GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2003, Kungsör

2003 års 10MILA genomfördes i trakterna kring Kungsör.

Klass: Herrar (105 km)

Budkavle går genom dagen och natten, i Kungsör vid västra Mälarens vatten. Här Gustav Vasa styrde sitt välde och Karl XI första björnen fällde. Runor och borgar om vikingar minner, gå fort och rätt så ni Tiomila vinner
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (30 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Herrar 2003

Pl Lag Tid Efter
1 Halden Skiklubb 1 10:12:42 0:00
2 IFK Göteborg 1 10:21:20 8:38
3 OK Orion 1 10:21:24 8:42
4 Malungs OK Skogsmårdarna 1 10:21:37 8:55
5 Södertälje-Nykvarn 1 10:22:50 10:08
6 IFK Lidingö 1 10:25:08 12:26
7 DELTA 1 10:25:11 12:29
8 FK Friskus-Varberg 1 10:25:12 12:30
9 Tampereen Pyrintö 1 10:25:15 12:33
10 IK Hakarpspojkarna 1 10:28:22 15:40
11 Vehkalahden Veikot 1 10:28:30 15:48
12 Leksands OK 1 10:32:47 20:05
13 PAN-Kristianstad 1 10:32:53 20:11
14 OK Linné 1 10:35:34 22:52
15 Turun Metsänkävijät 1 10:36:08 23:26
16 Bækkelaget SK 1 10:36:17 23:35
17 Hiisirasti 1 10:36:19 23:37
18 SK Pohjantähti - Oulu 1 10:36:31 23:49
19 OK Denseln 1 10:36:33 23:51
20 Söders SOL - Tyresö 1 10:37:05 24:23
21 Angelniemen Ankkuri 1 10:38:46 26:04
22 OK Tisaren 1 10:40:51 28:09
23 Kristiansand OK 1 10:41:18 28:36
24 Paimion Rasti 1 10:43:40 30:58
25 Lapuan Virkiä 1 10:43:41 30:59
26 OK Ravinen 1 10:47:00 34:18
27 Västerbergslagens OL 1 10:48:34 35:52
28 MS Parma 1 10:48:40 35:58
29 OK Pan Århus 1 10:51:55 39:13
30 Göteborg-Majorna OK 1 10:52:00 39:18
31 Kangasala SK 1 10:53:42 41:00
32 IFK Göteborg 2 10:53:54 41:12
33 Nydalens Skiklub 1 10:56:39 43:57
34 Suunta-101 1 10:56:44 44:02
35 Ikaalisten NV 1 10:56:46 44:04
36 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 10:56:52 44:10
37 SoIK HELLAS 1 10:57:03 44:21
38 Rajamäen Rykmentti 1 10:57:46 45:04
39 OK Roslagen 1 11:04:18 51:36
40 OK77 1 11:04:53 52:11
41 Linköpings OK 1 11:04:58 52:16
42 NTNUI 1 11:05:47 53:05
43 KFUM Örebro 1 11:05:49 53:07
44 FarumTisvilde OK 1 11:09:38 56:56
45 OK Skogsfalken 1 11:10:04 57:22
46 Södertälje-Nykvarn 2 11:10:05 57:23
47 Stora Tuna IK 1 11:11:21 58:39
48 IF Sibbo-Vargarna 1 11:11:26 58:44
49 Helsingin Suunnistajat 1 11:11:30 58:48
50 OK Hällen 1 11:13:34 1:00:52
51 OK Tyr 1 11:16:53 1:04:11
52 Tullinge SK 1 11:17:04 1:04:22
