GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2002, Surahammar

10MILA 2002 avgjordes 27-28 april i trakterna kring Surahammar.

Klass: Herrar (108 km)

Stavtorpet i Surahammar var årets arena, åter igen fick tiomilafejden oss förena tuffa ungdomar, kvinnor och män forslade kavlen i Västmanlands län
Lena Larsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (30 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: VIP

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 4 Ungdom 2002

Pl Lag Löpare Tid Efter
IF Thor Lag 1 Per Björklund OK
Järla If Ok Lag 2 Erik Amberg OK
IFK Moras OK Lag 2 Martin Palm OK
Västerås SOK Lag 2 Anders Olby OK
Asker Skiklubb Lag 2 Magnus Mellbye Larsen OK
Mariestads FK Lag 1 Mattias Lööf OK
Stora Tuna IK Lag 3 Erik Nilsson-Lindgren OK
Pihkaniskat Lag 1 Markus Lommi OK
Tampereen Pyrintö Lag 5 Eero Mailanen OK
Raumar O-lag Lag 2 Eirik Rustad OK
Halden Skiklubb Lag 3 Emeline Mjølnerød OK
Västerås SOK Lag 3 Simon Lindberg OK
Snättringe SK Lag 2 Sanna Morén OK
Alfta ÖSA OK Lag 1 Pär Hansson OK
IK Jarl Rättvik Lag 1 OK
Järla If Ok Lag 1 Erik Mattsson OK
OK Roslagen Lag 2 Joel Lännevall OK
Västerås SOK Lag 1 Daniel Johanneson OK
Ås NLH orientering Lag 1 Are Andreasson OK
Snättringe SK Lag 1 Fredrik Holgersson OK
Leksands OK Lag 2 Viktor Mattsson OK
Tullinge SK Lag 1 Anders Ohlsson OK
Kongsberg O-Lag Lag 3 Frode Roaas OK
Koovee Tampere Lag 1 Joona Järvinen OK
Kovlands IF Lag 1 Peter Öhlén OK
Täby Ok Lag 1 Niklas Olsson OK
Kils OK Lag 1 Henrik Lundgren OK
IFK Hedemora OK Lag 1 Erik Sillanpää OK
Sarpsborg OL / Trøsken IL Lag 1 Magne Agnalt OK
Rehns BK Lag 2 OK
OK MANGEN Lag 1 Kajsa Richardsson OK
Fossum IF Lag 3 Sondre Holvik OK
IL Tyrving Lag 1 Bjørn Ekeberg OK
Rasti-Saimaa Lag 1 Janne Mikkonen OK
Järfälla OK Lag 2 Tina Eriksson OK
Söderhamns OK Lag 1 David Sundström OK
Almby IK Lag 1 Gustav Groth OK
Motala AIF-OL Lag 1 Olle Fridolfsson OK
Söders SOL - Tyresö Lag 2 Gabriella Lundholm OK
OK Djerf Lag 2 Patrik Eriksson OK
Hagaby GoIF Lag 4 Andreas Karlsson OK
FK Herkules Lag 1 David Johansson OK
Katrineholms OK Lag 1 Malin Hellström OK
Rotebro IS Lag 3 Filip Holmberg OK
IFK Moras OK Lag 3 Anders Pers OK
Fossum IF Lag 2 Johan Fredrik Furuly OK
Surahammars / Hallstahamar Lag 1 David Johansson OK
OK Denseln Lag 1 Mattias Ericsson OK
OK Djerf Lag 3 Oskar Palmér OK
Södertälje/Nykvarn Orientering Lag 1 Niklas Serrander OK
OK Kolmården Lag 2 Joel Ôsterquist OK
