GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2009, Perstorp

Tävlingen genomfördes 18-19 april 2009 i Perstorp, Skåne.

Klass: Herrar (107 km)

När kavlen så fjärran från fädernet hamnat, i marker runt Klippan och Perstorp den landat. Att trehundrafemtio årsvarv förflutit, sen Skåne med danskarna bandena brutit, ger budskap som minner om blodiga strider i nordskånska ängder i avlägsna tider. Men nu gäller frediga budkavlefejder med äkthet och spänning i Äktabodsnejder.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (37 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 4 Damer 2009

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Domnarvets GoIF 1 Lena Eliasson 2:51:07 0:00 0 0:00
2 Halden Skiklubb 1 Kajsa Nilsson 2:52:27 1:20 0 1:19
3 Sävedalens AIK 1 Maria Magnusson 2:53:36 2:29 1 -2:09
4 Turun Suunnistajat 1 Vroni König-Salmi 2:53:45 2:38 -1 2:36
5 IFK Moras OK 1 Eva Svensson 2:57:29 6:22 0 1:37
6 KOO-VEE 1 Liisa Anttila 2:58:30 7:23 1 0:33
7 Leksands OK 1 Karin Schmalfeld 3:00:10 9:03 3 -0:07
8 Södertälje-Nykvarn 1 Lina Persson 3:00:14 9:07 3 -0:04
9 Kalevan Rasti 1 Amelie Chataing 3:01:43 10:36 7 1:21
10 LYNX 1 Anne-Mari Leskinen 3:01:49 10:42 -2 2:13
11 Nydalens Skiklub 1 Lene Moe 3:01:55 10:48 8 1:31
12 Göteborg-Majorna 1 Helen Bridle 3:02:46 11:39 1 2:25
13 OK Kolmården 1 Anna Forsberg 3:02:49 11:42 13 1:43
14 Bækkelaget SK 1 Tone Wigemyr 3:02:56 11:49 3 2:33
15 SK Pohjantähti-Oulu 1 Marttiina Joensuu 3:03:02 11:55 2 2:39
16 Sävedalens AIK 2 Jennie Andersson 3:03:22 12:15 5 2:42
17 NTNUI 1 Mali Fjogstad Nielsen 3:03:24 12:17 -4 3:03
18 Ulricehamns OK 1 Linda Nordin 3:03:29 12:22 -12 7:11
19 OK Linné 1 Sofie Johansson 3:04:21 13:14 4 3:34
20 Tullinge SK 1 Sofia Karlsson 3:05:25 14:18 -8 5:05
21 Tampereen Pyrintö 1 Heidi Haapasalo 3:05:57 14:50 -12 5:41
22 SoIK Hellas 1 Irina Nyberg 3:06:01 14:54 14 0:48
23 IFK Lidingö SOK 1 Emma Dahlstedt 3:06:16 15:09 -10 5:55
24 MS Parma 1 Outi Sareila 3:06:17 15:10 7 2:43
25 Lokomotiva Pardubice 1 Martina Dockalova 3:06:57 15:50 33 -0:17
26 Angelniemen Ankkuri 1 Galina Vinogradova 3:07:03 15:56 21 1:19
27 OK Rodhen 1 Jenny Eriksson 3:07:17 16:10 5 3:38
28 FarumTisvilde OK 1 Masha Semak 3:07:18 16:11 2 3:46
29 Hiisirasti 1 Liis Johanson 3:08:06 16:59 4 4:26
30 OK Hällen 1 Johanna Gunnarsson 3:08:17 17:10 26 1:12
30 Paimion Rasti 1 Katri Lindeqvist 3:08:17 17:10 15 2:37
32 IK Hakarpspojkarna 1 Johanna Jonsson 3:08:43 17:36 -5 7:31
