 1999

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 IK Hakarpspojkarna 1 Andreas Källming 21:40 0:00
2 Haldens Skiklubb 1 Sindre Saksater 23:05 1:25
3 Tampeereen Pyrintö 1 Juho Kinni 23:27 1:47
4 OK Tisaren Johan Ryno 23:28 1:48
5 Keravan Urheilijat 1 Teemu Kemppainen 23:33 1:53
6 Rotebro IS 1 Anders Frisk 23:34 1:54
7 Köping Kolsva OK 1 Marcus Eek 23:37 1:57
8 OK Enen 1 Björn Molander 23:42 2:02
9 Täby OK 1 Johan Brandt 23:49 2:09
10 Rajamäen Rykmentti 1 Aapo Lindberg 23:55 2:15
11 Stenungsunds OK Johan Spetz 24:04 2:24
11 Dalaportens OL 1 Hans Pahlén-Johansson 24:04 2:24
11 Turun Suunnistajat Arto Ranki 24:04 2:24
14 LYNX 2 Nico Nylund 24:10 2:30
15 OK Botnia 1 Kristen Åbacka 24:16 2:36
16 OK Orient 1 Ronny Bäckman 24:23 2:43
17 Tierps SOK 1 Johan Axelsson 24:36 2:56
18 Nyköpings OK 1 Johan Lundin 24:42 3:02
18 Halmstad OK 1 Ola Stenbeck 24:42 3:02
20 Ronneby OK Lina Nero 24:47 3:07
21 OK Hammaren 1 Gabriel Domert 24:50 3:10
22 OK Skogshjortarna 1 Johan Fredriksson 24:54 3:14
23 Tullinge SK 1 Erik Thorsson 24:59 3:19
24 FK Friskus-Varberg 1 Johan Hedlund 25:00 3:20
25 Hestra IF Christian Holmqvist 25:03 3:23
26 OK Tor 1 Magnus Andersson 25:15 3:35
27 Fredrikstad Skiklubb 1 Martin Soukup 25:16 3:36
28 Lapuan Virkiä Jukka Pajula 25:19 3:39
29 Östmarka OK 1 Ola Mo 25:20 3:40
30 Oppsal IF 1 Anders Skjelbek 25:29 3:49
30 Katrineholms OK Freddie Norman 25:29 3:49
32 Liedon Parma 1 Vesa Mörsky 25:36 3:56
33 Rastikarhut Laura Salmi 25:40 4:00
34 Gustavsbergs IF Johan Strandberg 25:42 4:02
35 OK Kullingshof Karl Larsson 25:43 4:03
36 OK Skogsfalken Emil Fahlin 25:49 4:09
37 Tumba-Mälarhöjdens OK 1 Tobias Hellgren 25:50 4:10
38 Falköpings AIK 1 Jonas Hjert 25:55 4:15
39 Fossum IF Alexander Waahler 25:56 4:16
40 OK Kolmården 1 Wiktor Arnell 26:03 4:23
41 OK Mangen/OK Jösse Per Lagervall 26:05 4:25
42 Dalaportens OL 2 Lars Johansson 26:06 4:26
43 Paimon Rasti Heli Lyytikäinen 26:10 4:30
44 Köping Kolsva OK 2 Hanna Kruse 26:20 4:40
45 KFUM Örebro Riho Taba 26:24 4:44
45 KooVee Tampere 1 Pinja Satri 26:24 4:44
47 Tampeereen Pyrintö 2 Matti Perlinen 26:29 4:49
48 OK Klemmingen 2 Jonas Niklasson 26:32 4:52
49 Västerås SOK 2 Charlott Lundström 26:40 5:00
50 Tjällmo-Godegårds OK 1 David Pettersson 26:42 5:02
50 IF Sibbo-Vargarna Niklas Ståhl 26:42 5:02
52 OK Måsen Charlotte Gustafsson 26:49 5:09
52 IFK Hedemora OK 1 David Berg 26:49 5:09
54 Rasti-Saimaa Jari Mikkonen 26:51 5:11
55 Heming/Njård O-lag 1 Sverre Waaler Kaas 27:16 5:36
56 Fredrikstad Skiklubb 2 Karianne Ruud 27:22 5:42
57 OK Älvsjö Örby Björn Larsson 27:27 5:47
58 IF Hagen 1 Helena Jansson 27:28 5:48
59 Strängnäs-Malmby OL Linda Ahlsen-Seirup 27:41 6:01
59 OK Hällen 1 Emma Öberg 27:41 6:01
61 OK Klemmingen 1 John Niklasson 27:43 6:03
61 OK Klemmingen 3 Niklas Hallebro 27:43 6:03
63 Tjällmo-Godegårds OK 2 Marcus Adamsson 27:53 6:13