Boxholm-mjölby Ol / Tranås Lag 1 Emil Tengvall OK
Jalasjärven Jalas Lag 1 Antti Annala OK
Fossum IF Lag 1 Stian Grann OK
Arboga OK Lag 1 Karin Höök OK
Raumar O-lag Lag 1 Torunn Hermansen OK
Kongsberg O-Lag Lag 1 Håkon T. Bergstøl OK
Rotebro IS Lag 1 Erik Malm OK
Säterbygdens OK Lag 1 Jan Lundholm OK
Tullinge SK Lag 2 Henrik Lähdes OK
OK Hällen Lag 1 Robert Carlsson OK
L/f-hønefoss Orientering Lag 1 OK
Linköpings OK Lag 1 Erik Backteman OK
OK Skogshjortarna Lag 1 Mikael Axelsson OK
Falköpings AIK Lag 1 Therese Andersson OK
OK Österåker Lag 1 Johan Aronsson OK
OK Kåre Lag 1 OK
Selånger SOK Lag 1 Pär Westerlund Selånger SOK OK
Tierps Sok Lag 1 Anders Lag OK
Lillomarka O-lag Lag 1 Øystein Grøndahl OK
OK Klemmingen Lag 2 Joel Hellsten OK
Hagaby GoIF Lag 3 Kasja Axin OK
Järfälla OK Lag 1 Fredrik Norberg OK
Köping-Kolsva OK Lag 1 Mikael Landqvist OK
Lillerød IF Lag 1 Michael Kjersgaard OK
Tjälmo-godegårds Ok Lag 3 Marcus Matsson OK
IFK Moras OK Lag 1 Linda Jonsson OK
OK Kolmården Lag 3 Weine Karlsson OK
Koovee Tampere Lag 2 Kimmo Leppänen OK
OK Ravinen Lag 2 Erik Strandberg OK
OK Linné Lag 1 Marcus Agnedal OK
Hagaby GoIF Lag 1 Jonas Olofsson OK
Halden Skiklubb Lag 4 Hanna Nordbrøden OK
OK Alehof Lag 1 Mikael Eliasson OK
Sandefjord o-klubb Lag 1 Jon Arthur Andreassen OK
Pohjantähti Lag 1 Janne Harju OK
Surahammars / Hallstahamar Lag 2 Eva-Maj Johansson OK
IFK Lidingö Lag 1 OK
Konnerud I.L. Lag 2 Hans Rusten Wang OK
Ärla IF Lag 1 Emil Andersson OK
PAN-Kristianstad Lag 1 Ola Nyberg OK
Lapuan Virkiä Lag 1 Jaakko Sorvisto OK
OK Tisaren Lag 2 Joakim Linell OK
OK Landehof Lag 1 Viktor Axbom OK
Mynämäen Suunnistajat-52 Lag 1 Antti Rauvola OK
Tibro AIK SOK Lag 1 Joel Svensson OK
Ljusdals OK Lag 1 Tobis Norberg OK
Stora Tuna IK Lag 2 Calle Grape OK
Halmstad OK Lag 2 Erik Memmi OK
OK Hedströmmen Lag 1 Robert Broström OK
Tampereen Pyrintö Lag 3 Aki Rautio OK
Opsal if Lag 1 Stian Klyve OK
Eiker ol Lag 1 Håkon Smedberg OK
OK Hammaren Lag 1 MARTIN AHBLEN OK
Vallentuna/Össeby OL Lag 1 Simon Wallgren OK
IFK Lidingö Lag 2 OK
Linköpings OK Lag 3 Stina Boberg OK
Kristinehamn OK Lag 1 Robin Larsson OK
OK Enen Lag 1 Erik Olsson OK
OK Milan Lag 3 OK
Boxholm-mjölby Ol / Tranås Lag 2 Sofie Larsson OK
Kyrös-Rasti Lag 1 Ville Kallioniemi OK
Rasti-Nokia Lag 1 Eero Viertokoski OK
Södertälje/Nykvarn Orientering Lag 2 Frida Engkvist-Norman OK
Delta Lag 1 Janne Heikka OK
Järla If Ok Lag 3 Emil Sundvall OK
Tjälmo-godegårds Ok Lag 1 Jonathan Franzén OK
