GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2002, Surahammar

10MILA 2002 avgjordes 27-28 april i trakterna kring Surahammar.

Klass: Herrar (108 km)

Stavtorpet i Surahammar var årets arena, åter igen fick tiomilafejden oss förena tuffa ungdomar, kvinnor och män forslade kavlen i Västmanlands län
Lena Larsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (30 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: VIP

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 3 Ungdom 2002

Pl Lag Löpare Tid Efter
Västerås SOK Lag 1 Jonathan Rosendahl OK
Ås NLH orientering Lag 1 Sofie Aarnes OK
Snättringe SK Lag 1 Erik Paulsson OK
Leksands OK Lag 2 Maria Johansson OK
Tullinge SK Lag 1 Martin Nyström OK
Kongsberg O-Lag Lag 3 Audun Resser OK
Koovee Tampere Lag 1 Marika Hara OK
Kongsberg O-Lag Lag 4 Viggo V.Stensrud OK
Kovlands IF Lag 1 Erik Mellerstedt OK
Forsa OK Lag 2 JOHANNA BERLIN OK
Täby Ok Lag 1 Fredrik Eriksson OK
Indre Östfold OK Lag 2 Tina Hestengen OK
Kils OK Lag 1 Anna Ordqvist OK
IFK Hedemora OK Lag 1 Johanna Hallberg OK
Sarpsborg OL / Trøsken IL Lag 1 Dan Hæren OK
Rehns BK Lag 2 OK
OK MANGEN Lag 1 Simone Alfredsson OK
Fossum IF Lag 3 Julie Berteig OK
IL Tyrving Lag 1 Rannveig Øverøyen OK
Rasti-Saimaa Lag 1 Antti-Ville Korhonen OK
IF Thor Lag 1 Hanna Falk OK
Järla If Ok Lag 2 Anna Hall OK
IFK Moras OK Lag 2 Josefin Smeds OK
Västerås SOK Lag 2 Oskar Mikaelsson OK
Asker Skiklubb Lag 2 Magnus Lund Håheim OK
Mariestads FK Lag 1 Patrik Johansson OK
Stora Tuna IK Lag 3 Maja Nilsson OK
Pihkaniskat Lag 1 Suvi Juvonen OK
Tampereen Pyrintö Lag 5 Elina Virekunnas OK
Raumar O-lag Lag 2 Eirik Rustad OK
Halden Skiklubb Lag 3 Hedvig Andersen OK
Västerås SOK Lag 3 Therese Rosendahl OK
Snättringe SK Lag 2 Marie Bjursäter OK
Alfta ÖSA OK Lag 1 Thomas Carlsson OK
IK Jarl Rättvik Lag 1 OK
Järla If Ok Lag 1 Elin Skantze OK
OK Roslagen Lag 2 Johanna Lännevall OK
Boxholm-mjölby Ol / Tranås Lag 1 Josefin Lindberg OK
Jalasjärven Jalas Lag 1 Kaisu Yli-Peltola OK
Fossum IF Lag 1 Kjetil Modalsli OK
Arboga OK Lag 1 Mats Leppälampi OK
Raumar O-lag Lag 1 Ingvild Tømta OK
Järla If Ok Lag 4 Ellen Jansson OK
Kongsberg O-Lag Lag 1 Eivind Resser OK
OK Älvsjö Örby Lag 1 Viktor Mattsson OK
Rotebro IS Lag 1 Erik Lindahl OK
Fredrikstad Skiklubb Lag 3 Kristine Aleksandersen OK
Säterbygdens OK Lag 1 Ida Hamelius OK
If Sturla Lag 1 Therese Førlie OK
Tullinge SK Lag 2 Anton Thorsson OK
