GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2009, Perstorp

Tävlingen genomfördes 18-19 april 2009 i Perstorp, Skåne.

Klass: Herrar (107 km)

När kavlen så fjärran från fädernet hamnat, i marker runt Klippan och Perstorp den landat. Att trehundrafemtio årsvarv förflutit, sen Skåne med danskarna bandena brutit, ger budskap som minner om blodiga strider i nordskånska ängder i avlägsna tider. Men nu gäller frediga budkavlefejder med äkthet och spänning i Äktabodsnejder.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (37 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Öppen 2009

Pl Lag Tid Efter
1 OK99 Hradec Králové 1 1:30:26 0:00
2 Ulricehamns OK 1 1:34:08 3:42
3 IS Kullen 1 1:35:45 5:19
4 Kildeholm 2 1:36:03 5:37
5 Pomorze Youth Team 1 1:39:41 9:15
6 Skillingaryds FK 1 1:40:35 10:09
7 Raja-Karjalan Suunnist. 1 1:44:38 14:12
8 OK Älme 1 1:50:52 20:26
9 Forsa OK 1 1:52:06 21:40
10 WWOP Mapping 1 1:52:32 22:06
11 Västerbergslagen 2 1:54:57 24:31
12 Idefjordens SK 1 1:56:41 26:15
13 Lillomarka O-lag 1 1:57:52 27:26
14 Hästveda OK 1 1:58:11 27:45
15 KALTEL AB 1 2:05:13 34:47
16 Ronneby OK 4 2:05:24 34:58
17 Tidaholms SOK Sisu 1 2:05:28 35:02
18 Långhundra IF 1 2:05:29 35:03
19 Växjö OK 1 2:06:26 36:00
20 Tullinge SK 1 2:07:46 37:20
21 OK Gynge 1 2:08:06 37:40
22 Väsby OK/Attunda OK 2:08:22 37:56
23 Falkenbergs OK 3 2:09:49 39:23
24 OK Orion 1 2:16:45 46:19
25 Västerbergslagen 1 2:17:25 46:59
26 Falkenbergs OK 4 2:18:06 47:40
27 Rävetofta OK 1 2:18:17 47:51
28 OK Gynge 4 2:19:04 48:38
29 OK Gynge 3 2:22:13 51:47
30 Rånäs OK 1 2:25:13 54:47
31 Skarpnäcks OL 3 2:25:33 55:07
32 Skåneslättens OL 2 2:26:14 55:48
33 Andrarums IF 2 2:26:29 56:03
34 Lidköpings VSK 1 2:26:40 56:14
35 Sundbybergs IK 1 2:28:51 58:25
36 Sigtuna OK 1 2:29:39 59:13
37 Ronneby OK 1 2:31:36 1:01:10
38 OK Gynge 2 2:33:32 1:03:06
39 Väsby OK 5 2:33:40 1:03:14
40 OK Kontinent 2 2:33:52 1:03:26
41 Väsby OK 3 2:34:42 1:04:16
42 Falkenbergs OK 2 2:35:50 1:05:24
43 OK Nackhe 1 2:36:18 1:05:52
44 Falkenbergs OK 1 2:36:22 1:05:56
45 Raja-Karjalan Suunnist. 2 2:39:27 1:09:01
46 Sundbybergs IK 2 2:42:04 1:11:38
46 Stigmännen Karlsh. 1 2:42:04 1:11:38
48 OK Kontinent 1 2:45:18 1:14:52
49 Andrarums IF 1 2:46:06 1:15:40
50 Aalborg OK 1 2:46:13 1:15:47
51 OK Vilse - 87 1 2:47:25 1:16:59
52 Stigmännen Karlsh. 2 2:50:31 1:20:05
53 Väsby OK 2 2:50:39 1:20:13
54 Aalborg OK 2 2:55:31 1:25:05
55 Skåneslättens OL 1 2:57:38 1:27:12
56 Kildeholm 1 2:58:39 1:28:13
57 OK Rodhen 1 2:59:14 1:28:48
58 Väsby OK 6 2:59:15 1:28:49
59 10MILA 2008 1 3:02:16 1:31:50
60 Väsby OK 1 3:08:32 1:38:06
61 Ronneby OK 2 3:09:39 1:39:13
62 Sigtuna OK 2 14:38:09 13:07:43
Skarpnäcks OL 2 Utgått
Ronneby OK 3 Utgått
Rånäs OK 2 Utgått
OK99 Hradec Králové 1 Utgått
OK Pan Århus 1 Utgått
Strängnäs-Malmby 1 Ej startat
Skarpnäcks OL 1 Ej startat
Nylund 1 Ej startat
Synsam Lysekil 1 Ej startat
OK99 Hradec Králové 2 Ej startat
Raja-Karjalan Suunnist. 3 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with