GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2006, Knottebo

Den 61:a herrkavlen, 30:e damkavlen, 15:e ungdomskavlen och tredje veterankavlen avgjordes 29-30 april i Knottebo på gränsen mellan Askersunds och Hallsbergs kommuner.

Klass: Herrar (114 km)

Uti sydnerikes skogar och myrar de tunga sedan sekler och o-ring så sägenomspunna ska dagens och nattens 10MILA stigfinnarkamp bli ett minne som får oss att jubla och sjunga
Hans Hacksell

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (36 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 2006

Pl Lag Tid Efter
1 Stora Tuna IK 1 1:57:11 0:00
2 OK Ravinen 1 1:58:24 1:13
3 Täby Ok 1 1:58:29 1:18
4 MS Parma 1 2:02:16 5:05
5 Tampereen Pyrintö 1 2:02:21 5:10
6 Hagaby GoIF 1 2:04:10 6:59
7 OK Tyr 1 2:04:18 7:07
8 Tullinge SK 1 2:04:20 7:09
9 OK Kåre 1 2:04:38 7:27
10 Täby Ok 3 2:04:42 7:31
11 Nydalens Skiklub 1 2:05:09 7:58
12 IFK Moras OK 1 2:05:22 8:11
13 Konnerud I.L. 1 2:06:12 9:01
14 Bromma-Vällingby 1 2:06:13 9:02
15 Järla IF OK 1 2:06:18 9:07
15 Mariestads FK 1 2:06:18 9:07
17 Tullinge SK 2 2:06:22 9:11
18 Ringsjö/Lund/Kontinent 2 2:06:36 9:25
19 Fossum IF 1 2:06:41 9:30
20 Eksjö SOK 1 2:07:10 9:59
21 Kolbotn o Skimt OL 1 2:07:19 10:08
22 Ås-UMB Orientering 1 2:07:25 10:14
23 Raumar O-lag 2 2:07:32 10:21
24 Sundbybergs IK 1 2:07:33 10:22
25 Halden Skiklubb 2 2:07:36 10:25
26 Kolbotn o Skimt OL 2 2:07:39 10:28
27 OK Orient 1 2:07:47 10:36
28 OK Skogsfalken 1 2:07:54 10:43
29 Motala AIF-OL 1 2:09:40 12:29
30 Kongsberg O-lag 1 2:10:48 13:37
31 OK Denseln 1 2:10:52 13:41
32 Halden Skiklubb 1 2:10:56 13:45
33 Haninge SOK 1 2:10:57 13:46
34 Raumar O-lag 3 2:10:58 13:47
35 Rajamäen Rykmentti 1 2:11:00 13:49
36 FK Herkules 2 2:11:04 13:53
37 Raumar O-lag 5 2:11:16 14:05
38 Lillomarka O-lag 1 2:11:26 14:15
39 Spring Cup OK 1 2:11:27 14:16
40 Nyköpings OK 1 2:11:30 14:19
41 OK Tyr 2 2:11:32 14:21
42 Forsa OK 1 2:11:33 14:22
43 Helsingin Suunnist. 1 2:11:36 14:25
44 Uddevalla OK 1 2:11:38 14:27
45 Stora Tuna IK 3 2:11:39 14:28
46 Asker Skiklubb 1 2:11:41 14:30
47 Kristiansand OK 2 2:11:43 14:32
48 OK Tranan 1 2:11:46 14:35
49 Tullinge SK 3 2:11:50 14:39
50 Pargas IF 1 2:11:51 14:40
51 Lerums SOK 1 2:11:53 14:42
52 Järla IF OK 2 2:11:55 14:44
