GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2004, Kolmården

10MILA 2004 avgjordes 24-25 april vid Timmergata i Kolmården.

Klass: Herrar (108 km)

Kolmården, en gång ett mörkt och stiglöst land. Här härskat rövare med blodig hand. Nu lockar tystnad och förtrollad vildmark. Tillströvtåg bort till djurens park. Här 10MILA-horden fylld med all mystik. Gett spänning, kamp och dramatik
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (30 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 9 Herrar 2004

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 IK Hakarpspojkarna 1 Andreas Jansson 57:22 0:00
2 Rasti-Kurikka 1 Mikko Hölsö 59:13 1:51
3 Kalevan Rasti 1 Antti Harju 1:00:01 2:39
4 Bækkelaget SK 1 Daniel Marston 1:00:24 3:02
5 Pargas IF 1 Janis Krumins 1:00:35 3:13
6 NTNUI 1 Jon Flydal 1:00:37 3:15
7 Tampereen Pyrintö 1 Jarno Salmelin 1:01:02 3:40
8 Södertälje-Nykvarn Orientering 1 Isak Bergman 1:01:06 3:44
9 Halden Skiklubb 1 Tore Sandvik 1:01:35 4:13
10 Ikaalisten NV 1 Vladimir Alexeev 1:02:28 5:06
11 Södertälje-Nykvarn Orientering 2 Joakim Werme 1:02:31 5:09
12 Angelniemen Ankkuri 1 Alex Tcherbakov 1:02:38 5:16
13 OK Orion 1 Yuri Omelchenko 1:02:49 5:27
14 Nydalens Skiklub 1 Pål Skogedal 1:02:52 5:30
15 Leksands OK 1 Robert Wallsten 1:04:12 6:50
16 OK Tisaren 1 Matthias Merz 1:04:18 6:56
17 OK Denseln 1 Nicolas Girsch 1:04:32 7:10
18 Hiisirasti 1 Marek Nõmm 1:05:54 8:32
18 Söders SOL - Tyresö 1 Martin Norling 1:05:54 8:32
20 DELTA 1 Jonne Lakanen 1:05:57 8:35
21 Halden Skiklubb 2 David Brickhill-Jones 1:06:09 8:47
22 IFK Göteborg 1 Håkan Petersson 1:06:18 8:56
23 Turun Metsänkävijät 1 Mårten Boström 1:06:19 8:57
24 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Håkan Eriksson 1:06:28 9:06
25 Espoon Suunta 1 Antti Keinänen 1:06:38 9:16
26 Göteborg-Majorna OK 1 Ola Jodal 1:06:43 9:21
27 KFUM Örebro 1 Calle Olsson 1:06:49 9:27
28 Kangasala SK 1 Petri Ikävalko 1:06:59 9:37
29 Hagaby GoIF 1 Anders Lindeus 1:07:45 10:23
30 IK Hakarpspojkarna 2 Erik Blomdahl 1:07:56 10:34
31 Lapuan Virkiä 1 Toni Närvä 1:08:24 11:02
32 IL Tyrving 1 Frode Balchen 1:08:31 11:09
33 Rajamäen Rykmentti 1 Ari Laapas 1:08:35 11:13
34 FarumTisvilde OK 1 Yevhen Kandibey 1:09:13 11:51
35 OK Pan Århus 1 Jeppe Borch 1:09:14 11:52
36 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Jussi-Pekka Kauppi 1:09:33 12:11
37 OK77 1 Jaromir Vlach 1:09:39 12:17
38 IFK Lidingö SOK 1 Greger Berglund 1:09:55 12:33
39 Soik Hellas 1 Max Ryabkin 1:10:32 13:10
