GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2005, Livgardet, Kungsängen

Den 60:e herrkavlen, 29:e damkavlen, 14:e ungdomskavlen och andra veterankavlen avgjordes 23-24 april i Upplands-Bro Kommun på Livgardets övnings- och skjutfält, 30 km nordväst om Stockholm.

Klass: Herrar (109 km)

I hjärtat av urgamla svears rike finns orörda skogar och marker ännu kvar. Då viking nu funnit sin vederlike, går kavlen mot hägrande segerfanfar.
Kent Edberg, Chef Livgardet

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (32 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 2 Veteran 2005

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 MS Parma Timo Peltola 49:16 0:00 16 -0:38
2 Gävle OK Magnus Lundberg 49:21 0:05 10 -0:23
3 Storviks IF Lasse Holm 49:24 0:08 4 -0:11
4 Boxholm-Mjölby OL 1 Per-Åke Tengvall 49:41 0:25 10 -0:11
5 IFK Moras OK 1 Johansson Anders 50:53 1:37 -1 1:26
6 IFK Hedemora OK 1 Kalle Johansson 50:54 1:38 -4 1:35
7 Eskilstunafors OL Jerry Holm 50:59 1:43 8 1:07
8 OK Tisaren B-G Svensson 51:35 2:19 8 1:43
9 OK Klyftamo Per Wennerberg 51:37 2:21 15 1:14
10 Väsby OK 1 Håkan Lindberg 51:40 2:24 39 -0:05
11 IFK Lidingö SOK Anders Gärderud 51:52 2:36 28 0:27
12 Turun Suunnistajat 1 Timo Vienanlinna 52:05 2:49 15 1:23
13 OK Tor Karl-Robert Moqvist 52:51 3:35 -3 3:10
14 Solna OK 3 Jan Bojling 53:01 3:45 12 2:20
15 Vänersborgs SK Conny Sahlin 53:36 4:20 3 3:42
16 Stigmännen Karlshamn Anders Wetterling 53:37 4:21 -11 4:03
17 OK Motala 1 Sune Carlsson 53:38 4:22 2 3:42
18 Gustavsbergs IF 1 Magnus Haraldsson 53:59 4:43 28 2:19
19 Linköpings OK Roger Danielsson 54:02 4:46 55 0:25
20 Täby Ok 1 Rogert Hägg 54:04 4:48 22 2:37
21 Vingåkers OK Karl-Henry Andersson 54:05 4:49 24 2:27
22 Gotlands Bro OK 1 Anders Nilsson 54:08 4:52 12 3:04
23 Skarpnäcks OL 1 Tomas Egeltoft 54:17 5:01 13 3:06
24 Almby IK 1 Rolf Schagerström 54:20 5:04 44 1:24
25 Skogsluffarnas OK 1 Reine Borgström 54:23 5:07 35 2:00
26 Tullinge SK 2 Anders Kihlström 54:23 5:07 7 3:21
27 OK Milan 1 Jan-Olof Sandell 54:25 5:09 -24 5:03
28 OK Enen Kenneth Larsson 54:27 5:11 2 3:37
29 Sippu-Jukola 2005 Heikki Kyyrönen 54:33 5:17 -1 3:49
30 Turun Suunnistajat 2 Pirkko Kalliola 54:38 5:22 14 3:06
31 OK Djerf 1 Ingemar Ziljat 54:40 5:24 -23 5:01
32 Västerås SOK 3 Hans Malmkvist 54:55 5:39 26 2:55
33 OK Grip Lennart Karlsson 54:55 5:39 17 3:09
34 OK Kolmården 1 Gösta Brunell 55:03 5:47 4 3:39
35 Långhundra IF Hans Sahlberg 55:04 5:48 -12 4:54
36 Mariestads FK Håkan Lööf 55:05 5:49 16 3:12
