GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2005, Livgardet, Kungsängen

Den 60:e herrkavlen, 29:e damkavlen, 14:e ungdomskavlen och andra veterankavlen avgjordes 23-24 april i Upplands-Bro Kommun på Livgardets övnings- och skjutfält, 30 km nordväst om Stockholm.

Klass: Herrar (109 km)

I hjärtat av urgamla svears rike finns orörda skogar och marker ännu kvar. Då viking nu funnit sin vederlike, går kavlen mot hägrande segerfanfar.
Kent Edberg, Chef Livgardet

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 3 Ungdom 2005

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Halmstad/Löftan Erik Johansson 1:00:16 0:00 3 -0:01
2 OK Ravinen 1 Gustav Bergman 1:01:39 1:23 5 1:21
3 Kongsberg O-lag 1 Harri Luchsinger 1:01:42 1:26 6 1:19
4 Hagaby GoIF 1 Sebastian Månsson 1:01:46 1:30 14 0:30
5 Raumar O-lag 1 Eirik K. Hovind 1:03:00 2:44 20 0:57
6 Rehns BK 1 Jerker Lysell 1:03:12 2:56 71 -1:40
7 Konnerud I.L. 1 Anette Baklid 1:04:43 4:27 -5 4:27
8 Linköpings OK 1 Andreas Berg 1:04:46 4:30 -2 4:28
9 Lillomarka O-lag 1 Mathias Benjaminsen 1:04:48 4:32 14 2:53
10 Tjällmo-Godegård 1 Petter Irewall 1:04:48 4:32 18 2:28
11 IFK Moras OK 1 Katarina Svahn 1:05:00 4:44 23 2:26
12 Asker Skiklubb 3 Live Lindemark 1:05:09 4:53 7 3:51
13 OK Linné 1 Albin Ridefelt 1:05:09 4:53 28 1:51
14 Varegg IL Håkon Westergård 1:05:10 4:54 3 3:57
15 Bromma-Vällingby 1 David Bejmer 1:05:12 4:56 -5 4:45
16 Järla IF OK 1 Jonas Sandström 1:05:16 5:00 0 4:04
17 Fossum IF 1 Sigurd Huus Hansen 1:05:21 5:05 -4 4:13
18 Gävle OK 1 Jakob Eriksson 1:05:23 5:07 6 3:22
19 Stora Tuna IK 1 Adam Reger 1:05:33 5:17 -5 4:23
20 MS Parma 1 Olli Suonpää 1:05:37 5:21 2 3:47
21 Hagaby GoIF 2 David Eriksson 1:05:43 5:27 9 3:20
22 Haninge SOK 1 Jonas Hellman 1:05:45 5:29 -19 5:28
23 KFUM Örebro OK 1 Mathias Johansson 1:06:01 5:45 -15 5:43
24 IF Hagen 1 Anna Widmark 1:06:05 5:49 -12 5:01
25 Köping-Kolsva OK 1 Sara Profors 1:06:06 5:50 -10 4:56
26 Frol IL 1 Elen Katrine Skjerve 1:06:09 5:53 -25 5:53
27 Northern Wind Pavel Petrov 1:06:27 6:11 -7 4:53
28 Västerås SOK 1 Johan Lindström 1:06:41 6:25 -2 4:36
29 FIF Hilleröd Christopher Wiberg 1:06:45 6:29 3 4:19
30 SCM Hradec Králové 1 Jizasek 1:07:06 6:50 -25 6:49
31 Mariestads FK Andreas Karlsson 1:07:09 6:53 28 3:20
32 OK Orient Otto Simosas 1:07:43 7:27 21 4:06
33 IK Gandvik 1 Oskar Krantz 1:07:46 7:30 30 3:53
34 OK Ravinen 2 Manfred Axelsson 1:07:49 7:33 52 2:37
35 SCM Hradec Králové 2 Müllerova 1:07:49 7:33 4 4:49
36 Järla IF OK 2 Johan Brandhorst 1:07:50 7:34 31 3:35
37 Täby Ok 1 Anna Bachman 1:07:53 7:37 1 4:55