40 Västerås SOK 1 Johan Ahlström 1:10:37 13:15
41 Vehkalahden Veikot 1 Marc Lauenstein 1:11:03 13:41
42 OK Hällen 1 Peter Öberg 1:11:19 13:57
43 Paimion Rasti 1 Juha Suominen 1:11:21 13:59
44 Keravan Urheilijat 1 Alexey Layshev 1:11:38 14:16
45 Sundsvalls OK 1 Martin Lundgren 1:11:59 14:37
46 MS Parma 1 Veli-Matti Rintala 1:12:00 14:38
47 PAN-Kristianstad 2 Ola Nyberg 1:12:01 14:39
48 OK Ravinen 1 Christian Hansen 1:12:15 14:53
49 OK Linné 1 Pål Skogtjärn 1:12:26 15:04
50 Järfälla OK 1 Mårten Waldenfjord 1:12:28 15:06
51 Fredrikstad Skiklubb 2 Halvor Kjellesvik 1:13:28 16:06
52 Lynx 1 Juuso Metsälä 1:13:34 16:12
53 Wing OK 1 Lars Moholt 1:13:51 16:29
54 Söders SOL - Tyresö 2 Johan Jarnestedt 1:13:52 16:30
55 Ärla IF 1 Johan Näsholm 1:14:03 16:41
56 Stora Tuna IK 3 Lars Sjökvist 1:14:04 16:42
57 Ronneby OK 1 Daniel Sols 1:14:09 16:47
58 Ulricehamns OK 1 Johan Palmér 1:14:23 17:01
59 IFK Umeå 1 Kristofer Isaksson 1:14:24 17:02
60 IFK Moras OK 1 Darius Sadeckas 1:14:33 17:11
61 OK Linné 2 Rikard Kjellberg 1:14:35 17:13
62 Ringerike o-lag 1 Geir Nilsen 1:14:36 17:14
63 DELTA 2 Olli Moisander 1:14:42 17:20
64 IF Sibbo-Vargarna 1 Sebastian Wester 1:15:01 17:39
65 Turun Metsänkävijät 2 Janis Zamovskis 1:15:06 17:44
66 Nydalens Skiklub 2 Jörgen Fröyd 1:15:14 17:52
67 IFK Göteborg 2 Jon Andersson 1:15:15 17:53
68 OK Skogsfalken 1 Olof Nilsson 1:15:38 18:16
69 Täby Ok 1 Anders Jansson 1:15:46 18:24
70 Stora Tuna IK 1 Kiril Nikolov 1:16:00 18:38
71 Turun Suunnistajat 1 Matti Karhulahti 1:16:04 18:42
72 Spring Cup OK 1 Rasmus Djurhuus 1:16:18 18:56
73 IF Hagen 1 Thomas Bogren 1:16:20 18:58
74 Uddevalla OK 1 Martin Sand 1:17:06 19:44
75 Linköpings OK 1 Henrik Eriksson 1:17:09 19:47
76 Linköpings OK 2 Mati Tiit 1:17:20 19:58
77 Leksands OK 2 Roger Lind 1:17:29 20:07
77 Vang Orienteringslag 1 Tor Kristian Buraas 1:17:29 20:07
79 Hestra IF 1 Joakim Albrektsson 1:17:32 20:10
80 OK Vilse - 87 1 Henrik Svenningsson 1:17:47 20:25
81 Järla IF OK 1 Björn Larsson 1:18:01 20:39
82 Gävle Orienteringsklubb 1 Mattias Eriksson 1:18:05 20:43
83 Jämsän Retki-Veikot 1 Ville Virtanen 1:18:21 20:59
84 IK Hakarpspojkarna 3 Håkan Olsson 1:18:42 21:20
85 OK Roxen 1 Erik Helander 1:18:49 21:27
86 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Johan Irbäck 1:19:05 21:43
87 OK Hammaren 1 Leif Helgman 1:19:09 21:47
88 OSI Orientering 1 Øyvind Haugland 1:19:18 21:56
89 Ås NLH orientering 1 Åsulv Stormoen 1:19:19 21:57
90 Koovee Tampere 1 Joona Järvinen 1:19:20 21:58