Sandefjord o-klubb Lag 2 Kristoffer Momork OK
IF Sibbo-Vargarna Lag 1 Snickars Sebastian OK
Nydalens Skiblub Lag 3 Trygve Markset OK
OK Klemmingen Lag 1 Niklas Hallebro OK
OK Alehof Lag 3 Marie Rönngård OK
Nyköpings OK Lag 1 Erik Blomberg OK
Hiisirasti Lag 1 Juho Uotila OK
Västerbergslagens Ol (VB OL) Lag 1 Tor Draiby OK
Porsgrunn OL/ OK Skeidi Lag 2 Magnus Christensen OK
OK Djerf Lag 1 Elias Haglund OK
Alfta ÖSA OK Lag 2 Ellen Ericson OK
Østmarka OK Lag 1 Tore Dyrhaug Mo OK
Umeå OK Lag 1 Teodor Petersson OK
Dalaportens OL Lag 2 Cecilia Johnsson OK
OK Denseln Lag 3 Daniel Hägglöf OK
Sävedalens AIK Lag 1 Patrik Berglund OK
Gävle Orienteringsklubb Lag 2 OK
OK Denseln Lag 2 Catrin Pettersson OK
OK Tyr Lag 1 Tobias Öström OK
OK Gipen Lag 1 Johannes Nilsson OK
Ikaalisten Nouseva-Voima Lag 1 Noora Rasamäki OK
Kongsberg O-Lag Lag 2 Steindal Marius OK
Varteig o-lag Lag 1 Einar Brenne Andersen OK
Rotebro IS Lag 2 Rickard Häger OK
Garphyttans IF Lag 1 Patrich Maurizon OK
Asker Skiklubb Lag 4 Theis Lindemark OK
OK Rodhen Lag 4 Henrik Johnson OK
IF Hagen Lag 2 Johanna Ragvald OK
Nydalens Skiblub Lag 2 Lars Eid Nielsen OK
Umeå OK Lag 2 Göran Karlsson OK
Løten o-lag Lag 1 Magne Dæhli OK
Rånäs OK Lag 2 Erik Nordström OK
Jönköpings OK Lag 1 Johan Tideman OK
Asker Skiklubb Lag 5 Oda Kjørlaug OK
Konnerud I.L. Lag 1 Øystein Jaren Samuelsen OK
Porsgrunn OL/ OK Skeidi Lag 3 Tore Aarhus Gulbrandsen OK
Forsa OK Lag 1 Olle Berglund OK
If Sturla / Konnerud Il Lag 1 Martine Largberg OK
OK Ravinen Lag 1 Niklas Wansölin OK
SOK Viljan Lag 1 Henrik Olsson OK
IK Gandvik Lag 1 Stefan Jonsson OK Klyfta OK
Haninge SOK Lag 1 Joel Ericsson OK
Malungs OK Skogsmårdarna Lag 1 Erik Jadnert OK
Rånäs OK Lag 1 Kristoffer Eklund OK
Tjalve Orientering Lag 1 Viktor Persson OK
Tjälmo-godegårds Ok Lag 2 Hjalmar Hurtig OK
Hjärnarps GH OL Lag 1 Linus Bohman OK
OK Måsen Lag 1 Linnéa Skantz OK
Porsgrunn OL/ OK Skeidi Lag 1 Åsmund Hasaas OK
Tampereen Pyrintö Lag 2 Ralf Salonen OK
IF Hagen Lag 1 Gustav Eriksson OK
Hauhon Sisu Lag 1 Arto Kuivaniemi OK
OK Skogsfalken Lag 1 Linus Pilblad OK
Hestra IF Lag 1 Emma Fredman OK
Långhundra IF Lag 1 Josefin Bengtsson OK
Fredrikstad Skiklubb Lag 2 Gitte Bromander OK
Hagaby GoIF Lag 2 Johan Eriksson OK
FK Göingarna Lag 1 Anders Lundin OK
OK Rodhen Lag 2 Marie Jacobsson OK
IF Thor Lag 2 Niklas Nyström OK
IFK Moras OK Lag 4 Jon Karlsson OK
Sundsvalls OK Lag 1 Jessica Bäckström OK
OK Kullingshof Lag 1 Jimmy Andersson OK