53 Gävle OK 1 11:17:25 1:04:43
54 Västerås SOK 1 11:18:17 1:05:35
55 Hagaby GoIF 1 11:19:13 1:06:31
56 Vänersborgs SK 1 11:19:38 1:06:56
57 Järla IF OK 1 11:20:45 1:08:03
58 Lynx 1 11:20:46 1:08:04
59 Fredrikstad Skiklubb 1 11:20:50 1:08:08
60 Turun Metsänkävijät 2 11:20:53 1:08:11
61 Sundsvalls OK 1 11:20:56 1:08:14
62 OK Hammaren 1 11:20:58 1:08:16
63 Espoon Suunta 1 11:24:23 1:11:41
64 Turun Suunnistajat 1 11:25:03 1:12:21
65 Ärla IF 1 11:28:07 1:15:25
66 IFK Moras OK 1 11:29:52 1:17:10
67 OK Ravinen 2 11:29:55 1:17:13
68 DELTA 2 11:30:01 1:17:19
69 Halmstad OK 1 11:30:02 1:17:20
70 PAN-Kristianstad 2 11:30:17 1:17:35
71 Norbergs OK 1 11:30:21 1:17:39
72 IK Hakarpspojkarna 2 11:33:34 1:20:52
73 Modum O-lag 1 11:34:47 1:22:05
74 Kils OK 1 11:34:54 1:22:12
75 IF Thor 1 11:34:59 1:22:17
76 Ronneby OK 1 11:35:07 1:22:25
77 OK Linné 2 11:35:18 1:22:36
78 IL Tyrving 1 11:41:12 1:28:30
79 IFK Umeå 1 11:42:21 1:29:39
80 Vang Orienteringslag 1 11:42:36 1:29:54
81 Halden Skiklubb 2 11:43:10 1:30:28
82 Hestra IF 1 11:43:14 1:30:32
83 Spring Cup OK 1 11:47:16 1:34:34
84 Rasti-Saimaa 1 11:47:38 1:34:56
85 OK Orient 1 11:47:48 1:35:06
86 IF Femman 1 11:48:46 1:36:04
87 Hauhon Sisu 1 11:48:50 1:36:08
88 Keravan Urheilijat 1 11:52:03 1:39:21
89 IFK Hedemora OK 1 11:52:04 1:39:22
90 Tolered/Utby/Landehof/Stern 11:54:44 1:42:02
91 SILD team Praga 1 11:54:45 1:42:03
92 Västerås SOK 2 11:54:48 1:42:06
93 IFK Lidingö 2 11:54:58 1:42:16
94 Bækkelaget SK 2 11:55:01 1:42:19
95 Södertälje-Nykvarn 3 12:03:06 1:50:24
96 Gular IL 1 12:06:16 1:53:34
97 OK Kolmården 1 12:06:23 1:53:41
98 OK Tranan/OK Mark 1 12:06:49 1:54:07
99 IF Hagen 1 12:11:42 1:59:00
100 Hiisirasti 2 12:11:43 1:59:01
101 Hyvinkään Rasti 1 12:12:00 1:59:18
102 Rasti E4 1 12:12:17 1:59:35
103 Koovee Tampere 1 12:12:44 2:00:02
104 Ås NLH orientering 1 12:14:18 2:01:36
105 Rastivarsat 1 12:14:30 2:01:48
106 Kalmar OK 1 12:14:35 2:01:53
107 Freidig 1 12:14:38 2:01:56
108 Nyköpings OK 1 12:14:39 2:01:57
109 Härlövs IF 1 12:16:21 2:03:39
110 Tampereen Pyrintö 2 12:18:34 2:05:52
111 Rånäs OK 1 12:18:56 2:06:14
112 Leksands OK 2 12:20:26 2:07:44
113 Sundbybergs IK 1 12:20:37 2:07:55
114 Sävedalens AIK 1 12:20:58 2:08:16
115 Dalaportens OL 1 12:21:06 2:08:24
116 OK Pan Århus 2 12:21:08 2:08:26
117 England Select 1 12:21:12 2:08:30