91 OK Orient 1 Ove Simosas 1:19:57 22:35
92 Rehns BK 1 Filip Mazurek 1:20:12 22:50
93 OK Ravinen 2 Tomas Albinsson 1:20:30 23:08
94 Stora Tuna IK 2 Gustav Grenmyr 1:20:43 23:21
95 FK Friskus-Varberg 1 Patrick Denzler 1:21:10 23:48
96 Göteborg-Majorna OK 2 Johan Strand 1:21:19 23:57
96 IFK Lidingö SOK 2 Mikael Jansson 1:21:19 23:57
98 Hämeenlinnan Suunnistajat 2 Saku Kolkkala 1:21:20 23:58
99 Motala AIF-OL 1 Mats R Johansson 1:21:46 24:24
100 Sundbybergs IK 1 Anders Kolmskog 1:21:48 24:26
101 Sävedalens AIK 1 Patrik Berglund 1:22:01 24:39
102 England Select 1 Roger Goddard 1:22:06 24:44
103 Forsa OK 1 Niklas Skyttner 1:22:11 24:49
104 OK Roslagen 1 Rickard Ekman 1:22:19 24:57
105 OK Tyr 2 Jonathan Westlund 1:22:20 24:58
106 Snättringe SK 1 Fredrik Holgersson 1:22:22 25:00
107 Härlövs IF 1 Richard Johansson 1:22:26 25:04
108 Västerbergslagens OL 1 Markus Andersson 1:22:37 25:15
109 NTNUI 3 Åsa Frantzeen 1:22:38 25:16 Omstart
110 Kokkolan Suunnistajat 1 Eino Kattilakoski 1:22:43 25:21
111 Lokomotiva Pardubice 1 Frantisek Stupal 1:22:56 25:34
112 Nyköpings OK 1 Lukas Zwicky 1:23:05 25:43
113 Pellon Ponsi 1 Juho-Matti Taivainen 1:23:08 25:46
113 Turebergs IF 1 Björn-Ove Pettersson 1:23:08 25:46
115 OK Kåre 1 Martin Persson 1:23:13 25:51
116 Rastivarsat 1 Petri Juurinen 1:23:32 26:10
117 Angelniemen Ankkuri 2 Janne Nurminen 1:23:36 26:14
118 Kils OK 1 Lars P Nordström 1:23:55 26:33
119 Alfta ÖSA OK 1 Pär Häggström 1:23:59 26:37
120 Nybro OK 1 Michael Adamsson 1:24:02 26:40
121 OK Tyr 1 Johan Levin 1:24:09 26:47
122 OK Tranan/Mark 1 Tobias Lidén 1:24:11 26:49
123 OK Ravinen 3 Johan Hellström 1:24:14 26:52
124 OK Denseln 2 Jonas Braam 1:24:26 27:04
125 Rånäs OK 1 Mattias Eriksson 1:24:29 27:07
126 Gustavsbergs IF 1 Jan Flückiger 1:24:41 27:19
127 Freidig 1 Anders Einum 1:24:48 27:26
128 OK Rodhen 1 Simon Wegmüller 1:24:53 27:31
129 SOK Viljan 1 Lennart Knutsson 1:25:03 27:41
130 FK Herkules/Frölunda OL 1 Jan Johansson 1:25:06 27:44
131 Skogslöparna 1 Håkan Persson 1:25:09 27:47
132 Västerås SOK 2 Mikael Utter 1:25:15 27:53
132 IFK Lidingö SOK 3 Kjell Oberger 1:25:15 27:53
134 Halden Skiklubb 3 Eirik Hauan Andersen 1:25:18 27:56
135 Köping-Kolsva OK 1 Mårten Ohlsson 1:25:27 28:05
136 Helsingin Suunnistajat 1 Jussi Ernamo 1:25:43 28:21
137 Hamar Orienteringsklubb 1 Svein Jetlund 1:26:06 28:44 Omstart
137 Navi 1 Jere Pajunen 1:26:06 28:44
139 KFUM Örebro 4 Mats Gustavsson 1:26:11 28:49
140 Østmarka OK 1 Tore D. Mo 1:26:23 29:01