OK Hällen Lag 1 Linda Johansson OK
L/f-hønefoss Orientering Lag 1 OK
Linköpings OK Lag 1 Anton Östlin OK
OK Skogshjortarna Lag 1 Tiina Laas OK
Falköpings AIK Lag 1 Daniel Muschke OK
OK Österåker Lag 1 Niklas Hillgren OK
OK Kåre Lag 1 OK
Selånger SOK Lag 1 Hanna Albertsson Selånger SOK OK
Järfälla OK Lag 2 Elin Stridfeldt OK
Söderhamns OK Lag 1 Björn Lind OK
Almby IK Lag 1 Sofia Engström OK
Motala AIF-OL Lag 1 Ulrika Fransson OK
Söders SOL - Tyresö Lag 2 Petra Kopp OK
OK Djerf Lag 2 Maria Brodin OK
Hagaby GoIF Lag 4 Elisabeth Johansson OK
FK Herkules Lag 1 Hugo Magnusson OK
Katrineholms OK Lag 1 Johanna Karlsson OK
Rotebro IS Lag 3 Christoffer Olander OK
IFK Moras OK Lag 3 Andreas Allerhed OK
Fossum IF Lag 2 Kristian Bredesen OK
Surahammars / Hallstahamar Lag 1 OK
OK Denseln Lag 1 Thomas Lilja OK
OK Djerf Lag 3 Anna Palmér OK
Södertälje/Nykvarn Orientering Lag 1 David Nykvist OK
OK Kolmården Lag 2 Sara Forsberg OK
Sandefjord o-klubb Lag 1 Marie Therese Bakkehaug OK
Pohjantähti Lag 1 Sofia Haajanen OK
Surahammars / Hallstahamar Lag 2 OK
IFK Lidingö Lag 1 OK
Konnerud I.L. Lag 2 Miriam Weierud OK
Ärla IF Lag 1 Henrik Grawè OK
Ylistaron Kilpa-Veljet Lag 1 Mikko Leminen OK
PAN-Kristianstad Lag 1 Ebba Thuresson OK
Ås NLH orientering Lag 3 Hans Kristian Andreasson OK
Lapuan Virkiä Lag 1 Juha Luoma OK
Asker Skiklubb Lag 6 Anne Ingebjørg Backer OK
OK Tisaren Lag 2 Ivan Forsgren OK
Bækkelaget SK Lag 1 Erik Holum OK
OK Landehof Lag 1 Johanna Lidström OK
Mynämäen Suunnistajat-52 Lag 1 Reeta Lövgren OK
Tibro AIK SOK Lag 1 Carl-Johan Hoel OK
Ljusdals OK Lag 1 Linda Olsson OK
Stora Tuna IK Lag 2 Elin Skarin OK
Halmstad OK Lag 2 Nils Wallentin-Tärk OK
OK Hedströmmen Lag 1 Hannes Björkbacka OK
Tampereen Pyrintö Lag 3 Anni Savolainen OK
Tierps Sok Lag 1 Roger Andersson OK
Lillomarka O-lag Lag 1 Gaute Hallan Steiwer OK
OK Klemmingen Lag 2 Elin Pramlid OK
Hagaby GoIF Lag 3 David Eriksson OK
Järfälla OK Lag 1 Kristin Löfgren OK
Köping-Kolsva OK Lag 1 Richard Ström OK
Lillerød IF Lag 1 Camilla Bergmann OK
Tjälmo-godegårds Ok Lag 3 Erik Alsteryd OK
IFK Moras OK Lag 1 Maria Hamrén OK
OK Kolmården Lag 3 Sofie Schwartz OK
Koovee Tampere Lag 2 Juho Westerlund OK
OK Ravinen Lag 2 Jesper Dalgren OK
OK Linné Lag 1 Tom Korsgren OK
Hagaby GoIF Lag 1 Anton Blomgren OK
Halden Skiklubb Lag 4 Kathrine Ahlsen OK
OK Alehof Lag 1 David Modig OK
Sandefjord o-klubb Lag 2 Eirik Trygsland OK
IF Sibbo-Vargarna Lag 1 Mikael Ingman OK
