GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2004, Kolmården

10MILA 2004 avgjordes 24-25 april vid Timmergata i Kolmården.

Klass: Herrar (108 km)

Kolmården, en gång ett mörkt och stiglöst land. Här härskat rövare med blodig hand. Nu lockar tystnad och förtrollad vildmark. Tillströvtåg bort till djurens park. Här 10MILA-horden fylld med all mystik. Gett spänning, kamp och dramatik
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (30 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 2004

Pl Lag Tid Efter
1 Järla IF OK 1 1:58:03 0:00
2 OK Njudung 1 1:58:18 0:15
3 Raumar O-lag 1 1:58:25 0:22
4 OK Tisaren 1 2:00:31 2:28
5 Løten o-lag 1 2:00:40 2:37
6 Rehns BK 1 2:00:56 2:53
7 OK Ravinen 1 2:01:12 3:09
8 Hagaby GoIF 1 2:01:35 3:32
9 Halmstad OK 1 2:01:40 3:37
10 Halden Skiklubb 1 2:01:55 3:52
11 Wallachian Independent 1 2:02:45 4:42
12 Dalaportens OL 1 2:03:23 5:20
13 Northern Wind 1 2:03:26 5:23
14 Modum 1 2:03:27 5:24
15 Ärla IF 1 2:03:31 5:28
16 Stora Tuna IK 1 2:04:05 6:02
17 Täby Ok 1 2:05:57 7:54
18 Bromma-Vällingby SOK 1 2:06:29 8:26
19 Fossum IF 1 2:06:33 8:30
20 OK Tyr 1 2:07:05 9:02
21 OK Roslagen 1 2:07:13 9:10
22 Lerums SOK 1 2:07:19 9:16
23 Northern Wind 2 2:08:12 10:09
24 Tampereen Pyrintö 1 2:09:34 11:31
25 Linköpings OK 1 2:10:29 12:26
26 Forsa OK 1 2:11:05 13:02
27 Stora Tuna IK 2 2:11:32 13:29
28 Wallachian Independent 2 2:11:54 13:51
29 Kongsberg O-lag 1 2:12:16 14:13
30 Turun Suunnistajat 1 2:12:20 14:17
31 Sarpsborg OL 1 2:12:21 14:18
32 Hagaby GoIF 2 2:12:24 14:21
33 Konnerud I.L. 1 2:12:25 14:22
34 Heming/Njård O-lag 1 2:12:27 14:24
35 Säterbygdens OK 1 2:12:30 14:27
36 Vänersborgs Skidklubb 1 2:12:37 14:34
37 DELTA 2 2:12:41 14:38
38 Rajamäen Rykmentti 1 2:13:32 15:29
39 OK Skogsfalken 1 2:13:38 15:35
40 Porsgrunn -lag 1 2:13:47 15:44
41 Boxholm-Mjölby OL 1 2:14:16 16:13
42 Hestra IF 1 2:14:40 16:37
43 Eskilstunafors OL 1 2:14:56 16:53
44 OK Hällen 1 2:15:00 16:57
45 Halmstad OK/Ätrans IF 2 2:15:04 17:01
46 IL Tyrving 1 2:15:14 17:11
47 Gävle Orienteringsklubb 1 2:15:28 17:25
48 OK Triangeln 1 2:16:04 18:01
49 Haninge SOK 1 2:16:16 18:13
50 Köping-Kolsva OK 1 2:16:22 18:19
51 Lynx 1 2:16:25 18:22
52 IF Hagen 1 2:16:38 18:35
53 OK Alehof 1 2:17:08 19:05
54 OK Kolmården 1 2:17:17 19:14