64 Järla IF Erik Mattsson 28:00 6:20
65 Länna IF 2 Jonathan Pettersson 28:16 6:36
66 Västerbergslagens OL 1 Hanna Brus 28:18 6:38
67 Hjärnarps GIF 1 Philip Malmgren 28:19 6:39
68 Västerås SOK 1 Mattias Millinger 28:24 6:44
68 Pan-Kristianstad 1 Sara Svensson 28:24 6:44
70 Köping Kolsva OK 3 Karin Elgh 28:27 6:47
71 Rajamäen Rykmentti 2 Oliver Breiling 28:28 6:48
72 Vittjärvs IK Lina Gustafsson 28:29 6:49
73 Ikaalisten Nouseva-Voima Heikki Siivari 28:36 6:56
74 Haninge SOK 1 Jakob Ericsson 28:40 7:00
75 Länna IF 1 Johan Larsson 28:41 7:01
76 Helsingin Suunnistajat Ilona Haarlaa 28:46 7:06
77 Rehns BK 2 Kjell Winblad 28:47 7:07
78 Pargas IF 1 Heikki Laurimaa 28:52 7:12
79 Boxholm-Mjölby OL 1 Johanna Lindberg 28:54 7:14
80 Hauhon Sisu Ville Sabel 28:55 7:15
81 OK Skogshjortarna 2 Fredrik Larsson 28:56 7:16
82 Halmstad OK 2 Pernilla Nilsson 28:58 7:18
82 Forsa OK 1 Sofi Rönnestrand 28:58 7:18
84 OK Linné 2 Kristin Säterberg 29:02 7:22
84 Uddevalla OK 1 Jenny Karlsson 29:02 7:22
86 OK Tor 2 Linnea Talltjärn 29:03 7:23
87 Malungs OK, Skogsmårdarna 1 Lina Lindberg 29:05 7:25
88 Kolbotn o Skimt OL Line Hagman 29:08 7:28
89 Väsby OK Gustav Veide 29:11 7:31
90 OK Denseln Jahan Peterson 29:13 7:33
91 OK Rodhen 1 Ingrid Hansson 29:14 7:34
92 OK Alehof 1 Lotta Nilsson 29:17 7:37
92 Hirvensalon Heitto Laurila Tea 29:17 7:37
92 OK Gipen Niklas Nilsson 29:17 7:37
95 IF Hagen 2 Mattias Aronsson 29:22 7:42
96 Almby IK 1 Johan Gembäck 29:23 7:43
97 Kovlands IF Johanna Edin 29:28 7:48
98 Södertälje Orientering 2 Joacim Werme 29:29 7:49
99 Järla IF David Andersson-Skantze 29:33 7:53
100 Angelniemen Ankkuri Oskari Heiskanen 29:35 7:55
101 Modum O-lag Arno Lilja Grönhovd 29:40 8:00
102 Linköpings OK 2 Andreas Bjärkmar 29:42 8:02
103 IFK Lidingö SOK 1 Anna Lidström 29:47 8:07
104 Dalaportens OL 4 Jesper Söderlund 29:49 8:09
105 OK Hällen 2 Hanna Lundell 29:50 8:10
106 LYNX 1 Pentti Isomarkku 29:55 8:15
107 Pan-Kristianstad 2 Markus Svensson 30:00 8:20
107 Stora Sundby GoIF Rasmus Timlöv 30:00 8:20
109 Tullinge SK 3 Martin Nyström 30:01 8:21
110 Skogslöparna Sofi Näslund 30:09 8:29
111 Gävle OK 2 Helen Wahlfridsson 30:10 8:30
111 Stora Tuna IK 1 Johan Brunberg 30:10 8:30
113 Skarpnäcks OL Terese Thagaard 30:14 8:34
114 Linköpings OK 1 Erik Backteman 30:17 8:37
115 Umeå OK 1 Andreas Eriksson 30:20 8:40
116 Järfälla OK 2 Sofia Reinholdsson 30:26 8:46
116 Malungs OK, Skogsmårdarna 2 Marie Nilsson 30:26 8:46
118 Nydalens SK 1 Maren Kaarby 30:27 8:47
119 Ärla IF 1 Sara Pettersson 30:33 8:53
120 Tampeereen Pyrintö 3 Outi Nieminen 30:34 8:54
121 Hagaby GoIF 1 Emma Jansson 30:45 9:05
122 OK Motala Ola Carlsson 30:48 9:08
123 IFK Göteborg Erik Lindblom 30:53 9:13
123 OK Alehof 2 Lena Johansson 30:53 9:13
125 Selånger SOK Linda Nylander 30:56 9:16
126 Storviks IF Mari Troeng 31:03 9:23
127 Raja-Karjalan Suunnistajat Milka Salonen 31:07 9:27