OK Tisaren Lag 1 Eiminas Voveris OK
OK Hällen Lag 3 Sofia Josefsson OK
Tampereen Pyrintö Lag 1 Martti Hyvönen OK
If Sturla Lag 1 Øystein Knutsen OK
Angelniemen Ankkuri Lag 1 Jussi Laakkio OK
Kongsberg O-Lag Lag 7 Marianne Wallin OK
Halmstad OK Lag 1 Peter Stenbeck OK
Opsal if Lag 3 Jon Morten Mosand OK
OK Rodhen Lag 1 Kristofer Lukin OK
Liedon Parma Lag 1 Lasse Suonpää OK
Asker Skiklubb Lag 3 Halvard Moian Nydal OK
Svaide Roma SOK Lag 1 Erik Pettersson OK
OK Tyr Lag 2 Karl Levin OK
Dalaportens OL Lag 1 Johan Silvermark OK
Delta Lag 2 Laine Toumo OK
OK Hällen Lag 2 Emil Corell OK
Turun Suunnistajat Lag 1 Markus Mononen OK
Skarpnäcks OL Lag 1 Axel Hult OK
Pohjankyrön Rasti Lag 1 Antti Keisanen OK
Bromma -Vällingby SOK Lag 1 Linda Berg OK
Malmö OK Lag 1 Edenbrandt Maria OK
Heming/Njård O-lag Lag 1 Martin Waaler Kaas OK
OK Milan Lag 2 OK
Tampereen Pyrintö Lag 4 Joonas Julkunen OK
Rajamäen Rykmentti Lag 1 Pyry Niemi OK
Indre Östfold OK Lag 1 Simen Graff OK
Jalasjärven Jalas Lag 2 Jussi Laurila OK
Haninge SOK Lag 2 Jesper Falk OK
FK Friskus-Varberg Lag 1 Erik Edespong OK
Skarpnäcks OL Lag 2 Edvin Lindmark OK
Västerås SOK Lag 4 Jonas Törnå OK
Sundsvalls OK Lag 2 Helena Åkerdahl OK
Tibro AIK SOK Lag 2 Jonas Johansson OK
Gävle Orienteringsklubb Lag 1 OK
OK Skogshjortarna Lag 2 Mikael Andersson OK
Hjobygdens OK Lag 1 Johan Olsson OK
IFK Hedemora OK Lag 2 Hampus Möller OK
OK Kolmården Lag 1 Jimmy Dahl OK
Helsingin Suunnistajat Lag 2 Samuli Salo OK
Asker Skiklubb Lag 1 Anders Skarholt OK
Kongsberg O-Lag Lag 5 Espen Lindseth OK
Rehns BK Lag 1 A a OK
Täby Ok Lag 2 Stefan Linde OK
Pargas IF Lag 1 Robin Fröberg OK
Løten o-lag Lag 2 Trygve Olsen OK
Finspångs AIK Lag 1 Joel Karlsson OK
Fredrikstad Skiklubb Lag 1 Halvor Kjellesvik OK
OK Nackhe Lag 1 Andreas Lundblad OK
Opsal if Lag 2 Kristoffer Stenstad OK
Helsingin Suunnistajat Lag 1 OK
Nyköpings OK Lag 2 Pär Gustavsson OK
Joutsenon Kullervo Lag 1 Mikko Viskari OK
Ärla IF Lag 2 Oscar Hallberg OK
Köping-Kolsva OK Lag 2 Malin Kruse OK
Kjula-Standard Lag 1 Johan Egneblad OK
Mynämäen Suunnistajat-52 Lag 2 Suvi-Elina Sulonen OK
OK Denseln Lag 4 Lotta Olsson OK
OK Hedströmmen Lag 2 Marcus Mikkelä OK
Länna IF Lag 1 Linus Karlsson-Mood OK
Modum Lag 1 Karsten Kopland OK
Hjobygdens OK Lag 2 Lars Axelsson OK
Falköpings AIK Lag 2 Erik Svenning OK
IL Tyrving Lag 2 Truls Bech Jensen OK
Norbergs OK Lag 1 Camilla Sjökvist OK
OK Södertörn Lag 1 Johan Nykvist OK
KFUM Örebro Lag 2 Manne Friman OK