38 OK PAN-Kristianstad Anna Lööf 1:08:14 7:58 -17 6:38
39 Tullinge SK 1 Johanna Lönnkvist 1:08:33 8:17 32 4:10
40 OK Denseln 1 Ida Lindkvist 1:08:36 8:20 3 5:13
41 OK Djerf 1 Marie Pettersson 1:08:38 8:22 -1 5:20
42 Haninge SOK 2 Daniel Steen 1:08:39 8:23 -6 5:44
43 IL Tyrving 1 Rannveig Weber Øverøyen 1:08:52 8:36 31 4:17
44 IK Hakarpspojkarna Tobias Keitsch 1:08:54 8:38 17 5:02
45 Säterbygdens OK 1 Fredrik Lind 1:09:05 8:49 40 3:58
46 Hiisirasti Eetu Moisio 1:09:12 8:56 12 5:23
47 OK Roslagen 1 Franciskus Alsèn 1:09:13 8:57 22 4:54
48 Stora Tuna IK 2 Martin Blomgren 1:09:13 8:57 7 5:30
49 Tampereen Pyrintö 1 Severi Kymäläinen 1:09:14 8:58 5 5:36
50 OK Tisaren 1 Rebecka Nylin 1:09:15 8:59 -4 5:49
51 Tampereen Pyrintö 3 Venla Niemi 1:09:16 9:00 22 4:42
52 OK Tyr 2 Samuel Ring 1:09:16 9:00 31 4:19
53 Gotlands Bro OK 1 Benita Hansson 1:09:22 9:06 7 5:32
54 SK Pohjantähti-Oulu Ville Kosola 1:09:25 9:09 -5 5:53
55 Tampereen Pyrintö 2 Elina Virekunnas 1:09:25 9:09 -8 5:58
56 Motala AIF-OL 1 Victor Bergstrand 1:09:27 9:11 12 5:12
57 Løten o-lag 1 Endre Sævig 1:09:31 9:15 -13 6:06
58 Raumar O-lag 2 Brage E. Jahren 1:09:43 9:27 7 5:34
59 SCM Hradec Králové 4 Klapal 1:10:16 10:00 43 4:10
60 Forsa OK 1 Linn Bylars 1:10:20 10:04 -27 7:49
61 Østmarka OK 2 Rune Sagvolden 1:12:04 11:48 1 8:11
62 Åmåls OK Johanna Ericson 1:12:06 11:50 -5 8:18
63 Järfälla OK 1 Calle Sundélius 1:12:09 11:53 38 6:05
64 FK Herkules 1 Josefin Bertilsson 1:12:09 11:53 -29 9:16
65 Rånäs OK 1 Alexandra Bjärrenholt 1:12:11 11:55 17 7:15
66 OK Klemmingen 2 Anders Granberg 1:12:11 11:55 33 6:10
67 Fossum IF 2 Mats Langgård 1:12:12 11:56 41 5:54
68 Halden Skiklubb 2 Stine Kildebo 1:12:13 11:57 -17 8:37
69 Tampereen Pyrintö 4 Riina Stolze 1:12:15 11:59 15 7:13
70 Tullinge SK 2 Elin Sundqvist 1:12:25 12:09 -25 8:59
71 Täby Ok 2 Christina Lövald Hellbe 1:12:27 12:11 -21 8:52
72 Väsby OK 1 Oskar Berge 1:12:27 12:11 23 6:46
73 OK Hällen 1 Ida Hedman 1:12:37 12:21 -25 9:07
74 Kungälvs OK Jonathan Wentzel 1:12:45 12:29 26 6:43
75 Strängnäs-Malmby 1 Marcus Ramström 1:12:53 12:37 -5 8:32
76 DELTA 1 Eero Ahlqvist 1:12:53 12:37 16 7:16
77 Linköpings OK 2 Ola Almén 1:12:55 12:39 19 7:10
78 Keravan Urheilijat Emma Juga 1:12:59 12:43 -26 9:23
79 Ballerup OK 1 Mikkel Skaarup 1:13:05 12:49 34 6:14
80 MS Parma 2 Eero-Matti Vainio 1:13:06 12:50 50 4:39
81 Suunta-Sepot Jussi Seppä 1:13:09 12:53 -54 10:55
82 Gagnefs OK/IK Jarl Johan Thorsell 1:13:51 13:35 30 7:01
83 OK Skogshjortarna 1 Gustav Stenberg 1:13:52 13:36 -5 9:00