53 Skattkärrs IF 1 2:11:56 14:45
54 Turun Suunnistajat 1 2:11:58 14:47
55 Tjällmo-Godegård 1 2:12:55 15:44
56 Indre Östfold OK 1 2:12:59 15:48
57 Södertälje-Nykvarn 2 2:13:12 16:01
58 OK Ravinen 2 2:13:15 16:04
59 Hjärnarps GH OL 1 2:13:17 16:06
60 Kyrös-Rasti 1 2:13:27 16:16
61 IFK Moras OK 2 2:13:32 16:21
62 OK Enen 1 2:13:56 16:45
63 OK Skogsfalken 2 2:13:59 16:48
64 Nydalens Skiklub 2 2:14:04 16:53
65 OK Linné 1 2:14:47 17:36
66 Sandefjord O-klubb 3 2:14:50 17:39
67 Finspångs SOK 1 2:15:05 17:54
68 IK Hakarpspojkarna 1 2:15:13 18:02
69 KFUM Örebro OK 1 2:15:23 18:12
70 Tampereen Pyrintö 3 2:15:26 18:15
71 Konnerud I.L. 2 2:15:35 18:24
72 Espoon Suunta 1 2:15:42 18:31
73 OK Njudung 1 2:15:56 18:45
74 Gjö-Vard OL 1 2:16:09 18:58
75 Pihkaniskat 1 2:19:03 21:52
76 MS Parma 2 2:19:07 21:56
77 Kongsberg O-lag 2 2:19:09 21:58
78 OK Moss 1 2:19:14 22:03
79 FK Åsen 1 2:19:15 22:04
80 Södertörn/Snättr. 1 2:19:21 22:10
81 Helsingborgs SOK 1 2:19:22 22:11
82 Rånäs OK 2 2:19:24 22:13
83 OK Klemmingen 1 2:19:28 22:17
84 Notodden O-lag 1 2:19:30 22:19
85 SK Pohjantähti 1 2:19:34 22:23
86 Tullinge SK 4 2:19:35 22:24
87 Linköpings OK 2 2:19:40 22:29
88 Oppsal if 1 2:19:46 22:35
89 IL Tyrving 1 2:19:48 22:37
90 Forsa/Ljusdal 1 2:19:51 22:40
91 OK Kolmården 1 2:20:17 23:06
92 Nyköpings OK 2 2:20:35 23:24
93 IK Gandvik 1 2:20:48 23:37
94 Eksjö SOK 2 2:21:24 24:13
95 Fossum IF 2 2:21:28 24:17
96 IFK Lidingö SOK 1 2:21:34 24:23
97 Ås-UMB Orientering 2 2:21:38 24:27
98 Rotebro IS OK 1 2:21:46 24:35
99 Stora Tuna IK 4 2:23:49 26:38
100 Gävle OK 2 2:23:50 26:39
101 OK Alehof 1 2:23:54 26:43
102 Sandefjord O-klubb 1 2:24:03 26:52
103 Kongsberg O-lag 3 2:24:09 26:58
104 OK Tyr 3 2:24:11 27:00
105 DELTA 1 2:24:25 27:14
106 Stora Tuna IK 5 2:24:42 27:31
107 Løten o-lag 1 2:25:05 27:54
108 Södertälje-Nykvarn 1 2:25:09 27:58
109 Bromma-Vällingby/Lidingö 2 2:25:13 28:02
110 Spring Cup OK 2 2:25:14 28:03
111 Skarpnäcks OL 1 2:25:20 28:09
112 OK Djerf 1 2:25:30 28:19
113 Fredrikstads SK 2 2:25:45 28:34
114 OK Klemmingen 2 2:25:47 28:36
115 Järla IF OK 3 2:25:49 28:38
116 Paimion Rasti 2 2:25:55 28:44
117 Markbygdens OK 1 2:26:00 28:49
118 Robertsfors IK 1 2:26:03 28:52
119 Ärla IF 1 2:26:06 28:55
120 Västerås SOK 1 2:26:27 29:16
121 Tampereen Pyrintö 4 2:26:30 29:19
