GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2007, Gröndals motorstadion, Eskilstuna

Tävlingens avgjordes vid Gröndals Motorstadion, nordväst om Eskilstuna 28-29 april 2007.

Klass: Herrar (111 km)

I nejder där anrika smeder huserar eliten av kvinnor och män orienterar Från skogarnas dunkel till upplyst arena i klassisk 10MILA vi oss förena
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (36 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 3 Veteran 2007

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Gävle OK 1 Ola Johansson 33:02 0:00
2 Halden Skiklubb 1 Hans Huseby 33:40 0:38
3 Västerbergslagen 1 Hans Andersson 34:21 1:19
4 Arboga OK 1 Sven-Olov Wiklund 34:34 1:32
5 Tullinge SK 1 Bengt Kärrström 34:46 1:44
6 Markbygdens OK 1 Bo Herdersson 36:14 3:12
7 Boxholm-Mjölby OL 1 Göran Valfridsson 36:16 3:14
8 Järfälla OK 1 Ulf Radler 36:41 3:39
9 Mariestads FK 1 Roland Svensson 37:23 4:21
10 Akilles OK 1 Tom Roselius 37:53 4:51
11 OK Djerf 1 Lars Christensen 37:57 4:55
12 SOK Viljan 1 Göran Svenson 38:07 5:05
13 Västerås SOK 1 Kuno Österlund 38:30 5:28
14 Markbygdens OK 3 Mikael Boden 38:37 5:35
14 OK Södertörn 1 Lars-Gunnar Larsson 38:37 5:35
16 Köping-Kolsva OK 1 Rolf Gustavsson 38:38 5:36
17 Gustavsbergs IF 2 Leif Strandberg 38:42 5:40
18 Falköpings AIK 1 Stig Johansson 38:43 5:41
19 Täby Ok 2 Peter Olsson 38:48 5:46
20 OK Tisaren 1 Sigge Weise 39:04 6:02
21 Gustavsbergs IF 1 Magnus Haraldsson 39:10 6:08
21 Linköpings OK 1 Pär Ericsson 39:10 6:08
23 OK Hedströmmen 1 Åke Larsson 39:43 6:41
24 Snättringe SK 1 Rune Rådeström 39:55 6:53
25 Rånäs OK 1 Eddie Bjärrenholt 39:58 6:56
26 Eskilstuna OL 4 Hans Levin 40:17 7:15
27 Hagaby GoIF 1 Göran Forsberg 40:31 7:29
28 IK Hakarpspojkarna 1 Per Lindgren 40:42 7:40
29 Ronneby OK 1 Björn Linnersjö 40:45 7:43
30 Skogsluffarnas OK 1 Leif Magnusson 41:12 8:10
31 Tullinge SK 2 Göran Ohlsson 41:17 8:15
32 Väsby OK 1 Håkan Lindberg 41:21 8:19
33 OK Djerf 2 Mats Haglund 41:23 8:21
34 IF Hagen 1 Tommy Westerberg 41:36 8:34
35 OK Nolaskogsarna 1 Gudrun Wegeland 41:40 8:38
36 OK Motala 1 Björn Wissting 41:53 8:51
37 Almby IK 1 Per-Åke Hull 41:58 8:56
38 Skogslöparna 1 Per Sundin 42:05 9:03
39 Finspångs SOK 2 Björn Ohlsson 42:12 9:10
40 Stigmännen Karlshamn 1 Owe Nilsson 42:44 9:42
41 Täby Ok 1 Lars Rönnols 42:59 9:57
42 Åkers IF 1 Kurt Springare 43:26 10:24
42 Rotebro IS OK 1 Göran Frisk 43:26 10:24
44 Gotlands Bro OK 1 Kurt Löfgren 43:37 10:35
45 OK Rodhen 1 Yngve Krantz 43:41 10:39
46 Sundbybergs IK 2 Jörgen Ahlqvist 44:21 11:19
47 GoIF Tjalve 1 Thomas Gustavsson 44:28 11:26
48 Östersunds OK 1 Leif Åkerblom 44:42 11:40
49 Arboga OK 2 Peder Wickström 45:23 12:21
50 Falköpings AIK 2 Tommy Roos 45:35 12:33
51 Skarpnäcks OL 1 Stig Johansson 45:51 12:49
52 Västerås SOK 2 Hans Andersson 46:02 13:00
53 Täby Ok 4 Marie Berglind 46:16 13:14
54 Täby Ok 3 Mats Lundblad 46:19 13:17
55 Kristinehamns OK 1 Runo Johansson 46:37 13:35
56 Markbygdens OK 2 Per Knubbe 46:51 13:49
57 Eskilstuna OL 3 Ulf Svedestam 47:49 14:47
58 OK Enen 1 Kari Almgren 48:11 15:09