118 Stora Tuna IK 2 12:21:13 2:08:31
119 OK Kåre 1 12:21:45 2:09:03
120 Lahden Suunnistajat -37 1 12:24:05 2:11:23
121 FK Friskus-Varberg 2 12:25:55 2:13:13
122 Nydalens Skiklub 2 12:26:08 2:13:26
123 Joutsenon Kullervo 1 12:26:18 2:13:36
124 Eksjö SOK 1 12:28:06 2:15:24
125 Sandnes IL 1 12:29:21 2:16:39
126 Gotlands Bro OK 1 12:29:53 2:17:11
127 Täby Ok 1 12:32:07 2:19:25
128 OK Skogshjortarna 1 12:33:11 2:20:29
129 Linköpings OK 2 12:34:27 2:21:45
130 OK Tor 1 12:34:29 2:21:47
131 Nybro OK 1 12:34:56 2:22:14
132 OK Roslagen 2 12:35:41 2:22:59
133 OK Orion 2 12:38:15 2:25:33
134 Rydboholms SK/IK Ymer 1 12:38:23 2:25:41
135 FarumTisvilde OK 2 12:38:31 2:25:49
136 Alfta ÖSA OK 1 12:39:38 2:26:56
137 Østmarka OK 1 12:40:26 2:27:44
138 USK Praha 1 12:41:37 2:28:55
139 IFK Göteborg 3 12:41:54 2:29:12
140 Umeå OK 1 12:44:34 2:31:52
141 Kymin Suunnistajat 1 12:44:47 2:32:05
142 Wing OK 1 12:44:53 2:32:11
143 Söders SOL - Tyresö 2 12:44:55 2:32:13
144 Turun Suunnistajat 2 12:45:10 2:32:28
145 OK Tisaren 2 12:47:28 2:34:46
146 Göteborg-Majorna OK 3 12:47:31 2:34:49
147 IK Gandvik/OK Klyftamo 1 12:47:33 2:34:51
148 IK Hakarpspojkarna 3 12:48:18 2:35:36
149 Istrums SK 1 12:48:23 2:35:41
150 Väsby OK 1 12:50:13 2:37:31
151 Sundsvalls OK 2 12:50:59 2:38:17
152 Sippurasti 1 12:51:01 2:38:19
153 Boxholm-Mjölby OL 1 12:51:05 2:38:23
154 SOK Viljan 1 12:52:48 2:40:06
155 Bredaryds SOK 1 12:54:08 2:41:26
156 Vihtavuoren Pamaus 1 12:54:12 2:41:30
157 Växjö OK 1 12:55:38 2:42:56
158 Asker Skiklubb 1 12:55:41 2:42:59
159 Oppsal if 1 12:55:48 2:43:06
160 Gustavsbergs IF 1 12:55:54 2:43:12
161 Järfälla OK 2 12:56:24 2:43:42
162 Uddevalla OK 1 12:59:26 2:46:44
163 Lokomotiva Pardubice 1 13:00:05 2:47:23
164 OK Klemmingen 1 13:00:07 2:47:25
165 Lunds OK 1 13:00:20 2:47:38
166 LUS-LapVi-RasKa 1 13:01:36 2:48:54
167 OK Älme/Emmaboda Verda OK 1 13:04:59 2:52:17
168 Helsingborgs SOK 1 13:07:31 2:54:49
169 Härnösands OK 1 13:07:34 2:54:52
170 OK Njudung/OK Bävern 1 13:07:43 2:55:01
171 OSI Orientering 1 13:07:46 2:55:04
172 Laitilan Jyske 1 13:07:54 2:55:12
173 Snättringe SK 1 13:07:59 2:55:17
174 OK Södertörn 1 13:08:05 2:55:23
175 OK Alehof 1 13:09:44 2:57:02
176 ALjosa Team 1 13:09:50 2:57:08
177 Malungs OK Skogsmårdarna 2 13:09:57 2:57:15
178 OK Roxen 1 13:10:14 2:57:32
179 OK Vilse - 87 1 13:10:17 2:57:35