141 IF Brahe 1 Tomas Porthin 1:26:28 29:06
142 Garphyttans IF/Hällefors OK 1 Lars Walldoff 1:26:41 29:19
143 Södertälje-Nykvarn Orientering 4 Fabian Andén 1:26:47 29:25
144 Kristiansand OK 2 Sandy Hott-Johansen 1:26:48 29:26
145 Ronneby OK 2 Olof Nilsson 1:26:52 29:30 Omstart
146 Pargas IF 2 Rainer Räbb 1:26:55 29:33
147 Hauhon Sisu 1 Aki Ylitalo 1:27:02 29:40
148 Rajamäen Rykmentti 2 Markus Turunen 1:27:03 29:41
149 OK Pan Århus 2 Brian Lund 1:27:11 29:49 Omstart
150 OK Orion 2 Johan Olausson 1:27:13 29:51
151 SISU Forshaga SK 1 Niklas Hult 1:27:16 29:54 Omstart
152 OK Hällen 3 Johan Bönnemark 1:27:20 29:58 Omstart
152 OK Enen 1 Kristoffer Larsson 1:27:20 29:58 Omstart
154 Rejlers IF 1 Ulf Jansson 1:27:24 30:02 Omstart
155 Kalmar OK 1 Jörgen Nilsson 1:27:33 30:11
156 Södertälje-Nykvarn Orientering 3 Gustav Hedin 1:27:34 30:12
157 Tullinge SK 1 Olle Karlsson 1:27:36 30:14
158 Rasti-Saimaa 1 Petri Parkkinen 1:27:48 30:26
159 Sentrum OK 1 Kjell Olav Bjerkenes 1:27:57 30:35
160 Kongsberg O-lag 1 Espen Røste 1:27:58 30:36
161 Eskilstunafors OL 1 Björn Löfroth 1:28:17 30:55
162 OK Alehof 1 Olle Schälin 1:28:26 31:04
162 Joutsenon Kullervo 1 Aki Myllärinen 1:28:26 31:04
164 PAN-Kristianstad 1 Simon Svennson 1:28:54 31:32
165 Göteborg-Majorna OK 3 Daniel Valentin 1:28:56 31:34
165 Järfälla OK 2 Frank Steiner 1:28:56 31:34
167 OK Tor 1 Tomas Andersson 1:29:04 31:42
168 OK Skogshjortarna 1 Gustav Jonsson 1:29:15 31:53
169 Kymin Suunnistajat 1 Tuukka Turkka 1:29:21 31:59
170 SK Pohjantähti - Oulu 2 Ville Hyvönen 1:29:26 32:04
171 Säterbygdens OK 1 Michael Uggla 1:29:30 32:08
172 Rasti E 1 Ilkka Anttonen 1:30:01 32:39
173 Istrums SK 1 Tomas Hellner 1:30:17 32:55
174 IK Ymer/Rydboholms SK 1 Mikael Nordh 1:30:19 32:57
175 Paimion Rasti 2 Jussi Jääoja 1:30:22 33:00
176 OK Motala 1 Patrik Martinsson 1:30:28 33:06
177 Arboga OK 1 Klas Ferbe 1:30:43 33:21
178 OK Djerf 1 Walter Keller 1:30:44 33:22
179 Halmstad OK 1 David Olofsson 1:30:53 33:31
180 Asker Skiklubb 1 Stian Bergersen 1:30:59 33:37
181 Sarpsborg OL 1 Kim Hæren 1:31:03 33:41
182 OK Tisaren 2 Nils Aronsson 1:31:13 33:51
182 Suunta-0 1 Juho Hytönen 1:31:13 33:51
184 Gotlands Bro OK 1 Brent Godman 1:31:19 33:57
185 Vänersborgs Skidklubb 2 Adam Andreasson 1:31:28 34:06
186 OK Gisle 1 Alexander Gustavsson 1:31:35 34:13
187 Katrineholm/Vingåker/Högsjö 1 Håkan Palmfjord 1:31:36 34:14
188 FK Friskus-Varberg 2 Markus Nilsson 1:31:37 34:15
189 NTNUI 2 Erik Mygind 1:31:41 34:19