128 OK Linné 1 Elin Hjertson 31:10 9:30
129 Konnerud IL Una Glende Janson 31:11 9:31
130 IF Thor 3 Björn Nordang-Kieler 31:13 9:33
131 IF Thor 1 Caroline Axnér 31:20 9:40
132 Ringerike O-lag 1 Håkon Hultgreen 31:30 9:50
133 Rehns BK 1 Johan Forslin 31:31 9:51
134 Järfälla OK 1 Stina Lindkvist 31:43 10:03
135 Rakas 2 Juho Kaulio 31:44 10:04
136 Rotebro Ulricehamn Ida Arnesson 31:48 10:08
137 Hagaby GoIF 2 Johan Persson 31:51 10:11
138 OK Södertörn 3 Johan Nyqvist 31:53 10:13
139 Leksands OK Lotta Sander 32:01 10:21
140 Istrums Skidklubb Peter Kjellberg 32:03 10:23
141 Uddevalla OK 2 Jonas Ekström 32:07 10:27
142 Falköpings AIK 2 Erik Johansson 32:08 10:28
143 Tierps SOK 2 Gustav Axelsson 32:11 10:31
144 Sundsvalls OK 1 Jonas Åkerdahl 32:16 10:36
145 GoIF Tjalve Erik Johansson 32:26 10:46
146 Stora Tuna IK 2 Madde Rystedt 32:27 10:47
147 Sjövalla FK Sara Malmgren 32:36 10:56
148 Almby IK 2 Gustav Groth 32:40 11:00
149 Bromma-Vällingby SOK 2 Caroline Tollstadius 32:45 11:05
150 OK Kålmården 2 Kristin Skullman 32:48 11:08
151 Norbergs OK Jennie Holm 32:52 11:12
152 Söders SOL 1 Josefin Norell 33:00 11:20
153 Keravan Urheilijat 2 Hanna-Katarina Jäppinen 33:07 11:27
154 Vingåkers OK Catherine Gerdtman 33:08 11:28
155 Rånäs OK 1 Andreas Pousette 33:09 11:29
156 OK Roslagen Emma Lundman 33:10 11:30
156 Täby OK 2 Johan Linde 33:10 11:30
156 IFK Enskede Martina Forsberg 33:10 11:30
159 Trollhättans SOK 2 Marcus Ivarsson 33:11 11:31
160 Norrköpings AIS Christian Spetz 33:21 11:41
161 Haldens Skiklubb 3 Frode Larsen 33:32 11:52
162 Gudhems IF Ulrika Fredriksson 33:33 11:53
163 Sarpsborg O-lag/Trösken IL 1 Dag Haeren 33:37 11:57
164 Pihkaniskat 1 Jaako Ruutiainen 33:38 11:58
165 OK Linné 4 33:48 12:08
166 Södertälje Orientering 1 Anna Carlander 33:58 12:18
167 Heming/Njård O-lag 2 Monica Beer Prydz 34:00 12:20
168 FK Friskus-Varberg 2 Karin Hattne 34:04 12:24
169 Tumba-Mälarhöjdens OK 2 Vakant 34:05 12:25
169 Stora Tuna IK 3 Susanna Mårtensson 34:05 12:25
171 Espoon Suunta Kaisa Eronen 34:08 12:28
172 OK Södertörn 1 Caroline Larsson 34:11 12:31
173 Liedon Parma 2 Antti Nummela 34:12 12:32
173 Finspångs AIK Camilla Allard 34:12 12:32
175 Tullinge SK 2 Erik Gunnelin 34:30 12:50
176 OK Reftele Patrik Axelsson 34:32 12:52
176 Sundbybergs IK Ylva Borgström 34:32 12:52
178 Mariestads FK Sara Bernhard 34:42 13:02
179 Nydalens SK 2 Brand Breistein 34:46 13:06
180 OK Linné 3 Ida Wezelius 35:00 13:20
181 Köping Kolsva OK 4 Christer Ström 35:07 13:27
182 Södertälje Orientering 3 Erik Mårsell 35:12 13:32
183 Raumar O-lag 2 Torunn Hermansen 35:16 13:36
184 KooVee Tampere 2 Tuuli Paunonen 35:20 13:40
185 Boxholm-Mjölby OL 2 Elin Kleist 35:29 13:49
186 DELTA Jouni Lindqvist 35:30 13:50
187 IL Tyrving 1 Anne W Överöyen 35:32 13:52
188 Korsnäs IF Orientering 1 Kristina Börjesson 35:33 13:53
189 IFK Hedemora OK 2 Pia Håkansson 35:43 14:03