33 NTNUI 2 Katja Ekroll Jahren 3:09:03 17:56 1 5:14
34 OK Orion 1 Cecilia Bratt 3:10:10 19:03 9 4:34
35 Swiss Junior Team 1 Brigitta Mathys 3:10:35 19:28 -13 9:50
35 Tullinge SK 2 Lin Thorsell 3:10:35 19:28 -12 9:48
37 IFK Göteborg 1 Karin Aneland 3:10:53 19:46 1 5:32
38 Täby Ok 1 Elin Björkman 3:11:16 20:09 10 5:31
39 OK99 Hradec Králové 1 Zuzana Stehnová 3:11:21 20:14 1 5:52
40 Kristiansand OK 1 Sandy Hott 3:11:42 20:35 -20 11:16
41 Heming/Njård O-lag 1 Marte Ulvestad 3:11:54 20:47 7 6:09
42 BVJOK 1 Karin Lundberg 3:12:00 20:53 -14 10:46
43 IL Tyrving 1 Ida A Tiltnes 3:12:07 21:00 7 6:20
44 OK Kåre 1 Rasa Ptasekaite 3:12:35 21:28 13 5:26
45 OK Denseln 1 Johanna Lindberg 3:13:20 22:13 7 7:24
46 Göteborg-Majorna 2 Sara Svensson 3:13:28 22:21 0 7:47
47 Linköpings OK 1 Amy Rankka 3:13:29 22:22 -10 8:12
48 Bækkelaget SK 2 Marte Balchen 3:13:46 22:39 5 7:48
49 SoIK Hellas 2 Ausrine Kutkaite 3:13:50 22:43 2 7:56
50 OK Pan Århus 1 Mette Hjerrild 3:13:52 22:45 -25 12:54
51 Vehkalahden Veikot 1 Reetta Lakanen 3:14:38 23:31 9 7:09
52 IFK Lidingö SOK 2 Elisabeth Hansson 3:14:39 23:32 10 5:48
53 Viljan/Alfta-Ösa/LOK 1 Josefine Carlsson 3:14:42 23:35 12 5:46
54 Domnarvets GoIF 2 Eva Elving 3:14:43 23:36 0 8:40
55 Halden Skiklubb 2 Julie Andersen 3:14:45 23:38 4 7:20
56 Västerås SOK 1 Anna Thomasdotter 3:15:06 23:59 -17 9:43
57 Kongsberg O-lag 1 Lise Østlid Bagstevold 3:15:11 24:04 -13 9:32
58 Halmstad OK 1 Jenny Bagge Johansson 3:16:43 25:36 16 5:20
59 Løten o-lag 1 Nikoline Ekeberg Schjerve 3:16:44 25:37 8 5:48
60 OK Skogsfalken 1 Lina Svensson 3:16:51 25:44 9 5:37
61 IK Hakarpspojkarna 2 Hanna Axelsson 3:16:53 25:46 -20 11:20
62 Tampereen Pyrintö 2 Anna-Sofia Marila 3:17:18 26:11 1 8:26
63 Lunds OK 1 Sieglinde Kundisch 3:18:11 27:04 -2 10:32
64 Konnerud I.L. 1 Anette Baklid 3:19:57 28:50 20 7:10
65 OK Skogsfalken 2 Anna Olsson 3:19:58 28:51 12 8:26
66 Jönköpings OK 1 Kristina Andersson 3:19:59 28:52 15 7:39
67 Tumba-Mälarhöjden 1 Bara Malisova 3:20:02 28:55 24 6:48
68 Dalaportens OL 1 Lisa Silvemark 3:20:06 28:59 8 8:38
69 Turun Suunnistajat 2 Bohdana Heczkova 3:20:08 29:01 27 5:33
70 OK Linné 2 Sara Bengtsson 3:20:09 29:02 13 7:36
71 SK Zabovresky Brno 1 Hana Hlavova 3:20:15 29:08 -1 8:57
72 Leksands OK 2 Frida Erkers 3:20:19 29:12 -4 9:18
73 OK PAN-Kristianstad 1 Sara Svensson 3:20:30 29:23 -9 11:37
74 Järla Orientering 1 Emilie Holmström 3:20:43 29:36 4 9:08
