GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2007, Gröndals motorstadion, Eskilstuna

Tävlingens avgjordes vid Gröndals Motorstadion, nordväst om Eskilstuna 28-29 april 2007.

Klass: Herrar (111 km)

I nejder där anrika smeder huserar eliten av kvinnor och män orienterar Från skogarnas dunkel till upplyst arena i klassisk 10MILA vi oss förena
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (36 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Veteran

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 3 Veteran 2007

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Västerbergslagen 1 Hans Andersson 1:39:55 0:00 2 -0:11
2 Tullinge SK 1 Bengt Kärrström 1:40:17 0:22 0 0:14
3 Halden Skiklubb 1 Hans Huseby 1:41:31 1:36 13 -0:52
4 Gävle OK 1 Ola Johansson 1:41:33 1:38 14 -1:30
5 Boxholm-Mjölby OL 1 Göran Valfridsson 1:41:39 1:44 -4 1:44
6 Arboga OK 1 Sven-Olov Wiklund 1:41:45 1:50 1 0:02
7 Markbygdens OK 1 Bo Herdersson 1:43:38 3:43 4 1:42
8 OK Djerf 1 Lars Christensen 1:43:41 3:46 -4 3:25
9 Västerås SOK 1 Kuno Österlund 1:45:47 5:52 1 3:58
10 Falköpings AIK 1 Stig Johansson 1:45:49 5:54 -5 4:11
11 SOK Viljan 1 Göran Svenson 1:45:57 6:02 4 3:35
12 OK Södertörn 1 Lars-Gunnar Larsson 1:46:04 6:09 2 4:05
13 OK Tisaren 1 Sigge Weise 1:46:11 6:16 -7 4:32
14 Mariestads FK 1 Roland Svensson 1:46:56 7:01 9 2:51
15 Akilles OK 1 Tom Roselius 1:47:13 7:18 6 3:21
16 Tullinge SK 2 Göran Ohlsson 1:48:42 8:47 -3 6:45
17 IF Hagen 1 Tommy Westerberg 1:48:51 8:56 -8 7:04
18 Skogsluffarnas OK 1 Leif Magnusson 1:49:04 9:09 -1 6:40
19 Täby Ok 2 Peter Olsson 1:49:07 9:12 6 4:16
20 OK Motala 1 Björn Wissting 1:49:17 9:22 -9 7:21
21 Snättringe SK 1 Rune Rådeström 1:49:41 9:46 3 5:23
22 Linköpings OK 1 Pär Ericsson 1:51:06 11:11 13 4:38
23 Gustavsbergs IF 2 Leif Strandberg 1:51:10 11:15 21 4:10
24 OK Hedströmmen 1 Åke Larsson 1:51:15 11:20 5 5:11
25 Almby IK 1 Per-Åke Hull 1:51:17 11:22 -5 7:26
26 Eskilstuna OL 4 Hans Levin 1:51:19 11:24 0 5:45
27 Gustavsbergs IF 1 Magnus Haraldsson 1:51:22 11:27 10 4:38
28 Finspångs SOK 2 Björn Ohlsson 1:51:28 11:33 -9 7:40
29 Rånäs OK 1 Eddie Bjärrenholt 1:51:34 11:39 2 5:26
30 Hagaby GoIF 1 Göran Forsberg 1:52:45 12:50 9 5:59
31 OK Nolaskogsarna 1 Gudrun Wegeland 1:52:48 12:53 -3 7:08
32 Gotlands Bro OK 1 Kurt Löfgren 1:52:59 13:04 -10 9:05
33 Järfälla OK 1 Ulf Radler 1:53:38 13:43 22 2:09
34 IK Hakarpspojkarna 1 Per Lindgren 1:56:24 16:29 19 6:10
35 Eskilstuna OL 2 Bo Seger 1:57:16 17:21 -27 15:31