55 Eiker ol 1 2:17:27 19:24
56 IK Gandvik 1 2:17:33 19:30
57 Nyköpings OK 1 2:17:36 19:33
58 Västerås SOK 1 2:17:38 19:35
59 OK Skogshjortarna 1 2:17:56 19:53
60 IL Tyrving 2 2:18:16 20:13
61 OK Milan 1 2:18:32 20:29
62 Tjällmo-Godegård OK 1 2:18:33 20:30
63 Sandefjord o-klubb 1 2:19:00 20:57
64 KFUM Örebro 1 2:19:09 21:06
65 Skogspojkarnas OK 1 2:19:33 21:30
66 Varegg IL 1 2:20:29 22:26
67 OK Linné 1 2:20:32 22:29
68 Spring Cup OK 1 2:20:33 22:30
69 Linköpings OK 2 2:20:34 22:31
70 Fredrikstad Skiklubb 1 2:20:39 22:36
71 Oppland O 1 2:20:41 22:38
72 Indre Östfold OK 1 2:20:50 22:47
73 OK Dacke 1 2:22:01 23:58
74 Västerbergslagens OL 1 2:22:17 24:14
75 Robertsfors IK 1 2:22:31 24:28
76 Midälva OK 1 2:22:32 24:29
77 Snättringe SK 1 2:22:34 24:31
78 Ik Uven 1 2:22:49 24:46
79 Strängnäs-Malmby OL 1 2:22:50 24:47
80 IF Sibbo-Vargarna 1 2:22:52 24:49
81 Kungälvs OK 1 2:22:53 24:50
82 Tullinge SK 1 2:22:54 24:51
83 Asker Skiklubb 3 2:23:00 24:57
84 Åmåls OK 1 2:23:09 25:06
85 Konnerud I.L. 4 2:23:11 25:08
86 PAN-Kristianstad 1 2:23:17 25:14
87 Akilles OK 1 2:23:22 25:19
88 Østmarka OK 1 2:23:30 25:27
89 OK Klemmingen 2 2:23:32 25:29
90 OK Löftan 1 2:23:47 25:44
91 Täby Ok 2 2:23:49 25:46
92 MS Parma 2 2:24:02 25:59
93 Hjärnarps GH OL 1 2:25:02 26:59
94 Gjö-Vard OL 1 2:25:04 27:01
95 IF Femman 1 2:25:05 27:02
96 Pargas IF 1 2:25:52 27:49
97 Raumar O-lag 2 2:26:12 28:09
98 Turebergs IF 1 2:26:46 28:43
99 Boxholm-Mjölby OL 2 2:27:20 29:17
100 Trollhättans SOK 1 2:27:22 29:19
101 Rasti-Saimaa 1 2:27:27 29:24
102 Stora Tuna IK 3 2:27:29 29:26
103 Gotlands Bro OK 1 2:27:35 29:32
104 Motala AIF-OL 1 2:29:45 31:42
105 Tampereen Pyrintö 2 2:29:50 31:47
106 Arboga OK 1 2:29:52 31:49
107 OK Moss 1 2:30:10 32:07
108 Hjärnarps GH OL 2 2:30:30 32:27
109 FK Herkules 1 2:30:34 32:31
110 Turun Suunnistajat 2 2:30:36 32:33
111 Tjällmo-Godegård OK 2 2:30:41 32:38
112 OK Kåre 1 2:30:42 32:39
113 Hjobygdens OK 1 2:30:54 32:51
114 Raja-Karjalan Suun. 1 2:31:05 33:02
115 Oddersjaa SSK 1 2:31:08 33:05
116 Mariestads FK 1 2:31:12 33:09
117 IFK Hedemora OK 1 2:31:14 33:11
118 OK Tisaren 3 2:31:15 33:12
119 OK Södertörn 1 2:31:26 33:23
120 Finspångs SOK 1 2:31:31 33:28
121 Fossum IF 2 2:31:37 33:34
122 Sundsvalls OK 1 2:31:40 33:37
123 Skogslöparna 1 2:31:42 33:39