75 Wing OK 1 Helen Palmer 3:21:30 30:23 14 8:18
76 IFK Moras OK 2 Sara Rapp 3:22:30 31:23 -3 11:08
77 Spring Cup OK 1 Pernille Sommer 3:22:49 31:42 3 10:33
78 OK Södertörn 1 Caroline Larsson 3:23:34 32:27 10 10:26
79 Sundsvalls OK 1 Malin Andersson 3:24:39 33:32 -4 13:15
80 OK Tisaren 1 Rebecka Nylin 3:26:10 35:03 14 12:25
81 Hagaby GoIF 1 Karin Gustafsson 3:26:12 35:05 -10 14:52
82 Ås-UMB Orientering 1 Ragnhild Utstumo 3:26:19 35:12 20 10:18
83 Tullinge SK 3 Maria Jonsson 3:26:29 35:22 30 10:02
84 Fredrikstads SK 1 Anne Sofie Klavestad 3:26:31 35:24 30 10:03
85 Ulricehamns OK 2 Hanna Persson 3:26:33 35:26 -13 15:12
86 OK Skogsstjärnan 1 Britt-Marie Johanson 3:26:37 35:30 23 10:20
87 DELTA 1 Niina Laakso 3:26:39 35:32 19 10:30
87 Broucci a Berusky 1 Zuzka Kubatova 3:26:39 35:32 12 11:27
89 Rasti-Kurikka 1 Tuula Nieminen 3:26:46 35:39 32 9:43
90 Magnus Orienteering 1 Klara Vozdova 3:26:54 35:47 29 10:05
91 OK Skogshjortarna 1 Christine Litzell 3:27:35 36:28 -56 23:18
92 Kalmar OK 1 Anna Arvidsson 3:29:14 38:07 -6 16:08
93 OK99 Hradec Králové 2 Martina Lamichová 3:29:19 38:12 -7 16:13
94 NTNUI 3 Hanna Haugen Nordbrøden 3:30:36 39:29 34 9:38
95 Nyköpings OK 1 Sandra Edhager 3:30:39 39:32 20 14:08
96 Helsingin Suunnist. 1 Johanna Kiiski 3:30:43 39:36 12 14:29
97 Göteborg-Majorna 3 Kristin Edvardsen 3:30:45 39:38 -2 16:45
97 Linköpings OK 2 Terese Wängdahl 3:30:45 39:38 -31 20:21
99 OK Dacke 2 Eva Pettersson 3:30:49 39:42 23 13:43
100 OK Ravinen 1 Linn Robertsson 3:30:56 39:49 16 14:19
101 Vimmerby OK 1 Agneta Olivestam 3:30:59 39:52 -1 15:46
102 Sävedalens AIK 3 Maria Gustafsson 3:31:01 39:54 10 14:37
103 Södertälje-Nykvarn 2 Karin Leonhardt 3:31:02 39:55 22 12:56
104 SK Praga 1 Lenka Hruskova 3:31:09 40:02 -7 16:02
105 OK Wien 1 Lucie Babel 3:31:20 40:13 19 13:17
106 OK Dacke 1 Frida Andersson 3:31:33 40:26 17 13:33
107 IF Sibbo-Vargarna 1 Sabrina Meriheinä 3:31:41 40:34 -9 16:30
108 Vänersborgs SK 1 Kristin Boman 3:31:44 40:37 -16 18:12
109 IF Hagen 1 Stina Banck 3:31:48 40:41 22 10:34
110 Söders SOL-Tyresö 1 Karin Almgren 3:31:55 40:48 -5 15:47
111 Sävedalens AIK 4 Janni Axelsson 3:31:58 40:51 9 15:08
112 Polish Junior Team 1 Anna Morawska 3:32:23 41:16 -22 19:10
113 Bredaryds SOK 1 Lisa Lindström 3:32:34 41:27 -3 16:13
114 OK Linné 3 Jennie Hellström 3:32:38 41:31 -29 19:45
115 OK Vilse - 87 1 Elina Johnsson 3:32:50 41:43 3 16:04
116 Eksjö SOK 1 Sara Bergander 3:32:55 41:48 -61 26:39