36 Eskilstuna OL 3 Ulf Svedestam 1:58:56 19:01 -9 13:17
37 Köping-Kolsva OK 1 Rolf Gustavsson 2:00:02 20:07 30 4:06
38 Arboga OK 2 Peder Wickström 2:00:12 20:17 12 10:51
39 Kristinehamns OK 1 Runo Johansson 2:00:22 20:27 8 12:05
40 Västvärmlands OK 1 Mary Falkevik-Olsson 2:00:27 20:32 -8 14:18
41 OK Enen 1 Kari Almgren 2:00:29 20:34 1 13:39
42 IS Kullen 1 Lena Norrman 2:00:33 20:38 -12 14:28
43 OK Järnbärarna 1 Hjalmar Nordqvist 2:00:40 20:45 -5 13:55
44 Katrineholms OK 1 Jan-Olof Gust 2:00:51 20:56 0 13:51
45 OK Djerf 2 Mats Haglund 2:00:54 20:59 12 6:51
46 Sundbybergs IK 2 Jörgen Ahlqvist 2:01:04 21:09 8 9:49
47 Gotlands Bro OK 2 Per Lindskog 2:01:10 21:15 -8 14:24
48 Markbygdens OK 2 Per Knubbe 2:01:13 21:18 1 12:19
49 Skogslöparna 1 Per Sundin 2:01:53 21:58 9 7:33
50 Rotebro IS OK 1 Göran Frisk 2:02:06 22:11 6 8:54
51 Markbygdens OK 3 Mikael Boden 2:02:40 22:45 22 4:05
52 Vallentuna/Össeby 1 Anders Ericsson 2:03:09 23:14 -9 16:15
53 Finspångs SOK 1 Gösta Lindman 2:04:22 24:27 -2 14:57
54 OK Älvsjö Örby 1 Leif Hofmeijer 2:04:54 24:59 -20 18:27
55 GoIF Tjalve 1 Thomas Gustavsson 2:05:03 25:08 10 9:56
56 Skarpnäcks OL 1 Stig Johansson 2:05:50 25:55 4 11:19
57 Falköpings AIK 2 Tommy Roos 2:06:09 26:14 7 11:03
58 OK Rodhen 1 Yngve Krantz 2:06:17 26:22 11 9:09
59 IF Hagen 3 Styrbjörn Jansson 2:06:22 26:27 -7 16:11
60 Västerås SOK 2 Hans Andersson 2:06:28 26:33 2 11:30
61 Täby Ok 3 Mats Lundblad 2:06:36 26:41 0 11:47
62 Täby Ok 4 Marie Berglind 2:06:42 26:47 0 11:44
63 Ronneby OK 1 Björn Linnersjö 2:07:01 27:06 18 6:13
64 Stigmännen Karlshamn 1 Owe Nilsson 2:08:49 28:54 16 8:12
65 Motala AIF-OL 1 Nils-Erik Palm 2:11:15 31:20 -24 24:26
66 Östersunds OK 1 Leif Åkerblom 2:13:05 33:10 18 10:10
67 OK Milan 1 Östen Eklöf 2:13:19 33:24 1 16:16
68 OK Milan 3 Sven Jacobson 2:13:21 33:26 3 15:56
69 OK Djerf 4 Sven-Erik Brodin 2:14:43 34:48 8 15:49
70 OK Järnbärarna 2 Lennart Lindgren 2:17:24 37:29 -4 22:16
71 IF Hagen 2 Christer Ottosson 2:18:14 38:19 3 19:35
72 Järfälla OK 2 Gunnar Eriksson 2:18:17 38:22 18 13:42
73 Härnösands OK 1 Anita Gahlin 2:18:20 38:25 -25 29:52
74 Sundbybergs IK 1 Gunnar Bramsten 2:18:28 38:33 -41 32:18
75 Almby IK 2 Ann-Britt Göransson 2:20:58 41:03 -17 26:38
76 OK Skogsstjärnan 2 Mats Sunesson 2:21:00 41:05 -6 23:45
77 Snättringe SK 2 Roland Nyman 2:21:03 41:08 6 19:00
78 Sigtuna OK 1 Per-Åke Holm 2:21:19 41:24 0 22:21
79 OK Södertörn 2 Ronny Hedlund 2:21:22 41:27 10 16:49
80 Köping-Kolsva OK 2 Sune Ahlin 2:21:25 41:30 5 17:59
81 Åkers IF 1 Kurt Springare 2:21:35 41:40 22 8:54