124 OK Roxen 1 2:31:44 33:41
125 Skarpnäcks OL 1 2:31:47 33:44
126 Kils OK 1 2:31:51 33:48
127 SOL Tranås 1 2:31:53 33:50
128 Täby Ok 3 2:31:57 33:54
129 OK Rodhen 1 2:32:02 33:59
130 Söders SOL - Tyresö 1 2:32:04 34:01
131 Alfta ÖSA OK 2 2:32:09 34:06
132 Järla IF OK 2 2:32:12 34:09
133 OK Tisaren 2 2:32:13 34:10
134 Rånäs OK 1 2:32:21 34:18
135 OK Älgen 1 2:32:46 34:43
136 OK Tyr 2 2:32:48 34:45
137 OK Enen 1 2:33:03 35:00
138 Asker Skiklubb 1 2:33:10 35:07
139 Oppsal if 1 2:33:28 35:25
140 Lillomarka O-lag 1 2:33:40 35:37
141 Joutsenon Kullervo 1 2:33:54 35:51
142 OK Måsen 1 2:34:05 36:02
143 Hallstahammars OK 1 2:34:08 36:05
144 Ulricehamns OK 1 2:34:18 36:15
145 IK Gandvik 2 2:34:24 36:21
146 Säterbygdens OK 3 2:34:35 36:32
147 Kongsberg O-lag 2 2:34:42 36:39
148 Tullinge SK 2 2:34:43 36:40
149 Sundbybergs IK 1 2:34:51 36:48
150 Rotebro IS 1 2:36:23 38:20
151 Kankaanpään Suunnistajat 1 2:36:24 38:21
152 Keravan Urheilijat 1 2:36:32 38:29
153 OK Kullingshof 1 2:36:36 38:33
154 Länna IF 1 2:36:59 38:56
155 Halden Skiklubb 2 2:37:05 39:02
156 OK Klemmingen 1 2:37:16 39:13
157 Paimion Rasti 1 2:37:41 39:38
158 Ik Uven 2 2:37:56 39:53
159 Rasti-Jussit 1 2:38:55 40:52
160 Kinnaströms SK 2 2:39:47 41:44
161 IFK Moras OK 1 2:40:55 42:52
162 Heming/Njård O-lag 2 2:41:00 42:57
163 Wallachian Independent 3 2:41:03 43:00
164 OK Denseln 1 2:41:06 43:03
165 IK Gandvik 3 2:41:17 43:14
166 OK Linné 2 2:41:26 43:23
167 Fossum IF 3 2:41:32 43:29
168 OK Klyftamo 1 2:41:34 43:31
169 Rasti-Nokia 1 2:41:37 43:34
170 Främmestads IK 1 2:41:46 43:43
171 MS Parma 3 2:41:51 43:48
172 Haninge SOK 2 2:41:57 43:54
173 Linköpings OK 3 2:42:00 43:57
174 OK Skogsfalken 2 2:42:02 43:59
175 Ås NLH orientering 1 2:42:09 44:06
176 Tibro AIK SOK 1 2:42:10 44:07
177 Tampereen Pyrintö 5 2:42:15 44:12
178 OK Nolaskogsarna 1 2:43:23 45:20
179 Täby Ok 4 2:43:52 45:49
180 Helsingin Suunnistajat 1 2:43:56 45:53
181 Vingåkers OK 1 2:43:58 45:55
182 Tullinge SK 3 2:43:59 45:56
183 Säterbygdens OK 2 2:44:08 46:05
184 OK64 Torpa 1 2:44:19 46:16
185 Saarijärven Pullistus 1 2:44:44 46:41
186 Leksands OK 1 2:44:51 46:48
187 Stora Tuna IK 4 2:45:05 47:02
188 Söders SOL - Tyresö 2 2:45:08 47:05
189 Vänersborgs Skidklubb 2 2:45:13 47:10
190 Almby IK 1 2:45:15 47:12