117 Konnerud I.L. 2 Isa Heggedal 3:33:01 41:54 -14 16:56
118 Lillomarka O-lag 1 Martine Åstebøl 3:35:17 44:10 11 14:15
119 Växjö OK 2 Annika Ericsson 3:35:24 44:17 18 13:08
120 IFK Lidingö SOK 3 Eva Hallsten 3:35:25 44:18 19 12:58
121 Oddersjaa SSK 1 Anette Sikveland 3:35:30 44:23 -39 23:08
122 Järla Orientering 2 Åsa Lundmark 3:36:12 45:05 -21 20:57
123 Kolding OK 1 Susanne Højholt 3:36:24 45:17 -6 19:42
124 Långhundra IF 1 Lise Mortensen 3:36:28 45:21 -13 20:05
125 Lunds OK 2 Ingela Andersson 3:36:32 45:25 16 13:47
126 Raja-Karjalan Suunnist. 1 Ulla Munne 3:36:51 45:44 -33 23:12
127 Växjö OK 1 Helena Kumlin 3:37:54 46:47 16 14:58
128 FK Herkules 1 Anette Bernhed 3:38:16 47:09 2 17:06
129 OK Landehof 1 Helena Strand 3:38:18 47:11 25 11:11
130 OK Tyr 2 Jane Forrest 3:38:20 47:13 -3 17:24
131 Paimion Rasti 2 Emma Silvennoinen 3:38:28 47:21 7 16:05
132 OK Orient 1 Hilla Lamminpää 3:38:35 47:28 16 11:59
133 KOO-VEE 2 Kaisa Lylynperä 3:38:42 47:35 0 17:16
134 Fossum IF 1 Kjersti Hov 3:39:57 48:50 -2 18:41
135 MS Parma 2 Reeta Rantanen 3:40:40 49:33 18 13:38
136 Tullinge SK 4 Johanna Einarsson 3:40:43 49:36 -2 19:04
137 Främmestads IK 1 Birgitta Andersson 3:40:48 49:41 -11 20:12
138 Spring Cup OK 2 Anne K. Olesen 3:42:17 51:10 -3 20:25
139 Hagaby GoIF 2 Kajsa Axin 3:42:35 51:28 5 19:16
140 Sundbybergs IK 1 Natasha Fey 3:43:23 52:16 11 16:27
141 Tjällmo-Godegård 1 Sofie Åberg 3:44:38 53:31 6 18:25
142 IK Hakarpspojkarna 3 Klara Wingstedt 3:44:40 53:33 18 15:52
143 IFK Göteborg 2 Karen Williams 3:44:49 53:42 9 17:52
144 Göteborg-Majorna 4 Bodil Halvarsson 3:45:09 54:02 54 8:30
145 Sandefjord o-klubb 1 Tiri Rebård 3:45:28 54:21 -5 22:57
146 Hestra IF 1 Sofia Larsson 3:45:29 54:22 30 14:04
147 KFUM Örebro OK 1 Sara Garpenlund 3:45:51 54:44 -2 21:59
148 OK Orion 2 Jenny Håkansson 3:45:54 54:47 47 9:34
149 Skarpnäcks OL 1 Sanna Batz 3:45:59 54:52 15 16:52
150 Spring Cup OK 3 Line Skovrider 3:46:04 54:57 -43 29:53
151 OK Pan Århus 2 Gry Johannsen 3:46:07 55:00 34 11:05
152 OK RSP 1 Kristine Ruka 3:46:10 55:03 10 17:06
153 Tampereen Pyrintö 3 Saana Vahvelainen 3:46:18 55:11 15 16:49
154 OK Tranan 1 Marie Johansson 3:46:24 55:17 2 18:56
155 Uddevalla OK 1 Linnea Gustafsson 3:46:27 55:20 11 17:08
156 OK PAN-Kristianstad 2 Ebba Thuresson 3:46:29 55:22 -1 19:02
157 Notodden O-lag 1 Heidi Schatvet 3:46:31 55:24 -15 23:37
158 OK Rodhen 2 Emma Jonsson 3:46:47 55:40 6 17:40
159 Istrums SK 1 Fanny Brodin 3:49:26 58:19 3 20:22