180 Rasti-Saimaa 2 13:10:30 2:57:48
181 Rajamäen Rykmentti 2 13:10:36 2:57:54
182 IFK Enskede 1 13:14:13 3:01:31
183 Tullinge SK 2 13:15:26 3:02:44
184 OK Österåker 1 13:15:40 3:02:58
185 NTNUI 2 13:17:32 3:04:50
186 IFK Bömbarda 1 13:23:18 3:10:36
187 Jönköpings OK 1 13:23:26 3:10:44
188 Eiker ol 1 13:23:44 3:11:02
189 FK Göingarna 1 13:23:50 3:11:08
190 Kongsberg O-lag 1 13:23:55 3:11:13
191 Suunta-101 2 13:23:58 3:11:16
192 OK Rodhen 1 13:24:08 3:11:26
193 Björkfors GoIF/Kisa SK 1 13:24:20 3:11:38
194 Köping-Kolsva OK 1 13:24:43 3:12:01
195 OK Skogsstjärnan 1 13:25:03 3:12:21
196 Angelniemen Ankkuri 2 13:25:50 3:13:08
197 Indre Östfold OK/OK Moss 1 13:25:59 3:13:17
198 Arboga OK 1 13:26:15 3:13:33
199 OK Gisle 1 13:28:46 3:16:04
200 Säterbygdens OK 1 13:28:57 3:16:15
201 Nydalens Skiklub 4 13:29:10 3:16:28
202 Ok Raseborg 1 13:29:11 3:16:29
203 IFK Lidingö 3 13:29:19 3:16:37
204 KFUM Örebro 2 13:32:16 3:19:34
205 Skarpnäcks OL 1 13:32:31 3:19:49
206 Raumar O-lag 1 13:32:32 3:19:50
207 Falkenbergs OK 1 13:33:01 3:20:19
208 OK Kullingshof 1 13:34:09 3:21:27
209 OK Löftan 1 13:36:57 3:24:15
210 Gävle OK 2 13:36:59 3:24:17
211 Rehns BK 1 13:37:00 3:24:18
212 Päijät-Rasti 1 13:37:02 3:24:20
213 Vallentuna/Össeby OL 1 13:37:26 3:24:44
214 IF Åland 1 13:42:39 3:29:57
215 Pihkaniskat 1 13:42:41 3:29:59
216 IL Tyrving 2 13:42:46 3:30:04
217 OK Motala 1 13:42:47 3:30:05
218 Forsa OK 1 13:42:57 3:30:15
219 MS Parma 2 13:43:01 3:30:19
220 Saarijärven Pullistus 1 13:43:35 3:30:53
221 OK Nolaskogsarna 1 13:46:35 3:33:53
222 Gagnefs OK/HJS Vansbro OK 1 13:46:59 3:34:17
223 VästervikGamleby/Ankarsrum 1 13:47:09 3:34:27
224 Kjula-Standard 1 13:52:23 3:39:41
225 OK Dacke 1 13:52:47 3:40:05
226 Slovan Luhacovice 1 13:54:41 3:41:59
227 OK Tyr 2 13:56:49 3:44:07
228 Västerbergslagens OL 2 13:56:53 3:44:11
229 OK Tylöskog 1 13:56:56 3:44:14
230 Kristiansand OK 2 13:57:07 3:44:25
231 Värend GN 1 13:57:13 3:44:31
232 Tjällmo-Godegård OK 1 13:57:22 3:44:40
233 Tjalve Orientering 1 13:57:26 3:44:44
234 OK Linné Gubbs 5 13:58:09 3:45:27
235 IF Brahe 1 13:58:24 3:45:42
236 Ex-legends 1 13:58:56 3:46:14
237 Kalevan Rasti 1983 2 14:06:07 3:53:25
238 Espoon Suunta 2 14:09:41 3:56:59
239 Rotebro IS 1 14:11:50 3:59:08
240 OK Måsen 1 14:13:36 4:00:54
241 Nydalens Skiklub 3 14:13:47 4:01:05
242 OK Hällen 2 14:13:50 4:01:08