59 Järfälla OK 2 Gunnar Eriksson 48:14 15:12
60 OK Rodhen 2 Mats Jacobsson 48:21 15:19
61 Katrineholms OK 1 Jan-Olof Gust 48:23 15:21
62 OK Järnbärarna 1 Hjalmar Nordqvist 48:27 15:25
63 OK Skogsstjärnan 1 Peder Johansson 48:42 15:40
64 Västvärmlands OK 1 Mary Falkevik-Olsson 48:50 15:48
65 OK Klemmingen 1 Bertil Granberg 48:51 15:49
66 Gotlands Bro OK 2 Per Lindskog 48:56 15:54
67 OK Milan 2 Åke Mossberg 48:58 15:56
68 IS Kullen 1 Lena Norrman 49:00 15:58
69 Maarian Mahti 2 Raimo Nissi 49:05 16:03
70 Finspångs SOK 1 Gösta Lindman 49:29 16:27
71 Björkfors Goif 1 Lasse Östlin 49:40 16:38
72 Eskilstuna OL 2 Bo Seger 50:03 17:01
73 OK Djerf 4 Sven-Erik Brodin 50:21 17:19
74 OK Milan 3 Sven Jacobson 50:28 17:26
75 IF Hagen 3 Styrbjörn Jansson 50:43 17:41
76 Vallentuna/Össeby 1 Anders Ericsson 50:47 17:45
77 OK Milan 1 Östen Eklöf 50:48 17:46
78 OK Södertörn 2 Ronny Hedlund 51:21 18:19
79 OK Tylöskog 1 Ingvar Halldin 51:31 18:29
80 OK Motala 2 Jerry Martinsson 51:52 18:50
81 Skogsluffarnas OK 2 Tommy Ljusenius 52:01 18:59
82 Sigtuna OK 2 B-O Törnqvist 52:26 19:24
83 Köping-Kolsva OK 2 Sune Ahlin 52:31 19:29
84 OK Älvsjö Örby 1 Leif Hofmeijer 52:59 19:57
85 Eskilstuna OL 1 Leif Jansson 53:31 20:29
86 Snättringe SK 2 Roland Nyman 53:32 20:30
87 Falköpings AIK 3 Rolf Gabrielsson 53:38 20:36
88 OK Kolmården 1 Gösta Brunell 53:54 20:52
89 IF Hagen 2 Christer Ottosson 54:07 21:05
90 Stigmännen Karlshamn 2 Anders Wetterling 54:21 21:19
91 OK Kolmården 2 Ove Johansson 54:28 21:26
92 Långhundra IF 1 Christer Solbreck 54:48 21:46
93 OK Klemmingen 2 Kjell Nilsson 54:51 21:49
94 Maarian Mahti 3 Rauno Hedenström 55:11 22:09
95 OK Järnbärarna 2 Lennart Lindgren 56:48 23:46
96 Sigtuna OK 1 Per-Åke Holm 56:53 23:51
97 Trosabygdens OK 1 Jan-Åke Mahlin 56:57 23:55
98 OK Skogsstjärnan 2 Mats Sunesson 58:17 25:15
99 Rånäs OK 3 Boris Andersson 58:19 25:17
100 Länna IF 2 Sören Eriksson 58:54 25:52
101 Motala AIF-OL 1 Nils-Erik Palm 58:58 25:56
102 NAIS 1 John Palm 1:00:55 27:53
103 Almby IK 2 Ann-Britt Göransson 1:01:10 28:08
104 Visborgs OK 3 Svenerik Johansson 1:02:36 29:34
105 Härnösands OK 1 Anita Gahlin 1:04:24 31:22
106 OK Djerf 3 Krister Kjellgren 1:04:26 31:24
107 OK Kolmården 3 Alf Mattsson 1:05:57 32:55
108 Sundbybergs IK 1 Gunnar Bramsten 1:06:50 33:48
109 Visborgs OK 2 Kaj Wirén 1:07:14 34:12
110 OK Enen 3 Torbjörn Vikström 1:08:36 35:34
111 Rånäs OK 4 Leif-Erik Karlsson 1:10:21 37:19
112 Rånäs OK 2 Kenneth Karlsson 1:11:06 38:04
113 OK Enen 2 Karl-Åke Larsson 1:12:21 39:19
114 Hamar OK 1 Harald Brekke 1:13:17 40:15
115 OK Kolmården 4 Åke Tidman 1:19:29 46:27
116 Tierps SOK 1 Elke Wilke-Gunther 1:29:30 56:28
Maarian Mahti 1 Kari Venho Utgått
Akilles OK 2 Martti Kiiltomäki Utgått
Nyköpings OK 1 Kurt Nilsson Utgått
Sala OK 2 Sten-Åke Holmberg Utgått
Västerås SOK 3 Lars-Erik Rask Utgått
Ringerike o-lag 1 Helge Revhaug Ej startat
IK Gandvik 2 Va Kant Ej startat
Visborgs OK 1 Robert Gustafsson Ej startat
Sundsvalls OK 1 Ej startat
Tullinge SK 3 Maria Ehn Ej startat
IFK Moras OK 2 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with