160 OK Ravinen 2 Anette Önerud 3:49:28 58:21 51 11:09
161 Haninge SOK 1 Julia Göransson 3:49:34 58:27 0 20:32
162 Kongsberg O-lag 2 Thea Fjogstad Nielsen 3:49:35 58:28 15 17:48
163 OK Hällen 2 Maria Gunnarsson 3:50:34 59:27 46 12:16
164 IFK Enskede 1 Martina Forsberg 3:50:40 59:33 30 14:26
165 Ähtärin Urheilijat 1 Eeva-Stiina Väätäinen 3:50:45 59:38 17 16:33
166 Nybro OK 1 Sonja Haas 3:50:48 59:41 18 15:50
167 OK Gisle 1 Jenny Johansson 3:51:08 1:00:01 29 14:45
168 NTNUI 6 Sara Profors 3:51:11 1:00:04 34 13:50
169 NTNUI 4 Sofia Andersson 3:51:21 1:00:14 52 9:52
170 Kolbotn o Skimt OL 1 Kristine Borthen 3:51:31 1:00:24 -128 45:56
171 Halmstad/Oskarström 2 Linda Andersson 3:51:36 1:00:29 49 11:07
172 Heming/Njård O-lag 2 Astrid Waaler Kaas 3:51:51 1:00:44 32 14:22
173 OK Klemmingen 1 Linda Vestlund 3:51:53 1:00:46 -6 22:32
174 IF Thor 2 Elin Woxlin 3:51:58 1:00:51 12 16:46
175 Anttolan Urheilijat 1 Heini Pulliainen 3:52:24 1:01:17 -4 22:42
176 Hamar/Gjø-Vard/Lillehammer 1 Oda E Melbye 3:52:25 1:01:18 -40 30:15
177 Rånäs OK 1 Sofie Karlsson 3:52:29 1:01:22 -4 22:38
178 OK Denseln 2 Anneli Berggren 3:52:32 1:01:25 2 18:58
179 Løten o-lag 2 Jenni Mettälä 3:52:33 1:01:26 -9 23:01
180 OK Skogsfalken 3 Annika Svensson 3:52:38 1:01:31 -23 25:07
181 Lillomarka O-lag 2 Anna Rosenberg 3:52:41 1:01:34 -9 22:57
182 Gävle OK 1 Matilda Österberg 3:53:21 1:02:14 30 14:56
183 SK Zabovresky Brno 2 Marie Stratilova 3:53:33 1:02:26 8 17:59
184 OK Alehof 1 Anna Lövgärd 3:53:37 1:02:30 16 16:46
185 Härlövs IF 1 Marie Nilsson 3:54:12 1:03:05 -10 23:23
186 Gränsen/Mullsjö/Markaryd 1 Ann Nilsson 3:55:22 1:04:15 39 12:37
187 Kungälvs OK 1 Anna Asplund 3:55:28 1:04:21 16 18:06
188 Gamleby/Ankarsrum 1 3:55:46 1:04:39 -42 29:45
189 Indre Östfold OK 1 Trude Sletten 3:56:02 1:04:55 -39 29:20
190 Domnarvets GoIF 3 Zuzana Hendrychova 3:56:11 1:05:04 -31 27:24
191 DELTA 2 Jenny Puputti 3:56:40 1:05:33 -3 21:20
192 SOL Tranås 1 Emma Larsson 3:56:59 1:05:52 -34 29:15
193 IF Hagen 2 Camilla Bohman 3:58:24 1:07:17 39 14:00
194 OK Klyftamo 1 Jessica Gustafsson 3:58:30 1:07:23 24 19:01
195 Falkenbergs OK 1 Annika Bechtel 3:58:34 1:07:27 4 21:48
196 Frol IL 1 Randi Johanne Skjerve 3:58:35 1:07:28 -18 26:04
197 Ronneby OK 1 Sara Giselsson 3:58:36 1:07:29 30 14:36
198 OK Pan Århus 3 Grethe L. Pedersen 3:58:40 1:07:33 15 20:00
199 Østmarka OK 1 Marie Håversen 3:58:42 1:07:35 37 13:36
200 FK Göingarna 1 Linda Granqvist 3:58:51 1:07:44 7 20:46
