GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2001, Strängnäs

2001 års 10MILA genfördes i trakterna av Strängnäs och Mariefred den 28-29 april.

Klass: Herrar (104 km)

I trakter där Ingvar den Vittfarne manligen for med sin flotta mot Särkland dit vikingafärdernas guld efter österledshärjning bars hem i stor ära där fornborgar byggdes till skydd emot hotfulla guldlystna plundrande rovband där får ni nu kavlen helt fridfullt i tiomilsfärd genom skogarna bära.
Ulla Trenter

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: VIP

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 2001

Pl Lag Tid Efter
1 OK Denseln 1 1:55:12 0:00
2 Gustavsbergs IF/Järla 1 1:55:23 0:11
3 LYNX 1 1:57:39 2:27
4 Kokkolan Suunnistajat 1:57:41 2:29
5 OK Landehof 1 1:57:43 2:31
6 Tullinge SK 1 1:57:49 2:37
7 Halmstad OK 1 1:57:53 2:41
8 Söders SOL 1 1:57:56 2:44
9 Rånäs OK 1 1:57:59 2:47
10 Rehns BK 1 1:58:03 2:51
11 IFK Hedemora OK 1 1:58:07 2:55
12 Suunta 101 1:58:09 2:57
13 Rajamäen Rykmentti 1 1:58:20 3:08
14 KooVee Tampere 1 1:58:26 3:14
15 OK Vilse 87 1:58:28 3:16
16 Fredrikstad Skiklubb 1 1:58:35 3:23
17 IF Hagen 1 1:58:37 3:25
18 Dalaportens OL 1 1:58:47 3:35
19 Södertälje/Nykvarn Orienteri 1:58:52 3:40
20 Asker Skiklubb 1 1:59:01 3:49
21 Pan-Kristianstad 1:59:07 3:55
22 OK Tisaren 1 1:59:34 4:22
23 Turun Suunnistajat 1:59:41 4:29
24 Forsa OK 1 1:59:50 4:38
25 Alfta-Ösa OK 1 2:02:33 7:21
26 Bromma-Vällingby SOK 1 2:02:49 7:37
27 Rånäs OK 2 2:03:13 8:01
28 Lapuan Virkiä 2:03:44 8:32
29 Keravan Urheilijat 2:04:26 9:14
30 Falköpings AIK 1 2:04:31 9:19
31 Boxholm-Mjölby OL 1 2:04:49 9:37
32 OK Skogshjortarna 1 2:05:05 9:53
33 OK Klemmingen 1 2:05:14 10:02
34 Dalaportens OL 2 2:05:18 10:06
35 Baekkelagets Sportsklub 2:05:25 10:13
36 Oppsal IF 1 2:05:26 10:14
37 Södertälje/Nykvarn Orienteri 2:05:39 10:27
38 Linköpings OK 1 2:05:54 10:42
39 OK Linné 1 2:05:56 10:44
40 Nydalens SK 1 2:06:19 11:07
41 Vakant 1 2:06:26 11:14
42 OK Kolmården 1 2:07:17 12:05
42 Hiisirasti 2:07:17 12:05
44 OK Kullingshof 1 2:07:18 12:06
45 OK Tyr 1 2:07:22 12:10
46 OK Rodhen 1 2:07:36 12:24
47 Haninge SOK 1 2:08:09 12:57
48 Hjobygdens OK 2:08:16 13:04
49 IL Tyrving 2 2:08:22 13:10
50 Fossum IF 1 2:08:23 13:11
51 Haldens Skiklubb 1 2:08:24 13:12
52 Liedon Parma 1 2:08:26 13:14
53 OK Hammaren 1 2:08:31 13:19
54 OK Hällen 1 2:08:39 13:27
55 IF Femman 2:08:42 13:30
56 Täby OK 1 2:08:49 13:37