122 Midälva OK 1 2:26:46 29:35
123 Halden Skiklubb 4 2:26:47 29:36
124 Lerums SOK 2 2:27:30 30:19
125 Järla IF OK 4 2:27:32 30:21
126 Gotlands Bro OK 1 2:27:34 30:23
127 OK Alehof 2 2:27:37 30:26
128 Vingåkers OK 1 2:27:50 30:39
129 Långhundra IF 1 2:28:09 30:58
130 Pihkaniskat 2 2:28:12 31:01
131 OK Nolaskogsarna 2 2:28:16 31:05
132 OK Hällen 2 2:28:39 31:28
133 Østmarka OK 1 2:30:30 33:19
134 Fossum IF 3 2:30:35 33:24
135 Vänersborgs SK 1 2:32:09 34:58
136 Ok Raseborg 1 2:32:13 35:02
137 Sandefjord O-klubb 2 2:32:23 35:12
138 Katrineholms OK 1 2:33:43 36:32
139 Täby Ok 2 2:33:55 36:44
140 Linköpings OK 3 2:33:58 36:47
141 Forsa OK 2 2:34:01 36:50
142 Helsingborgs SOK 2 2:34:09 36:58
143 Lynx 1 2:34:23 37:12
144 Täby Ok 4 2:34:27 37:16
145 MS Parma 3 2:34:39 37:28
146 OK Nackhe 1 2:34:42 37:31
147 Tureberg/Väsby 1 2:34:54 37:43
148 Tampereen Pyrintö 2 2:35:08 37:57
149 IF Hagen 1 2:35:09 37:58
150 Lillomarka O-lag 3 2:35:11 38:00
151 OK Rodhen 1 2:35:14 38:03
152 OK Tyr 4 2:35:18 38:07
153 Länna IF 1 2:35:32 38:21
154 Boxholm-Mjölby OL 1 2:35:49 38:38
155 Hallstahammars OK 1 2:36:45 39:34
156 Kils OK 1 2:38:03 40:52
157 OK Linné 3 2:38:40 41:29
158 OK Nolaskogsarna 1 2:39:04 41:53
159 Sjövalla/Tolered-U 1 2:39:09 41:58
160 IS Kullen 1 2:39:25 42:14
161 Trollhättans SOK 1 2:39:31 42:20
162 Rotebro IS OK 2 2:39:37 42:26
163 Leksands OK 1 2:39:41 42:30
164 IFK Moras OK 3 2:39:44 42:33
165 OK Klyftamo 1 2:39:53 42:42
166 Kyrös-Rasti 2 2:39:59 42:48
167 Kristiansand OK 1 2:40:02 42:51
168 Kolbotn o Skimt OL 3 2:40:12 43:01
169 Tjällmo-Godegård 2 2:40:23 43:12
170 Helsingin Suunnist. 2 2:41:06 43:55
171 Fossum IF 5 2:41:10 43:59
172 OK Ravinen 3 2:41:22 44:11
173 Lierbygda o-lag 1 2:41:29 44:18
174 Linköpings OK 4 2:41:33 44:22
175 Fossum IF 4 2:41:34 44:23
176 Sundbybergs IK 2 2:41:39 44:28
177 Gamleby OK 1 2:41:44 44:33
178 Pargas IF 2 2:42:07 44:56
179 OK Måsen 1 2:43:19 46:08
180 FK Herkules 1 2:44:00 46:49
181 Helsingin Suunnist. 3 2:44:08 46:57
182 Hamar OK 1 2:44:10 46:59
183 Garphyttans IF 1 2:44:23 47:12
184 SOL Tranås 2 2:44:55 47:44
185 SOL Tranås 1 2:45:00 47:49
186 OK Älgen 1 2:45:57 48:46
187 Skarpnäcks OL 2 2:46:00 48:49
188 OK Djerf 2 2:46:11 49:00
189 Järbo OK 1 2:46:12 49:01