201 Nydalens Skiklub 2 Maren Kaarby 3:58:54 1:07:47 27 14:53
202 Skåneslättens OL 1 Therese Hansen 3:59:13 1:08:06 -23 26:12
203 Värend/Bävern/Burseryd 1 Anna Mattsson 3:59:14 1:08:07 -11 23:39
204 IK Ymer 1 Linnea Burén 3:59:50 1:08:43 -21 25:18
205 Spring Cup OK 6 Katja Brunstedt 4:00:07 1:09:00 -19 24:55
206 Malmö OK 1 Mette Pilemand 4:00:18 1:09:11 -5 23:07
207 Mäntsälän Urheilijat 1 Heli Uusi-Simola 4:01:51 1:10:44 -2 24:21
208 FK Friskus-Varberg 1 Malin Johansson 4:01:56 1:10:49 -39 32:25
209 Kristiansand OK 2 Solveig Blandkjenn 4:03:08 1:12:01 -1 24:52
209 Leksand/Denseln 1 Heidi Berggren 4:03:08 1:12:01 8 23:56
211 Forsa OK 1 Ida Åkesson 4:03:20 1:12:13 4 24:19
212 OK Nolaskogsarna 1 Elina Mikaelsson 4:03:30 1:12:23 -3 25:12
213 Pihkaniskat 1 Eriika Karhumäki 4:03:47 1:12:40 1 24:50
214 Ärla IF 1 Tove Fransson 4:06:56 1:15:49 -40 37:00
215 OK Torfinn 1 Camilla Ernstsson 4:07:13 1:16:06 31 16:46
216 Lunds OK 3 Anna Sjöström 4:07:36 1:16:29 3 27:43
217 Modum 1 Lill Kristin Enger 4:07:40 1:16:33 12 23:36
218 Asker Skiklubb 1 Hilda Øfsthus 4:07:45 1:16:38 35 14:25
219 Helsingin Suunnist. 2 Nelli Hietaoja 4:08:03 1:16:56 18 22:55
220 Centrum OK 1 Lena Öhman 4:08:07 1:17:00 20 22:45
221 OK Kåre 2 Hanna Björklund 4:08:18 1:17:11 2 26:25
222 OK Kolmården 2 Linnea Netz 4:08:22 1:17:15 -41 34:26
223 Raumar O-lag 1 Turid Kamstrup Hovind 4:08:34 1:17:27 8 24:14
224 Väsby OK 1 Marie Erlandsson 4:08:44 1:17:37 14 23:34
225 OK Landehof 2 Anna Larsson 4:08:46 1:17:39 -19 30:43
226 GoIF Tjalve 1 Anna Martin-Magnusson 4:08:52 1:17:45 4 24:36
227 Fjärås AIK 1 Susanne Johansson 4:09:09 1:18:02 12 23:53
228 OK Tisaren 2 Malin Yngström 4:09:47 1:18:40 -6 28:16
229 Rasti-Kurikka 2 Sara Tuisku 4:11:19 1:20:12 -3 27:23
230 Ulricehamns OK 3 Emma Andersson 4:11:29 1:20:22 -6 28:57
231 Garphyttan/Lindebygden/Milan 1 Charlotte Kung 4:11:31 1:20:24 17 20:49
232 OK Skogsfalken 4 Josefin Albinsson 4:12:16 1:21:09 2 27:35
233 OK Enen/Västerås SOK Sofia Forngren 4:12:37 1:21:30 29 16:18
234 Halden Skiklubb 3 Mariken Kildeto 4:13:59 1:22:52 13 23:25
235 Aalborg OK 1 Sofie Winther 4:15:08 1:24:01 -19 36:02
236 Arboga/Surahammar/Hedströmmen 1 Berit Wetter 4:15:46 1:24:39 16 22:35
237 OK Skogshjortarna 2 Anna-Karin Claesson 4:16:32 1:25:25 23 20:53
238 Köping-Kolsva OK 1 Sandra Burén 4:16:37 1:25:30 12 25:25
239 Asker Skiklubb 2 Gyrid Løvli 4:17:03 1:25:56 12 24:22
