GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2004, Kolmården

10MILA 2004 avgjordes 24-25 april vid Timmergata i Kolmården.

Klass: Herrar (108 km)

Kolmården, en gång ett mörkt och stiglöst land. Här härskat rövare med blodig hand. Nu lockar tystnad och förtrollad vildmark. Tillströvtåg bort till djurens park. Här 10MILA-horden fylld med all mystik. Gett spänning, kamp och dramatik
Rune Haraldsson

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (30 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 1 Veteran 2004

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Sundbybergs IK 1 Rune Calsson 31:45 0:00 0 0:00
2 Tullinge SK 1 Gunnar Ehn 31:46 0:01 -1 0:01
3 Maarian Mahti 1 Juhani Jokinen 31:50 0:05 -2 0:05
4 Gävle Orienteringsklubb 1 Karl-Olov Borg 31:53 0:08 -3 0:08
5 MS Parma 1 Timo Peltola 31:54 0:09 -4 0:09
6 IFK Moras OK 1 Anders Johansson 31:59 0:14 -5 0:14
7 Mullsjö SOK 1 Tomas Sjöholm 32:01 0:16 -6 0:16
8 Skarpnäcks OL 1 Leif Carlsson 32:05 0:20 -7 0:20
9 OK Motala 4 Christer Johansson 32:14 0:29 -8 0:29
10 Arboga OK 1 Sven-Olov Niklund 32:26 0:41 -9 0:41
11 OK Njudung 1 Stefan Larsson 32:26 0:41 -10 0:41
12 Köping-Kolsva OK 1 Alf Lindberg 32:30 0:45 -11 0:45
13 OK Tisaren 1 Karl-Åke Ryno 32:44 0:59 -12 0:59
14 Helsingin Suunnistajat 1 Seppo Raula 33:43 1:58 -13 1:58
15 Turebergs IF 1 Leif Nordin 33:46 2:01 -14 2:01
16 Bromma-Vällingby SOK 1 Tage Sandberg 33:49 2:04 -15 2:04
17 SOK Viljan 1 Hans Svenson 33:52 2:07 -16 2:07
18 OK Gynge 2 Per-Arne Evaldsson 34:39 2:54 -17 2:54
19 Katrineholms OK 1 Inge Löwegren 34:53 3:08 -18 3:08
20 Nyköpings OK 2 Arne Ek 34:56 3:11 -19 3:11
21 Turun Suunnistajat 2 Paavo Malmivirta 35:02 3:17 -20 3:17
22 Björkfors Goif 2 Bengt Ove Blomkvist 35:03 3:18 -21 3:18
23 Vallentuna/Össeby OL 1 Peter Brunnberg 35:05 3:20 -22 3:20
24 Lindebygdens OK 1 Hans Helmersson 35:06 3:21 -23 3:21
25 OK Södertörn 1 Sune Sisell 35:07 3:22 -24 3:22
26 Östersunds OK 2 Tom Brantheim 35:09 3:24 -25 3:24
27 Gustavsbergs IF 2 Arne Johansson 35:14 3:29 -26 3:29
28 Rånäs OK 1 Hans Ohlin 35:18 3:33 -27 3:33
29 Porsgrunn -lag 1 Dadfinn Torpe 35:20 3:35 -28 3:35
30 OK Rodhen 1 Yngve Krantz 35:24 3:39 -29 3:39
31 Hällefors Ok 1 Conny Lindberg 35:26 3:41 -30 3:41
32 Gotlands Bro OK 1 Kjell Skalberg 35:33 3:48 -31 3:48
33 Eskilstunafors OL 1 Jerry Holm 35:50 4:05 -32 4:05
34 SOL Tranås 1 Sven Käck 35:51 4:06 -33 4:06
35 Linköpings OK 1 Roger Danielsson 35:51 4:06 -34 4:06
36 Turun Suunnistajat 3 Timo Vienanlinna 35:55 4:10 -35 4:10