37 Björkfors Goif Kjell Holmström 55:08 5:52 0 3:55
38 Rotebro IS Sven Hedman 55:09 5:53 27 2:25
39 Gustavsbergs IF 2 Anneli Lindkvist 55:26 6:10 -26 5:37
40 Järfälla OK 1 Anne Lundmark 55:34 6:18 -34 5:59
41 Västra Nyland 1 Ulla Kurvinen 55:44 6:28 6 4:03
42 Tullinge SK 1 Bo Norbäck 55:49 6:33 -33 6:09
43 Södertälje-Nykvarn Stig Thorsson 55:54 6:38 -11 4:54
44 Köping-Kolsva OK 1 Bo Lindkvist 55:55 6:39 19 3:19
45 Nyköpings OK Nils Carlborg 56:03 6:47 14 4:01
46 OK Skogshjortarna 1 Kalle Johansson 56:49 7:33 60 -0:17
47 Balta Gunta Lebedoka 57:03 7:47 -22 6:32
48 OK Djerf 2 Per Ljungström 58:03 8:47 5 6:08
49 Länna IF 1 Stig Larsson 58:05 8:49 7 6:07
50 OK Rodhen 1 Björn Näsman 58:08 8:52 -19 7:18
51 OK Hedströmmen Ragnar Eriksson 58:13 8:57 39 3:49
52 GoIF Tjalve 1 Åke Hansson 58:16 9:00 29 4:21
53 Västerås SOK 1 Göran Andersson 58:25 9:09 1 6:30
54 Boxholm-Mjölby OL 2 Ingrid Noren 58:27 9:11 -34 8:31
55 OK Djerf 3 Sven Dahlskog 58:29 9:13 6 6:03
56 OK Skogshjortarna 2 Ronny Andersson 58:36 9:20 40 3:41
57 Almby IK 2 Ulf T. Hallberg 59:04 9:48 9 6:17
58 Björkfors/Kisa Kjell Holm 59:09 9:53 17 5:24
59 Lindebygdens OK Rolf Helmersson 59:42 10:26 -48 9:59
60 OK Enen 2 Jan-Olov Rask 1:00:24 11:08 37 5:23
61 Turebergs IF Göran Larbo 1:00:38 11:22 37 5:33
62 OK Milan 4 Agneta Hasselkvist 1:00:46 11:30 9 7:35
63 Visborgs OK 1 Lena Nyström 1:00:46 11:30 -6 8:47
64 Täby Ok 3 Ragnar Vikström 1:00:51 11:35 -2 8:25
65 Järfälla OK 2 Birgitta Billstam 1:01:13 11:57 24 6:51
66 IFK Norrköpings OK 1 Tryggve Johansson 1:01:16 12:00 22 7:00
67 Sigtuna OK 1 Margareta Haraldsson 1:01:20 12:04 -32 10:11
68 Tumba-Mälarhöjden OK Helén Törnros 1:01:26 12:10 -39 10:42
69 Täby Ok 2 Sigurd Wallén 1:01:35 12:19 3 8:04
70 Eiker ol Tor Sørensen 1:01:36 12:20 23 7:01
71 OK Rodhen 2 Ingvar Johansson 1:02:02 12:46 13 8:00
72 Sundbybergs IK 2 Margareta Ahlqvist 1:02:37 13:21 31 7:11
73 IK Hakarpspojkarna Rune Lindgren 1:02:41 13:25 -32 11:15
74 IFK Norrköpings OK 2 Anders Larsson 1:02:42 13:26 27 7:31
75 Östersunds OK Karin Walltin 1:02:44 13:28 -24 10:55
76 Skogslöparna/Pan Kristians Gullevi Svensson 1:02:46 13:30 24 7:38
77 Köping-Kolsva OK 2 Hans-Erik Hansson 1:02:48 13:32 25 7:29
78 Enköpings AIF Agneta Pihl Skoog 1:02:50 13:34 2 8:56
79 SOK Viljan Jan-Erik Nilsson 1:02:56 13:40 36 2:32
80 Skogsluffarnas OK 2 Tommy Ljusenius 1:02:57 13:41 15 8:19
81 Gotlands Bro OK 2 Jan Norrby 1:03:05 13:49 -5 9:19
82 OK Skogsstjärnan Kerstin Wallenius 1:03:07 13:51 -18 10:26