190 Maarian Mahti 1 Jarkko Mäki 1:31:44 34:22
191 Jönköpings OK 2 Lennart Larsson 1:31:53 34:31
192 Saarijärven Pullistus 1 Olli Salmela 1:32:11 34:49
193 Rasti-Nokia 1 Joonas Leppänen 1:32:15 34:53
194 Finspångs SOK 1 Olle Larsson 1:32:20 34:58
195 Falkenbergs OK 1 Albin Andersson 1:32:33 35:11 Omstart
196 OK Älvsjö Örby 1 Christer Nordström 1:32:37 35:15 Omstart
197 Otaniemen Jyllääjät 1 Jari Uusimäki 1:32:38 35:16 Omstart
198 Göteborg-Majorna OK 4 Ingemar Björkman 1:32:56 35:34
199 Järla IF OK 2 David Healy 1:33:00 35:38
200 Väsby OK 1 Lars Grankvist 1:33:12 35:50
201 Östersunds OK 1 Erik Hedman 1:33:14 35:52
202 Jönköpings OK 1 Christoffer Lilja 1:33:18 35:56
203 Oppsal if 1 1:33:39 36:17
204 IFK Enskede 1 Magnus Elwin 1:33:44 36:22
205 Rotebro IS 1 Fredrik Bölske 1:33:53 36:31
206 Vänersborgs Skidklubb 1 Richard Tengström 1:33:55 36:33
207 Hagaby GoIF 2 Mats Carlsvärd 1:34:07 36:45
208 FK Finn/Åsen 1 Martin Andersson 1:34:17 36:55
209 Malungs OK Skogsmårdarna 2 Daniel Eriksson 1:34:21 36:59
210 Dalaportens OL 1 Jonas Karlsson 1:34:22 37:00
211 Kolbotn o Skimt OL 1 Edvin Søvik 1:34:31 37:09
212 NTNUI 4 Are Alopex Lagop Løset 1:34:43 37:21 Omstart
213 Snättringe SK 2 Erik Paulsson 1:34:44 37:22 Omstart
214 OK Klemmingen 1 Tomas Karlsson 1:34:46 37:24
215 NTNUI 5 Joachim S. Lund 1:34:49 37:27
216 OK Roxen 2 Mats Helander 1:34:53 37:31 Omstart
217 Koskelankylän Riento/Oulun Tar 1 Risto Paatelma 1:35:07 37:45 Omstart
217 OL-UT 1 Sirpa Kylmissään 1:35:07 37:45
219 Askolan Urheilijat 1 Niko Lindberg 1:35:09 37:47
219 Trollhättans SOK 1 Stefan Hornebrant 1:35:09 37:47 Omstart
221 FK Boken 1 Jan-I Nygren 1:35:11 37:49 Omstart
222 Hærens Officersskole 1 Sören Arlerud 1:35:22 38:00 Omstart
223 Eksjö SOK 1 Trieckler Tobias 1:35:23 38:01
223 Skarpnäcks OL 1 Samuel Henriksson 1:35:23 38:01
225 Modum 1 Lars Gronhovd 1:35:28 38:06
226 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Kjell Ågren 1:35:31 38:09
227 Västerås SOK 3 Jonas Törnå 1:35:34 38:12
228 Ex-legends 1 Mauri Laasonen 1:35:35 38:13
229 OK Hällen 2 Robert Carlsson 1:35:42 38:20
230 Østmarka OK 2 Morten Hagen 1:35:49 38:27 Omstart
231 Espoon Suunta 2 Mirko Pennanen 1:35:52 38:30
232 Domnarvets GoIF 1 Staffan Källberg 1:35:59 38:37
233 OK Torfinn 1 Fredrik Svensson 1:36:02 38:40
234 Skattkärrs IF 1 Jens Beiron 1:36:03 38:41
235 Tumba-Mälarhöjden OK 3 Gustav Melander 1:36:05 38:43 Omstart
236 SOK Viljan 2 Göran Svenson 1:36:16 38:54 Omstart
237 OK Linné 3 Johan Westerbergh 1:36:27 39:05