Nydalens Skiblub Lag 3 Kristine Gran-Stiansen OK
OK Klemmingen Lag 1 Matilda Davidsson OK
OK Alehof Lag 3 Sara Pedersen OK
Nyköpings OK Lag 1 Oscar Arman OK
Liedon Parma Lag 2 Jussi Nummela OK
Hiisirasti Lag 1 Eero Ranta OK
Kovland / Njurunda / Timrå Lag 1 Malin Vedin OK
Västerbergslagens Ol (VB OL) Lag 1 Emma Olofsson OK
OK Måsen Lag 2 Marcus Rosén OK
Porsgrunn OL/ OK Skeidi Lag 2 Torbjørn Grande Østby OK
Vacant Lag 6 OK
OK Djerf Lag 1 Erika Bäck OK
Alfta ÖSA OK Lag 2 Jimmy Larsson OK
Østmarka OK Lag 1 Rein Ole Jørgensen OK
Umeå OK Lag 1 Linn Brändström OK
Dalaportens OL Lag 2 Linus Karlsson OK
OK Denseln Lag 3 Linnea Ivarsson-Sandberg OK
Sävedalens AIK Lag 1 Joakim Millegård OK
Gävle Orienteringsklubb Lag 2 OK
Opsal if Lag 1 Sigurd Kapperud OK
Eiker ol Lag 1 Tine Lysaker OK
OK Hammaren Lag 1 ANNA LUNDGREN OK
Vallentuna/Össeby OL Lag 1 Jonas Öhman OK
IFK Lidingö Lag 2 OK
Linköpings OK Lag 3 Malin Carlsson OK
Kristinehamn OK Lag 1 Emma Silvergrund OK
OK Enen Lag 1 Linda Gustafsson OK
OK Milan Lag 3 OK
Boxholm-mjölby Ol / Tranås Lag 2 Anna Nilsson OK
Kyrös-Rasti Lag 1 Helmi Sorsa OK
Rasti-Nokia Lag 1 Kimmo Suominen OK
Södertälje/Nykvarn Orientering Lag 2 Johanna Sandberg OK
Delta Lag 1 Oskari Liukkonen OK
Järla If Ok Lag 3 Siri Engberg OK
Tjälmo-godegårds Ok Lag 1 Annalotta Irevall OK
Asker Skiklubb Lag 5 Eirik Thingelstad Eeg OK
Konnerud I.L. Lag 1 Erik Haare OK
Porsgrunn OL/ OK Skeidi Lag 3 Marianne Sandvold OK
Forsa OK Lag 1 Jonatan Bylars OK
If Sturla / Konnerud Il Lag 1 Stine Andersen OK
OK Ravinen Lag 1 Niklas Westblad OK
Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1 Eva Englid OK
SOK Viljan Lag 1 Josefine Carlsson OK
Ärla IF Lag 3 Pär Johansson OK
IK Gandvik Lag 1 Olof Krantz IK Gan OK
Ringerike o-lag Lag 1 Kari Eiker OK
Haninge SOK Lag 1 Sara Eskilsson OK
Malungs OK Skogsmårdarna Lag 1 Elin Graneland OK
Rånäs OK Lag 1 Malin Jansson OK
Tjalve Orientering Lag 1 Sofie Dahlberg OK
Tjälmo-godegårds Ok Lag 2 Sofia Norin OK
Hjärnarps GH OL Lag 1 OK
OK Måsen Lag 1 Petter Eklöf OK
Porsgrunn OL/ OK Skeidi Lag 1 Bjørn Tore Mathisen OK
Tampereen Pyrintö Lag 2 Anna-Kaisa Kannisto OK
OK Denseln Lag 2 Hanna Wallentinsson OK
OK Tyr Lag 1 Jonas Leandersson OK
OK Gipen Lag 1 Kristina Stulken OK
Ikaalisten Nouseva-Voima Lag 1 Johanna Kriikkula OK
Kongsberg O-Lag Lag 2 Håkon Heggedal OK
Varteig o-lag Lag 1 Sindre Espenes OK
Rotebro IS Lag 2 Anders Lindahl OK