Halden Skiklubb Lag 1 Magnus Hov OK
OK Roslagen Lag 1 Åke Bjerregaard OK
Lynx Lag 1 Juuso Kujanpää OK
Leksands OK Lag 1 Sebastian Yttergren OK
Halden Skiklubb Lag 2 Eirik Hauan Andersen OK
OK Alehof Lag 2 Albin Persson OK
Uddevalla OK Lag 1 David Bejbom OK
Kongsberg O-Lag Lag 6 Jens B.Sevaldson OK
Söders SOL - Tyresö Lag 1 Viktor Norell OK
Nydalens Skiblub Lag 1 Einar Andre Jakobsen OK
KFUM Örebro Lag 1 Fredrik Björklund OK
Kvarnsvedens GoIF OK Lag 1 Gustaf Goth OK
OK Milan Lag 1 Emil Johansson OK
Enebyberg/ Sundbyberg 1 Lag 1 Erik Boström OK
Västerbergslagens Ol (VB OL) Lag 2 Erik Danils OK
Stora Tuna IK Lag 1 Clas Eriksson OK
Skogslöparna Lag 1 DANIEL PERSSON OK
Linköpings OK Lag 2 Elin Lindström OK
Eskilstunafors OL Lag 1 Oskar Larsson OK
OK Moss Lag 1 Arne Suleng OK
Kongsberg O-Lag Lag 4 Rebekka Gravningen Utgått
Järla If Ok Lag 4 Utgått
OK Älvsjö Örby Lag 1 Dan Petersen Utgått
Ylistaron Kilpa-Veljet Lag 1 Matti Hautalahti Utgått
Ås NLH orientering Lag 3 Anders Sathermoen Utgått
Liedon Parma Lag 2 Riina Taimisto Utgått
Kovland / Njurunda / Timrå Lag 1 Andersson Utgått
Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1 Emma Englid Utgått
Ärla IF Lag 3 Mattias Grawe´ Utgått
Ok Tor, Torshälla Lag 1 Camilla Holmberg Utgått
Vacant Lag 7 Utgått
OK Måsen Lag 3 Utgått
Köping-Kolsva OK Lag 3 Karina Karlsson Utgått
Ås NLH orientering Lag 2 Björn Ornholt Utgått
Forsa OK Lag 2 MAGNUS WILHELMSSON Diskvalificerad
Indre Östfold OK Lag 2 Marthe Fredriksen Diskvalificerad
Fredrikstad Skiklubb Lag 3 Thea Mathiesen Diskvalificerad
If Sturla Lag 1 Bjørn Verde Thon Diskvalificerad
Asker Skiklubb Lag 6 Martine Hannevik Diskvalificerad
Bækkelaget SK Lag 1 Rune Salamonsen Diskvalificerad
OK Måsen Lag 2 Andreas Rosén Diskvalificerad
Vacant Lag 6 Diskvalificerad
Ringerike o-lag Lag 1 Mari Eiker Diskvalificerad
OK Kåre Lag 2 Diskvalificerad
Kils OK Lag 2 Diskvalificerad
Lynx Lag 2 Juho Mäkinen Diskvalificerad
Østmarka OK Lag 2 Gorm Eirik Svendsen Diskvalificerad
Tierps Sok / Ok Triangeln Lag 1 Ej startat
Vacant Lag 5 Ej startat
Leksands OK Lag 3 Ej startat
Leksands OK Lag 4 Ej startat
Joutsenon Kullervo Lag 2 Ej startat
Vacant Lag 2 Ej startat
Jalasjärven Jalas Lag 3 Antti Annala Ej startat
IF Hagen Lag 3 Ej startat
Vacant Lag 2 Ej startat
Södertälje/Nykvarn Orientering Lag 3 Ej startat
Vacant Lag 3 Ej startat
Tierps Sok Lag 2 Ej startat
Vacant Lag 4 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with