238 IF Thor 1 Mats Jonsell 1:36:49 39:27
239 Linköpings OK 3 Michael Eyer 1:36:53 39:31
240 Vallentuna-Össeby/IFK Enskede 2 Martin Wåhlander 1:37:03 39:41 Omstart
240 Lappeen Riento 1 Ilkka Torniainen 1:37:03 39:41
242 Boxholm-Mjölby OL 1 Staffan Runtegen 1:37:10 39:48
243 Hjobygdes OK/ Tibro AIK SOK 1 Pär Holmbäck 1:37:33 40:11
244 Pihkaniskat 1 Tomi Kääriäinen 1:37:44 40:22
245 Lunds OK 1 Effe Hjelm 1:37:48 40:26
246 OK Njudung 1 Johan Swärd 1:37:49 40:27
247 Midälva OK 1 Mattias Lindahl 1:37:59 40:37
248 OK Dacke 1 Magnus Johansson 1:38:19 40:57
249 IF Femman 1 Michael Torrkulla 1:38:28 41:06
250 OK Älgen 1 Alexander Westberg 1:38:33 41:11
251 IK Gandvik/OK Klyftamo 1 Anders Fornegård 1:38:44 41:22
252 Tjällmo-Godegård OK 1 Linus Åberg 1:39:02 41:40
253 Hammarby IF 1 Tom Svensson 1:39:06 41:44
254 Tullinge SK 2 Martin Nyström 1:39:16 41:54
255 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Tuomo Istolahti 1:39:22 42:00
256 Tjällmo-Godegård OK 2 Johan Johansson 1:39:30 42:08 Omstart
257 Turun Suunnistajat 2 Esa Viitanen 1:39:54 42:32
258 OK Nolaskogsarna 1 Henrik Persson 1:40:20 42:58
259 Vallentuna-Össeby/IFK Enskede 1 Göran Johansson 1:40:39 43:17
260 OK Triangeln/Tierps SOK 1 Niklas Hedberg 1:40:45 43:23
261 Belgium 1 Jeroen Liefrink 1:40:51 43:29 Omstart
262 OK Vivill/OK Reftele 1 Albin Halldin 1:41:27 44:05 Omstart
262 Raisu Lumous 1 Börje Halsted 1:41:27 44:05
264 Hjärnarps GH OL 1 Magnus Svensson 1:41:32 44:10
265 Trosabygdens OK 1 Henrik Nilsson 1:41:36 44:14 Omstart
265 OK Löftan 1 John-Patrik Treptow 1:41:36 44:14
267 Björkfors/Kisa/Målilla 1 Ulf Jonsson 1:41:37 44:15
268 Kongsberg O-lag 2 Magnar Thorrud 1:41:38 44:16 Omstart
269 Söderhamns OK 1 David Sundström 1:41:57 44:35 Omstart
269 OK Linné 4 Hans Thor 1:41:57 44:35
271 Umeå OK 1 Jan Fjällstedt 1:42:16 44:54
272 Sävedalens AIK 2 Johan Alenius 1:42:20 44:58
273 Östersunds OK 2 Robert Jonsson 1:42:27 45:05 Omstart
274 OK Kullingshof 1 Hans Svensson 1:42:33 45:11
275 Hyvinkään Rasti 1 Timo Mikkonen 1:42:36 45:14
276 Oriveden Ponnistus Ry 1 Samuli Hankivuo 1:43:03 45:41
277 Raumar O-lag 2 Bjørn Vegheim 1:43:26 46:04 Omstart
278 Gävle Orienteringsklubb 2 Janne Moberg 1:43:35 46:13
279 Indre Östfold OK 1 Stern Hermansen 1:43:40 46:18
280 IFK Lidingö SOK 4 Neil Dobbs 1:43:44 46:22 Omstart
281 OK Älme/Emmaboda-Verda 1 Rickard Nilsson 1:43:48 46:26
282 OK Hammaren 2 Tomas Sjöberg 1:43:49 46:27 Omstart
283 Västerviks, Gamleby, Ankarsrum 1 Lars Persson 1:44:03 46:41