84 Täby Ok 4 Hilda Forsgren 1:13:57 13:41 31 7:04
85 OK Alehof 1 Andreas Ullman 1:13:58 13:42 19 7:48
86 Boxholm-Mjölby OL 1 Louise Carlsson 1:14:03 13:47 34 6:51
87 Västvärmlands OK Elin Eriksson 1:14:04 13:48 1 8:45
88 Robertsfors IK Niklas Fries 1:14:04 13:48 17 7:51
89 OK Måsen 1 Kajsa Hammarström 1:14:05 13:49 14 7:58
90 Østmarka OK 1 Ellen Dyrhaug Mo 1:14:11 13:55 0 8:44
91 Trollhättans SOK 1 Lisa Johannesson 1:14:16 14:00 -60 11:53
92 IF Hagen 2 Jonatan Svensson 1:14:28 14:12 5 8:29
93 OK Triangeln Karin Rosén 1:14:35 14:19 -29 10:30
94 IL Tyrving 2 Torkil Eide Solstad 1:14:38 14:22 23 7:38
95 Nydalens SK 1 Sindre Selvig 1:14:50 14:34 -39 11:04
96 Eskilstunafors OL 1 Lovisa Onsbring-Gustafs 1:14:59 14:43 10 8:44
97 Hagaby GoIF 4 Lovisa Larsson 1:15:00 14:44 10 8:43
98 Lierbygda o-lag Maren Jansson Haverstad 1:15:06 14:50 -23 10:22
99 IF Sibbo-Vargarna 1 Sebastian Meriheinä 1:15:15 14:59 -8 9:39
100 IF Sibbo-Vargarna 2 Kasper Snickars 1:15:17 15:01 -20 10:23
101 SOL Tranås 1 Martin Eriksson 1:15:20 15:04 103 3:24
102 Sundbybergs IK 1 Emma Carlsson 1:15:26 15:10 -30 11:00
103 Skarpnäcks OL 1 Sanna Batz 1:15:31 15:15 16 8:21
104 IK Gandvik 3 Christoffer Andersen 1:15:34 15:18 23 7:26
105 Hagaby GoIF 3 Carl Widstrand 1:15:37 15:21 6 9:08
106 Ås NLH orientering 1 Sindre Winsnes Nordhage 1:15:38 15:22 67 4:56
107 Soik Hellas 1 Jonas Eklund 1:15:38 15:22 103 3:28
108 Rajamäen Rykmentti Matias Peltoniemi 1:15:40 15:24 17 7:34
109 Söders SOL-Tyresö 1 Oliver Lindblad Peterse 1:15:42 15:26 56 5:19
110 Kongsberg O-lag 2 Lise Ø Bagstevold 1:15:50 15:34 12 7:50
111 IFK Hedemora OK 1 Edwin Carlsson 1:15:54 15:38 49 5:48
112 Halden Skiklubb 1 Martin Kristiansen 1:16:03 15:47 68 4:54
113 OK Skogsfalken 1 Felix Larsson 1:16:10 15:54 53 5:46
114 OK Kolmården 1 Måns Bränneby 1:16:16 16:00 2 9:20
115 Oppsal if Mari Flatekval 1:16:16 16:00 -34 11:22
116 Lerums SOK 1 Johan Bregell 1:16:22 16:06 96 4:10
117 SPK Freidig 1 Sindre Sæther 1:16:26 16:10 -7 10:03
118 VB OL 1 Linnea Backman 1:16:26 16:10 -39 11:33
119 Tampereen Pyrintö 5 Sara Huhtanen 1:16:33 16:17 45 6:19
120 Lillomarka O-lag 3 Ane Hallan Kløvrud 1:16:35 16:19 -33 11:21
121 Kolbotn o Skimt OL 1 Vilde Granne-Kvale 1:16:41 16:25 -45 11:53
122 OK Enen 1 Angelica Rask 1:16:41 16:25 34 6:55
123 Länna IF Klara Alm 1:16:51 16:35 -9 9:58
124 SOL Tranås 2 Tommy Pap 1:16:55 16:39 65 5:26
125 DELTA 2 Jenny Puputti 1:16:56 16:40 -83 13:34
126 Täby Ok 3 Martin Lövald Hellberg 1:17:04 16:48 8 8:26
127 Lillomarka O-lag 2 Mari Skoglund Godal 1:17:09 16:53 18 7:50