190 Forsa OK 2 Jessica Engman 36:02 14:22
191 OK Rodhen 2 Mikaela Söllvander 36:04 14:24
192 Sundsvalls OK 2 Fredrik Blomkvist 36:11 14:31
193 Ulricehamns OK Mikael Axelsson 36:40 15:00
194 Turebergs IF Therese Herlin 36:47 15:07
195 Umeå OK 2 Emil Johansson 36:50 15:10
196 Raumar O-lag 1 Stig Öien 36:55 15:15
197 OK Ravinen 1 Niklas Wansölin 37:01 15:21
198 Trollhättans SOK 1 Marcus Wets 37:03 15:23
199 Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik Niklas Burman 37:08 15:28
200 Sigtuna OK Lina Samuelsson 37:11 15:31
200 Västerbergslagens OL 2 Therese Boman 37:11 15:31
202 OK Orient 2 Charlotta Lundgren 37:12 15:32
203 Alfta-Ösa OK Johan Hedlund 37:24 15:44
204 Eskilstunafors OL Oskar Larsson 38:16 16:36
205 OK Enen 3 Tobias Svensson 38:19 16:39
206 OK Milan 1 Rebecka Berg 38:20 16:40
207 Nyköpings OK 2 Erik Abrahamsson 38:27 16:47
208 Östersunds OK Oscar Ek 38:30 16:50
209 OK Hällen 3 Robert Karlsson 38:33 16:53
210 Gävle OK 1 Linnea Martinell 38:38 16:58
211 OK Södertörn 2 Jenny Ek 38:47 17:07
212 Rotebro IS 2 Johan Lagerstrand 38:51 17:11
213 Pargas IF 2 Fredrika Kruuna 39:00 17:20
214 Östmarka OK 2 Erik Sagvolden 39:34 17:54
214 Säterbygdens OK Erik Lind 39:34 17:54
216 OK Botnia 2 Tommy Åbacka 39:37 17:57
217 Rajamäen Rykmentti 3 Harri-Pekka Hiltunen 39:49 18:09
218 Timrå SOK Emil Wiklund 39:54 18:14
219 OK Alferna Johanna Myllylä 40:05 18:25
220 Ljusdals OK Evelina Envall 40:18 18:38
221 Ringerike O-lag 2 Karin Slotte 40:21 18:41
222 OK Hedströmmen/Fagersta OK Jonas Vikström 40:34 18:54
223 OK Österåker Freja Rosengren 40:40 19:00
224 OK 77 Nanna Hagen 40:44 19:04
225 Dalaportens OL 3 Per Wiréhn 41:12 19:32
226 Kovlands IF 2 Erik Mellerstedt 41:25 19:45
227 OK Kåre Eva Tiselius 42:16 20:36
228 OK Enen 2 Tobias Elgfors 43:08 21:28
229 OK Milan 2 Niklas Krantz 43:35 21:55
230 OK Hammaren 2 Johanna Eriksson 43:38 21:58
231 Bromma-Vällingby SOK 1 Sofia Galle 43:39 21:59
232 OK Hällen 4 Viktoria Karlsson 44:38 22:58
233 Haninge SOK 2 Martin Crookston 44:42 23:02
234 Boxholm-Mjölby OL 3 Maria Lingemark 44:52 23:12
235 Kvarnsvedens GoIF OK Karin Malmberg 45:24 23:44
236 IFK Lidingö SOK 2 Anna Starkenberg 45:59 24:19
237 Haldens Skiklubb 2 Sveinung Syversen 46:09 24:29
238 IF Thor 2 Tove Jansson-Wahlnäs 46:12 24:32
239 OK Pan Århus Laura Dombernowsky 47:05 25:25
240 Söderhamn/Ljusne Ala/Bergvik Linus Lundström 47:26 25:46
241 Lillomarka OL Ida Leren 47:29 25:49
242 Rånäs OK 2 Björn Nilsson 47:40 26:00
243 Oppsal IF 2 Magnus Zachariassen 48:40 27:00
244 Sandefjord OK/OTO Siri Trygsland 49:39 27:59
245 Hjärnarps GIF 2 Helene Rosenkvist 49:41 28:01
246 Ringerike OL 3 Anders Hultgreen 49:58 28:18
247 Pihkaniskat 2 Noora Weltner 51:13 29:33
248 OK Ravinen 2 My Folkesson 52:15 30:35
249 Rånäs OK 3 Therese Karlsson 52:57 31:17
250 Enebybergs IF Åsa Jonsson 53:15 31:35

Entries 2019

All Entries

In association with