GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2001, Strängnäs

2001 års 10MILA genfördes i trakterna av Strängnäs och Mariefred den 28-29 april.

Klass: Herrar (104 km)

I trakter där Ingvar den Vittfarne manligen for med sin flotta mot Särkland dit vikingafärdernas guld efter österledshärjning bars hem i stor ära där fornborgar byggdes till skydd emot hotfulla guldlystna plundrande rovband där får ni nu kavlen helt fridfullt i tiomilsfärd genom skogarna bära.
Ulla Trenter

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: VIP

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Lag NTNUI 10 Herrar 2001

Str Löpare Pl Tid Efter Str Pl Str Tid Str Efter Status
1 Lars Erik Myhre 314 1:31:43 23:48 316 1:31:43 23:48 OK
2 Sjur Huseby 313 3:23:59 1:02:29 312 1:52:16 41:31 OK
3 Jan Øyvind Woldene 331 6:33:39 2:59:44 340 3:09:40 1:59:36 OK
4 Håkon Tangen 317 9:11:04 3:55:34 281 2:37:25 58:01 OK
5 Martin Kjäll-Ohlsson 318 10:55:01 4:45:18 321 1:43:57 53:30 OK
6 Jan Øystein Bakke 316 13:19:16 6:15:29 322 2:24:15 1:35:08 OK
7 Kjersti Reenaas 313 14:09:06 6:15:38 139 49:50 12:21 OK Omstart
8 Atle Pedersen 305 15:34:16 6:42:57 205 1:25:10 27:30 OK Omstart
9 Eivind Sjøgren Olsen 303 17:48:48 8:02:26 304 2:14:32 1:19:31 OK Omstart
10 Bjørn Fjeldstad 296 20:22:36 9:09:47 284 2:33:48 1:08:54 OK Omstart

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with