37 OK Löftan 1 Gösta Lindqvist 35:57 4:12 -36 4:12
38 OK Milan 2 Stefan Öberg 36:03 4:18 -37 4:18
39 Linköpings OK 3 Lennart Svernestam 36:04 4:19 -38 4:19
40 Främmestads IK 1 Lennart Karlsson 36:05 4:20 -39 4:20
41 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Kenneth Näslund 36:11 4:26 -40 4:26
42 Almby IK 1 Thomas Johansson 36:12 4:27 -41 4:27
43 OK Roxen 2 Bo Jernberg 36:14 4:29 -42 4:29
44 Boxholm-Mjölby OL 1 Gunnar Palmqvist 36:16 4:31 -43 4:31
45 Linköpings OK 2 Anders Kjell 36:17 4:32 -44 4:32
46 Turun Suunnistajat 1 Mikko Mannonen 36:19 4:34 -45 4:34
47 Gotlands Bro OK 2 Anders Nilsson 36:21 4:36 -46 4:36
48 OK Roxen 1 Roland Alsén 36:22 4:37 -47 4:37
49 OK Skogsstjärnan 1 Roger Karlsson 36:32 4:47 -48 4:47
50 Vänersborgs Skidklubb 1 Bo Westerberg 36:33 4:48 -49 4:48
51 Hamar Orienteringsklubb 1 Ole Johan Vangen 36:33 4:48 -50 4:48
52 OK Nalle 1 Börje Karlsson 36:40 4:55 -51 4:55
53 OK Löftan 2 Ingvar Svanberg 36:41 4:56 -52 4:56
54 OK Milan 1 Per Höglund 36:42 4:57 -53 4:57
55 Södertälje-Nykvarn Orientering 1 Roland Kusgård 37:25 5:40 -54 5:40
56 Täby Ok 2 Ulf Carnby 37:34 5:49 -55 5:49
57 Stigmännen Karlshamns OK 1 Lars-Gunnar Bengtsson 37:34 5:49 -56 5:49
58 Växjö OK 1 Ingemar Johansson 37:45 6:00 -57 6:00
59 IFK Moras OK 2 Karl-Erik "Kea" Andersson 37:46 6:01 -58 6:01
60 Mariestads FK 1 Sven-Erik Johansson 37:56 6:11 -59 6:11
61 IK Hakarpspojkarna 1 Susanne Dittmer 38:03 6:18 -60 6:18
62 Skarpnäcks OL 2 Lars Segerqvist 38:04 6:19 -61 6:19
63 Täby Ok 3 Göran Hansson 38:44 6:59 -62 6:59
64 Stigmännen Karlshamns OK 2 Göran Andersson 38:45 7:00 -63 7:00
65 Maarian Mahti 2 Aarno Hovikorpi 38:49 7:04 -64 7:04
66 Västerås SOK 1 Hans Greijer 38:52 7:07 -65 7:07
67 IFK Hedemora OK 2 Solveig Carlsson 38:53 7:08 -66 7:08
68 Östersunds OK 1 Alf Berggren 39:06 7:21 -67 7:21
69 Boxholm-Mjölby OL 2 Anders Montelius 39:17 7:32 -68 7:32
70 OK Milan 3 Gunnar Haglund 39:18 7:33 -69 7:33
71 OK Milan 4 Nils-Gunnar Larsson 39:21 7:36 -70 7:36
72 Vandrarringen 1 Leo Johansson 39:28 7:43 -71 7:43
73 Vandrarringen 2 Kurt Eriksson 39:29 7:44 -72 7:44
74 Köping-Kolsva OK 3 Bo Eriksson 39:30 7:45 -73 7:45
75 Åkers IF 1 Bengt Jönsson 39:30 7:45 -74 7:45
76 Kjula-Standard 1 Bengt Lasrsson 39:32 7:47 -75 7:47
77 Länna IF 1 Sture Larsson 40:08 8:23 -76 8:23
78 OK Enen 1 Kenneth Larsson 40:11 8:26 -77 8:26
79 Skogsluffarnas OK 1 Olov Öberg 40:22 8:37 -78 8:37
80 Skogslöparna 1 Ulf Olsson 40:40 8:55 -79 8:55
81 Västerås SOK 4 Lars-Erik Rask 41:20 9:35 -80 9:35
82 Nyköpings OK 1 Roger Holmberg 41:39 9:54 -81 9:54