57 Kongsberg O-lag 1 2:08:54 13:42
58 Asker Skiklubb 2 2:09:03 13:51
59 Rehns BK 2 2:09:40 14:28
60 Almby IK 2:09:49 14:37
60 DELTA 2:09:49 14:37
62 Lounais-Hämeen Rasti 2:09:57 14:45
63 Kils OK 1 2:10:41 15:29
64 Kovlands IF 1 2:10:43 15:31
65 OK Grane 2:11:09 15:57
66 Ärla IF 1 2:11:23 16:11
67 Fredrikstad Skiklubb 2 2:11:27 16:15
68 IF Thor 1 2:12:03 16:51
69 Söders SOL 2 2:12:19 17:07
70 Gustavsbergs IF/Järla 2 2:12:28 17:16
71 Uddevalla OK 2:13:56 18:44
72 Rotebro IS 1 2:13:58 18:46
73 Västerås SOK 1 2:14:19 19:07
74 Hagaby GoIF 1 2:14:44 19:32
75 Porsgrunn OL/OK Skeidi 1 2:14:50 19:38
76 OK Älme 2:15:20 20:08
77 Tampereen Pyrintö 1 2:15:24 20:12
78 OK Södertörn 1 2:17:19 22:07
79 IF Brahe 2:17:22 22:10
80 Säterbygdens OK 2:17:27 22:15
81 OK Roslagen 1 2:18:21 23:09
82 Stora Tuna IK 1 2:18:39 23:27
83 OK Ravinen 1 2:19:17 24:05
84 Joutsenon Kullervo 2:21:38 26:26
85 IFK Moras OK 2 2:22:18 27:06
86 Eiker O-lag 1 2:22:58 27:46
87 OK Klyftamo 2:23:11 27:59
88 Västerås SOK 2 2:23:12 28:00
89 Halmstad OK 3 2:23:16 28:04
90 Helsingin Suunnistajat 1 2:23:22 28:10
91 Dalaportens OL 3 2:23:23 28:11
92 OK Djerf 2:23:30 28:18
93 OK Moss 1 2:23:33 28:21
94 Täby OK 2 2:23:35 28:23
95 Raumar O-lag 2:23:45 28:33
96 Mariestads FK 2:23:49 28:37
97 Umeå OK 1 2:23:51 28:39
98 Kristinehamns OK 2:24:05 28:53
99 Rajamäen Rykmentti 2 2:24:13 29:01
100 Konnerud IL 1 2:24:17 29:05
101 OK Landehof 2 2:24:18 29:06
102 Uven/Frölunda/Tolered-Utby 2:24:19 29:07
103 OK Alehof 1 2:24:20 29:08
104 Sundsvalls OK 1 2:24:36 29:24
105 FK Göingarna 2:24:37 29:25
106 Hagaby GoIF 3 2:25:02 29:50
106 Östmarka OK 1 2:25:02 29:50
108 Tierps SOK 1 2:25:03 29:51
109 Asker Skiklubb 3 2:25:39 30:27
110 OK Hedströmmen 1 2:25:44 30:32
111 FK Vittus 2:25:45 30:33
112 Halmstad OK 2 2:25:48 30:36
113 Stora Tuna IK 3 2:26:16 31:04
114 Kovlands IF 2 2:27:18 32:06
115 Dalaportens OL 4 2:27:56 32:44
116 Långhundra IF 2:28:05 32:53
117 Hestra IF 1 2:28:07 32:55
118 Eskilstunafors OL 2:28:08 32:56
119 Västerbergslagens OL 2:28:14 33:02
120 Oppsal IF 2 2:28:16 33:04
121 OK Skogshjortarna 2 2:28:19 33:07
122 OK Denseln 2 2:28:24 33:12
122 SOK Viljan 2 2:28:24 33:12
124 Göteborg-Majorna OK 2:28:33 33:21
125 Haldens Skiklubb 2 2:28:36 33:24
126 IFK Moras OK 1 2:28:44 33:32
127 OK Tisaren 2 2:28:51 33:39
128 Linköpings OK 2 2:28:52 33:40
129 Tjällmo-Godegård OK 1 2:29:05 33:53
130 LYNX 2 2:29:20 34:08