Garphyttans IF Lag 1 Sebastian Månsson OK
Asker Skiklubb Lag 4 Marit Isachsen OK
OK Rodhen Lag 4 Sandra Wallin OK
IF Hagen Lag 2 Erik Carlsson OK
Nydalens Skiblub Lag 2 Camilla Struksnaes OK
Umeå OK Lag 2 Malin Eriksson OK
Løten o-lag Lag 1 John Anders Bakke OK
Rånäs OK Lag 2 Elisabeth Åhman OK
Jönköpings OK Lag 1 Erik Pettersson OK
If Sturla Lag 1 Kine Hansen OK
Angelniemen Ankkuri Lag 1 Olli Salo OK
Kongsberg O-Lag Lag 7 Siri Nørsterud OK
Halmstad OK Lag 1 Erik Johansson OK
Opsal if Lag 3 Mari Ourum OK
OK Rodhen Lag 1 Petter Eriksson OK
Ok Tor, Torshälla Lag 1 Patric Lind OK
Liedon Parma Lag 1 Janne Peltola OK
Vacant Lag 7 OK
Asker Skiklubb Lag 3 Stig Carlson Strandhagen OK
OK Kåre Lag 2 OK
Svaide Roma SOK Lag 1 Hanna Nilsson OK
OK Tyr Lag 2 Halian Granefelt OK
Dalaportens OL Lag 1 Oskar Lundberg OK
Delta Lag 2 Vesa Ahlqvist OK
OK Hällen Lag 2 Jimmy Boman OK
Turun Suunnistajat Lag 1 Antero Ranki OK
Skarpnäcks OL Lag 1 Maja Westman OK
Pohjankyrön Rasti Lag 1 Matti Mäki-Torkko OK
Bromma -Vällingby SOK Lag 1 Rasmus Luthander OK
IF Hagen Lag 1 Johanna Svensson OK
Hauhon Sisu Lag 1 Tuuli Makkonen OK
OK Skogsfalken Lag 1 Robin Johansson OK
Hestra IF Lag 1 Therese Fredman OK
Långhundra IF Lag 1 Ingrid Blombäck OK
Fredrikstad Skiklubb Lag 2 Elise Jakobsen OK
Hagaby GoIF Lag 2 Emil Wiren OK
FK Göingarna Lag 1 Christofer Nilsson OK
OK Rodhen Lag 2 Therese Lukin OK
IF Thor Lag 2 Jessika Terenius OK
IFK Moras OK Lag 4 Therese Rapp OK
Sundsvalls OK Lag 1 Mats Johnsson OK
OK Kullingshof Lag 1 Helena Granér OK
OK Tisaren Lag 1 Johan Ryno OK
OK Hällen Lag 3 Viktoria Karlsson OK
Tampereen Pyrintö Lag 1 Mikko Kivelä OK
IFK Hedemora OK Lag 2 Dennis Höglund OK
OK Kolmården Lag 1 Lisa Skullman OK
Helsingin Suunnistajat Lag 2 Vilma Riitsalu OK
Asker Skiklubb Lag 1 Stian Bergersen OK
Kongsberg O-Lag Lag 5 Mari T.Olsen OK
Rehns BK Lag 1 OK
OK Måsen Lag 3 OK
Täby Ok Lag 2 David Levander OK
Köping-Kolsva OK Lag 3 Jennie Karlsson OK
Pargas IF Lag 1 Kalle Rantanen OK
Kils OK Lag 2 Camilla Lundgren OK
Løten o-lag Lag 2 Lene Godager OK
Finspångs AIK Lag 1 Kristina Karlsson OK
Fredrikstad Skiklubb Lag 1 Lars Magnus Aker OK
OK Nackhe Lag 1 Linnéa Johnsson OK
Opsal if Lag 2 Vegard Fjogstad OK
Helsingin Suunnistajat Lag 1 OK
Nyköpings OK Lag 2 Alexander Blomberg OK
Joutsenon Kullervo Lag 1 Teemu Myllärinen OK
Ärla IF Lag 2 Carl Carlsson OK
Malmö OK Lag 1 Holmqvist Ylwa OK