190 Porsgrunn OL 2 2:46:14 49:03
191 Indre Östfold OK 2 2:46:22 49:11
192 Sigtuna OK 1 2:46:55 49:44
193 Turun Suunnistajat 2 2:47:03 49:52
194 Skogslöparna 1 2:48:42 51:31
195 Porsgrunn OL 1 2:48:57 51:46
196 Oppsal if 2 2:49:00 51:49
197 Västerås SOK 3 2:49:03 51:52
198 KFUM Örebro OK 2 2:49:22 52:11
199 Ballerup OK 1 2:49:26 52:15
200 IF Sturla 1 2:49:30 52:19
201 MS Parma 4 2:49:53 52:42
202 Söderhamn/Alfta ÖSA 1 2:50:11 53:00
203 Tumba-Mälarhöjden 1 2:50:26 53:15
204 Laxå OK 1 2:52:27 55:16
205 Notodden O-lag 2 2:52:34 55:23
206 Fredrikstads SK 1 2:52:39 55:28
207 OK Klyftamo 2 2:53:22 56:11
208 OK Måsen 2 2:54:03 56:52
209 Gamleby OK 3 2:54:09 56:58
210 Leksands OK/IK Jarl 1 2:54:11 57:00
211 Hagaby GoIF 3 2:54:21 57:10
212 Hedrum OL 1 2:54:24 57:13
213 IK Gandvik 2 2:54:31 57:20
214 OK Skogshjortarna 1 2:54:50 57:39
215 OK Roxen 1 2:54:58 57:47
216 Hjärnarps GH OL 2 2:55:01 57:50
217 OK Linné 5 2:55:34 58:23
218 OK Skogshjortarna 2 2:56:38 59:27
219 Kvarnsvedens GoIF 1 2:57:02 59:51
220 Örkelljunga FK 2 2:57:09 59:58
221 OK Gipen 3 2:57:13 1:00:02
222 OK Gipen 1 2:57:17 1:00:06
223 Konnerud I.L. 5 2:57:21 1:00:10
224 Hedrum OL 3 2:57:23 1:00:12
225 Ballerup OK 2 2:57:30 1:00:19
226 OK Nackhe 2 2:57:41 1:00:30
227 Skarpnäcks OL 3 2:57:50 1:00:39
228 Rånäs OK 1 2:57:52 1:00:41
229 Keravan Urheilijat 1 2:58:01 1:00:50
230 OK Linné 2 2:58:11 1:01:00
231 Trosabygdens OK 1 2:58:59 1:01:48
232 Ronneby OK 1 2:59:07 1:01:56
233 OK Enen 2 2:59:28 1:02:17
234 Nyköpings OK 3 3:00:06 1:02:55
235 OK Tylöskog 1 3:00:52 1:03:41
236 OK Kolmården 2 3:01:40 1:04:29
237 Hagaby GoIF 5 3:04:39 1:07:28
238 DELTA 2 3:05:35 1:08:24
239 Ringerike O-lag 1 3:07:37 1:10:26
240 Tibro AIK SOK 1 3:09:00 1:11:49
241 Ringerike O-lag 2 3:09:11 1:12:00
242 Hjobygdens OK 1 3:09:13 1:12:02
243 Västerås SOK 2 3:09:15 1:12:04
244 Saarijärven Pullistus 1 3:09:17 1:12:06
245 Turun Suunnistajat 3 3:10:14 1:13:03
246 Stenungsu/Kungälv 1 3:12:52 1:15:41
247 OK 64 Torpa 1 3:16:02 1:18:51
248 Kyrös-Rasti 3 3:16:03 1:18:52
249 Raumar O-lag 4 3:19:23 1:22:12
250 Stenungsu/Kungälv 2 3:19:26 1:22:15
251 OK Denseln 2 3:20:48 1:23:37
252 Västerbergslagens 2 3:23:18 1:26:07
253 Varegg IL 1 3:24:29 1:27:18
254 Kristiansand OK 3 3:30:53 1:33:42