284 FarumTisvilde OK 2 Mads Duh Bæhring 1:44:51 47:29
285 Tampereen Pyrintö 2 Jyri Ylikoski 1:45:01 47:39
286 Nydalens Skiklub 3 Bengt Solheimdal Johansen 1:45:14 47:52
287 MS Parma 2 Ville Suuronen 1:45:26 48:04
288 KFUM Örebro 3 Gustav Groth 1:45:30 48:08
289 Kalevan Rasti 2 Jari Väisänen 1:45:31 48:09
290 Norbergs OK 1 Ulf Eriksson 1:45:44 48:22
291 Södertälje-Nykvarn Orientering 5 Torgny Toresson 1:45:50 48:28
292 Tullinge SK 1984 Nils-Robert Persson 1:45:56 48:34
293 Matteus SI 1 Erik Joelsson 1:46:19 48:57
294 OK Roslagen 2 Pontus Gille 1:46:34 49:12
295 Janina ja Hiiltomiehet 1 Iso Masarok 1:46:37 49:15
296 Raumar O-lag 1 Torgeir Hermansen 1:47:54 50:32
297 Helsingin Suunnistajat 2 Ilari Ernamo 1:47:57 50:35
298 Korven Honka 1 Mika K Laaksokukkula 1:48:14 50:52 Omstart
299 Løten o-lag 1 Ivar Indby 1:48:24 51:02
300 Korahdus 1 Hannu Lammi 1:48:32 51:10 Omstart
301 OK Moss 1 Håiard Suleng 1:49:01 51:39
302 Haninge SOK 1 David Ivarsson 1:49:09 51:47
303 Helsingborgs SOK 1 Lennart Carlsen 1:49:25 52:03
304 Vihtavuoren Pamaus 1 Petri Ström 1:50:21 52:59
305 Eskilstunafors OL 2 Magnus Nyzell 1:50:37 53:15 Omstart
306 OK Södertörn 1 Einari Nurmela 1:51:24 54:02
307 IK Vista 1 Johan Björnlinger 1:51:45 54:23
308 FK Vittus 1 Kenneth Fager 1:53:29 56:07 Omstart
309 Gudhems IF/Falköpings AIK 1 Tommy Roos 1:53:47 56:25
310 Almby IK 1 Jonas Marjamaa 1:54:21 56:59
311 Alfta ÖSA OK 2 Ramunas Truklickas 1:54:47 57:25
312 Stigmännen Karlshamns OK 1 Peter Andersson 1:54:53 57:31 Omstart
313 Bromma-Vällingby SOK 1 Thomas Olson 1:55:02 57:40
314 Rånäs OK 2 Adam Hurynowicz 1:55:07 57:45 Omstart
315 Hyvinkään Rasti 2 Atte Hackman 1:55:24 58:02
316 Söders SOL - Tyresö 3 Viktor Norell 1:55:28 58:06
317 Sundbybergs IK 2 Clas Elvsén 1:56:14 58:52
318 OK Vilse - 87 2 Niklas Thörn 1:56:17 58:55 Omstart
319 Ärla IF 2 Ivar Näsholm 1:57:08 59:46 Omstart
320 Värend GN 1 Anders Granqvist 1:57:24 1:00:02
321 Østmarka OK 3 Øistein Hagen 1:57:33 1:00:11
322 Täby Ok 2 Stefan Linde 1:58:02 1:00:40
323 Ok Raseborg 1 Sebastian Lundström 2:00:20 1:02:58 Omstart
324 FK Göingarna 1 Lars Olsson 2:00:50 1:03:28
325 OK Skogsstjärnan 1 Mathias Wingstedt 2:00:58 1:03:36
326 Västerbergslagens OL 2 David Shearer 2:01:30 1:04:08
327 Kungälvs OK 1 Eric Tilly 2:01:33 1:04:11 Omstart
328 Keravan Urheilijat 2 Joonas Pääkkönen 2:03:01 1:05:39
329 Skarpnäcks OL 2 Oskar Nederheim 2:03:54 1:06:32 Omstart
330 Mullsjö SOK 1 Niklas Henriksson 2:04:12 1:06:50 Omstart