131 Paimion Rasti 2:29:21 34:09
132 Köping Kolsva OK 1 2:29:48 34:36
133 Norbergs OK 2:29:50 34:38
134 OK Tyr 2 2:29:55 34:43
135 Rasti-Nokia 2:29:59 34:47
136 Finspångs AIK 1 2:30:05 34:53
137 Pihkaniskat 2:30:08 34:56
138 Köping Kolsva OK 2 2:30:13 35:01
139 OK Tor 2:30:14 35:02
140 Tampereen Pyrintö 5 2:30:44 35:32
141 Tampereen Pyrintö 3 2:31:07 35:55
142 Hagaby GoIF 2 2:32:12 37:00
143 Kvarnsvedens GoIF OK 2:32:31 37:19
144 Gävle OK 1 2:32:44 37:32
145 Malungs OK Skogsmårdarna 2:32:47 37:35
146 Nyköpings OK 2:35:10 39:58
147 IF Hagen 3 2:35:15 40:03
148 Tullinge SK 2 2:35:22 40:10
149 Asker Skiklubb 4 2:35:28 40:16
150 IL Tyrving 1 2:36:20 41:08
151 GoIF Tjalve 2:36:30 41:18
152 Alfta-Ösa OK 2 2:36:57 41:45
153 Stora Sundby GoIF 2:37:09 41:57
154 Stora Tuna IK 2 2:38:10 42:58
155 OK Enen 2:38:12 43:00
156 IFK Moras OK 3 2:38:19 43:07
157 Nydalens SK 2 2:38:27 43:15
157 OK Klemmingen 3 2:38:27 43:15
159 Oppsal IF 3 2:38:45 43:33
160 Snättringe SK 1 2:38:47 43:35
161 Grycksbo IF OK 2:38:49 43:37
162 Indre Östfold OK 2:38:52 43:40
163 IFK Lidingö SOK 2:39:05 43:53
164 Gävle OK 2 2:39:22 44:10
165 Selånger SOK 2:39:28 44:16
166 Finspångs AIK 2 2:39:39 44:27
167 Sarpsborg O-lag/Trösken 2:39:52 44:40
168 OK Kåre 2:41:25 46:13
169 Södertälje/Nykvarn Orienteri 2:41:27 46:15
170 OK Skogshjortarna 3 2:43:15 48:03
171 IFK Enskede 2:44:06 48:54
172 Länna IF 2:44:10 48:58
173 Ljusdals OK 2:44:30 49:18
174 OK Milan 1 2:44:32 49:20
175 Leksands OK 2:44:33 49:21
176 Boxholm-Mjölby OL 2 2:44:41 49:29
177 Rotebro IS 2 2:44:42 49:30
178 IFK Hedemora OK 3 2:44:49 49:37
179 OK Motala 2:44:58 49:46
180 Fossum IF 2 2:45:02 49:50
181 Ikaalisten N-V 2:46:16 51:04
182 KooVee Tampere 2 2:51:38 56:26
183 Tierps SOK 2 2:52:24 57:12
184 Katrineholms OK 2:53:02 57:50
185 Skarpnäcks OL 1 2:54:19 59:07
186 Järfälla OK 1 2:55:19 1:00:07
187 OK Måsen 1 2:58:53 1:03:41
188 Tampereen Pyrintö 2 2:59:28 1:04:16
189 Timrå SOK 2:59:31 1:04:19
190 OK Kolmården 2 2:59:39 1:04:27
191 Östmarka OK 2 2:59:40 1:04:28
192 KFUM Örebro 1 3:00:18 1:05:06
193 Haldens Skiklubb 4 3:00:22 1:05:10
194 Helsingborgs SOK 3:00:33 1:05:21
195 Järfälla OK 2 3:00:45 1:05:33
196 Haldens Skiklubb 3 3:00:53 1:05:41
197 IF Sturla 3:01:05 1:05:53
198 Fredrikstad Skiklubb 3 3:01:15 1:06:03
199 OK Hällen 2 3:01:33 1:06:21
200 IFK Umeå 3:01:38 1:06:26
201 Linköpings OK 3 3:01:53 1:06:41
202 OK Södertörn 2 3:04:04 1:08:52