243 SoIK HELLAS 2 14:15:30 4:02:48
244 Vänersborgs SK 2 14:16:20 4:03:38
245 Hjärnarps GH OL 1 14:20:32 4:07:50
246 Kungälvs OK 1 14:20:37 4:07:55
247 Hagaby GoIF 2 14:20:49 4:08:07
248 Porsgrunn/Horten/Skien 1 14:21:16 4:08:34
249 Lynx 2 14:24:17 4:11:35
250 Almby IK 1 14:24:39 4:11:57
251 Södertälje-Nykvarn 40-plus 14:29:03 4:16:21
252 Motala AIF-OL 1 14:30:02 4:17:20
253 Västerås SOK 3 14:31:31 4:18:49
254 Halden Skiklubb 3 14:34:55 4:22:13
255 Løten o-lag 1 14:37:42 4:25:00
256 Eskilstunafors OL 1 14:37:46 4:25:04
257 Mariestads FK 1 14:37:49 4:25:07
258 OK Älgen 1 14:37:59 4:25:17
259 Haninge SOK 1 14:40:20 4:27:38
260 Västerås SOK 4 14:41:45 4:29:03
261 IF Thor 3 14:42:23 4:29:41
262 OK Ravinen 3 14:45:35 4:32:53
263 Falköpings AIK 1 14:48:21 4:35:39
264 OK Enen 1 14:48:54 4:36:12
265 IFK Moras OK 2 14:49:34 4:36:52
266 Visborg/Svaide Roma/Hammarby 14:54:08 4:41:26
267 FK Boken 1 15:00:36 4:47:54
268 Konnerud/Sturla 1 15:00:38 4:47:56
269 Spring Cup OK 2 15:00:52 4:48:10
270 KFUM Örebro 3 15:03:15 4:50:33
271 Korahdus 1 15:03:36 4:50:54
272 Rånäs OK 2 15:04:27 4:51:45
273 OK Tisaren 3 15:06:00 4:53:18
274 Skattkärrs IF/OK Grane 1 15:06:09 4:53:27
275 OK Milan 1 15:06:21 4:53:39
276 Länna IF 1 15:07:29 4:54:47
277 Söderhamns OK 1 15:07:59 4:55:17
278 Tumba-Mälarhöjden OK 2 15:10:17 4:57:35
279 OK Roxen 2 15:13:45 5:01:03
280 Hjobygdens OK/Tibro AIK SOK 15:18:53 5:06:11
281 Norbergs OK 2 15:21:54 5:09:12
282 Köping-Kolsva OK 2 15:23:15 5:10:33
283 Ärla IF 2 15:24:02 5:11:20
284 Hestra IF 2 15:25:00 5:12:18
285 NTNUI Veitjan 9 15:27:06 5:14:24
286 Umeå OK 2 15:29:56 5:17:14
287 Oppsal if 2 15:32:14 5:19:32
288 Sävedalens AIK 2 15:34:52 5:22:10
289 Oriveden Ponnistus Ry 1 15:36:57 5:24:15
290 Sarpsborg OL 1 15:37:00 5:24:18
291 NTNUI 3 15:38:00 5:25:18
292 Surahammars SOK 1 15:40:41 5:27:59
293 Rasti-Nokia 1 15:41:35 5:28:53
294 Sundbybergs IK 2 15:42:02 5:29:20
295 Seskarö IF 1 15:42:39 5:29:57
296 Hyvinkään Rasti 2 15:43:47 5:31:05
297 Järla IF OK 2 15:46:17 5:33:35
298 Østmarka OK 2 16:00:13 5:47:31
299 Ballerup OK 1 16:01:01 5:48:19
300 Vattenfalls IF 1 16:01:49 5:49:07
301 Bromma-Vällingby SOK 1 16:04:20 5:51:38
302 OK Älvsjö Örby 1 16:10:24 5:57:42
303 Snättringe SK 2 16:13:41 6:00:59
304 Jönköpings OK 2 16:18:04 6:05:22
305 OK Hammaren 3 16:21:10 6:08:28