240 NTNUI 5 Elin Winblad 4:17:22 1:26:15 9 26:28
241 IK Hakarpspojkarna 4 Hanna Bladh 4:17:54 1:26:47 -53 42:34
242 Skåneslättens OL 2 Christina Segerslätt 4:18:55 1:27:48 -1 32:08
243 Skattkärrs IF 1 Hanna Johansson 4:18:58 1:27:51 11 25:12
244 Sundsvalls OK 2 Eleonore Sahlin 4:18:59 1:27:52 -2 31:03
245 Attunda OK 1 Amanda Jonasson 4:19:04 1:27:57 -12 34:30
246 BSI Orientering 1 Gunhild Forland 4:19:17 1:28:10 9 24:17
247 Stigmännen Karlsh. 1 Erika Eriksson 4:19:29 1:28:22 9 24:25
248 FK Finn 1 Anna-Maria Roubert 4:19:32 1:28:25 10 24:03
249 Hässleholms ok 1 Emelie Andersson 4:19:45 1:28:38 21 20:32
250 SoIK Hellas 3 Alisa Nishnikova 4:19:47 1:28:40 22 20:25
251 Lunds OK 4 Stina Jeppsson 4:20:12 1:29:05 28 19:43
252 Kangasala SK 1 Kirsi Lehtonen 4:20:14 1:29:07 -62 44:41
253 Vallentuna-Össeby 1 Camilla Öhman 4:21:14 1:30:07 11 24:46
254 Trøsken/Sarpsborg 1 Kristin Grindstad 4:24:45 1:33:38 30 16:38
255 Jönköpings OK 2 Maria Ling 4:25:05 1:33:58 6 28:50
256 OK Nackhe 1 Sofia Larsson 4:25:13 1:34:06 9 28:27
257 Västerås SOK 2 Carolina Mikaelsdotter 4:25:22 1:34:15 9 27:58
258 CSM Rillieux 6911 1 Christina Falga 4:25:52 1:34:45 -14 36:07
259 Lerums SOK 1 Malin Hedberg 4:26:58 1:35:51 24 19:44
260 Tyringe/Tormestorp 1 Evelina Bengtsson 4:27:06 1:35:59 -1 31:28
261 Falköpings AIK OK 1 Johanna Nilsson 4:27:08 1:36:01 19 25:32
262 Espoon Suunta 2 Marjo Koistinen 4:27:29 1:36:22 13 28:01
263 Motala AIF-OL 1 Anna Korall 4:27:43 1:36:36 11 28:17
264 Andrarums IF 1 Erika Nilsson 4:28:16 1:37:09 -29 43:26
265 Porsgrunn OL 1 Mona Holte 4:30:06 1:38:59 -20 39:40
266 Länna IF 1 Astrid Larsson 4:30:22 1:39:15 21 20:17
267 Vänersborgs SK 2 Therese Dahlström 4:30:27 1:39:20 2 31:17
268 Allerød OK 1 Ulla Petersen 4:30:35 1:39:28 -1 32:44
269 NTNUI 7 Sølvi Helene Fossøy 4:30:50 1:39:43 2 31:36
270 Oppsal IF 1 Trine Astrid Tengbom 4:30:51 1:39:44 -2 32:01
271 FK Göingarna 2 Wiveka Ernstsson 4:31:25 1:40:18 5 31:53
272 OK Gipen 1 Maria Forssten 4:33:00 1:41:53 10 25:52
273 Skogspojkarnas OK 1 Kerstin Seger 4:33:41 1:42:34 -30 45:41
274 OK Orion 3 Gunilla Gustavsson 4:34:21 1:43:14 -17 38:56
275 OK Moss 1 Ida E. Finstad 4:34:54 1:43:47 2 35:14
276 Tumba-Mälarhöjden 2 Emma Englid 4:37:16 1:46:09 -3 37:51
277 Spring Cup OK 4 Marianne Bachhausen 4:46:46 1:55:39 11 34:04
278 Eiker ol 1 Eirin Haugen 4:46:53 1:55:46 17 19:57
279 Vallentuna-Össeby 2 Eva Sundgren 4:48:05 1:56:58 7 38:10
280 Hjobygdens OK 1 Ann-Kristin Jansson 4:51:13 2:00:06 14 24:19