203 Ärla IF 2 3:06:58 1:11:46
204 Skogslöparna 1 3:07:12 1:12:00
205 OK Linné 2 3:07:13 1:12:01
206 Eiker O-lag 2 3:07:33 1:12:21
207 Umeå OK 2 3:07:43 1:12:31
208 Haninge SOK 3 3:07:45 1:12:33
209 OK Måsen 2 3:07:51 1:12:39
210 FK Friskus-Varberg 3:08:01 1:12:49
211 Gamleby OK 3:08:38 1:13:26
212 Bromma-Vällingby SOK 2 3:08:54 1:13:42
213 Katrineholms OK 3:08:55 1:13:43
214 Helsingin Suunnistajat 2 3:10:08 1:14:56
215 Ylistaron Kilpa-Veljet 3:10:10 1:14:58
216 Motala AIF OL 3:11:05 1:15:53
217 Tampereen Pyrintö 4 3:11:52 1:16:40
218 OK Klemmingen 2 3:12:19 1:17:07
219 OK Rodhen 2 3:13:54 1:18:42
220 Köping Kolsva OK 3 3:20:34 1:25:22
221 OK Hedströmmen 2 3:20:42 1:25:30
222 Lillomarka OL 3:21:18 1:26:06
223 Kils OK 2 3:22:19 1:27:07
224 OK Milan 2 3:22:22 1:27:10
225 Haninge SOK 2 3:22:24 1:27:12
226 Hestra IF 2 3:24:17 1:29:05
227 Sandefjord O-klubb 1 3:24:32 1:29:20
228 Sundsvalls OK 2 3:24:38 1:29:26
229 Kongsberg O-lag 5 3:24:39 1:29:27
230 Kongsberg O-lag 3 3:25:17 1:30:05
231 Storviks IF 3:25:24 1:30:12
232 IF Thor 2 3:25:40 1:30:28
233 OK Kullingshof 2 3:25:54 1:30:42
234 Falköpings AIK 2 3:29:21 1:34:09
235 Malmö OK 3:29:57 1:34:45
236 Ringerike O-lag 1 3:35:19 1:40:07
237 Kongsberg O-lag 4 3:35:22 1:40:10
238 Kongsberg O-lag 2 3:35:47 1:40:35
239 Skarpnäcks OL 2 3:40:09 1:44:57
240 Rånäs OK 3 3:40:14 1:45:02
241 Tjällmo-Godegård OK 2 3:41:53 1:46:41
242 Södertälje/Nykvarn Orienteri 3:42:05 1:46:53
243 OK Moss 2 3:44:32 1:49:20
244 Konnerud IL 2 3:47:29 1:52:17
245 OK Roslagen 2 3:48:55 1:53:43
246 Liedon Parma 2 3:53:02 1:57:50
247 IF Thor 3 3:58:39 2:03:27
248 Tumba Mälarhöjden OK 4:00:11 2:04:59
249 Tampereen Pyrintö 6 4:00:31 2:05:19
250 Kongsberg O-lag 6 4:02:38 2:07:26
251 IF Hagen 2 4:09:27 2:14:15
252 OK Alehof 3 4:28:29 2:33:17
253 Sandefjord O-klubb 2 4:59:52 3:04:40
254 Porsgrunn OL/OK Skeidi 2 4:59:54 3:04:42
IFK Göteborg Utgått
KFUM Örebro 2 Utgått
Eiker O-lag 3 Utgått
OK Ravinen 2 Utgått
Skogslöparna 2 Utgått
OK Alehof 2 Utgått
Bredaryds SOK Diskvalificerad
Forsa OK 2 Diskvalificerad
Söderhamn/Ljusne/Bergvik Diskvalificerad
Forsa OK 3 Diskvalificerad
Snättringe SK 2 Diskvalificerad
OK Österåker/Enebybergs IF Diskvalificerad
IFK Hedemora OK 2 Diskvalificerad
SOK Viljan 1 Diskvalificerad
Sørbråten idrettslag Diskvalificerad
Modum O-lag Diskvalificerad
OK Hällen 3 Diskvalificerad

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with