128 Södertälje-Nykvarn 2 Amanda Karlsson 1:17:12 16:56 -62 12:58
129 Lindebygdens OK Daniel Persson 1:17:22 17:06 62 5:49
130 FK Åsen Frida Nilsson 1:17:28 17:12 -2 9:08
131 Gävle OK 3 Erika Herbert 1:17:33 17:17 -8 9:31
132 Paimion Rasti Henna Reponen 1:17:37 17:21 -38 11:56
133 Skogslöparna Jonny Näsström 1:17:45 17:29 0 9:07
134 Helsingin Suunnist. 2 Mikko Laakso 1:18:26 18:10 53 6:59
135 Skogspojkarnas OK Albin Ripskog 1:18:26 18:10 0 9:46
136 Løten o-lag 2 Marius Øie 1:18:29 18:13 39 7:39
137 Sandefjord o-klubb 1 Marius Martinsen 1:18:31 18:15 45 7:15
138 Alfta ÖSA OK Ylva Kindlundh 1:18:33 18:17 70 6:31
139 Kongsberg O-lag 3 Mari J Helgerud 1:18:34 18:18 72 6:23
140 Eiker ol 1 Håkon Jaren Samuelsen 1:18:36 18:20 34 7:53
141 Nyköpings OK 2 Daniel Wejås 1:18:36 18:20 55 6:52
142 Nydalens SK 2 Siri Selvig 1:18:40 18:24 20 8:30
143 Järfälla OK 2 Niklas Källman 1:18:41 18:25 -5 9:53
144 Tullinge SK 3 Lovisa Adolfsson 1:18:43 18:27 -2 9:47
145 Surahammars SOK Viktor Öhlén 1:18:44 18:28 43 7:16
146 Rånäs OK 2 Janie Nyström 1:18:44 18:28 31 7:44
147 Vänersborgs SK Johanna Stolt 1:18:51 18:35 -3 9:47
148 Dalaportens OL Oskar Backlund 1:18:52 18:36 45 7:15
149 Snättringe SK 2 Maria Movin 1:19:03 18:47 -3 9:37
150 OK Kåre 2 Fredrik Edén 1:19:10 18:54 79 5:50
151 Tierps SOK Tage Nordberg 1:19:30 19:14 65 7:14
152 Hjärnarps GH OL Elin Svensson 1:20:04 19:48 69 7:15
153 Fossum IF 3 Henrik Mordal Meyer 1:20:13 19:57 -5 10:36
154 Köping-Kolsva OK 2 Anna Birkestål 1:20:16 20:00 5 10:10
155 IF Thor Pontus Ekvall 1:20:19 20:03 0 10:35
156 OK Klemmingen 3 Edvard Davidsson 1:20:19 20:03 50 8:19
157 OK Österåker 1 David Bruce 1:20:22 20:06 40 8:37
158 Stora Tuna IK 3 Sofia Eriksson 1:20:22 20:06 5 10:11
159 Nyköpings OK 1 Kristin Hylander 1:20:24 20:08 11 9:50
160 Helsingin Suunnist. 1 Nelli Hietaoja 1:20:24 20:08 9 9:52
161 Sarpsborg OL 1 Magnus Ruud 1:20:26 20:10 -68 14:47
162 Forsa OK 2 Ida Åkesson 1:20:31 20:15 -8 10:47
163 OK Gipen 1 Sara Lingegård 1:20:36 20:20 22 9:10
164 Härnösands OK Jonas Fryksten 1:20:38 20:22 81 6:29
165 Ärla IF 2 Tove Fransson 1:20:40 20:24 35 8:48
166 Sandefjord o-klubb 2 Solfrid Helgesen 1:20:40 20:24 -25 11:44
167 Köping-Kolsva OK 3 Josefin Eriksson 1:20:42 20:26 16 9:19
168 Gjö-Vard OL 1 Sindre Godager 1:20:47 20:31 -47 13:02
169 OK Hällen 2 Camilla Johansson 1:20:49 20:33 29 9:01
170 OK Skogsfalken 2 Erika Johansson 1:20:52 20:36 -3 10:23
171 Trøsken IL Caroline Berby 1:20:53 20:37 -42 12:29
172 Ärla IF 1 Pär Johansson 1:21:20 21:04 -41 12:53
173 Ballerup OK 2 Caroline Konring 1:21:35 21:19 -55 14:28