281 Ronneby OK 2 Kajsa De Bourg 4:51:46 2:00:39 0 45:11
282 Fossum IF 2 Petra Novotna 4:53:34 2:02:27 21 13:28
283 Tumba-Mälarhöjden 3 Annica Sundeby 4:53:43 2:02:36 17 20:41
284 Snättringe SK 1 Marie Bjursäter 4:54:00 2:02:53 0 45:53
285 Mullsjö SOK 1 Lena Arnoldsson 4:54:28 2:03:21 7 31:16
286 Ballerup OK 1 Charlotte Grauert 4:56:16 2:05:09 4 39:58
287 Björkfors Goif 1 Jenny Anderberg 4:58:17 2:07:10 4 36:08
288 Trollhättans SOK 1 Lisa Johannesson 5:00:50 2:09:43 11 29:48
289 OK Kontinent 1 Helen Nyberg 5:01:46 2:10:39 15 21:32
290 Bækkelaget SK 3 Gry Merete Olaisen 5:03:17 2:12:10 -1 47:23
291 Trollhättans SOK 2 Bodil Ahlström 5:10:41 2:19:34 6 43:01
292 Lunds OK 5 Maria Hammarstedt 5:12:25 2:21:18 6 44:40
293 Tullinge SK 5 Beatrice Köhler 5:15:35 2:24:28 12 21:32
294 NAIS OK 1 Lotta Classon 5:16:04 2:24:57 8 36:30
295 Skogsluffarnas OK 1 Anna Alkevik 5:16:06 2:24:59 6 39:07
296 Kongsberg O-lag 1 Tine Fjogstad 5:16:17 2:25:10 -33 1:19:55
297 Tisvilde Hegn OK 1 Kirsten Urhøj 5:29:06 2:37:59 -1 1:01:46
298 OK Sorø 1 Lærke Vejsnæs 5:29:09 2:38:02 -5 1:02:17
299 Malmö OK 2 Margareta Kristensson 5:35:50 2:44:43 8 34:25
300 OK Kontinent 2 Sandra Sörensen 5:37:06 2:45:59 6 37:43
301 Spring Cup OK 5 Ellen Thisted 6:00:14 3:09:07 7 50:34
302 IK Gandvik 1 6:36:23 3:45:16 7 58:47 Omstart 4
303 NTNUI Nano 9 Marianne Nano 7:06:49 4:15:42 7 56:22 Omstart 4
304 NTNUI FysMat 10 Chloe Blanc 8:19:06 5:27:59 7 38:02 Omstart 3,4
Stora Tuna OK 1 Anna Mårsell Utgått
NTNUI 8 Utgått
IF Thor 1 Gunilla Svärd Utgått
OK Tyr 1 Helena Svensson Utgått
Visborgs OK 1 Emma Lindgren Utgått
Norbergs OK 1 Camilla Sjökvist Utgått
NTNUI 12 Martine Kjemiker Utgått
NTNUI Kjemi 11 Agnete Ceciliesson Utgått
FarumTisvilde OK 2 Lise Djurhuus Ipsen Utgått
Kristiansand OK 3 Inger Reinhartsen Utgått
OK Moss 2 Helene Johansen Utgått
IL Tyrving 2 Marianne Njåstein Utgått
Espoon Suunta 1 Olena Strugalova Utgått
Alfta ÖSA OK 1 Ej startat
Stora Tuna OK 2 Ej startat
Rånäs OK 2 Ej startat
Tibro OK 1 Ej startat
Attunda OK 2 Ej startat
Raumar O-lag 2 Ej startat
Bredareds IF 1 Marianne Hansson Ej startat
Spring Cup OK 7 Ej startat
Gävle OK 2 Linda Svensson Ej startat
Porsgrunn OL 2 Ej startat
OK Roslagen 1 Ej startat
Vakant 1 Ej startat
OK Djerf 1 Ej startat
Swiss Junior Team 2 Ej startat
Söders SOL-Tyresö 2 Ej startat
Boxholm-Mjölby OL 1 Ej startat
Østmarka OK 2 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with