83 Motala AIF-OL 1 Tord Fransson 41:46 10:01 -82 10:01
84 OK Skogshjortarna 1 Ronny Andersson 42:09 10:24 -83 10:24
85 MS Parma 2 Timo Grönroos 42:15 10:30 -84 10:30
86 Kjula-Standard 2 Krister Karlsson 42:17 10:32 -85 10:32
87 Sigtuna OK 3 L-O Andersson 42:19 10:34 -86 10:34
88 Järfälla OK 1 Gunnar Eriksson 42:22 10:37 -87 10:37
89 Järfälla OK 2 Björn Svedin 42:22 10:37 -88 10:37
90 Västerås SOK 3 Ulf Bolinder 42:23 10:38 -89 10:38
91 Västerås SOK 2 Göran Andersson 42:30 10:45 -90 10:45
92 Hjobygdens OK 1 Håkan Olsson 42:30 10:45 -91 10:45
93 OK Roxen 4 Gunnar Carlsson 42:34 10:49 -92 10:49
94 OK Motala 2 Uno Berg 42:53 11:08 -93 11:08
95 OK Roxen 3 Tore Thellsén 42:53 11:08 -94 11:08
96 IFK Hedemora OK 1 Lennart Magnusson 43:04 11:19 -95 11:19
97 Lunds OK 1 Benkt Andersson 43:11 11:26 -96 11:26
98 Västra Nylands Orient. 2 Risto Ahokas 43:19 11:34 -97 11:34
99 Långhundra IF 1 Hans Sahlberg 43:38 11:53 -98 11:53
100 Täby Ok 1 Marie Berglind 43:54 12:09 -99 12:09
101 IFK Göteborg 1 Christer Westerberg 46:14 14:29 -100 14:29
102 OK Södertörn 2 Ronny Hedlund 46:22 14:37 -101 14:37
103 Tierps SOK 1 Yngve Persson 46:24 14:39 -102 14:39
104 Spårvägens OK 1 Roland Löwgren 46:52 15:07 -103 15:07
105 OK Rodhen 2 Björn Engsten 49:08 17:23 -104 17:23
106 Fagersta Ok 1 Lars Wisell 49:14 17:29 -105 17:29
107 Skarpnäcks OL 3 Christer Bergman 49:31 17:46 -106 17:46
108 Motala AIF-OL 2 Anders Hedin 49:56 18:11 -107 18:11
109 OK Motala 1 Sune Carlsson 50:34 18:49 -108 18:49
110 Västra Nylands Orient. 1 Veijo Kurvinen 51:32 19:47 -109 19:47
111 OK Motala 3 Ove Pettersson 54:21 22:36 -110 22:36
112 Sundbybergs IK 2 Kurt Maxé 1:01:00 29:15 -111 29:15
113 Trosabygdens OK 1 Göran Eklund 1:02:22 30:37 -112 30:37
114 Sjövalla FK 1 Kurt-Åke Karlsson 1:03:09 31:24 -113 31:24
115 OK Gynge 1 Hubert Hugosson 1:03:19 31:34 -114 31:34
116 Sigtuna OK 2 S-E Mosén 1:05:57 34:12 -115 34:12
117 Björkfors Goif 1 Jan-Erik Andersson 1:07:27 35:42 -116 35:42
118 Sigtuna OK 1 Gunnar Bergh 1:09:37 37:52 -117 37:52
119 Tampereen Pyrintö 1 Jaana Juntunen 1:12:34 40:49 -118 40:49
Visborgs OK 1 Folke Lindgren Utgått
Gustavsbergs IF 1 Magnus Haraldsson Utgått
OK Motala 5 Torbjörn Eklund Utgått
Köping-Kolsva OK 2 Bo Karlsson Ej startat
Söders SOL - Tyresö 1 Ej startat
Hamar Orienteringsklubb 2 Ej startat
Joutsenon Kullervo 1 Veikko Pellinen Ej startat
Länna IF 2 Ej startat
SOK Viljan 2 Lennart Kalén Ej startat
Enköpings AI 1 Ej startat
Strängnäs-Malmby OL 1 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with