174 Pihkaniskat Misa Kekkinen 1:21:38 21:22 -76 15:38
175 MS Parma 3 Annika Järvinen 1:21:40 21:24 -22 11:57
176 Ok Raseborg 1 Linda Danskanen 1:21:41 21:25 -25 12:01
177 Haninge SOK 3 Emelie Bringsäter 1:21:54 21:38 32 9:46
178 Midälva OK Daniel Engström 1:21:56 21:40 16 10:15
179 Østmarka OK 3 Sondre Bakken 1:21:56 21:40 5 10:33
180 Kongsberg O-lag 5 Maiken Flågan 1:21:59 21:43 -31 12:21
181 OK Djerf 2 Anna Palmér 1:22:02 21:46 11 10:28
182 Sandefjord o-klubb Kristine Fjedbo 1:22:03 21:47 -58 13:58
183 IL Tyrving 3 Hanna Kristine Haug Lin 1:22:06 21:50 -36 12:39
184 Kils OK Emelie Berglund 1:22:13 21:57 -95 16:53
185 Indre Östfold OK 1 Tonje Hermansen 1:22:14 21:58 -28 12:28
186 Skattkärrs IF Hanna Johansson 1:22:15 21:59 -46 13:22
187 OK Tisaren 2 Jenny Källme´N 1:22:21 22:05 33 9:37
188 Finspångs SOK Carin Rosander 1:22:23 22:07 -38 12:44
189 Rotebro IS 1 Oskar Daniels 1:23:02 22:46 12 11:09
190 Helsingborg/Ystad OK 1 Josefine Nilsson 1:23:03 22:47 37 9:46
191 OK Löftan Helena Isaksson 1:23:13 22:57 -1 11:41
192 OK Linné 2 Daniel Wedin 1:23:13 22:57 48 9:15
193 FK Herkules 2 Gustav Andersson 1:23:18 23:02 -57 14:36
194 Eiker ol 2 Klaus Sørense 1:23:21 23:05 5 11:31
195 Leksands OK 2 Frida Erkers 1:23:22 23:06 0 11:39
196 Eskiltunafors/Tor/Pan 3 Gustaf Onsbring-Gustafs 1:23:22 23:06 19 11:07
197 IFK Moras OK 2 Ola Svahn 1:23:23 23:07 90 5:36
198 OK Ravinen 3 Gabriella Holmström 1:23:26 23:10 16 11:12
199 Konnerud I.L. 2 Stine Helene Arnesen 1:23:26 23:10 -27 12:47
200 Vansbro/Malung 2 Herman Håll 1:23:30 23:14 -63 14:45
201 Söders SOL-Tyresö 2 Christoffer Gustafsson 1:23:52 23:36 53 9:03
202 Stora Tuna IK 4 Camilla Kärnhagen 1:23:53 23:37 -59 14:52
203 IFK Moras OK 3 Mattias Göthberg 1:23:58 23:42 -64 15:07
204 IFK Lidingö SOK 2 Rebecka Hallerby 1:24:07 23:51 39 10:04
205 Gävle OK 2 Daniel Knutsen 1:24:09 23:53 48 9:23
206 OK Rodhen 1 Henrik Jonsson 1:24:12 23:56 29 10:28
207 OK Roxen 2 Tove Lantz 1:24:14 23:58 -2 12:14
208 Sundbybergs IK 2 Fredrik Bjernulf 1:24:16 24:00 -56 14:34
209 Hestra IF Adam Lenard 1:24:20 24:04 29 10:24
210 Raumar O-lag 3 Eivind Stenhammer 1:24:20 24:04 3 12:07
211 Järla IF OK 3 Johan Sundvall 1:24:21 24:05 23 10:37
212 Järla IF OK 5 Martin Dahlgren-Rose´N 1:24:22 24:06 20 10:40
213 Raumar O-lag 4 Martin Theodorsen 1:24:23 24:07 9 11:32
214 Södertälje-Nykvarn 1 Sofia Ek Larsson 1:24:24 24:08 -33 13:12
215 Säterbygdens OK 3 Andreas Bergqvist 1:24:26 24:10 -12 12:30
216 Lynx 2 Antti Pekka Leskinen 1:24:52 24:36 3 12:17
217 IK Gandvik 2 Joel Andersson 1:24:54 24:38 8 11:57