255 Vallentuna/Össeby 2 3:35:05 1:37:54
256 Eiker ol 2 3:35:27 1:38:16
257 OK Kolmården 3 3:40:42 1:43:31
258 OK Linné 4 3:53:19 1:56:08
259 OK Tylöskog 2 4:06:47 2:09:36
260 Kongsberg O-lag 5 3:22:38 1:25:27 Omstart 4
261 Almby/Östra Almby 1 3:37:23 1:40:12 Omstart 4
262 Hagaby GoIF 4 3:38:26 1:41:15 Omstart 4
263 OK Gipen 2 3:40:16 1:43:05 Omstart 4
264 OK Dacke 1 3:49:37 1:52:26 Omstart 4
Rehns BK 1 Utgått
Raumar O-lag 1 Utgått
Gävle OK 1 Utgått
Østmarka OK 2 Utgått
Linköpings OK 1 Utgått
Hagaby GoIF 2 Utgått
IL Tyrving 2 Utgått
Vallentuna/Össeby 1 Utgått
OK Rodhen 2 Utgått
Paimion Rasti 1 Utgått
Köping-Kolsva OK 1 Utgått
Trollhättans SOK 2 Utgått
OK Hällen 1 Utgått
Tumba-Mälarhöjden 2 Utgått
Stora Tuna IK 2 Utgått
Dalaportens OL 1 Utgått
Västerbergslagens 1 Utgått
Kongsberg O-lag 4 Utgått
Kongsberg O-lag 6 Utgått
Lillomarka O-lag 2 Utgått
Täby Ok 5 Utgått
Indre Östfold OK 3 Utgått
OK Moss 2 Utgått
OK Moss 3 Utgått
Fjärås AIK 1 Utgått
Halden Skiklubb 3 Utgått
OK Kåre 2 Utgått
Malung/Vansbro 1 Utgått
Malung/Vansbro 2 Utgått
Snättringe/Södertörn 2 Utgått
Forsa OK 3 Utgått
Tierps SOK 1 Utgått
Kvarnsvedens GoIF 2 Utgått
Konnerud I.L. 3 Utgått
Konnerud I.L. 4 Utgått
Skogslöparna 2 Utgått
Almby/Östra Almby 2 Utgått
Asker Skiklubb 2 Utgått
Stora Tuna IK 6 Utgått
Stora Tuna IK 7 Utgått
Hedrum OL 2 Utgått
Örkelljunga FK 1 Utgått
OK Stigen 1 Utgått
Köping-Kolsva OK 2 Utgått
Köping-Kolsva OK 3 Utgått
OK Milan 1 Utgått
Falköpings AIK 1 Utgått
Falköpings AIK 2 Utgått
Ärla IF 2 Utgått
Domnarvets GoIF 1 Utgått
Eiker ol 1 Utgått
OK 64 Torpa 2 Utgått
Ringsjö OK/Lunds OK 1 Utgått
Gamleby OK 2 Utgått
Spring Cup OK 3 Utgått
OK Österåker 1 Utgått
Rotebro IS OK 3 Utgått
OK Rodhen 3 Utgått
OK Ravinen 4 Utgått
Kåre/Stora Tuna 3 Utgått
Gävle OK 3 Utgått
Falköpings AIK 3 Utgått
IFK Lidingö SOK 2 Utgått
Ankarsrum/Gamleby/Västervik 1 Utgått
SoIK Hellas 1 Ej startat
Notodden O-lag 3 Ej startat
Lynx 2 Ej startat
Malung/Vansbro 3 Ej startat
Malung/Vansbro 4 Ej startat
Bjursås OK 1 Ej startat
Hedrum OL 4 Ej startat
Hedrum OL 5 Ej startat
Hedrum OL 6 Ej startat
Eskilstuna OL 1 Ej startat
Istrums SK 1 Ej startat
Bromma-Vällingby 3 Ej startat
Bodafors OK 1 Ej startat
OK Triangeln 1 Ej startat
Eksjö SOK 3 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with