83 Tierps SOK Yngve Persson 1:03:22 14:06 16 8:14
84 Västerås SOK 2 Tore Kangas 1:03:28 14:12 -41 12:01
85 OK Milan 2 Inga Holmström 1:03:29 14:13 -63 13:24
86 GoIF Tjalve 2 Nils Sjödin 1:03:44 14:28 23 5:32
87 IF Hagen Ingemar Holmberg 1:03:47 14:31 5 9:13
88 OK Roxen 1 Barbro Östlund 1:03:51 14:35 -10 10:02
89 OK Kolmården 2 Bernt Pettersson 1:03:51 14:35 -41 12:09
90 OK Denseln Lennart Sjöberg 1:03:54 14:38 -89 14:38
91 Väsby OK 2 Bengt Törnqvist 1:03:57 14:41 0 9:32
92 Härnösands OK Jan Lundgren 1:04:16 15:00 -22 11:10
93 Trosabygdens OK 1 Jan-Åke Mahlin 1:04:19 15:03 -7 10:09
94 Solna OK 2 Ingvar Johannesson 1:04:24 15:08 -12 10:25
95 OK Österåker Carl Lang 1:04:25 15:09 -16 10:33
96 Rånäs OK Lena Johnsson 1:04:40 15:24 -56 13:15
97 OK Kolmården 4 Margareta Tidman 1:04:55 15:39 -3 10:18
98 Sundbybergs IK 1 Marita Samuelsson 1:04:57 15:41 13 6:38
99 Visborgs OK 3 Leo Lövdahl 1:05:05 15:49 8 7:01
100 IFK Hedemora OK 2 Kerstin Johansson 1:05:12 15:56 -23 11:24
101 IFK Moras OK 2 Lasse Back 1:05:32 16:16 -28 11:56
102 Spårvägens OK Berit Holmgren 1:05:37 16:21 -15 11:25
103 Turun Suunnistajat 3 Tuula Elmiö 1:05:51 16:35 -48 13:54
104 Altair C O Pierre Sarlet 1:10:42 21:26 8 12:05
105 Visborgs OK 2 Aina Österdahl 1:10:49 21:33 3 12:40
106 OK Södertörn Ulf Eskilsson 1:11:06 21:50 10 8:24
107 Länna IF 2 Anna-Stina Nyström 1:11:12 21:56 -38 18:14
108 Rimbo SOK Lennart Nordström 1:11:16 22:00 -25 17:15
109 Sigtuna OK 2 Gunnar Bergh 1:12:53 23:37 -42 20:05
110 Solna OK 1 Christer Grunder 1:12:57 23:41 -6 17:29
111 Sundbybergs IK 3 Gunnar Bramsten 1:13:52 24:36 2 13:45
112 OK Motala 2 Arne Andersson 1:15:32 26:16 6 11:31
113 OK Kolmården 3 Alf Mattsson 1:15:41 26:25 4 11:58
114 Sigtuna OK 4 Ingegerd Lusensky 1:15:58 26:42 0 15:36
115 Sigtuna OK 3 Ingrid Bergh 1:17:20 28:04 -10 21:43
116 Skarpnäcks OL 2 Gun Larsson 1:19:39 30:23 -31 25:36
117 Vallentuna/Össeby OL Hans Holmberg 1:19:43 30:27 2 14:22
118 OK Roslagen Lennart Torstensson 1:19:54 30:38 2 11:39
119 Hamar OK Erik Grøndalen 1:27:43 38:27 3 16:45
120 Avesta OK Solweig Palm 1:28:12 38:56 4 11:06
121 Trosabygdens OK 2 Gitte Jutvik 1:28:22 39:06 0 19:58
122 Kjula IF Gittan Jonsson 1:28:24 39:08 3 9:56
123 Skarpnäcks OL 3 Anita Lindbohm 1:30:25 41:09 -13 32:12
124 Hærens Officersskole Søren Sørensen 1:35:40 46:24 -1 22:51
125 OK Kolmården 5 Magnus Andersson 1:40:36 51:20 1 13:37
Snättringe SK Svenåke Svensson Utgått

Entries 2019

All Entries

In association with