218 OK Klyftamo 2 Ida Larsson 1:24:56 24:40 -47 14:19
219 Modum Marita Grønhovd 1:24:56 24:40 -87 16:21
220 OK Alehof 2 Emil Karlsson 1:24:57 24:41 4 12:01
221 Leksands OK 1 Sandra Danielsson 1:24:58 24:42 -45 14:06
222 OK Nolaskogsarna Markus Westerlind 1:25:13 24:57 34 10:17
223 Kolbotn o Skimt OL 2 Ingvild Bjørhei 1:25:16 25:00 28 10:45
224 Helsingborg/Ystad OK Sandra Johansson 1:25:17 25:01 -7 13:00
225 Sarpsborg OL 2 Ida Thoresen 1:25:17 25:01 14 11:21
226 OK Enen 2 Cecilia Eriksson 1:25:20 25:04 -3 12:28
227 MS Parma 4 Saana Taimisto 1:25:23 25:07 43 9:35
228 GoIF Tjalve Philip Dahlstedt 1:25:31 25:15 37 9:59
229 Boxholm-Mjölby OL 2 Albin Eriksson 1:25:39 25:23 -51 14:38
230 Ok Raseborg 2 Malena Danskanen 1:25:42 25:26 -72 15:49
231 Järbo OK Sanna Batz 1:25:51 25:35 -63 15:21
232 SOK Viljan Jakob Bergsten 1:26:01 25:45 16 11:40
233 SPK Freidig 2 Lars Berge Owren 1:26:11 25:55 -3 12:34
234 Långhundra IF 1 Sara Bengtsson 1:26:13 25:57 34 10:28
235 FK Boken Anton Österblad 1:26:31 26:15 39 9:38
236 OK Linné 3 Malin Bromark 1:26:36 26:20 -34 14:41
237 Vingåkers OK Lisa Karlsson 1:27:46 27:30 46 10:03
238 Skarpnäcks OL 3 Karin Egeltoft 1:28:00 27:44 29 12:20
239 Solna OK Maria Johannesson 1:28:02 27:46 36 11:02
240 Varteig o-lag Lars Emil Andersen 1:28:05 27:49 62 8:58
241 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Johanna Torheim 1:28:06 27:50 8 13:43
242 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Ronja Hill 1:28:17 28:01 8 13:47
243 Turun Suunnistajat 4 Selina König 1:29:13 28:57 28 13:07
244 OK Roslagen 2 Felicia Alsén 1:29:18 29:02 20 13:48
245 Rotebro IS 3 Jakob Redtzer 1:29:24 29:08 56 10:17
246 Ås NLH orientering 2 Marie Uhlen Maurset 1:29:26 29:10 -13 15:43
247 Eskilstunafors OL 2 Erik Lundblad 1:29:29 29:13 37 11:44
248 Järla IF OK 6 Ida Andersson 1:29:31 29:15 -4 15:27
249 Säterbygdens OK 2 Jonathan Andersson 1:31:01 30:45 48 12:01
250 IF Sturla Terje Bjertnes 1:31:20 31:04 28 13:57
251 OK Södertörn Kathrin Svanberg 1:31:22 31:06 34 13:37
252 Säterbygdens OK 4 Anton Backlund 1:31:22 31:06 3 16:30
253 IFK Enskede Jesper Karlsson 1:31:23 31:07 64 9:51
254 Gotlands Bro OK 2 Niklas Liljegren 1:31:25 31:09 36 12:55
255 Trosabygdens OK Sanna Österholm 1:31:26 31:10 6 16:01
256 Tjällmo-Godegård 2 Martin Allard 1:31:27 31:11 33 13:29
257 Hamar OK 1 Oda Ellegaard Melby 1:31:28 31:12 20 14:07
258 OK ÄÖ/Tullinge SK Erica Hellgren 1:31:29 31:13 58 10:04
259 Haninge SOK 4 Åsa Johansson 1:31:30 31:14 20 14:05
260 Garphyttans IF Hanna Larsson 1:31:31 31:15 -99 21:23