331 OK Bävern 1 Nicklas Ottosson 2:05:14 1:07:52
332 IL Tyrving 2 2:06:22 1:09:00
333 Hedrum OL 1 Asbjørn Roe 2:10:13 1:12:51 Omstart
334 OK Botnia 1 Mikael Brännström 2:11:21 1:13:59
335 Soik Hellas 2 Bertil Schröder 2:13:58 1:16:36
336 Ballerup OK 1 Martin Andersen 2:15:46 1:18:24 Omstart
337 IF Thor 2 Fredrik Elwinger 2:18:45 1:21:23 Omstart
338 Försvarshögskolan 1 Hans Livång 2:18:48 1:21:26 Omstart
339 Ås NLH orientering 2 Svein Moldestad 2:18:59 1:21:37 Omstart
340 Kankaanpään Suunnistajat 1 Reijo Mäkilä 2:19:05 1:21:43
341 Länna IF/Långhundra IF 1 Per-Johan Jansson 2:23:31 1:26:09 Omstart
342 Mariestads FK 1 Håkan Johansson 2:24:16 1:26:54
343 Sigtuna OK 1 Fredrik Sörqvist 2:31:58 1:34:36
344 OK Södertörn 2 Patrik Norén 2:38:02 1:40:40
345 OK Tylöskog 1 Per-Ola Thuresson 2:49:22 1:52:00 Omstart
Eiker ol 1 Lasse Falsen Møller Utgått
Kristiansand OK 1 Jørgen Rostrup Utgått
Växjö OK 1 Johan Andreasson Utgått
Jesus Orienteering Klubb 1 Jacob Sharpe Utgått
Oppsal if 2 Utgått
Surahammars SOK 1 David Stadig Utgått
Spring Cup OK 2 Gert Steffensen Utgått
IF Sturla/Konnerud IL 1 Hans Ruston Wang Utgått
Härnösands OK 1 Anders Windling Utgått
Lynx 2 Pasi Pohjola Utgått
Sundsvalls OK 2 Ej startat
Tisvilde Hegn OK 1 Nis Stendevad Ej startat
OK Tisaren 3 Vakant N.N. Ej startat
Fredrikstad Skiklubb 1 Vidar Solberg Ej startat
Nydalens Skiklub 4 Anders Kløvstad Ej startat
NTNUI 6 Eva V. Hetland Ej startat
OK Kanon 1 Ej startat
Bækkelaget SK 2 Nils Larsen Ej startat
Trøsken IL 1 Svein Runar Melby Ej startat
OK Måsen/Hästveda OK 1 Stefan Rosén Ej startat
Hestra IF 2 Ej startat
Noname 1 Anders Tistad Ej startat
Yarkiy Mir 1 Ej startat
Hærens Officersskole 2 Ej startat
OK Milan 1 Oskar Jacobsson Ej startat
OK Roslagen 3 Henrik Carlsson Ej startat
OK Hedströmmen 1 Marcus Mikkelä Ej startat
NTNUI 8 Ej startat
Främmestads IK 1 Clas Björklund Ej startat
IF Brahe 2 N.N N.N Ej startat
Lillomarka O-lag 1 Henrik Ottesen Ej startat
Umeå OK 2 Ej startat
SK Pohjantähti - Oulu 1 Heikki Nousiainen Ej startat
Dalaportens OL 2 Ej startat
Bredaryds SOK 1 Andreas Johnsson Ej startat
IFK Moras OK 2 Anders Pers Ej startat
Skogsluffarnas OK 1 Pär Dahlström Ej startat
NTNUI 7 C.G. Armfeldt Ej startat
KFUM Örebro 2 Johan Gunnarsson Ej startat
IFK Enskede 2 Vakant Vakant Ej startat
OK Skogsfalken 2 Lars Persson Ej startat
IFK Hedemora OK 1 Hampus Möller Ej startat
OK Österåker 1 Andreas Svensson Ej startat
IF Åland 1 Emanuel Sanchez Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with