191 IFK Moras OK 2 2:45:41 47:38
192 Helsingborgs SOK 1 2:45:55 47:52
193 MS Parma 4 2:46:12 48:09
194 Lerums SOK 2 2:46:22 48:19
195 Snättringe SK 2 2:46:30 48:27
196 IF Thor 1 2:47:09 49:06
197 OK Hällen 2 2:47:52 49:49
198 Växjö OK 2 2:48:06 50:03
199 Lindebygdens OK 1 2:48:25 50:22
200 Kinnaströms SK 1 2:48:33 50:30
201 Skarpnäcks OL 2 2:48:55 50:52
202 Järla IF OK 5 2:49:02 50:59
203 Halden Skiklubb 3 2:49:09 51:06
204 IFK Enskede 1 2:49:12 51:09
205 Örkelljunga FK 1 2:49:15 51:12
206 PAN-Kristianstad 2 2:49:17 51:14
207 Umeå OK/IFK Umeå 1 2:49:27 51:24
208 Allerød OK 1 2:49:39 51:36
209 Allerød OK 2 2:49:40 51:37
210 Trollhättans SOK 2 2:49:47 51:44
211 OK Ravinen 3 2:49:52 51:49
212 Raumar O-lag 3 2:50:08 52:05
213 Løten o-lag 2 2:50:10 52:07
214 Västerbergslagens OL 2 2:50:54 52:51
215 Lynx 2 2:51:15 53:12
216 Ärla IF 2 2:51:24 53:21
217 Varteig o-lag 1 2:51:41 53:38
218 Nyköpings OK 2 2:51:46 53:43
219 Ok Raseborg 1 2:52:20 54:17
220 Kongsberg O-lag 5 2:53:03 55:00
221 Kongsberg O-lag 3 2:53:04 55:01
222 Årsunda IF 1 2:54:55 56:52
223 Helsingborgs SOK 2 2:55:04 57:01
224 FK Boken 1 2:55:10 57:07
225 Halden Skiklubb 4 2:55:27 57:24
226 OK Enen 2 2:55:28 57:25
227 OK Djerf 1 2:55:38 57:35
228 Motala AIF-OL 2 2:55:40 57:37
229 Haninge SOK 3 2:55:45 57:42
230 Linköpings OK 4 2:56:02 57:59
231 OK Ravinen 2 2:56:09 58:06
232 Köping-Kolsva OK 2 2:57:11 59:08
233 OK Roslagen 3 2:58:56 1:00:53
234 Trøsken IL 1 2:58:59 1:00:56
235 Pihkaniskat 1 2:59:12 1:01:09
236 Forsa OK 2 2:59:38 1:01:35
237 HJS Vansbro OK 1 3:01:00 1:02:57
238 Järla IF OK 4 3:01:17 1:03:14
239 IF Hagen 2 3:01:21 1:03:18
240 OK Nolaskogsarna 2 3:01:33 1:03:30
241 Hedrum OL 1 3:01:40 1:03:37
242 Södertälje-Nykvarn Orientering 2 3:01:50 1:03:47
243 Lerums SOK 3 3:02:01 1:03:58
244 Västerås SOK 3 3:02:23 1:04:20
245 Växjö OK 1 3:02:53 1:04:50
246 Tampereen Pyrintö 4 3:03:00 1:04:57
247 OK Älvsjö Örby 1 3:04:12 1:06:09
248 Fossum IF 5 3:04:14 1:06:11
249 Alfta ÖSA OK 3 3:05:02 1:06:59
250 Leksands OK 2 3:06:01 1:07:58
251 Ballerup OK 1 3:06:07 1:08:04
252 Vallentuna/Össeby OL 1 3:06:08 1:08:05
253 Sjövalla FK 1 3:06:11 1:08:08
254 Midälva OK 2 3:06:31 1:08:28
255 OK Alehof 3 3:06:32 1:08:29
256 Nydalens Skiklub 1 3:06:34 1:08:31