261 Väsby OK 2 Joakim Larsson 1:31:33 31:17 45 11:51
262 Konnerud I.L. 3 Hannah Thunes 1:31:33 31:17 0 16:07
263 Fredrikstads SK Trine Skjeltorp 1:31:47 31:31 -77 20:21
264 Konnerud I.L. 4 Andreas Bendiktsen 1:31:57 31:41 -1 16:30
265 Konnerud I.L. 5 Eivind Lindseth 1:32:03 31:47 -6 16:55
266 OK Linné Joakim Hult 1:32:05 31:49 -59 20:04
267 Midälva OK 2 Christoffer Virtanen 1:32:13 31:57 5 16:01
268 Tibro AIK SOK Olle Åsberg 1:32:39 32:23 -2 17:06
269 Ballerup OK 3 Christian Heerfordt 1:32:59 32:43 -268 32:43
270 Väsby OK 3 Johan Callermo 1:33:03 32:47 37 13:19
271 IF Sibbo-Vargarna 3 Jean Sillman 1:33:08 32:52 28 14:06
272 Turun Suunnistajat 1 Samuli Koskinen 1:33:10 32:54 8 15:43
273 Hagaby GoIF 5 Lovisa Falk 1:33:12 32:56 22 14:14
274 Korsnäs IF OK 1 Emma Strandberg 1:33:13 32:57 -22 18:28
275 Kongsberg O-lag 4 Anne-Line Teigen Søgård 1:33:15 32:59 -33 19:13
276 Frol IL 2 Runa Matberg 1:33:17 33:01 -48 19:59
277 Västerås SOK 4 Rickard Wadman 1:33:17 33:01 33 12:27
278 Turun Suunnistajat 2 Viljami Saloranta 1:33:19 33:03 -2 16:00
279 Katrineholms OK Gustav Karlsson 1:33:23 33:07 2 15:51
280 Skarpnäcks OL 2 Gustav Sjöberg 1:33:24 33:08 -33 19:04
281 OK Tylöskog 1 Anna Algotsson 1:33:35 33:19 -23 18:31
282 OK Denseln 2 Linda Lindquist 1:33:43 33:27 -51 20:03
283 OK Skogsstjärnan 1 Andreas Andersson 1:34:12 33:56 -57 21:11
284 Kristiansand OK 2 Solveig Blandkjenn 1:34:56 34:40 -38 20:40
285 Kolbotn o Skimt OL 3 Tonje Kvale 1:35:09 34:53 8 16:27
286 KFUM Örebro OK 2 Lovisa Öst 1:35:19 35:03 34 13:41
287 Haninge SOK 5 Love Ottosson 1:35:20 35:04 5 16:41
288 Vallentuna/Össeby OL Linnéa Carlberg 1:35:23 35:07 -28 20:00
289 Järla IF OK 4 Hilda Mattson 1:35:23 35:07 15 16:01
290 Porsgrunn OL Christian Bakke 1:35:35 35:19 -49 21:35
291 OK Dacke Malin Tedblad 1:36:05 35:49 3 17:08
292 Trollhättans SOK 2 Sofia Johansson 1:36:25 36:09 -56 22:39
293 Vansbro/Malung 1 Linn Danielsson 1:38:04 37:48 -24 22:18
294 Asker Skiklubb 1 Fredrik Danielsen 1:40:23 40:07 30 15:18
295 Gjö-Vard OL 2 Eskil Gullord 1:40:25 40:09 28 17:32
296 Skogshj/Kullingshof Marcus Krona 1:40:26 40:10 34 12:57
297 Forsa OK 2 Anna Kvick 1:40:29 40:13 34 12:48
298 Løten o-lag 3 Geir Kolås 1:40:32 40:16 14 19:17
299 OK Borgen Daniel Björk 1:40:49 40:33 -11 22:57
300 Västerås SOK 3 Mikaela Olby 1:40:57 40:41 -9 22:24
301 Långhundra IF 2 Mattias Bengtsson 1:41:46 41:30 27 15:26
302 Hedrum O-lag Julia Gundersen 1:42:00 41:44 -20 24:18
303 OK Skogsstjärnan 2 Linda Nilsson 1:42:00 41:44 6 21:41
304 Falköpings AIK 1 Tim Zetterberg 1:42:05 41:49 30 13:15