Heming/Njård O-lag Lag 1 Fanny Welle-Strand Horn OK
OK Milan Lag 2 OK
Tampereen Pyrintö Lag 4 Sanna Stolze OK
Rajamäen Rykmentti Lag 1 Seidi Roine OK
Indre Östfold OK Lag 1 Anne Mina Ramböl OK
Jalasjärven Jalas Lag 2 Iisakki Anttila OK
Haninge SOK Lag 2 Sandra Lejon Lind OK
FK Friskus-Varberg Lag 1 Liselott Magnusson OK
Skarpnäcks OL Lag 2 Emma Carlsson OK
Västerås SOK Lag 4 Anders Olsson OK
Sundsvalls OK Lag 2 Ingrid Mattsson OK
Tibro AIK SOK Lag 2 Magnus Klint OK
Gävle Orienteringsklubb Lag 1 OK
OK Skogshjortarna Lag 2 Johan Olofsson OK
Hjobygdens OK Lag 1 Pär Holmbäck OK
Lynx Lag 1 Lauri Kleemola OK
Leksands OK Lag 1 Emil Haglund OK
Halden Skiklubb Lag 2 Martin Jullum OK
OK Alehof Lag 2 Malin Börjesson OK
Uddevalla OK Lag 1 Lina Karlsson OK
Kongsberg O-Lag Lag 6 Stine Flågan OK
Söders SOL - Tyresö Lag 1 Dominique Egli OK
Ås NLH orientering Lag 2 Peter Warne OK
Nydalens Skiblub Lag 1 Audun Roenning OK
Lynx Lag 2 Teija Kujanpää OK
KFUM Örebro Lag 1 Sara Garpenlund OK
Østmarka OK Lag 2 Tord Mjelva OK
Kvarnsvedens GoIF OK Lag 1 Anna Ohls OK
OK Milan Lag 1 Therese Korkeakoski OK
Enebyberg/ Sundbyberg 1 Lag 1 Tobias Ahlquist OK
Västerbergslagens Ol (VB OL) Lag 2 Henrik Brus OK
Stora Tuna IK Lag 1 Fanny Skarin OK
Skogslöparna Lag 1 HANS PERSSON OK
Linköpings OK Lag 2 Amanda Almén OK
Eskilstunafors OL Lag 1 Henning Onsbring-Gustavsson OK
OK Moss Lag 1 Anette Schive OK
Köping-Kolsva OK Lag 2 Sara Profors OK
Kjula-Standard Lag 1 Johanna Olsson OK
Mynämäen Suunnistajat-52 Lag 2 Laura Lammila OK
OK Denseln Lag 4 Angelica Hägglöf OK
OK Hedströmmen Lag 2 Magnus Malmeström OK
Länna IF Lag 1 Markus Mokvist OK
Modum Lag 1 Marianne Sanberg OK
Hjobygdens OK Lag 2 Maria Forsberg OK
Falköpings AIK Lag 2 Mattias Pettersson OK
IL Tyrving Lag 2 Ingrid Skantze OK
Norbergs OK Lag 1 Caroline Svedberg OK
OK Södertörn Lag 1 Anna Grenros OK
KFUM Örebro Lag 2 Madelene Nicolas OK
Halden Skiklubb Lag 1 Tor Andreas Andersen OK
OK Roslagen Lag 1 Anneli Isaksson OK
Tierps Sok / Ok Triangeln Lag 1 Ej startat
Vacant Lag 5 Ej startat
Leksands OK Lag 3 Ej startat
Leksands OK Lag 4 Ej startat
Joutsenon Kullervo Lag 2 Ej startat
Vacant Lag 2 Ej startat
Jalasjärven Jalas Lag 3 Kaisu Yli-Peltola Ej startat
IF Hagen Lag 3 Ej startat
Vacant Lag 2 Ej startat
Södertälje/Nykvarn Orientering Lag 3 Ej startat
Vacant Lag 3 Ej startat
Tierps Sok Lag 2 Ej startat
Vacant Lag 4 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with