306 OK Hedströmmen 1 16:30:25 6:17:43
307 NTNUI Badstu 6 16:30:25 6:17:43
308 OK Linné 4 16:38:01 6:25:19
309 OK Södertörn 2 17:02:32 6:49:50
310 Kyrös-Rasti 1 17:06:06 6:53:24
311 Tumba-Mälarhöjden OK 3 17:30:40 7:17:58
312 Skarpnäcks OL 2 17:36:47 7:24:05
313 Hedrum OL 1 18:20:24 8:07:42
314 Kongsberg O-lag 2 18:30:03 8:17:21
315 SISU Forshaga SK 1 19:23:04 9:10:22
316 Tisvilde Hegn OK 1 21:09:15 10:56:33
Göteborg-Majorna OK 2 Felstämplat
Sarpsborg OL / Trøsken IL 1 Felstämplat
Skogslöparna 1 Felstämplat
Kalevan Rasti 1 Felstämplat
Järfälla OK 1 Felstämplat
Tumba-Mälarhöjden OK 1 Felstämplat
OK Triangeln/Österfärnebo IF Felstämplat
FK Vittus 1 Felstämplat
FC Janina 1 Felstämplat
OK Djerf/Kristinehamns OK 1 Felstämplat
Ringerike o-lag 1 Felstämplat
Ulricehamns OK 1 Felstämplat
Garphyttans IF 1 Felstämplat
Pargas IF 1 Felstämplat
Turebergs IF 1 Felstämplat
Hämeenlinnan Suunnistajat 2 Felstämplat
Katrineholms OK/Vingåkers OK Felstämplat
IF Thor 2 Felstämplat
NTNUI Pampene 8 Felstämplat
OK Hammaren 2 Felstämplat
OK77 2 Felstämplat
OK Pan Århus 3 Felstämplat
IFK Enskede 2 Felstämplat
NTNUI Skilaget 7 Felstämplat
Täby Ok 2 Felstämplat
Midälva OK 1 Felstämplat
OK Skogsfalken 2 Felstämplat
Skogsluffarnas OK 1 Felstämplat
NTNUI BioTio 5 Felstämplat
Lillomarka o-lag 1 Felstämplat
Södertälje-Nykvarn 5 Felstämplat
Ronneby OK 2 Felstämplat
OK Denseln 2 Felstämplat
Ås NLH orientering 2 Felstämplat
Fossum IF 1 Felstämplat
Hærens Officersskole 1 Felstämplat
Ringsjö OK 1 Felstämplat
Arboga OK 2 Felstämplat
Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Felstämplat
SK Pohjantähti - Oulu 2 Felstämplat
NTNUI 4 Felstämplat
Swiss O-team 1 Utgått
CA Rosé 1 Utgått
Rasti-Kurikka 1 Utgått
Swiss O-team 3 Utgått
Swiss O-team 2 Utgått
Noname 1 Utgått
Järfälla OK 3 Utgått
Kils OK 2 Utgått
Stigsökarna/Åmåls OK 1 Utgått
Joutsenon Kullervo 3 Utgått
Nässjö Orienteringsklubb 1 Utgått
SOK Viljan 2 Utgått
Joutsenon Kullervo 2 Utgått
Tullinge SK 3 Utgått
IK Trenne/Halmstad OK 1 Utgått
FK Finn 1 Utgått
Spring Cup OK 3 Utgått
OK Linné 3 Utgått
Gävle OK 3 Utgått
International Mix 1 Utgått
Ronneby OK 3 Ej startat
Enebybergs IF 1 Ej startat
OK Esbjerg 1 Ej startat
Iwa & Tani 1 Ej startat
Försvarsmakten 1 Ej startat
OK Norden 1 Ej startat
Finspångs SOK 1 Ej startat
Tistedalen FL 1 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with