305 Sogn og Fjordane 2 Elling Hauge 1:42:11 41:55 -126 31:07
306 Linköpings OK 3 Jenny Stenström 1:42:21 42:05 8 21:03
307 Degerfors/Djerf Klara Larslin 1:43:25 43:09 4 22:12
308 Motala AIF-OL 2 Johan Kjellander 1:43:39 43:23 -35 26:48
309 Rotebro IS 2 Felicia Knorn 1:43:52 43:36 4 22:35
310 OK Kolmården 2 Linnea Netz 1:44:42 44:26 9 23:04
311 OK 64 Torpa 1 Petter Andersson 1:44:48 44:32 -15 25:49
312 OK 64 Torpa 3 Emma Karlsson 1:44:48 44:32 -4 24:49
313 Avesta OK Frans Tegelmark 1:44:52 44:36 -76 30:57
314 Hallstahammars OK Sofia Rydh 1:46:13 45:57 1 24:54
315 Turun Suunnistajat 3 Salla Koskinen 1:46:22 46:06 12 20:11
316 OK Rodhen 3 Andreas Brag-Jonsson 1:46:35 46:19 -18 27:34
317 Kristiansand OK 1 Silje Kristiansen 1:53:09 52:53 9 27:58
318 OK Gipen 2 Maria Alfredsson 1:53:10 52:54 11 25:45
319 Sjövalla FK Josephine Davallius 1:53:30 53:14 6 28:24
320 Korsnäs IF OK 2 Tove Fridman 1:53:33 53:17 -17 34:21
321 Kolbotn o Skimt OL 4 Ole Krisan Merli 1:53:57 53:41 11 26:11
322 Falköpings AIK 2 Johanna Nilsson 1:54:04 53:48 13 25:03
323 Nydalens SK 3 Ingerid Paulsen Lundin 1:55:45 55:29 17 22:46
324 Lillomarka O-lag 4 Ragnhild Grøndahl 1:56:00 55:44 17 20:14
325 OK Älgen 2 Helena Jonsson 1:56:00 55:44 -3 33:19
326 OK Milan Jonas Lindahl 1:57:29 57:13 10 27:54
327 Bjursås OK Erik Björklund 1:57:50 57:34 10 25:49
328 Halden Skiklubb 4 Astrid H. Nordbrøden 1:58:01 57:45 -10 36:26
329 OK Rodhen 2 Emil Jansson 2:01:58 1:01:42 4 34:10
330 Sigtuna OK Frida Lindgren 2:06:26 1:06:10 9 33:42
331 OK Tylöskog 2 Martin Karlsson 2:19:33 1:19:17 12 30:32
332 Soik Hellas 2 Emelie Lindgren 2:19:41 1:19:25 13 26:37
333 Västerås SOK 5 Anton Rooth 2:19:49 1:19:33 11 27:12
Asker Skiklubb 2 Ragnhild Ekerholt Felstämplat
Fossum IF 4 Ivar Skramdal Felstämplat
Lerums SOK 2 Jonathan Pettersson Felstämplat
OK Klemmingen 1 Annika Johnson Felstämplat
OK Måsen 2 Andreas Magnusson Felstämplat
OK Roxen 1 Josefine Lindgren Felstämplat
OK Tyr 1 Erik Nyström Felstämplat
Snättringe SK 1 Patrik Nilsson Felstämplat
Strängnäs-Malmby 2 Petter Sundin Felstämplat
OK Kåre Johan Forsgren Felstämplat
OK Njudung Pontus Lindqvist Utgått
Lynx 1 Niklas Paganus Utgått
Turebergs IF Frida Forshällen Utgått
SCM Hradec Králové 3 Vosta Utgått
OK Klyftamo 1 David Jonsson Utgått
OK 64 Torpa 2 Viktor Segersson Utgått
OK Kåre 1 Gustav Nilsson Utgått
Västerås SOK 2 Kristoffer Arnesson Utgått
Sogn og Fjordane 1 Øyvind Hauge Utgått
Saarijärven P. Ari-Matti Niemi Utgått
OK Älgen 1 Johanna Dahllöf Utgått

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with