82 Skogsluffarnas OK 2 Tommy Ljusenius 2:21:37 41:42 6 17:29
83 Länna IF 2 Sören Eriksson 2:21:47 41:52 -12 24:22
84 OK Tylöskog 1 Ingvar Halldin 2:21:49 41:54 7 16:59
85 Rånäs OK 3 Boris Andersson 2:22:32 42:37 -10 23:47
86 Eskilstuna OL 1 Leif Jansson 2:23:52 43:57 6 18:59
87 Björkfors Goif 1 Lasse Östlin 2:23:55 44:00 11 15:08
88 OK Milan 2 Åke Mossberg 2:25:53 45:58 13 14:26
89 Trosabygdens OK 1 Jan-Åke Mahlin 2:26:02 46:07 -3 22:25
90 OK Klemmingen 2 Kjell Nilsson 2:26:20 46:25 3 20:19
91 OK Klemmingen 1 Bertil Granberg 2:26:45 46:50 11 14:19
92 Långhundra IF 1 Christer Solbreck 2:26:48 46:53 3 20:16
93 Visborgs OK 3 Svenerik Johansson 2:26:54 46:59 -17 28:04
94 NAIS 1 John Palm 2:27:18 47:23 -12 26:23
95 OK Skogsstjärnan 1 Peder Johansson 2:32:44 52:49 17 14:10
96 Maarian Mahti 2 Raimo Nissi 2:32:59 53:04 14 14:33
97 OK Rodhen 2 Mats Jacobsson 2:33:13 53:18 16 13:49
98 OK Kolmården 1 Gösta Brunell 2:33:26 53:31 6 19:22
99 Falköpings AIK 3 Rolf Gabrielsson 2:33:52 53:57 7 19:06
100 OK Kolmården 2 Ove Johansson 2:34:13 54:18 5 19:56
101 Sigtuna OK 2 B-O Törnqvist 2:36:22 56:27 10 17:54
102 OK Motala 2 Jerry Martinsson 2:37:03 57:08 12 17:20
103 OK Enen 3 Torbjörn Vikström 2:38:09 58:14 -16 34:04
104 Visborgs OK 2 Kaj Wirén 2:40:45 1:00:50 -7 32:42
105 Rånäs OK 4 Leif-Erik Karlsson 2:42:18 1:02:23 -11 35:49
106 OK Djerf 3 Krister Kjellgren 2:45:04 1:05:09 1 29:54
107 Hamar OK 1 Harald Brekke 2:46:34 1:06:39 -11 38:45
108 Rånäs OK 2 Kenneth Karlsson 2:51:49 1:11:54 0 36:34
109 OK Kolmården 3 Alf Mattsson 2:55:57 1:16:02 6 31:25
110 Maarian Mahti 3 Rauno Hedenström 3:12:52 1:32:57 8 20:39
111 Tierps SOK 1 Elke Wilke-Gunther 3:13:17 1:33:22 -2 54:58
112 OK Kolmården 4 Åke Tidman 3:25:04 1:45:09 5 44:57
113 OK Enen 2 Karl-Åke Larsson 3:32:30 1:52:35 6 37:49
Nyköpings OK 1 Kurt Nilsson Utgått
Sala OK 2 Sten-Åke Holmberg Utgått
Stigmännen Karlshamn 2 Anders Wetterling Utgått
Visborgs OK 1 Robert Gustafsson Utgått
Västerås SOK 3 Lars-Erik Rask Utgått
Täby Ok 1 Lars Rönnols Utgått
Väsby OK 1 Håkan Lindberg Utgått
Maarian Mahti 1 Kari Venho Utgått
Akilles OK 2 Martti Kiiltomäki Utgått
Ringerike o-lag 1 Helge Revhaug Utgått
IK Gandvik 2 Va Kant Utgått
Sundsvalls OK 1 Utgått
Tullinge SK 3 Maria Ehn Utgått
IFK Moras OK 2 Utgått
IK Gandvik 1 Ej startat
IF Hagen 4 Ej startat
Järfälla OK 3 Ej startat
Länna IF 1 Ej startat
Sala OK 1 Ej startat
IFK Moras OK 1 Ej startat
Snättringe SK Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with