257 OK Djerf 3 3:06:36 1:08:33
258 Tjalve Orientering 1 3:06:40 1:08:37
259 IFK Hedemora OK 2 3:06:47 1:08:44
260 Sandefjord o-klubb 3 3:06:51 1:08:48
261 OK Gipen 1 3:06:57 1:08:54
262 OK Klyftamo 2 3:06:58 1:08:55
263 Lillomarka O-lag 4 3:07:01 1:08:58
264 Strängnäs-Malmby OL 2 3:07:11 1:09:08
265 Konnerud I.L. 3 3:07:20 1:09:17
266 Asker Skiklubb 4 3:07:25 1:09:22
267 Stora Tuna IK 6 3:07:27 1:09:24
268 Modum 2 3:07:29 1:09:26
269 Asker Skiklubb 2 3:07:38 1:09:35
270 Freidig 1 3:07:43 1:09:40
271 OK64 Torpa 2 3:07:46 1:09:43
272 OK Dacke 2 3:08:11 1:10:08
273 Rotebro IS 2 3:09:39 1:11:36
274 Länna IF 2 3:09:43 1:11:40
275 Trosabygdens OK 1 3:10:17 1:12:14
276 IF Brahe 1 3:10:24 1:12:21
277 Katrineholms OK 1 3:10:25 1:12:22
278 Västerås SOK 4 3:10:50 1:12:47
279 OK Alehof 2 3:12:19 1:14:16
280 Hagaby GoIF 4 3:12:21 1:14:18
281 Eskilstunafors OL 3 3:12:29 1:14:26
282 Björkfors Goif 1 3:12:31 1:14:28
283 Indre Östfold OK 2 3:12:35 1:14:32
284 Mullsjö SOK 1 3:12:42 1:14:39
285 Hamar Orienteringsklubb 2 3:12:45 1:14:42
286 Tumba-Mälarhöjden OK 1 3:13:13 1:15:10
287 IL Tyrving 3 3:13:19 1:15:16
288 Långhundra IF 2 3:13:20 1:15:17
289 IFK Moras OK 3 3:13:28 1:15:25
290 Sandefjord o-klubb 2 3:14:45 1:16:42
291 Lillomarka O-lag 2 3:15:18 1:17:15
292 Eiker ol 3 3:16:17 1:18:14
293 Tampereen Pyrintö 3 3:17:10 1:19:07
294 OK Denseln 2 3:18:31 1:20:28
295 Eiker ol 2 3:19:17 1:21:14
296 Konnerud I.L. 2 3:19:19 1:21:16
297 OK Roslagen 2 3:20:18 1:22:15
298 OK Hällen 3 3:20:25 1:22:22
299 Lunds OK 2 3:21:55 1:23:52
300 Vang Orienteringslag 2 3:23:22 1:25:19
301 Kongsberg O-lag 4 3:23:27 1:25:24
302 Gävle Orienteringsklubb 2 3:23:41 1:25:38
303 Ärla IF 3 3:24:44 1:26:41
304 Sundbybergs IK 2 3:24:51 1:26:48
305 Rånäs OK 2 3:24:53 1:26:50
306 Kongsberg O-lag 6 3:25:09 1:27:06
307 IF Sibbo-Vargarna 2 3:26:11 1:28:08
308 Gustavsbergs IF 1 3:27:56 1:29:53
309 Rotebro IS 3 3:28:36 1:30:33
310 OK Djerf 2 3:28:43 1:30:40
311 Västerås SOK 2 3:29:54 1:31:51
312 OK Måsen 2 3:31:01 1:32:58
313 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 3:32:18 1:34:15
314 Hagaby GoIF 6 3:32:25 1:34:22
315 Hagaby GoIF 3 3:32:29 1:34:26
316 Järla IF OK 3 3:32:46 1:34:43
317 Solna OK 1 3:32:48 1:34:45
318 Boxholm-Mjölby OL 3 3:42:22 1:44:19
319 KFUM Örebro 3 3:42:32 1:44:29
320 DELTA 1 3:42:37 1:44:34
321 Surahammars SOK 1 3:42:48 1:44:45
322 Hagaby GoIF 5 3:45:27 1:47:24
323 Stenungsund OK 2 3:47:51 1:49:48
324 OK Kåre 2 3:49:59 1:51:56
325 Mullsjö SOK 2 3:51:30 1:53:27
326 Hjobygdens OK 2 3:52:04 1:54:01
327 Vang Orienteringslag 1 3:55:01 1:56:58
328 OK Renen 1 3:57:17 1:59:14
329 KFUM Örebro 4 3:57:43 1:59:40
330 Ok Raseborg 2 3:58:21 2:00:18
331 OK Rodhen 2 3:59:17 2:01:14
332 IF Thor 2 3:59:40 2:01:37
333 Vallentuna/Össeby OL 2 4:00:20 2:02:17
334 Fossum IF 4 4:02:24 2:04:21
335 IK Vista 1 4:03:41 2:05:38
336 KFUM Örebro 2 4:03:42 2:05:39
337 Løten o-lag 3 4:05:08 2:07:05
338 Tumba-Mälarhöjden OK 2 4:10:15 2:12:12
339 Falköpings AIK 1 4:11:00 2:12:57
340 Skarpnäcks OL 3 4:11:19 2:13:16
341 Falköpings AIK 2 4:20:22 2:22:19
342 Köping-Kolsva OK 3 4:20:41 2:22:38
343 Lunds OK 1 4:22:42 2:24:39
344 Ås NLH orientering 2 4:24:08 2:26:05
345 Hamar Orienteringsklubb 1 4:25:43 2:27:40
346 Skarpnäcks OL 4 5:25:37 3:27:34 Omstart 4
347 Sigtuna OK 2 5:43:27 3:45:24 Omstart 4
Hiisirasti 1 Utgått
Alfta ÖSA OK 1 Utgått
Järfälla OK 1 Utgått
DELTA 1 Utgått
MS Parma 1 Utgått
Sarpsborg OL 2 Utgått
Långhundra IF 1 Utgått
Tibro AIK SOK 2 Utgått
Kolbotn o Skimt OL 1 Utgått
Stora Tuna IK 5 Utgått
Rånäs OK 3 Utgått
IF Sturla 2 Utgått
Akilles OK 2 Utgått
Södertälje-Nykvarn Orientering 1 Utgått
Eskilstunafors OL 2 Utgått
Korsnäs IF Orientering 1 Utgått
Fredrikstad Skiklubb 2 Utgått
Soik Hellas 1 Utgått
Lillomarka O-lag 3 Utgått
Stenungsund OK 1 Utgått
Nydalens Skiklub 2 Utgått
OK Skogsstjärnan 1 Utgått
Østmarka OK 2 Utgått
Oppsal if 2 Utgått
Soik Hellas 2 Utgått
Kolbotn o Skimt OL 2 Utgått
Østmarka OK 3 Utgått
Garphyttans IF 1 Utgått
OK Kolmården 2 Utgått
OK Orient 1 Utgått
IFK Lidingö SOK 1 Utgått
OK Österåker 1 Utgått
Sigtuna OK 1 Utgått
IF Sturla 1 Utgått
Växjö OK 3 Utgått
AOK Sibbovargarna 1 Utgått
Rasti-Lukko 1 Ej startat
Porsgrunn -lag 2 Ej startat
Köping-Kolsva OK 4 Ej startat
Kalevan Rasti 1 Ej startat
OK Tranan 1 Ej startat
OK Hedströmmen 1 Ej startat
Ås NLH orientering 3 Ej startat
Ås NLH orientering 4 Ej startat
Asker Skiklubb 5 Ej startat
Surahammars SOK 2 Ej startat
Sundsvalls OK 2 Ej startat
OK Triangeln 2 Ej startat
Majak-Orient 1 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with